\vU Vakantie reizen Het geheime wapen van Bad Breisig M REIZEN RTOURS ndhoven Airport Igypte }sten DBSTBM D3 Thalys in trek bij Parijs-gangers Fietsdorp in Oostenrijk Wandelen in Oostenrijk Wandelen met Shakespeare Boekje over Ghana Vulkaan-Eifel en Ahrdal leuk voor wie niet ver wil 997 d D e L j m b u r ^r-,2£ii~8 10 d9n 298,- n n 10/17 dgn vertr. 18-8 f 4tr? 5-8 436//590 p.p.2xpweek s, airco, enz.) naar C.BIanca vanaf 165 zonder bijkomend 40,- (niet verplicht) ENKELE Lid SGR. Gratis zomergids me, rdelige prijzen in Lloret, Blané, alou en benidorm. Ook de met vele schitterende apn 25. vakantie wil en kan, hebben wü p. Calella, uitstekend 2 sterren 285. Lloret, 3 sterren htl zeer aan het strand 345. Saiou 3 419. Bel voor meer info of r aan 040-2460560. Bijk kstn- rantief. 15, adm.kstn. 5. bad ing. ers. t bij 95. ÜVLIEG/BUSREIZEN" Supervoordelige 9-'daaase vlieg/busreizen: Uoret de Mar, Htl Don Juan"* n/pj op 9/9 vlieg (R'dam) 0p 16/9 luxe busreis terug 479; op 23/9 vlieg (A'dam), op 30/9 luxe bus reis terug 429. Benidorm Htl Las Vegas" (VP), 0n 20/9 vlieg (A'dam), op 27/9 luxe busreis terug 599- on 28/10 vlieg (A'dam), 0p 4/11 luxe busreis terug 479. Waarom zou meer betalen? Info/gratis gids- Rekro Reizen, OIO-4142233 (tot 22 uur/lid SGR/SBS-6 Textpag. 531) SALOU app. a. zee 350,- p.w. Overwinteren 595 p.maand. 071-4026378 Spanje RONDREIZEN. Per luxe bus naar o.a. Madrid Toledo, Barcelona enz. Complete rondreis van 1(j dgn. op basis van h.p. met vertrek in september 699 verlenging is bij deze reis ook mg). Bel voor gratis folder 040-2460560. 'VIVASOL' Topkwaliteit busvak. Nu extra lage prijs. Start 10 d. reizen C.Brava/ Salou op 28 aug. met 7n. en VP. Lloret: Terra Brava/ Casino Royal/Royal Beach: 39/48/60,-. Malgrat: Hei- delb./Royal Sun 32/66,-. Pineda: Brisarnar/Taurus Park 38/51,-. Calella: Osi- ris/Amaika/Olympic 39/43 /46,-. Salou: Helios 54,-. Malgrat 6 pers.app. 66,- per app.p.n. Busreis erbij slechts 105/115,-+/ 50,-1 Royal class. Superbusser vices: maaltijden (4x) 25,- per totale reis. Cons.bon (kaart 10 stuks) ƒ15,-. Camp.bus.ret.arr. Brava/ Salou: 129,-/149,-. Benid. v.a. 12/9 ƒ179,- ƒ50,- Royal class. Over.per sep/ okt/herfstvak. Zeer voorde lig. Vivasol 2x per week naar Spanje. Reserv: 040- 29.248.29. Fax: 29.248.25 OWAKITE 25,- 595 sgi^ uper UBO -R liteit. rsie- rtrek I v.a. div. gani- 'raag MCT "84. BESKYDY-GEBERGTE/ Moravië! 10 dgn. v.a. 699,-. Vertr. 5/9 en 10/10. Hoge Tatra/Slowakije! 10 dgn. 869,-. Vertr. 12/9. Incl. exc. en HP. Winnemuller reizen, 0488-468655 (ANVR/SGR) PRAAG! 6 dgn v.a. 299,-. Vertr. 21/9, 12,19,26/10, 16/11, Winnemuller reizen 0488-468655 (SGR/ANVR) Wilt u er even tussenuit? Lees elke zaterdag de ru briek "REIZEN EN RE CREATIE" in deze krant. per Reizen biedt aan: usadasi 8 dgn.v.a.599,- (verl.140.-) larmaris 8 dgn.v.a.559,- (verl.120,-) deze en andere aanbiedingen bel I00 of ga naar uw ANVR reisbureau t half augustus weer voor u klaar!! naar grpjes Gazi- a/h vlucht SGR) iping- Naar Sept. 499,-. app. hure. SGR) Tel: trkije? geniet an de keus srgids! 