B orm 3 3 3 Blinden gaan krant via kabel beluisteren Contact Data verovert de markt met wild imago endienst TINGm/V x 75 iN HOOF en selectie ■nwiff'f" E?ïl [Dagblad De Stem] INTERNET D4 3 l Een ET-achtig wezen met de naam Abe is in een vleesfabriek verzeild geraakt. Duistere machten hebben hem voorbestemd om, als velen vóór hem, tot gehakt te worden vermalen door ver vaarlijk draaiende messen. Abe kan zijn noodlot alleen ontgaan met hulp van buitenaf. Hoestbui op wielen, homepage, website, domein INTERFACE 3E Barbie gaat digitaal 'Platdeutsch für Anfanger' Huizenzoekers Chipkaart tegen spijbelen 'Probleem 2000 opgelost' WK in Internet vacaturebank The Icon Bank nogelijkheden binnen ningsklimaat met veel ire arbeidsvoorwaarden. breid curriculum vitae erving en selectie, Post- rkadres: Charles Stule- Voor nadere informatie ien: (013) 468 66 69. n deel uitmaken van chterondeneming van int is op de Europese sternen. Voor ons ray- t op technisch gebied, /aring heeft opgedaan een groothandel heeft bachtelijk Know-how - m in een verkoopsuc- rrs, industriële klanten zult overdag zeer veel gingsgebied van deze rkperiode en met onze len. Wij bieden een in- auto van de zaak ter amplete Curriculum Vi- 4, 6460 HA Kerkrade ron Jackson/UCP Pompdivisie van de Europese vestigingen it Amerikaanse concern International Inc. Wij zijn odern bedrijf dat zich heeft cialiseerd in het fabriceren jroeven van vele soorten ugaalpompen voor de Olie- emische Industrie en Electrici- ntrales. Wij stellen hoge eisen ïze producten en mensen. ackson/UCP/Acec I door deskundige 5r op hun specifieke e ontwikkeling, ten. zoeken wij een nde onderneming delijkse analyse en in de USA) inzake: id per produktlijn, el nieuwe pompen, icte afdelingen van sn Leur en de buiten- aan twee cost- rt aan de Manager afwisseling in de iernationaal jitstekend salaris den. xibele instelling, en zelfstandig itief vaardig en werken. Voor deze schikken over: 40-BE, ntroll, bij voorkeur ïdustriële onder- i taal in woord en met internationale ie? Stuur dan uw ernational B.V., ssources, Postbus 25, el. 076 502 82 00. n ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1997 location: J| http://www.stenri.nl Reacties: E mail: Leon@stem.nl CHIPS BITES (ju onze verslaggeefster Hinden in het verspreidingsge bied van De Gelderlander krijgen óinnenkort een dagelijkse voor lezen editie van de krant via de jjbel thuis. De stichting Centrum (0or Gesproken Lectuur in Grave start in september een proef. \'i moeten vooral oudere blinden slechtzienden het nog doen Set een wekelijkse gesproken se- Ktie van het nieuws op een toe gestuurd cassettebandje. Vijftig [toefpersonen krijgen een deco der thuis, die de informatie die binnenkomt via de kabel thuis weer omzet in gesproken tekst. Deze uitzending van een uur komt rond zeven 's ochtends bin nen en wordt opgenomen op een ingebouwde cassette. De luiste raar kan 'door de krant bladeren' door van artikel naar artikel te spoelen met behulp van de akoes tische signalering tussen de be richten. De krant kan ook worden opge nomen op mini-disc. Dit apppa- raat kost vijfhonderd gulden en werkt net als een cd-speler. Voor lopig krijgen de proefpersonen de afspeelapparatuur en het abonne ment gratis. Volgens Maarten Verboom van de stichting moet het experiment duidelijk maken hoeveel mensen bereid zijn te betalen voor hun ge sproken krant. Een abonnement zal waarschijnlijk de helft goed koper worden dan de gedrukte versie. De stichting mikt op meer dan duizend nieuwe lezers van De Gelderlander. Slaagt de proef van een jaar, dan komt de decoder onder handbe reik van alle vijftienduizend blin den en slechtzienden die aange sloten zijn bij het Centrum voor Gesproken