Sleutelen aan slechte slaap Deborah Cadbury pessimistisch in boek over 'stervend sperma' De tuin als restaurant Methode ontdekt voor vinden eierstokkanker DE STEM LIJF LEVEN Alligators Industrie Nut Vlinders Favorieten Centrum in Heeze pakt problemen aan pB STEM i i WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1997 [)2 Sombere toekomst voor mannelijk zaad Het milieu is in de afgelopen eeuw ernstig vervuild met or ganische chemicaliën die door de mens zijn geschapen en die voorheen op onze planeet niet voorkwamen - van kunststof fen en plastics tot pesticiden en medicijnen. Geleerden over de hele wereld zijn de afgelo pen jaren tot de verontrusten de ontdekking gekomen dat veel van die stoffen op het li chaam van mens en dier een hormoonachtige invloed heb ben. Dat heeft inmiddels het vermogen tot voortplanting van vele diersoorten angst aanjagend aangetast, vertelt de Britse wetenschapsjourna liste Deborah Cadbury. Zij schreef er een boek over. Door Martijn Hover Dat wij mensen al geruime tijd bezig zijn moeder aarde op onverantwoorde wijze aan te randen, is allang geen nieuws meer. Maar dat onze bezigheden ons ei gen voortbestaan rechtstreeks bedrei gen, was toch een schok voor de weten schappers die dat de afgelopen jaren hebben ontdekt, vertelt Deborah Cadbu ry- Deborah Cadbury, every inch a lady, maakte voor het BBC-programma Hori zon een documentaire over de verontrus tende afname van de vruchtbaarheid, niet alleen bij de mens maar ook bij tal loze andere diersoorten. Ze vond het on derwerp belangwekkend genoeg om er behalve een tv-doeumentaire een boek dan te wijden. Dat boek, met de onheil spellende titel Stervend Sperma, een ste riele toekomst, is onlangs in het Neder lands verschenen. De aanleiding voor haar onderzoek, al dus Cadbury, vormden berichten van Deense onderzoekers die een verontrus tende afname in de omvang en kwaliteit van de gemiddelde zaadlozing consta teerden. De Deense onderzoeker Niels Skakkebaek ontdekte bij zijn onderzoek naar teelbalkanker, een - vooral bij jonge mannen - steeds meer voorko mende vorm van de ziekte, dat het aantal zaadcellen per milliliter ejaculatievocht de afgelopen halve eeuw met liefst 50 procent is teruggelopen. „Aanvankelijk," vertelt de elegante Brit se, „dacht ik dat het een standaard me disch detective-verhaal zou worden - een whodunnit over de speurtocht naar de schurk. De hoosdoener zou een Deborah Cadbury: 'Als de wetenschappers het zelfs maar voor de helft bij het rechte eind hebben, gaat het al om een bijna onoplosbaar probleem.' foto klaas koppe of andere kwalijke chemicalie blijken te zijn die vervolgens verboden zou moeten worden. Einde verhaal." Maar zo simpel lag het niet, merkte de BBC-verslaggeefster al gauw. „Onderzoekers uit allerlei vakgebieden - medici, veldbiologen, biochemici - bleken inmiddels tot soortgelijke veront rustende conclusies te zijn gekomen. Het verhaal begon tenslotte zelfs science-fic- tionachtige vormen aan te nemen." Biologen in Florida ontdekten bijvoor beeld dat in veel gevallen de geslachtsor ganen van mannelijke alligators zo ver minkt waren, dat ze zich onmogelijk nog konden voortplanten. Inmiddels is be kend dat soortgelijke symptomen ook bij veel andere diersoorten op aarde steeds meer voorkomen - de mens incluis. Aanvankelijk stonden de onderzoekers voor een raadsel. Het was volstrekt on duidelijk hoe zoveel soorten in zoveel ver van elkaar verwijderde gebieden min of meer identieke symptomen konden ver tonen. Het antwoord kwam van biochemisch onderzoek. Ontdekt werd dat talloze chemicaliën die over de hele wereld in grote hoeveelheden worden gebruikt, van kunststoffen en pesticiden tot som mige 'geneesmiddelen' (zoals het beruch te DEShormoon), een zodanige chemi sche structuur hebben dat ze door de cel len in ons lichaam