DE STEM 'Zeuren is bij mij niet aan de orde' International Bart de Roover weet wat hem bij NAC te doen staat B1 1 I ft co Adriaanse is tegengeko- I l Co Adriaanse had als opvolger I 1 kreeg bijles in het ma il: Prijs:(zie 1 ten van wedstrijdanaly ses en moest zijn bureau Bart de Roover in onze JBE disco nu ook de grootste keuze geluid-, licht en effectapparatuur «bosstraat 14 - Breda/Princenhage - Tel. 076-5212881 Sport ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1997 FN, M I je helft van alle Brabanders Ai #eet TV8 te vinden, zo bleek ,jt onderzoek. Als nog maar m bethalve bestuur van Willem II F Q Q I jeze week al zappend trainer 1 Kn, moeten ze zich eensge- e Utrechtse beiaardier H r0t 9esc^ir0'<'<en z'jn 'n Til burg. jk begrijp dat u mij niet mij /Pas 65 5.- korting. begrijpt. Ik maak nu een eind eer dan 20 personen' I san liet gesprek," bitste de nieuwe trainer van Willem II. Ka drie logisch klinkende vra- gen stapte hij op. Ruzie met de m cameraploeg van de Brabantse I M Ml Hi Bi f tv-zender had Adriaanse toen l al achter de rug. ARRANGEMENTEN voetbaltrainers maken wel va- ter een geagiteerde indruk op het tv-scherm en bij andere I confrontaties met de media. I Soms is er ook wel aanleiding 1 toe, vooral wanneer journalis- ten weer eens snel oordelen toepassing is): 0(er resu|taten die het lot van Aantal:Prijs: I een trainer kunnen bepalen. 5 p p Calderwood bij Willem II nog geen competitienederlaag .selmaaltijd. Aantal:1 |eslikken gekregen toen hij al I de tiran uithing. Eerst ran de chef. Aantal:I I tegenover spelers en rerzorgers. Ook assis- ,j u si 1 tent-trainer Hans Verel ld buffet. Aantal:.... 1 'oesthetontge|den. Hij I ontruimen. Nu loopt passing). I yefe| de de|e dag met nqen I j' eentasje rond omdat hij H zijn spullen nergens an- f ders kan bewaren. In ns M Bi W al middels beven zelfs de telefonistes en de be heerster van het spelers home al van de schrik, zes weken dictatuur andstraat 111, 4532 CK 0115-695555 (kassa) zuidlandtheater/ nnemingsbedrijf I in Tilburg kijken de I voetballers van Willem II nergens meer van op. I Het begon met een ver- hod op het dragen van kettinkjes en oorringen op het voetbalveld, de verplichting scheenbe schermers te gebruiken hij looptrainingen en een drastische boetere geling. Bijvoorbeeld «oor kousen die omge draaid in de wasmand worden gedeponeerd. Voor de boetepot wist Adriaanse wel een goe de bestemming: een trainings kamp tijdens de winter, in Is rael of zo. Spottend reageer den de spelers op die sugges tie. Van hun eigen boetes gaan te jaarlijks na de competitie gezamenlijk op vakantie naar Mlorca. Een trainingskamp moet maar door de club wor den betaald, vertelden ze hun trainer. Net ongenoegen woekert voort. Het schrikbewind van Adriaanse wordt 'Alcatraz' ge noemd. De drie Finse spelers hebben het over 'Hitier'. Voet ballers die nog iets verklappen over de terreur, dreigde hij on- iangs persoonlijk te 'killen'. Om de dreiging serieuzer te la ten lijken, haalde Adriaanse vier vingers onder de kin door. Zo gaat het er binnenskamers dos aan toe bij Willem II. 