Varkenshouders wijken uit naar buitenland Safir ziet onweersbui altijd hangen Man eist inzage BYD-dossier - M V Cameraman SBS6 gehinderd bij brand in Kruisland I )e^e|Hd Cel en stadionverbod voor Feyenoord-fans Borst geeft 50 miljoen voor medicijn taxol LeSTEM BINNENLAND A3 DAN ZIT ER MÉÉR IN JE AUTO I I I I I WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1997 AUGUSTUS 1997 oot-Brittannië en IerlanH jaensdag nat en bewolkt don I "dag opklaringen, maar ook li enkele bui. Middagtemnt. |uur van 17 graden in L ■prdwesten tot 22 bij Londen Igië en Luxemburg: Woens I af en toe zon en een enkelè i. Donderdag nogal veel re- |i, ook kans op onweer en pas Her op de dag enkele opklarin- Middagtemperatuur rond I graden. ord- en Midden-Frankrijk- |kele stevige regen- 0f 0n- I ersbuien, vooral in het oosten «gelijk met hagel en zware idstoten. Donderdag van het ■sten uit af en toe zon, maar een enkele bui. Maxima I ensdag van 22 graden aan de jstkust tot 27 graden in het I ten. id-Frankrijk: Enkele regen- I onweersbuien, mogelijk ook l'el en zware windstoten ■nderdag van het westen uit legeld zon en meest droog |:er op de dag een opstekende Rtralwind. Middagtempera- Ir woensdag van 24 graden ;-d Bordeaux tot 29 aan de I :e d' Azur. ■tugal: Woensdag van het I irdwesten uit regen, in de Al ive meet droog. Donderdag lioden met zon en alleen in I noorden kans op een bui. «dagtemperatuur aan zee 120 graden bij Porto tot 25 in lAlgarve. lanje: Woensdag aan de cos- I5 flink wat zon, in het noor- wolken en regen. Ook don- |dag in de noordelijke helft I is op een bui, naar het zuiden I droog en flink wat zon. Mid- I (temperatuur aan zee van 21 I den in het noorden tot bijna I aan de costa's. ïarische Eilanden: Flink wat Iin het noorden kans op een IMiddagtemperatuur onge- r 28 graden. Bllorca en Ibiza: Perioden met Idonderdag toenemende I is op een regen- of onweers- Middagtemperatuur onge- r 28 graden. I ië: Af en toe zon, verder nog- I iewolkt en een enkele pittige len- of onweersbui. Donder- |i in de zuidelijke helft veel I. en waarchijnlijk droog. I Idagtemperatuur ongeveer braden. ekenland en Kreta: Flink I zon en op het Griekse. ,vas- ind lokaal een onweersbui, [dagtemperatuur ongeveer (raden. tsland: Enkele stevige re- of onweersbuien. Ook kans hagel en zware windstoten, de oostelijke deelstaten og en wat zon. Maxima tus- 25 en 30 graden, tserland: In het westen kans enkele stevige regen- of on- rsbuien. In het oosten dro- Middagtemperatuur onge- 25 graden. tenrijk: Naast zon en warm- 'ooral in Tirol ook kans op enkele, stevige onweersbui, dagtemperatuur van 25 in westen tot tegen de 30 bij 'ureejuei 'puj>) uba jaoa 'afjoinv oor Lisanne Faddegon ir(da - Een aantal Brabantse rkenshouders verplaatst n bedrijf tijdelijk naar het jtenland. Over de grens hu- ju zij stallen. Op die manier «oberen ze de gevolgen van [e varkenspest en met name iet fokverbod wat te vermin- i. loor nu al in het buitenland te (ginnen met fokken, kunnen ze het verbod in Nederland jrdt opgeheven hun stallen hier ,el herbevolken. En daarmee jjn ze veel andere varkenshou- [(rs dan een slag voor. [jrel Meulenmeesters, varkens houder in Boekei, zit nu vier maanden met lege stallen. In hun drie bedrijven hadden hij en zijn broer Frans zo'n duizend zeugen, Eén bedrijf werd wegens pest ge ruimd, de andere twee preventief. Meulenmeesters vindt dat de maatregelen die de Nederlandse regering neemt niet goed werken. Het duurt hem allemaal te lang. „In België hadden ze de boel bin nen twee maanden onder contro le. Daar worden alle contactbe- drijven ook meteen preventief ge ruimd. Hier doen ze dat niet ge noeg en daarom blijven er steeds