Op De Dijk neemt Hans Bond een spaatje Een type Horst Hrubesch onder de lat bij PSV Elle Mijl van Na twee jaar kommer en kwel wil talentvolle Volendammer een belofte inlossen Dressuur vo DE STEM SPORT PESTEM Regerend Zeeuws cro MAANDAG 25 AUGUSTUS 1997 g Ooit was hij verantwoorde lijk voor het einde van de in terland-carrière van Berry van Aerle. Niet dat Hans Bond de voormalige PSV- verdediger een doodschop verkocht, maar de Volen dammer speelde die dag de international helemaal zoek. Het verhaal gaat dat Van Aerle daarna nooit meer werd opgeroepen voor Oran je- De begaafde linkspoot werd een gouden toekomst voor speld. Bond was hét talent van Volendam én was boven dien een product van de ei gen jeugdopleiding. Een onschuldige meniscus operatie in het voorjaar van 1994 betekende echter bijna het einde van een veelbelo vende loopbaan. Het lichaam van de toen 20-jarige jonge ling reageerde helemaal ver keerd op een antibiotica- kuur. Twee jaar was Bond uit de roulatie. Nu staat hij er weer. In Vole ndam rekent men op de te rugkeer van een verloren zoon. Door Danny van den Broek Volendam - Zelfbewust beent Hans Bond over De Dijk. Links en rechts ontwijkt de voetballer toeristen alsof hij zich door een vijandelijke verdedi ging slingert. Bond kent de weg in de beroemdste uitgaansstraat van Volen dam en Nederland. „Kom maar mee," roept de jongeling naar de iets oudere verslaggever. „Ik ken een café waar het nu lekker rustig is." De Dijk. Hoeveel Volendamse voet baltalenten zagen juist hier een mooie carrière naar de knoppen gaan. Om dat ze Volendammers waren onder de Volendammers en de verleiding niet konden weerstaan om zich juist op De Dijk ook zo te gedragen. „Een Volendammer houdt van veel en lekker," weet Bond. „Dus wordt er in het café gelapt en staat er om de ha verklap veertig bier op tafel. Geluk kig heb ik op tijd ingezien dat je er dingen voor moet laten als je wilt sla gen in het betaalde voetbal. Ik kom wel gewoon op De Dijk, maar na twee, drie bier stap ik over op spa." Talent Dankzij die zelfdiscipline én het nodi ge talent leek Hans Bond het ver te gaan schoppen bij Volendam. Onder de toenmalige trainer Fritz Korbach Hans Bond is verknocht aan Volendam: „Ik ben gehecht aan dit dorp. Dat is iedere Volendammer, maar dat is van ondergeschikt belang als je verder wilt in het voetbal. foto do visser maakte Bond furore op de linker flank. De hoogtepunten uit die begin periode staan hem nog helder voor de geest. „Thuis tegen PSV. Al na zeven minuten schiet ik die bal uit een cor ner met een dropkick in de kruising. Dat schot was zo hard dat de bal te rugstuitte het veld in. Maar uit tegen PSV was ik nog beter. Een slalom langs twee man en daarna die stift over Van Breukelen." Hoe mooi die momenten ook waren, als geen ander besefte Bond toen al dat hij nog lang geen complete voet baller was. „Als ik in een wedstrijd twee mooie acties maakte, stond dat de volgende dag in de krant. Ik kreeg veel te veel publiciteit. 