De Venezolaanse 'missen-fabriek' abo pli vruchten beurshal Ex-Miss Universe Irene Saez droomt van een nieuwe troon Wanhopige taalstrijd op Canadese prairie IN 'Isoleren van Herri Batasuna verkeerd' CNV bezorj banen bij N BUITENLAND 4Canada bestaat uit twee groepen die elkaar nauwelijks begrijpen Gematigde Basken vóór onderhandelen: Interbrew [verkoopt 1 Chaudfontaine DE STEM i i i i i ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1997 Door Frans Lindenkamp Sao Paulo - Claudia Schiffer heeft geen billen. Cindy Crawford verdient een plasti sche chirurgie aan haar neus en Brook Shields heeft te klei ne borsten. Het is de kritiek van een man die dagelijks be roepshalve optrekt met de mooiste dames ter wereld. Os- mel Sousa, een tot Venezolaan genaturaliseerde Cubaan, noemt zich een kenner bij uit stek van het vrouwelijk schoon. Hij staat aan het hoofd van het fenomeen wat de Venezolaanse 'Missenfa- briek' wordt genoemd. Sousa fabriceert schoonheidsko ninginnen. Daarin specialiseerde hij zich vanaf 1979. En met groot succes. Onder zijn knoet brach ten vier Venezolaanse dames het tot Miss Universe en vijf - bij de ze esthetische krachtmeting op de tweede plaats geëindigde deel neemsters - mochten zich in later stadium in een soort van 'herkan sing' tot Miss World laten kro nen. Allen werden geselecteerd, ge kneed, getrimd, bijgeschaafd en gedresseerd door de man die zijn pupillen met bewondering de 'schepper van hun dromen' noe men. Sousa plaveit de weg naar roem en een welbelegde boter ham. Na een titel als Miss liggen carrières als tv-actrice en model in het verschiet. En in één enkel geval (zie kadertje) zelfs die van politica. Irene Saez - die zich in 1981 de knapste vrouw van het universum mocht noemen - heeft grote kans om volgend jaar Vene zuela's volgende president te worden. Big business Met Sousa aan het roer zijn schoonheidstesten in Venezuela uitgegroeid tot een nationale ma nie. Drommen arme meisjes uit de schier oneindige sloppenwij ken van Caracas zwijmelen bij het idee om ooit de felbegeerde kroon op het hoofd gezet te krij gen. De schoonheidsindustrie in Venezuela is big business. Jaar lijks gaat er één miljard gulden in om. Daarbij inbegrepen zijn sponsorcontracten, reclamecam pagnes en verkoop aan het bui tenland van de uitzendrechten voor een Miss Venezuela gala voorstelling. De passie van de Venezolaan voor schoonheidsconcoursen is enorm. Wanneer de verkiezing van Miss Universe wordt uitgezonden, ligt het land stil. Negen op de tien mensen zitten dan voor de tele visie. De spil in het geheel is de familie Irene Saez. Cisneros, eigenaar van het tv-sta- tion Venevision. Die geniet het alleenrecht op de organisatie van de Miss Venezuela verkiezing. Met de hele fanfare - vanaf het moment van de selectie van ach tentwintig schoonheidskoningin nen in spe die wedijveren om de titel Miss Venezuela - is een be drag gemoeid van circa 200 mil joen gulden. Het circus biedt per manent werk aan een paar hon derd personen. Venezolaanse (aspirant-)missen brengen van alles aan de man. Van make-up en toiletartikelen tot verzekeringen, melkproduc ten en muesli. Zo prijkte Miss Universe 1996-AliciaMachado- een jaar lang in haar land op de verpakkingen van multinational Kelloggs. Ook maakte zij reclame voor een taleninstituut. Grondstof „Jullie ouders gaven jullie je fy sieke beauty. Wij jullie Engels," zo houdt Machado (20) de Vene zolaanse