Haalt Oranje het WK van 2002? dag m De idealist is somber geworden guitenlanders zijn goedkoper dan jeugdopleiding SPORT B "g Buitenlanders in het betaalde voetbal, seizoen '97-'98 S-voorzitter Van Seggelen ziet wel erg veel buitenlanders in de eredivisie 11997 X100 kSTEM 111 i i ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1997 IEF en SECRETARIEEL I'uden, BK-Calculatie, MBA I stratie ouden i hoger management hmunicatie Nederlands mdentie Nederlands erlands erlands resse tte en secretaresse ceptioniste iktijk che kennis T.A.) i-550468 14.00 uur ngsinstituut Nederland. van OLB .C.W. o- :xi ld, u de art ns HEWLETT PACKARD Authorised Reseller Personal Computer Products nq ni 9DJeeq: 15 december 1995 gloreerde Jean-Marc Bosman. Het ging de Belg en de internationale spelersvak- jjond Fifpro die hem steunde, om de afschaffing Sn het transfersysteem. Ze kregen na vijf jaar procederen hun zin, het Europese Hof bepaalde artikel 48 van het EU-verdrag ook van toepas sing op de bedrijfstak voetbal. En dat leverde een bijproduct op, waar Bosman en co eigenlijk niet om gevraagd hadden. Artikel 48 garandeert onder meer het vrije ver der van werknemers binnen de EU. En dus oor deelde het Hof niet alleen het transfersysteem onwettig, maar ook tal van bepalingen van de nationale en internationale voetbalbonden die bet aantal buitenlanders per club beperkten. De gevolgen zijn voor iedereen zichtbaar. Met na me de topclubs kunnen komend seizoen zonder moeite een elftal op de been brengen zonder spe lers met een Nederlands paspoort. Tegelijkertijd zouden er zeker tien eredivisie-elftallen gefor meerd kunnen worden bestaande uit Nederlandse profs die in het buitenland actief zijn. i Jaap van Essen De finale in mei 1995. Ajax is fjiopa's beste. Door een treffer unde 18-jarige Patrick Klui- mt,na een passje van zijn stad- ®oot Frank Rijkaard, 32 jaar. Sde winnende ploeg spelen ver- li Michael Reiziger, Ronald de Sier, Frank de Boer, Clarence Sisdorf en Edgar Davids. allemaal voetballers die de jeugdopleiding van de Amster- aiumers hebben doorlopen. Sast dit zevental komen in die soele Weense voorj aars-avond ft buitenlanders voor de EC I- nnnaar in actie: Litmanen, Ka il en Finidi. iet was de laatste Europese fi- aale die werd gespeeld vóór het Europese Hof van justitie in de- jember 1995 het zogenaamde i-arrest formuleerde, e op AC Milan van Ajax het begin van een nieuw tijdperk voor de club. Het werd echter de mijlpaal die let einde van een tijdperk mar- ieerde. Bijzondere plaats li het rijtje Europese topclubs Ajax altijd een bijzondere plaats in. Ajax Won veel, maar lil deden andere clubs bok. Ajax speelde in principe aanval lend, maar er waren wel meer lapclubs die dat loffelijke uit- janjspunt aanhingen. leverde die prestaties ook altijd met veel vaak jonge - ipelers die voortkwamen uit de tijen opleiding. En dat maakte Ajax uniek. Mtte, verleden tijd dus. Ko- nende dinsdag start Ajax het pizoen 1997-1998 met de thuis- istrijd tegen Vitesse. En de s is groot dat de Amsterdam- te welgeteld twee zelf-opge- itide spelers in de basis hebben, 't gebroeders De Boer, ook al- •w 27 jaar oud. En de Deense Olsen zal waarschijnlijk voor een stuk of zes van 'tintotaal 13 buitenlanders in bjn selectie. dit moment staan er maar fa 166 buitenlandse voetbal wonder contract bij de Neder- ■dse clubs. Ongeveer 110 Ne- Wanders spelen in het buiten- Die cijfers lopen met de P, want het kopen en ver- van