'Was dit nou die Bond', vroegen mensen zich af als het een keer niet lukte. Want zo gaat dat in Volendam. Het is echt fantas tisch om hier te wonen en te voetbal len, maar er is ook altijd kritiek, rod del en jaloezie." Een Volendamse voetballer die dat al lemaal overleeft, De Dijk, de sociale controle van het dorp en zich ook bui ten de boorden van het IJsselmeer staande weet te houden, dat zijn de echt goede voetballers, beweert Bond. „Kijk maar naar Tol, de gebroeders Mühren, Molenaar, Jonk. Echte Vo lendammers. Een Volendammer heeft zoveel talent. Sterker nog, leidt er tien op bij Ajax en het worden stuk voor stuk wereldvoetballers." Pijn Dat scenario lag drie jaar geleden klaar voor de 20-jarige HajisJBond. Maar een simpele meniscus-operatie betekende in het voorjaar van,.19,9,4, bijna het einde van zijn carrière. „Het was een ingreep van niks. Tijdens een kijkoperatie werden wat rafels van de meniscus verwijderd. Meer niet. Na twee dagen liep ik alweer. Tot ik op de tribune bij Volendam zat en mijn been recht vooruit stak. Echt, ik heb nog nooit zo'n pijn gehad. „En het hield maar niet op. De hele dag heb ik gehuild. De dokter kwam niet verder dan 'na-pijn' van de ope ratie. Als dit na-pijn is, dacht ik nog, wat moet dat worden als de hele me niscus een keer verwijderd wordt. Ook 's nachts lag ik alleen maar te huilen van de pijn. Inmiddels had ik een vuurrode bal op mijn knie. Toen de dokter dat zag, werd ik in vliegen de vaart naar het ziekenhuis gereden. „Al snel bleek dat ik bij die operatie door een ziekenhuisbacterie een in fectie had opgelopen. Pillen hielpen vanaf dat moment niet meer. Ik moest onmiddellijk aan het infuus. Acht da gen lang. In totaal lag ik twee weken in het ziekenhuis. De doktoren dach ten aanvankelijk dat ik afgekeurd zou worden voor het betaalde voetbal. Maar die knie herstelde zich perfect. Na drie maanden speelde ik weer." Maar Bond haalde nimmer zijn oude niveau. Inmiddels was zijn oude trai ner Fritz Korbach vervangen door Wim Rijsbèfgen, „Waar is nou die Bond van vorig seizoen, vroeg die steeds op de training. Ik wist het zelf ook niet. Ik was constant moe en kwam nooit in vorm. Ik rolde ook van de ene in de andere blessure. Maar ei genlijk was ik blij als ik weer iets mankeerde. Opgelucht dat ik effe rust had." „Ik had toen beter naar mijn lichaam moeten luisteren. Dan had ik geweten dat ik op was. Maar mijn geest was sterker. Ik had nooit tegenslag ge kend. Ik wilde alleen maar voetballer worden. En het liefst zo goed moge lijk. Thuis kwam ik de trap niet meer op, maar op het trainingsveld perste ik er weer alles uit om dat goede ge voel van voor de operatie terug te krijgen." Het werd de jonge Bond bijna fataal. Zijn lichaam reageerde helemaal ver keerd op de antibiotica. Stukje bij beetje tastte hij met de bal aan de voet zijn reserves aan. Totdat alles op was en hij er letterlijk bij neerviel. „Toen kwam men er eindelijk achter dat het door de antibiotica kwam." Het zou een jaar duren voordat Hans Bond er weer helemaal bovenop was. Vanuit zijn slaapkamerraam keek hij dagelijks naar het stadion. Maar daar zagen ze hem niet meer. Net zo min als op de dijk. „Ik kwam bijna een jaar de deur niet meer uit. Mijn li chaam was gewoon op. Alles was me te veel. Zoals wij nu hier zitten te pra ten. Dat hield ik toen nog geen vijf minuten vol." „Ik wil beslist niet zielig overkomen. Er zijn mensen die ernstig ziek zijn en nooit meer beter worden. Dat is na tuurlijk veel erger. Maar die periode die ik achter de rug heb, was ronduit verschrikkelijk." „Het meest vervelende was nog dat er in het dorp vreselijk gekletst werd. Ik zou geestelijk in de war zijn. Ik zou de stress van het profvoetbal niet aan kunnen. En omdat ze mij niet zagen, begonnen ze maar tegen mijn vader. Ik heb veel respect voor die man. Net zoals voor m'n moeder. Voor die men sen is het ook ongelooflijk zwaar ge weest." Terwijl Hans Bond een jaar binnen zat, sloeg buiten de voetbalwereld op hol. Na het Bosman-arrest, waardoor het transfersysteem werd afgeschaft en zowat elke voetballer heel veel ging verdienen, leek Bond zijn handen blij te mogen zijn als er voor hem nog een contractje inzat. „Maar in die twee jaar dat er ik eruit was, heeft Volendam me altijd netjes volgens mijn oude contract doorbetaald. 