'Een Brabants kutcluppie', noemde Adriaanse zijn nieuwe club te genover de spelers. Martin van Geel, de manager voetbalza ken, zat er bij toen de trainer t" te keer ging. "e bijna dagelijkse uitbarstin gen dringen nu ook tot de bui tenwacht door. De resultaten worden er niet beter op. •Willem II komt wel eens in de krant zoals wij dat niet graag ®n," stelt voorzitter Jan Vul- kngs in de presentatiegids van het nieuwe seizoen. „Wij moe ten er voor zorgen dat het er een beetje uitziet zoals wij dat graag willen. Wij zullen meer JJn de media moeten vertellen dat het ons goed gaat maar ook als het ons tegen zit." Mrsschien kan de voorzitter dat 'ens aan de trainer uitleggen. Henk Mees Door Ad Pertijs Breda - Donderdag werd Bart de Roover, centrale ver dediger bij (in willekeurige volgorde) NAC en het Bel gische elftal, dertig jaar. Van vieren was die dag echter geen sprake. De door alle Ne derlandse voetballers op geëiste doos met gebak voor de collega's volgde een dagje later. En in familiaire kring had de man die vorig seizoen met Lierse SK kampioen van België werd het afgelopen weekeinde al uitvoerig stilge staan bij het bereiken van de mijlpaal. „Vanavond mijn verjaardag vie ren kan niet. Dat is veel 'te kort op PSV'." Bart de Roover is in alle opzichten een ideale prof. „Verwacht van mij geen poes pas," zegt de viervoudige inter national, die morgen - nota bene tegen het PSV van zijn collega- internationals De Bilde, Nilis en Degryse - zijn eerste serieuze thuiswedstrijd speelt. „Ik ken mijn sterke en zwakke punten. 'Hieltjes' geven moet ik aan de anderen overlaten. Ik moet ge woon met werk doen in het cen trum van de verdediging. De Bil de is voor mij een spits zoals alle anderen. Dat wil zeggen, hij is beter dan al die anderen, maar voor mij is hij die dag een vol gende tegenstrever die uitge schakeld moet worden. Ik zie het in ieder geval zeker niet als een onderling prestige-duel van twee Belgische internationals. Als we straks met de nationale ploeg bijeen komen voor de in terland tegen Nederland (op 6 september, red.) zijn we weer teamgenoten. Eerder niet." Ook vlak over de grens in Hoog straten kennen ze het spreek woord 'schoenmaker blijf bij je leest'. Zeg De Roover echter niet dat hij maar een simpele voet baller is van wie ze zich in België nog altijd afvragen hoe hij het zover heeft kunnen schoppen. 'Het is onvoorstelbaar hoe die jongen zich in drie jaar tijd heeft ontwikkeld van een man die am per een bal kon raken tot een in ternational' zei een Vlaamse journalist eens vol bewondering. „De mensen die dat zeggen, ken nen mij niet," merkt De Roover fel op. „Ik speel niet beter of slechter dan toen ik bij Lierse begon. Het enige verschil is dat ik bij Lierse in een succesvolle ploeg speelde. Dan komt de rest vanzelf. Ook de selectie voor de nationale ploeg." Er zijn meer geruchten of uit spraken waar de dertiger zich mateloos aan ergert. Zoals het praatje in Vlaanderen als zou De Roover bij NAC tijdens de voor bereiding hopeloos uit vorm zijn geraakt. Het bezoek van bonds coach George Leekens aan de wedstrijd NAC-Valencia werd daarom uitgelegd als een contro le. Leekens liet na afloop overi gens weten de De Roover gezien te hebben, die hij verwachtte aan te treffen. „Wie brengt zoiets de wereld in," zegt De Roover hoofdschud dend. „Ik weet dat Leekens me gezien heeft tijdens die bewuste wedstrijd, maar naar mijn vorm heeft hij me nooit gevraagd." De NAC-verdediger voelt zich al evenmin geroepen om de bonds coach te bellen. Een kwestie van zelfvertrouwen. „Ik heb er des tijds ook geen moment aan ge dacht hem naar zijn mening over een mogelijke transfer naar NAC te vragen. Ik ging er vanuit dat een overgang naar het buiten land geen gevolgen zou hebben voor mijn interland-carrière. Leekens is een man die een be paalde lijn uitzet en daarvan niet gemakkelijk een centimeter afwijkt." „De wedstrijd van zondag tegen PSV zie ik dan ook zeker niet als een test voor de komende inter land. Natuurlijk is het een bij