Rel over optreden Van Mierlo Hulst ageert tegen hoge benzine-accijns destem Duizenden zien ze vliegen Man krijgt 6 jaar voor rol in Istanbul-zaak Groot Engels bedrijf wil naar Moerdijk Dodelijke lintworm kan bramen besmetten Hiddink kiest voor Kluivert Minister liet Bouterse lopen 6 jaar voor moord motel Wouwse Tol I '6/27 ff in enhuis verhoogt hypotheekrente kijk vanavond Met brief aan Tweede Kamer Van bramen ga je door het lint ^BIBUOTTg^ DE STEM 1"000218 I I I I I j37e JAARGANG VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 2 katernen I jeSinnenkrant Binnenland Buitenland Beurs Economie £u Surplus jTV-programma's A2 A3 A4 A5 A6 B11B2 C1 t/m C3 D1/D2 D3 Jeugd komt massaal naar Parijs voor paus Feyenoord start met zege bij MVV Buikschepen kunnen niet naar Gent Step met motortje is bezig j aanopmars I MIN./MAX. tl pagina Euregio-tuinen naar polder bij Oostburg Minder warm Vandaag is er eerst lokaal mist, daarna wordt het wisselend PAGINA PAGINA pagina PAGINA ËZ Op de afdeling orthope- het Bredase Ignatiuszie- is de mrsa-bacterie ge- Er worden daarom geen patiënten opgenomen. Bij patiënt en drie verpleegkun- is besmetting geconsta- De verpleegkundigen zijn huis gestuurd. Kans op ver besmetting levert dat niet want de bacterie overleeft buiten het ziekenhuis. De op de afdeling worden fcchermd. Bezoek en perso- 1 dragen beschermende kle- i. Het is de tweede keer bin- Iitn een jaar dat de mrsa-bacterie L de afdeling is gevonden. De [jicterie, die infecties kan veroor- n bij operatiepatiënten, i af en toe op in Nederlandse Istkenhuizen via mensen die hem inhei buitenland hebben opgelo- Van onze Haagse redactie Den Haag - In politiek Den Haag is grote commotie ontstaan over het tegenhouden door minister Van Mierlo van Buiten landse Zaken vorige maand van de arrestatie van de voormali ge Surinaamse legerleider Bouterse. Van Mierlo heeft gister avond bevestigd dat hij dit inderdaad heeft gedaan. •Patrick Kluivert komt vol- gende week in de selectie van iet Nederlands voetbalelftal tour het WK-duel zaterdag 6 xftember tegen België. Bonds- roflrii Hiddink liet gisteren bmschemeren dat als enige norm prestaties in het veld tel- len, en niet gedragingen elders. Muivert is bang dat het publiek hen uit zal fluiten. fotoanp Utrecht (anp) - In navolging van tel kleinere Zurich heeft de Ra bobank aangekondigd de hypo theekrente voor kortlopende hy potheken te verhogen. De rente hypothecaire leningen met Mi rentevaste periode van één en t»'ee jaar gaat 0,3 procent om hoog naar respectievelijk 4,5 pro osten 4,7 procent. PvdA, WD en CDA nemen de zaak hoog op. Van Mierlo moet vandaag tekst en uitleg aan de Tweede Kamer geven. Als hij niet met een overtuigende verklaring komt, krijgt hij het politiek zwaar. WD-leider Bolkestein noemt de zaak 'merkwaardig', maar wil nog geen oordeel vellen. Oppositiepar tij het CDA is verbijsterd en wil een spoeddebat. Volgens Van Mierlo was een verzoek aan Brazi lië om Bouterse op te pakken niet zinvol, omdat onzeker was dat het land Bouterse ook uit zou leveren. Het Openbaar Ministerie kreeg vorige maand een signaal dat Bouterse in Brazilië was. Bouterse wordt verdacht van grootscheepse cocaïnehandel. Brazilië had Ne derland eerder beloofd mee te werken aan een aanhouding. Het Openbaar Ministerie beves tigt dat de Haagse procureur-ge neraal Blok minister Sorgdrager toen heeft verzocht Bouterse aan te laten houden. Sorgdrager heeft daarna contact opgenomen met Van Mierlo. Tijdens het telefoon tje tussen de twee zou hij het ver zoek hebben geblokkeerd. PvdA-fractieleider Wallage maakt vooral Sorgdrager verwij ten. Zij zou zich door Van Mierlo hebben laten ringeloren. „Justitie moet waarborgen dat er geen poli tieke interventies plaatsvinden in de