verbannen van Schiphol Ben Mandemakers is de beste. En de grootst! de stem Nacelle Grens-pomphouders nog met lege handen Kabinet achter Van Mierlo en Sorgdrager Seksproces Clinton start volgend jaar mei automaten nacabere grap Lawaaimakers Twee keer brons voor Nederland DE stem Conflict Srpska verhardt Postbank lam XTC-bende in Randstad opgepakt E RCOLLECTIE - 076 - 503 54 84 weclc S0-60-70% Ac ^OWi/l illcctU. cox ctfartmaniu juweliers AGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N Jorritsma verbijstert luchtvaart Minister wacht zware dag na terugkeer uit Brazilië Storing legt Ruud Gullit lachtoffer OFIEL in goud WDIOZE JIMING korting op lercollectie we collectie binnen! Ministerie biedt geen extra compensatie Op zoek naar werk heeft vandaag ruim 300 vacatures Maak er werk van Stankgolf over heel Zeeland KAATSHEUVEL WOERDEN Beurs Amsterdam opnieuw onderuit Pompen of verzuipen lp Rh l! t onge vrouw Diamantairs Nieuwe Markt 44 Passage 37 .m. verbouwing a de winkel zijn ij gesloten van t/m 30 augustus tiaf 1 september taat de gehele wintercollectie 9 u te wachten Bart de Roover weet wat hem te doen staat bij NAC DE STEM PAGINA Elke officier moet 'pluk ze' uit gaan voeren PAGINA Relschopper komt horeca niet meer in PAGINA De Russische reuk van het Antwerpse Falconplein PAGINA I I I I I ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2.00 2ATERDAG: 2,75 Schwarzenegger: nu op naar het Witte Huis PAGINA I ZA7BHMG MIN./MAX. 16/23 ZONDAG MIN 'MAX 16/26 Aardig weer Vandaag eerst nog veel bewolking en een enkel buitje, ge volgd door opklaringen. Morgen meer zon en kans op een lokale onweersbui. van je geliefde, van een kleinkind van een dierbaar huisdier, vertaald uur handwerk voor slechts 192.- net briljant zijn verkrijgbaar. 1 betalen t/m 1 september a.s. Violenstraat 67, Zundert Tel. 076 - 597 31 64 65) 38 62 03 Londen (afp) - Op de beurs un Londen verscheen don- een macaber bericht, (ecomputerschermpjes licht- Ijj op en gaven aan: Ruud ftjlit is dood. Prompt kelder aandelen Chelsea, de Iilib waar hij als manager terkt. Gullit kon gisteren geen begrip voor de macabere IJe'bedenker heeft een totaal ge- irek aan respect voor mij, mijn life, mijn vrienden en zelfs de supporters," zei Gullit. „Blijk bar kunnen bepaalde personen nijn werk bij Chelsea niet waar- ten en schrijven ze maar dat ik lood ben. Als die mensen op die geld hopen te verdienen Idanvind ik dat smakeloos." Sevilla - Het Nederlands Minenteam heeft op de EK zwemmen in Sevilla op de 4x100 meter vrije slag de bronzen medaille gewonnen. Het kwartet, bestaande uit Brem tan Haandel, Martijn Zuydweg, Mark Veens en Pieter van den Hoogenband, realiseerde 3.20,82. De titel ging naar Rusland in 3.16,85, een verbetering van het Eu ropees record dat stond op 3.17,06. Het zilver was voor Duitsland in 3.18,33. Ook de Nederlandse water- polovrouwen veroverden brons. De formatie versloeg Spanje met 10-5. ZIE SPORT -B2 Den Haag (anp) - Schiphol gaat tussen 23.00 uur 's avonds en 06.00 uur 's och tends dicht voor lawaaiige vrachtvliegtuigen. Chartervliegtuigen, die minder lawaai maken, mogen tussen elf uur 's avonds en zes uur 's och tends niet meer starten. Boven dien mogen er naast de bestaande dienstregeling geen nieuwe nach telijke vluchten bijkomen. Dat staat in een brief die minister Jorritsma van Verkeer en Water staat gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Het is nog niet duidelijk wanneer de maat regel ingaat. Jorritsma erkent dat de maatre gelen die zij wil nemen verder gaan dan de eerder afkondigde maatregelen van Schiphol waar de rechter een stokje voor stak. Niettemin denkt zij dat de beper kingen, ondanks het 'pijnlijke karakter', aanvaardbaar zijn voor de luchtvaartsector. Dat geldt volgens haar ook voor de maatschappijen die Schiphol als thuisbasis hebben, zoals de KLM, Martinair, Transavia en Air UK. Martinair reageert 'buitenge woon teleurgesteld'. „Dit gaat ons miljoenen kosten," zegt woordvoerder Udo Buys. Marti nair mag door de maatregel