afaritoeristen in Kenia niet bang voor geweld Hand in hand voor Paus (ee Pee Twee Bevangen door Mir-bemanning begint vandaag aan zware klus Jongeren verwelkomen paus «KENIA ESTEM BUITENLAND A4 DE STEM Je wordt moe van al die missen' COMMENTAAR Kerkasiel BUITENLAND KORT Jongen bekent brandstichting in Rheine Indonesië: langste brug en hoogste toren Bom doodt burger in Zuid-Libanon Philip Morris: 'Mogelijk dood door roken' Vinogradov, gehuld centraal gedeelte Mir Spektr-module, 25 juni 1997 beschadigd door botsing met vrachtschip Progress M-34 L speciale UsSever kis Halte B vergrendelen Él ontluchten de Spektrenhet VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1997 Door Bob van Huèt Londen - Jong Engeland is sinds gisteren volkomen be vangen geraakt door Oasis- koorts. Lange rijen fans ston den te dringen voor de grote Londense muziekzaken om zo snel mogelijk in het bezit te komen van 'Be Here Now', de derde cd van de spraak makende Britpop kampioe nen. Twee jaar was hierop gewacht. Om aan te geven hoe bijzonder dit evenement was, gaf HMV in Oxford Street zelfs speciale eer- stedagcertificaten uit aan de overwegend jonge kopers. Bin nen een uur gingen in één zaak ruim duizend cd's over de toon bank. De meeste experts waren het er over eens. De moeilijke broertjes Gallagher hadden de verwach tingen ingelost. 'Be Here Now' werd prompt tot klassieker ver klaard en verwacht wordt dat er alleen al in Engeland nog dit jaar 3,5 miljoen exemplaren van zul len worden verkocht. Bandleider Noel Gallagher had de opge klopte release al flink gedrama tiseerd. „Of we komen hiermee op het niveau van U2 of we zit ten gauw weer in de steun," al dus de Oasis-componist die als geen ander door de Beatles is geïnspireerd. Terwijl de fans zich verdrongen voor de cd-rek- ken en in recordtempo hun walkmans laadden met de aan koop, acteerden de broertjes zelf voor de ta&loidfotografen. En fant terrible Liam Gallagher da verde met een speedboot langs de Franse Rivièra met aan boord beroemde topless dames, onder wie vrouw en actrice Patsy Ken- sit en het Britse supermodel Ka- te Moss. Afgezien van de Spice Girls houdt geen popgroep de Britten zo in de greep als Oasis. De in Manchester geboren broertjes Gallagher zijn vaste klanten in de schandaalkranten. Of het nu om drugsbezit gaat, openbare dronkenschap, het aanvallen van journalisten, het slopen van hotelkamers of het botweg weg lopen van een Amerikaanse con- certtoernee: Noel en Liam zijn meesters in de publiciteit. En in stille periodes komen er onthullingen over een criminele jeugd, die prompt weer worden tegengesproken door bijvoor beeld hun eigen moeder. Noel en Liam bleken als jochies eigenlijk best wel lief. De vermeende stoerheid komt uit de koker van hun pr-agenten. Het huwelijk van Noel met de oudere Patsy Kensit, die een relatie had met diverse popsterren, is extra aan trekkelijk voor de schandaal pers. De populariteit van de Ga- laghers (ze zijn van Ierse komaf) is ook premier Tony Blair niet ontgaan. De Oasishelden waren onlangs zijn eregasten op een re ceptie in Downing Street. Blair zelf is een enthousiast gitarist en was in zijn studententijd lead zanger van de groep Ugly Ru mours. De Britse platenindustrie voorspelt dat 'Be Here Now' de best verkochte, Britse cd aller tijden zal worden. Dat zou bete kenen dat de Galaghers hun ido len Lennon en McCartney van de kroon gaan stoten. Sommige critici menen dat de Galaghers hun onmiskenbare Beatlesliefde al te zeer exploite ren. Zelfs de omslag van de nieu we cd is nu geïnspireerd door de Liverpoolse voorgangers. Net als op de hoes van 'Abbey