DE STEM Landbouwers bundelen hun krachten tuur mijn egio. I ik ider? )430 (lijkswaterstaat bergt scheepswrakken in Westerschelde I Rondje Markt brengt horeca op een lijn Reynaertfeesten: warm en nog heter Bureau tikt Hulster Ambacht op vingers 'Polderwegen zijn ramp voor fietsers' Studie naar nieuwe zeesluis Terneuzen Man rijdt bewapend door rood bij Hoek COMMENTAAR a atis lelijke Markt: Brandjes Met alle aandacht richten op fusie' A5 Fiets Unie dringt aan op maatregelen Kanaalzone is vol verwachting Belgisch drietal gepakt met drugs Hoe komt u aan kaartjes voor het Chassé Theater? \UGUSTUS 1997 /\4 ^enen zien aankomen dat de ten worden beperkt. Eerst kon af om de geluidshinder in de protesten van luchtvaartmaat liet aan Schiphol, maar aan de Ppn en impopulaire maatreen». jllen sommigen zeggen) En m iven en andere ondernemers 2 beetje hypocriet. Zeeland groei van de luchtvaart botst aanzien van de milieu-overlast lende kabinetten meteen boog onze verslaggever „neuzen - Onder de noemer 'De jdle Opruiming' gaat volgend jaar e Westerschelde de grootste ber- ter wereld van gezonken sche- van start. Verspreid over een UUgn Ij of vijf a zes worden in totaal ne- ngelopen, de keuze tussen een «tig wrakken geborgen. Deze ope- buw van een tweede nationa - vooruitgeschoven. Daardoi ge vliegtuigen 's nachts te lan- itvliegtuigen. Een tweede cate tellen, waaronder charters van en. r pakket. De bewering dat dit i woordvoerder van de lucht- als het bedrijf verwijst naar de i zouden worden doordat één ochtends mag starten. Natuur- ezamenlijke chartermaatschap- i lanbod aan vliegtuigstoelen als n. Bovendien: de maatregelen waar haalt Martinair trouwens raag om vijf uur 's ochtends van drie uur 's nachts moeten in die graag in het holst van de worden echt niet gedupeerd, at deze overheidsmaatregel is vooruitzien, in dit geval zoi ratie is nodig in verband met de ver dieping van de Westerschelde. Rijkswaterstaat heeft inmiddels alle schepen die worden geborgen in kaart gebracht. Met de grote operatie is een bedrag gemoeid van zo'n tweehonderd miljoen gulden. Voorlichter O. Vosveld vertelde giste ren dat alle instanties, die met de ber ging te maken hebben, in oktober bij elkaar komen om een plan de campagne op te stellen. Daar zitten ook alle gemeenten die aan de Westerschelde liggen bij. „Rijkswa terstaat is momenteel bezig met de voorbereidingen. Het gaat om een zeer omvangrijke klus. Vandaar dat de ber ging over een aantal jaren wordt uitge smeerd." Rijkswaterstaat maakt voor de operatie gebruik van de kennis die is opgedaan tijdens de berging van de Fort Maisonneuve, een Engels koop vaardijschip dat in 1944 in de Wester schelde, ter hoogte van Cadzand, op een mijn liep en zonk. Dit wrak is vorig jaar geborgen. Deze berging gold als een soort proefproject voor 'De Grote Opruiming'. „We weten dat de wrakken divers van aard zijn. Er liggen vissersschepen op de bodem van de Westerschelde die vrij eenvou dig te ruimen zijn. Er zijn echter ook wrakken met munitie aan boord waar bij uiteraard voorzorgsmaatregelen ge troffen zullen moeten worden," aldus Vosveld. Om vuist te maken tegen Waterstaat ue Ie groei van de luchtvaart goed INLAND KORT ts aanbod voor de belangen van de odenvervolging, heeft het ladevergoeding geweigerd, en eenzelfde behandeling esten, zei secretaris Israël i Der Spiegel.Kabinetschef kt dat zijn regering tegen- rgoeding aan de Oost-Eu- ;t. In Oost-Europa wonen zend overlevenden van de leeft sinds haar oprichting deloosstelling betaald aan len geleden. iet oppositie resident Kenneth Kaunda gewelddadig kan reageren andere oppositieleiders is handeling en woord, maar da gisteren op een bijeen- ling in Lusaka.'Hij