Ex-korpsclief Brinkman eist baan terug Be K1 fwee op d PvdA en D66 zoeken uitweg 'witte' illegalen Justitie zit al acht jaar achter Bouterse aan Kamer akkoord met maatregelen Schiphol 'Lancee moet excuus Sorgdrager krijgen' Vooral Van Mierlo lijdt in Bouterse-debat Melkert: 'Marijnissen moet beetje dimmen' DE STEM BINNENLAND A4 INSTEM DE STEM COMMENTAAR Excuses en schadevergoeding NIEUWS KORT Tweede dode schietpartij Maassluis Politie rolt Turkse drugsbende op Vader gijzelt kinderen in Groningen Ballonvaart aan vergunning gebonden CDA wil regels computerspelletjes Van Aartsen wil fusie WD-D66 Wegbereider d i i i i i WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1997 Van onze verslaggever Den Haag - De ontslagen korpschef J.W. Brinkman wil per 1 oktober in Rotterdam zijn werk hervatten. Mi nister Dijkstal van Binnenlandse Zaken moet zijn ontslag ongedaan maken of in elk geval schorsen, en afzien van het benoemen van de voormalige Tilburgse hoofdcommis saris B. Lutken als zijn opvolger. Dijkstal moet de affaire Brinkman als nog zorgvuldig onderzoeken en een be middelaar aanstellen. Brinkman kan te rugkeren, juist omdat het korpsbeheer der burgemeester Peper van Rotterdam mislukt is meer greep te krijgen op het politiekorps Rotterdam/Rijnmond. Bo vendien lijkt het er op dat Lutken, als waarnemend korpschef, bezig is de grootste beletsels op te heffen. Daardoor kan Brinkman straks prima weer aan de slag als korpschef. Volgens hem kan het conflict opgelost worden als hij met Pe per de zaak 'als twee volwassen mannen' kan uitpraten. Dat voerden Brinkman en zijn raadsman mr. C. van Leeuwen aan in een kort ge ding dat gistermiddag diende voor de president van de rechtbank in Den Haag. In een procedure tegen de minister en de korpsbeheerder vragen zij de rechter het ontslag van Brinkman als korpschef op te schorten. Brinkmans advocaat be schuldigt burgemeester Peper van liegen op grote schaal. Hij zou op 24 juni een 'tendentieus, gemeen en venijnig' verslag aan Dijkstal gestuurd hebben waarin hij zo'n dertig leugens opvoert. „Een dema gogisch stuk vol onwaarheden, ver draaiingen en verzonnen verhalen." Vooral op grond daarvan heeft de minis ter besloten Brinkman te ontslaan. Pe pers heeft gepoogd met zijn brief 'zijn ei gen straatje schoon te vegen', omdat hij bang was dat zijn eigen functie in gevaar kwam. Maar van Brinkmans terugkeer als korpschef van Rotterdam/Rijnmond kan volgens zijn opponenten geen sprake meer zijn. Daarvoor zijn de verhoudin gen teveel kapot. Brinkman heeft zijn ontslag aan zichzelf te wijten, omdat hij geen gevoel heeft voor bestuurs- en ge zagsverhoudingen. Zijn optreden was agressief onverzoenlijk en hij bleek niet bereid tot inschikkelijkheid. Dat betoog den de landsadvocaat, namens de minis ter, en de advocaat van korpsbeheerder Peper. Landsadvocaat mr. J. de Wijkerslooth zag het, door de ogen van de minister, simpel: volgens de Politiewet moet bij een conflict tussen korpsbeheerder en korpschef uiteindelijk de korpschef wij ken. Brinkman zelf zegt 'geen enkel beletsel te zien' om weer aan de slag te gaan. Dat hij, zoals Peper zegt, op agressieve toon tekeer ging in het regionaal beraad van korpsbeheerders en daarmee zijn eigen glazen ingooide, ontkent hij. Daarin kreeg hij de fungerend Haagse recht bankpresident mevrouw mr. M. van Ree- nen-Stroebel aan zijn zijde. Dat Brink man op agressieve wijze optrad