Road' zijn er vele pseudo-raadsels op te los sen. Wat betekent bijvoorbeeld de half gezonken witte Rolls Royce in een zwembad? Bookmakers gaan er nu vanuit dat Oasis de titel van kerstsingle van 1998 zal claimen met de track 'All Around the World', waarin een 'na na na'-refreintie klinkt dat lijkt geleend uit de beatles-hit 'Hey Jude'. „Dit is een puur commerciële cd. Alle beproefde formules zijn ge bruikt. Maar het is precies wat de fans willen," vond een verko per bij HMV. :.j het geweld aan de [eniase kust is in de aldparken niets te ,erken. Dus daar is ft voorlopig nog jsiness as usual. jimbasa - De duizenden safari- jeristen in Kenia hebben zich jorlopig nog niet laten af likken door het politieke en (jische geweld de afgelopen da- aiaan de kust, in en rond Mom- jisa. De wildparken in het Oost- (frikaanse land vormen een van ^belangrijkste inkomstenbron- Lvan Kenia en jaarlijks rijden Vderdduizenden buitenlan- Ijjs er in terreinwagens door bal om de leeuwen, giraffen en zebra's ih het wild te zien. Win kelbediende Rudolf Mensen (24) uit Haarlem en zijn vriendin Ir ma hadden zich drie maanden lang op deze vakantie verheugd, en besloten zich niet daarvan af te laten brengen door het slechte nieuws 'uit Mombasa en omstre ken. „Dat speelt allemaal toch niet in de omgeving van Nairo bi," meende Rudolf, als het twee tal met hun rugzakken het vlieg veld van de Keniaanse hoofdstad verlaat. Ze Willen gaan rondtrek ken en diverse wildparken be zoeken. Ze storten zich werkelijk in het diëpe, ze hebben niets voorbereid. Geen hotels gere geld, zelfs geen reisplan ge maakt. „Het is vooral het thuis front dat Zich bezorgd maakt," zegt Irma, een verpleegster. „En het heeft natuurlijk wel iets, dat je net in Kenia bent, als daar van alles zich afspeelt. Maar toch, je let nu Op zaken waaraan je an ders nooit aandacht zou hebben geschonken. Eigenlijk zijn we al leen ma&r geïnteresseerd in de dieren en de cultuur. Maar nu ai fiïi hebben we de afgelopen weken toch ook maar de politiek in Ke nia gevolgd." Momenteel maakt Kenia de piek van het toeristenseizoen door, vertelt Francis Ogembo, stafme dewerker van Come to Africa Sa faris Ltd, een van de grotere toe ristische bureau's in Nairobi. Hij zit in een grote, met safarisnuis terijen versierde, overvolle ruim te. Een tiental mensen luistert naar radio's, directe communica tie met de safari's op pad. De touroperators beginnen zich zor gen te maken nadat hotels en reisbureau's aan de kust hebben gemeld dat inmiddels vijfhon derd buitenlanders hun vakan ties aan de Indische Oceaan heb ben geannuleerd. „Maar wij heb ben er nog niets van gemerkt," zegt Ogembo. „Het is nu net zo druk als vorig jaar augustus. Maar dit is natuurlijk wel een business die gebaseerd is op mensen en hun gedrag. Dus er hoeft maar iets negatiefs te ge beuren, en het kan ineens alle maal afgelopen zijn." Maar in de omgeving van de grote parken is alles rustig, vertelt hij. „Er wa ren onlangs wat conflicten tus sen stammen over vee in deze omgeving," en hij wijst op een grote kaart van Kenia ergens ten noordwesten van Nairobi. „Maar dat is nu ook opgelost." Gisterochtend hebben alle bij de Kenya Association of Touropera tors (KATO) aangesloten safari- bureau's vergaderd over de si tuatie in het land en over te ne men maatregelen. „Alle safari's moeten nu voorzien zijn van ra dioapparatuur," vertelt Ogembo, „zodat als er in een streek iets gebeurt, we alle voertuigen on middellijk kunnen waarschu wen. KATO heeft beloofd alle in formatie die het krijgt van de re gering over eventuele spannin gen en gewelddadigheden, on middellijk naar ons