ga foor lahT DE STEM 'Mens moet altijd hoop houden' roor Kipketer cn Barmasai Wereldrecord Wouda kan ook onder druk presteren Kunt u het niet 2P9 Finntax 2?9 ih Card, de winkel! B1 Alleen trainers balen Archil Arveladze gaat zijn tweelingbroer achterna rijzen Paard besluit bad te nemen Neptun zure haring pot 300 gram 279 lampoo of spoeling 100 ml J?»- 3TUS 1997 MÏOFFU salade a kartoffelsalade llO gram oudbanket omboter Buisman Cappuccino pot 200 gram 4?»- *ry Fea hn of fik, caramel chew rollen Inakkerplein 20, we. Bouwlingstraat 2, l'ijgsmansgeerde 7, ergen-Westdam 81 Ihaven 43. ittp://www.edah.nl Sport MAANDAG 25 AUGUSTUS 1997 Van onze verslaggever Breda - De Brabantse derby NAC-PSV boeide de bijna 13.000 toeschouwers negentig minuten lang. Alleen de trainers baalden na de spectaculaire 3-3. Die van NAC (Neumann) omdat 'wanneer je na rust ondanks een 3-1-voor- sprong nog bijna de wedstrijd verliest, je iets verkeerd doet' en die van PSV (Advocaat) omdat 'wanneer je niet net als NAC gretig aan een duel begint, je nog verliest van een brandweerelf tal.' PSV, met de Deense nieuw komer Peter Möller in de spits, begon offensief (drie corners in evenzovele minuten), maar het Bredase collectief bleef kalm. In de achtste minuut sloeg Arve ladze genadeloos toe. Hij liet Valckx als een beginneling tol len en noopte Zenden tot het weggeven van een strafschop. Zelfverzekerd verzilverde de Georgiër zelf deze buitenkans. NAC groeide in de wedstrijd, maar een dekkingsfout bij een hoekschop (de vijfde voor PSV) leidde in de twaalfde minuut de onverwachte gelijkmaker in. Co- cu verlengde naar Zenden en die kon onbelemmerd inkoppen. Het was niet de enige keer dat Gaas beek de snelle linksbuiten liet lopen. Omdat De Roover en Van de Looi in het centrum een oer degelijke partij speelden (de toe kijkende bondscoach Leekens zei dat de man uit Hoogstraten zich voor de komende interland op 6 september tegen Nederland geen zorgen hoeft te maken) kwam doelman Karelse nooit echt in de problemen. Het inder daad messcherpe NAC bracht PSV voor rust alsnog aan het wankelen. Brusselers knalde van afstand de 2-1 achter Koch en de uitblinkende 'architect' Alfred Schreuder zette vlak voor de pauze Stewart vrij voor de doel man. Met een bekeken stiftje rondde de aalvlugge 'Ameri kaan' het karwei af. In het tweede bedrijf zette Advo caat wat zaken om (Bruggink verving de aan zijn lot overlaten Möller en Iwan werd de nieuwe rechtsbuiten) en PSV schroefde het tempo op. Dat leverde niet direct gevaar op. Integendeel. Brusselers had in 58e minuut de 4-1 op zijn schoen. Beetje bij beetje verloor het vermoeid ra kende NAC echter de greep op de wedstrijd. Uit een voorzet van Zenden kopte de vrijgelaten Co- cu van dichtbij 3-2 binnen en na een wanhoopstackle van Gaas beek had Bruggink de 3-3 voor het intikken. In de slotfase was PSV, dat twee keer een straf schop claimde vanwege hands, dichtbij een vierde treffer. NAC - PSV 3-3 (3-1). 