nieuwe gevallen bijkomen. Vol gens mij wacht de Nederlandse regering hier gewoon tot Brabant leeg is. Als het zo doorgaat, kan het nog wel vijf jaar duren voor dat we hier weer mogen fokken." Zover wil Meulenmeesters het niet laten komen. Samen met zijn broer besloot hij de stap over de grens te wagen. Met hulp van de internationale fokkerij-organisa tie JSR Europe vonden ze stal- ruimte in België en Duitsland. In totaal liggen daar nu 350 zeugen die binnenkort gedekt moeten worden. De Nederlandse vestiging van JSR Europe zoekt voor varkens houders stallen in het buitenland en levert vervolgens fokzeugen uit Engeland. „De Brabantse var kenshouders gaan de stallen daar niet in vanwege eventueel be smettingsgevaar. Daarom zoeken wij, als extra service naast het le veren van fokmateriaal, de stal len uit en leggen de contacten met buitenlandse staleigenaren," zegt Joop Nohlmans, directeur van de Nederlandse vestiging. De varkens van de Brabantse boeren moeten dus ook door de staleigenaren verzorgd worden totdat ze naar Nederland kun nen. Daarmee geven de varkenshou ders alles uit handen. „Dat is na tuurlijk een risico," vervolgt No hlmans. „Er zijn ook veel var- kensboeren die dit niet zien zit ten, te huiverig zijn. Toch is dit slimmer, want als het fokverbod wordt opgeheven, wil natuurlijk iedereen fokmateriaal. En dan kunnen wij en andere fokkerij or ganisaties de vraag niet in één keer aan." JSR Europe is nu voor vijftien Brabantse varkenshouders bezig. Nohlmans: „En dat is ook onge veer wat we in één keer aankun nen. Maar ik denk dat er nog wel meer over de grens gaan." J. Peerlings, secretaris van de vakgroep varkenshouderij van de NCB begrijpt de beweegredenen wel van de varkenshouders die hun bedrijf tijdelijk naar het bui tenland verplaatsen. „Varkens houders zijn ondernemers," zegt hij. „Maar wij hopen toch dat de herbevolking van de bedrijven straks zoveel mogelijk vanuit Ne derland gebeurt. Als je dieren uit het buitenland haalt, heb je toch ook weer kans op besmettingen. Als organisatie hebben wij de re gering ook meerdere malen op de gevolgen van maatregelen als het fokverbod gewezen." Karei Meulenmeesters hoopt dat hij over een maand of vier zijn varkens uit België en Duitsland naar huis mag halen. „Tegen die tijd hebben onze zeugen net ge bigd. Als het hier in Nederland dan vrijgegeven is, kunnen we onze stallen in een week herbe volken en aan de slag. Ik heb vier man personeel lopen en die wil ik zo snel mogelijk weer werk ge ven. Er is hier al vier maanden geen stuiver meer binnengeko men. En is het hier niet vrijgege ven, dan verhuizen we zelf." jet als begin juli trokken zware onweersbuien de ifgelopen dagen een spoor van vernieling door Sederland. Ondergelopen kelders, omgewaaide Somen, blikseminslagen, de schade loopt opnieuw in de miljoenen.Toch zagen meteorologen van ïrijgsmacht en KNMI de buien al uren vantevoren langen en konden ze, dankzij een nieuw jeavanceerd systeem, de donderwolken ook van minuut tot minuut volgen op hun karakteristieke van Zuidwest-België naar Noordoost- Nederland. VERVOLG VAN VOORPAGINA i ommezien is de hemel bo de Brabantse vliegbasis ïoensdrecht verduisterd. Zon- itschermen klapperen, de eerste iagelstenen slaan tegen de ra- i, bliksemschichten doorklie vende inktzwarte wolken. De ra- fcmeldt dat de badgasten op het van het Zeeuwse Renesse een sprint naar de dui- itn hebben ingezet. Wanneer een minuut later het noodweer losbreekt, trekt overste Dirk van Duijn Schouten het gezicht van iemand die zijn gelijk krijgt: ,ffe zagen vanmorgen al dat er oforse zat aan te komen." Gemiddeld honderd dagen per jaar hangt het onweer ergens bo ren Nederland