worden beschouwd als een soort oestrogenen (vrouwelijke hormonen). Oestrogenen spelen een belangrijke-rol in de vroege stadia van de embryonale ontwikkeling; bij het vaststellen van het geslacht van het embryo. Een teveel aan oestrogenen in het moederlichaam kan ertoe leiden dat de normale mannelijke ontwikkeling gestoord raakt. Als veel chemicaliën die wij gedachten- loos op het milieu en onszelf hebben los gelaten, inderdaad een oestrogeen-ach- tige werking hebben, aldus de weten schappers, dan ligt het voor de hand dat de alom vastgestelde problemen met de voortplanting bij veel diersoorten sa menhangen met het steeds meer voorko men van zulke stoffen in het milieu - als ze er niet rechtstreeks door wor den veroorzaakt. Cadbury's boek is inderdaad een weten schappelijke detective geworden, een thriller met een uitgebreide cast aan hoofdrolspelers - van speurneuzen als Skakkebaek tot ongewilde 'misdadigers' zoals de Amerikaanse chemicus E.A. Doisy, aanvankelijk gelauwerd met de Nobelprijs voor zijn ontdekking van het DES-hormoon, later verguisd omdat de kinderen van zwangere vrouwen die met DES behandeld waren akelige afwijkin gen aan de voortplantingsorganen kre gen. Qnderaoelf heeft inmiddels ..uitgewezen dqt eenigroot aantal stoffen uit de zoge naamde 'ojrganische' chemie soortgelijke effecten heeft. De organische of kool- stof-chemie heet zo omdat zij, net als de chemie van het leven, gebaseerd is op het element koolstof. Het koolstofatoom heeft de eigenschap dat het zich tegelij kertijd aan een groot aantal andere ato men en moleculen kan 'binden' en zo heel grote en ingewikkelde moleculen kan vormen. Tot aan de twintigste eeuw vormde het leven de enige bron van koolstofchemie op aarde. In deze eeuw is de chemische industrie daarbij gekomen. „We hebben allerlei quasi-organische koolstofverbindingen op het milieu los gelaten waar het leven in alle miljarden jaren van zijn bestaan nog nooit mee ge confronteerd is geweest," aldus Cadbu ry- „Ons lichaam beschikt niet over een me chanisme om die stoffen te herkennen of aan te pakken. We leven als het ware in een oceaan van schadelijke oestrogenen van onze eigen makelij - we hebben stoffen geschapen met het vermogen on ze eigen geslachtshormonen te imiteren en- daarmee onze -seksualiteiitnjte beïn vloeden." De Britse journaliste is zich ervan be wust dat het voorlopig om wetenschap pelijke hypothesen gaat - 'die echter, wel elke dag beter onderbouwd raken'. Mocht onomstotelijk worden aange toond dat de verontruste geleerden gelijk hebben ('zelfs de mensen uit de chemi sche industrie die ik heb gesproken, le ken oprecht bezorgd,' zegt Cadbury), ligt een oplossing toch niet een-twee-drie voor de hand. „Als de wetenschappers het zelfs maar voor de helft bij het rechte eind hebben," verzucht de schrijfster, „dan gaat het al om een bijna onoplosbaar probleem. Als je kijkt naar de lijst van 'verdachte' stof fen... Ons comfortabele bestaan is zozeer gebouwd op juist de chemicaliën waar het om gaat - stel je voor dat je alles waar plastic in verwerkt is, de deur uit zou moeten doen. Je zou praktisch niets overhouden." Door Romke van de Kaa Een tuin is voor planten en voor dieren. Een bloem bloeit enkel en alleen maar om bevrucht te wor den. Zonder insecten zou de bloei voor planten weinig zin hebben. Als we de insecten uitroeien, dan zullen de planten binnen de kort ste keren uitsterven. Een waarheid als een koe, maar toch heeft het tamelijk lang ge duurd, voordat men erachter was. Als vroeger een zeldzame plant beschermd moest worden, dan zette men eenvoudigweg een hek om de groeiplaats en verklaarde die tot natuurmonument. Rond om dat natuurmonument kon de vernietiging van flora en fauna gewoon doorgaan en toch was men na verloop van tijd verbaasd als de beschermde plant uitge