adolescenten voor. Ook staan zij en haar collega's 'model' voor poppen, die met hun namen op de markt komen. Drie jaar ge leden was de fabrikant daarvan bijna geruïneerd, toen het Ameri kaanse bedrijf DITMAAL wil Irene Saez (36) geen schoonheids koningin, maar staatshoofd van Venezuela wor den. De ex-Miss Universe van 1981 - die na haar glorie een graad behaalde in de politicologie - staat kandidaat voor de presidentsverkiezingen van volgend jaar. De Venezolanen zien wel iets in haar. Bijna de helft van het electoraat zegt op haar te zullen stemmen. Saez ligt een straatlengte voor op haar naaste rivaal. Ze presenteert zich als een jong, dy namisch en sociaal bewogen alternatief voor de 82-jarige huidige president Rafael Caldera, die met zijn gezondheid tobt. Saez was burgermeester van Chacao, een randge meente van de hoofdstad Caracas waar de welge- stelden wonen. Ze bouwde daar een reputatie op van een doortastend bestuurster, die niet terug deinst voor onpopulaire maatregelen. Die zijn op nationaal vlak ook nodig om de zieke Venezo laanse economie er bovenop te helpen. Saez probeert onderdak te vinden bij de sociaal- christelijke partij COPEI, maar voor de zekerheid heeft zij ook haar eigen politieke beweging ge vormd die luistert naar haar voornaam: IRENE. De letters staan voor Integratie, Renovatie en Nieuwe Hoop (Esperanza). Haar tegenstanders bekritiseren haar gebrek aan politieke ervaring. „Aan het hoofd staan van een rijke gemeente is heel wat anders dan de natie lei den," zo klinkt het. Barbie zijn pro ductielicentie introk. Nu boekt Rotoplast recordverko pen. Sousa - die sinds veertien jaar voorzitter is van de Orga- nización Miss Venezuela - se lecteert in hoogsteigen persoon zijn 'grondstof'. In aanmerking ko men jonge vrou wen tussen 18 en 24 jaar met een betoverend uiterlijk en mi nimaal 170 cen timeter lengte. Want - zo voegt Sousa daaraan toe - 'de lengte is iets waar je niets aan kunt veran deren'. Aan de rest wel. Binnen het bedrijf 'Sousa' - een franchise van Miss Universe Inc. dat een geregistreerd handels merk is van de Amerikaanse magnaat Donald Trump - wor den ieder jaar gedurende zes maanden achtentwintig uitver koren meisjes klaargestoomd voor de verkiezing van Miss Ve nezuela. Het enige wat Sousa van zijn dames eist, is een Spartaanse discipline. Het overige draagt hun 'goeroe' zelf aan. Ter hunner permanente beschikking staan een tandarts, masseuse, plastisch chirurg, logopedist en leraar cul tuur. Die laatste moet uitglijders voorkomen zoals in 1992, toen de Miss Venezuela van dat jaar live op tv verklaarde dat haar favo riete componist William Shake speare was. Correcties Waar de natuur in gebreke is ge bleven worden correcties doorge voerd. De meest voorkomende es thetische ingrepen betreffen de neus (kleiner maken), lippen (vergroten), oogleden (optrekken) en lipo-sucktions om overtollige vetrolletjes op buiken en heupen 'weg te stofzuigen'. Terwijl de tandarts het gebit en tandvlees in orde brengt voor de perfecte glimlach, kneedt de masseuse net zolang tot billen en benen vrij zijn van cellulitis en vetkussen tjes. Ook wrijft zij de sporen weg van de lipo-sucktion. Sousa's schoonheids-workshop kent een kazerne-achtige ambi ance. De meisjes wonen intern en betalen per maand het 'symboli sche' bedrag van 1100 gulden cursusgeld. Van mei tot aan de dag in september voor de uitver kiezing van Miss Venezuela is het ritme