Lectuur. Als enige van de landelijke dagbladen ver schijnt De Telegraaf rond de jaar wisseling in een audioversie op de kabel. Veel jonge blinden en slechtzien den maken dagelijks gebruik van bestaande elektronische kranten op computer, waarbij hulpmidde len toegepast worden zoals spraak, vergrote letters of een brailleleesregel. Voor ouderen zijn deze technieken ondanks een aanbod van cursussen vaak te moeilijk. Johannes Biemans, een van de Nijmeegse blinden die mee gaat doen aan de proef, ziet in de dage lijkse audioversie van De Gelder lander duidelijk een verbetering. „Ik ben 76 jaar en zie zo'n compu ter echt niet meer zitten. Dat geeft meer spanning dan luistergenot. En een kunstmatige stem irriteert me. Ik luister liever naar een bandje." Griezelen per cd-rom absolute hit Door Wido Smeets Die moet komen van de koper, tussen tien en tachtig jaar, die ach Abe's Oddysee op cd-rom leeft aangeschaft. Het schijfje net de lotgevallen van Abe (spreek uit: Eep) kosten 139 gul len: In ruil daarvoor kan de ko per via zijn pc een interactieve poging doen het wezen met de oranje oogjes te redden van de aaiende messen. Griezelen per cd-rom, zoals op lie's Oddysee, is een absolute tót. Andere succesvolle genres rijn vechten en schieten, vlucht- simulatoren (flightsims) en sportspelletjes. Maarten Bub- kert, directeur van Contact Data inVenlo, houdt het meest van Abe-achtige spellen. Fraaie keelden, een fantasieprikkelend Ikema, daar houdt hij wel van. In ach, die sportspellen: één Iwtballgame, en je hebt ze alle maal gezien. Samen met Dennis Buis (29) richtte Maarten Bubbert (28) in '994 het bedrijf Contact Data °p. Dennis was zijn baantje bij een Amsterdamse groothandel keu. Maarten had het na een jaar of vijf in een Eindhovense speel- Soedwinkel ook wel gezien. Met anderhalve ton startkapi taal begonnen ze in Baarlo met ket importeren van elektroni sche spellen. Bubbert: „Het aan bod van spellen in Europa was veel te laag." Dat bleek. Contact Data telt inmiddels 32 werkne mers. De omzet is in vier jaar verdertigvoudigd. Dit jaar verwachten Bubbert en Buis voor 65 miljoen aan spelle tjes (op cassettes en cd-roms) te verkopen. „Een voorzichtige schatting", zegt Bubbert, „sinds maart zijn we in België de offi ciële Nintendo-distributeur." Belgen besteden niet alleen meer geld aan speelgoed dan Neder landers, er is geen semi-monopo- list als Blokker die met de win kels van Intertoys, Bart Smit en Toys 'r Us de teugels in speel- goedland strak houdt. Contact Data is niet alleen van wege de explosieve groei geen doorsnee bedrijf. De gemiddelde leeftijd van het personeel is be gin twintig. Naast zijn bureau heeft Dennis Buis een honden- mand geposteerd. Het domein van de West-Highland terriër die de directeur zich dit voorjaar heeft aangeschaft. Sindsdien vergezelt Kiko zijn baasje op al le vergaderingen en afspraken, binnen- en buitenshuis. Dit jaar komen 6000 nieuwe elektronische spelletjes uit, ter wijl de markt behoefte heeft aan amper 600. Alleen de hits hou den stand, een doorsnee spel is na drie maanden weer 'uit'. In die jonge, vluchtige en gevaarlij ke markt probeert Contact Data uit Venlo zich omhoog te vech ten. Wild imago Hoe vreemd is het, een directeur die zijn hond naast zijn bureau heeft liggen? Och, lacht Bubbert, „zoiets is men van ons wel be kend. We staan niet bekend als een bedrijf met een conventione le uitstraling." Dat kan ook nauwelijks. Contact Data is groot geworden met pa rallel-import en het opkopen van restpartijen. De laatste jaren heeft de distributeur van elek tronische spelletjes op cassettes en cd-rom zich in de officiële distributiekanalen weten te nes telen. Het wilde imago van de beginja ren heeft Contact Data