Onwillige llochtonen heropvoeden' Paddo 's kweken mag, ze fijnstampen niet Natte Lowlands Minister Dijkstal wil de VVD graag leiden 3x PRINSHEERLIJK OP DE GRACHT -AV/ZQJ Gezichtsverlies voor Nederland zeker voor minister Van Mierlo Hoogleraar: 'Justitie sprak met Braziliaanse onderknuppels I JttreDM Half miljard extra voor infrastructuur |STEM BINNENLAND A3 fD pleit voor harde aanpak 1 BINNENLAND KORT j 23 AUGUSTUS 1997 A2 i i i i i ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1997 Groot-Brittannië en lerla,,,) Wolkenvelden en perioden ine regen. Zondag ook nu en d' wat zon. Middagtemperatuu uiteenlopend van 16 graden ii het westen van Schotland 25 bij zon in Engeland. België en Luxemburg: Perin den met zon en kleine kans 01 een onweersbui. Middagtempe ratuur zaterdag rond 25 sZ den, zondag oplopend tot Noord- en Midden-Frankrijk: Flmke zonnige perioden met een kleine kans op een on weersbui. Middagtemperatuur rond 30 graden. Zuid-Frankrijk: Vrij zonnig maar vooral in de middag en avond kans op een onweersbui Middagtemperatuur omstreeks 30 graden. Portugal: Flinke zonnige perio den. Zondag misschien in het noorden een enkele bui Maxi ma tussen 28 en 35 graden, in het noordwesten ongeveer 24 graden. Spanje: Vrij zonnig met kans op een lokale onweersbui. Mid dagtemperatuur in het binnen land rond 35 graden; aan de meeste kusten rond 30 graden maar in het noordwesten een stuk frisser. Canarische Eilanden: Flink wat zon en droog. Middagtem peratuur ongeveer 30 graden Mallorca en Ibiza: Flink wat zon en droog. Middagtempera tuur circa 30 graden. Italië: Vrij zonnig, maar in het midden en zuiden ook enkele fikse regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur tussen 25 en 30 graden. Griekenland en Kreta: Vrij zonnig maar in het westen en zuiden mogelijk een regen- of onweersbui. De stevige noorde lijke wind op de Egeïsche Zee houdt aan. Middagtempera tuur tussen 25 en 30 graden. Duitsland: Vrij zonnig en warm met maxima tegen 30 graden. Vooral zaterdag een kleine kans op een regen- of onweers bui. In het noorden zaterdag een stuk minder zonnig. Zwitserland: Vrij zonnig en droog. Middagtemperatuur tussen 25 en 30 graden. Oostenrijk: Flinke zonnige pe rioden met in de ochtend lokaal mist. Droog. Middagtempera tuur rond of iets boven de 25 graden. Ljené van der Lee (.Bosch - Het kweken van Loerende paddestoelen |(t verboden. Het verwer- Lan fijngestampte paddo's fjoopwafels en potjes ho- ,'(is daarentegen wél straf- Ltelt mi'. A. Machielse, pro- IJjr.generaal bij de Hoge j Machielse komt tot de con- l'(e dat de Hoenzadrielse kwe- j wie in januari een inval ingedaan, wel degelijk ver- jjkan worden. jgve paddestoelen werden in [Voormalige champignonkwe- namelijk ook dozen vol stroopwafels en potjes kruiden- honing aangetroffen. Uit analy ses is gebleken dat daarin fijnge stampte paddestoelen waren ver werkt. Op grond van de Opiumwet con cludeert Machielse dat de kweker daarmee strafbaar was. De Hoge Raad, het hoogste rechtscollege van Nederland, neemt de advie zen van de procureur-generaal meestal over. De paddestoelenkweker uit Hoenzadriel ging in cassatie bij de Hoge Raad omdat hij de in be slag genomen spullen terug wil hebben. Het openbaar ministerie in Den Bosch bepaalt aan de hand van het arrest van de Hoge Raad of de kweker verder ver volgd wordt. De paddo's die in Hoenzadriel werden gekweekt, bevatten de werkzame stoffen psilocybine en psilocine, die beiden voorkomen op lijst 1 van de Opiumwet. Daarmee is echter nog niet ge zegd dat ook de paddestoelen zelf onder de Opiumwet vallen. Ma chielse trekt een vergelijking met de beoordeling van de qat-plant, die ook verboden stoffen