rigoreus. Afgezien van het verplichte zon nebaden en het uiterst strenge dieet brengen de dames zeven da gen per week drie uur per dag door in de fitness-zaal. Voorts krijgen ze les in hoe zij zich als een échte Miss dienen te gedra gen. Op het programma staan on derricht in cultuur en redenaars kunst, maar ook leren ze wat on der goede smaak en manieren wordt verstaan. In ruil voor roem en een carrière die een Miss-titel brengen, ver plicht elke schoonheidskoningin zich om tot één jaar na haar kro ning de 'perfecte' maten en ron dingen te conserveren. Dit met het oog op de reclamecontracten. Toen Miss Universe 1996 Alicia Machado dit voorschrift aan haar laars lapte en 12 kilo aankwam met culinair zondigen, dreigde zij dan ook prompt haar titel kwijt te raken. Dit was enkele maan den geleden wereldnieuws. Alicia biechtte op dat ze zich een tijd lang had overgegeven aan onge geneerd lekker eten. „Het was de heerlijkste periode uit mijn le ven,", zo zei ze. Maar Sousa was onverbiddelijk. Hij zette haar op een nieuw dieet en ook kwam ze niet onder de fitness-toestellen uit. Onberispelijk Toch is Sousa's formule in Vene zuela nauwelijks een doelwit van kritiek. Daarbuiten wel, zij het schaars. Vanuit buurland Colom bia dat eenzelfde koorts en fixa tie voor dit soort happenings kent, klinkt het, dat Sousa zich blind staart op de westerse stan daardnormen voor schoonheid. „Wij respecteren veel meer de in heemse esthetische waarden. Sousa maakt van zijn meisjes Barbiepoppen," stelt Edith Lo pez. Zij staat aan het hoofd van Sénorita Colombia, een schoon heidsconcours in Cartagena. Sousa zelf ziet geen enkele reden waarom zijn werkwijze niet te rechtvaardigen valt. „Voor een Miss geldt louter en alleen per fectie. Heeft iemand koningin Elizabeth ooit wel eens onge kamd gezien? Nou dan. Onze schoonheidskoninginnen dienen ook onberispelijk te zijn." Hij ontkent dat Miss-verkiezin- gen uit de tijd zijn. „Mijn equipe en ik spelen simpelweg in op de wens van de Venezolaanse vrouw om zich op haar mooist te tonen. Dat zit in haar bloed." Moni Pizani - directrice van het in Caracas gevestigde CISEM-in- stituut voor vrouwenstudies - moet Sousa daarin gelijk geven. Ook haar valt op dat vrouwenmin haar land weinig tot geen com mentaar hebben op de schoon heidsindustrie. „Onze formule slaat aan. Wij be waken de integriteit van de parti cipanten," verzekert Sousa. „Dat is anders in Brazilië." In 1992 werd hij uitgenodigd om daar een concours te organiseren. Het werd een fiasco. „Slechts één tv- station toonde interesse. Maar dan zouden de meisjes wel hun blouse moeten uittrekken. Zoiets is in Venezuela ondenkbaar. Wij respecteren de vrouw." Door Barbara Borst (ap) La Broquerie - Aime Gauthier weet dat hij tegen de bierkaai vecht in zijn poging de Franse taal levend te houden op de Canadese prairie. De zus en twee broers van zijn vrouw hebben al hun moedertaal op gegeven, zelfs thuis. Maar Gauthier en zijn vrouw Lu cie zijn er trots op dat ze hun vier kinderen Franstalig hebben op gevoed en dat hun kleinkinderen naar openbare scholen gaan die in handen van de Franstalige ge meenschap zijn. De Gauthiers spreken ook vloeiend Engels, een noodzaak in de noordwestelijke provincie Manitoba, waar slechts 2,3 procent van de bevolking Francofoon is. Het erfgoed van de Franse ont dekkingsreizigers, jagers en mis sionarissen, de eerste kolonisten in deze regio, wordt echter scherp