'Naïef romantisch voetbal levert weinig op' Wachten op topdansende keeper SPORT B2 'ORTNIEUWS kort WK-ploeg ers populair profploeg-Raas I vertraagd 'elftal op Rusland SG STANDEN Nieuwe NAC-trainer Herbert Neumann weigert Bredaas publiek flauwekul te verkopen Spelregelboekje na laatste wijzigingen dertig procent dunner MEM DINSDAG 19 AUGUSTUS 1997 iG 19 AUGUSTUS 1997 g1] \i aankondiging met fietsen te ston Dbree toch deel uit van de Britse gp de baan, die van 27 tot en met 31 luden. Obree start niet op zijn spe lolging, maar is lid van de ploeg op 1 dat hij een punt ging zetten aeh- brde over onvoldoende financiële lug te kunnen keren op het hoogste fcte. In 1993 baarde Obree opzien tcord op 51,596 km te brengen Hii jfegen de wereldtitel achtervoleiJ |r in Colombia. 8 8 Ian Roy Makaay op Tenerife zit het Ie Vitesse verruilde voor de Spaan- t zondag op het eigen toernooi van li Werder Bremen, fegenaar daarop liefdevol in de ar- Ibestek van tien minuten een kwar- Is wel een aanwinst zijn. lat wordt gehouden ter gelegenheid Ide thuisclub, doet verder Atletico lijn doelpunten tussen de 6e en 15e guze wisselde trainer Fernandez de lad genoeg gezien van zijn nieuwe nvaller Peter Beardsley toch ver in eerste instantie wilde Newcastle Ier omdat de club in de problemen blesseerde spelers, lelopen week echter John Barnes en ■weg vrij om de 36-jarige Beardsley ■miljoen gulden over te doen aan het noveerde Bolton Wanderers. Van de Rabo-amateurploeg stappen I Raas. Johan Bruinsma, Bert Hiem- contract voor twee jaar getekend die veel potentie hebben. „De afge- lodige prijzen gepakt. Het is nu aan gn dat ze ook in het profmilieu kun- vanuit de eigen opleiding van het |naar de professionals. t betaalde voetbal begint deze week, ragen voor clubcards zijn gehono- bien vraag in de laatste weken kan Ie niet tijdig afronden. Zonder club- principe geen toegang meer tot een gewerkt, maar enige vertraging in de I liet een woordvoerder van de KN- Iter geen sprake. Toeschouwers die Ichikken, kunnen via het tonen van Ion een kaartje kopen bij de kassa." dagen bij de profclubs is de vraag Jegen. „We hebben de clubs vorige lor een opeenhoping. Toch was een piet te voorkomen. De grote toeloop ildus de zegsman. De Staatsdrukke- lards afgezet. lft maandag de wedstrijd tegen Rus- Jduel werd gespeeld ter gelegenheid Ide voetbalbond van Rusland. tweede helft en kwamen op naam n en Guerrero van Atletico Madrid. Iselecteerde wereldelftal was plaats Ituttgart en Aron Winter van Inter. I) toeschouwers gespeeld in het voor fctadion. De voetbaltempel werd na i die 400 miljoen gulden kostte, her- lAlleen het schuifdak is nog niet af, j^taan Russische voetbalbond. |o-2 (0-0). 52. Djorkaeff 0-1, 78. Guerre- la). Toeschouwers: 62.000. J (Valencia/ 64. Gospodarek/Bochum); Idalajara), Verlaat (VfB Stuttgart) en fcrkaeff (Inter Milan/ 80. Tsveiba/Vladi- Tid) en Winter (Inter Milan); Papin (Bor- J Effenberg (Bro. Mönchengladbach) en pstsjastnitsj/Santander). iteaua Boekarest in de return van de impions League de achterstand van oekarest de eerste wedstrijd welis- g werd door de tuchtcommissie van :mentaire 3-0. met Laurent Founder in de basis, geschorst en dus niet speelgerech- gele kaart in eerste wedstrijd van de -6). Zijn tweede, die automatisch ikken in de finale van de Europese lotterdam tegen FC Barcelona (0-1)- le prijs (Jackpot): geen winnaar. 2e prijs: 2 winnaars die elk briitot 50.000,00 ontvangen. 3e prijs: oo winnaars die elk f. 1000,00 ont vangen. 4e prijs: 219 winnaars die i elk f. 250,00 ontvangen. 5e prijs-' 3440 winnaars die elk f. 25,00 ont vangen. 6e prijs: 4662 winnaars die elk f. 10,00 ontvangen. 7e prijs- 56.252 winnaars die elk f. 5,00 ont vangen. Cijferspel 33. 6 cijfers goed: geen winnaar. 5 cij fers goed: 4 winnaars. 4 cijfers goed: 28 winnaars. 3 cijfers goea- 257 winnaars. 