Weekend !ENG POWER ZAAK ry Verpleeghuisarts en -directeur dr. Hans van den Bosch over versterving: (VANGEND ILLEIDERS M/V II medewerker edewerker /ER TECHNISCH leur ï'ers teur :R" UITZENDORGANISATIE DESTEM INDUSTRIEEL Een jaar geleden voorzag hij het rumoer dat nu is ontstaan rond het fenomeen 'versterven' in verpleeghuizen. Dr. Hans van den Bosch, zelf verpleeghuisarts en -directeur, kreeg toen een voorpublicatie onder ogen van het boek 'Sterven op drift' van de omstreden psychiater B. Chabot, die daarin het begrip introduceerde en Van den Bosch om zijn mening vroeg. „Ik vond het stom en adviseerde hem die verwarrende term niet te gebruiken, omdat het onderwerp binnen een jaar ongenuanceerd over de Bühne zou gaan," aldus Van den Bosch, die zelf ook over het onderwerp publiceerde in het Nederlands Tijdschrift der Geneeskunde. braanstaande en succesvolle su- jsatie in Nederland. Het bedrijf Idoor een geheel eigen vorm van I lage prijzen voor kwaliteitspro- |e regio Oosterhout zoeken wij: I van alle voorkomende winkel- Éen l/oordelijkheid van de i mede leiding geven aan een lot tien medewerk(st)ers |n en zelfstandig uitvoeren van %alleid(st)erstaken h van de filiaalleid(st)er tijdens Iheid Enthousiasme levarieerd werk in de detailhandel Jlijkheidsgevoel en een resultaat- llling 1 op tenminste MDS-niveau |jaar branche is een pre, doch niet ciris en een aantrekkelijke premie inwerkperiode van ca. 3 maanden Ie, vaste baan voor 30 tot 40 uren IS 1997 [telefonische verkoop, advisering ferciële instelling en klantgericht. Indee (vestiging Roosendaal). I voeren van correspondentie, aqendabe- Jideling. I van Word en Excel. Schouten (vestiging Roosendaal). 1. telefonisch en schriftelijk klantencontact toer computer. riiveau, klant- en servlcegerioht, compu- e Hendrikx (vestiging Etten-Leur). beren van gegevens, jardigheid, 16-20 jaar oud, half jaar be tte Hendrikx (vestiging Etten-Leur). Itoren aansluiten, kabels trekken (op loca- plektro of LTS-elektro met relevante werk- Vildeman en Pauline Miolée (vestiging bal zoekt met spoed voor diverse vacatu- ■ers. bouwen van communicatieapparatuur in blektro of elektronica. bn Loon (vestiging Bergen op Zoom). lacatures zoekt Manpower Bergen op ■digers, productiekrachten, medewerkers Gvaren timmermannen, ervaren heftruck- bmonteurs. Lr Hot van den Houte 83-85 iaal Nispenstraat 11 >p Zoom Koevoetstraat 41 EEN VAST BRUTO UURLOON J ALLE VOORDELEN, KOM DAN |GS BIJ MANPOWER. ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1997 beschikbaar voor productiewerk dan op de vestiging Bergen op Zoom.' We II rden/lossen, orders pieken, heftruck rij- fysiek sterk, flexibel. Hendrikx (vestiging Etten-Leur). Seizoenen bepalen het ritme. Boeren oogsten in de zomer, hun dagen zijn dus lang en vol en voor actievoeren rest geen tijd. Dat is vulling voor de ledige uren van de winter. Wetenschappers con gresseren in de zomer. In de rest van het jaar on derzoeken ze en onderwijzen ze. Juli, augustus en september zijn de maanden voor ontmoetin gen. In die periode hebben ze geen kantoorbaan, maar reizen ze en leven uit hun koffer. Een jaar van tevoren worden de agenda's geraadpleegd, de interessante bestemmingen uitgezocht en voorstellen voor te houden lezingen bij plaatselij ke organisatoren ingediend. In het najaar komen de eerste antwoorden. Bekende geleerden ko men altijd door de selectie. Elk nationaal comité is gespitst op grote namen. Want zonder big shots daalt de subsidie en de financiële interesse van de eigen faculteit. Als het niet anders kan, krijgt een gewenste beroemdheid zelfs een gratis ticket aangeboden. Of hij iets nieuws te vertellen heeft, is niet van belang. Jonge onderzoekers hebben het moeilijker. Zij geloven nog dat het voor hun carrière van belang is te spreken op het wereldcongres van botanici of kankerdeskundologen. Zij schrijven daarom ui terst serieuze samenvattingen van wat zij denken te kunnen presenteren. Vol cijfi cijfers, nieuwe model len en onverwachte vondsten. Bij de lokale organisatoren te Aix, Florence of Athene is niemand die begrijpt waar ze het pre- des over hebben. Werkt het aanstormend talent aan een bekende universiteit in de Verenigde Sta ten of in een researchgroep met veel geld, dan is er een goede kans dat zijn lezing voor het hoofd programma aanvaard wordt. Zo niet, dan staat de jonge geleerde geen andere weg open dan zich invechten in het reizend circus. Drie zomers op eigen kosten en zonder voor dracht aanwezig zijn, is toereikend. Vragen stel len in de discussie helpt, maar nog beter is 's avonds met regelmaat met de juiste club naar de juiste kroeg. Dan raakt zijn naam gevestigd en wordt zijn vierde opzet voor een lezing door een volgend comité geaccepteerd. Infebruari is bekend wie waar spreekt en wie reis- budget heeft kunnen lospeuteren. Een intensief telefoon- en e-mailverkeer start. „Ik ga naar Pa rijs, vervolgens Stockholm, dan