bewaakt. „Men beweert al heel lang dat we zullen verdwijnen. Hoe meer ze echter van ons af pakken, des te harder vechten we terug," zegt Gauthier. De Franse Canadezen strijden om niets minder dan hun culturele overleving. Tegenover elke Fran cofoon wonen vier Engelstaligen in Canada en in het noorden is die verhouding een op veertig. Van de 6,3 miljoen Canadezen wier moedertaal het Frans is, wo nen er slechts 600.000 buiten de provincie Quebec. Hoewel Canada officieel twee ta len kent, is het geen tweetalig land. Slechts 16 procent van de inwoners spreekt zowel Frans als Engels. Veel Canadezen zeggen dat hun land bestaat uit twee be volkingsgroepen die elkaar nau welijks begrijpen. De Officiële Taalwet uit 1969 verplicht de autoriteiten openba re diensten in zowel het Engels als Frans aan te bieden. Overal in het land zijn de etiketten op goe deren in beide talen en over heidsdiensten doen hun best ook een Franstalige woordvoerder ter beschikking te hebben. Telefoon tjes in het Frans naar onder meer de gezondheids- en belasting dienst en de politie in Manitoba werden keurig doorverbonden naar een Franstalige employé. Toch, vertelt Gauthier, spreken hij en andere Francofonen vaak Engels in directe contacten met ambtenaren. „Als je in het Frans om een dienst vraagt behandelen ze je vaak als een probleemma ker. Iedereen spreekt tenslotte Engels, dus waarom jij ook niet, is de gedachte." In heel Canada gebruikt meer dan een derde van de Franstali- gen die buiten Quebec wonen va ker Engels dan Frans, zelfs in ei gen familiekring. In de meest westelijke provincies zoals Sas katchewan, Alberta and British Columbia ligt dat cijfer op 60 procent. De rechtse Hervormingspartij, die haar wortels heeft in het 'En gelse' westen en nu de grootste oppositiepartij in Canada is, ver zet zich tegen inschikkelijkheid jegens Quebec en zegt dat het verlenen van openbare diensten in het Frans teveel geld kost. Ver wacht wordt dat een nieuwe volkstelling die in december klaar moet zijn zal aantonen dat de Franstalige gemeenschappen buiten Quebec opnieuw kleiner zijn geworden, alsmede de Engel stalige gemeenschap in Quebec. De separatisten in Quebec, waar 83 procent van de bevolking Franstalig is en de wet voor schrijft dat Frans de hoofdtaal is in het zakenleven en het onder wijs, zeggen dat onafhankelijk heid voor hun provincie geen in vloed zal hebben op de Franstali- gen buiten Quebec. Functionaris sen aarzelen om hierover te spe culeren. Gauthier spreekt echter over 'een ramp voor ons' als Quebec onaf hankelijk wordt. Veel Francofo nen in de rest van Canada denken er net zo over. Volgens Jacques Michaud, voorzitter van de fede ratie van Francofone gemeen schappen, lijden de Franse min derheden telkens weer onder de reacties op het onafhankelijk heidsstreven van Quebec en zijn taalpolitiek. „Dat baart de gemeenschappen in Alberta en British Columbia zorgen," zegt hij over de provin cies waar Franstaligen slechts een procent van de bevolking uit maken. Michaud raakt ontmoedigd door het feit dat veel Canadezen de tweetaligheid als een probleem ervaren, in plaats van een natio naal goed. Ook is hij bezorgd over de bezuinigingen bij de publieke omroep, de Canadian Broadcas ting Corp., waardoor de Fransta lige programma's op radio en televisie bedreigd worden. Voor geïsoleerde gemeenschappen zijn deze uitzendingen vaak het enige Frans dat ze horen. „Als we de taal niet