2 cijfers goed: 26o winnaars. VOETBAL Bekervoetbal tweede elftallen. Poule 5: TOP Oss - NAC 0-3, FC Twente - Den Bosch 1-3, RBG Eindhoven 1-0. De opwarmrondjes zagen er hoopgevend uit, maar de proloog - twee moeizame bekerzeges op TOP Oss en SC Feyenoord - wees uit dat de competitiestart aan de vroege kant komt voor NAC. „De vlakke aanloop ontbreekt. We beginnen de direct met twee zware bergetappes," trekt trainer Herbert Neumann een verdergaande parallel met de Tour. Heerenveen (vanavond uit) mag zodoende een stevige kuitenbijter worden genoemd. En PSV (zondag thuis) is meteen een col uit de buitencategorie. „Lastig dus. Maar op de Champs Elysées worden pas de prijzen verdeeld," zo omschrijft hij z'n lange-termijnvisie. Herbert Neumann: „Hoe de onderlinge verhoudingen precies zijn, blijkt meestal pas bij tegenslagen. Door John Nijssen Dromen van het 'geel' is natuurlijk nonsens. De opvolger en tegenpool van Wim Rijsbergen tracht ook niet te beweren dat NAC onder zijn be wind ooit de sprong naar de hoogste trede van het erepodium zou kunnen wagen. „Ik wil duidelijk maken dat je alles in een grotere context moet zien." De voorbereiding met zijn oefen duels, de voorronde van het beker toernooi, de competitiestart - het zijn allemaal stapjes. Onderdelen van een groter geheel, noemt Neumann (43) het. „Ik kijk sowieso altijd van wed strijd naar wedstrijd. Dagsuccessen zijn mooi meegenomen, noodzakelijk bovendien. Voor het publiek. Dat wenst leuk voetbal te zien én presta ties. Terecht. Wij net zo goed. Echter, wie schiet er iets mee op, als NAC uit eindelijk met lege handen staat?" Voor drie jaar heeft de oud-coach van Chiasso en FC Zürich (Zwitserland), Vitesse, Anderlecht en Istanbulspor getekend in Breda. „In die tijd moet ik proberen een elftal neer te zetten, een basis waarmee NAC in de toe komst structureel om de prijzen kan strijden. Dat is het hoofddoel, dat nooit uit het oog mag worden verlo ren. Zó moet je in het hedendaagse voetbal denken, anders kom je ner gens." Alternatief Geduld vragen aan de supporters van NAC - want daar komt het toch op neer - is uitermate lastig, weet Neu mann. „Maar wat is het alternatief? De mensen flauwekul op de mouw spelden? Daar pas ik voor. Dat werkt trouwens ook niet." Liever vertelt hij eerlijk hoe de zaken ervoor staan. En vraagt-ie de fans re kening te houden met zowel gewoon goede wedstrijden als met aangename verrassingen én met twee of drie wanprestaties en een paar ongelukki ge verliesbeurten. „Want daar krijg je allemaal mee te maken. Elk seizoen weer. En niet alleen NAC. Neem nou die eerste bekerwedstrijd. Je bent vaak zo gefocust op je eigen ploeg, dat je soms niet ziet dat meer eredivi- sionisten het knap moeilijk hadden. Daarover is heel wat afgepraat op de trainersdag (de dag erna, red.) hoor. Waar het op neerkomt, is dat ieder een slechts vijf weken voorbereiding heeft en bijna overal moeten meerde re nieuwe spelers ingepast worden. Voor mezelf weet ik dat NAC die pe riode goed benut heeft. De doelstel ling was met name het creëren van een prettige voetbalsfeer. Zorgen dat de jongens die hier dagelijks samen komen, plezier hebben in hun werk en elkaar respecteren en accepteren. Wat dat betreft, ben ik tevreden, denk ik dat het goed gaat. Maar hoe de onderlinge verhoudingen precies zijn, blijkt meestal pas bij tegensla gen." Hoever NAC is gevorderd - ten op zichte van de concurrentie - kan Neumann nog niet inschatten. „Zijn wij al goed genoeg om spektakel te bieden én de punten te pakken? Ik weet het echt niet. Misschien moet NAC zich voorlopig tot het een of het ander beperken. Dan is kiezen voor het resultaat normaal gesproken het beste. Eep beetje naïef romantisch lo pen voetballen, levert immers weinig op." Aanpassingsvermogen Al wel overtuigd is de coach van het aanpassingsvermogen van zijn spe lers. Op voorhand, maar ook als een wedstrijd cq. een tegenstander daar om 'vraagt'. „Ja, tactische verande ringen kunnen zij zeker aan." 