nog steeds niet van zich af kunnen werpen. Bubbert: „Als er ergens in Europa een grijze partij op duikt, wordt er naar ons gewe zen." Geen punt, vindt commer ciële man Dirk Rozema die zich over de Belgische Nintendo- markt heeft ontfermd. „Dan wordt er tenminste over je ge praat." Elk jaar wordt in de Benelux voor multi media-producten, zo als de cd-rom-spelletjes, vijf tot zes miljard gulden uitgegegen. Het is een jonge, wilde, gevaar lijke markt, zegt Bubbert. Vol Directeur Maarten Bubbert van Contact Data. Op het scherm de griezel-cd-rom Abe's Oddysee. fo to bas rutten met valkuilen. Met interessante winsten ook. „Dat brengt weer het gevaar met zich mee dat je de risico's uit het oog verliest." Rozema noemt het vooral een vluchtige markt, met een ver stikkend overaanbod. Dit jaar verschijnen 6000 spelletjes op de markt, die amper behoefte heeft aan 600 titels. Op zes titels wordt geld verdiend; de rest speelde quitte of minder. „Een goed spel, zoals Red Alert en Quake, houdt het een half jaar vol. Een doorsnee spel houdt het drie maanden vol, dan wordt het afgeprijsd." Het imago van de spelletjes- markt houdt nog steeds niet over. Er verschijnt ontzettend veel bagger op de markt, zegt Bubbert. „Elke dag opnieuw verschijnen er nieuwe firma's op het toneel die denken het wiel te hebben uitgevonden. Het is best linke handel." Is Contact Data niet bang dat het succes vanwege de vluchtig heid van de markt van korte duur zal zijn? Rozema: „Dat hoeft niet. Nieuwe technologieën wisselen zich in een hoog tempo af. We moeten niet vergeten dat de eerste volwassen spelcompu ter pas in 1988 op de markt kwam. Nu staat alles op schijf jes. Over een paar jaar kunnen je ze via een ISDN-lijntje op je pc binnenhalen." Misschien, knoopt Bubbert daaraan vast, dat Contact Data zich dan bezig houdt met royalties verkopen aan mensen die een spel via zo'n aansluiting op Internet downlo aden. begin me een klein beetje een jon- jeling te voelen op de 'morning after'. Nee, het is niet waar u misschien met een aan denkt, maar ik moest de afge- '°Pen dagen met weemoed denken een de keren dat ik een paar knaken jad uitgegeven ter aanschaf van een hoestbui op vier wielen (vrij naar Dor- 15). Om er pas een dag of wat later achter 'e komen dat ik niet zo goedkoop uit J® als ik in eerste instantie gedacht W, maar dat ik voor een paar hon- tod (en dat viel dan mee) tot een Paar duizend (tegen) gulden aan werk gekocht had. Omdat ik dat geld destijds nooit had, gekende dat zelf weer talloze uren sleutelen, zweten en kankeren tenein- 116 die hoestbui in het pre-APK-tijd- tok zó netjes te krijgen dat hij in de ®9en van een strenge oom agent door debeugei kon. Mjn hoestbui heet tegenwoordig ho mepage, website, domein. Vorige *ek beschreef ik hoe ik in Amerika "Mf een handvol dollars mijn eigen aditernaam als domein heb laten re- gistreren zodat ik nu www.krij- "en.com op mijn visitekaartje kan la- en drukken, terwijl mijn E-mail-adres .yn@tojnen.com geworden is. Daar ik één nacht heel lekker van gesla pen, waarna de onrust harder toege ven heeft dan destijds met die ka- Potte kruiskoppelingen (Renault Qua- 1200)" c'00r9erotte bodemplaten (VW Nooit beseft wat stress en druk op de Qfders betekende, waar die top- Door Léon Krijnen sporters het zo vaak over hebben. Maar nu wel: ik heb een eigen domein en dat moet gevuld worden, de ver wachtingen moeten waargemaakt worden, die website moet volge pompt worden met content! Maar waar moet ik de tijd vandaan halen? Er moet zo af en toe ook nog een stuk geschreven worden voordat ze hier denken dat ik de hele dag alleen maar zit te spelen. Om te beginnen hou ik mezelf maar voor dat het lijntje niet breekt als ik het kalm aan doe, dat