DE STEM mÊÊÊÊÊÊmmam EOD neemt extra maatregelen Oorlogsbommen krijgen zeemansgraf isse pakt goud Zeeland krijgt 2 ton van arm land Buthan 'Provincie wist niet eerder van zware vervuiling in Zelzate' Nieuwe boulevard bij wijk Othene Terneuzen T jkse"cerelnfuglSifeel meer wapentuig in bodem van Scheldevesteterrein in Breskens toernooi erneuzen Marine vernietigt wapens uit Tweede Wereldoorlog voor kust Zeebrugge C1 Vertraging toltunnel voorkomen Raadhuisplein 3 D°RPSSTRAAT 19 ooStburg breskens tel. (0117) 453657 tel.(0117)385300 Het Nationaal Forum voor do introductie van do euro. 1 AUGUSTUS 1997 TNIEUWS kor lys Zeeland n de^voetbalvereniging Col |rk De Valcke te Sas van GenlT en D- en F-pupillen in actie i het de beurt aan de A- en C- nen de wedstrijden om 13 33 feelopen. Deelnemende verenb jv, Breskens, Hoofdplaat, Ri Aardenburg. In totaal komi I bezet en cyclosportieven gaan 0p wielerronde van Tholen 1 and die de renners moeten af hders Theo Akkermans, RUU( wam Schalk tot de favorietei tanse, Antoine Goense en Pa- i het wedstrijdbeeld mede be land Tholen zijn van de parti In, Peter Metske en Alexande nen één van de grootste kans. jiskil kader van de jaarlijkse Gilde aarlijkse COFA-trimlopen af Lanne Schelfaut skens - De Explosieven Oprui- Dienst (EOD) heeft extra vei- fcidsmaatregelen moeten nemen tie grond bij het Scheldevesteter- in Breskens af te graven op ex- jisieven uit de Tweede Wereldoor- vindt veel meer wapentuig dan draf was aangenomen. Daarnaast ijkt dat er op het terrein een vuilnistort ju de voormalige gemeente Breskens liar de grond ligt waardoor de EOD al meer werk heeft om Schelde veste af igraven. te vinden allerlei troep in de grond dat |den op de rol te weten een vijl niet thuishoort. De gemeente Oost- 1 afstanden gaan om 19.30 uu i vanaf 18.30 uur terecht kaï bcommodatie is er op het com- skil aan de Drostlaan. De deel- burg heeft ons niet verteld dat we hier op een vuilnisstort zouden stuiten. Het ge volg is dat we alles moeten zeven en dat kost tijd," aldus EOD'er A. Verhoeven. „Soms is er zelfs sprake van gevaarlijk werk. Vlak voor de vakantie zijn we bij voorbeeld op rokend fosfor gestuit, zeer gevaarlijk spul als dat vrijkomt. We zijn toen ook direct gestopt en het terrein af gelopen," aldus een van de drie kraan machinisten. Granaten die nog op scherp staan, mij nen, fosformarkeerlading, raketgevecht- slading, 102 kilogram klein kaliber en een paar weken geleden heeft de EOD wederom twee vliegtuigbommen (dui zendponders) gevonden die in september zullen worden gedemonteerd. „Het ligt daar echt helemaal vol, we heb ben namelijk niet alleen te maken met wapentuig maar ook met oud huisvuil. De planning was dat deze operatie tot december zou duren, maar dat halen we op deze manier niet. Het duurt veel lan ger om alles op een verantwoorde manier af te graven. De grond moet grondig worden nagekeken en inmiddels hebben we een gepantserde zeef om op een veili ge manier ons werk te doen," vertelt Ver hoeven. Het terrein Scheldeveste (voormalig Fort Frederik Hendrik) was altijd in eigen dom van de gemeente Oostburg, maar is een aantal jaren geleden verkocht aan Proverko uit Terneuzen. Vervolgens nam projectontwikkelaar BijdeVaate uit Zie- rikzee de grond over. BijdeVaate wil 210 vakantiewoningen, een zwembad en een sporthal op het ter rein neerzetten. „Op het eerste gezicht is deze belt mini maal 150 meter lang en zeker vijftig me ter breed, maar we