zonder duel. Het is mijn eerste competitie-optreden in Breda, er zal veel Belgische pers zijn; De Bilde is mogelijk mijn tegen stander, maar ik heb niet het ge voel dat mijn selectie er van af hangt." Bart de Roover werd dertig jaar geleden geboren in Deurne. Hij woonde er slechts even. „Tot mijn elfde of twaalfde groeide ik op in Zaïre, daarna verhuisden we naar Meersel-Dreef." In dat grensdorpje op minder dan tien kilometer van Breda weten ze waar de Baroniestad ligt. De middenstand wordt er overlopen door Bredanaars, die er op zoek zijn naar goedkope tabak, Bel gisch bier en warm zondags brood. „Er wordt ook veel over NAC gepraat," weet De Roover. Het gaat hem echter te ver om te zeggen dat ze daar over de grens verliefd zijn op de 'parel van het zuiden'. „Ik was geïnteresseerd in NAC, maar niet bovenmatig. Ik ging ook wel eens kijken bij Kapellen of Germinal. Dat ik voor NAC gekozen heb, heeft dan ook niets te maken met een lang bestaand verlangen om ooit een keer in Breda te voetballen." Het gemak om 'lekker dicht bij huis te spelen' - vrij vertaald kun je zeggen dat de Belg de NAC-speler is wiens roots het dichtst bij Breda liggen - weet De Roover te waarderen. Het is echter niet meer dan een bijko mend voordeel vindt hij. Een duidelijk en alles en iedereen te vreden stellend antwoord geven op de meest gestelde vraag - 'waarom ruil je de Belgische kampioen met Champions Lea gue in voor een Nederlandse middenmoter?' - kan of wil De Roover nog altijd niet. „Het is een keuze op intuïtie ge- Bart de Roover is in alle opzichten een echte prof. Overal waar je komt, zul je moeten knokken voor je plaats. foto's de stemjohan van gurp weest, een vorm van nieuwsgie righeid naar een andere omge ving ook," zegt de Belg. Op raad van anderen zat hij niet te wach ten. „Want als je honderd men sen aanspreekt, krijg je honderd verschillende adviezen." Bart de Roover (rechts) trakteert op gebak en champagne vanwege zijn 30e verjaardag. Van links naar rechts zijn Stanley MacDonald, John Feskens en Jeffrey van As er als de kippen bij om te toasten op de jarige. foto de stem/johan van gurp Suggesties over het grote geld in Nederland (volgens onze zuider buren verdient een voetballer bij ons vijf keer meer dan bij hen) wuift hij als al die andere ge ruchten geïrriteerd weg. „Geloof me, de centen waren mijn minste zorg. Ik wil er ook niet over pra ten, zo absurd zijn die verhalen over het geld dat wij hier zouden verdienen. Als het werkelijk zo zou zijn dat tegenover iedere honderd frank in België er hier vijfhonderd staan, was ik de eer ste om toe te geven." Lierse SK zag eind vorig seizoen ondanks de titel en de veelge roemde 'Lierke Plezierke'-sfeer tot grote onsteltenis van de voorzitter negen spelers vertrek ken. Een duidelijke rode lijn is er niet volgens De Roover. „Ieder zal zijn eigen reden gehad heb ben om te vertrekken." De ver dediger kent bij Lierse geen per sonen of omstandigheden die ie dereen op de vlucht deden slaan. „Het was eerder het tegenover gestelde. Iedereen klampte zich vast aan Erik Gerets. Hij was de bindende factor. Toen hij weg ging, zagen veel jongens geen re den meer om te blijven." Dat niemand de trainer gevolgd is naar Club Brugge, is volgens De Roover verklaarbaar. „Zo zit die man in elkaar. Een aantal speler had hij bij Brugge goed kunnen gebruiken, maar omdat hij had beloofd geen jongens mee te nemen, gebeurde dat ook niet." De Roover had een contract tot de zomer van 1998. Desondanks wilde hij naar NAC. „Al voordat duidelijk werd dat Lierse kam pioen