Rome en Parijs niet op één dag gebouwd zijn en dat iedere dag een pagina na een jaar een dik boek is. Right! Dat gezegd hebbende, raad ik ieder een nog minstens enkele weken af om mijn domein te betreden, dat ik overi gens altijd nog op slot kan doen. Want dat is een van de eerste dingen die ik mezelf de afgelopen week eigen ge maakt heb: hoe er eventueel een slot op te zetten in de vorm van een for muliertje dat om een password vraagt. Omdat er al een paar lezers hebben aangekondigd om iedere stap die ik zet op de voet te zullen volgen, heb ik alvast de drie eerste stenen van een verder zeer rudimentaire site gelegd: een index die naar twee frames ver wijst. De HTML-code is zo simpel mo gelijk gehouden, en zowel in het lin kerframe (lefty.html) als in het rechter (buddy.html) is wat gespeeld met ta bellen. ledereen kan die elementen downloaden, ze op zijn eigen hard disk zetten en naar believen experi menteren met de verschillende waar den en kleuren. Al doende en spelen de leer je snel, en het merendeel van de bijna honderd makers van home pages wier product in de lijst op De Stem Online is opgenomen, is boven staande beginselen allang voorbij. Waar we op De Stem Online de krant zo rustig en leesbaar mogelijk houden en de bezoekers zo weinig mogelijk proberen te irriteren met allerlei frat sen uithalende browser-vensters, ga ik in mijn eigen speeltuin wat meer ex perimenteren. Dus niet schrikken als links in kleine nieuwe vensters blijken te openen, of als er iets begint te knip peren. Nederlanders zouden geen Nederlan ders zijn als de meestgestelde vraag van de afgelopen week niet zou zijn 'wat dat nou allemaal kost'. Nog maar eens een keer: het registreren bij In- terNic, de overkoepelende instantie die toezicht houdt op de domeinna men, rekent eenmalig 50 dollar voor de registratie, waarna u eenzelfde be drag per jaar dient te betalen voor het houden van de naam. Als u zich bij InterNic aangemeld heeft, en de naam die u uitgekozen heeft, is nog niet bezet, dan krijgt u die naam tegenwoordig binnen ach tenveertig uur toegewezen. Daarmee bent u er nog niet, want u dient over eenstemming te bereiken met de be heerder van een aan internet aange sloten host, of, zo u wilt, server, waar op uw nieuwe domein voor de hele wereld bereikbaar wordt. In Amerika zijn inmiddels misschien wel duizenden organisaties die aan private hosting doen. De concurrentie is daar zeer scherp, waardoor de prij zen laag blijven, terwijl de aanbieders gedwongen zijn om kwaliteit te leve ren. Ik weet niet eens meer hoe ik er de eerste keer terecht ben gekomen, maar ik heb Tabnet uitgekozen omdat ik iedere keer opnieuw versteld stond van de loeisnelle reactietijden van die server, waarop toch ruim 35.000 do meinen actief zijn. Ook de service van Tabet is net zo snel en perfect gebleken als ze beloofd hebben want vrijdagmiddag kwamen IP-adres, user-ID en passwords binnen met de mededeling dat het domein binnen achtenveertig uur actief zou worden en dat bleek zondagmorgen om vijf uur ook inderdaad het geval te zijn. De rest van de kosten? Ook Tab- net heeft me inmiddels een rekening gestuurd van eenmalig vijftig dollar voor het opzetten van het domein, waarna ik voor een small bussiness ac count gekozen heb. Dat kost 30 dollar per maand, en daarvoor heb ik 40 me gabyte diskruimte, terwijl ik dagelijks geloof ik 50.000 hits mag genereren. Als ik die ook werkelijk haal, moet ik iets gaan bijbetalen maar daar zou ik niet rouwig om zijn, want als ik dat werkelijk haal, zou ik er geld mee kun nen gaan verdienen door me te laten sponsoren. Hoort zegt het voort! Verder zijn er geen hidden costs. Voor de duidelijkheid: Tabnet is geen provi der, zodat u ook nog een