9. Arveladze 1-0 (strafschop), 12. Zenden 1-1, 32. Brusselers 2-1, 43. Stewart 3-1, 63. Cocu 3-2, 67. Bruggink 3-3. Ge le kaart: Vampeta, Numan (PSV). Scheidsrechter: Van de Ende. Toe schouwers: 12.427. NAC: Karelse; Gaasbeek, Van de Looi, De Roover en Gudelj; Fes- kens, Schreuder en Brusselers (79. Gorter); Scheepers (77. Millicic), Arveladze en Stewart. PSV: Koch; Vampeta (46. Iwan), Valckx, Stam en Numan; Petrovic, Jonk (78. Van der Weerden), Cocu en Zenden; Möller (46. Bruggink) en De Bilde. Spketer scherpte zijn wereldre- id op de 800 meter aan. De tai van Keniaanse afkomst bij tot een tijd van 1.41,11 en ai daarmee dertienhonderdste (lier dan anderhalve week ge ien in Zurich. „Ik was het niet «plan, maar het publiek inspi re me," aldus de Deen, die it zijn record opnieuw 50.000 fa incasseerde. Datzelfde be- !g verdiende de Keniaan Bar- sai, die in Keulen het wereld- cord op de 3.000 meter steeple rbeterde tot 7.55,72. (16-jarige Kipketer werd in de iste 550 meter geholpen door (Keniaan David Kiptoo, die de iste ronde in precies 49 secon- 1 Kep. Dat was bijna een se- ide langzamer dan bij Kipke- rerecord in Zurich. „Maar dat ilieorie, het betekent niet dat ik sneller kan lopen. Ik ben n machine bij wie je het gas- daal maar in hoeft te druk- aldus Kipketer na zijn re- 'drace. „Ik heb nu rust nodig," 'fc de recordhouder. loopt dit seizoen alleen nog de «d-Prix-finale in het Japanse •hoka. Met acht overwinnin- in even zovele wedstrijden in 1 seizoen is hij daar één van de kanshebbers op de hoofd- njsvan 250.000 dollar, neen overstap naar andere af- ^iden wil Kipketer niet den 's. De 1500 meter wees hij al rier af, maar ook een aanval op (1 wereldrecord van Sebastian ®op de 1000 meter ziet hij niet "jdoel. „Ik loop nooit voor we- ödrecords, die pakken anderen '®Mr af. Ik loop alleen om mijn '8®tijden te verbeteren," aldus 'Deen. J Kipketers spoor liep Patrick •chellah, getraind door de Ne- "lander Paul Wernert, naar een We plaats in 1.42,98. De ■•Mafrikaan Hezekiel Sepeng (trd derde. 'e 23-jarige Barmasai verbeter- 7.55,72 ook een wereldre- J'idat in Ziirich was gevestigd, aar liep zijn landgenoot, de we- *ampioen Wilson Boit Kip- 1.59,08 en stootte daarmee Kiptanui van zijn troon. In Door Ad Pertijs Breda - Shota Arveladze was gisteren een van de eersten om zijn tweeling broertje Archil met een warme knuffel te felicite ren met diens opzienba rende optreden in de voet baltempel van NAC. Waar de een gaat, is de ander nooit ver weg. En dus was Aja- cied Shota er getuige van hoe NAC'er Archil Arveladze in zijn eerste competitiewedstrijd in Breda PSV de schrik om het hart joeg. De dartele Georgiër stond met enkele weergaloze acties aan de basis van de verrassende 3-1-ruststand. Dat PSV alsnog langzij (3-3) kwam, werd door trainer Neumann als onvergeef lijk bestempeld, maar hij zag eveneens dat zijn ploeg van ver moeidheid nog bijna dat ene dikverdiende puntje uit handen gaf. Ook Archil Arveladze zat er compleet doorheen. „Het is de warmte," verontschuldigde hij zich. „In Georgië en Turkije kan het ook heet zijn, maar daar speelden we steeds 's avonds en nooit overdag in de volle zon." Ook na de douche, bleef het zweet van zijn 'Mr. Bean'-hoofd parelen. Links en rechts werd hij omhelsd door de uitgebreide Ar- veladze-clan. Om de 3-3 maalde geen enkele Georgiër. 'Zoon' Ar chil had zich geopenbaard en dat was wat telde. In het kielzog van zijn Ajax- broer. Zoals het hoort. Sinds de tweeling (van 22 februari 1973) vier jaar geleden Tblisi verliet om buiten Georgië naam en faam te maken in voetballand, volgt Archil zijn broer op de voet. Ze gingen samen naar Tur kije (Trabzonspor) en nadat Ajax oog had gekregen voor Shota, ging er een half jaar gele den een lampje branden bij de toekomstige NAC-trainer Her- bert Neumann. „Ik wist dat ze erg aan elkaar gehecht zijn," zegt de Duitser die de twee re gelmatig aan het werk zag tij dens zijn Turkse Istanbulspor- periode. „Je wist alleen nooit