zijn er nog lang niet. We hebben nu bijna driekwart van het terrein gecontroleerd en vooral de laat ste weken stuiten we op al deze troep. Hoe groot de stortplaats precies is, kun nen we nu moeilijk zeggen," aldus de kraanmachinist. Volgens burgemeester G. Noordewier is de locatie van de voormalige vuilnisbelt bekend bij de gemeente Oostburg. „Dat hebben wij altijd geweten en we hebben daar ook onderzoek naar gedaan. Op het terrein zijn geen giftige stoffen aange troffen en ook projectontwikkelaar Bij deVaate wist van de vuilnisbelt. Wij heb- rds Jack Luteijn |persoonlijke records de meesl os baanwedstrijden in Gen1 'A-pupillen op de 1000 met® le winst. Met de discus (12,31 Iderdeel verspringen (3,72 mi Jigde hij met 9,72 seconde 1 persoonlijk record voor Kay- 11 balwerpen waar ze met 23,01 leter was haar 3.31,1 goed vooi '|)0 meter 23e werd met 10,40 eter. Gert-Jan Lauret kwam met een persoonlijk recori |rug. Op de 80 meter werd hij ngen zesde (1,35 meter), kogel- 1000 meter sloot hij af als vijf iet kogel |r van het Goese AV'56 won tij tussen Nederland, België ei 1 afgewerkt het onderdeel ko- |lo zware kogel tot een afstam noest hij zijn landgenoot Bei Impelaar gooide met de 1,75 ki: 1,20 meter. Hij droeg daardooi ie het met 289,5 punten behaal- /ales (185 punten). iDynamica pakte op de natii bnale kampioenschappen vo leed dit op haar geliefde ho orden was haar winnende ti Jerdste boven haar persoonli as 12,05 goed voor de titel. 'Een kist met kleiner oorlogstuig wordt aan boord van de Argus [tijd. Op de 1000 meter eindigi jze als vijfde in haar serie 13.11,26, wat een zevende totaa Breskens - Rake explosies tijd betekende. De 80 met' (oor de kust van Zeebrugge. noest ze, omdat dat onderde gelijktijdig viel met andere nui ners, laten lopen. Bij de jongens werd Erik de Mui 100 mett #ommen van vijfhonderd tto uit de Tweede Wereldoor- pk vierde in zijn serie tijd van 12,51 was niet vo doende om de halve finale te bi #g zorgt deze week voor een jreiken. Op de 800 meter werd 1 spectaculair schouwspel op de Svijfde in zijn serie. Dit met ei loordzee. Inieuw persoonlijk record v' |2.15,74. Jasper Ruinard gooii Be Nederlandse marine zorgt, in net de discus een afstand vi amenwerking met de lucht |34,08 meter. Iet betekende een plaats in middenmoot. Met de kog (12,47) meter bereikte hij de fin' le waarin hij met 12,86 meter ui eindelijk zevende werd. uit dat de hockeyclub Olyfl le jaren heen opgebouwde tra jaar achtereen hield die clu er-toernooi, maar dit jaar lee n door perikelen van bestuif ns Dielen bereid om deze 3. we ons toernooi af hadden moetó ien met Suzanne Coers, Gert-J' er Blom en Tino Wijffels voor ik benaderd om toch nog iets vo rlijk erg laat. De contactpersone et vakantie. Gelukkig hebben den om op zaterdag 30 en zonet reizen. Dat is een minder aan angrijkste is wel dat ons toerno id gehouden wordt. ste en tweede team van 01y®P 'l Haag), HDM (Den Haag), HU» ud-Olympia en mogelijk nog e actie. De bezetting bij de vrouw ijmegen), Vlissingen, Middelt» 1), Son en Breugel en waarschij wedstrijden om 10.30 uur en zij ipen. Zondag start men eve"e,£ gebeuren rond 16.30 uur verle gint rond 15.30 uur en bij de m t om vernietigd te worden. lis onze verslaggeefster foto's wim KOOYMAN De marine maakt na 55 jaar de duizendponder, die boven Breskens werd afgeworpen, onschadelijk voor de kust van Zeebrugge. let onschadelijk maken van lortier- en handgranaten, tunitie en een