Elvis is de legende voorbij DE STEM Voorzitter Elvis-fanclub blijft gewoon in Nederland Ida Gerhardt (92) was 'de grootste' presley als messias en veroveraar van nieuwe markten Elvis zingt vandaag Jan en Youri Mulder lezen uit Hamlet op Uitmarkt Amsterdam taboe ral Almere ort Peter Haan: 'Ik ga liever in januari op zijn geboortedag' E1 Laatste werk van Burroughs UGUSTUS1997 D4 I moet als de gesmeer- femer in Maastricht te ps: het Preuvenement let meer lukt, scheelt u uvenement toch bekij- J gaat helaas nog niet. I die sinds 6 augustus ■venement-nieuws uit Ir bevat de site recep- letenboek en adressen let lekker eten en drin- Tgebreide achtergrond- pire evenement dat op lunnen de website die Itand van PTT telecom Imaar ook pc's met in- r stom toevallig vinden kar op zoek was. Dat is b internetter wel kent. Ide karakter van inter- legelmatig op plekken ledde. Zoals The Smo- l(vertrouwelijke) docu- linstanties en politie en Jklinkt behoorlijk saai, pi betreft dat gaat over ht Kennedy, zakenman b is er een stuk van de Iruik van The King be ier. ver de recent overleden i kwamen bij toeval op an een uitgebreid graf- lar een email-lijst over |ega zich in een enthou- i William S. Burroughs Ian Inks Burroughs-pa- i de internet-pagina op per wil bekijken hoe het pd, kan terecht op het pele plekken op internet ben bepaalde situatie, in |jn. Het wachten is op de ort geding aanspant te- tfuc Janssen druk aan het fen op het 'nerds-kamp' in FOTO REUTER hype. Nu is het meer een irt geuzennaam. HIP is iral bedoeld voor techneu- en mensen die zich inte- :seren voor de maatschap- ijke rol van informatiesys- .en als internet." n de ongeveer 2500 deelne- ■rs kwam de helft uit Ne- |rland, en de rest uit alle ndstreken, uiteenlopend tn Singapore tot Canada, ertaal tijdens het drie- agse festival was dan ook gels. De organisatie van 't festijn kostte ongeveer 'ie ton. „We doen alles zo edkoop mogelijk." Dure irekers of goeroes waren ta- e. „Niet alleen omdat die el geld vragen, ook omdat |t niet past binnen de infor- 'le sfeer," aldus Wessling. Ijdens de workshops, de- nstraties en spreekbeurten amen tal van actuele on- irwerpen aan de orde, varië- nd van de oprukkende com- ercie tot het toenemende erheidstoezicht. Zo heerst onder hackers grote ver- itwaardiging over de uit maak van minister Sorgdra- 'r van justitie dat het brief- iheim in haar visie niet geldt ior e-mail. Daar is in de reguliere media auwelijks aandacht aan be- eed. Maar e-mail is de brief in de toekomst. Je moet je ins voorstellen wat dat zou itekenen als iedereen over m paar jaar e-mailt." Ande- hete hangijzers waarover e hackers in Almere zich het oofd braken, zijn censuur op iternet en spam, het onge- raagd toezenden van recla- eboodschappen via e-mail. Gids 3 De 'week van Elvis' wordt dit jaar volgens de organisatoren bijgewoond door vijftigduizend fans. De week krijgt van daag een hoogtepunt met een 'Elvis in concert'-spektakel. Door technische manipulaties zal Elvis dertig tot veertig zangers, instrumentalisten en medewerkers waarmee hij door de jaren heen werkte, opnieuw ontmoeten om zijn grootste successen te zingen: That's All Right Mama, Myste ry Train, Love Me Tender, Hound Dog en Don't Be Cruel. Elvis 'zal er helemaal zijn, op een groot scherm, de toon aangevend, drijvend boven het orkest', legde Todd Morgan uit, de directeur van Graceland. „U zal denken dat hij terug is." Als Elvis in concert een succes blijkt, denken de orga nisatoren het programma naar Europa te exporteren, waar de King nooit heeft opgetreden. Dinsdag werd een nieuw beeld van Elvis onthuld in Beale Street, waar de jonge Elvis in contacten met zwarte musici de rythm and blues ontdekte. Hongerige fans kunnen sinds kort terecht in restaurant en nachtclub Elvis Presley's Memphis in de wijk van Beale Street. Daar staan de sandwich met pindakaas en gebak ken bananen op het menu, de favoriete