pcheepvaart aan banden gelegd DE STEM Bbre BAL Loonstijging en extra atv-dag bij Zuid Chemie FÏËST Oostburg reserveert dertien hectare voor Euregio-tuinen Lichtj es rond West-Zeeuws-Ylaamse boerderijen y Service TsliTfe age waterstand in Kanaal Gent-Terneuzen is funest voor Gentse haven C. van Sabben als kind vaak ziek maar ijzersterk 1 sa Service DE stem CAO biedt mogelijkheid om op vrijwillige basis pensioen te 'kopen' '5428315 57f77gf 436613 •Xi£st Eeuwfeest in verzorgingshuis Ter Schelde Politie rolt hennepkwekerij op -5811733^ ^Privé7* Vakantiewerk zonder hout C1 &sexy Jaadpak werd lelgische isser fataal Klussenbedrijf 'ERSTOPPINGEN Fred van Tilborg Tapijtrein. Tapijt vuil? voor 100,- extra Kleintje Miljoenenproject krijgt plekje in de polder tussen Oostburg en Sluis 076-5.312.313 die Van der Plas makelaardij in Oosterhout zoekt? Van onze verslaggever Sas van Gent - De Industrie bond FNV heeft met de direc tie van Zuid-Chemie in Sas van Gent overeenstemming bereikt over een nieuwe een jarige CAO. Belangrijkste ele menten zijn een structurele loonstijging van 2,75 procent per 1 april dit jaar en één atv- dag erbij voor alle diensten. Toch heeft de bond niet de volle dige winst behaald. Een aantal zaken is namelijk niet gereali seerd, bijvoorbeeld de verbete ring van de pensioenregeling en de winstdeling in de CAO. De bond meent desondanks dat er voor een jaar een redelijke CAO kan komen. Verder komt er in de nieuwe CAO voor het personeel de mogelijk heid om op vrijwillige basis bij te sparen voor het pensioen; via lijf rentes en met behulp van onder andere de premiespaarregeling, spaarloonregeling en de inzet van atv- en vakantiedagen. Ook de recht op werken in deel tijd wordt vastgelegd in de CAO. Als de directie dat om bijvoor beeld organisatorische reden niet wil toestaan, wordt de Onderne mingsraad geraadpleegd. Daar naast wordt het recht op drie we ken aaneengesloten vakantie in de CAO vastgelegd en wordt het werkervaringsproject met de zo genaamde terreinploeg voortge zet. Ook wordt de vloer in de va kantietoeslag verhoogd met 2,75 procent. De nieuwe CAO heeft een loop tijd tot 1 april 1998. De Indus triebond FNV houdt woensdag 27 augustus drie vergaderingen in het lokaal van de Ondernemings raad. Daarin wordt het bereikte resul taat ter goedkeuring aan de leden voor te leggen. De lezers van dit blad kunnen in aanmerking komen voor een GRATIS BALLONVAART tijdens een van de avondstarts van Breda Ballon Fiësta. Wat moet u doen? Vul hieronder uw naam en adres in en lever deze Breda-Ballon-Bon in vóór 18.15 uur bij de informa tietent op het opstijgterrein in de Haagse Beemden. Direct voor de start zal iedere avond een winnaar van een gratis vaart worden uitgeloot. Grijp uw kans en doe mee. Mischien bent u de gelukkige winnaar 5 van een prachtige ballonvaart over Breda en om- P streken. Breda Ballon Fiësta is gratis toegankelijk voor iedereen. PM F7ul in: I I Naam Tf) I Adres I Plaats [V] I Leeftijd I HH Minimumleeftijd is 15 jaar M BREDA BALION FIËSTA 21,22 en 23 augustus 1997. Rietdijk. Haagse Beemden, Infotelefoon: 06-52772284 b v.a 18 jr. opesi Itriptease* div.m; 3. op discr. wijze j ord.acc. DAME Zeeland De honderdjarige mevrouw Van Sabben, al 22 jaar bewoon ster van Ter Schelde, was gisteren in haar sas met alle belang stelling voor haar verjaardag. foto wim kooyman Van onze verslaggeefster Breskens - Toen ze een klein meisje was, zei haar dokter dat ze nooit oud zou worden. 