bevat, maar door de Hoge Raad niet strafbaar is gesteld. Vooral So- maliërs gebruiken qat als pep middel. Als de Hoge Raad de conclusie van Machielse overneemt, kan justitie een schadeclaim tegemoet zien van de Amsterdamse labo rant die de kweker heeft uitge legd hoe hij het schimmel voor de paddo's moet maken. De man, die alleen met zijn voor naam Tim in de krant wil, stelt dat hij zich niet schuldig heeft gemaakt aan strafbare feiten. „En het is ook niet strafbaar als je paddestoelen in potjes honing stopt." Justitie blokkeert nog al tijd de bankrekening van Tim, die ook een week in de gevange nis moest doorbrengen. „Ik denk aan een schadeclaim van vele tonnen", aldus de Amsterdam mer. Eerder stelde justitie dat in Hoenzadriel ook paddestoelen werden 'opgefokt', om zo de hal lucinerende werking te vergro ten. De procureur-generaal con stateert dat daar geen sprake van was. „Dat is ook wetenschappe lijk onmogelijk", aldus de labo rant. Het arrest van de Hoge Raad wordt binnen enkele weken ver wacht. Gisteren werd tevens bekend dat de verkopers van geestverrui mende paddestoelen, verenigd in het Landelijk Overleg Smart shops (LOS), een keurmerk voor smartshops willen. Ze denken dat de consument daarmee is verze kerd van een goede kwaliteit. LOS hoopt met het keurmerk te vens de wildgroei op oneigenlijke verkooppunten tegen te gaan. ju Haag (anp) - De WD wil het spijbelen harder aanpakken (l)r een actievere opsporing en sanctionering. Dit voorstel is jerdeel van een aanscherping van het minderhedenbeleid Lrop de WD wil aansturen. scholieren die met de e in aanraking komen, moe- l? worden heropgevoed. Daar- j.crmoeten 'aanvullende lespro- Lrnna's' komen buiten de regu- l:e schooluren. IjWD-fractie besprak gisteren ia nota van de fractiespecialis- iiH.Kamp en J. Rijpstra. Daar- 1 staan behalve voorstellen om integratie van minderheden te iorderen ook voorstellen om |is! asielbeleid aan te scherpen. 1 Kamp en Rijpstra is de Iala een weerslag van hun in- tag tijdens debatten in de toede Kamer in de afgelopen over het vreemdelingen- k. Zij verwachten dat de liractie hen steunt. 1 wijst erop dat crimineel latere leeftijd vaak be- Ijat niet spijbelen. „Dan moet je lat in een vroeg stadium aanpak- m". Zijn voorstel richt zich niet |itsluitend op allochtone scholie- tn. Ook Nederlandse scholieren isoeten volgens hem op deze wij- liworden aangepakt. lèooluitval onder allochtonen moet worden gestimuleerd, discriminatie har der moet worden bestreden en dat de criminaliteit onder al lochtonen moet dalen. Ook de in burgering moet minder vrijblij vend. Allochtonen die daar niet aan willen, moeten daadwerke lijk worden beboet. Betere coördinatie Op asielgebied wil de WD een betere coördinatie, zowel wat de politieke aansturing betreft als op het terrein van de uitvoering. Rijpstra wil ook de terugkeer van uitgeprocedeerde asielzoekers strakker regelen. Hij meent dat voor uitgeproce deerde asielzoekers in de opvang centra vrijheidsbeperkende maatregelen aan de orde moeten kunnen zijn. Duizenden bezoekers van het Lowlands festival moesten voor ze met de bus van het station in Harderwijk meekonden ruim anderhalf uur in de regen wachten. Om zich vervolgens in de natte grasvelden van Biddinghuizen met een tentje te installeren. Het festival duur tot en met zondag. foto wfa t WD-Kamerlid wijst er ■tegelijk op dat de schooluitval - lift zonder diploma vertrekken I uit het onderwijs - onder alloch- I tmen vier keer zo hoog is als on- |4r autochtone scholieren. Hij I aerkt ook op dat 60 procent van litpopulatie in justitiële jeugdin- I richtingen bestaat uit allochto- «a. Kamp wil ook een einde ma li aan de 'slechte praktijk' van I allochtone ouders die hun kinde- I ffl voor een of twee jaar naar het |W van herkomst sturen. Die 1 lukt het vaak niet een I ïhooldiploma te halen. Overwo- IP moet worden volgens Kamp |om in dergelijke gevallen de kin- bijslag in te houden. 