niet meer om 5.15 uur starten met zijn chartervluchten met Boeings 747-200. Ook de vrachtdiensten van Martinair zullen enorm wor den gedwarsboomd. De gezamenlijke ondernemers in Vanonze verslaggever Den Haag - De tegemoetkoming van vier of acht cent accijns per liter aan pompstationhouders in de grensstreek gaat moge- lijk gelden per tankstation in plaats van per onderneming. ir dat is dan ook de enige ver ting die het ministerie van Fi- I taiciën nog wil geven in de com pensatieregeling voor de recente 1[cijnsverhoging. Bet ministerie vindt het niet eer lijk de problemen van de pomp stations langs de Duitse en Bel- ïische grens alleen aan de ac cijnsverhoging te wijten. Volgens landsadvocaat zitten er vooral We, onverklaarbare verschillen 11 de winst-en distributiemarges dissen de Europese landen, die «palend zijn voor de huidige Prijsverschillen. Die marges zijn Nederland veel hoger dan in Duitsland en Groot-Brittannië. ■fet verlanglijstje van de pomp- Jutionhouders is te lang', luidde Boodschap van de landsadvo caat, namens het ministerie, gis- Wmorgen voor de Haagse recht bank. Ke koude douche kregen de ruim taiderd pompstationhouders °Ver zich heen, die demonstre- rei4 in bussen en auto's mee (ADVERTENTIE) de Nederlandse luchtvrachtin dustrie, verenigd in Atan, vinden de maatregelen veel te ver gaan. „Dit zijn rampzalige maatrege len," zegt Atan-woordvoerder H. Knuvers. „Ik zou bijna zeggen: het einde van Nederland. Het ka binet ziet kans de mainport zoals die de afgelopen decennia is op gebouwd, in één keer de nek om te draaien." De Vereniging Milieudefensie be twijfelt of de maatregelen wel ver genoeg gaan. „Op basis van de eerste berichten heb ik bedenkin gen of Schiphol nu binnen de ge luidszones zal blijven," aldus W. Duyvendak van Milieudefensie. Volgens hem lijkt Jorritsma's plan sterk op de maatregelen die Schiphol eerder al had willen in voeren maar door de rechter ge dwarsboomd zijn. De rechter oordeelde dat Schiphols eigen voorstellen niet ver genoeg gin gen. De organisatie van ondernemers VNO-NCW vindt verruiming van de geluidsnormen rond Schiphol noodzakelijk. Ze vinden het ka binetsbesluit onaanvaardbaar. „De voordelen van minder ge luidshinder wegen niet op tegen de blijvende economische scha de," aldus VNO-NCW, die be weert dat 75.000 banen (bestaan de en nieuwe) vernietigd worden door het verbod van bepaalde nachtvluchten. De organisatie pleit voor een gedoogbeleid tot het moment dat de vijfde start en landingsbaan gereed is. Ook de vereniging van aanbie ders van lading, de verladersor ganisatie EVO, betreurt de maat regelen. Zij voorspelt dat lading via buitenlandse luchthavens wordt afgehandeld en vervolgens met vrachtwagens naar Neder land wordt gebracht. Van Mierlo keerde gisterochtend terug op Schiphol. Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Van Mierlo van Buitenlandse Za ken verwerpt elke kritiek op zijn besluit af te zien van de arrestatie van Bouterse, vori ge maand in Brazilië. Ook be strijdt hij met kracht dat hij de rechtsgang met zijn besluit zou hebben gefrustreerd. „Ik heb tijd genoeg gehad om na te denken of ik misschien nu een ander besluit zou nemen. Ik ben geen moment in de verleiding ge komen om te denken dat ik een ander besluit had moeten ne men," zei hij gisteren na zijn te rugkeer uit Brazilië. Donderdag ontstond grote com motie in politiek Den Haag over de handelwijze van Van Mierlo. De bewindsman, die deze week in Rio de Janeiro sprak met de Suri naamse president Wijdenbosch, zei er echter van overtuigd te zijn dat de Tweede Kamer volgende week zijn uitleg accepteert. „Ik heb het vertroi-weu dat mijn verhaal zoveel hout snijdt dat ik er begrip voor krijg. En als men het daarmee niet eens is, dan is er een probleem," aldus de minister. Hij weet zich overigens verzekerd van de steun van premier Kok. De paarse fracties PvdA en WD, die de zaak in eerste instantie hoog opnamen, lijken de zaak niet op de spits te willen drijven. CDA-woordvoerder Verhagen zegt niet