'Te vaak ziek om een gezonde weerstand op te bouwen'. Hij heeft ongelijk gekregen want mevrouw C. van Sabben uit Breskens werd gisteren hon derd jaar. klevrouw Van Sabben woont al 22 jaar in verzorgingshuis Ter Schelde en genoot zichtbaar van alle attenties en aandacht die ze op haar eeuwfeest kreeg. Ze was er helemaal voor aangekleed, in een mooie jurk versierd met dierbare sieraden zat ze in haar stoel om de felicitaties van onder meer burgemeester G. Noordewier, namens de gemeente Oostburg, in ontvangst te nemen. Lichamelijk is ze gezond maar haar geestelijke vermogen is de laatste jaren achteruit gegaan. Op haar verjaardag was daar ech ter weinig van te merken, ze hield haar gasten nauwlettend in de gaten en glimlachte iedereen vriendelijk toe die haar proficiat wenste. Haar nichtje, mevrouw P. Jobse vertelt dat haar tante in 1897 in Goes is geboren. „Ze was de jongste van vier kinderen. Haar twee broers en een zuster zijn inmiddels - ook op hoge leef tijd - overleden. Haar hele leven heeft ze voor iedereen klaar ge staan. Als er iemand zorgzaam was, was het mijn tante wel. Tot hun dood heeft ze voor haar ouders gezorgd en daarna is ze bij haar zus in Groede gaan wonen. In Groede was ze gezelschapsda me voor ouderen, dat werk heeft ze altijd met veel plezier gedaan. Als ze maar leuke dingen kon organiseren en zorgen, niks kon haar gelukkiger maken. Toen ze 65 jaar werd, is ze in Groede naar een bejaardenwoning verhuisd. Inmiddels woont ze alweer heel wat jaartjes hier in Breskens waar ze het goed naar de zin heeft. Mevrouw Van Sabben is nooit getrouwd geweest en heeft geen kinderen. „Jammer dat ze zelf geen kinderen heeft gehad, want ze is er dol op. Toen mijn kinderen klein waren, maakte ze altijd bit terkoekjespap voor hen. Maar dan wel op de ouderwetse manier, met grote klonten weet u wel. Dat laatste viel ondanks de goede bedoelingen niet zo goed in de smaak bij mijn kinderen. Maar voor de rest waren en zijn ze dol op 'opoe'," aldus een lachende me vrouw Jobse. Terneuzen - De politie heeft in de nacht van woensdag op don derdag 'toevallig' een hennepkwekerij opgerold in een pand aan de Dijkstraat in Terneuzen. De plaatselijke brandweer moest rond 00.40 uur uitrukken voor een brand in deze woning. Er bleek echter geen sprake te zijn van brand. Het pand was op professionele wijze ingericht als hennepkwekerij. In de plantjes, zo'n duizend stuks, was broei ontstaan en dat zorgde voor rookontwikkeling. Een brand werd voorkomen. Zowel de apparatuur als de planten zijn in beslag genomen. De huurder, een dertigjarige Terneuzenaar, is aangehouden en voorlopig ingesloten. (ADVERTENTIE) een ballonvaart voor 94010° kjUNIMEH QSBRE ^en/Gent BT /_Dames gevr; jlein van deriielm Weiizen/Gent - Het scheep sverkeer door het Kanaal jjt-Terneuzen wordt ernstig gevrij l»derd door een te la§e water" ~54?1 ?7tt Rijkswaterstaat heeft de O /fll f,estane diepgang van schepen liet kanaal met 15 centimeter ^gebracht tot maximaal 10 meter. Hierdoor worden oral buikschepen getroffen. Zij leten óf gedeeltelijk lossen in Put van Terneuzen óf uitwij- ïinaar andere havens. jus worden er twee uur vóór en twee laagwater geen schepen geschut jeTemeuzense sluizen. In die periode MOERDÏJKTT" I sexy schoonhedf Airco- Privé Parki t. v 13.00 Vm 01.0 'Info. 0168-412555"- is het verval tussen kanaal en Wester- schelde het hoogst en gaat