040- ir uw ied in tie" krant! Aktieve rondreis Egypte 15-22 dgn. v.a. 1495, incl. vliegreis, hotels, vervoer etc Div.vertrekdata, ook nog in sept. Folder? DJOSER 071- 5126400. Lid ANVR/SGR. I FRIKA (Over)Wintervak. Z-Afrika 3, 4,6 of 8 wkn. Jan./febr.'98 in bung.park. wisseling van locatie mogelijk. NIEUW combi-reis: 2 wkse rondr/ (overjwint. SPEC. AANB. 6 wkn. nabij Kaapstad v.a. 4200,- p.p. Diapresent, aug./sept. In Akersloot, Nunspeet en Wassenaar. Info 'De Kaap' D.v.d. Linde, Vledder. Tel.: 0521-382402 fax: 381014 THE TRAVEL STORE Vluchten: Johanesburp 975, Kaapstad 1415, Harare ƒ935. Ook vertr. Brussel, tel: 073-6131320 igypte 1495, Syrië v.a. dgn 2895, 1995, ver- ikdata. 071- iGR. Akt.groepsreizen nog plaats Jemen 16/23 dgse 8/10 eY- Egypte 15/22 dgse 13/9 e.v Syrië/Jordanië 15d. 14/9 Uzbekistan 14 dg 27/9 e.v. India 20 dgs.19/10 e.v. Jpci. hotels l/o, Ned. reisleider vluchten etc. vanaf 1 ROSETTAJ24-3882111 sgt 11111 ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1997 Lübeck: stad met twee gezichten Door onze correspondent Frans Wijnands De Hafenstrasse?" Marianne Jung- hans kijkt me onderzoekend aan. Ze heeft me zojuist een tas vol Jaai folderwerk overhandigd: alles wat het bureau voor toerisme van Lübeck over de Hanzestad te melden heeft. Daarbij een bun deltje wandelingen door de historische bin nenstad die sinds een paar jaar op de Wereld- nonumentenlijst van de UNESCO staat. It slik de vraag in hoelang de hakenkruisroute is. Het zou haar shockeren. Het is al erg genoeg dat er in de stad de afgelopen maanden weer een reeks van kleine (brand)aanslagen is ge pleegd op kleuterscholen, kerken en de syna goge. En dat er hakenkruisen en buitenlander- vijandige kreten op kerkmuren zijn geklad. De meeste Lübeckers schamen er zich openlijk voor als je er over begint. De Hafenstrasse wil ze me natuurlijk wel wij zen. Het hoeft niet. Ik weet de weg. Ook al is bet alweer anderhalf jaar geleden dat ik er was. Januari 1996. Toen een vrijstaand pand, waarin meer dan veertig asielzoekers woon den, in vlammen opging. Aangestoken. Tien doden, vijfig gewonden. Want er moeten die brandnacht méér mensen in het pand zijn ge weest dan er bij de politie stonden geregis treerd. Pal achter de Burgtorbrug begint de Hafen strasse, langzaam aflopend naar het water. Eerst een rijtje laagbouw; woningen, kleine bedrijfjes. Dan het grotere werk. Pakhuizen, bedrijfsruimten, kantoren, opslagloodsen. Geen toeristische route. Tenslotte - tamelijk onverwacht voor wie het niet weet - dat stati ge rood-witte hoekpand. Nummer 52. Verboden toegang Het staat er nog. Met zwartgeblakerde dakka pellen, kozijnen en deuren. Aan de omheining hangen bordjes met verboden toegang. In be slaggenomen gebied. De hoge bomen rond het buis zijn sinds de brand niet meer gesnoeid. Gras groeit in de dakgoten. Overal staat het onkruid kniehoog. Op het terrein ernaast knorren vorkheftruks op het terrein van een müslifabriek. De eige naar heeft de grond waar het uitgebrande huis op staat, inmiddels gekocht. Hij wil zijn zaak uitbreiden. De ruïne zal nu zo snel mogelijk worden afgebroken. De gemeente vindt ook dat er te midden van die bedrijven geen nieuw wonhuis moet worden gebouwd. Ge drie jonge neo-nazi's die enige tijd mede- De Holstenpoort, hét kenmerk van Lübeck. Op de voorgrond enkele historische zout-pakhuizen. verdacht werden van brandstichting