storven bleek. Pas vrij recent heeft men bedacht dat planten ook kunnen verdwij nen omdat hun bestuivers uitster ven. En de pech van insecten is, dat ze niet door het plaatsen van een hek te beschermen zijn. Insecten worden door veel men sen in twee groepen ingedeeld; leuke en niet-leuke. Leuke insec- INFORMATIE Wie nadere informatie wil omtrent artikelen in deze bijlage, kan tijdens kantooruren bellen naar: 076-5312344 of 076-5312272. Schriftelijk reageren kan ook. Het adres daarvoor is: De Stem, redactie Lijf Leven, postbus 3229,4800 MB Breda. Eindredactie: René van der Velden. ten zijn bijen, hommels, libellen en vlinders; minder populair zijn luizen, vliegen, mieren en wespen. Maar ook de niet-leuke insecten hebben hun nut, al was het maar omdat ze als voedsel dienen voor mezen en zwaluwen, dieren die we nu juist weer wel leuk vinden. Het is deze samenhang van din gen in de natuur, die we uit het oog dreigen te verliezen, hetgeen soms tot goedbedoeld, maar vol slagen schizofreen gedrag leidt. We zetten een schoteltje vergif neer voor de muizen, en timmeren tegelijkertijd een uilenbroedkast in elkaar. De egels krijgen een schoteltje met melk (hopelijk lusten ze geen muizentarwe) maar tegelijkertijd verdelgen we hun normale voed sel door het strooien van slakken- korrels. Ik ken zelfs mensen die in de voortuin een vlinderstruik planten en in de achtertuin de rupsen van de broccoli spuiten. Maar over het algemeen zijn vlin ders ieders lievelingsinsect en doen we ons best om het ze zoveel mogelijk naar de zin te maken. Of dat lukt is een andere zaak, want van de zestig dagvlinders die we op het ogenblik nog hebben, staan er twintig op de lijst van bedreig de soorten. De particuliere tuinbezitter kan ook niet zo gek veel doen om de vlinderstand gunstig te beïnvloe den, want vlinders sterven niet uit door voedseltekort, maar om dat de planten waarop ze hun ei tjes leggen en waarvan hun rup sen eten, in aantal achteruitgaan. Hier ligt eerder een taak voor de overheid, en hoe het bij u in de ge- De vlinderstruik trekt wel veel vlinders maar vaak allemaal dezelfde, zoals de Atalanta. meente gesteld is weet ik niet, maar in de plantsoenen van de ge meente waar ik woon, Rheden, is het vlindervriendelijk beleid in ieder geval nog niet echt doorge drongen. Wat wij in onze tuintjes kunnen doen, is ervoor te zorgen dat de vlinders voldoende voedsel vin den. De meeste vlinders leven van nectar, hoewel sommige soorten ook vaak op afgevallen fruit, en zelfs op dode dieren te vinden zijn. De bekendste nectarleveran- cier is de vlinderstruik, die wel veel vlinders, maar vaak allemaal dezelfde trekt. Atalanta, witje, dagpauwoog en kleine vos; dan heb je het wel gehad. Het landkaartje en de gehakkelde aurelia zitten liever op het konin- ginnekruid, terwijl de blauwtjes en de kleine vuurvlinder de wilde marjolein verkiezen. De citroen vlinder zie je overal. Ik ben niet zo'n liefhebber van heemtuinen - ik zie niet in dat een plant die aan onze kant van de grens groeit waardevoller is dan een die tien meter verderop in het buitenland staat - maar er zijn onder onze inheemse planten wel een paar vlinderfavorieten. Lythrum salicaria, de lilaroze foto romke van de kaa kattenstaart, die langs de sloot kant groeit, is een goede vlinder- plant en ook de grote klis trekt es kaders van vlinders. De kaarde- bol wordt op twee manieren be nut: de nectar wordt uit de bloe men gezogen, maar ook vlinders moeten van tijd tot tijd water drinken en dat kunnen ze in de bladoksels van de kaardebol, waarin bijna altijd water te vin den is. Sinds enige tijd maakt een zelfstandig Centrum voor Slaap- en Waakstoornissen deel uit van Epilepsiecentrum Kempenhaeghe in Heeze. Het centrum draagt kennis over de slaap over aan huisartsen en specialisten. Daarnaast helpt het