it Classic int Effects ireëer je ieester- erkjes. de stem 'Provincie kioet PAK's aker meten' alle zonnebrillen* Wilt u meer weten over de euro? p dichtbij LAND - 'Vergaderingen collectief vervoer zijn wassen neus' Provincie versoepelt eisen taxibedrijven euro ijker 8 x 21 lert irste verflaag] erfmolen tagopvang dakloze verslaafden draait zeker een jaar langer door o.a. Straks bepakt en bezakt naar Rotterdam 'Sneller richtlijnen voor PAK's in lucht' oor n [t, caravan Inemen NIEUW Peskundige op gebied vervuiling: Brandstichter angehouden Armani Dolce Gabbana Fendi Polaroid Jay Ban Versace SERENGETI, OAKLEY -10% C1 CDA richting Europese Commissie: Kritiek CDA Sluis-Aardenburg: Het Nationaal forum voor de introductie van de euro. 10.- KORTE NIEUWSTRAAT 3J 4561 AX HULST TELEFOON: (0114)312327 TELEFAX: (0114) 3194941 IA.N.V.C. pv:' 3 jiecoratieve verftechnieken :n met Classic Paint Effects. ;tje irt fraai craquelé met lud gedecoreerd? U doet het! ut met een bijzonder klas- itstraling? U doet het! Die ekenkist in de hal een antie- traling geven? U doet het! :ns bij ons kij- ontdek hoe lestraat 58, 4561 AE Hulst >59 Fax.: 0114-311464 zondag 24 aug. 13-17 uur-_ Zeeland Lonze verslaggever ijieuzen - Het experiment met de Lpvang voor dakloze verslaafden iferneuzen wordt zeker met een ai verlengd, tot 1 januari 1999. De meerite kreeg gisteren een brief de minister van Volksgezond- Welzijn en Sport waarin de officieel wordt bevestigd. Het gemeentebestuur moet nu voor 1 september een verzoek bij de minister indienen om officieel voor die verlenging en de daarmee gepaard gaande financiën in aanmerking te komen. Bij deze brief moet ook een begroting zitten van de kosten voor 1998. „Dat wordt voor ons even hard werken. De minister heeft klaarblijkelijk niet in de gaten dat er bij ons nog een paar men sen op vakantie zijn. We doen er in ieder geval alles aan om het verzoek nog voor 1 september de deur uit te doen," aldus een woordvoerder van de gemeente. De dagopvang wordt momenteel gecom bineerd met het slaaphuis aan de rand van de binnenstad. Of die combinatie ook volgend jaar blijft bestaan is nog on duidelijk. „Over de nachtopvang is nog geen be sluit genomen. Kijk, voor de dagopvang krijgen we geld van het ministerie. De nachtopvang betalen we zelf, samen met de zorgverzekeraars. In overleg met de Stichting Agogische Zorgcentra Zeeland bepalen we volgende maand hoe we ver der gaan met de nachtopvang. We be spreken dan of we op dezelfde voet door gaan of op een andere manier." In de loop van volgende maand wordt ti o«ze verslaggever Ijidelburg - De provincie moet meer metingen naar concen- pies van polycyclische-aromatische koolwaterstoffen i) in Zeeland uitvoeren. Om zo in de toekomst sneller te Lof in een bepaald gebied te hoge waarden worden gemeten. ■igens H. Morelissen, hoofd Mi- piiygiëne van de provincie 1, zou er op die plaatsen in Inland waar verwacht mag laden dat de concentratie kan- nerwekkende PAK's zeer laag bemeten moeten worden. Op p manier kunnen hogere meet- iiltaten die in grensgemeenten Urkomen beter op hun juiste narde geschat worden. [klissen reageert hiermee op li bodemverontreiniging in Zei- lalt Onderzoek van de provincie s uit dat de vervuiling be- jsrkt is gebleven tot Belgisch Maar ook dat rich- l de grens de geconstateerde ïaeveelheid PAK's groter wordt. |li! ontbrak de provincie tijdens (I onderzoek aan vergelijkings- fcteriaal. Daarom moesten laetresultaten van het Belgische ■tasje Asper, dat schoon wordt pclit, worden gebruikt. n aanleiding |.Er is meer vergelijkingsmateri- idig," zegt Morelissen. Als g van de huidige onderzoe- la in België zullen ook op Ne- [slands grondgebied de metin- nnaar PAK's doorgaan. Vol- s Morelissen vonden die tot tiloe niet met regelmaat plaats, [lij delaatste metingen, eind '95 '96, bij Sluiskil, hebben s