had zij niet uit het verslag kunnen opmaken. Na afloop zei Brinkmans advocaat goede hoop te hebben dat Brinkman ondanks alles weer aan de slag kan. „Zijn terug keer betekent een rehabilitatie waar hij grote behoefte aan heeft. Want hij is door de affaire zeer beschadigd." De rechtbank zal dinsdag 2 september uitspraak doen. Den Haag (anp) - De regeringsfracties van PvdA en D66 in de Tweede Kamer willen een soepeler 'witte-illegalen regeling'. Ook illegalen die korter dan zes jaar 'wit' in Nederland hebben gewerkt, moeten onder strenge voorwaarden alsnog een ver blijfsvergunning krijgen. Zo'n aanpassing zou gunstig kunnen uitpakken voor het Turkse gezin Gümüs en naar schatting enkele honderden anderen. PvdA en D66 willen criteria die al in de regeling staan ook toe passen op illegalen die korter dan zes jaar legaal in Nederland heb ben gewerkt. Het gaat onder an dere om beheersing van de Ne derlandse taal, schoolgaande kinderen en zelfstandig bestaan. „Het gaat om een explicitering van de bestaande regeling," stelt D66-Kamerlid Dittrieh. PvdA-Kamerlid Apostolou heeft geprobeerd ook coalitiepartner VVD achter het voorstel te krij gen, maar is daar nogniet in ge slaagd. WD-woordvoerder Rijpstra wil niet vooruit lopen op zijn opstelling in het debat, dat de Kamer vandaag heeft met staatssecretaris Schmitz van Jus titie. Ook de opstelling van de CDA-fractie is nog niet duidelijk. Schmitz heeft tot nu toe gewei gerd voor Gümüs en zijn gezin een uitzondering te maken omdat hij niet kan aantonen dat hij zes jaar legaal heeft gewerkt. Vol gens Justitie komt hij amper aan drie jaar. Gümüs, die in 1989 naar Nederland kwam, heeft sinds een aantal jaren een eigen kleermakerij in de Amsterdamse wijk De Pijp. Hij heeft twee schoolgaande kinderen. De gewraakte regeling was maandag onderwerp van politiek overleg tussen de coalitiepar tijen, onder leiding van premier Kok in zijn ambtswoning in Den Haag. Partijen slaagden er toen niet in op één lijn te komen. Door Arnold Mandemaker Den Haag - „Marijnissen moet een beetje dimmen. Hij moet eerst leren tellen, dan pas vertellen," Met deze stevige tekst richtte minister Melkert van Sociale Zaken en Werkgele genheid zichi gisteren in het allereerste: (debatje van-het nieuwe parlementaire seizoen tot Jan Marijnissen, fractie voorzitter van de Socialistische Partij. „Dimmen? Nee hoor. Ik zet er nog een tandje bij," luidde de return. Waarmee niet alleen het parlementaire jaar, maar ook de verkiezingscampagne voor geopend kon worden ver klaard. Marijnissen gebruikte het eer ste vragenuurtje na het zomer reces om WD-staatssecretaris De Grave en zijn 'baas' Melkert aan de tand te voelen over het armoedebeleid van 'paars'. De Grave had in een interview ge zegd dat hij het 'niet verstan dig' acht om het niveau van de uitkeringen verder te verhogen dan het ene procent waartoe het kabinet al in principe heeft besloten.Voor Marijnissen een kans voor open doel. De SP gaat immers de verkiezingen in met de slogan 'Stop de tweede ling' en de eis de uitkeringen met 5 procent te verhogen. „Het gaat goed met het land, de economie draait als een tiere lier. Maar met de mensen gaat het slecht," betoogde Marijnis sen. De wassende rijkdom wordt volgens hem echter bar slecht verdeeld. „De maat schappelijke weerzin daarte gen groeit met de dag, óók bij WD-wethouders," betoogde Marijnissen. De Grave wilde gisteren nau welijks