door te spe len." „En verder kunnen toeristen na tuurlijk het best met een grote touroperator op safari gaan," promoot hij zijn eigen bedrijf. „Dan ga je in grote groepen, en dat is veel veiliger dan wanneer je maar met een man of drie, vier op safari gaat. Maar trouwens, ook in Mombasa gebeurt de toe risten niets. Niemand heeft er belang bij toeristen te vermoor den. Dus zolang die zich niet met de politiek bemoeien, en zich niet politiek uiten, zijn ze veilig." Maar ook de 'kleine' Keniaan maakt zich zorgen over het mo gelijke wegblijven van toeristen. Peter Mwadahe, een lid van de Kikuyu - de grootste etnische groep in Kenia - heeft zijn gezin, dat leeft in de buurt van de Mount Kenya, achtergelaten om in de stad Nairobi geld te verdie nen. In een soort uitgebouwde bestelwagen rijdt hij toeristen op en neer naar het giraffencentrum ten noorden van Nairobi en an dere toeristische attracties. „De regering moet snel een eind maken aan het geweld," vindt hij. „Dat bezorgt Kenia een slechte naam, dan blijven de toe risten weg, en dat kost ons geld. En ik weet zeker dat als de rege ring het echt wil, ze er vandaag nog een eind aan kan maken." Mwadahe is niet echt een aan hanger van president Moi en diens Kanu-partij. Bij de komen de verkiezingen is hij van plan te stemmen op de oppositiepartij Ford-asili, geleid door de Kikuyu Kenneth Matipa. „Als die de ver kiezingen wint, dan verandert er veel in Kenia. Dan worden het onderwijs en de gezondheidszorg weer beter en betaalbaar." Be langrijke zaken voor een vader van vier kinderen, zoals Mwada he. Anderhalve week geleden heeft hij nog meegelopen met de de monstraties voor heivormingen van de kieswet - die president Moi en de Kanu-partij bij verkie zingen ernstig bevoordeelt. „De president heeft veel te veel macht, dat deigt niet. Demon streren is goed, dan kun je je ge voel van ontevredenheid uiten," meent hij. Mwar'ah» denkt dat het ook bijdraagt an hervor mingen, maar wc-i maar een klein beetje. „Kenia r- al veranderen, maar wel langzai'm." Moskou (anp/rtr/belga) - De drie bemannings leden van het Russische ruimtestation Mir "westen gisteren extra slapen en eten om fit te voor de reparatie van de stroomvoorzie- vandaag. Op het menu stond een vlees- of visschotel en kaas. Solovyev, Vinogradov en de Amerikaan Foale wor- vandaag vroeg gewekt, al om 00.20 uur onze hid. Foale neemt dan om 07.00 uur plaats in de red- Jngssloep Sojoez TM-26, waarmee de bemanning «n vluchten als er iets misloopt. Hij is in dat geval ook de gezagvoerder, maar hoeft geen ruimtepak aMi te trekken. De twee Russen gaan dan de luiken I Jaar andere modules afsluiten, teneinde drukver- I aes aldaar te vermijden. Om 11.05 uur beginnen zij I jan de gevaarlijke interne ruimtewandeling, die in I °®§hrsel om 15.15 uur moet afgelopen zijn. I «et tweetal moet de Spektr-module in, die op 25 ju- I j® lek is geslagen toen de Progress M-34 er twee I «^tegenaan knalde. I ™t is er donker en niemand weet hoe het er van I "uien uitziet. Mogelijk zweven er brokstukken I m of gevaarlijke stoffen. Maar één ding is Zeker: I ir^?s bevindt zich ook de tandenborstel van Foa- I S u®°('ra^ov moet zach door de nauwe toegang de zuil mwurmen- Solovyev blijft in de gang. Zij I en een nieuw luik aanbrengen tussen de moüu- I de rest van het station. weerszijden van dit speciaal en inderhaast ge- I aakte luik bevinden zich hermetisch afgesloten I Stoten. Gehinderd door hun ruimtepak, de I 'are handschoenen en allerhande kabels plus lei- I gen, moeten de twee kosmonauten dart aan 3» Jules Hezemans Parijs - Als moderne pelgrims trokken tientallen Bra- lantse