ng len. Gratis heroïne verdeelt coalitie Roosendaal in ban van pyromaan Spanning in Bosnië loopt op A 100.000 mensen bij Visserijfeesten Breskens 'Black Monday op beurs is onwaarschijnlijk' DE STEM j proef met minstens 750 junks onzeker mMïmm IjENPERT V.D. BORN DAGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N D z'n trein Fan bedreigt Elvis-imitator met de dood SF0R rukt op naar politiebureau in Banja Luka n Lu Man landt met luchtballon op dak ziekenhuis Het zal wel weer gewoon een blauwe maandag worden 1997 ad De L "tg KORTINGENT~5T7~ adverteert met een tekst kaderadvertentie in do briek "Reizen recrem Elke zaterdag in deze kra„ Int.: Tel. 073-6125225 f" 073-6157283. Fa* Onze WINTERSPORTClKi is uit. Bel voor gratis nPj Reisburo Joytours 3633938 lid SGR/ANw RTL 4 paq. 573. NV| ÜREKRO REIZEN» mu bestellen, op 23/8 bij u i de bus: de 64 naninJ. dikke grote wintergids 97 98. Supervoordelige J vakanties per bus en e auto naar Andorra Spaanse Pyreneeën italic en ook heet veel Oosten» k Bel 010-4142233, ffi Reizen (lid SGR/SBS Textpag. 531). I DAT HET BETER GAAT I TEAM ACHTER STAAT- 5PINVELD 33 en 37 - 4815 HR BREDA - TEL. 076-5223166 137e JAARGANG 2 katernen oe Binnenkrant A2 Binnenland A3 (uiteniand A4 Zeeland A5 A6 jr9ramm81^B 6 8 "710311 000218" I I I I I MAANDAG 18 AUGUSTUS 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 iten m/v prkend bedrijf in Breda. U staat om jve voor allround productie-werk- pegendienst. Deze reservedienst ber in en loopt t/m december. De Jider goed, ook als u niet wordt len vergoeding voor de reserve- Is ook bijzonder geschikt voor stu- le kandidaten. |22 03 57, Loes van der Zande |nekenstraat 38 [|N EN TRANSPORT iten kerkers m/v jid koeriersdienst bedrijf op lom wisselende diensten van 8.00 1 13.30 tot 19.00 uur. Deze tijden len en de verdiensten zijn zeer goed. |20 12 20, AnkyVissers ginekenstraat 38 r een groot erkend koeriersdienst U werkt in wisselende diensten of van 13.30 tot 19.00 uur. Deze nbineren en de verdiensten zijn |>20 12 20, Anky Vissers nnekenstraat 38 Bdewerker m/v omgeving van Rijen. Aan de hand t u bestellingen verzendklaar. U -vkeurig werken. Deze baan is voor 23 00 30, Joost van Bilsen liaan 56 TECHNIEK [2 tekenaars m/v Breda. U gaat voor een periode van i tekenwerk verrichten. Hiervoor ILTS-Elektro/Energietechniek of een fet van aanpakken en bent onmidde- i hand van kladwerk sterktestrooni i de gegevens in het systeem. 1522 27 37, YolandaTobias {nnekenstraat 38 schoolverlaters m/v i en omgeving. Heb je een oplei- J of Bouwkunde? Neem dan snel con* I is veel technisch werk. Ook voor 1522 27 37, Yolanda Tobias finnekenstraat 38 jm-medewerker m/v Idelenbedrijf in Oosterhout. Uw pit het onderzoeken van monsters, pducten, keuren van grondstoffen en i de chef.Voor deze functie hebt u .evensmiddelentechnologie en een igheid Nederlands, Engels en Duits. U fstandig voor deze baan met toe- n. I) 42 35 20, Peter van der Veeken senhoek 19 iteur m/v Rijen. U gaat stellingen plaatsen door voert herstelwerkzaamheden uit. nnis van hout, elektro en metaal. U bewijs-B en hebt een klantvriende- baan biedt goede toekomstperspec- I23 00 30, Joost van Bilsen tlaan 56 -bankwerker m/v Rijen. Naast een LTS/MTS-opleidmg ante werkervaring op het gebied van :hinebankwerken.Verder hebt u kennis lassen. I23 00 30, Joost van Bilsen ltlaan 56 Arafat dreigt met nieuwe intifadah 'Nederlandse' overbevissing Schelde dreigt PAGINA Uren wachten voor plek op rommelmarkt PAGINA PAGINA Amsterdam (anp) - De Ne derlandse Elvis-imitator Toon Nieuwenhuisen, die de wereldpers haalde met z'n huilende Elvis-beeld, is vol gens eigen zeggen met de dood bedreigd. Hij werd za terdag in de RAI in Amster dam belaagd door een Elvis- fan, die het op het beeld had voorzien. „Die man dreigde het beeld aan gruzelementen te slaan," aldus een ontdane Nieuwenhuisen. „En dat noemt zich nog Elvis-fan." Nieuwenhuisen heeft het beeld uiteindelijk wegge haald. Het zou zaterdag en zondag te zien zijn op een muziekevenement rond Elvis in de Amsterdamse KAL Overal in de wereld waren