'Dat betaal ik jullie terug .door er straks weer te staan', heb ik ze toen beloofd. De club is altjjg ip ,me, tflij ven geloven. Vorig seizoen heb ik nog vijf wed strijdjes gespeeld. Mijn contract liep af, maar ik kon zo een verbeterde aan bieding voor twee jaar ondertekenen. Daar spreekt toch vertrouwen uit." Niet alleen lichamelijk - buiten een kleine hamstringblessure die hem de ze dagen even aan de kant houdt, is Bond weer topfit - is de Volendam mer sterker geworden, ook geestelijk voelt hij zith beter dan ooit. „Als per soon ben ik gigantisch sterk gewor den," klinkt het zelfbewust. „Vroeger zat ik snel over iets in, was ik vlug op mijn teentjes getrapt. Maar als je er een jaar zo bij hebt gelegen als ik, leer je wel te relativeren." Desondanks gooit Bond vanaf dit sei zoen weer alles op het voetbal. „Om dat dit een 'wereldleven' is. Wonen in Volendam en elke week een mooie wedstrijd spelen. Maar ik zal nooit verbloemen dat mijn ambities hoger liggen. Ik ben gehecht aan dit dorp. Dat is iedere Volendammer, maar dat is van ondergeschikt belang als je ver der wilt in het voetbal. Levensena-™, ring opdoen in het buitenland. Dat lijkt me machtig. En door het voefc heb je die mogelijkheid. Kijk naar Wim Jonk." Aruba Net als zijn voorbeeld zou hij ook graag eens bij een club als Ajax willen voetballen. „Ik zag ze tegen Vitesse de eerste competitiewedstrijd. Zo mooi. Zo gemakkelijk als dat allemaal ging. Hoe zou het met mij gaan als daartussen loop, denk ik dan." Maar voorlopig zit hij nog twee jaar bij Volendam. En daar heeft-ie 'wereldleven', zoals hij zelf zegt. i kom bij Bond niet aan met de aloude kreet dat voetballers het makkelijk hebben. Beetje trainen in de buiten lucht en eens per week een weds je. „Hou alsjeblieft op zeg. Ik wee wat ik er voor moet doen om zo verti komen. Wat ik er voor moet op dit niveau te blijven. Hoe scherp ik moet blijven om te constant te preste ren en hoe ik goed naar mijn lichaam moet luisteren om fit te blijven, stappen mensen nog wel eens kelijk overheen. Omdat ze g( hebben." Alleen deze zomer, geeft hij toe, kwam het hem wel aanwaaien. Een reisje naar Aruba om precies te ziji „Mijn zaken worden gedaan dot Sportpromotions van Rob Jansen. Al le bij dat bureau aangesloten interna tionals worden in principe digd voor het beachvoetvolley-toer- nooi van Veronica dat jaarlijks ergens in het Caraïbisch gebied gehouden wordt." „Zet mij maar op de reservelijst, zeiik tegen Rob Jansen. Prompt mocht ik voor een week naar Aruba. In het eer ste wedstrijdje viel Claeys van ..noord uit ..met een lichte blessure Mijn oude trainer Fritz Korbach za in dq, jury. Laat die Bond, tgaar mee doen, zei Korbach tegen Van Gaal," hoofd van de jury. Da's goed zei Van Gaal, laat hem maar invallen. Ik hel samen met Gilles de Bilde nog twee partijtjes gespeeld. Verloren van Wit schge en Witschge. Toen waren we a