centrum mensen met ernstige slaapproblemen, die niet in het normale hulpcircuit geholpen kunnen worden. Door Pieter Lomans „Wij zijn geen vervanger voor huisarts of specialist," zegt neu roloog en slaapdeskundige dr. Guus Declerck zeer beslist. „Mensen met slaapproblemen kloppen eerst bij de normale hulpverlening aan. Kunnen de problemen daar niet worden opgelost, dan komen ze pas bij ons terecht." Declerck is hoofd van het on langs opgerichte Centrum voor Slaap- en Waakproblemen (CSW) in Heeze. Over toeloop heeft hij niet te klagen. „Slecht slapen is een enorm probleem," zegt hij. „Om een indruk te ge ven: vijf tot tien procent van de volwassen bevolking neemt vier of vijf keer per week een slaap pil. En slecht slapen is nog altijd de grootste oorzaak van auto ongevallen met dodelijke af loop." Hoewel slaapproblemen veel voorkomen, weten huisartsen en specialisten vaak niet wat voor hulp ze kunnen bieden. Het CSW heeft daarom meteen twee zaken stevig aangepakt. Declerck: „Allereerst hebben we in samenwerking met de huisartsen goede richtlijnen op gesteld om mensen met slaap problemen gericht te onderzoe ken. Zo kunnen ze een onder scheid maken tussen ernstige gevallen die worden doorge stuurd, en de minder ernstige gevallen die ze zelf kunnen be handelen." Declerck vervolgt: „Verder heb ben we een programma opgezet om mensen zonder hoogdraven de psychotherapie of psychia trische behandelingen weer grip te laten krijgen op hun slaap. Ook huisartsen kunnen die technieken hier leren, zodat ze zelf ook weer meer mogelijkhe den hebbena.voor behandeling van hun patiënten. Deskundig heidsbevordering is een duide lijk speerpunt van onze werk zaamheden." Overdag in slaap vallen, is de meest gehoorde klacht van de mensen die bij het CSW terecht komen. Met de modernste tech nieken wordt het slaappro bleem dan in kaart gebracht. „Deze onderzoeken zijn onge looflijk belangrijk," zegt De clerck. „Een aanzienlijk deel van de mensen heeft bijvoor beeld slaapapneu, een aandoe ning waarbij de ademhaling tij dens de slaap te vaak en te lang stokt." „Mensen worden daarvoor vaak geopereerd," vertelt Declerck verder, „maar in één op de vier gevallen blijven ze daarna toch slaperig. Omdat er blijkbaar een andere oorzaak is. Dat is ongelooflijk vervelend voor de patiënt. Wij vinden dat je vóór een behandeling dergelijke an dere oorzaken moet uitsluiten, door een goede uitgebreide diagnose te stellen." Het slaapcentrum in Heeze speelt ook een belangrijke rol in het behandelen van zeldzame aandoeningen zoals narcolep- sie. Mensen met narcolepsie kunnen tijdens een stress-situa tie ineens in slaap vallen. Moe ten ze lachen, dan worden ze letterlijk slap van de lach en vallen ze zomaar van een stoel. Declerck: „Narcolepsie is zo zeldzaam dat een neuroloog in zijn leven hooguit een of twee patiënten tegenkomt. Ze heb ben dus geen ervaring in het on derzoek en de behandeling van die patiënten. Wij zijn daar in gespecialiseerd en hebben mo menteel ongeveer 150 mensen in behandeling." Ook extreme avondmensen hebben de weg naar het CSW gevonden. Zij hebben last van een sterk verschoven biologisch ritme en kunnen pas tegen een uur of drie 's nachts in slaap ko men. Met lichttherapie of het medicijn melatonine proberen Declerck en zijn medewerkers de klok letterlijk terug te draai en, zodat avondmensen de slaap wél vroeg te pakken krijgen, Declerck: „We hebben twee mensen in behandeling die blind zijn en daardoor geen dag-nachtritme meer hebben. Dankzij melatonine lopen ze nu weer keurig in het gareel." Ook aan het ouder worden be steedt het CSW aandacht. Bij het verouderen wordt de biolo gische klok wat zwakker, wat gevolgen heeft voor de slaap, 's Nachts bijvoorbeeld wat korter slapen en overdag enkele dutjes tussendoor. Maar er wordt ook naar heel praktische