jongeren de afgelopen week naar Parijs voor de ïereldjongerendagen, waar zo'n driehonderdduizend katholieken bijeen zijn. „Ik ben blij dat ik hier merk dat er veel meer jongeren geloven in God," zeggen de jonge gelovigen. Want de samenleving vindt ze maar vreemde vogels. Juist zij zijn de missionarissen in hun eigen om- geving. luid zingend sjokt de groep Ne derlandse jongeren door de gan gen van de Parijse metro. Hun Hand in hand, kameraden' galmt door de gangen. Zelfs de Parijzenaars kijken even op, ter wijl zij als bewoners van een we reldstad toch heel wat gewend rijn. Het lied is voor de gelegen heid enigszins aangepast. 'Hand in hand, voor de paus', klinkt het. En: 'Geen woorden, maar daden, leve Jee Pee Twee'. 'Jee Pee' is de afkorting van paus Johannes Paulus de Tweede. De bejaarde kerkleider is populair hij deze jongeren. „Ik bewonder hem," zegt de 17-jarige Chris Barendse uit Dongen: „Hij is zo oud, maar toch komt hij nog hierheen." Inde bus naar de Franse hoofd stad is nog een Weesgegroetje opgedragen aan de 77-jarige paus. h de Parijse binnenstad blijkt hoe enorm groot de massa gelo vigen is. Les catholiques bepalen hel straatbeeld. Zo'n driehon derdduizend katholieke jonge ren zijn naar de lichtstad geko men. Ze zijn duidelijk herken- haar dankzij een badge en de blauwe, katoenen pelgrimstas sen die de organisatie heeft uit gereikt. bet zijn niet alleen Nederlandse jongeren die deze week de stra ten van de Franse hoofdstad be volken. Uit alle windstreken zijn gelovigen naar de Wereldjonge rendagen gekomen. Aan de spe ciale badges is te zien waar de deelnemers vandaan komen: van Chili tot Rusland, van Australië tot Canada. Al die bezoekers worden opge vangen door de Parijse organisa tie. Dankzij zo'n tachtigduizend vrijwilligers zijn er slaapzalen en gastgezinnen en is er drie maal daags éen maaltijd. De jongeren morren over het overvolle programma. „Je wordt moe van al die bijeenkomsten en missen," verzucht Bart Geurts (22) uit Boxtel. „Het is me te veel. Als ik nou Weer naar een mis moet, val ik bijna in slaap. Ik kan me niet meer goed con centreren. Dan glijdt het alle maal langs me heen. Bovendien is het allemaal wel erg serieus, vinden Geurts en zijn meegereisde vrienden van de Werkgroep Katholieke Jonge ren. „We zijn hier ook voor onze lol. Een biertje op zijn tijd is ten slotte erg lekker." Een mis in een stadion slaan ze daarom over en lopen naar de dichtbijzijnde kroeg, ortt bier te halen. Tot na een uur 's nachts zitten ze buiten op straat, totdat de leiding hen naar de slaapzaal commandeert. Alle vehnoeidheid lijkt weg als de openingsmis begint. Op het park voor de Eiffeltoren komen DE DISCUSSIE over kerkasiel laait om de zoveel tijd op. Vluchtelingen organisaties maken nog steeds gebruik van dit symbolische middel om de aandacht te vestigen op het lot van uitgeprocedeerde asielzoekers die dreigen teruggestuurd te worden naar landen waar het met de mensenrechten niet zo nauw wordt genomen. Steeds meer kerken bieden momenteel onderdak aan Iraanse asielzoe kers die met uitzetting bedreigd worden. Meer dan vierhonderd vrij willigers uit vijftig kerken zijn erbij betrokken. Het succes van de door de interkerkelijke organisatie Inlia opgezette actie steekt minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken. Dijkstal vindt dat geloofsgemeenschappen geen kerkasiel mogen verlenen. Hij is van me ning dat het niet past in een volwassen democratie waar de rechten van het individu - ook die van vluchtelingen - met voldoende waarbor gen zijn omkleed. Formeel gesproken is daar geen speld tussen te krijgen. Het