ingaan op de tirade van Jan Marijnissen foto de stem/johan van gurp Marijnissen. Volgens hem pro beerde de SP-er de discussie te herhalen over de minima die vlak voor het reces al in de Ka mer is gevoerd. Melkert sloot zich daarbij aan. Beide bewindslieden maakten nog eens duidelijk wat de inzet van het kabinet is: armoede be strijden door meer banen te scheppen. Verhoging van so ciale uitkeringen zou dat beleid juist verstoren, aldus De Gra ve. Melkert bestreed dat de in komensverschillen groeien, zo als Marijnissen beweert. Ook zijn stelling dat de uitkeringen achterblijven bij de inkomens uit arbeid is volgens de minis ter onjuist. Minister Jorritsma van Verkeer wijst erop dat de Nederlandse luchtvaartmaatschappijen vrij willig aan de beperking van de geluidoverlast meewerken. Ver dergaande maatregelen zijn voor hen onaanvaardbaar. Kamerlid Rosenmöller (GroenLinks) maakt bezwaar tegen deze slikken of stikken-situatie. De minister kondigt aan dat aan de groei van Schiphol nagenoeg een eind is gekomen, zolang de vijfde startbaan niet is aange legd. Zij schat dat de aanleg met ten hoogste negen maanden kan worden versneld door via een speciale wet tot onteigening over te gaan. Volgens de huidige plan ning is de baan niet eerder dan in 2003 gereed. De man waar het allemaal om draait, Desi Bouterse, verlaat de vergadering i Financiën Mungra. tot het ontslag van de Surinaamse minister van foto anp Door Paul Kokke en Marianne Wuite Den Haag - Harer Majesteits ambassadeurs laten zich de lunch op het ministerie wan Buitenlandse Zaken goed smaken. Ze zijn--even in het vaderland voor de jaarlijkse ambassadeursdagen. Er is be halve allerlei lekkers ook de onvermijdelijke Bouterse- mop. 'Weet je waar Bouterse uithangt? In de tuin van de Nederlandse ambassade in Brazilië. Hij wacht op het uitleveringsverzoek van minister Sorgdrager. Maar dat komt maar niet.' Op hetzelfde moment werkt D66- minister Van Mierlo van Buiten landse Zaken aan zijn verdedi ging voor het Kamerdebat over het afblazen van de aanhouding van de Surinaamse ex-legerleider toen die in juli in Brazilië ver bleef. In de Tweede Kamer heeft de minister het maar moeilijk met het onbegrip van de diverse kamerleden. „Ik moet alles drie keer uitleg gen," verzucht Van Mierlo terwijl de zweetdruppeltjes op zijn voor J hoofd parelen. De Kamer wil maar niet begrijpen hoe zorgvul dig hij en Sorgdrager van Justitie het spel moeten spelen. Vooral met de Brazilianen, die volgens de minister in eerste instantie weinig bereid waren aan de aan houding en uitlevering van de van handel in harddrugs ver dachte Bouterse mee te werken. Daarom zou hij op die beruchte julidag samen met Sorgdrager hebben besloten de Brazilianen niet te verzoeken Bouterse aan te houden. „We wilden geen nederlagen, die zijn alleen maar goed voor Bou terse en slecht voor de rechts gang," zegt de getergde minister. Hij haalt ook uit naar de media die nogal onzorgvuldig met feiten en interpretaties zijn omgespron gen. Er. is de afgelopen dagen nogal wat mist ontstaan, aldus de minister, die ook de Tweede Ka mer het zicht heeft ontnomen. „De situatie van 18 juli is niet voor herhaling vatbaar," oordeelt WD-woordvoerder Weisglas desondanks glashard. Met die ene politiek geladen opmerking dreigt de WD zich, nota bene als coalitie-partij, aan te sluiten bij de felle kritiek van de oppositie. Vooral CDA en GroenLinks he kelen