gevonden. We hadden ®nn ook geen aanleiding om |iii onderzoek elk jaar te ver- ifa." fil het gisteren uitgebrachte rverslag Ruimte, Milieu en later 1996 van de provincie Zee- N blijkt dat in Zeeland de waarden voor schadelijke slburg - De politie heeft dins- lacht een 62-jarige Oostbur- I ingehouden op verdenking II brandstichting bij het huis peen 61-jarige plaatsgenoot. J-°P aanwijzingen van getuigen ®Sehouden Oostburger, die op a verwarde indruk op de politie «te, heeft inmiddels bekend, giftand aan de Schorpioen brak f'iond half een en ontstond in 1 hout naast de garage, alert optreden van de bewo- en de brandweer van Oost- L kwamen de vlammen niet per en kon de auto, die in de f geparkeerd stond, gered ■Men. stoffen in de lucht vorig jaar niet zijn overschreden. Grootschalige luchtverontreiniging door stoffen die in en buiten de provincie de lucht ingaan, is hier dan ook niet voorgekomen, aldus de provincie. Daling Bij de metingen naar de kwaliteit van de lucht in Zeeland worden naast de grootschalige luchtver ontreiniging ook de stoffen die lokaal en regionaal van belang zijn bekeken. Op lokaal en regionaal niveau kwamen stoffen als benzo(a)pyr- een, benzeen en fluoriden wel bo ven de streefwaarden uit. De pro vincie zegt in het jaarverslag ech ter dat er geen grenswaarden zijn overschreden. De provincie wijst er in het ver slag op dat de uitstoot door de Zeeuwse industrie verder is ge daald. Dan gaat het met name om de uitstoot van stoffen als ben zeen, etheen en benzo(a)pyreen. De uitstoot van fluoriden bleef ongeveer gelijk. Het doel in het Nationaal milieu beleidsplan-plus is de uitstoot van milieugevaarlijke stoffen zo ver terug te dringen dat risico's voor mens en milieu verwaar loosbaar klein zijn geworden. Dit moet in 2010 bereikt zijn, terwijl in het jaar 2000 er geen over schrijdingen meer mogen plaats vinden van de maximaal toelaat bare risiconiveaus. Vergunningen In november vorig jaar zijn af spraken gemaakt met Vlaanderen over uitwisseling van informatie bij het verlenen van vergunnin gen aan bedrijven binnen drie ki lometer van de grens. Het toen opgezette stappenschema is in april van dit jaar gestart, maar de uitvoering verloopt nog moei zaam, zo bleek bij de verontreini ging in Zelzate. „De gemaakte afspraken tussen de provincies Zeeland, Noord- Brabant en Oost-Vlaanderen gel den voor de uitbreiding of de ves tiging van nieuwe bedrijven, en niet voor al bestaande milieuver gunningen. Wij hebben wel de mogelijkheid om bezwaren in te dienen tegen de afgifte van een vergunning aan een Belgisch, vervuilend, bedrijf," zegt More lissen. Hij sluit niet uit dat in de juist gevormde werkgroepen van Zeeland en Oost-Vlaanderen aan de orde komt ook de al bestaande milieuvergunningen alsnog te be kijken. (ADVERTENTIE) OPTIEK I ^tJHUISPLEIN 3 °°RPSSTRAAT 19 OOSTBURG BRESKENS DE COCK TEL.(0117)453657 TEL.(0117)385300 De Zeeuius-Vlaamse Giete rij in Sas van Gent heeft de opdracht in de wacht gesleept voor het uitvoeren van het Rijksgeschenk voor de stad Rotterdam. Het bedrijf zal het komende half jaar bezig zijn met het ontwerp van de Cana dese beeldend kunstenaar Jeff Wall. In het beeld 'Depot voor ge vonden voorwerpen' wordt 60 ton - dus 60.000 kilo - ijzer gietwerk verwerkt. De stella ge is achtkantig, in de vorm van een honingraat met één open zijde. Het gevaarte wordt 2,30 meter hoog en 10 meter in doorsnee. Binnenin worden veertig koffers, tassen, hutkoffers, plunjezakken en rieten koffers, allemaal in zer gegoten, bevestigd. Het monument wordt van Sas van Gent naar Rotterdam ver voerd in acht vrachtwagens. Ter plaatse worden de 27 sa menstellende delen gemon teerd en in de bodem vastge zet. Het kunstwerk gaat naar de Rotterdamse Kop van Zuid, vanwaar vroeger de emigranten naar Amerika ver trokken. Nu staat daar het roemruchte Hotel New York. Rotterdam