voegde jes weten niet hoe een bur- de regering van'president i pas afloopt in 2001, er te- a bben het leven verloren bij i-bende op een vluchtelin- ocratische Republiek Con- Velen zijn met kapmessen n de VN-vluchtelingenor- een team naar het gebied irzoeken en te zoeken naar het kamp, die op de vlucht n in Algerije dag zeker 108 mensen om e naar wordt aangenomen s. Een bomaanslag op een i en de hoofdstad Algiers even. Nog eens 22 mensen Ibaden aangericht in twee n 30 mensen vermoord en n die 40 personen vervoer- 'oor de grootste Algerijnse .e tegen terrorisme werd er vuur genomen met ma- en 22 gewonden. Vrijdag :n op een veemarkt in Me ukten gewond. BI onze verslaggever ihoondijke - Boeren in West-Zeeuws-Vlaanderen bundelen de jachten om een vuist te maken tegen Rijkswaterstaat. De boe it proberen hiermee meer invloed uit te oefenen op de uitvoe- jigvan het verkeersveiligheidsproject Duurzaam Veilig. hectare nodig. Uitgaande van vijftigduizend gulden per hecta re kom je uit of vijftien miljoen, dat is maar 7,5 procent van het totaal." De boeren langs de weg tussen Schoondijke en Hoek zijn ook niet te spreken over de invulling van de nieuwe weg. Het gaat om een zogenaamde stroomweg met om de zoveel kilometer een over steekplaats. Landbouwers die aan weerszijden van de weg grond hebben, zijn volgens Sa- lomé de dupe omdat ze kilome ters moeten omrijden. „Boeren wiens kavel wordt doorsneden krijgen de snij- en omrijschade vergoed, maar niet langer dan tien jaar. De komende generatie heeft levenslang schade, maar krijgt geen vergoeding." Veiligheid Hij ziet liever dat de weg tussen Schoondijke en Hoek op dezelfde manier wordt uitgfxp^r^^.die tussen Schoondijke en Oostburg. „Die weg heeft aan de ene kant een parallelweg en aan de andere kant een fietspad. Er zijn vol doende oversteekplaatsen en er gebeuren weinig ongelukken. Ik onderschrijf dat er iets moet ge beuren aan de verkeersveilig heid." Salomé heeft dus het ini tiatief genomen om de belangen van alle betrokkkenen langs de weg, eigenaren, pachters en ver pachters, te bundelen om sterker te staan in de onderhandelingen met Rijkswaterstaat. Het is de bedoeling komend najaar via be langenvereniging Agrarisch West-Zeeuws-Vlaanderen een eerste bijeenkomst te beleggen. het om de aanpas- iig van rijksweg 61 tussen ihoondijke en Hoek. Rijkwa- heeft hiervoor land- mzgrond nodig. De boeren ieze weg zijn bang dat ze lage prijs voor hun grond tijgen. Vandaar dat ze een vere- jging of stichting willen oprich- aom een gesloten front te vor- sen in de onderhandelingen met [jkswaterstaat. lil initiatief komt van landbou- itiTh. Salomé uit IJzendijke en rordt uit de doeken gedaan in il weekblad van de Gewestelij- li Land- en Tuinbouw Organi st. iritiek )e boeren hebben de laatste tijd wat kritiek op het aan- van Rijkswaterstaat. Ze vinden namelijk dat ze bo- iiop de agrarische waarde ook meerwaarde moeten krijgen mor hun grond en dat gebeurt aomenteel vaak niet. „Het «kt niet uit of de grond voor I iitaur wordt bestemd, voor wo- [ingbouw of voor een weg. irond is vaak meerdere genera les in handen van een familie. je die af moet staan moet I» ook wat tegenover staan," life collega-landbouwer J. die net zoals Salomé ook [rond langs de bewuste rijksweg aeeft liggen. it meent dat Rijkswater- laat die meerwaarde best op jen. „Grondverwerving I Makt maar een klein deel uit de totale kosten. De weg lag tweehonderd miljoen gul- I® kosten. Er is driehonderd laf 50 stuks minder. Wilt u van de andere producten )X. Jttwerking van de doelmatig- 'Msmaatregelen binnen de ei- organisatie vorig jaar nau- J-lijks aandacht heeft gekregen. "■Accountants drong hier in «95 op aan. 