heeft de politie (moeten) laten lopen. De wél aange klaagde jonge Libanees die met zijn familie in het ramphuis woonde, is intussen vrijgespro ken van brandstichting. Het gezin woont in een keurig rijtjeshuis, elders in de stad. De rechter liet al vóór hij het vonnis velde doorschemeren, dat hij de bewijsvoering van de officier van justitie uiterst magertjes vond: een niet mis te verstane vooraankondiging van de vrijspraak. En dus loopt de dader van die vreselijke brandaanslag nog steeds vrij rond. Tot ergernis van onder anderen de schrijver Günter Grass, die sinds kort van Berlijn naar Lübeck is verhuisd. Ook zijn kantoor werd met hakenkruisen beklad. De politie maakte er fo to's van. Toen Grass na een week informeerde hoe het met die foto's zat kreeg hij te horen dat ze nog niet ontwikkeld waren. Op zijn verbaal- vaardige manier zette Grass politie en justitie in het schandblok: hun naspeuringen noemde hij treurig en beschamend Werk van likme- vestje; alsof het speurwerk met opzet verwaar loosd wordt'. Zijn kritiek heeft er ongetwijfeld toe bijgedra gen dat de minister-president van Sleeswijk- Holstein nu een rapport wil over de manier waarop de politie het onderzoek na de brand heeft geleid. En waarom die drie extreem rechtse jongeren niet eerder en harder aan de tand zijn gevoeld? Geen rechts nest Lübeck een rechts nest? Een slangenkuil vol nazistisch gif? Onder een strakblauwe lucht rijgen de prachtige bakstenen huizen zich aan een. Achter smalle openingen in de straatwan- den liggen verstilde woonhofjes. Het voetgan gerscentrum is vol vriendelijke mensen, straat kunstenaars en muzikanten. Twee Ierse tieners zingen verlegen hun ballades. Een jonge bede laar heeft op een stuk karton 'Frührentner' - vutter - geschreven. Uit de prachtige winkel van Niederegger, in de Breite Strasse, zweeft de bitterzoete geur van marsepein. Uitgevonden in Lübeck, staat in de folders. Toen er in 1407 hongersnood dreigde droeg het stadsbestuur de bakkers op dan maar brood te bakken van de amandelen die in de pakhuizen lagen opgeslagen... Nee, het zou oneerlijk zijn om Lübeck een bolwerk van ex treem-rechts geweld te noemen. Maar de re cente reeks aanslagen drukt op het imago van de stad. Vanuit het station ben ik recht naar het cen trum gelopen. Niet naar Moisling. De wijk waar de sociaal-zwakkeren wonen, waar kansarme jongeren zich vervelen. Wonen daar de hakenkruis-sproeiers? Aan weerszijden van de weg naar het centrum staan Bismarck en keizer Wilhelm I tegenover elkaar. Manshoge, groen uitgeslagen beelden. De keizer te paard, de kanselier te voet. Maar allebei een Pickel- haube op het hoofd. Ik raak verzeild in een buslading Italiaanse toeristen, en word als vanzelf door de Holsten poort geduwd. Ze wijzen elkaar op de letters SPQL die op de beroemde poort staan; de Lübeekse variant op het bekende Romeinse SPQR. Het volk als zijn eigen senaat. Lübeck is lang baas in eigen huis geweest. Ge wiekst profiterend van de Hanze-privileges, in goede doen geraakt door handel en scheep vaart. De stad telt nu 214.000, merendeels pro testantse inwoners. Een bakstenen stad. Bijna alle historische gebouwen - van kerken tot pa triciërshuizen - zijn met rode klinkers ge bouwd. Voor