het 'geklungel' van Van Mierlo en Sorgdrager. Die kritiek kan Van Mierlo nog wel hebben. Maar de woorden van Weisglas schieten hem in het verkeerde keelgat. In eerste in stantie wil hij dat Weisglas zijn kritiek inslikt. Want de minister wil zich verzekerd weten van de volledige steun van de drie rege ringspartijen. Later probeert hij zich, er uit te redden met de op merking dat dezelfde'situatie zich niet meer kan voordoen om dat er sinds juli' weer hét nodige veranderd is. Met name aan Bra ziliaanse zijde. Want Bouterse zit nu opgesloten in zijn eigen land. Van Mierlo suggereert dat de Brazilianen nu, mede door zijn diplomatieke optreden, wel be reid zijn Bouterse op te pakken. „Bouterse wilde vorige week nog naar China en Zuid-Afrika. Daarvoor had hij eerst naar Bra zilië moeten vliegen. Maar daar is hij nu niet meer welkom. Hij kan niet weg vanwege het feit dat wij in de verhouding met Brazilië een beetje opgeschoten zijn." Maar opgesloten in eigen land is iets anders dan opgesloten in een Braziliaanse gevangenis, denkt Den Haag (anp) - De Tweede Kamer gaat in overgrote meerder heid akkoord met de kabinetsmaatregelen om de geluidoverlast van luchthaven Schiphol te beperken. Alleen GroenLinks en de SP vinden de maatregelen onvoldoende. Volgens Jorritsma zullen de meeste maatregelen die het kabi net heeft afgekondigd ook in 1998 moeten gelden. Ze wil stu deren op de mogelijkheid om een bonus/malus-systeem toe te pas sen, waarbij de minst lawaaiige luchtvaartmaatschappijen wor den beloond. De minister kondigt verder aan snel wettelijke maatregelen te zullen nemen om de verantwoor delijkheid van Schiphol voor het handhaven van de geluidsnormen helder te maken. De minister wil geen verantwoordelijkheid dra gen voor de slotcoördinator, de man die de schaarse vluchtcapa- citeit eerlijk over de verschillen de maatschappijen moet verde len. Breda - In 1989 wordt het Haagse CoPa- team (Colombia-Paramaribo) opgericht om de drugssmokkel vanuit Zuid-Ameri- ka naar Nederland te bestrijden. Begin jaren '90 krijgt het team steeds meer aanwijzingen dat de voormalig bevelhebber van het Surinaamse leger, Desi Bouterse, be trokken is bij de handel in cocaïne en het wit wassen van drugsgelden. In 1994 besluit de rechter-commissaris een gerechtelijk vooronderzoek tegen Bouterse in te stellen. Om het vooronderzoek af te kunnen sluiten moet de onderzoeksrechter in ieder geval de verdachte hebben gehoord of deug delijk hebben opgeroepen. Het rechtshulpverdrag met Suriname lag op dat moment echter in het vriesvak. Pas in ok tober 1995 werd het verdrag weer van kracht. Een maand later op 27 november 1995 wordt het eerste rechtshulpverzoek aan Suriname gedaan om Bouterse te informeren dat tegen hem een vooronderzoek is gestart. Het duurt vervolgens nog twee maanden voordat de ex- legerleider formeel op de hoogte wordt ge steld. Op 6 juni 1996 volgt een tweede rechts hulpverzoek aan Paramaribo waarin wordt gevraagd Bouterse persoonlijk enkele be schikkingen van de rechter-commissaris te overhandigen. De betekening van de stukken was voor het Openbaar Ministerie van belang om tot het uitvaardigen van een internatio naal aanhoudingsverzoek over te gaan. Justitie krijg echter pas eind maart 1997 te horen dat op 18 juli van het vorig jaar aan het verzoek was voldaan. Door deze vertraging kan het internationale aanhoudingsbevel via Interpol pas op 17 juni 