ging worden." Lierse wil de hem niet laten gaan, maar De Roover was vastberaden. „Ik heb er best problemen mee gehad om te vertrekken uit Lier. Voor die mensen, maar ook voor mezelf. Ik heb er de mooiste periode van mijn carrière beleefd. Schuldig voelde ik me echter niet ondanks dat doorlopende contract. Het zou wat anders geweest zijn als ik net als Spehar (de overhaast naar Monaco vertrokken Brug- ge-spits, red.) kort voor het be gin van de competitie was weg gegaan. Ik heb ruim te voren aangegeven te willen vertrek ken." De Roover hoorde vorig jaar zij delings over de problemen bij NAC. Voor hem waren ze nooit een belemmering. „Ik wil niet weten ook wat er precies aan de hand is geweest. Ik weet alleen dat de club me graag wilde heb ben en dat de mensen met wie ik heb gesproken me lieten weten dat ze een speler als ik nodig hadden. Daar ga ik dan ook maar vanuit. Wat moet je an ders. Ik weet dat in deze wereld van de ene op de andere dag alles kan veranderen. Maar daarop kun je dus nooit je plan trek ken." Hij zegt te weten wat hem te doen staat. „Zeuren is bij mij nooit aan de orde," merkt De Roover op. Hij gaat er vanuit dat ze hem in Breda als speler en in ternational respecteren, „maar ik zal nooit alleen op basis van mijn staat van dienst een plaats opeisen in het team. Overal waar je komt, zul je moeten knokken voor je plaats." De Roover geeft toe dat het voet ballen als centrale verdediger voor hem een 'hele aanpassing' betekent. In België speelde hij als 'echte mandekker', die ge koppeld was aan een ouderwetse libero. Bij NAC opereert hij sa men met Erwin van de Looi op basis van een gelijkwaardige taak in het centrum van de ver dediging. „Deze manier van voetballen is anders dan ik ge wend was. Ik zal me aan moeten passen. Dat wist ik voor ik naar hier kwam." In het nationale elftal treft hij straks weer zijn oude Lierse- maatje Erik van Meir. „Het zal geen nieuwe aanpassingsproble men geven. Op het systeem waarmee je bent opgegroeid kun je immers altijd terugvallen." Bij NAC hoopt De Roover snel op een eenzelfde hoge samen- werkingsniveau te zitten. „Ik heb er geen schrik voor de ruim te achter me of het spelen van man-op-man," zegt hij voor alle duidelijkheid. „Bij Lierse speel de we in feite niet anders. Op pa pier begon Van Meir als duidelij ke laatste man, maar direct na de aftrap schoof hij zoveel moge lijk in. Zoals Gerets het wilde." Mijmerend over de risico's van het in Nederland zo populaire 'een-op-een' verdedigen, geeft De Roover toe dat hij geen sprintwonder is. „Maar hoe vaak wordt een verdediger op snel heid geklopt? Zelden. Het be langrijkste is dat je goed weet wat je wel en niet kan. De min der goede kanten moet je ver doezelen of laten. Door je goed op te stellen, inzicht en/of goed anticiperen compenseer een mindere snelheid." Kalm blijven en zelfvertrouwen zijn de kernbegrippen achter het succes van Bart de Roover. Voor NAC gelden ze evenzeer vindt de Belg. „De 3-1-nederlaag bij Hee renveen was een grote teleurstel ling. Temeer omdat ik na de 0-1 het gevoel had dat er meer in de lucht hing. We moeten nu rustig blijven. Want als het resultaat er inzit, komt het onherroepelijk een keer uit." (21-8-1967) NAC (sinds juli 1997) Belgisch international (4x) Geboorteplaats: Deurne (Bel gië) Woonplaats: Hoogstraten (België) Vroegere clubs: Amateurs: Meerle, Zwarte Leeuw Betaald voetbal: Lokeren (1988 t/m 1991), AA Gent (1991 t/m 1995), Lierse SK (1995 t/m 1997). Belgisch kampioen met Lier se SK in seizoen 1996/1997

de Stem | 1997 | | pagina 11