en er gaat geen ■er voorbij of het natuurge- weld slaat wel enkele keren gena- ieloos - en vaak onaangekondigd - toe met zware windstoten, plensbuien, blikseminslagen ^en lien toe een tornadootje. loor de Koninklijke Luchtmacht tonweer uit oogpunt van be drijfsveiligheid altijd de pest ge neest. Vliegtuigen komen in pro- Hemen, apparatuur raakt in het ongerede en bliksem maakt zelfs let tanken van toestellen op de (rond tot een hachelijke onder neming. ïan der Duijn, commandant van ie Luchtmacht Meteorologische Groep (LMG) op de basis Woens drecht: „Er moest een waarschu- :en komen om schade en risico's voor mens en machine zo veel mogelijk te beperken." folie glorie Op het beeldscherm in de weer kamer van Woensdrecht, onder gebracht in een bunker die ooit bestemd was voor de Amerikanen die op de basis hun kruisraketten zouden stationeren, is het on weersfront van maandagmiddag al in volle glorie zichtbaar. De aanwezige luchtmacht-meteoro logen zijn opgetogen over de veelkleurige digitale 'bui' die zich met een snelheid van onge veer 34 kilometer per uur naar het noordoosten verplaatst. Nog even en Breda zal het merken. „Een stevig frontje, de bui is maar liefst zeventien kilometer hoog. Daar kan geen F-16 over heen," luidt de conclusie op Woensdrecht. Ontelbare gele punten en strepen boven Zuid west-Brabant en voor de Noord- Hollandse kust geven de bliksem- ontladingen aan. De teller staat al op bijna 1200. Boven Goes wordt een bliksemschicht van maar liefst 38 kilometer lang ge- registeerd. Het zwarte puntje in het hart van het front markeert de onvermijdelijke plensbui. „Dat worden weer veel onderge lopen kelders," zegt de overste. „Maar alles en iedereen binnen de krijgsmacht is tijdig door ons gealarmeerd." Officieel heet het: 'Système d'Alerte Fourdre par Interférométrie Radioélectrique', maar iedereen heeft het over 'Sa fir'. Het systeem maakt gebruik van drie twintig meter hoge mas ten (op de vliegbases Deelen, Val kenburg en De Kooy) waar ui terst gevoelige apparatuur in hangt die de elektromagnetische straling registeert die bij elke bliksemontlading vrijkomt. De apparatuur detecteert niet alleen Het zenuwcentrum van de meteo-dienst in Woensdrecht. de blikseminslagen, maar ook de ontladingen die zich - veel vaker - in de wolken voordoen. Deze gegevens worden vervol gens doorgestuurd naar een cen trale computer bij het KNMI in De Bilt en na verwerking naar de meteorologen 'op Woensdrecht die ervoor zorgen dat alle lucht machtbases en andere militaire eenheden worden gewaar schuwd. Weerpartner Van der Duijn: „Het KNMI is tra ditiegetrouw onze weerpartner. De Luchtmacht Meteorologische Dienst leidt al sinds jaar en dag menig KNMI-weerkundige op en onze systemen functioneren vol ledig naast elkaar. Op die manier zijn we eikaars "back-upOok Safir beheren en gebruiken we samen." Om de reikwijdte van Safir te vergroten is het Neder landse onweer-waarschuwings- systeen inmiddels ook gekoppeld aan identieke Belgische appara tuur. „De meeste buien komen vanuit het zuiden en zuidwesten. 7i S 1 X/* S ft F I 8 A l^gPÏTi DMDCTttS Het Safir-beeldscherm laat een uitgebreide onweersstoring bo ven het midden van Nederland zien. foto's de stem ben steffen Dankzij deze koppeling hebben we dus een langere voorwaar schuwingstijd." De tijd dat de luchtmacht onweer voorzag dankzij het gekraak op de radio of het scherpe oog en oor van de 'meteo', is nog niet zo lang voor bij. Veel ouderwetse weerkundi- öoorRomain van Damme Kruisland/Roosendaal - „Ik baalde net zo erg als die boer toen mijn ca mera in elkaar getrapt werd." Roosendaler Ad Testers wil er maar mee gezegd hebben dat hij best be grijpt dat