1997 worden ver spreid. Op 19 juni wordt het laatse rechtshulpver zoek in de zaak Bouterse aan Suriname ge daan. In de brief, die door Sorgdrager per soonlijk aan haar Surinaamse ambtgenoot Shak Shie werd overhandigd, vraagt de on derzoeksrechter Bouterse op 21 juli te ver schijnen voor een eerste verhoor. Bovendien wordt Bouterse aangeraden een advocaat in de arm te nemen. Op 8 juli laat de Surinaam se minister van Justitie Sorgdrager weten dat zijn regering geen aanleiding ziet aan dit ver- Docters van Leeuwen foto anp zoek te voldoen. Een maand later op 6 augustus wordt het tot dan toe geheim gehouden opsporingsverzoek van Bouterse openbaar gemaakt in de Tele graaf, juist op het moment dat de Surinaamse president Wijdenbosch in Amsterdam pro beert zakelijke investeerders aan te trekken. Wijdenbosch is woedend en stuurt het minis terie van Buitenlandse Zaken op 8 augustus een boze nota, waarin Nederland wordt be schuldigd van gesol met de mensenrechten van Bouterse. Voorts zou het besluit Interpol in te schakelen door politieke motieven zijn ingegeven en had Nederland niet eens de beleefdheid in acht genomen de Surinaamse regering van deze stap op de hoogte te stellen. Hij eist dat Ne derland onmiddellijk het aanhoudingsbevel intrekt. Van Mierlo, geschrokken van de reactie van Suriname, belt op dezelfde dag Wijdenbosch op vanuit zijn vakantiewoning in Frankrijk en probeert de oplopende rel te sussen. Zijn poging lijkt weinig uit te halen. Drie dagen later op 11 augustus roept Surina me zijn ambassadeur terug voor spoedover leg. Een dag later haalt Bouterse op een spe ciale bijeenkomst van zijn partij fel uit naar Nederland en de voorzitter van het college van procureurs-generaal, Docters van Leeu wen. De sterke man achter de Surinaamse scher men laat echter tegelijk weten bereid te zijn naar Nederland te komen als hij een vrijgelei de krijgt. Op 18 augustus wordt de Surinaamse kwestie intensief in het kabinet besproken. Het kabi net besluit niet op het verzoek tot intrekking van het arrestatiebevel in te gaan. In een aparte nota zal de Surinaamse regering wor den uitgelegd waarom Nederland aan haar standpunt vasthoudt. Op 20 augustus ont moet Van Mierlo in Rio de Janeiro president Wijdenbosch in een poging begrip te kweken voor de Nederlandse handelwijze. De nota wordt een dag later bij het Surinaamse minis terie van Buitenlandse Zaken bezorgd. Diezelfde dag maakt het NRC bekend dat Van Mierlo op 18 juli heeft voorkomen dat het Openbaar Ministerie Brazilië zou verzoeken tot aanhouding van Bouterse over te gaan. De ex-legerleider was door een oplettende Ne derlandse diplomaat aan boord van een vlieg tuig naar Brazilië gesignaleerd. Het kabinet 'billijkt' de handelwijze van de ministers Van Mierlo en Sorgdrager. De Tweede Kamer reageert minder welwillend en wil meer uitleg. Het GDA vraagt een spoeddebat aan. Bouterse heeft ondertussen de raad van de rechter-commissaris opgevolgd en op 19 au gustus mr. A. Moszkowicz aangetrokken als zijn advocaat. De bekende Amsterdamse strafpleiter doet het Openbaar Ministerie het voorstel zijn cliënt een vrijgeleide te verlenen, waarna hij naar Nederland zal komen. Als alternatief zou de onderzoeksrechter ook naar Suriname kunnen komen voor het ver hoor van Bouterse, maar dan zou Nederland eerst het internationale aanhoudingsbevel moeten intrekken. Het OM ziet wel wat in het alternatief, maar weigert