't is onder meer een gevolg de op handen zijnde fusie de twee andere waterschap- pin Zeeuws-Vlaanderen," al- VB-Accountants. „Uw aan- is hierdoor meer gericht P de eigen organisatie-opzet. 'I onderkennen dit, maar ach- J® oet wel van belang dat uw ganisatie tot aan de fusie een Jttfflaal niveau van admini- s eve organisatie en interne ltr°le ontwikkelt, in stand en waarborgt. 'agelijks bestuur van Huls- j Jtbacht trekt zich de kritiek üiits i ^"Accountants is in- e's medegedeeld dat in het '(Kir611 derSeliike rapportage ttinpC exploitatiereke- '996 V?n ^ldster Ambacht over har overigens af met een k» Sa'do van 501-551 gulden UteR61 ru'm 74 000 gulden in (0o ,Het dagelijks bestuur stelt 1 oatig saldo toe te voegen iJn de diverse reserves. Optreden van de Mardi Gras Jazz Band voor de Temeuzense jazztempel Pory Bess. Van onze correspondent Terneuzen - De stichting Back to the Dixties heeft voor het eerst de horeca op de markt in Terneuzen op een lijn kunnen brengen tijdens het 'Rondje Markt'. Za- terdagaVöftChVörmde de markt het decor voor een groot en gezellig jazzterras. Het derde Rondje Markt werd een groot suc ces. Onder een stralend blauwe hemel en tro pische temperaturen speelden de orkesten de sterren van de hemel. Vanaf zaterdagmiddag tot zondagavond speelden op zeven locaties dertien dixielandorkesten. „De markt werd zaterdagavond omgetoverd tot een groot gezellig terras. Het was fantas tisch en er was geen wanklank te horen. Hoe wel drie van de vier band buiten musiceerden speelden ze elkaar niet weg," aldus een tevre den Ed Bardoul. FOTO WIM KOOYMAN De openingsact werd opgevoerd door dirigent Andreow Chipoeznitski. The Four Stream Jazzband-Mallerband en Beet City Jazzband verzorgden het middagprogramma, 's Avonds speelden Minor Swing, The Scat Cats, The Four Stream Jazzband, The Flying Dixies, Wim Wolmers's Inner City, The NO Longfield Jazzcrackers en The louisiana Rythm Boys. Het succes van dit 'rondje' heeft alvast de ba sis gelegd voor volgend jaar. onze verslaggever Wst - Het waterschap Hulster Ambacht mag niet alle aan- Wit richten op de op handen zijnde fusie met de twee collega- Werschappen tot het nieuwe waterschap Zeeuws-Vlaanderen P1 januari 1999. Het dagelijks bestuur wordt hiermee op de Jngers getikt door VB-Accountants in verband met de goéd- Wring van de jaarrekening over 1996. bureau constateert dat de Het dagelijks bestuur vindt de reservepositie van vier miljoen gulden namelijk aan de magere kant. Gerelateerd aan het eigen vermogen zou deze reserve acht miljoen gulden moeten bedra gen. Uit de jaarrekening over 1996 blijkt ook dat er wat achterstand is opgelopen in de nog op te leg gen aanslagen verontreinigings heffing bedrijven. Het gaat naar schatting om een bedrag van zes ton. Het dagelijks bestuur schrijft deze achterstand toe aan de grote werkdruk. Deze achter stand zal in de tweede helft van dit jaar zijn weggewerkt. Bomvolle terrassen tijdens de drie dagen durende Reynaertfeesten in Hulst Kloosterzande/Oostburg - Een bouwkeet aan de Eeckseweg in Kloosterzande is gistermorgen geheel uitgebrand. De brandweer kon de keet niet meer redden. Het bouwwerk was eigendom van de Zeeuwse Asfalt en Aannemings maatschappij uit Sluiskil. In een woning, gelegen boven een hore cagelegenheid aan de Erasmus- straat in Oostburg, brak gisteren rond 11.00 uurjook brand uit. De oorzaak is nog onbekend. Van onze correspondente Hulst - Stralende zon of een bewolkte hemel, het maakte bijna geen verschil. De tempe raturen voelden tropisch aan en tijdens de Reynaertfeesten 1997 in Hulst waren het vooral de verkopers van frisse drank jes die goede zaken deden. De opening vrijdag 22 augustus was niet spectaculair, maar