gerechten van de ster. Aan de sceptische bevolking lijkt het een en ander voorbij te gaan, hoewel het wereldberoemde Graceland voor drie honderd mensen werk betekent. De hotels doen goede za ken met attracties als '24 uur Elvis-films in elke kamer' en 'gitaarvormig zwembad'. •De fans bij het graf van de King in Memphis. Van onze correspondent Bert Ummelen 's Morgens tegen elven is de rij voor de kassa van Graceland al zeker zo'n honderd meter lang. Zes tien en een halve dollar kost de favoriete platinum tour. Daarvoor krijg je dan ook alles te zien: de villa waar Elvis zo graag woon de, zijn verzameling auto's en motoren en zijn jets. Ze zijn er niet jonger op gewor den, de fans. Sommigen hebben hunkinderen bij zich, sommigen ook hun kleinkinderen. Het ver langen om, al was het maar een beetje, op de King of zijn entou rage te lijken, is niettemin blij ven branden. De indruk die re sulteert is die van een gekostu meerd bal. Twintig jaar nadat hij bezweek aan een fatale mix van roem, verveling en medicijnen, is Elvis Presley populairder dan ooit. Het feit van zijn dood lijkt de devotie rond zijn persoon en prestaties op geen enkele manier in de weg te staan. Elvis twenty years and still rockin roepen de billboards in Beale Street, waar bluesclubs Memphis' muzikale faam uitbaten. Alsof het om een verjaardag gaat. Elvis leeft, ver zekeren duizenden imprints op posters, T-shirts, bekers en aan stekers. Postuum Het is een ijzeren wet dat ster ren, als ze eenmaal dood zijn en er niets nieuws meer van ze op de markt kan komen, nogal snel hun glans verliezen. Maar met Elvis gebeurt precies het omge keerde, zegt Gilbert Bodman, gevierd schrijver van Elvis after Elvis, een boek over de postume carrière van de King. „Ook als je niets met Elvis hebt, je kunt niet om hem heen. Sterker, je kunt minder om hem heen dan twin tig jaar geleden." Rodman, verbonden aan de Uni versiteit van Zuid-Florida, maakt deel uit van een select ge zelschap Elvis-geleerden. Uit blijven kon het niet: de Ameri kaanse Alma Mater heeft de King ontdekt. Een brisante club is het, met als zetel het Centrum voor de studie van de zuidelijke cultuur van de Universiteit van Mississippi, internationaal be kend als bron van kennis over de grote schrijver William Faulk ner. Moeder I really miss Elvis staat er op een button op de borst van Utrefch- ter Bert van der Sluis. Hij ge bruikt zijn vierde verblijf in Memphis onder meer om een collectie Elvis-T-shirts in te slaan. Maar hoe kan dat? Met zijn 34 jaar heeft hij toch amper deel uitgemaakt van het rijk van de King? „Klopt," zegt hij, „ik ben me gek genoeg pas in Elvis gaan interesseren na zijn dood. Hij vertelt dat hij op een zon dagochtend samen met zijn moe der naar de radio zat te luiste ren, toen die het slechte nieuws bracht. Zijn moeder was een fan. Ze had hem al eens, hij was net tien, naar een Elvis-film laten kijken, ook al was het laat op de avond. Bert: „Ik had het gevoel dat iemand uit ons gezin was doodgegaan. Ik was zo van streek dat ik een week niet naar school kon." Hij is een echte Elvis-gek ge worden. Iemand die zich ergert aan het dédain waarmee, naar zijn gevoel, in Nederland nog al tijd op zijn held wordt neergeke ken; aan tv-programma's die over Elvis' eetgewoonten gaan in plaats van over zijn muziek. Elvis is de" legendevoorbij, schreef dezer dagen een Ameri kaanse krant, en praktisch ook al de mythe. Vijfhonderd fan clubs zijn er wereldwijd. De ver koop van Elvis-songs heeft het fabelachtige record van een mil jard bereikt en groeit stormach tig met de verovering van nieu we markten (Rusland en China vooral) en generaties. Van de rond 750.000 pelgrims die jaar lijks Graceland bezoeken, is in tussen meer dan de helft na El- vis' dood geboren, aldus een Graceland-statistiek. Sandwich Het Graceland-toerisme is de hoeksteen van een booming in dustrie. In de vaste greep van ex-echtgenote Priscilla