zaken ge keken. Declerck vertelt: „In een ver pleeghuis brandt 's nachts altijd een klein lampje zodat mensen zich kunnen oriënteren als ze bijvoorbeeld naar het toilet moeten. Maar dat schemer lampje is al voldoende om de aanmaak van melatonine te on derdrukken, waardoor de slaap minder diep wordt. Het is onze taak om ook op dit soort zaken te letten." Behalve medicijnonderzoek en onderzoek naar het slaap- waakritme bij mensen in ploe gendienst, doet het centrum in Heeze' onderzoek naar de over gang van waken naar slapen, „Daar gebeuren soms echt spec taculaire dingen", zegt neuro loog Declerck. Het blijkt bijvoorbeeld dat som mige mensen te lang in de sche mertoestand tussen slapen en waken blijven hangen. De zin tuigen nemen dan nog maar half waar, waardoor de interpretatie helemaal op hol kan slaan. Ang stige dromen en belevenissen zijn het gevolg. „Soms belanden deze mensen bij de psychiater vanwege hallucinaties, terwijl het gewoon een lichamelijk, fy siologisch probleem is". Een ander spectaculair pro bleem ontstaat tijdens de droomslaap. Op dat moment zijn de hersenen zeer actief be zig met dromen. Tegelijkertijd zijn de spieren helemaal slap. Met name bij oudere mensen komt het voor dat er nog zeer actief gedroomd wordt, maar dat de hersenen niet meer zo goed in staat zijn om de spieren slap te houden. Declerck: „Die mensen krijgen in hun slaap echt agressieve buien, grijpen hun partner vast omdat ze denken dat die wordt aangevallen, enzovoort. Ook dat is een fysiologisch probleem, maar een jaar of vijf geleden za ten die patiënten allemaal net jes bij de psychiater of werden ze verdacht van beginnende de mentie." Britse onderzoekers van de Cancer Research Campaign (CRC) hebben een testmethode ontwikkeld om eierstokkanker in een vroeg stadium op te sporen, als behandeling nog mogelijk is. Het gaat om echografisch meten van de omvang van de eierstokken en bloedonderzoek naar een eiwit dat door de kanker wordt geproduceerd. Ze hebben goede hoop dat ze de methode zo kunnen verfijnen dat die toepasbaar is voor bevo - kingsonderzoek, zoals dat naar borst- en baarmoederhalskanker In het daglad The Guardian zegt onderzoeker dr. Ian Jacobs vanB Bartholomew's Hospital in Londen, die de twee onderzoeken begeleid dat vroegtijdige ontdekking van de ziekte via bevolkingsonderzoek e overlevingskans flink zal laten stijgen. Omdat er momenteel geen grootschalig onderzoek naar eierstokkanke mogelijk is, komen vrouwen er niet achter dat ze de ziekte hebben om dat die in het eerste stadium nauwelijks klachten geeft. Als de ziekt eenmaal is ontdekt, is de overlevingskans gering. De meeste Patl® zijn na vijf jaar dood. In Groot-Brittannië overlijden ieder jaar 4 vrouwen aan eierstokkanker, in Nederland 1200. Behandeling met kan kerremmende middelen als Taxol, taxotere of Yewtaxan werkt met g nezend, maar levensverlengend. In Groot-Brittannië gaan nu twee grote onderzoeken van start om e achter te komen of de testmethode levens kan redden. In novembei gint een onderzoek onder drieduizend vrouwen bij wie in de fam:die erstokkanker voorkomt. Zij worden vijf jaar lang ieder jaar on 0 met echografie en bloedtests. Het tweede onderzoek, dat zeven jaarg duren, omvat 120.000 vrouwen die niet zo'n voorgeschiedenis he De helft van deze vrouwen wordt jaarlijks onderzocht, de andere niet. (anp) NEDERLAND 1 Qg 00 Journaal gg 07 Survival run 1997 (herh) 0900 Journaal 59 07 Get the Picture (herh) 59 34 Baby it's You (herh) 5939 Dokument: De zwarte draad (herh) Ij 40 opdracht in Afrika (herh, tot 11.11) 1708 Alles kits, kindermagazine met Oen van je kop; 17.18 /HHVerha len uit Europa; 17.33 Bertje Knor met Oh nee hè, bedtijd; Pieletje Peenhaar; Heremietje en Hendrik en zijn vriendjes 1305 Growing Pains, comedy 1832 Get the Picture 19 01 Studio RKK 1929 