wie wie was." Neumann zocht contract met Archil. „Maar ik had nooit de il lusie dat hij 'ja' zou zeggen tegen ons voorstel. De bedragen die ze in Turkije betalen, daar kan NAC namelijk nooit tegenop. Onze enige hoop was de broe derband." Het gevoel liet de Duitser niet in de steek. Arve ladze: „Er waren veel meer clubs in me geïnteresseerd, maar na dat Shota bij Ajax had getekend, wilde ik ook graag naar Holland. We wonen het liefst bij elkaar in de buurt." Voor iemand uit de voormalige Sovjetunie is afstand een relatief begrip. En dus zetelt Shota in Amsterdam en woont Archil met vrouw en acht maanden oude zoontje 'om de hoek' in Breda. NAC-uitblinker Arveladze (rechts) is, onder toeziend oog van Arthur Numann (5), aangetikt door Boudewijn Zenden, die met de hand in de lucht wil aangeven dat er niets aan de hand is. De spits verzilverde de toegekende strafschop zelf. foto cor viveen De vraag sinds gisteren is hoe lang Arveladze nog te bewonde ren is in West-Brabant. Het is dat Shota bij Ajax ook al niet onopvallend bezig is, want an ders hadden de Amsterdammers zich ongetwijfeld ongerust afge vraagd of ze de 'echte' Arveladze gestrikt hebben. Zoals het be dwongen PSV zich lange tijd zorgen maakte over de identiteit van Vampeta en makelaar Bob Maaskant zich rot schrok, toen hij bemerkte dat het ene Gremio het andere niet is. 'Er is maar een Arveladze,' zong de B-side als altijd gevat, nadat Archil via een zelf afgedwongen en benutte strafschop PSV op achterstand (1-0) had gezet en vervolgens het publiek bleef ver wennen met technische hoog standjes en de wijze waarop hij de statische verdedigers Valckx en Stam keer op keer in de luren legde. De 24-jarige Georgiër lacht vriendelijk als hem ge vraagd wordt wie de 'echte' Ar veladze is. „Bravo," antwoordt hij in het Georgisch. „Eindelijk gaan de mensen zien dat ik niet onder hoef te doen voor mijn broer." Volgens Neumann stond Archil in zijn Turkse tijd nog duidelijk in de schaduw van 'grote broer' Shota. „Door blessures speelde hij echter niet veel. Misschien is nu zijn tijd wel aangebroken en ontpopt hij zich tot de betere van de twee," vroeg de Duitser zich af. „Ik heb twee jaar amper kunnen spelen vanwege drie zware blessures aan mijn menis cus, kruisband en teen," vulde Arveladze aan. Hoever een fitte Archil Arvelad ze kan komen, zegt hij zelf niet te weten. „Een mens moet altijd hoop houden," liet hij via zijn tolk weten. „Ik wil net als Shota naar de top. Hoe snel het vanaf nu zal gaan, weet ik niet. Eén maand? (Lachend) Nee zo vlug zal het niet gaan. Ik denk hier een of twee jaar te blijven. Orga nisatorisch is NAC geen Ajax. Maar de mensen zijn hier vrien delijk, ik heb het er naar mijn zin en mijn familie woont dicht bij." Buiten die 'clan' was Her- bert Neumann een van de weini gen die niet echt stond te kijken van de verrichtingen van het 'kleine broertje'. „Dat kan niet als je al zes weken met iemand samenwerkt," merkte de trainer op. De Duitser voelde zich ge roepen de euforie ietwat in te dammen. „Qua talent steekt hij ver boven het gemiddelde uit, maar we moeten afwachten hoe hij straks speelt als hij wat min der ruimte krijgt. Wanneer hij de hele wedstrijd een vaste bewa ker meekrijgt of tegen een ver dedigend team speelt." jfilson Kipketer op weg naar het wereldrecord op de 800 meter. foto reuter den (anp) - De atleten hebben hun honger naar wereldre- ids nog altijd niet gestild. Na drie beste tijden in Zürich en records