uitgeschakeld, maar hebben we no, wel gewonnen van Koeman en Koe man." „Ik vond het een uitzonderlijke week Daar stond ik dan tussen voetballen die stuk voor stuk de top gehaald had den. Nee, ik keek niet tegen ze op. I heb respect voor ze, omdat ik wat ze ervoor hebben moeten doen om zo ver te komen. De reacties waren over het algemeen heel prettig. Mare O vermars, Frank en Ronald de Bo Peter Hoekstra. Allemaal kwamen toch effe vragen hoe het met me gil Vonden ze het leuk dat ik weer teruj was. Dat heeft me goed gedaan." „Ik heb die week echt genoten. Tsjon- ge, tsjonge, dacht ik nog. Omdat il een voetballer ben, maak ik dit toch maar mee." Zijn eerste strafregels heeft hij al te pakken. Het gesprek met Georg Koch liep wat uit, op tijd komen voor de Ne derlandse les kon de Duitse doelman vervol gens wel vergeten. Ern stig gebukt onder de te verwachten reprimande van zijn leraar ging hij niet. Okee, Koch verliet trainingscomplex De Herdgang in gezwinde spoed, maar een vrolijk gescandeerd 'Hup Hol land Hup' verried toch ook een opgewekt ge moed. Door Jaap Bakker Eindhoven - „Nederlands ver staan, is niet zo moeilijk," had hij even daarvoor nog verteld. „De meeste gesprekken kan ik al goed volgen. Maar spreken is een ander verhaal. Een enkel woord lukt wel, maar een volle dige Duitse zin omzetten in het Nederlands valt me voorlopig bijzonder zwaar." Koch heeft een voordeel, hij leert snel. Keepen kreeg hij ten slotte ook vlug onder de knie. „Ik ben pas bij de B-junioren definitief in het doel terecht ge komen. Tot dan stond ik in de spits. Ik was een echte centrum aanvaller. Breed, sterk, goed met de kop. Inderdaad, een type Horst Hrubesch (Duitse storm ram van weleer). De andere spe lers gaven de voorzet en ik be dankte ze door de bal in het doel te koppen." Waarom hij keeper werd? „Als keeper hoef de je niet zoveel te lopen." Verhaal Zonder gekheid-, „In de C-junio- ren keepte ik mijn eerste wed strijd. Het was het klassieke verhaal. De doelman raakte ge blesseerd, we hadden een ander nodig, mij leek het wel wat. Daarna is het een tijdje erin en eruit geweest. Dan weer keeper, dan weer spits. Maar dat keepen beviel me goed." Als doelman bleek hij boven dien het talent te hebben om ho gerop te komen. Een jaartje Bayer Leverkusen draaide nog uit op een mislukking, maar bij Fortuna Düsseldorf, zijn werk gever vanaf 1990, greep hij zijn kans. Na jaren vol geduld welis waar, maar zijn clubliefde ver goedde veel. „Ik voelde me thuis in Düssel dorf. In goede en slechte jaren. We zijn met de club twee keer gedegradeerd. Er zat geen geld meer in de kas. Toen ben ik met de bus en de trein gaan reizen. Dat was voor de club en voor mij goedkoper dan met de auto. Ik ben dat ook blijven doen in de jaren dat Düsseldorf weer voorspoed kende en terugkeer de naar het hoogste niveau." Hij vindt het best als dat laatste als bijgeloof wordt beschouwd. Hij deed het tevens een beetje uit milieu-overwegingen. „Als je met de trein reist, ga je van zelf stil staan bij de voordelen die dat voor het milieu heeft," In dienst van PSV rijdt hij nu BMW, in afwachting van een Mercedes. Heikel Eén vraag vond hij vervelend, één onderwerp beschouwde hij als heikel. De vervelende vraag was: 'Wat zijn je goede en zwakke punten als keeper?' „Dat moeten ande ren maar beoordelen," luidde het bondige antwoord. Het heikele thema was: de con currentiestrijd