een middelgroot huis waren in vroeger tijden zo'n 75.000 bakstenen nodig. Thomas Mann Een open stad, omringd door water. Maar op z'n tijd ook beangstigend bekrompen, zoals el ke provinciestad. De burgerij was geschokt toen het in de familieroman 'Buddenbrooks' van stadgenoot Thomas Mann een reeks van mede-burgers herkende. Foei! Het Lübeck van rond de eeuwwisseling heeft nooit veel opge had met de later geëmigreerde literaire broers Heinrich en Thomas Mann. De nazi's ontna men Thomas in 1936 ook nog het Duitse staats burgerschap, maar dat beschouwde hij als een compliment. Pas in 1955 nodigde het stadsbestuur hem uit om zijn geboortestad weer eens te bezoeken. Het kwam kantjeboord net niet tot een schan daal: de gemeenteraad ging namelijk met maar één stem meerderheid akkoord met het ere burgerschap voor de toen al 80-jarige Nobel prijswinnaar. De instemming voor het ere burgerschap van de eveneens in Lübeck gebo ren oud-Bondskanselier Willy Brandt - in 1972 - was heel wat royaler. Lübeck is een stad vol stenen schoonheid. De vele kerken. De ranke pronkwand op het raad- FOTO STAD LÜBECK huis. Met opvallend grote gaten; als open pa trijspoorten om de stormwinden vrije door gang te verlenen. Een stad met gevoel voor symboliek, de eeuwen door. Het noordelijke voorportaal van de Dom heet het Paradijs, te bereiken via een straatje dat toepasselijk Va gevuur heet. De vroegere gerechtszaal in het wonderschone raadhuis heeft nog steeds twee deuren: een hoge en een lagere. Wie onschuldig was bevonden kon rechtop, door de hoogste deur, naar buiten. Wie schuldig was moest ge bukt door de kleinste deur.... Rotspon Behalve marsepein heeft Lübeck nóg een spe cialiteit: Franse Bordeauxwijn! Sinds eeuwen worden grote hoeveelheden wijn uit die streek naar Lübeck gebracht en daar in houten vaten opgeslagen tot ze gebotteld worden. Officieren van het leger van Napoleon merkten na de in name van Lübeck tot hun verbazing dat de ro de wijn er beter smaakte dan thuis. Latere ver gelijkingstests hebben dat bevestigd. Vermoe delijk heeft de zeelucht een gunstige invloed op de smaakontwikkeling van de wijn die in Lübeck 'Rotspon' wordt genoemd. Natuurlijk staat-ie ook op de kaart van de 'Schiffergesell- schaft'; de uit 1535 daterende schippersbeurs. Het is nu, qua sfeer en inrichting, een heerlijk 'restaurant. Dat is het Lübeck zoals de inwoners het graag presenteren; precies zoals Marianne Junghans het warm aanbeveelt. Een stad die niets met neo-nazi's en rechts geweld van doen wil heb ben, maar er niet helemaal los van komt. Het aantal treinreizigers tussen Neder land en Parijs lag de afgelopen twaalf maanden 50 procent hoger dan in de voorgaande periode. De NS schrijven de stijging toe aan de komst van de hoge snelheidstrein Thalys. Tussen juni 1995 en mei 1996, toen de dienst naar Parijs nog met gewone trei nen werd gereden, telden de NS 400.000 reizigers met de Franse hoofdstad als eindbestemming. In de periode van juni 1996 tot mei 1997 waren dat er 600.000. Deze cijfers zijn exclusief de reizigers naar andere bestemmingen in Frank rijk. Voor het lopende jaar verwachten de NS een verdere stijging van het aan tal reizigers naar Parijs met 5 a 10 pro cent. Ondanks