aan de voorwaarde tot intrekking te voldoen. Op 25 augustus, aan de vooravond van het Kamerdebat over de afgeblazen aanhouding van Bouterse, ondersteunt de Braziliaanse ambassade het besluit van Van Mierlo. De Braziliaanse politie en Justitie waren er op dat moment nog niet klaar voor. Maar een volgend bezoek aan het Surinaamse buurland kan minder prettig voor Bouterse aflopen. D66 beschouwt zichzelf als de geestelijke grondlegger van het paara kabinet en is derhalve van oordeel dat ze voor vol moet worden aanni zien in de huidige coalitie. Van Mierlo en de zijnen vinden dat dit nk altijd het geval is. Op verongelijkte toon maken ze bij tijd en wijle kei baar dat ze het gevoel hebben te worden fijngemalen tussen de twi grootmachten PvdA en WD. In politiek Den Haag worden echter geen presentjes weggegeven is ieder voor zich en vooral de kleinste partij moet het kostbare be waardering voor de poorten van de hel wegslepen. Prestaties vorrl de graadmeter en op dat punt valt er voor het ministeriële gezelschai van D66 (uitgezonderd minister Wijers van Economische Zaken) wel het een en ander ander te verbeteren. Minister Sorgdrager van Justitie is degene die in deze kabinetsperii het beeld van D66 als weinig slagvaardige partij heeft versterkt. In IRT-affaire is ze fors politiek beschadigd en ook uit het gedoe rond hi al dan niet arresteren van Desi Bouterse blijft de indruk hangen vai een aarzelende, weinig daadkrachtige minister. Een bewindsvrouw ook die er moeite mee heeft om ruiterlijk toe te, ven dat bepaalde zaken fout zijn aangepakt. Pak de affaire Lancee.' voormalige politiechef van Schiermonnikoog werd, op beschuldig» van incest met zijn dochter, door een arrestatieteam van zijn bed n, licht. De beschuldingen bleken nergens op gebaseerd te zijn en politi en justitie hebben tijdens en na de arrestatie van Lancee de ene foutoi de andere gestapeld. De gevolgen waren rampzalig. De oud-politiechef zit zwaar aange gen thuis. Het werken in Schiermonnikoog is hem onmogelijk maakt. Justitie heeft nooit een knieval willen maken voor het ongeüi anceerde optreden. De eerste reactie van minister Sorgdrager slot perfect aan bij die van justitie in Leeuwarden: afstandelijk en met wei nig begrip voor de emoties die teweeg waren gebracht. De Tweede Kamer nam geen genoegen met die eerste uitleg van Sort drager. De minister van Justitie zegt in haar tweede antwoord aan di Kamer 'genuanceerder en kritischer' tegen de vermeende incestaffairr aan te kijken. Onverantwoord vindt ze het optreden van justitie echtf niet. Waarom opnieuw die distantie? Waarom zegt de minister niet in i wone mensentaal dat het haar spijt dat het op die bewuste dag op Schiermonnikoog zo is misgelopen? Partijgenoot Dittrieh (oud-rechter) vindt dat minister Sorgdrager haar excuses moet aanbieder en voorstel voor schadevergoeding moet doen. Dat klinkt alleszins redelijk. Niet alle aangerichte leed kan hiermei worden goedgemaakt, maar het zuivert slachtoffer Lancee voor belangrijk deel van de blaam die hem heeft getroffen. Den Haag (anp) - De D66-fractie in de Tweede Kamer vindt dat j minister Sorgdrager van Justitie excuses moet aanbieden aan] ex-politiechef R. Lancee van Schiermonnikoog. Ook moet Jus- j titie een voorstel doen voor schadevergoeding. Dat zegt D66-Kamerlid Dittrieh in reactie op de brief die de mi nister maandagavond naar de Tweede Kamer stuurde. Daarin erkent