met Waterreus. „We zijn allebei goede keepers, vinden allebei dat we de beste zijn. Voor degene die dan reser ve staat, is dat moeilijk te verte ren. Voorlopig sta ik erin. Daar ben ik blij om." Daar wilde hij het bij laten. Een belangrijke slag in de con currentiestrijd sloeg Koch drie weken geleden in het duel tegen Arsenal, zijn eerste optreden voor zijn nieuwe aanhang. Koch kwam twee keer als winnaar uit de strijd na een direct duel met Dennis Bergkamp, hij zegevier de bovendien oog in oog met Ian Wright. Het publiek scandeerde zijn naam, wilde 'Koch in Oran je'. „Ik heb dat niet gehoord, maar een speler moet nooit op één wedstrijd worden beoor deeld. Ik heb ook niet het gevoel dat ik nu de strijd heb gewon nen of zo. Ik zal me elke wed strijd weer moeten bewijzen." Blessures Op dit moment is hij over zijn vorm zelfs slecht te spreken. „Door allerlei blessures in het afgelopen half jaar ben ik nog ver van mijn normale niveau verwijderd. Ik kan veel beter, wil veel beter. Als ik gebles seerd ben geweest, heb ik het gevoel dat ik weer helemaal op nul moet beginnen. Misschien is dat een nadeel van het feit dat ik pas laat ben begonnen met keepen." De komende jaren wil hij zó goed worden dat hij ooit tijdens een wereldkampioenschap het doel van Duitsland mag verde digen. „Ik wilde altijd prof wor den. Een WK meemaken is een tweede droom." Maar voorlopig heeft hij in de selectie van de Mannschaft in ieder geval Oli ver Kahn (Bayern München) en Andreas Köpke (Olympique Marseille) voor zich. „Voor de derde plaats komen veel doel mannen In aanmerkingen. Maar ik ga op dit moment niet roepen dat de bondscoach mij moet ne men. Eerst wil ik mijn oude ni veau halen. En laten zien dat ik een volwaardige keeper ben voor een topclub als PSV." Beslissing Dat Berti Vogts, de bondscoach, hem aanraadde naar PSV te gaan, liet hij zwaar meewegen in zijn beslissing om van Düsseldorf naar Eindhoven te verkassen. Bovendien wilde hij naar een club die Champions League speelde, naar een club waar hij zich verder kon ont wikkelen. „Ik heb louter uit sportieve overwegingen voor PSV gekozen. Over de Neder landse competitie moet ook niet minderwaardig worden gedaan. Er zit misschien een gat tussen de drie topclubs en de rest, maar ook bij die rest wordt hier goed gevoetbald." Hoe hij dat weet? „Van flitsen op tv, van horen vertellen. Het Nederlandse voetbal staat hoog aangeschreven. Omdat het spel hier op techniek wordt ge speeld. Nu hebben Duitse clubs nog succes. Omdat de spelers tachtig minuten lang alles kun nen geven en ze er in de laatste tien minuten nog eens een schepje bovenop kunnen doen. Maar geloof me, technisch voet bal, zoals dat bijvoorbeeld in Nederland wordt gespeeld, heeft de toekomst." In de selectie van PSV, zegt Koch, kijkt hij daarom zijn ogen uit. „In Duitsland lopen in elke selectie vijf of zes goede voet ballers. De rest moet gewoon hard werken. Maar hier heeft iedere voetballer een geweldige techniek. Kijk ook naar die jon ge jongens. Claudio, Bruggink, ik vind dat ongelooflijk." „Ik wil zelf nog beter leren voetballen, sterker worden met de bal aan de voet. Ik ben ervan overtuigd dat me dat zal luk ken, want van de verdedigers bij PSV krijg ik elke dag het goede voorbeeld." Georg Koch: „Ik heb louter uit sportieve overwegingen voor PSV gekozen.foto anp Wonzesportmedewerker goeS - In de strijd om het open „eeUWs