aantal vlieg- "atht voor het opruimen van het ljpentuig. Oude verroeste gra- kogels en bommen, die de splosieven Opruimings Dienst afdeling luchtmacht de af- 'flopen maanden heeft opgegra- '®op het Scheldevesteterrein in weskens, worden vier dagen lang Jniietigd op zee. «rineschip de Argus ligt sinds •Bandag in de handelshaven van Breskens. Het schip vervoert elke dag een paar kisten munitie en bommen die op ongeveer zes zeemijl van de kust in zee worden getakeld en met behulp van tien tallen kilo's springstof door de mannen van de marine tot ont ploffing worden gebracht. Risico's Schipper Jacques Overeem en zijn bemanning zijn het uitvoeren van dit soort klussen gewend. „We hebben inmiddels al tiental len mijnen, bommen en torpedo's voor onze ogen de lucht in zien gaan. We zijn met z'n zessen en zijn heel goed op elkaar inge speeld. Het is tot nu toe altijd goed gegaan maar we weten drommels goed dat dit werk niet zonder risico's is." Voordat de Argus vertrekt, wordt de lading oorlogstuig met een kraan overgeladen van de EOD- truck naar het schip. Voorzichtig worden de kisten vol munitie en de Engelse duizendponder aan bord gerold. De EOD verzamelt haar vondsten tijdelijk in bunkers te Breskens. Om de zoveel maanden komt de marine het spul ophalen om het daarna gelijk op zee te vernieti gen. De Argus vaart ongeveer twee uur naar de plek van bestem ming. Op ongeveer zes zeemijl wordt een rubberen boot met twee man erin te water gelaten. Aan boord hebben zij het beruch te ontstekingskastje waarmee ze de boel kunnen laten exploderen. Deze dag worden er twee ont ploffingen uitgevoerd. Allereerst alle munitie en mortieren. Stevig vastgeknoopt worden de kistjes te water gelaten. Het bootje trekt de explosieven zo'n driehonderd meter los van de Argus. De kraan laat de lading zo'n zes meter zakken in zee, een oranje boei geeft aan waar het spul zich bevindt. „Afvuren," is het com mando van Overeem naar zijn mannen in de boot. Een flinke dreun is het gevolg. Het water spat metershoog op en er ontstaat een flinke modderplek. Enkele dode visjes drijven al snel aan de oppervlakte en de zeemeeuwen weten niet hoe snel ze naar de plek toe moeten vliegen. Het is voor de vogels makkelijk eten scoren. 'Grote jongen' Deze handeling wordt een tweede keer uitgevoerd voor de duizend ponder. Maar liefst 250 kilo springstof is nodig om deze 'grote jongen' definitief onschadelijk te maken. Een nog grotere klap volgt. De Argus dreunt op het water en iedereen kijkt vol be wondering naar de massale wa terfontein. De twee in het bootje hebben de grootste lol. 'Operatie bom geslaagd' is duidelijk van hun gezichten af te lezen. Ze scheuren weer terug naar het moederschip, de volgende keer zijn twee andere collega's aan de beurt om de klus te klaren. „Operation ended," meldt Over eem via de radio. Er mogen weer vliegtuigen overvliegen, boten mogen weer in de burnt: komen en ook het Seismologisch Instituut wordt op de hoogte gebracht van de explosies. „Alles wordt hier geregistreerd en doorgegeven, er zit een hele organisatie achter en I I I I I WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1997 ben altijd open kaart gespeeld en hebben samen met de EOD constant overleg over de voortgang van het project. Zo hebben we voor de vakantie een gesprek gehad over de zuivering van vervuild water op het terrein en volgende week donderdag komen we wederom bij elkaar. We laten Scheldeveste niet voor voor