loop van het recht. Het is niet goed als andere ministers een zwaar stempel op het vervolgings beleid gaan drukken." Maar volgens Sorgdrager zijn Van Mierlo en zijzelf het geen moment oneens geweest. „Ik kan aan de Kamer uitleggen wat er gebeurd is en waarom het zo gebeurd is. Wat we gedaan hebben deugt." Van Mierlo keert vanmorgen terug uit Rio de Janeiro, waar hij met de Surinaamse president Wijden- bosch heeft gesproken. Premier Kok wil niet op de kwestie ingaan tot Van Mierlo vandaag in de mi nisterraad verslag uitbrengt. Ook de D66-fractie geeft nog geen commentaar. Onze correspondent in Brazilië Frans Lindenkamp meldt dat het Braziliaanse minis terie van Justitie bevestigt dat de Nederlandse regering Bouterse heeft laten glippen. Zijn diploma tieke status, adviseur van staat, was geen enkel beletsel geweest voor aanhouding. Het ontbreken van een uitleve ringsverdrag tussen Nederland en Brazilië had de afloop van de zaak er echter niet makkelijker op ge maakt, stelt een topambtenaar van het ministerie van Justitie in Brasilia. Waarschijnlijk zou een verzoek om uitlevering lang touwtrekken met de Braziliaanse Hoge Raad hebben betekend. Was nu de Kiekeboe-ballon met het stripfiguurtje de mooiste, die van de NS of toch het bierflesje? Het was moeilijk kiezen voor de dui zenden toeschouwers die gisteren afkwamen op de start van de twaalfde Ballon Fiesta in Breda. Ontspannen zittend in de meegenomen klapstoeltjes, liqqend in het qras, ofhanqend bij een van de friettentjes, genoten velen van de dertiq ballons die het luchtruim in zeilden. foto de stem/johan van gurp Van onze rechtbankcorrespondent Breda - De 33-jarige R.P. uit Steenbergen is gisteren door de Bredase rechtbank conform de eis veroordeeld tot zes jaai gevangenisstraf plus tbs mei dwangverpleging voor de doodslag op Patricia Siereveld begin dit jaar in motel De Wouwse Tol. De rechtbank heeft rekening ge houden met de conclusies van eer aantal psychiaters. Die noemen P sterk verminderd toerekenings vatbaar. De rechtbank spreekl van 'gekwalificeerde doodslag' en acht bewezen dat P. de vrouw heeft vastgebonden, misbruikt er daarna gedood. Volgens P. was er sprake var vriendschap met de bezoekstei van het motel. Hij nodigde de 26- jarige Utrechtse na een aantal da gen 's nachts uit voor een drankje in het restaurant. Ook de volgende nachten zouden zij elkaar daar hebben ontmoet. P. was nachtwaker. Hij beweert dat de vrouw hem steeds intiemei benaderde, maar de rechtbank ge looft dit niet. Volgens de officier van justitie wilde P. verhinderen dat de vrouw iets zou doorvertellen en speelde dat ook constant door zijn hoofd. Hij zou de vrouw doelbewust heb ben gewurgd. Volgens de rechtbank heeft P. de fatale ontmoeting gearrangeerd om seks met haar te hebben. Toen dat niet lukte, is hij doorgeslagen. Na de wurging heeft P. de vrouw op haar bed gelegd en uitgekleed in de hoop daarmee eventuele sporen uit te wissen. De rechtbank is echter van mening dat 'voorbe dachten rade' niet kan worden be- Van onze rechtbankcorrespondent Breda - De 33-jarige M.A.-F. uit Rotterdam is gisteren door de Bredase rechtbank veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf voor zijn aandeel in de dood van koffieshopmedewerker M.O. op 20 januari dit jaar in Breda. (ADVERTENTIE) ieder heel en half uur tai onze verslaggever Hulst - De gemeente Hulst geeft met een brief aan de Tweede Kamer gehoor aan de oproep van pomphouders om te proteste ren tegen de accijnsverhoging op brandstoffen. Burgemeester A. Kessen van doen. En dat is volkomen terecht." Hulst roept bovendien de andere De omzetverliezen voor de pomp- wuws-Vlaamse gemeenten op houders aan de grens kunnen op delfde te doen. lopen tot soms wel vijftig procent, gemeentebestuur