heeft El- vis Presley Enterprises inmid dels een jaaromzet van 75 mil joen dollar bereikt. En de groei is er nog lang niet uit. Deze maand opende in Beale Street Elvis Presley's Memphis, een restaurant geheel in Elvis-stijl. Wie er de favoriete sandwich van de King wil eten (pindakaas en banaan, het geheel gebakken) staat gemiddeld twee uur op de wachtlijst. Reserveringen wor den niet geaccepteerd. „Nee, ook niet voor de pers," zegt vriende lijk maar resoluut een medewer ker. „Fotograferen of filthörtis zofider toestemming ook verbo den," voegt hij er op eigen ini tiatief aan toe. Als leeuwen verdedigen de erven hun rechten op Elvis' naam en imago. Niet zonder reden. Wat maar even naar de gewezen roc ker ruikt, valt te gelde te maken. Zoals druppels van zijn zweet. Glazen buisjes, voorzien van een ernstige verzekering dat het om de delicate inhoud gaat, ver schenen onlangs op de markt. Het staat vast dat de King in de laatste jaren van zijn loopbaan overvloedig zweette. Niettemin heeft Priscilla's onderneming er het predicaat 'bedrog' op ge plakt. tar Henk den Ridder tart - Hij zit dit weekend in Memphis, Tennessee, ®aar in Amsterdam. Voorzitter fder Haan van de grootste fanclub van Elvis Presley in Nederland, It's Elvis Time, pro- noot zijn club in de Rai tijdens Fifties Sixties Beurs. »0p de sterfdag van Elvis is het kouwens veel te druk op Gra sland. Zeker op de twintigste, k ga liever in januari, op zijn tegenstelling tot talloze dwalen- e fans, die denken dat Elvis nog is Peter Haan uit Fijnaart er- ov'ertuigd dat Elvis voorgoed et gebouw heeft verlaten. „Ik heb Sesproken met Charlie Hodge, die e schaduw van Elvis' werd ge wand. Hij was altijd bij Elvis in tC frt en was ook de man die ®ina zijn dood aflegde. The man hut the legend still li- Jet® Haan (52) weet nog precies "»mj op 16 augustus 1977 hoorde i was heengegaan. Zoals m Van zÖn leftijdgenoten nog dent tfWaar 28 waren toerl presi- y Kennedy werd vermoord. „Ik ^dagdienst gehad. Om even u. uur helde een vriend van J* de mededeling dat Elvis Hij u3S'Sel°°ftie hem niet. der ra/ Z'^n en zii" "heorecor- denh *as een van de eerste vi- n»„ ers') aan en nam alle 2aam'aUitZendinSen °P- Lang" idnni w 8 tof hem door dat zijn J fiet tijdelijke voor het eeuwi- Peter Haan, full-time voorzitter van It's Elvis Time: „Hij gaat al drie generaties mee. FOTO De STEM DICK DE BOER ge had verruild. Die videoband de omgeving van Meppel. „Mijn tijd ook veel naar het radiostation heeft hij nog steeds. oudste zus stemde haar transistor- van de Amerikaanse militairen in Ruim twintig jaar eerder maakte radiootje wekelijks af op het uur- Duitsland. Die draaiden ook erg de toen 11-jarige Peter Haan ken- tje rock'n'roll op Radio Luxem- veel van Elvis." Peter Haan is nis met het fenomeen Elvis Pre- burg. Ik hoorde Elvis en was met- sinds 1981 voorzitter van It's Elvis sley. De familie Haan woonde in een verkocht! We luisterden in die Time, met 2.500 leden dè fanclub in ons land. Opgericht op 8 janua ri 1962, op de 27e verjaardag van The King. „In 1981 heb ik de boel overgenomen, toen It's Elvis Time failliet was gegaan. Toen was ik al even lid van de club. In '81 werd ik gelijk voorzitter." Het voorzitter schap is een full-time baan gewor den. Zes keer is Peter Haan in middels naar Graceland gegaan. Elvis kocht het huis aan de (toen nog) Highway 51 South op 26 maart 1957 voor $100.000. Grace land heeft inmiddels de omvang van een pretpark waar het Ameri kaanse commercialisme hoogtij viert. Achter elke bezienswaardig heid op het landgoed een souvenir winkeltje. „Ja, dat hoort erbij," zegt Peter Haan. „Maar Elvis was natuurlijk zelf ook erg commercieel inge steld." Het stoort hem niet. Net zo min als het hem stoort dat de vroe gere 'schaduw van Elvis' Charlie Hodge met de veren van zijn vroe gere meester pronkt. Er gaat geen Elvis-meeting voorbij of Charlie Hodge duikt tegen beta ling