het stijgend aantal reizigers is de Thalys zwaar verliesgevend. In het boekjaar 1996, toen de snelle trein nog niet eens het hele jaar reed, bedroeg het verlies al dertien miljoen gulden. De ko mende jaren gaat het verlies naar circa twintig miljoen gulden per jaar. Oorzaak van het verlies is de afspraak met de Belgische en Franse spoorwegen over de verdeling van kosten en op brengsten. De verdeelsleutel is ongun stig voor spoorwegmaatschappijen van landen waar de trein niet op volle snel heid rijdt. Momenteel rijdt de Thalys al leen in Frankrijk op topsnelheid. België volgt eind dit jaar en in Nederland is de hoge-snelheidslijn pas in 2005 gereed. Het Oostenrijkse plaatsje Maishofen, in de buurt van de Zeiler See in het Salz- burgerland, heeft zich uitgeroepen tot het eerste gezinsvriendelijke fietsdorp van het land. Bewegwijzerde fietsrou tes, (meerdaagse) fietsarrangementen, fietsvriendelijke bedrijven, een infor matieve fietskaart, een zelf ingericht fietsstation in het dorp en speciale fiets- programma's voor kinderen, hebben Maishofen tot deze euvele daad ge bracht. Informatie: Tourismusverband A-5751 Maishofen, telefoon: 00-43- 6542-(6)8318. De mooiste bergtoppen en uitzichtpun ten van de Oberösterreichische Salz- kammergut staan centraal tijdens een weekprogramma voor wandelaars. De 'Salzkammergut-Wandertour' is tot 11 oktober 1997 te boeken, vanaf circa 690 gulden. Deze prijs is inclusief ze- IJf l ven overnachtingen op basis van half- «sïji pension, een boottocht op de Traun- see, verschillende bus- en treintrans- 2JT fers, bagagetransfer en uitvoerig wan- delkaartenmateriaal. Informatie: lil Oberösterreich Touristik, telefoon: 00-43-732773024. De gerenommeerde Royal Shakespea re Company verzorgt in Stratford- upon-Avon voortaan ook twee uur du- LU rende begeleide wandelingen. Die be- fijjf» ginnen, steeds om 10.30 uur, bij het Hm Swan Theater aan de rivier de Avon. 1 De 'wandelcolleges' over de grote schrijver en zijn stad worden op don- QJJ derdag en zaterdag gehouden. Kosten: 5 pond per persoon. Informatie via: P 00-44-1789-412602. Aan de Landenreeks van het Konink lijk Instituut voor de Tropen, Novib en het Belgische NCOS, is een deeltje over Ghana toegevoegd. Journalist Jos Moer- kamp beschrijft het Afrikaanse land, dat dit jaar veertig jaar onafhankelijk is. Een onafhankelijkheid die niet tot economische voorspoed heeft geleid voor de bevolking. Het boekje (ISBN 906832348) is voor 19,90 gulden'te koop in de boekhandel, of te bestellen bij KIT-Uitgeverij (020-5688272). Poor Hein Sluijter Eigenlijk was het een uitdaging. Meer dan eens w ik het Franse Picardië aangeprezen als een waal vakantieoord voor mensen die wel met eigen auto op vakantie willen maar die om em of andere reden liever geen grote afstanden billen rijden en tóch in een geheel andere om geving willen toeven. Het veel biedende Picar- wligt maar 350 kilometer zuidwaarts. Welnu, w uitnodiging om om diezelfde reden diezelf- afstand te rijden maar dan nu naar het undoosten, kon als een uitdaging worden be bouwd. Even zien dus of het daar net zo is. kun je de Duitse Vulkaan-Eifel en het aan rende Ahrdal beslist niet vergelijken met al stukje Noord-Frankrijk, maar er zijn