de Kruislandse familie C. Loos emotioneel reageerde toen hij filmend op hun erf rondliep. Twee loodsen stonden in de nacht van maandag op dinsdag in lichterlaaie en uit twee andere loodsen moesten enkele paarden snel naar veiliger oorden ge tracht worden. Het was vechten voor hun broodwinning. Freelancer Ad Testers stond er ook voor rijn broodwinning. Als free-lance came raman legde hij de hevige brand aan de Roosendaalseweg in Kruisland vast op de beeldband die hij wilde slijten aan het landelijke SBS6. Bedoeld voor het pro gramma Hart van Nederland. Onbedoeld een steek in het hart van de familie Loos die wanhopig probeerde te redden wat er te redden viel en geen zin bad in een 'filmrolletje'. „Mijn zoon zegt bat hij hem een paar keer gevraagd heeft Weg te gaan en te stoppen om hem te fil men," zegt mevrouw Loos. Ad Testers: „De zoon kwam woedend op me af rennen en ik dacht onmiddellijk, ik moet hier weg. Ik rende daarom het erf af, ■jaar de openbare weg, want daar stond de politie." Niet veel later was Testers naar eigen jmggen toch het mikpunt van een geterg de vader en zoon die het vooral op zijn ea- mera gemunt hadden: „Ik had die camera achter een politie-auto gezet, in de hoop dat ze die niet zouden zien. IJdele hoop, *ant ze vonden de camera en trapten er meteen naar." Om zijn broodwinning te beschermen zegt de Roosendaler als het ware over de camera heen gedoken te zijn en dat er '°en links en rechts gesjord zou zijn. „Ze »Ad Testers: 'Je wilt goede beelden hebben.' foto de stem/ben steffen wilden die camera, dat was duidelijk. Ik heb wat schaafwonden. Politiemensen bemoeiden zich er vervolgens mee en ik ben maar in een politiewagen gespron gen. Deuren op slot en wachten tot het wat rustiger was." Mevrouw Loos: „Toen mijn man en zoon de paarden naar het weiland wilden brengen, stond hij achter op het erf te fil men. Hij stond in de pad en ze hebben hem weg geduwd. Hij is gevallen en mijn zoon heeft hem een ferme trap onder zijn kont gegeven. Dat is toch logisch? Je bent bezig met die dieren. Als het moet, duw je nog een tractor weg." Van een handgemeen op de Roosendaal- sestraat weet ze niets. „Zelf stond ik op straat toen het achteraan op het erf ge beurde. En ik moet eerlijk zeggen dat ik het niet gezien heb. Je hebt wel iets an ders aan je hoofd. Ik begrijp best dat ie dereen zijn werk moet doen. Maar ik denk dan ook, waarom kun je niet vanaf de straat filmen? Dan zie je toch ook goed wat er gebeurt?" „Geweld gebruiken mag in ieder geval nooit," zegt A. Zijderveld van de Steen- bergse politie die vandaag met eigenaar Loos rond de tafel gaat zitten. „Laat dat duidelijk zijn, geweld is nooit en te nim mer goed te praten. Kijk, die man mag wel zeggen: 'Ik heb liever dat je van mijn erf af gaat'. Dan heb je te gaan. Het is zijn erf." Ligt er nog een vraag. Mag je zo maar dat erf oplopen als je beelden voor televisie wilt schieten? „Tsja, je wilt goe de beelden hebben," zegt Ad Testers. „Ik was er nog voor de brandweer. Misschien was dat nu ook van invloed, dat er verder nog niemand was. Ik hinderde niemand, daar let ik troiywens altijd op. Meer ca meramensen doen dat ook, bij een brand het erf oplopen. Fotografen toch ook? Dat doe je echt niet met kwade bedoelingen." Hij herhaalt het, begrip voor de emoties is er zeker. „Maar niet voor die agressie. Je kunt altijd praten. Bovendien, toen ze mijn camera wilden vernielen, stond ik wel op de openbare weg. Vanaf die weg mag ik wel filmen." Ad Testers is inmiddels van de ergste schrik bekomen en wil alleen maar de schade aan zijn camera vergoed hebben. „Nee, ik doe geen aangifte van mishande ling. Wel van het vernielen van ander mans