Nederland se democratische systeem heeft over het algemeen gesproken een goe de naam. In een dergelijk systeem moet de rechtsorde worden geres pecteerd. Wanneer de rechter heeft gesproken, moet het vonnis wor den uitgevoerd. In het geval van de uitgeprocedeerde Iraanse asielzoekers is er echter iets bijzonders aan de hand. Organisaties die toezien op naleving van de mensenrechten zeggen over bewijzen te beschikken waaruit blijkt dat Iran allesbehalve een veilig land is. Een meerderheid van de Twee de Kamer wil die gegevens nader bestuderen. Vluchtelingenorganisaties vrezen dat de overheid de uitkomsten van de aangekondigde hoorzitting niet wil afwachten en zal overgaan tot een snelle uitzetting van de asielzoekers. Vandaar hun actie kerkasiel. In het volledige besef dat dit geen enkele wettelijke garantie biedt. In dat iicht bezien is het merkwaardig dat Dijkstal zo hard oordeelt over de organisaties die zich over het lot van de asielzoekers ontfer men. Zij vragen alleen aandacht voor hun standpunt dat Iran nog steeds een probleemland is waar vluchtelingen niet veilig zijn. Het is goed dat de politiek een adempauze heeft ingebouwd. Over een paar maanden hopen we meer te weten over de feitelijke situatie in Iran, waar pas een nieuwe regering is aangetreden. Tot zo lang kan Ne derland de uitgeprocedeerde Iraanse asielzoekers nog wel huisvesten. Desnoods in kerken. weerszijden de stroomka bels vastklinken naar de vier zonnepa nelen op Spektr. Mogelijk gaan de kos monauten ook kijken waar het lek of de gaten zich bevinden en ruimen zij rom mel op. Dan komt het cruciale moment: Bonn - Woedend, verdrietig en wanhopig over een verloren liefde heeft een 17-jarige jongen, afkomstig uit Kosovo-Albanië, brand gesticht in een binnenstadswoning van Rheine, in Westfalen. Zeven mensen kwamen in de vlammen om, onder wie het 20-jarige meisje dat haar verkering met de jongen kort tevoren had uitgemaakt. Vol gens politie en justitie heeft de jongen gisteren - nog geen 48 uur na de brand - een uitvoerige bekentenis afgelegd. Hij was kort na de brand al aangehouden en ondervraagd omdat er in zijn getuigen verklaring tal van tegenstrijdigheden zaten. Jakarta - De Indonesische president Suharto heeft zijn zegen gege ven voor de bouw van de langste brug ter wereld. Het 95 kilometer lange bouwwerk moet Indonesië en Maleisië bij de straat van Ma- lakka met elkaar verbinden. Het project wordt uitgevoerd door een Indonesisch consortium met aan het hoofd de tweede dochter van president Suharto, Siti Hediati Heriyadi, ook wel Titiet genoemd, en een Maleisisch bedrijf. Verwacht wordt dat er elke dag tussen de twee- en vijfduizend auto's overheen zullen rijden. De 36 meter bre de brug komt op ongeveer 90 meter boven zeeniveau, zodat de drukke zeeroute niet verstoord wordt. Voordat met de bouw gestart kan worden, moet er nog toestemming komen van de IOM, de Inter nationale Maritieme Organisatie. Vorige week is in Jakarta de bouw van de hoogste toren ter wereld, de 558 meter hoge Menara toren, van start gegaan. Jezzine - Een 50-jarige Libanees is gisteren om het leven gekomen toen langs de kant van de weg in de buurt van de christelijke plaats Jezzine in het zuiden van Libanon een bom tot ontploffing kwam. Volgens het door Israël gefinancierde Zuid-Libanese Leger (SLA) was de aanslag het werk van de sjiitische guerrillabeweging Hez bollah. De Hezbollah op zijn beurt zei dat Israël de aanslag had ge pleegd om een excuus te hebben voor wraakacties. De aanslag volg de een dag nadat Israël luchtaanvallen had uitgevoerd op een guer rillabasis in het oosten van Libanon en een