overtuigd te zijn door de verklaring van Van Mierlo. Bouterse bevond zich op 18 juli in Brazilië, op een moment dat het opsporingsbevel (wegens cocaï nehandel en witwassen van drugsgeld) door Interpol was ver spreid. Het Openbaar Ministerie wilde de voormalige dictator la ten oppakken, maar minister Sorgdrager van Justitie en Van Mierlo zagen daar na gezamen lijk beraad vanaf. Volgens de minister van Buiten landse Zaken waren er geen har de garanties dat de Braziliaanse autoriteiten de Surinaamse ex- legerleider zouden oppakken en uitleveren. Van Mierlo had het, zo zei hij, 'buitengewoon frustre rend' gevonden als de beoogde arrestatie compleet in het water was gevallen. „Dat zou het inter nationaal prestige van de heer Bouterse buitengewoon hebben versterkt." Bovendien zou dat een 'onaanvaardbaar zware wis sel' hebben getrokken op de ver houdingen tussen Nederland en naar de rechtszaal waren geko men. Gisteren diende voor de president van de Haagse recht bank het kort geding dat de Ned- oil tankstations uit Roermond, samen met zevenentwintig ande re ondernemers uit de grens streek en de Bovag hadden aan gespannen tegen de Staat der Ne derlanden. De in de rechtszaal aanwezige pomphouders waren afkomstig uit de hele grensstreek. VERVOLG OP ECONOMIE - A5 Van onze verslaggever Vlissingen - Een combinatie van het uitrijden van mest, uitstoot van varkensmesterijen en de heersende warmte. Dat is volgens een zegsman van de Alarmcen trale in Zeeland oorzaak van de stankoverlast die gisteren in gro te delen van Zeeland heerste. Vooral in de omgeving van Oost burg zorgde een penetrante 'strontlucht' voor tientallen boze telefoontjes bij de Alarmcentrale. In plaats van het huis na de lang durige warmteperiode wat te kunnen luchten, moesten ramen en deuren gesloten worden om de stank zoveel mogelijk buiten te houden. „Wij hebben tientallen telefoon tjes alleen al uit Oostburg gehad. Daarnaast tal van telefoontjes van boze mensen uit andere stre ken van Zeeland. Het stinkt ken nelijk overal," zei de woordvoer der van de centrale gisteravond. Sarajevo - De Westerse pogingen om de politieke machtsstrijd in het Servische gedeelte van Bosnië te beteugelen, hebben een averechtse uitwerking. De openlijke steun van de internationale SFOR-vredes- macht en de VN-politie aan presidente Plavsic, stuit op steeds fellere weerstand van Plavsic's rivalen. Het Bosnisch-Servische leger dreigde gisteren de Servische republiek binnen Bosnië 'met alle beschikbare middelen' te verdedigen tegen Plavsic. De strijdkrachten zeggen niet te tolereren dat 'bepaalde figuren' het leger en de republiek destabiliseren. Als Plavsic met steun van de internationale gemeenschap doorgaat met haar activiteiten, vrezen de strijdkrachten een verdeling binnen het leger. Die leidt tot een splitsing van de republiek en uiteindelijk tot de verdwijning ervan, aldus de generale legerstaf. Het is voor het eerst dat het leger met openlijke dreigementen de presidente van de Republika Srpska aanvalt. ZIE VERDER BUITENLAND - A4: - De zenuw-oorlog woedt hevig in Srpska (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) De mooiste collectie Onberispelijke service De grootste keuze 5 Jaar garantie Nu reserveren, levering tot 12 maanden later zonder meerprijs Levering door heel Nederland Rechtvaart 8. 0416-279269. Finse Golf 2, 0348-480460. Geopend maandag t/m zaterdag, vrijdag koopavond. Volg de borden! Brazilië. Van Mierlo ontkende gisteren in een verklaring dat hij de rechtsgang zou hebben belem merd. „Dat verwijt werp ik verre van mij. Het Buitenlandse Za ken-belang was hier het belang van de rechtsgang," aldus Van Mierlo. Het Openbaar Ministerie en de rechter-commissaris in Den Haag hebben zich inmiddels bereid verklaard Bouterse in Paramari bo te verhoren. Er is echter nog geen overeenstemming bereikt met de raadsman van Bouterse, de Amsterdamse advocaat mr. A. Moszkowicz. Deze blijft voorals nog bij zijn eis dat het opspo ringsbevel tegen Bouterse eerst van tafel moet. ZIE