niks hele maal afgraven, er is rekening mee gehou den." Een gemeentewoordvoerder meldt ten slotte dat hij geen officiële mededeling van de EOD heeft ontvangen over bran dend fosfor. „Bij ons is daar niks van bekend, ik neem dan maar aan dat er niks ernstigs is ge beurd. Volgens onze gegevens werkt de EOD precies volgens schema en is er geen sprake van vertraging." Van onze verslaggever Middelburg - Het doodarme Aziatische ontwikkelingsland Buthan schenkt 100.000 dollars aan ontwikkelingshulp in Zeeland. Commissaris van de Koningin Van kelder neemt het bedrag woensdag 3 september in ontvangst van de mi nister van landbouw van Buthan. Het geld is bedoeld voor onder zoek in de duurzame land bouw. De subsdie is voor de Stichting Zeeuwse Vlegel die een project heeft lopen over de ontwikkeling van de milieu vriendelijke teelt van baktar- werassen die beter bestand zijn tegen allerlei ziekten. De Stich ting Zeeuwse Vlegel liet giste ren weten 'blij verrast' te zijn met de subsidie. Het is opmerkelijk dat een ont wikkelingsland als Buthan geld geeft aan een rijk Eerste We reldland als Nederland. Maar aan de andere kant ook niet. Wat duurzame landbouw be treft is Nederland nog een ont wikkelingsland, en het boed- histische en vegetarische But han heeft al eeuwenlang erva ring met milieuvriendelijke landbouw. Zeeland heeft sinds enige jaren met Buthan een officieel ver drag over duurzame ontwikke lingen. De banden zijn hecht. Een deel van de opbrengst van de jaarlijkse fietsactie 'Trap eens wat vaker naar je baas' gaat ook als hulp naar Buthan. Van onze verslaggever Middelburg - Het dagelijks provinciebestuur wist voor woens dag 6 augustus niets van de zware bodemverontreiniging in Zelzate. GS schrijven dit in een brief aan Provinciale Staten. gezien het veiligheidsaspect na tuurlijk ook niet vreemd," aldus de schipper. De Argus heeft zijn plicht weer gedaan. Het schip is vijf uur on derweg geweest en mag vandaag en morgen nogmaals uitvaren om de laatste 'voorraad' weg te wer ken. De mannen hebben niks te klagen over zo'n weekje Bres kens. „Voor ons is dit nog steeds spannend om te doen en daar naast ben je maar een halve dag kwijt. Straks gaan we lekker naar het strand, ideaal toch Hiermee wordt geprobeerd de suggestie de wereld uit te helpen dat de provincie al eerder wist van de bodemvervuiling in de grensgemeente van Sas van Gent. „Uit het postregistratiesysteem is dit niet gebleken. Ook in de grensoverschrijdende contacten Zuid-Nederlandse samenwer king met Vlaanderen en de vak groep Milieu en Ruimtelijke Or dening van de Scheldemondraad is hier niet eerder melding van gemaakt," benadrukken GS. Aantijgingen Het dagelijks provinciebestuur reageert hiermee met name op aantijgingen van GroenLinks- Statenlid F. van Kollum die zeker weet dat de provincie en gemeen ten al jaren op de hoogte zijn van de verontreiniging van het milieu met de kankerverwekkende poly- aromatische koolwaterstoffen (PAK's) door het chemiebedrijf VFT in Zelzate. Van Kollum verwijt verantwoor delijk gedeputeerde Dek laksheid omdat hij er volgens het Staten lid niets aan heeft gedaan. GS la ten nu echter weten niet eerder van de bewuste bodemverontrei niging op de hoogte te zijn ge weest. De provincie heeft ook contact opgenomen met de provincie Oost-Vlaanderen, die bevestigde dat het betreffende rapport pas woensdagmorgen 6 augustus aan de provincie Zeeland en de ge meente Sas van Gent is toegezon