van Sluis- omdat het prijsverschil tussen Ne- "Wlenburg schreef al eerder, net derland en België erg groot is. a,s He Kamer van Koophandel, Volgens de gemeente Sluis-Aar- ren protestbrief aan de vaste Ka- denburg loopt ook de verkoop in ^commissie van Financiën, de shops van de tankstations schrikbarend terug. Sluis-Aardenburg vroeg in de brief aan de Kamerleden 'met gro te nadruk toereikende maatrege len te treffen. Anders zullen vele pomphouders genoodzaakt zijn om hun bedrijf te sluiten'. Volgens burgemeester C. van Lie- re verdient het sterke aanbeveling om alle accijnzen in Europa gelijk te trekken. Want behalve de pomphouders hebben ook de mid denstanders te kampen met min der klanten. De automobilist doet meteen boodschappen als hij in België gaat tanken, aldus Sluis- Aardenburg. „Dit betekent ook omzetderving voor de Nederlandse schatkist. Wij kunnen ons niet voorstellen dat dit de bedoeling is van de Ne derlandse overheid," schrijft Van Liere. De rechtbank verwerpt het ver weer van raadsman mr. P. Silvis dat justitie onwettig bewijs heeft verkregen. Het Openbaar Minis terie denkt dat A.-F. opdracht heeft gegeven voor de moord. Maar de rechtbank acht alleen medeplichtigheid aan doodslag bewezen. De officier van justitie eiste eerder tien jaar cel. Volgens Silvis is het aanvullende onderzoek dat justitie heeft uit gevoerd volstrekt onvoldoende. Er zijn gegevens over telefoonge sprekken bij de PTT opgevraagd, maar volgens hem niet onder toe zicht van de rechter-commissa- ris. Maar de rechtbank vindt dat justitie niet onzorgvuldig heeft gehandeld. De moord op de 37-jarige koffie shop-medewerker M.O. is het ge volg van een ripdeal. De Haar lemse broers K. en A.B. verkoch ten ruim 7 kilo hasj aan de eige naar van de koffieshop. Samen met zijn broer M.O. beroofde de eigenaar de Haarlemmers vervol gens van de vijftigduizend gulden die net voor de hasj was betaald. M.O. moest dat later met zijn le ven bekopen. De opdrachtgever stuurde drie illegalen naar Breda om het geld alsnog op te halen. Van onze verslaggever Moerdijk - Het Havenschap Moerdijk heeft een overeenkomst gesloten over de verkoop van 9 hectare grond aan een groot En gels logistiek bedrijf. In eerste instantie biedt het bedrijf werk aan 125 mensen, met uitzicht naar 250. Directeur N. van der Pool van het havenschap wil nog niet zeggen om welk bedrijf het gaat. „Het be drijf wil dat te zijner tijd zelf be kend maken." Het bedrijf is nog niet gevestigd in Nederland, maar heeft wel kleine re activiteiten overgenomen van andere bedrijven. Het gros van de banen betekent dus werkelijk nieuwe werkgelegenheid. „Men heeft mij gevraagd of hier vol doende aanbod aan goed perso neel is en daar kon ik met ja op antwoorden," aldus Van der Pool. Het bedrijf, dat aan de beurs ge noteerd is, zal zich op Moerdijk behalve met logistiek ook met as semblage van producten bezig houden. Dat laatste verklaart waarom er zoveel personeelsleden nodig zijn. Wanneer het bedriji operationeel wordt, is nog niet be kend. Overigens zitten er nog enkele ha ken en ogen aan de komst van het bedrijf, meldt een goed geïnfor meerde bron. wees het politici op de gro- financiële gevolgen voor de Pomphouders. De Kamer van "Ophandel pleitte voor totale af- «laüing van de accijnsverho- Sluis-Aardenburg wilde een «ere compensatieregeling voor f pomphouders aan de grens. essen sluit zich aan bij het plei- °oi van Sluis-Aardenburg. „Dat j rets realistischer. Er is nu Ptake van een onrechtvaardige "atie en daar moet een eind aan somen." Jjj het overleg tussen de Zeeuws- aanise gemeenten, eind septem- Jj fiaat Kessen in ieder geval de j re burgemeesters vragen ook Pomphouders te steunen. Kes- tea aoemt de brief van de gemeen- Hulst een 'spontane