in- ™aad niet vermoede overeenkomsten. Net Picardië is er in dat deel van de Eifel Vake van een snelweg waar veel Nederlan- ®Lop weg naar verre zuidelijke oorden op uoortrazen zonder te zien wat een klein eindje «die weg af zich allemaal aan weerskanten ooidoet. Ze beseffen vaak helemaal niet, dat 'e '™relen daar net zo aantrekkelijk kunnen ijn als in hun verre doelen. In Frankrijk is de uldige de Al van Lille naar Parijs en in Rusland is dat de A61 van Keulen naar Ko- V. Je bent bijvoorbeeld, zoef-zoef, zó voor- J net schitterende Ahrdal, je ziet de Rijn he- aal niet en je rijdt met een grote boog om de «acher See, een dan onzichtbaar mooi meer eigenlijk een vulkaankrater is. t|] 'n Picardië als in de Eifel heb je heuvels n enorme bossen met daarin herten, everzwij- ne 01 ^misende beekjes. Allebei bezitten ze jI voor watersport, oude nog ommuurde Ij ien' veel kastelen, historische kerken en derl 1 UW ^e'emaa' anders is dan in Ne- hetan 1 streken heb je ook wijn. In tiatin a °°Sten van Pk^rdié groeien de cham- ^gnedruiven en in de Eifel is de wijndruif s overal binnen handbereik aanwezig in het Ahrdal en langs de oevers van de Rijn. Maar dan houdt het Wel op. Paardentram Want in Picardië ben ik nooit naar een vlieg veld gereden in een houten paardentram, ge trokken door een menie en een hengst en, heerlijk ontspannend, van top tot teen volko men door elkaar gehutst op hobbelige, smalle en steile bospaden. Volgens mij ben ik daar ze ker een uur lang een kilo afgevallen geweest. Om daar, op Flugplatz Mönchsheide, te ont dekken dat een rondvlucht in een klein sport vliegtuigje boven de Vulkaan-Eifel en het Ah rdal eigenlijk veel spannender is dan het ook wel leuke verblijf in een met 2 pk rijdende koets. Je ziet je hotel in het aan de Rijn gelegen kuuroord Bad Breisig dat tussen Bonn en Ko blenz een goed uitvalspunt is om deze regio te verkennen, je vliegt over de romaanse, negende eeuwse basiliek met abdij Maria Laach en over het vanuit de lucht bijna zuiver ronde meer Laacher See dat zo te zien inderdaad een vul kaankrater is. Je ziet wijndorpen en -steden zoals bijvoor beeld Bad Neuenahr waar niet alleen wijn vandaan komt, maar ook het wereldberoemde mineraalwater Appöllinaris (de piloot wijst naar de plek van ri( ini n cle bebouwde kom en halverwege hel nabijgelegen Hcppin- gen) en er wordt een extra rondje gedraaid bo ven de mooiste autoracebaan van de wereld, de in de bossen gelegen Nürburgring waar je te gen betaling met je eigen auto-over een afstand van 37,3 kilometer mag racen zo hard als je wil. Kok Wie een rondvlucht wil maken, mag zelf zeg gen welke route hij wil vliegen. Eigenlijk is Mönchsheide voor zweefvliegtuigen bedoeld maar op de dag van de paardentram is het weer niet geschikt om te zweven. En zo ben ik in Picardië ook nooit mijn leef tijdgenoot Freddy Kruel tegen het lijf gelopen, hoewel dat enigszins tot de mogelijkheden had behoord, want hij is zeer reislustig. Hij is kok en baas in het uit 1404 stammende Altes Zoll- haus, nu een café-restaurant aan de Rijnboule vard in Bad Breisig. Freddy behoort tot de bezienswaardigheden van Bad Breisig te worden verklaard. Niet zo zeer omdat zijn behuizing van historische aard is, maar juist