1 van hun voorstellen is vol- beide fractiespecialisten Iwral dat de werkgelegenheid Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Dijkstal (Binnenlandse Zaken) is beschik baar om na de komende verkiezingen Frits Bolkestein op te volgen als fractieleider van de WD in de Tweede Kamer. Bol kestein is kandidaat-premier als zijn partij de verkiezingen in mei wint. minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) als belangrijke kan didaat voor het fractievoorzitter schap. Ook staatssecretaris De Grave (Sociale Zaken) wordt ge noemd. Bolkestein zei donderdagavond dat hij bereid is premier te wor den als de WD de grootste partij wordt en een beroep om hem doet. Later voegde hij er cryp tisch aan toe: „Ik ben beschik baar als mijn partij het wil, maar ik zeg niet of ik het zelf wil." „Als Bolkestein volgend jaar het kabinet in gaat dan zullen er ver schillende kandidaten voor zijn opvolging zijn, en meld ik me als een van die kandidaten voor die post aan", zegt Dijkstal in de Te legraaf. Hij noemt het fractievoorzitter schap 'een droom, het mooiste wat je kan overkomen'. De frac tievoorzitter moet volgens hem ook de politiek leider zijn, zoals Bolkestein dat nu is. Naast Dijkstal geldt in de WD {ADVERTENTIE) Prinsengrachtfestival: vandaag Nederland 1, 17.02, 18.26 en 22.04 uur DE EIGENZINNIGE Door Marianne Wuite Den Haag - De D66-minis- ters Sorgdrager en Van Mier lo zijn zelfverzekerd. Ze heb ben samen besloten de arres tatie van Desi Bouterse, in Nederland gezocht voor co caïnehandel, niet door te zet ten. De onthulling heeft dan mis schien in Den Haag tot een schok geleid, het besluit deugt, menen ze. Maar ook al oordeelt de Kamer uiteindelijk eender, gezichtsverlies is er in ieder ge val, zeker voor de minister van Buitenlandse Zaken, Van Mier lo. Het zag er gisteren naar uit dat de ministers van Buiten landse Zaken en Justitie volgen de week tijdens het spoeddebat zullen wegkomen met de ver klaring die ze hebben voor hun opmerkelijke stap. Premier Kok haalde de kou uit de lucht door via zijn woordvoerder te laten weten Van Mierlo's beslissing volledig te steunen. Met zijn goedkeuring lijkt de premier in ieder geval zijn par tijgenoten in de Tweede Kamer de pas af te snijden. Kritiek van de PvdA-fractie op het besluit van Van Mierlo en Sorgdrager zal immers ook op Kok afstra len. En dat zal PvdA-fractielei- der Wallage natuurlijk liever voorkomen. Ook regeringsfractie WD, die net als de PvdA de kwestie in eerste aanleg hoog opnam, wil de D66-ministers niet echt in de problemen zien. Als twee van de vier D66-ministers, onder wie de vice-premier, moeten ver trekken sneuvelt hoogstwaar schijnlijk de paarse coalitie. En dat is de zaak-Bouterse de WD niet waard. „Het gaat juist veel te goed met paars", aldus een ingewijde. Maar ook al loopt het voor de minister uiteindelijk met een sisser af, de schok was er en zal zeker nadreunen. Dat was mis schien anders geweest als het kabinet bij de vervolging van Bouterse een wat minder starre koers had gevolgd. De bood schap van het kabinet luidde steevast dat de vervolging van de voormalig legerleider Bou terse een louter justitiële en geen politieke kwestie was. Dat is na de actie van Van Mierlo en Sorgdrager niet meer vol te houden. Was de vervolging van Bouterse louter een justitiële zaak ge weest, dan was het verzoek van het Openbaar Ministerie om de voormalig legerleider aan te houden door Van Mierlo