zij dat politie en justitie foutenhebben.gemaakt in het on„ -"KrCTEr; sTi R n derzoek naar de van incest be schuldigde Lancee. Dahrfnée veft Ébrgdrager^enfö-'' tischer oordeel dan in maart van dit jaar. Toen liet zij de Kamer weten dat in de zaak-Lancee on danks tekortkomingen 'niet on verantwoord' was gewerkt. De Kamer nam daar toen gee: noegen mee. Dittrieh, die zich in maart nog ui-i terst kritisch uitliet over de con-i clusie van zijn partijgenoot, vindt dat Sorgdrager nu een 'genuan- o- J- <>u JnpTSfiw, ceerd en acceptabel oordeel heeft gegeven. De ^zagk Lancee werd uitefttd¥lijk gustus vorig geseponeerd nadatl diens toen 17-jarige dochter haar] beschuldigingen introk. ZIECOMMENTAAR Maassluis - De beheerder van het koffiehuis in Maassluis waar I maandagavond een schietpartij plaatsvond, is gistermiddag dood gevonden op straat. De politie vermoedt dat de 39-jarige man zelf moord heeft gepleegd. Er lag een wapen naast zijn lichaam. De schietpartij heeft aan twee mensen het leven gekost. Een 61-j rige man overleed maandag al kort na de schietpartij. Nog eens I vier mannen raakten ernstig gewond. Een vijfde, licht gewonde is na een bezoek aan het ziekenhuis gearresteerd. Uit zijn verhoor blijkt volgens de politie dat een groepje Turkse mannen uit Noord-Holland in een busje naar Rotterdam was gereden om 'een geldkwestie te regelen'. Amsterdam - De Dienst Centrale Recherche en de politie hebben I de afgelopen vier maanden in Amsterdam een Turkse drugsorga nisatie opgerold. De politie zette gisteren na maanden speuren de kroon op het werk met de arrestatie van zeven mannen in Amster dam-Oost. In totaal arresteerde de politie eenentwintig mannen en een vrouw in de leeftijd van 23 tot 50 jaar. De politie nam acht vuurwapens, 108 kilo heroïne, tienduizenden guldens en een BMW in beslag. De bende werd geleid vanuit een koffiehuis. Groningen - Met geweld heeft een landelijk arrestatieteam gister middag een einde gemaakt aan de gijzeling door een vader van I zijn twee kinderen in een flat in Groningen. De 30-jarige man hield zijn dochter van drie en zijn zoon van één jaar sinds kwart voor twaalf 's ochtends vast in de woning van zijn ex-vrouw. Ver moedelijk heeft hij gehandeld uit relatieproblemen. Pogingen tot onderhandelen liepen op niets uit. Den Haag - De vrije ballonvaart is niet meer. Ballonvaarders t één of meer passagiers willen vervoeren, moeten voortaan een ver-1 gunning aanvragen bij de Rijksluchtvaartdienst. Minister Jorrits ma (Verkeer) heeft deze week regels afgekondigd, waaraan lucht ballonnen moeten voldoen. De Regeling Vluchtuitvoering Ballon nen stelt eisen aan de uitrusting van de ballonnen, aan de ervaring van de ballonvaarder, aan de registratie van vluchtgegevens en aan het onderhoud van de ballonnen. Den Haag - De overheid moeten grenzen stellen aan de geweldda digheid in video- en computerspelletjes, vindt het CDA. Volgens i de Kamerleden Soutendijk en Beinema legt de bedrijfstak zichzelf onvoldoende beheersing op in de handel in de spelletjes. Minister Sorgdrager (Justitie) heeft met de bedrijfstak afspr gemaakt over zelfregulering. In de Tweede Kamer heeft zij gezegd dat 'de sector wel meer oog krijgt voor wat zelfregulering in houdt'. Volgens het CDA blijkt dat in de praktijk echter niet. Den Haag - WD-minister Van Aartsen vindt dat zijn partij en I D66 moeten fuseren. De bewindsman