de sfeer was goed tijdens de Nacht- markt op de Grote Markt en in de omringende straten. Drommen mensen liepen langs de kramen die door de middenstanders, am bulante handel en enkele non profit instanties werden bevolkt. „Lekker druk en weer eens wat anders," was een veelgehoorde opmerking. Wat er zaterdag of zondag ook ge beurde, de zon zat op de eerste rang. De scheepsmodelbotenshow van de vereniging Enterprise trok veel kijkers en een vaartocht was een koele afwisseling. De rommel markt leek op een strandtafereel. De zonneschermen en bomen bo den weinig schaduw. Maar de ver kopers hielden vol en probeerden Tos te komen'. Het kostte menige zweetdruppel, maar de goed ge vulde portemonnee aan het einde van de dag was een zoete troost. Op het 's Gravenhofplein tussen de 150 parkeerplaatsen vol spul len was het aanschuiven geblazen. Op de Grote Markt waar het spec taculaire raket schieten de trekker van de dag moest vormen, stonden slecht enkele liefhebbers. De ani mo om voor 75 gulden als een menselijke projectiel naar boven geschoten te worden om daarna nog wat te bungelen aan een elas tiek, die bevestigd was aan een 60 meter hoge kraan, was niet groot. Ook de Marine kreeg weinig be zoekers op de expositie in de hal van het stadhuis. Wel genoot het publiek van de nagebootste red ding met een Lynx helikopter. De stoelendans werd gewonnen door buurtvereniging De Statie en de raad van elf van De Vossen kreeg de prijs van de best verklede groep vanwege de ongebruikelij ke, niet veel om het lijf hebbende, outfit. Ook tien standwerkers deden erg I I I I I MAANDAG 25 AUGUSTUS 1997 Van onze verslaggever Aardenburg - Polderwegen in West-Zeeuws-Vlaanderen zijn momenteel erg gevaarlijk voor fietsers. De bermen van deze wegen worden namelijk verhard met losse steenslag dat vaak op de weg terechtkomt. Veel lekke banden en ook valpartijen zijn het gevolg. steenslag, door auto's die de bochten afsnijden en daardoor door de berm rijden, op de weg terecht waardoor er voor fiet sers gevaarlijke situaties ont staan." De Unie verzoekt het water schap daarom te kiezen voor een andere en fietsvriendelijke wijze van verharding van de wegbermen of ervoor te zorgen dat de op de weg terechtgeko men steenslag regelmatig wordt verwijderd. „Aangezien West-Zeeuws-Vlaanderen zich profileert als een fietsvriende- lijk en duurzaam veilig gebied nemen wij aan dat u adequate maatregelen zal nemen," stelt Klaasse in de brief. Het district Zeeland van de Nederlandse Toer Fiets Unie stelt dit in een brief aan water schap Het Vrije van Sluis in Oostburg. De Unie dringt aan op maatregelen. „Indien maat regelen achterwege blijven zien wij ons helaas genood zaakt onze leden te adviseren u als wegbeheerder bij schade aansprakelijk te stellen," aldus secretaris L. Klaasse in de brief. De Toer Fiets Unie constateert reeds enige tijd dat er sprake is van een fietsonvriendelijk on derhoud van de polderwegen die worden beheerd door het waterschap. „Vooral in boch ten en op kruisingen komt deze Van onze verslaggever Terneuzen/Gent - De havenautoriteiten van Terneuzen en Gent verwachten veel van de beleidsanalyse voor de eventuele komst van een nieuwe zeesluis. Deze analyse is momenteel in voorbe reiding. Een eerste uitgebreide tussenrap portage wordt volgende maand verwacht. Het uiteindelijke eind rapport moet rond mei volgend jaar op tafel liggen. Dit rapport moet er volgens de havens van Terneuzen en Gent voor zorgen dat de hogere over heden in Nederland en Vlaande ren' eindelijk eeri duidelijke en gemeenschappelijke visie formu leren op de duurzame ontwikke ling vSn het Kanaalzonegebied Gent-Terneuzen. Er wordt vanuit Terneuzen en Gent al jarenlang