kampioenschap skeeleren toonde de 49-jarige gelg Eric Peirs zich de sterkste en de slimste. In de wedstrijd voor C-rijders en veteranen liet Peirs ^et n^et °P een e'n<^" sprint aankomen, maar zege vierde hij na een knappe solo. Sprinten is niet mijn sterkste kant en daarom zocht ik mijn geluk in een ontsnapping," verklaarde de winnaar na af loop- SKEELEREN Eric Peirs incasseerde in Goes zijn eerste zege in dit seizoen. De Belg die veel in actie komt in Neder- Door Jan Murre Kloosterzande - Dat op het ters tachtig procent de dresu eens tijdens het geslaagde k" ke rij vereniging en ponyclu" rein aan de Groenendijk te PAARDENSPORT De hogere dressuurklassen, Z2, 21, M2 en Ml, werden beoor deeld door de juryleden Bosch, Bril en Schilleman. Hun mening: nDe combinaties hebben over het algemeen nog veel instructie nodig. Er zijn te veel slordighe den. Dat lag beslist niet aan de bodem." Niettemin werden er in één ru briek, de Zl-klasse paarden, winstpunten gescoord. Zo pakte de 25-jarige amazone uit Sluis, Laura Broodman met Gobert van De Zwinruiters, de hoofd prijs met niet minder dan 190 punten. Diana Boone, instructri- ce van manege Primeur in Eede, was met Templar met 183 pun ten goed voor het zilver. Zij scoorde in het middagprogram ma eveneens het zilver. Deborah van Lier met Iris Corona van De Oranjeruiters pakte het brons met 182 punten en daarmee haar eerste winstpuntje in de Z-klas- se. Zij won 's middags in die klasse de hoofdprijs. Ingrid Faes met Ivanti uit Bres- kens was de enige combinatie in de Z2-klasse. Zij keerde huis waarts met'TWée oranjelinten en bekers, maar geen winstpuntje. Ineke Cysouw met Etrichta van De Oranjeruiters debuteerde in de M2-klasse en veroverde in de eerste proef 156 en in de tweede proef 158 punten. Dit betekende twee winstpunten. Stal Van Goethem uit Vogelwaarde, uit komende voor De Honteruiters, was eveneens succesvol in de dressuur. In de eerste proef bij de B-klasse paarden scoorde Gi- no met Liberty het zilver met 162 punten en zus Femke met Lucky Boy het brons met 160 Van onze atletiekmedewerker Goes - Edwin de Leeuw schreef de Mijl van Goes op zijn naam. De regerende Zeeuwse crosskampioen liep van begin tot eind aan de lei ding, maar moest zich in de slotfase toch nog reppen om een van ver teruggekomen Mare Augustijn voor te blij ven. r~~ ATLETIEK De Mijl van Goes, een bijnum mer van de jaarlijkse skeeler wedstrijden, trok opnieuw niet de massa naar het Goese indus triepark. Slechts zeventien atle ten en één atlete kwamen in de jennishal het startnummer afha len. „Het viel nog mee," aldus John de Klerk van het organise rende AV'56. „Er hadden zich namelijk maar zes atleten voor beschreven." Na een aanloop moesten er twee rondjes worden gelopen. Edwin «e Leeuw pakte gelijk de leiding. Achter hem vormde zich een Soepje met Erik Goosseh. Bart de Koster, Erik Deijnen en B-ju- mor Joost de Klerk. De Leeuw was niet meer te achterhalen al Kwamen Mare Augustijn en Erik boossen nog aardig dichtbij. Het Was de eerste keer dat De Leeuw, woonachtig in 's-Gra- venpolder en lid van Dynamica, p e mijl op zijn naam schreef. »ben paar jaar terug ben ik hier °g eens tweede geworden ach- er Gert van de Weele. Dat was e enige keer dat ik deelnam," us de 23-jarige atleet, die de omende crosscompetitie als "oofddoel heeft. „Ik heb de afge- °Pen maanden wat baanwed-

de Stem | 1997 | | pagina 16