vierde in 1990 zijn 650-jarig bestaan. Het monu ment van Jeff Wall, dat in maart op zijn plaats moet staan, is dus een tamelijk ver laat geschenk aan de stad. Met het project is enkele miljoenen gemoeid. De internationaal befaamde kunstenaar Jeff Wall, die in Vancouver (Cana da woont), is op gezette tijden bij de ZVG in Sas te vinden om het proces bij te sturen. Kunstenaar Jeff Wall rechtsgeeft instructies aan medewerkers van de Zeeuws-Vlaamse Gieterij. Ze maken eerst een plan kier van hout en gieten dit gevaarte later in ijzer. FOTO'S WIM KOOYMAN I I I I WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1997 waarschijnlijk ook duidelijk of de huidi ge tijdelijke locatie blijft gehandhaafd. Een en ander hangt af van de mogelijke verhuizing van het Zeeuws Consultatie bureau voor Alcohol en Drugs naar een ander pand. Als de nieuwe huisvesting is gevonden wil het ZCAD de dagopvang daar huisvesten. Wat er dan met het slaaphuis gaat gebeuren is nog niet dui delijk. Van onze verslaggever Zelzate - Het CDA in het Europees Parlement wil van de Europese Commissie weten of zij bereid is sneller dan in 1999 te komen met een scherpe richtlijn die de maximale toegestane hoeveelheid polycyclische-aromatische koolwa terstoffen (PAK's) in de lucht vastlegt. De CDA'ers W. van Velzen en R. Oomen-Ruijten willen bo vendien weten of het Zelzaatse bedrijf VFT voldoet aan de richtlijnen voor controle op eventuele milieuvervuiling. De twee CDA-leden reageren hiermee op de geconstateerde bodemverontreiniging in Zel zate. Velen vermoeden dat VFT de veroorzaker is van de ver vuiling, die beperkt is gebleven tot Belgisch grondgebied. Het CDA vraagt de commissie of er een gezamenlijk plan van aanpak bij grensoverschrijden de milieuvervuiling moet ko men en of dat de milieuregels bij vergunningen in de lidsta ten hetzelfde moeten zijn. Het CDA wil weten of de Bel gische overheid de Nederland se, en Zeeuwse, autoriteiten niet meteen had moeten inlich ten over de ernst van de veront reiniging met de kankerver wekkende PAK's. De twee willen dat de Europese Commissie bekijkt of met an dere wetgeving het bedrijf spoedig aangepakt zou kunnen worden. Ook de eventuele schadever goedingen komen aan de orde bij de vragen van het CDA. De Europese Commissie moet be antwoorden welke procedure gevolgd moet worden om de Belgische vervuiler aansprake lijk te stellen voor de schade die in Zeeuws-Vlaanderen is ontstaan. Van onze verslaggeefster Sluis-Aardenburg - Er is geen verschil tussen de samenstelling van het dagelijks bestuur en het algemeen bestuur van het sa menwerkingsverband collectief vervoer Zeeuws-Vlaanderen. Vergaderingen van het algemeen bestuur zijn een wassen neus waar alles zonder op- of aanmerkingen wordt aangenomen, omdat de discussie en besluitvorming in het dagelijks bestuur plaatsvindt waar verder niemand bij aanwezig is. Deze kritiek uit de CDA-fractie Sluis-Aardenburg in een brief richting het college van B en W van de gemeente Sluis-Aarden burg. „Het aanwezige publiek zal nooit weten met wat voor argu menten dingen doorgaan of wor den afgewezen. Wij verzoeken u daarom tot uitbreiding van het algemeen bestuur met bijvoor beeld een of twee raadsleden van elke gemeente van het samenwer kingsverband (Oostburg, Sluis- Aardenburg en Terneuzen, red.), zodat er toch nog discussie kan worden verwacht vanuit de ge meenteraden," aldus de fractie in haar brief. B en W van Sluis-Aardenburg hebben afgelopen november de besluitvorming rond het leerlin genvervoer overgedragen aan het samenwerkingsverband. Met als voorwaarde dat aantoonbaar een concurrerende prijsvorming tot stand komt. Het CDA heeft hier grote twijfels over. „Kunt u ons aantonen dat een prijs van 1,27 per kilometer concurrerend is De prijs voor het schooljaar 96/97 bedroeg 99 cent per kilometer." De samenwerking tussen