het meeste water verloren. Inmiddels zet de dienst Bovenschelde in Gent, verantwoordelijk voor de verde ling van oppervlaktewater in het stroomgebied van Leie en Schelde, alles op haren en snaren om water van deze ri vieren af te leiden naar het kanaal. Al het water dat door stuwen in de'rivieren, uit beken, stroompjes en zelfs grondwa teronttrekking bijeen gesprokkeld kan worden gaat via Evergem en het Tolhuis in Gent richting Terneuzen. De afvoer naar Antwerpen, Heist en Brugge is stopgezet. Bereikbaarheid van de.. Gentse haven heeft de hoogste prioriteit van de dienst. „Maandag konden we geen liter .water leveren. Dinsdag haalden we, na allerlei maatregelen 6000 liter per seconde. Van daag (donderdag) zitten we op 10.000 li ter per seconde. Nog steeds te weinig, maar waar niet is verliest ook de keizer zijn recht. Er zal eerst wat regen moeten vallen, willen wij de afgesproken hoe veelheid van 13.000 liter per seconde ha len," zegt ir. M. de Gain van de Dienst Bovenschelde. Via de Vlaamse Gemeenschap heeft de Gentse havenschepen D. Termont een te vergeefs beroep gedaan op Frankrijk om stuwen open te zetten om meer water richting België te krijgen. De Fransen hebben geweigerd want zij moeten het kanaal naar Duinkerken op peil houden. Het verminderen van de toegestane diep gang van schepen -dit jaar voor het eerst sinds 1990 - is de laatste van een reeks maatregelen die genomen worden als een lage waterstand zich aandient, aldus ing. W. Vinke van Rijkswaterstaat. De reeks begint met het verminderen en vervolgens stoppen van het spuien van zoet en vervolgens zout water. Daarna wordt met schutten gewacht tot zoveel mogelijk schepen in de sluizen liggen. Dan volgt een stremming van het schut ten rondom laagwater met twee uur, ver volgens met vier uur. Uiteindelijk wordt de toegestane diep gang van scheepvaart op het kanaal ver minderd. Dit laatste heeft te maken met het peil van het kanaal. Streef peil is 2.13 meter boven NAP. Momenteel is het peil 1.98 meter boven NAP. Die vijftien centimeter verschil wordt 'doorberekend' naar de toegestane diepgang. „Een begrijpelijke maatregel, maar wel een ramp voor de haven van Gent," zeg^ Termont. „Overslag van schepen om minder diepgang te krijgen en het wach ten voor de sluizen zijn voor de betrok ken bedrijven kostbare zaken. Door het uitwijken van schepen naar andere ha vens loopt onze havendienst forse in komsten mis." Wat Termont betreft mag het snel en overvloedig gaan regenen zodat de scheepvaart op het kanaal weer normaal wordt. „Hopelijk gaat het niet de kant op van 1976. Toen duurden de beperkende maatregelen wegens te lage waterstand vier maanden." j Gisteravond werd Termont eventjes op zijn wenken bediend, een onweersbui le verde Zeeuws-Vlaanderen de eerste druppels regen op. geuzen - Kinderen die uitkijken naar de traditionele •tenbouw tijdens de jeugdvakantieweek van buurtvere- JSkig Hof Zeldenrust en Sint Annapolder in Terneuzen, teleurgesteld te moeten worden. Er is namelijk een fort aan hout. 'hoop van het bestuur is nu gevestigd op particulieren. De va- rp'tëweek start maandag. Net zoals voorgaande jaren zouden de en tot en met donderdag met name bezig zijn met het bou- 91 van hutten. Maar toen werd voldoende hout van bedrijven in- 8®ameld en opgeslagen in peuterspeelzaal Bruintje Beer. Omdat ,enu verhuisd is, was er geen opslagmogelijkheid meer. Op kor- 9riT1ijn blijkt te weinig hout van bedrijven beschikbaar. Uiter- zijn er deze week wel andere dingen te doen, verschillende E'jes, een rommelmarkt, op woensdag een spelcircuit en op lerdag een speur- en speltocht, om maar wat te noemen. Soraya, Kirstan Demi, Melissa 1 -24u Za 11-«|J S) leuke jonge u echt genieten! 