op. „Nee, ik vind hem geen profiteur. Hij zet de zaak gewoon voort. Toen Elvis overleed stond de hele staf in een keer op straat. Ze moesten hun boterham wel ver dienen." Vorig jaar was Hodge op de Elvis-meeting in Het Turfschip in Breda. Wel problemen heeft Pe ter Haan met mensen als die Elvis- fan in het Oost-Brabantse Deurne. Het borstbeeld van de zanger in zijn kamer vol Elvis-relikwieën begin een paar weken geleden 'te huilen' en sindsdien staan de be devaartgangers in de rij. „Bela- ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1997 Dichteres Ida Gerhardt FOTO ARCHIEF DE STEM Wie denkt aan Vaticaanse uit spraken over vermeende wonde ren, zit niet helemaal verkeerd. Elvis' reputatie behelst intussen niet alleen fraaie kwalificaties als cultuurvernieuwer, heler van raciale wonden en vaandeldra ger van nieuw zuidelijk zelfbe wustzijn, maar ook die van mes sias. De VS tellen inmiddels een handvol kerken, waar Elvis als een tweede Zoon Gods wordt vereerd. „Je kunt wel degelijk spreken van het begin van een quasi-re- ligieuze beweging," zegt Nor man Girardot, hoogleraar in de vergéli-jkénde theologieaan Le high University in Bethlehem, Pennsylvania, en een van de spraakmakende Elvis-academi- ci. „Er zijn ongetwijfeld over eenkomsten tussen de beginja ren van het christendom, het boeddhisme en het confucianis me en de Elvis-beweging." „Mij gaat dat te ver," zegt Bert van der Sluis. Zijn vierde bezoek aan Memphis heeft, geeft hij even later toe, ook een schaduw van twijfel geworpen over zijn verlangen naar een levende El- vis. „Ik zag op Graceland een man van tegen de zeventig in een Elvispak, en ik kon er niets aan doen, maar ik dacht: gelukkig is Elvis niet zo oud geworden." Van onze kunstredactie De dichteres Ida Gerhardt is in de nacht van donderdag op vrij dag overleden in haar woonplaats Warnsveld. Gerhardt, die 92 jaar oud is geworden, ontving in 1980 voor haar gehele oeuvre de P.C. Hooftprijs. chelijk," bast Haan. „Waar slaat dat op?" Terug naar Graceland. Bijzonder onder de indruk is Peter Haan elke keer weer van The Hall of Gold en de imponerende Wall of Gold. Honderden gouden en platina pla ten verblinden er de fans. En deze week zijn er zestien bijgekomen. Uit Nederland. „Ze richten er een muur in voor al zijn buitenlandse gouden platen. Dat moeten er nog eens honderden zijn." Peter Haan heeft op onze aardbol contact met iedereen, die meer van Elvis weet dan alleen zijn achternaam. Hij brengt ook boeken uit met uniek fotomateriaal. Van studio-opna men of bijzondere sessies. Of van optredens die de Elvis-biografie niet haalden. Binnenkort ver schijnt er weer een boekwerkje. Het bekendst is It's Elvis Time (Postbus 27015, 3003 LA Rotter dam) natuurlijk van de reizen naar Graceland. Jaarlijks op zijn ge boorte- en op zijn sterfdag. Haan gaat het liefst in januari, als het zelfs in Memphis wintert. „Dan is het niet zo druk. Ik hoef niet per se mee, want we werken al lang sa men met een heel goede toer-es- corte." Momenteel verpozen tientallen Nederlanders op en rond het in 1939 gebouwde Graceland. Is Elvis nu, twintig jaar na zijn dood, populairder dan ooit, wordt wel beweerd. Peter Haan: „Ik durf niet te zeggen dat hij populairder is dan ooit tevoren. Maar hij gaat al drie generaties mee. De vierde generatie kan daar nog makkelijk bij." De dichterscarrière van Ida Ger hardt stond sterk in het teken van de Vijftigers. Zij behoorde uitge sproken niet tot de experimentele richting die in de jaren '40 tot en met '60 de Nederlandse poëzie be heerste. In de genoemde periode werden Gerhardts gedichten, die voort kwam uit de wereld van van Leo pold, Nijhoff en Roland Holst, verontachtzaamd. De streng klas sieke vormgeving sloeg niet aan in het progressieve intellectuele mi lieu. Ook Gerhardts thematiek, vaak religieus van aard en getui gend van een nostalgisch verlan gen naar een zuiverder verleden, sloot niet naadloos