zaterdag manifestaties en herdenkingen ter gelegen heid van de twintigste sterf dag van The King. Van onze Haagse redactie Den Haag - De regeringscoalitie is verdeeld over het voorstel van minister Borst van Volksgezondheid om bij wijze van me disch experiment minstens 750 drugsverslaafden gratis heroï ne te verstrekken. Daarmee wordt onzeker of een Kamermeerderheid het experi ment steunt. De grootste coalitie partij PvdA heeft geen moeite met een grootschalige aanpak. Gisteren schaarde ook D66 zich achter het initiatief van Borst. Aanvankelijk voelden de partij genoten van de minister slechts voor een proef met vijftig hon derd verslaafden. Maar een adviescommissie con cludeerde onlangs dat de weten schappelijke waarde van zo'n be perkt experiment nihil is. Voor Borst aanleiding om dit weekein de een proef met minstens 750 verslaafden te bepleiten. De derde 'paarse' coalitiepartij, de WD, vreest met de grootste oppositiepartij CDA echter dat een grootschalige proef uit de hand loopt en de openbare orde en veiligheid schaadt. „Beginnen met zo'n experiment is heel gemakkelijk," zei het WD-Kamerlid van Blerck giste ren voor de radio. „Maar je moet het ook een keer kunnen beëindi gen. En dat wordt steeds moeilij ker naarmate je meer mensen bij de proef betrekt." Van Blerck re kent erop dat het voorstel van Borst geen Kamermeerderheid haalt. Weggegooid geld De vice-fractievoorzitter van D66, Van Boxtel, hekelt de op stelling van de liberale coalitie partner. Hij wijst erop dat een proef met vijftig a honderd men sen weggegooid geld is en belooft alles op alles te zetten om alsnog een Kamermeerderheid te krijgen voor het voorstel. „Er zijn twee mogelijkheden. Of de WD zegt: het is niks want we willen het gewoon niet. Of de partij zegt: we gaan een goed on derzoek doen. Maar als je vervol gens met zo weinig deelnemers op de proppen komt, wordt het ei genlijk twee keer niks." De Ka mer debatteert 3 september over de heroïneproef. Van onze redactie buitenland Banja Luka - Troepen van de SFOR-macht in Bosnië heb- (i gisteravond met pantser voertuigen en tanks het poli tiebureau van Banja Luka af gegrendeld. Het was eerder op de dag bezet door een politie-eenheid van zijn opvolgster, president Plavsic. Volgens Plavsics politie werden •a het gebouw telefoongesprek- I ten van de president afgeluisterd en fax-boodschappen onder schept. Aanhangers van ex-presi- tent Karadzic hadden de SFOR gevraagd hun speciale politie te gen de actie van Plavsics anti- terreurpolitie te mogen inzetten, maar dat had de SFOK gewei gerd. He machtsstrijd tussen Plavsic en ie voormalige Bosniseh-Servi- sche president Karadzic wordt steeds grimmiger. Daarnaast dui ten er steeds meer berichten op nat de SFOR van plan is Karad zic snel op te pakken. «et Westen heeft dit weekeinde W net rond Karadzic aange naaid. Doel is om hem uit het centrum van de macht te werken, hem op te pakken en over te dra gen aan het Joegoslavië-Tribu- naal in Den Haag, dat hem zoekt wegens oorlogsmisdaden. Karadzic trekt achter de scher men nog steeds stevig aan de touwtjes. Hij heeft ook het mono polie op de invoer van benzine, sigaretten, alcohol en koffie in het gebied. Hij werkt de volledige uitvoering van het vredesak koord van Dayton tegen. Hij liet Plavsic eerder uit de regerende SDS-partij zetten. Vrijdag verklaarde het Bosnisch Servische Constitutionele Hof haar ontbinding van het door Ka radzics aanhangers beheerste parlement ongeldig. Maar het Westen schaarde zich onmiddel lijk vierkant achter haar en dwong de troepen die Karadzic beschermen die bescherming op te geven en zich onder controle van de SFOR te stellen. Volgens de Engelse krant de Sun day Times staat een Navo-een- heid met Franse, Britse en Ame rikaanse militairen klaar om Ka radzic te overmeesteren. Daar zou de afgelopen week op geoe fend zijn. VERVOLG OP BUITENLAND - A4 Oud-president Karadzic op een foto uit 1993. foto epa PSV wint eerste prijs in het nieuwe seizoen PAGINA Werth troeft Van Grunsven opnieuw af PAGINA «*<£>- I MIN. 5/29 Hoogzomer Het blijft