beschermen zal deze over enkele generaties niet meer bestaan," aldus Michaud. De vijfentwintigduizend Franco fonen in Manitoba hebben jaren lange juridische gevechten moe ten leveren voor hun rechten. Tot 1890 was de provincie tweetalig. Daarna maakte de regering het Engels hier de Officiële taal. Pas in 1979 werd deze wet door het Canadese Hooggerechtshof inge trokken. In 1993 volgde een nieuw succes toen het hof een uit 1916 stammende wet ongeldig verklaarde die Franstalig open baar onderwijs verbood in Mani toba. De Franstalige gemeen schap kreeg het recht zijn eigen openbare scholen op te zetten. Nu zijn er zo'n twintig instituten waar 4300 leerlingen in het Frans onderwezen worden. In La Broquerie, 55 kilometer ten zuidoosten van Winnipeg, spreekt 90 procent van de 550 in woners Frans. Ouders staan ach ter Franstalig basis- en voortge zet onderwijs, maar hebben geen bezwaar tegen de aanwezigheid van een Engelstalige lagere school. In veel dorpen met een la ger aantal Franstaligen dreigt echter het gevaar dat het Frans uitsterft. „We moeten waakzaam blijven. Het is zo gemakkelijk te assimile ren omdat je omgeven wordt door Engelstalige televisie, radio en kranten," meent Gauthier. «STEM 'r1 "^RRlARl „uerdam (anp) - De neer- «artse klapper die de Am- Jamse effectenbeurs gis- heeft gemaakt, heeit. Tostrams niet van zijn gebracht. Het hoofd Xnische Analyse van de Bank houdt vast aan zijn ^peiling dat de graadme- AEX dit jaar boven de [j50 punten zal uittorenen. index ging gisteren nog een 1 andere kant op met een ver is,van ruim 31 punten op 918 punten, volgens specialii op de punt bi; nog hof dieptepi „We zie nomeen tekenis blijkt. E Li onze redactie economie Utrecht - De Rabobank heeft het afgeld Lfiteerd van de levendige effectenbej Jausse op de hypotheekmarkt. Een toemj Ltaat met 270 miljoen tot 894 miljol aan de groei van het nettoresultaat met 1 drag van 994 miljoen. Een demonstratie van Herri Batasuna in San Sebastian, vlak na de moord op Blanco. fotoepa Door Gary Abramson (ap) Arrigorriaga - Toen meer dan drie miljoen mensen in heel Spanje de straat opgingen om te demonstreren tegen het I brute geweld van Baskische separatisten, lieten ook Basken zelf zich niet onbetuigd. Ook hier uitten burgers hun woe de over de ontvoering op 13 juli van het Baskische gemeen teraadslid Miguel Angel Blanco en de moord op hem kort daarna nadat de autoriteiten geen gevolg gaven aan het ui- timatum van de ontvoerders. gisteren van Be kredietverlening nam met uim ƒ21 miljard toe tot 245,7 Biljard, maar de rentewinst bleef achter bij die groei: 3,7 tegen- #ïer 3,4 miljard. De bank sprak 'een uitstekend re- De woede-uitbarsting, die zon der precedent was, deed even de hoop onstaan op een vreed zame regeling. Gematigde Bas ken hadden immers schoon ge noeg van het geweld en de ge wapende afscheidingsbewe ging ETA leek zijn steun onder de Baskische bevolking nu he lemaal kwijt te zijn. Politici stelden dat de organisatie zelf moord had gepleegd met haar laatste moord. De ETA blijkt echter nog niet op sterven na dood te zijn. De organisatie neemt 'alle gevol gen van dit conflict vol trots op zich en zal dat in de toekomst blijven doen, ondanks de wreedheid en het verdriet', zei de ETA in een verklaring in de Baskische krant Egin, elf da gen nadat het lichaam van Blanco geboeid en met twee kogels in het hoofd langs een landweg werd gevonden. Blan co werd doodgeschoten