in Stockholm brachten Wilson Kipketer en Ber- iid Barmasai bij de wedstrijden in Keulen opnieuw twee re- ris in de boeken. Keulen ging deze oude meester van de steeple op jacht om zijn record terug te halen. Barmasai ging mee en versloeg hem in de eindsprint. Kiptanui bleef met een tijd van 7.56,16 ook nog on der het oude wereldrecord. „Ik ben de derde Keniaanse we reldkampioen op deze afstand in tien dagen," constateerde Bar masai droogjes. Hij gaf alle eer aan Kiptanui voor diens bijdrage aan de Keniaanse steeplesucces- sen en wenste de door ziekte uit geschakelde Boit Kipketer beter schap. „Maar ook hem had ik vandaag kunnen verslaan," aldus de man die in Zürich nog tweede werd. Keulen. Grand Prix. MANNEN 100 m: 1. Bailey (Can) 9,99, 2. Mont gomery (VSt) 10,01, 3. Mitchell (VSt) 10,12. 110 m h: 1. Crear (VSt) 13,10, 2. Ree- se (VSt) 13,22, 3. Johnson (VSt) 13,28, 7. Korving 13,69. 400 m h: 1. Bronson (VSt) 47,94, 2. Matete (Zam) 47,99, 3. Diagana (Fra) 48,19. 800 m: 1. Kipketer (Den) 1.41,11 (wr), 2. Konchellah (Ken) 1.42,98, 3. Sepeng (ZAf) 1.43,19. 1000 m: 1. Schumann (Dui) 2.20,69, 2. Hetzler (Dui) 2.21,63. 1500 m: 1. Tanui (Ken) 3.32,90, 2. Ki- bowen (Ken) 3.33,12, 3. El Ghazi (Mar) 3.33,21. 3000 m: 1. Boulami (Mar) 7.34,27, 2. Bitok (Ken) 7.34,40, 3. Baumann (Dui) 7.35,95. 3000 m steeple: 1. Barmasai (Ken) 7.55,72 (wr), 2. Kiptanui (Ken) 7.56,16, 3. Sang (Ken) 8.03,41. Discuswerpen: 1. Riedel (Dui) 67,18 meter, 2. Schuit (Dui) 66,24, 3. Godi- na (VSt) 65,64. Polshoog: 1. Lobinger (Dui) 6,00, 2. Markov (WRu) 5,95, 3. Huffmann (VSt) 5,80. VROUWEN 100 m h: 1. Enquist (Zwe) 12,60, 2. Freeman (Jam) 12,64, 3. Dimitrova (Bul) 12,82. 200 m: 1. Jones (VSt) 21,93, 2. Ottey (Jam) 22,17, 3. Cuthbert (Jam) 22,49. 400 m h: 1. Demmings (Jam) 53,54, 2. Parris (Jam) 54,26, 3. Arnadottir (LTs) 55,11. 800 m: 1. Quirot (Cub) 1.54,82, 2. Mutola (Mos) 1.55,29, 3. Vriesde (Sur) 1.58,17, 9. Jongmans 2.04,50. 5000 m: 1. Cheromei (Ken) 15.05,04, 2. Adere (Eth) 15.08,22, 3. Malot (Ken) 15.15,88. Kogel: 1. Kumbernuss (Dui) 20,15 meter, 2. Korjanenko (Rus) 19,69, 3. Storp (Dui) 18,79. Hoog: 1. Babakova (Oek) 2,00, 2. As- tafei (Dui) 1,97, 3. Haugland (Noo) 1,97. Hinkstap: 1. Mateescu (Roe) 14,67, 2. Kasparkova (Tsj) 14,50, 3. Hansen (GBr) 14,33. (ADVERTENTIE) Voor professioneel advies in de jungle van mobiele communicatie, Bel (of fax) FinntaxI Telecommunicatie Lissenveld 15, Raamsdonksveer Tel.: (0162) 570 570 Fax: (0162) 522 222 Door Maraine van Oosterhout Sevilla - Marcel Wouda heeft definitief alle frustraties uit het verleden van zich afge schud en bewezen dat hij ook onder druk kan presteren. Gis teren pakte hij op de 200 meter wisselslag het goud, zijn twee de op de Europese kampioen schappen zwemmen in Sevilla. Wouda is altijd een goed zwem mer geweest, maar op de momen ten dat hij op de grote toernooien meestreed om de medailles, ging het vaak net mis. De twee wereld records die hij eerder dit jaar zwom, gaven hem echter het zelf vertrouwen. Tijdens dit toernooi, waarop hij niet alleen twee keer goud maar ook nog zilver won op de 4x200 meter vrije-slag-estafet- te, zette hij een dikke streep onder dat verleden. De PSV-er moest gisteren wel ontzettend diep gaan. „De serie 's ochtends ging heel relaxed, maar de race in de finale was zo zwaar. Deze medaille is voor mij wel de mooiste. De 400 m was het num mer waarvoor ik getraind had, dit is voor mij een bijnummer. Ik had niets te verhezen. Nu het