en Sorgdrager gehonoreerd. En in dat geval waren in ieder geval de Nederlandse justitie- en poli tieambtenaren die betrokken zijn bij de vervolging van Bou terse tevreden gesteld. Alge meen wordt aangenomen dat daar het bericht gelekt werd over het ingrijpen van Van Mierlo. Niet zo zeer om hem of Sorgdrager te beschadigen, maar meer om de frustraties te ventileren over de gebrekkige voortgang in het al jarenlang slepende onderzoek. Van Mierlo zei gistermorgen dat het verblijf van Bouterse op 18 juli 'niet de beste gelegenheid' bood om tot arrestatie over te gaan. Hij was er op dat moment niet zeker van dat Brazilië aan het arrestatie- en uitleverings verzoek zou meewerken. En hij wilde Brazilië niet in verlegen heid brengen. Dat zou de be trekkingen tussen Nederland en Brazilië schaden en Nederland heeft juist baat bij goede ver houdingen om Bouterse ooit te pakken te krijgen. Het was met andere woorden juist in het be lang van de rechtsgang om Bou terse niet op dat moment te ar resteren, betoogde Van Mierlo. sauedmap 'uaBiaq 'siaubauia'a.bps j Begrip voor Van Mierlo want 'Brazilië pakt geen discutabele leiders op' Oor Ap van den Berg Haag/Nijmegen - Ybo huruma, hoogleraar straf- ïe®t aan de Katholieke Uni citeit Nijmegen, zegt het ®et grote stelligheid: „Het is Werst onwaarschijnlijk dat e Braziliaanse autoriteiten ,®i Bouterse hebben willen wieveren." ;®e Nederlandse justitie heeft ]wel zeker onderhandeld met jNffluppels. Met lage ambte- van een Braziliaans minis- en een plaatselijke officier 8 Justitie, die de consequenties een uitlevering niet konden °verzien. sts't'6'5 Den ^aa§ verkeert in u a, van opwinding sinds be- d werd dat minister Van J: 0 (Buitenlandse Zaken) vo- 9-.maand de arrestatie in Bra- e 'an de Surinaamse ex-leger- er heeft geblokkeerd. Bouter- j.' eSen wie via Interpol een op- heid n^Sl3eVe^ wegens betrokken- iianrlT' grootscheepse cocaïne- dN en het witwassen van drugsgeld is uitgevaardigd, bracht op dat moment een privé- bezoek aan zijn zoon. Het Openbaar Ministerie wilde Bouterse laten arresteren en uit leveren. Minister Sorgdrager (Justitie) lichtte haar ambtsge noot Van Mierlo in, maar deze sprak zijn veto - uit. Omdat hij twijfelde aan de informatie van justitie dat de Braziliaanse auto riteiten zouden willen meewer ken aan een uitlevering. Die twij fel was onder meer ingegeven door het feit dat Brazilië en Suri name al vele jaren vriendschap pelijke banden onderhouden. Ook wilde Van Mierlo de Neder landse betrekkingen met Brazilië niet op het spel zetten en het prestige van Bouterse, bij een mislukt uitleveringsverzoek, on nodig vergroten. Geen immuniteit „Maar er is meer", aldus hoogle raar Buruma, gespecialiseerd in internationale samenwerking en immuniteit. „Bij zijn bezoek aan zijn zoon genoot Bouterse geen Van Mierlo diplomatieke immuniteit. Dat is waar. Maar drie weken later zou hij namens zijn regering weer naar Brazilië vliegen. Het is zeer heikel voor een land als Brazilië om hem dan tussendoor snel in de kraag te vatten. Geloof maar niet dat ze zeggen: 'Nu is de weg vrij om Nederland eventjes een hand je te helpen'." In theorie was een uitlevering aan Nederland, vol gens multi-laterale verdragen en via een hoog Braziliaans rechts college misschien niet onmogelijk geweest. Buruma: „In de praktijk echter was dan het aanzien van Brazilië zeer geschonden. Het had betekend dat discutabele lei- Bouterse foto anp ders uit evenzo discutabele lan den als Colombia en Turkije - denk aan premier Ciller - niet meer voor persoonlijke zaken kunnen afreizen naar Brazilië. Zelfs figuren uit Italië zouden op hun tellen moeten passen omdat ze in het verleden onoirbare din- G