eigendommen. En dan is voor mij de zaak afgedaan." Niet meer dan een incident, vindt een woordvoerder van SBS6. „Dit kan eens gebeuren. Ja, wij willen goede beelden, maar niet ten koste van alles. Ad Testers weet dat. Die emoties van die familie zijn te begrijpen, natuurlijk. Alle begrip, maar er is ook nog zoiets als vrije nieuws garing en de wetenschap dat niemand het recht heeft om te slaan." Mevrouw Loos: „Laat ons maar even met rust." gen tellen nog steeds de seconden tussen bliksemflits en donder om de afstand tot het onweer te be palen. „Als je de eerste klap hebt ge hoord is het eigenlijk al te laat," zegt de baas van de LMG. „We hebben bij de luchtmacht al en kele 'narrow escapes' gehad met vliegtuigen die bijvoorbeeld te laat binnen kwamen. Nu kunnen we dankzij Safir ruimschoots vantevoren zeggen 'jongens, werk de komende uren niet buiten want het gaat spoken' of vliegtuigen laten uitwijken. Het vliegbedrijf is weer een stuk veiliger geworden." Front Volgens de Safir-computer heb ben Breda en Roosendaal inmid dels het ergste gehad en hangt het front nu ten westen van Eindho ven en 'bliept' met hoge snelheid richting Utrecht. Geel - bliksem! - is nog steeds de overheersende kleur. De radio meldt dat het treinverkeer rond de lichtstad is ontregeld door inslagen. Van der Duijn: „Ook al is de verleiding nog zó groot, het is niet onze taak om burgers of bedrijven te waar schuwen. Onze klanten zijn land macht, luchtmacht en marine, het KNMI doet het civiele deel." Machtig Safir is, zeggen militairen en KN- Ml'ers, een machtig instrument om de kwalijke gevolgen van on weer vantevoren in te schatten en te beperken. Maar terwijl zondag en maandag het beeldscherm van de LMG op Woensdrecht geen enkel misver stand liet bestaan over de hevig heid en omvang van de buien, leek half - civiel - Nederland door het noodweer overvallen. De extra KNMI-waarschuwingen hadden kennelijk weinig indruk gemaakt. Van der Duijn: „Het is altijd moeilijk om vantevoren in te schatten wie hoeveel last van on weer krijgt. Pas als je achter het Safir-beeldscherm zit, krijg je een goede indruk van het onweer. Wat dat betreft was het tot nu toe maar behelpen." A J MS 15 Dat wordt wat, twee voetbalwedstrijden tegelijkertijd rechtstreeks op twee publieke netten. Krijgt de NOS dat wel met deskundigen bemand? Vroeger gold in het voetbal de gouden stelregel dat je club niet voor vol werd aangezien als Hugo 'Komt-dat- schot' Walker de flitsen van je wedstrijden van commen taar voorzag. Mart Smeets met Johan Cruijff bij de ene wedstrijd is lo gisch, maar wie zetje bij de andere neer? Toch niet An- net van Trigt met Hans Kraaij zenuwjor, of Tom Egbers met Wim Kieft? De NOS lijkt niet te durven kiezen, maar de kijker op te zadelen met dat probleem. Maar de wedstrijden waar Cruijff op af wordt gestuurd, zijn natuurlijk de belang rijkste en in die zin wordt er dus wel een keuze gemaakt. Om ook die schijn van voorkeur weg te nemen is het te overwegen om Johan in de rust van beide wedstrijden op twee netten tegelijkertijd te laten zien. Als de eerste vraag algemeen genoeg is, knoopt Cruijff daar makkelijk vijf minuten volstrekt niet te volgen ant woord en analyse aan vast. Bovendien heb je bij hem al tijd het idee dat hij een totaal andere wedstrijd heeft ge zien. En als dat onverhoopt niet mogelijk is, dan kan met een beetje geluk de redactie van Studio Sport morgenoch tend altijd nog een telefoontje naar Barcelona plegen, alwaar dan een uiterst deskundig iemand zonder werk zit. MERIJN Haarlem (anp) - De politierechter in Haarlem heeft gisteren tien Feyenoord-supporters die 23 maart betrokken waren bij de massale vechtpartij met