toernooi erop zit sta ik mijzelf toe om er volop van te genieten." Wouda zwom een tijd van 2.00.77, een nieuw Nederlands record. Toch was hij over die tijd niet he lemaal tevreden. Hij had, gezien zijn serie, verwacht dat hij harder zou gaan. „Met mijn tijd op de 400 meter wissel kom ik een heel eind tijdens de WK, maar deze tijd is daar niet goed genoeg," dacht de Udenaar al vooruit naar Perth, waar hij vooral op de 400 meter de te kloppen man wordt. „Ik respec teer al mijn tegenstanders, maar ik ben voor niemand bang," aldus de Europese kampioen. Zaterdag had het Nederlandse kamp ook al alle reden tot juichen, toen Carla Geurts het zilver pakte op de 800 m vrij. De met een keel ontsteking in het hotel achterge bleven Kirsten Vlieghuis had Geurts opgedragen die Duitse meiden dan maar in haar eentje te verslaan. Aan die opdracht vol deed ze deels: Jana Henke kon ze achter zich houden, maar Kerstin Kielglass was net te sterk. Dat deerde de in Nuenen geboren Geurts echter niet. „Ik ben zo snel mogelijk vertrokken en dacht: ik zie wel waar het schip strand. Op een gegeven moment kwam Kiel glass wel voorbij, maar ik kon toch vrij gemakkelijk meekomen. Pas toen de Duitse op het laatste stuk versnelde, moest ik afhaken. Mijn laatste stuk moet nog iets sterker worden," aldus de in Ca nada trainende en wonende zwemster. De 8.36.14 was een dik persoonlijk record voor Geurts, die denkt dat ze de grenzen van haar mogelijkheden nog niet heeft bereikt. Geurts, die bewegingsweten schappen studeerde aan de Vrije Universiteit van Amsterdam, ver trok een paar jaar geleden naar Canada om er te trainen met And rew Coole. Daar zag ze meer en betere mogelijkheden voor het uitbouwen van haar zwemcarriè- re. „Vroeger vond ik het eng om voorop te zwemmen, want dan kunnen anderen over je heen ko men. Dat heb ik nu niet meer. Nu redeneer ik dat als iemand naast je komt, je dat kunt gebruiken om mee te gaan. Vroeger was mijn ge- dachtengang negatief, nu kan ik dat naar het positieve ombuigen," gaf Geurts (26) een voorbeeld van de mentale progressie die ze in Canada heeft doorgemaakt. Voor PSV-er Kirsten Vlieghuis verliep het toernooi teleurstel lend. Voor de 200 m vrijeslag trok ze zich woensdag terug om zich helemaal te kunnen concentreren op 'haar' 400 m vrij een dag later. Daarop werd ze slechts vijfde. Za terdag moest ze de 800 m laten lo pen, omdat ze met een keelontste king en koorts op bed lag. ZIE OOK SPORT B4 Marcel Wouda: tweede titel en nationaal record. foto reuter Botterdam (anp) - Het paard Stir it Up dacht zaterdag middag waarschijnlijk be kijk het maar, jij lekker op m'n rug zitten en ik maar voor je rennen. Straks ga jij lekker onder de douche en ik moet het doen met een beetje afsponzen. Het is lekker weer, ik spring in het water. Het was warm en benauwd tijdens het ruiterfeest bij een restaurant langs het Ooster- landse Rak op Schouwen- Duiveland. In een hindernis had het dier al geen zin meer, dus weigerde het en sprong het in plaats daarvan met berijder en al in het wa ter. Stir it Up zwom vervolgens vrolijk rondjes op zo'n veer tig meter van de kant. Met hulp van bootjes en paar denliefhebbers werd het paard naar de kant gediri geerd. De viervoeter werd door een dierenarts onder zocht, maar bleek geen na delige gevolgen van het avontuur te hebben overge houden. De berijder liep een nat pak op en werd bovendien gedis kwalificeerd door de jury van het ruiterfestijn.

de Stem | 1997 | | pagina 11