spelers is in de 'voet- Werij-sinds-Bosman' geen meer, maar een doel op Met de eigen identiteit van het nationale voetbal lijkt het dan ook weldra gedaan. Nederlands voetbal, dat was technisch en tactisch hogeschoolvoetbal, aan vallend, met drie spitsen. Maar zelfs bondscoach Guus Hiddink kan niet eens meer een rechts buiten vinden voor Oranje. En Ajax, toch het vlaggenschip van de Nederlandse filosofie, speelt komend seizoen eigenlijk met één of twee echte aanvallers. Hogere salarissen Het probleem voor het Neder landse voetbal is in feite heel simpel. De Europese topclubs uit Engeland, Duitsland, Italië en Spanje zien er geen probleem meer in hun selecties met vele buitenlanders te vullen. Daar voor zijn spelers uit de zoge naamde B-landen (in financiële zin) zeer geschikt. En dus zien bijvoorbeeld België, Frankrijk en Nederland hun top- en sub toppers massaal vertrekken naar de A-landen waar nu eenmaal veel hogere salarissen worden betaald. De opengevallen plaatsen moe ten gevuld worden. En dus speu ren de Nederlandse scouts en makelaars zich suf in streken waar de clubs financieel weer niet tegen de B-landen op kun nen: Scandinavië, Afrika, Oost europa en Zuid-Amerika. De afschaffing van het transfer systeem - toch het hoofddoel van Bosman - speelt daarbij niet eens de grootste rol. Im mers, de afkoopsommen voor de inmiddels langdurige contracten zijn hoger dan de transfersom men ooit waren. Nederlandse clubvoorzitters werken dan ook graag mee aan de lucratieve, voortijdige verkoop van hun beste spelers. Zo verliet Ronaldo PSV, Overmars Ajax en het duo Vierklau-Makaay Vitesse. Voor het aanbod van spelers maakt het Bosman-arrest dus niet veel uit, het is juist de vraag die toegenomen is. De A-landen hebben in het algemeen niet meer te kampen met een maxi mum aan buitenlandse spelers dat ze kunnen opstellen. Dus hoeven ook de Spaanse degrada tiekandidaten en Engelse tweede divisie clubs niet op een buiten lander meer of minder te kijken. Goedkoper Weliswaar geldt in de Serie A nog een beperking, in de Euro- »Een van de vele buitenlanders in Nederlandse dienst, Julio Ricardo Cruz, de Argentijnse spits van Feyenoord. fotoanp pese bekertoernooien kunnen de Italiaanse clubs opstellen wie ze willen. Bovendien geldt wat be treft Groot-Brittanië de vreemde situatie dat buitenlanders rela tief veel goedkoper zijn dan 'ei gen' spelers. Op het eiland heeft men het Bos man-arrest nog niet overgeno men. Engelse spelers zijn na af loop van hun contract dus niet transfervrij. Daardoor zijn Eu ropese topspelers ware 'koopjes', zelfs vergeleken bij middelmati ge Engelse spelers. Ook al omdat zij de eerste jaren van hun ver blijf in Engeland slechts zeer weinig belasting hoeven te beta len en de clubs bruto dus ook minder aan salaris kwijt zijn aan de vreemdelingen. Al met al zijn de clubs uit grote Europese competities al lang niet meer alleen geïnteresseerd in de echte Nederlandse topspe lers, maar ook in alles wat daar achter zit. En dus zitten de Nederlandse teams met grote gaten in hun se lectie. Gaten die ze op moeten vullen. Tot voor kort deden clubs als pakweg FC Twente en NAC dat met de jonge spelers die het bij bijvoorbeeld Ajax of PSV net niet redden. Maar die tijd is voorbij, want ook voetballers als Dave van den Bergh, Robert Gehring, Nordin Wooter en Kiki Musampa zitten als twintigjarige liever in de Spaanse of Franse zon bij een degradadatie-kandidaat hun miljoenen te tellen. 