hoogspanningsmast in het midden van het land. Voor de Israëlische legerradio werd ge zegd dat de aanvallen waren bedoeld om Libanon te straffen. Dins dag bestookte de Hezbollah het noorden van Israël met minstens 45 Katjoesja-raketten. Daarbij raakten drie mensen gewond. West Palm Beach - De ondervraging van de bestuursvoorzitter van de grootste Amerikaanse sigarettenfahrikant heeft gisteren volgens advocaten een doorbraak opgeleverd in de slepende zaak die tegen de tabaksindustrie is aangespannen. Geoffry Bible van Philip Mor ris erkende dat honderdduizend Amerikanen, 'mogelijk' zijn over leden aan de gevolgen van het roken. De topman deed deze uit spraak tijdens een bijna twee uur durend verhoor door de openbaar aanklager in een vooronderzoek. Dit vooronderzoek vindt plaats in het kader van de schadevergoeding van 12,3 miljard dollar die de staat Florida heeft geëist. het opnieuw hermetisch afsluiten van de Spektr. Lukt dat niet, dan zit er weinig anders op dan het station te verlaten, wat dan vermoedelijk het eind van Mir betekent. Slaagt de bemanning wel, dan is de stroomtoevoer weer op peil en kan het wetenschappelijk werk worden her vat. Op 3 september moet Solovyev echt naar buiten zweven, om de buitenzijde van Spektr te inspecteren. Foale heeft van Nasa groen licht gekregen om te trainen voor deze ruimtewandeling die moet uitmaken of en hoe het dichten van de module mogelijk is. *Paus Johannes Paulus II is gisteren in Parijs aangekómen voor de opluistering van het meerdaagse internationale katho lieke festival Wereldjongerendag. Hoogte punt van de dag was het verschijnen van de paus bij de Eiffeltoren. 500.000 jongeren uit honderdvijftig landen stonden in de he te zon op het overvolle gazon van de Champs de Mars aan de voet van de Eiffel toren op de kerkvader te wachten. Dinsdag al verzamelden zich hier meer dan 300.000 jongeren voor de opening van de Wereld jongerendag. Eerder gisteren werd de 77- jarige paus op het vliegveld Orly afgehaald door president Jacques Chirac. Per heli kopter ging het naar Place des Invalides, vanwaar het in de pausmobiel naar het pre sidentiële paleis ging. Grote menigtes in de Parijse straten zwaaiden naar Johannes Paulus II. FOTO REUTER meer dan driehonderdduizend katholieken bij elkaar. Kleurrijk geklede groepen uit Latijns- Amerika en Afrika lopen rond. Er klinkt Vrolijke muziek, het weer is goed en de sfeer is ont- spanfien. „Dit is prachtig, zo'n bijeen komst," vindt Wim Hagenbeek (23) uit Boxtel. „Het is een schit terend gezicht, al die nationali teiten en culturen bij elkaar. Bo vendien merk je hier dat je niet de enige jongere bent die prakti- zerend katholiek is. In de dage lijkse praktijk schrikken mensen nogal eens als je zegt dat je gelo vig bent. Het is niet meer zo ge woon om religieus te zijn." De openheid over zijn religie wekt vaak de interesse van an deren, merkt Hagenbeek. Het leidt vaak tot interessante ge sprekken over het geloof. Het zijn dit soort gesprekken die het katholieke geloof van de on dergang moeten redden, stelt Harald Seidel, die in de Neder landse tak van de organisatie zit. „Dat klinkt dramatisch, maar de situatie is ook ernstig," zegt de 30-jarige Ossenaar. „Uit cijfers blijkt dat nog maar een klein deel van de mensen echt ge looft." Katholieke jongeren zijn daarom belangrijk voor de kerk. Zij fungeren als missionarissen in eigen kring, stelt Seidel. „De jongeren die hier zijn, kunnen heel gemakkelijk in gesprek ko men met andere mensen. Zij zijn een voorbeeld voor hun omge ving. Zonder hen is er bijna geen overbrenging van ons geloof."

de Stem | 1997 | | pagina 5