om zijn opvallende, hatrelijke persoonlijkheid. Hij zegt, dat hij kan vechten als een musketier en ook een Landesmeisterti- tel heeft. Met zijn rugzak zwierf hij lange tijd door Guatemala en enkele jaren geleden toen hij 55 was besloot hij, dat hij kok wilde worden in een leuk pand. Hij had gelukkig al horeea- ervaring. En zijn ideeën voor recepten komen spontaan wanneer hij last heeft van stress. Bubbelbad Omdat het volgens mijn gastheren beslist no dig was voor een gedegen indruk van de streek, heb ik mij laten verleiden tot een bezoek aan de trots van Bad Breisig, de Römer-Thermen. Zoals in bijna elke Bad-plaats in Duitsland, betekent dat poedelen in heilzaam bronwater, relaxen in een bubbelbad, kwade stoffen uit zweten in een sauna en bijkleuren in een sola rium. Verder kun je je er laten masseren als je dat wilt en staan er sportfaciliteiten tot je be schikking zoals een tennis- en squashhal. Bar en restaurant ontbreken natuurlijk niet. Voor al hart- en rheumapatiënten vinden in deze Thermen hun heil. Helemaal opwindend kan het zijn als in dit deel van de bondsrepubliek de bronnenkoningin op bezoek komt. Zij heet momenteel Anita de Eerste. Het unieke van dit gebied zit hem in het water. Behalve de Rijn en de Ahr waar je onder meer kunt vissen en kano varen, bevinden zich in de De Rijnboulevard in Bad 1 Rechts op de voorgrond het Altes Zollhaus uit 1404. directe omgeving van Bad Breisig nog twee an dere kuuroorden, Bad Bodendorf en Bad Neuenahr. En aan de overkant van de Rijn lokt een vierde, Bad Hönningen, maar dat hoort of ficieel niet tot de regio. Alles mikt hier trou wens op gezond. Zo wemelt het er van de wandel- en fietsrou tes. Tientallen bedrijven verhuren fietsen. En voor wie inderdaad gaat fietsen, is het goed te weten dat de trein in het Ahrdal kosteloos je karretje vervoert. Trouwens bussen doen dat ook, al wordt er soms een geringe vergoeding gevraagd. Geen zin in hellingen? Geen nood, dan fiets je de route langs de Rijn. Die is in zijn geheel zo plat als een dubbeltje. Aan het ge zondheidsimago is nu ook de rode wijn in het Ahrdal toegevoegd. Dagelijks gebruik van de ze drank is immers goed voor hart- en bloedva ten. Culinaire week Op die manier lijkt de culinaire week in Bad Breisig eigenlijk een beetje tegen de regels in te gaan. Maar de koks van de ongeveer tien res taurants, die er elk jaar in juli aan meewerken, doen hun best om het allemaal zo gezond mo gelijk te houden. Elk restaurant voert dan zijn eigen specialiteiten. Die week begint trouwens héél gezond: in de open lucht. En wel met een uitvoerig buffet, FOTO VERKEHRSAMT BAD BREISIG waar steeds honderden gebruik van maken. Het zou mij trouwens niet verbazen als ook die paardentram stiekem onderdeel is van al die gezondheidstherapieën die Bad Breisig en zijn westelijke omgeving te bieden hebben. Want crossend over de niet altijd effen zandpaden in de beboste heuvels trillen, schudden en ram melen tijdens een rit je spieren losser dan ge klonken aan menig vibrerend fitness-appa raat. Volgens mij is dus de paardentram het geheime wapen van Bad Breisig. I Info: Verkehrsamt, Albert-Mertés-Strasse 11, 53498 Bad Breisig. Tel. 00-49-2633-97071.

de Stem | 1997 | | pagina 35