de ver voersbedrijven is volgens de frac tie op deze manier ver te zoeken: „Het mag toch niet zo zijn dat be drijven die jarenlang het leerlin genvervoer hebben gedaan en dit nu niet meer mogen, mogelijk daardoor mensen moeten ont slaan en wagens aan de kant moeten zetten." De partij heeft nog meer vragen over het collectief vervoer. Zo vraagt het CDA uitleg over het feit dat het leerlingenvervoer niet Europees is aanbesteed en het WVG-vervoer wel. Het komt de fractie verder vreemd over dat de gemeenteraad van Sluis-Aarden burg niet op de hoogte is van de vergaderingen van het samen werkingsverband collectief ver voer. De partij wil dan ook de vergaderdata hebben en ze vraagt het college de vergader stukken ter inzage te leggen. Ten aanzien van het besluit van het algemeen bestuur om het leerlingenvervoer onder te bren gen bij Taxicom, zou het CDA graag de argumenten om tot dit besluit te komen, horen. Van onze verslaggever Middelburg - De provincie gaat het Zeeuwse taxibedrijven per november dit jaar makkelijker maken om uit te breiden. (ADVERTENTIE) Bovendien krijgen nieuwe toetre ders tot de taximarkt meer kan sen om definitief een plaatsje te veroveren. Gedeputeerde Staten van Zee land (GS) nemen hiermee de aan bevelingen van onderzoeksbu reau NEA over. Dit bureau on derzocht de mogelijkheden om het provinciale taxi-vergunnin- gen-beleid aan te scherpen. NEA deed de provincie de aanbe veling om ervoor te zorgen dat het taxibestand uitgebreid kan worden. Zo zijn er straks per taxi nog maar achttienhonderd gere den uren nodig, terwijl dat aantal nu nog tweeduizend is. De vast gestelde minimale opbrengst per wagen blijft op 45 gulden per uur. Nieuwe toetreders krijgen een vergunning voor een jaar, waarin zij met een wagen mini maal vijfhonderd uur aan de slag moeten zijn en waarmee ze 35 gulden per uur binnen moeten krijgen. Het onderzoeksbureau NEA vindt verder dat er een chauffeurspas met pasfoto zou moeten komen met daarop per soonsgegevens van de taxichauf feur. De provincie verwacht dat invoering ervan leidt tot een ver hoging van de kwaliteit van de dienstverlening. Bovendien is controle op naleving van voor schriften dan een stuk makkelij ker. GS wachten landelijke ont wikkelingen op dit terrein af. GS gaan wel meer bekendheid geven aan de mogelijkheid voor reizigers om klachten in te dienen over het taxivervoer in Zeeland, zoals NEA ook adviseerde. Het onderzoek is begeleid door een werkgroep waarin naast de provincie, de Rijksverkeersin spectie (RVI), de regiopolitie en de werkgeversorganisatie van de taxisector KNV-taxi vertegen woordigd waren. De provincie stemt in met de belangrijkste aanbevelingen omdat ze aanslui ten bij het beleid van het Rijk. Dat is namelijk'van plan het aan tal taxi's per onderneming over enkele jaren volledig vrij te laten. In het plan om het taxibeleid te liberaliseren zit het vanaf 2000 niet meer laten verlenen van ver gunningen door de provincies maar door het RiJk. De Tweede Kamer praat dit najaar over de voorgestelde liberalisering. Voor meer informatie kunt u terecht bij het Nationaal Forum. Het Nationaal Forum wordt gevormd door organisaties van con sumenten, werkgevers, werknemers, de financiële sector en de overheid. Deze organisaties leveren vanuit hun eigen invalshoek en specifieke deskundigheid een bijdrage aan de voorbereiding van de invoering van de euro in Nederland. Bel de gratis Eurolijn 0800 1521 (ma-vr van 9.00 - 21.00 uur) voor het opvragen van het informatiepakket of kijk op de Eurosite http://www.euro.nl 2e kwartaal 1998 Besluit deelnemende landen EMU 1998 I 1999 i-r— omstreeks januari 2002 Invoering euromunten en -biljetten 2001 2000 1 januari 1999 Vaststelling waarde euro Invoering euro in bank en giroverkeer 2002 1 juli 2002 De gulden verdwijnt als wettig betaalmiddel

de Stem | 1997 | | pagina 13