J/ V? Leuk om te zien hoe taal een onderwerp kan waarde ren. Toen de eerste contouren van het nieuwe belasting plan uitlekten, heette het dat 'iedereen erop vooruit ging'- Dat is op zich een raar beeld, want als iedereen een stap je vooruitzet, verandert er aan de onderlinge verhoudin gen niets en blijft dus alles min of meer bij hetzelfde. Hoe meer er van het plan duidelijk werd, hoe anders de waardering werd. Lage inkomens gingen er geleidelijk- aan 'in ieder geval niet op achteruit', maar bleken daar na toch 'wat achter te blijven.' Aan de andere kant van de inkomens lijkt het 'wat erop vooruitgaan' inmiddels een fikse verbetering te worden. Wat ooit progressieve belastingen waren, oogt straks als een kapitaal behoudend stelsel. Zoveel visionair beleid zou eigenlijk beloond moeten worden. Als de belastingdienst zich in de toekomst nou eens zou bedienen van paarse in plaats van blauwe en veloppen? MERIJN Dertig maanden voor Feyenoord-fan Haarlem - Officier van justitie mr. F. Oosterhuis eiste gisteren voor de rechtbank in Haarlem dertig maanden gevangenisstraf waarvan een half jaar voorwaardelijk tegen de 24-jarige Feye- noord-supporter J.L. uit Bodegraven. De officier achtte niet vol doende bewijs aanwezig dat L. direct betrokken is geweest bij de dood van Carlo Picornie en de zware mishandeling van Fred Joos. Wiarda neemt afscheid van politie Utrecht Utrecht - Korpschef J. Wiarda heeft gisteren in een volle Stads schouwburg officieel afscheid genomen van de Utrechtse politie. Wiarda wordt korpschef van de regio Haaglanden. De vertrekken de korpschef ontving uit handen van de burgemeester de zilveren stadsmedaille. P. Vogelzang, oud-directeur Betaald Voetbal van de KNVB, werd verwelkomd als de opvolger van Wiarda. Hans Teeuwen annuleert optredens Eindhoven - Cabaretier Hans Teeuwen heeft alle voorstellingen voor het komende seizoen geannuleerd. Volgens een woordvoerder van zijn impressariaat heeft Teeuwen niet voldoende materiaal voor een nieuw programma. Daarom is besloten een nieuwe toer- nee uit te stellen tot het seizoen 1998-1999. De cabaretier stond voor meer dan honderd optredens in zalen overal in het land ge boekt. OM in beroep in zaak-Karman Amsterdam - Het Openbaar Ministerie (OM) in Amsterdam legt zich niet neer bij het harde oordeel dat de rechtbank heeft geveld in de strafzaak tegen Ad Karman, 'kroongetuige' in het Hakkel aarproces. Het OM heeft gisteren hoger beroep aangetekend tegen de niet-ontvankelijkheid die de Amsterdamse rechtbank donder dag uitsprak. Karman was een vooraanstaand medewerker binnen de wereld wijd opererende hasjorganisatie van Johan V., alias de Hakkelaar. Hij sloot een deal met het OM. In ruil voor belastende verklaringen tegen de Hakkelaar en de zijnen zegde het OM Karman toe dat hij voor zijn eigen aandeel in de hasjzaak niet meer de cel in hoefde. De rechtbank oordeelde dat het OM door het maken van deze af spraken het recht op vervolging heeft verspeeld. Gedetineerden verhezen uitkering Den Haag - Gedetineerden verliezen het recht op een sociale uit kering. Het kabinet besprak gisteren een wetsvoorstel van staats secretaris De Grave van Sociale Zaken en minister Sorgdrager van Justitie daartoe. De maatregel moet per 1 januari ingaan. Het gaat om arbeidson geschiktheidsuitkeringen, de Ziektewet, de Algemene Nabestaan denwet en de Toeslagenwet. De Grave vindt het onaanvaardbaar dat gedetineerden deze uitkeringen kunnen ontvangen, terwijl ze door de staat worden onderhouden. Op bijstand hebben gedeti neerden nu al een geen recht. Een AOW-pensioen kunnen zij str aks wel blijven houden. Stagiaire apotheker maakt fatale fout Almere - Een 20-jarige stagiaire