45 nationaliteiten En jeugdspelers van andere clubs krijgen nog maar zelden de kans zich op het hoogste niveau te bewijzen. Want de keuze valt tot dusverre op het aantrekken van buitenlanders, de één nog exotischer dan de andere. Er lo pen nu al spelers van 45 ver schillende nationaliteiten in de eredivisie rond. Tot het voorjaar van 1996 was er nog iets wat als 'hindernis' beti teld zou kunnen worden bij het aantrekken van buitenlanders. Immers, het Ministerie van So ciale Zaken en Werkgelegenheid hanteerde enkele kwaliteitsei sen, hoe discutabel dan ook, voordat er een werkvergunning wordt verleend aan spelers van buiten de EU. De nieuwkomers moesten op de een of andere ma nier 'een verrijking' voor het Ne derlandse voetbal zijn. Als uitvloeisel van het Bosman arrest liet men die eisen varen. In de kwestie Kanu werd uitge sproken dat vanwege de Wet Ge lijke Behandeling er geen onder scheid meer gemaakt mocht worden tussen spelers uit de EU en de rest van de wereld. Om de Nederlandse arbeiders (lees: voetballers) te beschermen werd alleen bepaald dat buitenlandse spelers een vastgesteld mini mum-salaris moeten ontvangen, zodat clubs niet alleen vanwege economische redenen buiten landse spelers aan zullen trek ken. De ondergrens is gebaseerd op een gemiddeld 'eredivisie-sala ris' van 171.000 gulden per jaar. Buitenlanders jonger dan twin tig jaar moeten minimaal 75 procent van dit bedrag ver dienen. Voetballers van buiten landse herkomst ouder dan twintig minstens 150 procent. Dit komt grofweg neer op 256.000 gulden. Premies en bijkomende zaken als lease-auto's zijn niet bij dit bedrag inbegrepen. Tekengeld en vakantiegeld wel. In praktijk ligt het werkelijke salaris van buitenlandse voetballers dus la ger dan de bovengenoemde be dragen. Een paar ton aan teken- geld is in de voetballerij name lijk vrij gewoon. En dus zijn bui tenlanders toch spotgoedkoop voor de gemiddelde eredivisie club. Goedkoper in ieder geval dan het onderhouden van een dure jeugdopleiding, waarvan ondui delijk is wat de investeringen opleveren, juist omdat het Bos man-arrest het bijna onmogelijk maakt de grote talenten te be houden. Een beetje serieuze jeugdoplei ding kost al gauw 500.000 tot een miljoen gulden per jaar. Voor dat geld heb je dus drie tot vier subtoppers uit pak 'm beet Roemenië een jaar onder con tract. Fries volkslied De gevolgen van het een en an der zijn nogal ridicuul. Zo kan Heerenveen, de club die zo ko ketteert met zijn specifieke Frie se karakter komend seizoen wel eens in de volgende samenstel ling binnen de lijnen verschij nen: Sinouh, Ebiede, Constan- tinovici, Damman, Mitrita, Ni- wanka, Meinseth, Radomski, Tzvetkov, Gusatu, Onwuzurui- ke. Of zij het Friese volkslied kun nen meezingen mag betwijfeld worden. Of de trouwe Heeren- veense aanhang op zo'n elftal zit te wachten ook. De voorzitters en trainers van de diverse clubs bagataliseren de dreigende vervreemding tussen de fans en de spelers wel erg ge makkelijk. 