0164 126 assistentie gevr. ENBERGEN 4 di V,- 2xHp. Lesbiscl blijk tel. 0168-3302; i/ILLIBRORD 3 da ■ische trio 100, -1 t-383850 Meisje ge m verslaggever leuzen - Het dragen van waadpak is de 82-jarige die woensdag levenloos ipoelde bij buurtschap De |eje, fataal-geworden. I74488 aken, voegwerken, rerstoppingen, pag en nacht tel. i van PVC dakgoter^ Rioolontstop; Voor al uw ÜNINCX. 076-58786! Riolering of afvoer verstopt!!! Tel: 076-5419092 fl teen zagen de man van het het ander moment onder ^verdwijnen. Volgens de po- fcis het aannemelijk dat de sin een gat is gestapt waar- ii zijn waadpak is volgelopen iij met meer de kracht had om In te komen. Jepolitie maakte dat gisteren na afronden van het onderzoek end. Belg, die in het gezelschap zijn kleinzoon met een net het vissen was op garnalen, akte maandag in de Zimmer- ftzgeul tussen Rilland en Waar- einder water. id na het incident kwam er een :e zoekactie op gang aar dat leverde maandag niets ben nood!! Ketar reinl tapijt als nieuw. Pre r van onze AKTIE en laal HUISKAMER reinigen, el voor inl. of afspre 0167-567002. Maak een reclame met een Het helpt. ïtmsdag rond de middag zagen snanteïi aan de andere kant I aide Westerschelde, ter hoogte JiDeGriete het stoffelijk over- Ét drijven. "Igens de politie kon het stoffe- |i overschot zo snel van de ene arde ander kant van de Wes- fflhelde drijven vanwege de itht in het waadpak. „Waar- tlijk heeft de lucht in het ervoor gezorgd dat het li- onder water bleef zweven het lichaam in korte een afstand van twintig verplaatst kon worden stroom," zegt de politie, resten zijn inmid- De verlichte boerderijenroute is al jarenlang een zo- merfenomeen in West-Zeeuws-Vlaanderen. Honderden fietsers en automobilisten rijden in een lint langs de mooie, authentieke boerenschuren en andere monu mentale panden die deze streek te bieden heeft. Elke deelnemende boerderij kan uitgebreid worden bewon derd en ook de inwendige mens wordt door de boeren niet vergeten. Bij de boerderij van de familie De Hullu tussen Cadzand en Zuidzande - initiatiefnemer van de route - bijvoorbeeld, worden voor de deelnemers hon derden wafels gebakken. Dit jaar kan de route vier avonden worden verreden. Afgelopen vrijdag en zater dag is de boerderijenroute van start gegaan en vandaag en morgen zijn de twee laatste keren. De tocht begint om 21.30 uur. foto wim kooyman Van onze verslaggeefster Oostburg - Het wordt allemaal nog groter en prestigieuzer. Maar liefst dertien hectare grond ten zuidwesten van Oostburg, ingeklemd tussen de Nieuwstraat en de Boomkreekweg, is gereserveerd voor het Euregio-tuinen- project. Een miljoenenproject waar waarschijnlijk eind dit jaar aan wordt begonnen. De stichting Euregio Tuinen hoopt op 2,5 miljoen gulden subsidie, waar de gemeen te Oostburg zes ton van wil betalen. Veel meer dan het college van Sluis-Aarden- burg dat niet meer dan 100.000 gulden voor het project beschikbaar wilde stellen. Veel te weinig oordeelde de stichting. Dit betekende dat de oorspronkelijke locatie aan de Sluise St. Annastraat niet langer in beeld was voor de tuinen. Oostburg wilde dus wat dieper in de bui