omdat de regering weigerde binnen 48 uur zo'n vijfhonderd ETA-ge- vangenen naar Baskische ge vangenissen over te brengen. De ETA-verklaring verschilde op een punt van voorgaande communiqués: ze was in het Spaans gesteld, als om duide lijk te maken dat de boodschap bedoeld is voor de hele Spaan se bevolking. Noord-Ierland Gematigde Baskische leiders, vredesgroepen en politieke waarnemers zeggen dat hun hoop op een oplossing voor het conflict vooral is afgenomen door de ijver die de Spaanse re gering na de moord op Blanco aan de dag legt om de politieke vleugel van de ETA, Herri Ba tasuna, te isoleren en te stig matiseren. De gematigde Bas ken kijken met een zekere af gunst naar het vredesproces in Noord-Ierland, waar de poli tieke tak van het Ierse Republi keins Leger (IRA) spoedig aan de onderhandelingstafel mag plaatsnemen. „Voor mij is het Ierse voorbeeld belangrijk," zegt Gorka Aguir- re, bestuurslid van de Baski sche Nationalistische Partij, de grootste politieke partij in het twee miljoen inwoners tellende Spaanse Baskenland. Aguirre zegt op het partijhoofdkantoor, gevestigd in een traditionele Baskische boerderij, dat zijn partij net als de ETA streeft naar een onafhankelijk Bas kenland, maar het geweld van de ETA veroordeelt. Zijn partij heeft de afgelopen twee decen nia met Madrid onderhandeld over een geleidelijke uitbrei ding van de regionale autono mie, die nu belastingheffing, gezondheidszorg, onderwijs en politie beslaat. Maar volgens Aguirre is het noodzakelijk dat Herri Batas una uiteindelijk wordt betrok ken bij de onderhandelingen over de toekomst van Basken land. Hierbij zou hetzelfde schema kunnen worden ge volgd als in Noord-Ierland, waarbij de ETA net als het IRA eerst een staakt-het-vuren af kondigt. Na de moord op Blanco heeft premier Jose Maria Aznar iede re toenadering tot de ETA en Herri Batasuna uitgesloten. Aznar maakte met steun van andere politieke partijen een eind aan elke vorm van politie ke samenwerking met Herri Batasuna, die zetels heeft in de nationale volksvertegenwoor diging en twee regionale parle menten en sterk vertegenwoor digd is in veel Baskische ge meenteraden. Mislukken Ook in Arrigorriaga gingen ve len de straat op om tegen de moord op Blanco te demonstre ren. Maar in hetzelfde stadje werd de afgelopen weken dui delijk dat het beleid van Aznar om Herri Batasuna te isoleren tot mislukken gedoemd is. Voor de tweede keer binnen korte tijd liep het centrale plein van Arrigorriaga vol om een slacht offer van het Spaans-Baski- sche conflict te eren. Het slachtoffer was ditmaal een in woner van het stadje die ge vangen zat wegens samenwer king met de ETA. Juan Carlos Hernando werd opgehangen in zijn cel gevonden. In het autop sierapport wordt gesproken over zelfmoord. „We zullen het niet vergeven," staat er in het Baskisch op een spandoek boven het podium dat is opgezet voor het jaarlijk se zomerfeest in Arrigorriaga. Het feest is in verband met de dood van Hernando afgelast. De gemeenteraad, die wordt gevormd door Baskische en niet-Baskische partijen, heeft na weinig beraadslagingen een resolutie aangenomen waarin de vraag wordt opgeworpen of Hernando zelfmoord heeft ge pleegd of is vermoord. Hernando's kist, die bedekt is met de Baskische vlag, staat twee dagen lang opgesteld in het gemeentehuis voordat hon derden inwoners van Arrigor riaga hem naar zijn laatste rustplaats brengen. „Het is voor de