'De mensen kijken liever naar een Finse topspeler, dan een Ne derlandse klungelaar', luidt het verweer. Maar het kan ook te veel wor den. In België kan men er van meepraten. Daar zette de trend al enkele jaren geleden in. Door de economische malaise werden de clubs gedwongen handenvol tweede- en zelfs derderangs spe lers uit vooral Afrika aan te trekken. De eigen jeugd werd hardnekkig genegeerd en over geslagen. De gevolgen werden op termijn zichtbaar. België daalde op de UEFA-ranglijst en leverde deel nemers aan de Europese beker toernooien in. Plaatsing voor de Champions League bleek twee jaar achtereen een te grote opga ve voor de Belgische kampioen. Ook op het laatste EK waren de zuiderburen afwezig. Toeschou wers-aantallen liepen dan ook hard terug. Van dat laatste is in Nederland nog geen sprake, integendeel. Maar behalve Ajax hadden de Nederlandse clubs afglopen jaar weinig te vertellen in de Europe se bekertoernooien. Aan de andere kant, wellicht te gen beter weten, houden de Ne derlandse clubs nog een goede jeugdopleiding in stand. Of dat zo blijft is de vraag. Zo lang een buitenlandse speler goedkoper is dan een Nederlands talent wordt aan het voortbestaan van die op leidingen gevreten. Weliswaar worden in de voorlo pige statuten van die NV veel woorden gewijd aan de verplich ting tot het in stand houden van een kwalitatief sterke opleiding en het behouden van Nederland se talenten. Maar het recente koopgedrag van de initiatiefne mers van de NV - de topclubs - verraadt heel andere prioritei ten. En wat gebeurt er wanneer de clubs bij de daadwerkelijke start van de eredivisie NV in één klap weer vele miljoenen extra ter be schikking krijgen. Dat geld zal geïnvesteerd worden in spelers. Buitenlandse spelers, net zoals met de miljoenen-injecties van Sport7 gebeurde. Dé vraag voor het betaalde voet bal is niet of PSV en Feyenoord komend seizoen in de Cham pions League voor de prijzen gaan. Dé vraag is of Oranje nog aanwezig is op het WK van 2002. Aantal buitenlanders eredivisie: 130 Aantal buitenlanders le divisie: 34 Totaal: 164 Uitgesplitst per land: eredivisie le divisie Argentinië 6 Brazilië 8 Uruguay 2 Costa Rica 1 1 VS 2 1 Australië 1 Zuid-Af rika 1 Marokko 2 4 Burkino Faso 1 Nigeria 9 1 Ghana 1 4 Gambia 1 Ivoorkust 1 Egypte 1 Angola 1 Kongo 1 Denemarken 8 3 Noorwegen 1 1 Zweden 1 Finland 6 4 Usland 2 Schotland 2 Engeland 2 Noord-Ierland 1 Ierland 1 Duitsland 4 Polen 4 1 Rusland 4 Wit Rusland 2 Roemenië 7 Hongarije 3 Tsjechië 2 Oostenrijk 1 Italië 1 België 16 7 Spanje 1 1 Portugal 2 Slowakije 3 Joegoslavië 9 1 Georgië 2 Turkije 4 3 Bulgarije 1 Bosnië 1 Kroatië 1 Griekenland 1 Eredivisie: Ajax Juan - Arg Oliseh - Nig Santos - Braz Tobiasen - Den Dani - Port Litmanen - Fin Rudy - Pol Arveladze - Geor Babangida - Nig Laudrup - Den Ledezma - Costa Rica McCarthy - Zuid Afrika Feyenoord Dudek - Pol Petry - Hong Claeys - Bel Graff - Arg Picun - Uru Kahraman - Oos Paciorek - Tsj Sanchez - Arg Connolly - Ier Cruz - Arg Glaucio - Braz Montoya - Arg Farouk - Egy Kalloe - Ivoorkust (v.a. november) Fortuna Maris - Roe Zegrean - Roe Burke - Eng Usta - Turk Banceu - Roe Gray - N.Ier Jeffrey - Eng Graafschap Ibrahim - Gha Vaisanen - Fin FC Groningen Rodriguez - Uru Bombarda - Arg Magno - Bra Rosén - Zwe Alvez Velame - Bra Dos Santos Silva - Bra Heerenveen Ebiede - Nig Sinouh - Marok Constantinovici - Roe Damman - Bel Mitrita - Roe Niwanka - Nig Meinseth - Noo Radomski - Po Tzvetkov - Bul Gusatu - Roe Onwuzuruike - Nig Samardzic - Joe MW Einarsson - IJs Nygaard - Den Perez - Den Taiwo - Nig NAC Gudelj -Joe De Roover - Bel Aksit - Turk Arveladze - Geor Van Dessel - Belg Milisic - Aus Stewart - VS/Ned NEC Sobiech - Dui Michalevitsj - Wit Rus Poutilo - Wit Rus PSV Koch Dui Vampeta - Bra Degryse - Bel Demo - Slow Iwan - Pol Jensen- Den Petrovic - Joe Stinga - Roe De Bilde - Bel Claudio - Bra Gudjohnsen - IJs Nilis - Bel Möller - Den RKC Bozovic - Joe