internet aansluiting bij een lokale provider aan dient te houden. Waarschijnlijk haken nu velen af, de calculator bij de hand, omdat het allemaal toch iets te duur wordt, en dat is het misschien ook voor een eenzame surfer. Maar voor een bedrijfje, klein of groot, zijn de genoemde bedragen peanuts en waarom zou je zo'n do mein niet met drie, vier of vijf man, of desnoods een hele klas of school de len? Meteen beetje handigheid pakje met z'n allen één account bij een pro vider, en bouw je via die ene toegang gezellig met je duppie aan je domein, of hak je het in hapklare brokken. Al dan niet afgeschermd door middel van passwords, terwijl je er een onbe perkt aantal verschillende e-mail- adressen aan kan hangen. Daarmee wordt het al een stuk goedkoper. Je wordt bij iedere provider weliswaar in de gelegenheid gesteld om een ho mepage in te richten, maar de ruimte die je daarvoor krijgt, varieert van één tot hooguit vier megabyte en je hebt er maar één e-mail-adres. Links naar een paar snelle hosting ser vices verschijnen vandaag (zaterdag) in de loop van de middag op de inter netpagina van de Stem Online. U kunt natuurlijk altijd nog bij uw eigen pro vider informeren naar de mogelijkhe den, maar dat wordt, is mijn ervaring, vaak schrikken van de idiote bedragen die zonder blikken of blozen ge noemd worden. Waarbij aangetekend dat rapidnet, inderdaad ook bliksems snel, Nederlandse klanten doorsluist naar een vaderlandse agent, die de prijzen zo ongeveer blijkt te verdub belen. Er staat overigens ook een link naar een ander lokaal bedrijfje dat be weert het allemaal op Amerikaans prijsniveau te doen. Tenslotte verzoek ik u, zoals de afge lopen dagen herhaaldelijk het geval is geweest, de plagerijen per E-mail voorlopig achterweg te laten. Ik besef dat het nog niet echt op begint te schieten, maar wie zelf al een home page in elkaar aan het zetten is, weet wat er allemaal bij komt kijken. Hoe- velen van u hebben de bekende en vaak eeuwige Under Construction Button al verwijderd? Ik bedoel maar, en ik moet vanavond ook nog een toernooitje biljarten... Zelfs Barbie speelt tegenwoordig, hoewel nog steeds aan hetzelfde roze bureautje, met haar eigen computer. Een pro gramma zorgt ervoor dat de pop zegt wat de eigenaar wil. De Talk With Me Barbie Doll, in de Verenigde Staten voor negentig dollar (180 gulden) te koop, begon haar pratende optreden met de tekst: „Ik ben klaar om achter mijn compu ter te gaan zitten". Een onschuldige uitlating gezien de om streden uitspraken die haar in 1992 gelanceerde voorgang ster Teen Talk Barbie deed. De vrouwenbeweging viel over Teen Talk heen wegens rolbevestigende uitspraken als: „Wiskunde is moeilijk". De minicomputer van Talk With Me Barbie wordt door pro ducent Mattel geleverd met kabels om het apparaat aan te sluiten op een echte pc. Op een eveneens meegeleverde cd- rom staan verschillende ingeblikte conversaties, onder an dere over Barbies carrière en de vriendjes die ze heeft. Kin deren kunnen zelf informatie toevoegen, onder andere over Barbies verjaardag en over vier vriendinnen die ze heeft. Barbie zelf staat door een infraroodstraal die door haar halsketting wordt ontvangen, in contact met haar minicom puter. Nederduits, het nauw met het Nederlands verwante dialect van Noord-Duitsland, kan nu ook op het Internet worden geleerd. Op de website van Radio Bremen staat cursusmate riaal inclusief een groot aantal oefeningen van de adiocur- sus 'Platdeutsch für Anfanger' (Nederduits) die het station om de twee weken uitzendt. Inmiddels zijn al 21 lessen, met uitleg over zaken als grammatica en uitspraak, online be schikbaar. Om het oefenen te vergemakkelijken staan ge luidsbestandjes klaar voor de