'Zij', dat zijn getuige de tot nu toe ge speelde wedstrijden in eerste instan tie de volgende elf: John Karelse (doel), Maarten Atmodikoro, Bart de Roover, Erwin van de Looi, Nebojsa Gudelj (verdediging), Earnest Ste wart, John Feskens, Alfred Schreu- der, Geert Brusselers (middenveld), Archil Arveladze, Richard Roelofsen (spits). De bank is met Jan Gaasbeek, Ruud Brood, Stanley MacDonald en Ante Milicic meer dan volwaardig bezet. En Edwin Gorter niet te vergeten. Niet langer verbannen uit het elite korps van de Yellow Army, maar klaarblijkelijk geen vaste keus. Wie de voorbije weken Neumann aan de kop bleef zeuren waarom Gorter nu wel en dan weer niet mocht opdraven, kreeg steevast nul op rekest. De Duit ser werd het 'gelul' over Gorter spuugzat. „Sommige journalisten be moeien zich veel te graag met de op stelling. Moeten ze niet doen. Schrijf gewoon het verhaal van een wed strijd, ga alsjeblieft niet op mijn stoel zitten. Ik zou wel ontzettend stom zijn, als ik niet objectief kon uitma ken wie goed genoeg is om te spelen en wie niet. Dat dat niet telkens de zelfden hoeven te zijn, lijkt me duide lijk. Hoewel ik uiteindelijk selecteer, bepalen de spelers in principe zelf of ze erbij horen. Door mij er op de trai ning van te overtuigen dat ik fout zit als ik ze niet opstel. Geldt ook voor Edwin Gorter. Hij moet zijn plek (als spelverdeler achter de spitsen, red.) afdwingen. Om te beginnen door top- fit te zijn. Op zo'n getalenteerd voet baller ben ik wel kritischer." Aanvalslinie In de praktijk zal het erop uitdraaien, geeft Neumann toe, dat een Gorter in vorm wordt opgeroepen als de om standigheden er naar zijn. In het bij zonder als zich wijzigingen voordoen in de beoogde aanvalslinie, die krap bezet lijkt. Zodra Roelofsen, Arve ladze of eerste plaatsvervanger Mili cic ontbreekt, moet Stewart doorge schoven worden en is er dus weer nie mand om vanaf de rechtshalf-positie lekker door te stomen naar de achter lijn. Neumann verwacht voorin even wel geen problemen. Iets anders dan. Gary Lineker sprak na de overigens terechte Champions FOTO DE STEIWJOHAN VAN GURP League-zege van Dortmund op Ju- ventus de legendarische woorden: 'Voetbal is een leuk spel, waarbij op het eind de Duitsers altijd winnen'. Veel raker valt de tot-het-gaatje- mentaliteit - het handelsmerk van Duitse voetbalploegen - welhaast niet uit te drukken. Pompt Neumann die instelling er bij NAC ook in? „Je bedoelt het positief, neem ik aan. Want aan deze uitspraak van Lineker liggen natuurlijk ook de nodige frus- taties ten grondslag hè. Maar goed. Ik heb mijn voetbalopleiding genoten in Duitsland en speelde er het grootste deel van m'n carrière (1. FC Köln, red.). De laatste vijftien jaar bracht ik, grotendeels als trainer, 'door in het buitenland. Van alle culturen probeer ik het beste te gebruiken. Zodoende ben ik waarschijnlijk minder puur re sultaatgericht geworden. Over een verloren wedstrijd kan ik, los van de uitslag, soms tevreden zijn. Terwijl ik niet per definitie tevreden ben bij winst." De voetbalspelregels zijn weer eens door de molen gehaald. De nieuwigheden gelden voor al de keepers. Bewegen bij strafschoppen mag voortaan, maar na een inworp mag een keeper de bal niet meer vangen of oprapen. Evenmin mag de doelman nog langer dan zes se conden de bal in zijn handen houden. Door Henk Mees Sinds in 1815 op Eton College de eerste voetbalspelregels werden opgesteld, is er herhaaldelijk aan gesleuteld. Op Tri nity College te Cambridge werden in 1848 standaard-regels geformuleerd voor alle scholen. Later pas volgden de serieuze aanpassingen: de breedte en hoogte van het doel, de buitenspelregel, de doelschop, de scheidsrechtersfluit en de strafschop. Vrijwel jaarlijks worden aanpassingen doorgevoerd. Voor het eerst sinds 1938 hebben regels per 1 juli naast incidente le wijzigingen een nieuwe tekst gekre gen. Daarin is ondermeer voor het eerst omschreven wat onder een eigen doel punt moet worden begrepen. De wereld voetbalbond