voorlopig hoogzomer. De zon schijnt geregeld en de temperaturen lopen op tot bijna tropische waarden. Vandaag is het zonnig met enkele stapelwolken. Stampvolle vissersboten voeren dit weekeinde uit over de Wes- terschelde. De Visserijfeesten in Breskens kenden drie dagen lang topdrukte. Volgens de organisatoren hebben ruim honderdduizend mensen de vierenveertigste editie van de feesten bezocht. De be langstelling ging niet alleen uit naar de visserij. Ook een braderie, optredens van artiesten, het uitdelen van gratis vis, demonstraties met sleepboten en het zomerse weer trokken duizenden mensen. Op veel plaatsen was er geen doorkomen aan terwijl het ook moei lijk was om per auto Breskens in of uit te rijden, foto wim kooyman ZIE ZEELAND-A5 Van onze verslaggever Roosendaal - Roosendaal is in de ban van één of meer pyro manen. Sinds twee maanden zijn er in de stad al zo'n twin tig afvalcontainers in brand gevlogen. Vaak staan die afvalbakken te gen een gevel, met alle risico's van een overslaande brand. Tot nu toe is de schade beperkt geble ven tot een uitgebrand lokaal van een noodschool en de containers zelf. In de nacht van vrijdag op zater dag was het echter goed raak in het tien jaar oude winkelcentrum in de wijk Tolberg. Op een bin nenplaats achter een slagerij werden rond twee uur 's nachts twee vuilcontainers aangestoken. Het vuur sloeg over naar het keu kentje van de slagerij. Snel optre den van de regionale brandweer uit Roosendaal/Bergen op Zoom voorkwam dat de slagerij en naastgelegen winkels uitbrand den. De schade bedraagt deson danks meer dan een miljoen gul den. Behalve de slagerswinkel moes ten zaterdag ook een drogisterij, een kapsalon, een apotheker, een bloemist en een modezaak hun deuren gesloten houden wegens rook- en roetschade. Van enkele bedrijven was de voorraad zo aangetast dat die niet meer te verkopen is. De alarmcentrale werd zaterdag ochtend op de brand geatten deerd door twee rookmelders uit huurpanden van de slagerswin kel. Ook kwam er ook een telefo nische melding uit een nabijgele gen flat. „We nemen deze zaak zeer se rieus," zegt een woordvoerder van de politie. Onmiddellijk na het uitbreken van de brand is de directe omgeving van het winkel centrum afgezet voor een sporen onderzoek. De dag erna is de technische recherche daar op de binnenplaats mee doorgegaan. Er zijn extra mensen ingezet voor het buurtonderzoek naar de Roosendaalse pyromaan. Voor alsnog is het zoeken naar een naald in een hooiberg. „We kun nen nog niet spreken van een pa troon in de brandjes, dat maakt het ook zo moeilijk om vat te krij gen op de dader of daders," aldus een politieman. Hij hoopt via getuigen meer te weten te komen over de brand stichters. Ook enige weken geleden riep de politie het publiek al op tot waakzaamheid, na een contai nerbrandje bij een noodschool aan de Wouwseweg. Die oproep bleef zonder resultaat. Afgelopen donderdagnacht vlogen er op de Nieuwe Markt in Roosendaal twee afvalcontainers in brand. In Roosendaal ligt de grote brand bij overdekt winkelcentrum De Roselaar nog vers in het geheu gen. Eind maart 1994 werd 's avonds op drie plekken langs de gevel met behulp van afvalmateriaal brand gesticht. Schade: ongeveer 15 miljoen gulden. Het zuidelijk deel van De Roselaar was maan den buiten gebruik. De politie adviseert winkeliers hun containers niet buiten te la ten staan. Maar wegens plaatsge brek of uit milieuhygiënische overwegingen is dat lang niet al tijd mogelijk. Zo zijn afvalcon tainers in bederfgevoelige bran ches als de vlees- en levensmid delensector, zeker met dit warme weer, binnenshuis een bron van ergernis en besmetting. Nieuwegein (anp) - Een 44-jarige man uit Amersfoort is gistera vond met zijn luchtballon op het dak van het Antoniusziekenhuis in Nieuwegein geland. Volgens de politie vielen daarbij geen ge wonden en veroorzaakte de lan ding ook geen schade. De man was enkele uren eerder in Hilversum vertrokken met vier passagiers. Door gebrek aan wind duurde de reis echter aan zienlijk langer dan verwacht. Boven Nieuwegein besloot de ballonvaarder te landen op het dak van een groot gebouw omdat hij vrijwel niet meer vooruit kwam. Nadat hij op het dak stond met de ballon wist hij die daarna nog iets te laten stijgen. Uiteindelijk landde hij op de parkeerplaats van het ziekenhuis. Het is nog niet bekend of de bal lonvaarder een proces-verbaal krijgt. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Amsterdam (anp) - Maken de beurzen vandaag een echte Black Monday mee, waarbij de koersen met procenten tege lijk omlaag schieten, of zal het allemaal wel meevallen? De AEX Amsterdam Ex changes, het overkoepelend orgaan van de aandelen- en optiebeurs, rekent van daag in ieder geval niet op bijzondere toestanden. „We krijgen signalen van de handel dat apar te ondersteunende maatregelen absoluut overbodig zijn," verklaart de beurswoord- voerder op zijn vrije zondag. Vandaag wordt geen abnormale handelsdag, denkt hij. Afge lopen vrijdag expireerden op de Optiebeurs immers verschillende optie-contracten zon der al te veel grote problemen. De beurs zal zeker geen extra computers of mensen inzet ten voor de komende orderstroom. Ook andere beurswaarnemers verwachten geen vuurwerk. Weliswaar zakte Wall Street vrijdag met bijna 250 punten, procentueel stelde de daling van ruim drie procent niet veel voor. „Het is ook veel te hard omhoog ge gaan. Toen de AEX door de 900-puntengrens brak, werd er al gezegd dat dat te gek was. Nu de AEX in de afgelopen week met tien pro cent is gedaald, verwacht ik wel dat iedereen even na gaat denken over de markt." P. de Vries, voorzitter van de Vereniging van Effectenbezitters, denkt wel dat er paniek kan ontstaan, maar dan vooral bij onervaren aandeelhouders die de stukken nog maar en kele maanden in hun bezit hebben. De meer ervaren belegger echter kan een daling wel hebben, zo denkt hij. De Vries verwacht niet dat de aandeelhouders vandaag verrast worden door een krach. Beursplein 5 is met een min van tien procent in de afgelopen week al hard achteruitge gaan, zeker vergeleken met zijn Europese col lega's. De Vries ziet de koersen vandaag met nog eens een of twee procent achteruitgaan. Afgelopen vrijdag zakten de Nederlandse fondsen op Wall Street ook maar met een pro cent. „Philips kwam omgerekend uit op f 146 te genover een slot op Beursplein 5 van f 147,60, terwijl Koninklijke Olie in Amerika de markt verliet op f 101 tegenover f 102,50 hier." Hoe sterk de daling zal zijn, is ook afhanke lijk van het aantal kopers dat de fondsen te gen lagere koersen uit de markt wil nemen. „De vraag is of er belangrijke vraag zal ont staan. Aan de andere kant waren er in de af gelopen week ook niet veel verkopers," tekent De Vries aan. De correctie van afgelopen week vindt hij heel gezond. Lange-termijn beleggers krijgen op die manier weer toegang tot goedkopere stukken. De markt is in zijn ogen al enige we ken niet gezond door steeds maar weer rond de 1000-puntengrens te schommelen „Het is toch te gek dat sommige bankanalisten voor spellen dat de AEX aan het eind van het jaar op een niveau van 900 punten zal uitkomen. Dat geeft duidelijk aan dat de markt de afge lopen tijd overspannen was. Op zo'n moment ontstaat er een gevaarlijke basis." Hoewel de markt bang is voor een rentever hoging in onder meer Duitsland, ziet De Vries niet echt een reden voor een verhoging opdui ken. Weliswaar gaat hier en daar de inflatie omhoog, maar de Duitse en Franse econo mieën groeien niet erg sterk. „De dreiging van een hoger inflatie- en rente niveau is binnen Europa zeer beperkt," vindt hij. In zijn ogen staan de meeste lichten nog steeds op groen. Dat de koersen nu dalen is een 'gezonde situatie'. IA-JfMP tjfc» De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: een proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* Per kwartaal d.m.v, automatische afschrijving..93,50* O Per kwartaal d.m.v. acceptgiro....,97,50 V kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon:Bank/Gironr Handtekening: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda I 21-202 m m mm m I V

de Stem | 1997 | | pagina 1