cursisten. Een belangrijk deel van het lesmateriaal bestaat uit vertaalopdrachten en lange woordenlijsten. Huizenzoekers komen al aardig aan hun trekken op Inter net, al is er nog geen zicht op één centrale databank met het complete Nederlandse woningaanbod. Wie zich via Internet op de aankoop van een nieuw onderkomen wil oriënteren, moet dus wel enig surfwerk voor hef nemen. Gelukkig zijn grote makelaarsketens als NVM en ERA al be gonnen met het ontsluiten van hun woningaanbod via Inter net. Op de NVM-site gaat dat heel snel. Na het intikken van plaatsnaam en prijsklasse verschijnt meteen een overzicht van het aanbod, met doorklikmogelijkheid naar gedetail leerde beschrijvingen van de aangeboden woningen. Bij ERA moet ook een postcodebereik worden opgegeven, wat gezien het beperkte aanbod een tikkie overdreven is. De Vereniging Eigen Huis is samen met het Kadaster actief in Koophuisnet dat weer een eigen databank met huizen omvat. Leden van de vereniging kunnen daar vijf keer per kwartaal gratis inkijken. Die databank wordt vooral gevuld door leden van de Vereniging Bemiddelaars Onroerend Goed (VBO) en de Landelijke Makelaars Vereniging (LMV). Ook particulieren kunnen hun huis tegen betaling in de eta lage zetten. Het Grafisch Lyceum in Amsterdam gaat een studenten chipkaart invoeren om spijbelaars direct te kunnen registre ren. De school voor voorbereidend en middelbaar beroeps onderwijs telt 1700 leerlingen, van wie ongeveer 300 leer plichtig zijn. Dit jaar pakt justitie leerplichtige spijbelaars in Amsterdam en het Gooi extra hard aan. Wie één dag spijbelt, moet naar de kantonrechter en riskeert een boete van 150 gulden. Op dit moment tellen docenten van het Grafisch Lyseum nog de koppen in de klas. Met de chipkaart hoeft dat niet meer. Leerlingen zwaaien bij binnenkomst met de kaart naar een lezer en hun aanwezigheid wordt automatisch in een com puter opgeslagen. De kaart is bovendien ook betaalpas, bi bliotheekpas en sleutel voor gebouwen. Twee grote creditcardbedrijven, Visa en MasterCard, heb ben bekendgemaakt het zogenaamde '2000-probleem' opge lost te hebben, Hierdoor zullen na het jaar 2000 creditcards met een vervaldatum van na 1999 niet langer geweigerd worden door de computers van de bedrijven. Vanaf 1 oktober zullen de bedrijven de beperkingen ophef fen waardoor banken nieuwe kaarten kunnen uitgeven met een vervaldatum van na 2000. In het najaar van 1996 hebben de twee grootste creditcardbedrijven de beperkingen inge steld omdat de meeste computers in de wereld het getal 2000 door een al lang bestaande en niet makkelijk te herstellen fout opvatten als de eerste dag van het jaar 1900. Vanaf be gin volgend jaar zullen miljoenen kaarthouders van Visa en MasterCard nieuwe kaarten uitgereikt krijgen. Wolters Kluwer neemt een meerderheidsbelang in JobNews, een vacuturebank op Internet. JobNews is vorig jaar gestart en is met Intermediair Online van uitgeversconcern VNU de enige elektronische vacaturebank. De site, waarop ook re dactionele informatie staat, krijgt maandelijks 30 a 40.000 bezoekjes te verwerken. Gemiddeld adverteren enkele hon derden bedrijven met hun vacatures op JobNews. JobNews zal nu openstaan voor de personeelsadvertenties, die in de diverse Nederlandse vakbladen van Wolters Kluwer worden geplaatst. Wie nog wat aardige plaatjes nodig heeft voor de eigen web site en geen zin heeft om zelf wat in elkaar te knutselen, moet eens langsgaan bij The Icon Bank. Daar kan op tref woord gezocht worden naar allerlei knoppen, ikoontjes en symbooltjes waarmee webpagina's verfraaid kunnen wor den. Het aanbod is ruim, want het trefwoord 'help' levert drie pagina's boordevol met illustraties op. J

de Stem | 1997 | | pagina 39