FIFA komt daarmee tege moet aan de commercie, die hecht aan speciale topscorersprijzen. Met een stip te omschrijving moeten, de betreffende wedstrijdcommissarissen nu voortaan Elite-scheidsrechter Mario van der Ende (op archieffoto in discussie met spelers van FC Twente): „Ik ben ontzet tend benieuwd hoeveel spelers zich zul len laten beïnvloeden door een tapdan- sende keeper. kunnen aangeven wie gescoord heeft dan wel of er sprake was van een eigen doelpunt. Dat wil nog wel eens discussie opleveren. De inhoud van het spelregelboek bleef hetzelfde, maar de Engelse tekst telt nu nog maar 7484 woorden. Dat is liefst dertig procent minder dan de 10.532 woorden in het zolang intact gebleven boekwerk. Het moet voor de scheids rechters nu allemaal veel duidelijker op papier staan. Of de nieuwe regels ook al helder zijn, moet nog blijken. Het meest ingrijpend zijn de regels die betrekking hebben op de doelverdedi- gers. Scheidsrechters moeten voortaan een tijdspanne van vijf a zes seconden kunnen taxeren. Langer mag een keeper de bal met zijn handen niet meer in bezit houden. Ook een aanpassing van de strafschop- penregel richt zich op de keeper. „Ik ben ontzettend benieuwd hoeveel spelers zich zullen laten beïnvloeden door een tapdansende keeper," vroeg Mario van der Ende zich bij de introductie van de spelregelwijzigingen al af. Kortgeleden kreeg hij antwoord. Bij de Engelse com petitiewedstrijd tussen Manchester Uni ted en Tottenham Hotspur deinde Spurs-doelman Ian Walker als een aap op en neer. Tegenover hem stond Teddy Sheringham, vorig seizoen nog zijn ploeggenoot in Londen. Sheringham liet zich afleiden en miste prompt. De bewegende doelman bij de straf schop kan wel eens de meest zichtbare vernieuwing worden van de spelregels. „Mijns inziens krijgt het voetbal door deze veranderingen weer enkele positie ve impulsen," verwacht Mario van der Ende, de nummer een onder de Neder landse arbiters. Andere wijzigingen dan de strakkere re gels voor keepers zullen weinig tot geen invloed op het wedstrijdverloop hebben. Een overzicht van de wijzigingen: 1. Op straffe van een indirecte vrije schop mag een doelverdediger de bal na een inworp niet meer met de hand aan raken. 2. De keeper mag zich voor een straf schop op de doellijn in zijwaartste rich tingen vrijuit bewegen. 3. Indien een doelman langer dan vijf a zes seconden de bal met zijn handen in bezit houdt, krijgt hij een indirecte vrije schop tegen. 4. De winnaar van de toss moet voortaan het te verdedigen doel kiezen. De verlie zer van de toss trapt af. 5. Voortaan mag rechtstreeks uit de af trap en doelschop worden gescoord. 6. Indien zogenaamde wielrenbroeken worden gedragen, moeten ze dezelfde hoofdkleur hebben als de broeken. 7. Spelers met een bloedende wond moe ten het speelveld verlaten. Een overzicht van de scheidsrechters in Nederland: Elitelijst: Mario van der Ende (41) (Den Haag) Dick Jol (41) (Den Haag) Roe lof Luinge (42) (Groningen) Jaap Uilen berg (47) (Losser), Jan Wegereef (35) (Brielle) A-lijst: Harry van Beek (42) (Landsmeer), Ruud Bossen (35) (Haarlem), Herman van Dijk (37) (Heerenveen) Dick van Eg- mond (36) (Hillegom) Henny de Graaf (38) (Maastricht), Ed Helmstrijd (34) (Amsterdam), Jack van Huiten (34) (Ze venbergen), Rien Koopman (41) (Halste ren), Hugo Luyten (40) (Elsloo), Ad van Meerkerk (34) (Alblasserdam), Hans Reygwart (47) (Wormerveer), Wout Schaap (45) (Noordwijk), Ab Schuurmans (44) (Hilversum), Fred Sterk (32) (Apel doorn), René Temmink (37) (Deventer) B-lijst: Erik Braamhaar (30) (Enter), Ger Buiting (32) (Vught), Patrick Gerritsen (29) (Enschede), Adriaan Inia (33) (Gie- kerk), Ron Karremans (34) (Den Haag), Peter Oskam (37) (Rotterdam), Wilfred van der Pas (38) (Leusden), Richard Slot (30) (Hoorn), Pieter Vink (30) (Noord- wijkerhout), Eugène Westerink (34) (Den Haag). Scheidsrechters die op de internationa le lijst van 1997 staan.

de Stem | 1997 | | pagina 9