Kalezic - Bosn Nwanu - Nig Nielsen - Den Rommedahl - Den Cela - Spa Roda Delwarde - Bel Damjanac - Joeg Kassmann - Dui Tomasic - Kroa Valgaeren - Bel Van der Heijden - Bel Lawal - Nig Martens - Bel Schops - Bel Van Houdt - Bel Peeters - Bel Mores - Slowak Torma - Hong Sparta Berhalter - VS Marilia - Bra Kayis - Turk Mghyzrat - Marok FC Twente Ajoupov - Rus McKinnon - Scho Steinmann - Dui Petrov - Rus Sumiala - Fin Utrecht Van Mol - Bel Nascimento - Por Obradovic - Joeg Nwakire - Nig Vitesse De Marchi - It Zeman - Slowak Perovic - Joe Shoukov - Rus Levtsjenko - Rus Machlas - Grie Volendam Govedarica - Joe Vukov - Joe Tumani - Turk/Dui Willem II Mampaey - Bel Galések - Tsj Hyyppia - Fin Koskinen - Fin Szeker - Hon Calderwood - Scho Ceesay - Gam Kolkka - Fin Sanou - Burkina Faso Eerste divisie: FC Den Haag Boussabon - Mar AZ Amankwah - Gha Fortes Rodriguez - Spa Bociek - Pol Landerl - Oos Dove - VS Jensen - Den (v.a. januari) Cambuur - FC Den Bosch Canale - Bel Dordrecht Myssing - Den Arikan - Turk/Ned Eindhoven Greven - Bel Van der Borght - Belg Der Kinderen - Bel Thijsbaert - Bel Da Costa - Angola Emmen Nurmela - Fin Excelsior Gyan - Gha Allotay - Gha Sequeira - Costa Rica Stefanovic - Joe Go Ahead Eagles Obikulu - Nig Haarlem - Helmond Sport Koulengani - Kongo Yahiaoui - Mar Heracles Cimen - Turk Heinola - Fin Yarbug - Turk RBC Verheyden - Bel Telstar Abdellah - Mar Tikradi - Mar Abdallah - Gha TOP Stock - Noo De Graef - Bel Veendam - VW - FC Zwolle Nuorela - Fin Rasmussen - Den Ristela - Fin 1 J i iri van der Steen eigenlijk nog niet zo gek 8 geleden, had je in de voet- rij lieden die leefden op ide- ®e' Vakbondslieden vooral, «oude Karei Jansen voorop, «oprichter van de WCS (Vere- 8®g Voor Contract Spelers) ®rte hard voor de rechten van 'gallende medemens en hij ihard tegen de macht van -Mkapitaal, in casu de ^hjd schreed voort en Jansen uit de tijd. Zijn zoon Rob het anders. Rob werd een 'ger van een model dat ge wordt door pragmatisch aaamd realistisch denken. tJ: nooit heiliger willen zijn Paus en altijd goed je optel- jes narekenen, j,.>enjunior ging dus commer- Wj', vakbond bleef sparte- Sj.j j.S® de stroom in achter. vanj kalft het ledenaantal k* ^W-dochter af en groeit «Wjf van Jansen. Groeien bedrijfjes van andere lie- 1 zich met koop, verkoop en begeleiding van voetballers bezig houden, c.q. rijk maken. Het gevolg is een wat sombere voorzitter Van Seggelen van de WCS. „Als je straight bent in de voetballerij, word je van alle kanten afgeschoten. Voor 'Bos man' was er nog rust, er was ten minste een vorm van overleg, de partijen waren on speaking terms. Nu is het ieder voor zich. De chaos is enorm." Het is volgens Van Seggelen een gevecht om spelers geworden. „Wij begeleidden Promes van Willem H. Doet Raiola (eigenaar Italiaans restaurant te Haarlem) nou, dus is Promes geen lid meer. Schrijnend is het dan te horen dat meneer Raiola de blunder maakte te verzuimen Promes er op te wijzen dat hij moest opzeg gen bij Haarlem toen hij einde contract was. Bij ons hameren we daar constant op. Het gevolg is dat Promes 15.000 gulden kwijt is aan een advocaat, nog eens 2500 gulden aan proceskosten en dat zijn transfer bijna is afgeketst. Het is alsnog gelukt omdat Wil lem H hem een lening of voor- Al gehoord van Alin Banceu of Emmena- nuel Nwakiu of Niko lai Damjanac? Nieu we voetbalhelden in de eredivisie. Bijna de helft van het aantal spelers in de eredivi sie is buitenlander. Theo