van een apotheek in Almere heeft volgens justitie vorig jaar juni verkeerde medicijnen gemaakt, waardoor een 40-jarige man is overleden. De stagiaire maakte capsules voor pijnbestrijding. Als vulstof ge bruikte ze methadon in plaats van cellulose, zoals gebruikelijk is. Nadat de man de capsules had geslikt, overleed hij aan een over dosis methadon. Zijn vrouw en schoonmoeder slikten de capsules enkele dagen later ook. Ze wisten toen nog niet wat de doodsoor zaak van de man was. Ze konden tijdig in het ziekenhuis worden behandeld. De stagiaire, de apotheker (39) en zijn assistente (41) moeten in november voor de rechtbank verschijnen. Ze worden verdacht van dood door schuld en toebrengen van zwaar lichame lijk letsel. Honderd kilometer file door regen Driebergen - Een combinatie van regen, gladheid en terugkerende vakantiegangers heeft gistermiddag op veel plaatsen geleid tot on gevallen en files. In het begin van de middag stonden er elf files met een totale lengte van zestig kilometer. De files groeiden als ge volg van de avondspits verder tot ongeveer honderd kilometer. In het hele land regende het af en toe na een lange periode van droog te. De neerslag heeft olie- en rubberresten en vuil losgeweekt. Daardoor waren de wegen hier en daar glad en ontstonden slip partijen en aanrijdingen. gen hebben gedaan. Ja, ook al he ten ze misschien Berlusconi. Nee, Brazilië laat het echt niet zover komen. Ik begrijp Van Mierlo heel goed als hij zegt dat hij grote bedenkingen had bij de afloop van een uitleveringsverzoek. En misschien heeft hij, Van Mierlo kennende, de boel ook wel uit hoffelijkheid jegens de Brazilia nen afgeblazen. Om ze niet onno dig in verlegenheid te brengen." Rechtstreeks De situatie was een stuk eenvou diger geweest als Nederland zich rechtstreeks tot Suriname kon wenden met een verzoek tot uit levering van Bouterse. „De Suri naamse grondwet echter verbiedt het uitleveren van staatsburgers, in tegenstelling tot de Neder landse grondwet. Wij leveren wel verdachte landgenoten uit, maar verbinden er de voorwaarde aan dat ze hier hun straf mogen uit zitten." Ook als ze ter dood zijn veroordeeld? Buruma: „Ja, want dan wordt die straf omgezet in een langdurige gevangenisstraf." Den Haag (anp) - Het kabinet trekt in 1998 een half miljard gulden extra uit voor investeringen in de infrastructuur. Er wordt echter rekening meege- houden dat de verdeling uitein delijk toch weer anders wordt. Minister Melkert van Sociale Za ken is er namelijk nog niet van overtuigd dat met dit pakket de koopkracht van alle burgers er voldoende op vooruit gaat. De PvdA-bewindsman wil dat mini ma volgend jaar 0,5 tot 1 procent meer te besteden krijgen. Melkert streeft verder naar een verdubbeling van de belasting korting die werkgevers krijgen als ze iemand tegen maximaal 115 procent van het minimum loon in dienst nemen. Dit fiscale voordeel bedraagt nu 2000 gul den. Door het op te trekken naar 4000 gulden zullen meer laagge schoolden aan de slag komen, verwacht de bewindsman. Dat bevestigen ingewijden rond het kabinet. De bedoeling is dat het Fonds Economische Structuurverster king, waaruit de investeringen worden betaald, gedurende een reeks van jaren ieder jaar met 500 miljoen gulden extra wordt ge vuld. De 500 miljoen voor 1998 maakt deel uit van een meevaller van 3,75 miljard gulden die het kabi net te verdelen heeft. Over de verdeling van de rest van het geld bestaat nog geen volledige over eenstemming. Overwogen wordt twee miljard in te zetten voor het spaarfonds voor de AOW en verlaging van het financieringstekort. Voor las tenverlichting zou dan 1,25 mil jard overschieten. V-

de Stem | 1997 | | pagina 3