lui in Madrid makkelijk om te zeggen: 'Iso leer Herri Batasuna'," zegt een man die slechts als 'Carlos' in de krant wil in de bar van de Baskische Nationalistische Partij. „Hier zijn we allemaal buren. We eten en wonen sa- Voor heel 1997 rekent de Operatieve organisatie op 'een Hogere nettowinstDat zal in procenten met dubbele cijfers fijn, verwacht topman H. Wijf els. In de eerste helft van 1996 verdiende de bank 21,5 procent neer, de jaarwinst groeide toen net 14 procent. Robeco linde cijfers van de bank zijn voor Het eerst de gegevens opgenomen van de beleggingsgroep Robeco, waarvan de Rabobank voorals nog de helft bezit, met een optie pp de rest. Zo was van de toena- me van de provisiebaten ruim i!5 miljoen afkomstig van Robeco. iMaar het eigen commissionairs- Wrijf profiteerde ook van de Wshausse: het verwerkte in de eerste zes maanden bijna 1,1 mil joen ejjfeqtej)-qj>. ftP.WrpWfiïfi, ïagenóeg het dubbele van de eer- ite helft van'vorig jaar. De.effec- tenproyisie verdubbelde van '67 tol'ƒ320' miljoen. Rabo en lobeco beheren samen ruim 121 miljard aan in effecten be legd vermogen. lebank plukte ook op een ande- te manier de vruchten van de beurs: op eigen effecten en deelnemingen verdiende Rabo ƒ267 miljoen, ruim dubbel zo veel als in de eerste helft van '96. De consolidatie van Robeco in de Rabocijfers droeg ook, met name door del spaargel bij aanl trouwda middelef het eerst tonome vlakte door de| beurs. Ook op de hausj sloten 1 en medj drag aal particul miljard J medio aan ond miljard| Ook ag eerst sii Het kra met eed miljard I Kosteij Forse g| tenkanq 1 exclusid gen mef lqgdej^ tomatis meer ml ro en dl hebbenl de kosj persona arbeidsl de Ral 39.069 meer d| horen bij. [Breda/Rosmalen - De CNV Industrie- Izich grote zorgen over de werkgelegenh Iserijbedrijf gespecialiseerd in textielv puizen. Concurrent Rentokil staat op h| tigingen heeft in Breda, Veghel en Rosn Bij Nedlin werken volgens de bond Heieen I circa 450 mensen, waarvan 50 in tegratil Breda. De CNV-bond denkt dat de dige b<| banen van de Nedlin- werknemers weiger ilerminst veilig zijn. Nedlin heeft rantie I lover de mogelijke overname geen vraag loverleg gepleegd met de vakbon- staat b| iffl. Met een overname van Nedlin van de jvesterkt Rentokil zijn positie als 'als "arktleider in Nederland. Rento- oogpu eigenaar van Nedlins Verbu botste concurrent Hokatex, met Nedlinl I onder andere een grote vestiging staandj |in Den Bosch. CNV-bestuurder Daarbij 'Wssel (anp) - De Belgische bier- 'rouwerij Interbrew verkoopt 'aar dochter Chaudfontaine 'fonwater, frisdrank) aan de ®erikaanse zakenman Abbas 'aïat. Dit heeft het bedrijf, dat in Werland onder andere eigenaar van de Oranjeboom-brouwerij Breda, gisteren bekendge- iakt. 'ayat staat aan het hoofd van een oeP internationale investeer- ers' die wordt gesteund door de 'ank BBL. Hij zal volgens Enter- 5ew.de activiteiten van Chaud- ?ntaine zowel in mineraalwater s frisdranken in Europa uitbrei- _Tn' De brouwerij spreekt van 1611 uitstekende overeenkomst' |°°J Chaudfontaine en zÜn perso- e' Bayat neemt alle verplich ten tegenover de werknemers I fnterbrew en Chaudfontaine 1,en Blijven samenwerken. In- Ij rew blijft de producten van E ^-dochter via zijn horeca- s noutiekanaal verkopen. voorwa versled waardl spreek! verklaq Nedlin gesprei overnaf getekei de wej Smitr de veil ook zei Bij Rea de een vestiga gevoeij

de Stem | 1997 | | pagina 6