den. Dit officiële rapport is op maandag 11 augustus ontvangen. Afspraken Tevens werd de provincie Zee land uitgenodigd tot het bijwo nen van een op 13 augustus in Gent te houden overleg met alle betrokken instanties over de pro blematiek. Daarbij zijn afspra ken gemaakt over nader onder zoek betreffende de volksgezond heid in Zelzate, uitgebreider on derzoek van de bodem, gewassen en melk en onderzoek naar de luchtkwaliteit en het grondwa ter. De provincie neemt deel aan een werkgroep die zich hiermee gaat bezighouden. Uit de resultaten van de bodem-, granen/bonenmonsters en groen- tenmonsters is gebleken dat Sas van Gent geen last heeft van de bodemvervuiling in Zelzate, Het wachten is nog op de uitkomst van de risico-analyse van (iet Vlaamse Instituut voor Technisch Onderzoek (VITO). Van onze verslaggever Middelburg - Dankzij voortva rend werk van de gemeente Ter- neuzen is een dreigende vertra ging van het werk aan de toltun nel onder de Westerschelde afge wenteld. Terneuzen slaagde er namelijk in de verplichte milieuvergunning op tijd in de inspraakprocedure te krijgen. De gemeente heeft daarvoor met man en macht moe ten werken omdat het tijdschema erg krap was. De bouw kan vol gens planning op 15 november beginnen. De eerste opdracht voor voorbereidend werk is al verleend aan Van der Straaten Aannemingsmaatschappij BV in Hansweert. Die aannemer gaat laad- en losfaciliteiten maken aan de westelijke oever van de buitenhaven in Terneuzen. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) OPTIEK COCK Van onze verslaggever Temeuzen - Bij de stadswijk Othene in Terneuzen wordt een boulevard aangelegd. Gedeputeerde Staten besloten gisteren toestemming te verlenen aan waterschap De Drie Ambachten om het dijkprofiel van de Nieuwe Othenepolder hiervoor aan te passen. De betreffende dijk wordt aan gepast voor de bouw van woon- flats. Tevens wordt op de dijk een onderhoudsweg voor de wa terkering aangelegd waarop te vens gefietst en gewandeld kan worden. De waterkering voor Terneuzen is in de loop der jaren geïnte greerd in de stedelijke bebou wing. Bij het oude stadsdeel is de door gaande weg op de verhoogde bin- nenberm gelegd en oostelijk van de watertoren zijn diverse appar tementengebouwen neergezet op het niveau van de kruin van de dijk. De nieuwe boulevard betreft slechts het westelijke deel van een totaal plan. De verwachting is dat binnen twee jaar de aan passing van de gehele waterke ring van de Nieuwe Othenepolder aan de orde is. GS vinden het uit een oogpunt van waterkering gewenst dat de aanvulling van het dijklichaam voor een belangrijk deel is afge rond vóór het stormseizoen. Voor meer informatie kunt u terecht bij het Nationaal Forum. Het Nationaal Forum wordt gevormd door organisaties van con sumenten, werkgevers, werknemers, de financiële sector en de overheid. Deze organisaties leveren vanuit hun eigen invalshoek en specifieke deskundigheid een bijdrage aan de voorbereiding van de invoering van de euro in Nederland. Bel de gratis Eurolijn 0800 1521 (ma-vr van 9.00 - 21.00 uur) voor het opvragen van het informatiepakket of kijk op de Eurosite http://www.euro.nl 2e kwartaal 1998 Besluit deelnemende landen EMU omstreeks januari 2002 Invoering euromunten en -biljetten I 1999 2001 I 1998 2000 1 januari 1999 Vaststelling waarde euro Invoering euro in bank en giroverkeer 2002 I 1 juli 2002 De gulden verdwijnt als wettig betaalmiddel

de Stem | 1997 | | pagina 13