Gezicht van Nederland: Alphen aan den Rijn 20.00 Journaal 20.24 Netwerk, actualiteitenrubriek 20.59 Weeroverzicht 21.06 September, mini-serie (deel 3) 21.55 Yoy: Dakloos, documentaire over jongeren die dakloos zijn 22.22 Close-Up: De diva's van de strip tease, serie documentaires 23.19 7 levens, gesprekken tussen 7 jon geren over hun hartstochten (herh, tot 23.46) NEDERLAND 2 13.00 Journaal (tot 13.05) 14.00 De verandering (herh) 14.30 Ik weet het beter (herh) 14.55 Omega (herh) 15.45 Peter (herh) 15.55 Clip 16.00 Journaal 16.07 Discoveries unlimited, populair- wetenschappelijk magazine voor de jeugd 16.34 Olympica, documentaire-serie over de hoogtepunten uit de Olympi sche Spelen (herh) 16.59 Telearchief (herh) 17.28 The Making of Batman en Robin, reportage 17.59 2Vandaag, actualiteiten met om 18.00 Journaal; 18.43 Sportjournaal en vanaf 18.51 Hoofdpunten uit het nieuws gevolgd door het weer 19.00 Eenmaal andermaal 19.29 Ik weet het beter, spelletje 19.55 Overal en nergens: Het ligt op straat portret van de zanger, dan ser, animator, acteur en choreo graaf Bradley Rapier 20.30 Studio Sport 21.55 Stille getuigen, documentaire 22.30 Epilepsie, documentaire 23.00 Studio NOS met ca. 23.30 uur Jour naal (tot 23.55) NEDERLAND 3 .unjiv'l I "VD -a 18.00 Villa Achterwerk, kindermagazine BELGIË FRANS 1 12.50 Nieuws 13.15 Freunde fürs Leben, se rie 14.05 Télétourisme 14.35 Uria, l'enfant de la rivière, portret 15.25 Autant savoir, consumentenmagazine 15.50 Le blamato- scope, kindermagazine 16.45 The Waltons, serie 17.35 The Fall Guy, misdaadserie 18.30 Régions soir 18.45 Le quotidien des sports 18.50 Maguy, serie 19.30 Nieuws 20.10 Les carnets du bourlingueur 20.45 Omar Mukhtar, Lion of the Desert, Ameri kaanse speelfilm uit 1978 van Moustapha Akkad met Rod Steiger, Anthony Quinn en Oliver Reed 23.30 Coup de film, magazine 23.55 Le jeu des dictionnaires 00.20 Laatste nieuws BELGIË FRANS 2 17.25 La pensée et les hommes 18.00 Le blamatoscope, kindermagazine 18.55 Re gions soir 19.15 Gourmandises, culinair ma gazine 19.30 Nieuws 20.05 En toutes let hes, literair magazine 20.45 Planète des hommes, magazine 21.55 Laatste nieuws 22.20 En toutes lettres, literair magazine (tot 23.00) DUITSLAND 1 05.30 Morgenmagazin, ontbijttelevisie 09.00 Tagesschau 09.03 Dallas, soap 09.45 Bodyfeeling, ochtendgymnastiek 10.00 Ta gesschau 10.03 Die Kunst zu trauern, docu mentaire 10.35 Info Gesundheit 11.00 Ta gesschau 11.04 A Piano for Mrs Cimino, Amerikaanse speelfilm uit 1981 (herb J2.35 Umschau 12.55 Presseschau 13.00 mgesschau 13.05 Mittagsmagazin 13.45 ™minus-News, economisch magazine 1400 Tagesschau 14.03 WunschBox, amu sement 15.00 Tagesschau 15.15 Abenteuei "ildnis, serie natuurdocumentaires 16.0C 5portschau live met EK zwemmen 17.55 •eibotene Liebe, serie 18.25 Marienhof, se ne 18.55 Wildbach, serie 20.00 Tagesschai 20.15 Sportschau live/voetbal: WK-kwalifi tatiewedstrijd Noord-lerland-Duitslanc 22.45 Tagesthemen 23.15 Der Mann mi Maske, tv-film 00.50 Nachtmagazir MO Invitation to the Dance, speelfiln 240 Sportschau extra: WK-kwalificatie wedstrijd Noord-lerland-Duitsland (herh) DUITSLAND 2 1 05'30 Zie Duitsland 1 09.03 Ferien-Fiebe met Urmel, tekenfilmserie. Aansl. Band ^er goldene Fussball, jeugdfilm 11.0( ia.13,45 Die Biene Maia' Tekenfilmseri ■10 Jeder Tag ein Abenteuer, jeugdserk ■25 Logo, jeugdjournaal 14.35 Ocea H jeugdserie 14.58 Theos Geburtstar j e 15-00 heute 15.05 Gesundheit!, nr ™*n magazine 15.30 Vorsicht, Falle! 16.0 U1 - die Show 17.00 Heute 17.15 Hall eutschland, magazine 17.45 Voll erwisch «musement 18.15 Wolke 7, datingsho 19 LeUte 'leute' ma9az'ne 19.00 Heu •*5 4 Urlauber und 1 Baby, korte Duit: ij1 20-15 Rosamunde Pilcher: Somm m Meer, tv-film 21.45 Heute 22.15 Ken: r enen D., magazine 23.00 Derrick, mi

de Stem | 1997 | | pagina 18