van Seggelen, voorzitter van de spe lersvakbond, kan er niet mee lachen. schot heeft verstrekt van 40.000 gulden zodat de jongen zich kon vrijkopen bij Haarlem, maar goed beschouwd is dat natuurlijk helemaal schrijnend. En dat voor een jongen die voor een tientje per maand lid kan zijn bij ons. Dit zijn de excessen waarin we terecht zijn gekomen." Drie Roemenen De clubs kopen en kopen. „For tuna koopt drie Roemenen. Ik heb dat eens berekend, maar dat kost Fortuna dus twee miljoen per jaar, dus zes miljoen over drie jaar. Voetballers die 'in the blind' gekocht zijn. Over drie jaar heb je meer buitenlanders in de eredivi sie dan Nederlanders. Rob Jansen zegt dan dat Feyenoord rustig met tien buitenlanders kan spe len; als het publiek tevreden is, is het goed. Dat is natuurlijk niet waar. Een club heeft een eigen identiteit nodig, die moet je koes teren en uitbouwen. Als ik weet dat Krajicek speelt, kijk ik. Als de finale tussen Sampras gaat en een Roemeen die ik niet ken, kijk ik niet. We hebben nu 165 buiten landers, het is dus al bijna zover dat er meer buitenlanders in de eredivisie spelen dan Nederlan ders." De clou is dat buitenlanders rela tief goedkoop zijn. „Er zou een belemmering kunnen zijn door de regel dat een buitenlander min stens 150 percent van het gemid delde salaris in de eredivisie moet verdienen. Maar dat gemiddelde wordt door de clubs keurig laag gehouden doordat alle jeugdcon- tracten ook worden meegeteld. Daarom is het gemiddelde loon in de eredivisie officieel 171.000 gulden. Dat is voor de clubs na tuurlijk totaal geen belemmering, daarmee zet je de grenzen wagen wijd open. De regels deugen niet in onze bedrijfstak. Verhoudings gewijs spelen er gewoon veel te veel buitenlanders. In Italië heb je de regel dat de clubs zes bui tenlanders mogen contracteren maar er niet meer dan drie mogen opstellen. Dat zou hier ook moe ten worden ingevoerd maar dat zullen de topclubs altijd tegen houden. Zo gaat dat hier; de top clubs bepalen het beleid. Het leidt tot harakiri. Ik ben er best somber over." Hij doelt ook op alle affaires die de toch sterke band tussen sport en volk aantasten. „Sport7, de af- faire-Larsson, de affaire-Gerards - het publiek snapt er helemaal niks van. Maar het publiek weet .wel een conclusie te trekken: dat het een zootje is. En eerlijk: ik kan mijn vrienden, die toch alle maal een goeie opleiding hebben genoten, vaak ook niet uitleggen WCS-voorzitter Van Seggelen...harakiri... hoe dat nu precies zit met al die affaires." De affaire-Gerards zit hem na tuurlijk het hoogst. De voormali ge keeper fleste de zaak nogal pijnlijk. Als vakbondsman ritsel de Gerards gewoon voor eigen re kening, zoals er meer zijn in de voetballerij die meerdere belan gen hebben. „Ik heb Gerards al tijd gesteund. Dat was mijn naïviteit. Ik heb hem veel te veel vrijheid gegeven. Men kan me het kwalijk nemen, dat hij jarenlang de zaak heeft kunnen belazeren." Het bedroeft Theo van Seggelen echter vooral dat een ideaal - de liquidatie van het transfersys teem - heeft geleid tot ander on gerief. Hij blijkt het zichzelf ook FOTO ANP kwalijk te nemen. „Ik heb me ook niet gerealiseerd dat clubs de spelers bij elkaar zouden gaan wegkopen voordat het contract afloopt. Ik dacht dat spelers na 'Bosman' vrij zouden zijn na af loop van hun contract. Nu'is het gokken geworden, een kansspel. En dat is niet de bedoeling ge weest van het arrest."

de Stem | 1997 | | pagina 17