aan bij de tijd geest. Pas in de loop der jaren '70 begon de kritiek alom de waarde van dit werk in te zien. Het leidde in 1980 tot de P.C. Hooftprijs. Gerrit Komrij noemde haar kort weg 'de grootste dichteres van de ze eeuw'. Ida Gerhardt, die debuteerde in 1940, was classica. Op het gymna sium in Rotterdam had zij les van de door haar verafgode dichter J.H. Leopold. Zij promoveerde op een proefschrift over de Latijnse dichter Lucretius en publiceerde later een vertaling in verzen van Vergilius' Boerenbedrijf. Lange tijd gaf zij les in klassieke talen aan het gymnasium te Go- rinchem, haar geboortestad aan de Merwede. Zij geldt voor veel liefhebbers als de dichteres van het rivierenlandschap. Gerhardt beschouwde de rivier als een sym bool van eeuwig leven, maar ook als symbool van Nederland, het land waarvan zij hield. In later ja ren vertoefde zij in de buurt van de IJssel, in Eefde, en ze is overle den in een verzorgingshuis in Warnsveld bij Zutphen. Religie was een belangrijke drijf veer voor protestantse Ida Ger hardt. Zij zag haar dichterschap als een roeping en nam het uiterst serieus. Tien jaar van haar leven besteedde ze aan de vertaling van de Psalmen, in samenwerking met haar levensgezellin Marie van der Zeyde. Ida Gerhardt leerde er spe ciaal Hebreeuws voor. Overigens hebben deze psalmberijmingen vooral weerklank gevonden in katholieke kring. Eén van haar beroemde dichtre gels, 'Rust nu maar uit, je hebt je strijd gestreden', is bijna dagelijks terug te vinden in rouwadverten ties. Haar laatste bundel, De Ade laarsvarens, verscheen in 1988. Haar zeventien bundels zijn als Verzamelde Gedichten uitgege ven. In Gorinchem herinnert sinds 1988 een gedenksteen bij de Mer wede aan de dichteres. New York (ap) - William S. Burroughs, schrijver, junk, drinker en chroniqueur van de Beat-generatie, die kort gele den op 83-jarige leeftijd over leed, gruwelde van de gedachte over een nuchtere wereld zon der drugs. Zo blijkt, nogmaals, uit zijn laatste gedachten die hij aan zijn dagboek toever trouwde en die maandag door het tijdschrift New Yorker ge publiceerd zullen worden. Vooral de voorman van de Ameri kaanse Republikeinen en voorzit ter van het Huis van Afgevaardig den, Newt Gingrich, krijgt ervan langs. „Die slijmerige salamander, het voorpiepertje van het Huis, kwijlt over een drugvrij Amerika in het jaar 2001", aldus Bur roughs. „Wat een somber vooruit zicht!" Het dagboek bevat Burroughs laatste lofzangen op drugs, liefde en nonconformisme. Boeken schreef hij niet meer. Negen weken voor zijn dood op 2 augustus be richtte Burroughs: „Hoe haat ik ze, diegenen die vol toewijding conformisme produceren. Amsterdam (anp) - Columnist Jan Mulder en zijn voetballende zoon Youri lezen tijdens de komende Uitmarkt in Amsterdam enkele scènes uit Hamlet. Ook de NOS-Journaalpresentatricos Noraly Beyer en Pia Dijkstra, en schrijver Gerard Reve dragen toneelteksten voor. De 20e editie van de Uitmarkt, dé traditio nele opening van het nieuwe theaterseizoen, speelt zich van 29 tot en met 31 augustus af in het centrum van de stad. De bekende Nederlanders treden dan zaterdag- en zondagmiddag op in en rond het Trusttheater aan de Kloveniersburgwal, waar de klei nere toneelgezelschappen zich presenteren. Vader en zoon Mulder zul len de rol van Hamlet (Youri) en de geest van diens vader (Jan) vertol ken. Het stuk staat komend seizoen bij de Trust op het repertoire. Noraly Beyer is te horen bij De Nieuw Amsterdam (DNA), waar ze sa men met acteur Sabri Saad el-Hamus zal optreden. Pia Dijkstra leest een tekst voor toneelgroep Carrousel, en Gerard Reve treedt op voor Het Vervolg. Het Maastrichtse gezelschap speelde het afgelopen sei zoen een bewerking van zijn roman De avonden. Toneelgroep Amsterdam heeft geen bekende Nederlander gestrikt. Het gezelschap speelt een bewerking van Annie M.G. Schmidts Wipla- la.

de Stem | 1997 | | pagina 37