OOK BINNENLAND-A3: Hoogleraar: 'Justitie sprak met Braziliaanse onderknuppels Amsterdam - De Amsterdamse effectenbeurs is gisteren voor de tweede keer in amper een week fors onderuit gegaan. De AEX- index moest bijna 32 punten prijsgeven na halverwege de han del zelfs op een verlies van ruim 58 punten te hebben gestaan. ZIE ECONOMIE -A5: 'Geen reden voor paniek op beurs' ZIE OOK BEURS - A6 Amsterdam (anp) - In het hele land zijn gistermorgen de betaal- en geldautomaten van de Post bank buiten gebruik geweest. Het was onmogelijk met een pin-pas te betalen in winkels of om geld op te nemen. Rond de middag was het pro bleem hersteld. Veel mensen kwamen aan de kassa van win kels in de problemen, en konden zelfs geen geld 'uit de muur' ha len om dan maar contant aan de kassa te betalen. De oorzaak had te maken met het vernieuwen van een deel van de software in de centrale computer. Van onze verslaggever Baarle-Nassau - De politie korpsen Rotterdam-Rijnmond en Hollands-Midden hebben een grote XTC-bende opge rold. De politie deed invallen in wo ningen in het Rijnmondgebied, bij Den Haag en op een camping in de buurt van Baarle-Nassau. Rechercheurs namen een forse hoeveelheid pillen in beslag en hielden zestien mensen aan. In het Rijnmondgebied zijn ruim tienduizend XTC-, amfetamine- en speedpillen in beslag geno men. Een nog onbekende hoe veelheid pillen werd eveneens in beslag genomen in en rond Den Haag. De beide politiekorpsen waren elk apart de XTC-bende op het spoor gekomen. Besloten werd deze week gezamenlijk in actie te komen. De politie arresteerde afgelopen dinsdag tijdens een bliksemactie zestien personen uit Rotterdam, Vlaardingen, Schiedam, Helle- voetsluis en Gouda. De arresta ties vonden plaats in hun wonin gen, waar ook grote hoeveelhe den pillen lagen, en op een cam ping bij Baarle-Nassau, waar een van de aangehouden verdachten een caravan zou hebben. Recher cheurs hebben, begeleid door een rechter-commissaris, daar huis zoeking gedaan. Een woordvoer der van justitie kon niet bevesti gen of er XTC-pillen zijn gevon den. In woningen in Hellevoetsluis en in Rotterdam-Noord trof de poli tie een werkplaats aan waar de pillen werden geperst. In Helle voetsluis vond de politie ook een laboratorium met grondstoffen voor het maken van de drugs. Naast pillen zijn ook auto's en vuurwapens in beslag genomen. (ADVERTENTIE) voor TV8 Brabant brengt Brabant in beeld, iedere avond! Little Rock (rtr) - Een Amerikaanse rechter heeft gisteren het licht op groen gezet voor een proces tegen de Amerikaanse pre sident Bill Clinton wegens seksuele intimidatie. De rechtszaak begint op 26 mei volgend jaar. De rechter schrapte enkele punten uit de klachtenlijst van Paula Jo nes, de vrouw die beweert dat ze in 1991 door Clinton is lastiggevallen in een hotel in Arkansas. Maar de rechter liet Jones' beschuldiging overeind dat ze is lastiggevallen en dat ze daardoor emotioneel ont redderd raakte. Clinton blijft categorisch ontkennen dat hij Jones toen hij gouverneur was in Arkansas oneerbare voorstellen zou hebben gedaan. Mochten de advocaten van Jones proberen andere vermeende affaires van Clin ton op te diepen, dan zou de juridische staf van Clinton niet aarzelen in Jones' verleden te duiken, zo liet een woordvoerder van de presi dent eerder deze zomer al weten. 3 De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en 3 streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: g een proefabonnement van 6 weken voor 31»- g of een abonnement waatfoij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt, g O Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* - Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* Q Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 g U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. g Naam:.., Postcode.....Plaats: Telefoon:Bank/Gironr: Handtekening:.... Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, I Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND i i

de Stem | 1997 | | pagina 1