aangedrongen op deze eenduidi ge visie. De beleidsanalyse spitst zich toe op de modernisering van de mari tieme toegang tot de havens van Terneuzen en Gent. De studie probeert te bepalen wat de knel punten en beperkingen zijn die een groei van de mogelijkheden beperken. De analyse formuleert doelstellingen om oplossingen aan te dragen voor de geconsta teerde beperkingen. Hierbij wordt zowel een aanpas sing van de huidige zeesluis als het bouwen van een nieuwe zee sluis onderzocht. Inmiddels zijn vijf werkgroepen aan de slag ge gaan om aan de analyse vorm te geven. Of ze daarin zijn geslaagd moet volgende maand blijken. Van onze verslaggever Terneuzen - Een 19-jarige -Belg en twee Iraanse vrien den, afkomstig uit Harelbeke en Kortrijk, zijn zaterdag door de Koninklijke Mare chaussee in Terneuzen gepakt met 117 gram marihuana in hun bezit. Ze hadden de drugs voor 20.000 Belgische franks in Terneuzen gekocht. De softdrugs zijn inbe- slag genomen en twee van de drie mannen mochten ieder een boete van 585 gulden ophoesten: de Ira niër uit Harelbeke omdat hij ei genaar van de drugs was, de Belg omdat hij de drugs vervoerde. De bestuurder kreeg bovendien een boete van 110 gulden vanwe ge een technisch gebrek aan zijn auto. Na het betalen van de boe tes kon het drietal terug naar België. Van onze verslaggever Hoek - Het rijden door rood licht op de provinciale weg bij Hoek is een Duitse toerist duur komen te staan. De Koninklij ke Marechaussee hield de man staande en ontdekte in zijn auto een gasdrukpistool en een stroomstootwapen. Het leverde de Duitser een boete van bijna duizend gulden op. De marechaussee (brigade Ter neuzen) betrapte de man, uit het Duitse Bohl-Iggelheim, zater dagavond tijdens een patrouille. Voor de wapens mocht de Duit ser een schikking van achthon derd gulden betalen. Omdat hij dat geld niet op zak had, kreeg hij een dagvaarding uitgereikt. De Duitser kon wel de 170 gul den boete voor het rijden door rood licht betalen, waarna hij kon terugkeren naar zijn vakan tieverblijf aan de Zeeuws- Vlaamse kust. FOTO WIM KOOYMAN hun best, maar slechts drie vielen in de prijzen. De Reynaerttrofee ging naar P. Bol die een vlijm scherp verhaal afstak zonder bot te humor over een supermes. Blindverkoper M. van Sehaik was na dik twee uur zijn 150 zakken met zes ingepakte cadeaus kwijt en won de tweede (geld)prijs en de ontstopper van P. Zappeij was goed voor een derde plaats. „Ik zit werkelijk stuk, mijn tong voelt als rubber. Maar het is een vak en ik doe het graag. Je ziet ve le markten door heel het land en het is afwisselend als er veel reac ties komen uit het publiek." De Reynaertfeesten 1997 worden ingeschreven als, warm, warmer en nog heter, maar zowel organi satie als publiek waren tevreden. (ADVERTENTIE) CHASSE THEATER BREDA Op woensdag 27 augustus gaat de kassa van het Chassé Theater om 11.00 uur weer open. Vanaf die dag is het mogelijk om losse kaarten te kopen voor het hele seizoen 97/98. Voorheen startte de verkoop in het weekend van de Open Dag, maar om tot een betere spreiding en kortere wachttijden te komen, beginnen we dit seizoen eerder. Natuurlijk is er ook kaartverkoop op zaterdag 13 en zondag 14 september. Op zaterdag gaan we om 11.00 uur open en zijn er speciale aanbiedingen. Op zondag 14 september is de Open Dag: u bent vanaf 12.00 uur van harte welkom (de toegang is gratis!) bij een doorlopend programma met muziek, cabaret en film. Neemt u liever een abonnement of keuzekaart? U kunt uw bestelformulier nog steeds (tot uiterlijk 1 oktober) inleveren. En voor 1 september jdSL/J?zijn sommige keuzekaarten zelfs nog extra voordelig! ty 076-5303132 I THEATER

de Stem | 1997 | | pagina 5