van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij stelt dat deze week in een vraaggesprek met het weekblad HP/De Tijd. Van Aartsen ziet tussen tussen beide libe- rale partijen geen verschillen die een samengaan uit de weg hoe ven te staan. „We horen bij elkaar. Kijk eens naar het beleid, de visie en de gedachtengang van een man als Wijers, die toch een van de aansprekende politici van D66 is. Waar zitten eigenlijk de verschillen," zegt de WD-minister. sterdam (anp) - Gemiddeld twel j drie inwoners van de grote stad vl 1 iaatste vijf jaar slachtoffer varjl sdriif-1" Afrikaanse en Latijns-M Lanse steden gaat het zelfs om dijr i, vier mensen. 1 t blijkt uit een grootscheeps o« li in 54 landen naar slachtoffers® ®earaan een kleine honderdveerti||; md mensen meewerkten. De resulï 0het onderzoek zijn gisteren geprif [or Bart Luirink jihannesburg - Het aftreden ve: a|; leider van de Nationale Parti i wichting tot een heftige strijd matigde en conservatieve vleuge I D( Klerk maakte gistermiddag i besluit bekend en kondigde een autobiografie te gaan I schrijven. „Mijn vertrek toont (0 dynamische breuk met het I (deden,aldus De Klerk. I Gfruchten over De Klerks aftre- „i deden in Zuid-Afrika al ge- I time tijd de ronde. De reputatie I van de oud-president, die zich in bereid toonde om Nelson I jimdela vrij te laten, het ANC te legaliseren en de onderhandelin gen over de afschaffing van de aprtheid te beginnen, raakte in liet afgelopen jaar meer en meer beschadigd. Zijn besluit in juli 1996 om uit de Regering van Nationale Eenheid testappen werd openlijk bekriti- serd door collega-ministers als ■Pik' Botha en Roelf Meyer. Zijn getuigenissen voor de 'commissie van waarheid en verzoening' le verden hem de bijnaam 'I don't know' op vanwege zijn weigering verantwoordelijkheid te nemen voor de omvangrijke schending van de mensenrechten geduren de het apartheids-era. Zijn be sluit om de toponderhandelaar van de partij, Roelf Meyer, te ontslaan leidde tot diens opzeg ging van het lidmaatschap, en in zijn kielzog enkele honderden gematigde, veelal provinciale en lokale, bestuurders. Politieke waarnemers vroegen zich dan ook in toenemende ma te af waarom De Klerk zich zo vastklampte aan het leiderschap van een door een gruwelijk ver leden achtervolgde partij, die in de jongste opiniepeilingen nog maar nauwelijks tien procent van de stemmen scoort. Dankzij de verkleefdheid aan het politie ke pluche verloor De Klerk veel van het aura dat hij opbouwde met zijn in februari 1990 aange kondigde voornemen om de apartheid af te schaffen en zijn rol in de onderhandelingen met het ANC. In 1993 ontving De Klerk de No- 1 Belgrado (dpa) - De presidente j van de Bosnische Serviërs, Bil- jana Plavsic, wil dat de Ameri kaanse vredestroepen ook na I juni 1998 in Bosnië blijven. I Het staatshoofd vreest anders nieuwe gevechten in het ver scheurde land. Tot nu toe toonde geen van de Bosnische partijen zich voorstan der van een verlenging van het maidaat. De vraag van Plavsic is dan ook niet los te zien van een in terne machtsstrijd in haar Repu- blika Srpska. Daarbij krijgt de presidente steun van het Westen, omdat zij zich genegen toont de vredesakkoorden van Dayton na televen. Plavsic stelde de verlenging van bet mandaat voor aan de Ameri kaanse afgevaardigde Joseph Bayden, die gisteren haar noorde lijke bolwerk Banja Luka be- Voor de dichtstbijzijnde det

de Stem | 1997 | | pagina 4