actie'. Dn0®, 'k ging tanken, spraken romphouders mij aan om iets te Door Frank Timmers Breda - Het Ministerie van Volksgezondheid ontraadt het eten van in het wild geplukte bosvruchten. Ze kunnen be smet zijn met een dodelijke lintworm. Het advies komt aan het begin van de bramen- tijd. En wie een dode vos vindt, kan het kadaver maar beter niet aanraken. In Zuid-Limburg en Groningen zijn gevallen van een voor men sen dodelijke lintworm bij vossen geconstateerd. Er is een kans dat ook elders in het land vossen de dodelijke parasiet bij zich dra gen. Uitwerpselen van de vos kunnen wilde bosvruchten als bramen, bessen en frambozen, groenten en vallend fruit besmet ten en de parasiet zo in het men selijk lichaam brengen. Ook hon den en katten lopen risico als ze met de parasiet besmette muizen eten. Het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu heeft de ka davers van 285 vossen onder zocht. Bij vijf vossen werd de Echinococcus multiloculars aan getroffen. Dat is een kleine lint worm die leeft in de dunne darm van de vos. In zijn ontlasting kunnen eitjes of deeltjes van de lintworm zitten. Als mensen be smet worden kan er een blaas- worm in de lever groeien. Buik pijn, kortademigheid, geelzucht en zelfs de dood kunnen het ge volg zijn. In Brabant zijn in het grensge bied met België enkele tientallen vossen onderzocht. „We hebben niets aangetroffen maar dat sluit de aanwezigheid van de lintworm bij andere vossen niet uit," zegt G. Visser van de Veterinaire Hoofdinspectie van het Ministe rie van Volksgezondheid. „Het infectierisico is uiterst klein maar dat is geen reden om te zeg gen dat er niets aan de hand is. Men kan het beste de bosvruch ten laten hangen. We waarschu wen alleen voor de vruchten die in het wild groeien. De bosvruch ten die bij de groenteboer te koop zijn worden, mag ik aannemen, niet in het bos geplukt dus daar mee loopt men geen gevaar." De aardbeientelers die aan bos randen zitten mogen wat Visser betreft gewoon blijven plukken. „De zaak grondig wassen is het minste dat je kunt doen. We kun nen niet elk risico uitsluiten maar we moeten de zaak ook weer niet overtrekken." Het territorium van de vos loopt volgens boswachter D. Elings in sommige gevallen ook buiten het bos, over akkers. Dat de vos daardoor de teelt besmet is dus niet uitgesloten. Elings is bos wachter in onder meer het Breda se Mastbos. Hij vindt de zaak be hoorlijk opgeklopt. „Er is weer iemand bezig geweest met een onderzoekje waar wat uit moet komen. Mensen plukken toch meestal bosvruchten die bovenin zitten, daar komt de meeste zon en zijn ze het lekkerst. Omdat ze hoog hangen kan de ontlasting van vossen daar niet komen. De kans dat je gevaar loopt is vol gens mij net zo groot als dat je je been breekt door over een drem pel te struikelen." Visser zegt echter dat mensen met een volkstuin in bosrijke om geving en bosarbeiders na gedane arbeid hun handen goed moeten wassen. Jagers mogen vossen al leen met handschoenen aanpak ken en jachthonden moeten re gelmatig ontwormd worden. In Nederland is de ziekte recent één keer vastgesteld, bij een uit Zwitserland afkomstige patiënt. In Centraal Europa komt de lint worm al jaren voor bij vossen en heel soms ook bij honden en kat ten. Kleine knaagdieren, vooral muizen, dienen als zogeheten tus- sengastheer. Jaarlijks sterven daar tientallen mensen aan de ziekte. Het ministerie heeft een informatiefolder naar huisartsen en GGD's gestuurd. De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: een proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naam: Adres: Postcode:Plaats: TelefoonBank/Gironr Handtekening: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar. Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1997 | | pagina 1