del tasten en gistermiddag werden de plannen voor de tweede keer gepresen teerd door een trotse Oostburgse burge meester Noordewier en wethouder Ros- endaal. „Een publiekstrekker voor heel de regio, waar straks 25 mensen full-time zullen werken. Niet alleen voor onze ge meente maar ook voor Sluis-Aardenburg een grote economische stimulans," aldus Noordewier. De Euregio-tuinen zijn een toeristische at tractie met als thema de Europese tuinstij- len uit heden en verleden. Een belangrijke rol is weggelegd voor educatie. De stich ting heeft de tuinen laten ontwerpen door tuin- en landschapsarchitectenbureau Bosch en Slabbers uit Gapinge. Volgens P. Verhoeff van Bosch en Slabbers zullen be zoekers aan de hand van verschillende tui nen kennis maken met diverse materialen en beplantingen. „Daarnaast wordt infor matie gegeven op het gebied van tuinin richting, natuurwaarden en karakteristie ke elementen in het Zeeuws-Vlaamse landschap. Bij de aanleg van de tuinen zal veel worden gewerkt met hagen, rozen, wilde planten en veel waterpartijen. Ten aanzien van het landelijke karakter wordt gedacht aan de uitbreiding van de boom kreek en de aanleg van andere kreken en polderlandschappen. Omdat in de omge ving van de tuinen een aantal forten te zien zijn, wordt gedacht aan een thema- tuin of een paviljoen dat hiernaar ver wijst." De tuinen komen dus op een kavel van dertien hectare te liggen. Hiervan wordt acht hectare intensief ingericht met diver se voorzieningen als thematuinen, par keerplaatsen en vijvers. De overige vijf hectare worden eenvoudiger ingericht, ge dacht wordt aan grasland en bomen. Dit stuk kan ook worden benut voor grote eve nementen, ook is hier ruimte gereserveerd voor toekomstige uitbreidingen. De hoofdingang komt aan de Nieuwstraat te liggen. Hier komt ook de parkeerplaats met een capaciteit van 430 voertuigen. Het hoofdgebouw ligt centraal in het tuinen- complex. Het bevat een centrale ont vangstruimte, restaurant, enkele confe rentiezalen, een kassencomplex en een winkel. Vanuit de serre-achtige galerijen wordt de bezoeker de tuinen ingeleid. De hoofdroute begint met een reeks histo rische tuinen. Van Middeleeuwen tot re naissance, van klassiek tot Engels. Een reeks tuinen in chronologische volgorde van geschiedenis. Omdat het hier een per manente aanleg betreft, vormt deze het hoofdbestanddeel van het complex. De he dendaagse thematuinen vormen een steeds wisselende tentoonstelling van moderne tuinen. Een prestigieus project dus waar veel geld voor nodig is. Projectontwikkelaar en te vens bestuurslid van de stichting, N. Bous- sen, meldde dat het project dit jaar op de nominatie staat voor Europese subsidie, de 5b-gelden. „Het ministerie van Economi sche Zaken, de provincie en ook het Oost burgse gemeentebestuur wil dit project co- financieren. We hebben er dus alle ver trouwen in dat het deze keer wel goed uit de verf komt. Het terrein is nu nog in han den van twee eigenaren, maar we hebben inmiddels een optie op de grond. Zodra al le planologische procedures zijn doorlo pen, kopen we de grond en gaan we aan de slag." In september buigt de gemeenteraad van Oostburg zich over het plan. VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1997 Daar I van 9.00-20.30 uur MET KLEINTJES (ADVERTENTIE) Bent u de secretaresse/ officemanager Kijk morgen in en maak werk van deze of een van de andere vacatures

de Stem | 1997 | | pagina 13