Ajax-aanhangers bij Beverwijk ver oordeeld tot ieder zes maanden cel, waarvan twee maanden voorwaardelijk, en een stadionverbod van twee jaar. Twee andere verdachten kregen 180 uur dienstverlening opgelegd. De zaak tegen vier Feyenoord-fans werd uitgesteld. De politierechters scheerden de Feyenoord-aanhangers over één kam met de Ajax-sup- porters die maandag terechtstonden. Ze achtten alle fans in gelijke mate strafbaar. Openlijk geweld werd in de meeste gevallen niet be wezen geacht, maar wel 'deelname aan een vechterij'. Amstelveen (anp) - Minister Borst van Volksgezondheid stelt voor dit jaar en1 volgend' jaar 50 miljoen "gulden beschikbaar voor behandeling met het kankerremmende middel taxol. Zij gaat ervan uit dat 90 procent van de kosten van het middel hiermee gedekt kunnen worden. De Ziekenfondsraad vergadert morgen over de toepassing van het kostbare middel dat gebruikt wordt bij eierstokkanker en borstkanker. De raad worstelt al langer met de taxol-kwestie. De zogeheten taxoïden worden niet in alle ziekenhuizen op dezelfde manier toegepast. Daardoor werd de indruk gewekt dat door finan ciële overwegingen in afzonder lijke ziekenhuizen ongelijke be handeling is ontstaan. Organisaties van internisten en kankercentra hebben nu een richtlijn opgesteld om te komen tot eenduidigheid. Borst wil de ziekenhuizen in staat stellen die richtlijn op te volgen door tijde lijk 50 miljoen beschikbaar te stellen, 20 miljoen voor dit jaar en 30 miljoen voor volgend jaar. Uitgaande van de huidige prijzen zou per jaar niet 30 miljoen, maar ruim 46 miljoen nodig zijn. Borst gaat er vanuit dat door directe le vering aan het ziekenhuis de groothandelsmarge van 15 pro cent vervalt. Ook denkt ze dat taxol, als gevolg van de concurrentie met een tweede middel, 10 procent goed koper wordt. Breda (anp) - Een ex-hoofd docent van de Koninklijke Militaire Academie heeft gis teren voor de bestuursrechter in Breda inzage geëist in zijn BVD-dossier. De man, de 70-jarige dr. C. Lafe- ber uit Goirle, beschuldigt de Binnenlandse Veiligheidsdienst van censuur. Lafeber, die mo menteel nog voorzitter van de Nederlands/Poolse charitatieve vereniging is, stond tijdens de koude oorlog door zijn contacten in Oostbloklanden in de belang stelling van de BVD. Hij kreeg zelfs het verzoek om voor de dienst te komen werken, maar wees dat af. Hij eist nu alle pape rassen die te maken hebben met deze wervingspoging, omdat hij door de BVD-belangstelling naar eigen zeggen gefrustreerd is ge raakt. Lafeber, destijds hoofddo cent moderne geschiedenis aan de KMA, heeft in het kader van de Wet Openbaarheid van Be stuur inmiddels wel een paar vel letjes uit zijn dossier van de BVD gekregen. Deze zijn échter in compleet gemaakt. Verder ont breken pagina's. De voormalige docent, sympathi sant van Pax Christi en het Inter kerkelijk Vredesberaad, zegt zich niet te kunnen voorstellen dat er van zijn periode bij de KMA geen documentatie voorhanden is, zo als de BVD nu zegt. Verder zou den er foto's moeten zijn, die ge maakt zijn van bezoeken van La feber aan de Poolse ambassade. Het ministerie van Binnenlandse Zaken voerde gisteren voor de rechtbank aan dat sommige gege vens uit het dossier niet zijn ver strekt, omdat de staatsveiligheid dan in het geding zou komen. Voor de Wet Openbaarheid van Bestuur is dat een toegestane weigeringsgrond. De Bredase rechtbank, die het complete moederdossier van de BVD over Lafeber wél in bezit heeft, doet over zes weken uit spraak. (ADVERTENTIE) 8 'IM-IwWJHI s Alles over carpoolen: A N W B - i n f o r m a t i e n u m m e r 0 8 0 0 - 0 6 7 6 g r a t i s Samen werken aan bereikbaarheid

de Stem | 1997 | | pagina 3