Manchester, wip even over naar Toledo en vlieg dan via Debrecen terug. Wat doe jij?" „Parijs red ik niet, maar X is daar wel, ik zit dan nog in Sydney, van Stockholm pik ik de laatse twee dagen mee, dan Amsterdam, sluit weer aan in Toledo, waar Y ook naar toe komt en dan terug." Een derde meldt dat hij Am sterdam op zijn lijstje heeft, dat Parijs nog onze ker is, maar dat Manchester hem uitgenodigd heeft voor de slotlezing. Nummer vier combineert vakantie en werk. Zijn instituut betaalt namelijk de overtocht vanuit Texas en hij komt dus steeds een dag naar alle bijeenkomsten, in de tussentijd doet hij de hoofdsteden van de oude wereld. Tot mei wordt de werktijd gevuld met overleg, agenda-aanpassingen, boekingen en veranderin gen in het reisschema. In juni resteren een paar dagen voor het schrijven van de wereldschokken de tekst en dan wordt het tijd om te pakken. Bij aankomst is het overal hetzelfde, in een college zaal vol lege koffiebekers zitten enige gevorder de studenten het congressecretariaat te bevol ken. Zij reiken een speciale conferentietas uit met daarin het programma, een pen, een blocnote, glimmende brochures over de organiserende uni versiteit, een plattegrond van de stad, een boekje met aanbevolen horeca en de maandlijst van de culturele dienst. Niets daarvan wordt bekeken. Want het inscbrijvingsuur valt samen met de wel komstreceptie. De volgende ochtend tijdens de eerste plenaire lezing bladeren de luisteraars door het propagandamateriaal. De voorzitter van het lokale comité houdt zijn aan de pers onder embargo verstrekte peptalk. Daarin twee schok kende globaliteiten. Goed voor een krantenkop op de ochtend van de eerste dag. daarna koffie, omhelzingen en werkgroepen. Wie zelf voldoende publiek wil trekken, bezoekt mat enige regelmaat de voordrachtsessies. Aan wezigheid wordt immers beloond. Kom jij naar mij en stel je me een geïnteresseerde, maar mak kelijk te ontwijken vraag, kom ik ook naar jou en help jou door de discussie heen. Voor de jonge wetenschapper is het namelijk oppassen gebla zen. Die gelooft dat het allemaal nog wat bete kent en reageert kritisch, als hij merkt dat feiten met meer dan intuïties zijn, dat de lezing onge veer gelijk is aan die van vorig jaar en dat zijn on derzoeksresultaten niet bekend zijn bij de voor drachtskunstenaar. Vervolgens is het natuurlijk weer tijd voor gezamenlijke koffie, lunch, diner, sociaal programma en avondlijke uitwisseling van mcente theorieën onder het genot van een glas. be angry young men die langzamerhand in het circuit opgenomen worden, zijn verbaasd. Zij krij- hoofdzakelijk opvoedingslessen. Een echte congresganger is hoffelijk, praat wel over het vak, maar voornamelijk over de eigen successen daar- ln. luistert naar de zelfbewieroking van collegae on zegt vriendelijk 'ahum'. Verder gaat het over conferenties van vroeger. Met hoe weinig slaap men weleer nog toekon, wie blijkens zijn afwe- Z'gneid hier het moordend zomerritme niet meer eenkan en hoeveel eenvoudiger het was om aan misgeld voor het zomerbestaan te komen. er wordt geklaagd. Dat de Oost-Europeanen langer dankbaar zijn. Subsidie uit de uitwisse- 'ngsprogramma's van Brussel en een periodiek voorzitterschap van internationale organisaties, e wereldgeleerden hebben er last van. Niet al leen s zomers, maar zelfs 's winters. Hun eigen la- oratoria, bibliotheken en instituten moeten met minder toe. Want de van oudsher befaamde con- erentieprofessoren hebben nu te delen. Minder Peningstoespraken, beschermheerschappen en mi dienen daarom meer conferenties komen. Dus een langere zomer. „De onbekendheid met het stervensproces en de verschillende ongelukkige terminologieën die medici bedenken en hanteren, voeden leken met verkeerde gevoelens." 'We zijn vervreemd van het gewone doodgaan' Door Mario Bouwmans en Hans Matheeuwsen J ijn voorspelling is uitgekomen, m constateert Dr. Hans van den Bosch. Met name het CDA I gooit volgens hem op verwer pelijke wijze olie op het vuur in de discussie over de verpleeghuiszorg. Deze week schreef Van den Bosch als lid van de Raad van Be stuur van de overkoepelende zorgstichting De Zorgboog in het gewest Helmond een brief aan alle bewoners van de aangesloten ver pleeghuizen, hun families en aan het perso neel. Het is een poging tot geruststelling: „Er is heel veel onrust en voor een deel zijn we daar zelf schuld aan," zegt hij. U maakt zich grote zorgen? „Ik maak me de meeste zorgen over de onrust bij de patiënten, hun families en al de mensen die op de wachtlijsten staan of weten dat ze in een verpleeghuis terechtkomen. Het verpleeg huis is eigenlijk al een negatieve keus; het zit aan het einde van de rit, als het niet anders meer kan. Periodiek wordt juist dat aspect be nadrukt als incidenten in de openbaarheid ko men. Het plaatst de verpleeghuizen nog verder op achterstand." „Wij geven in Nederland 365 dagen per jaar, dag en nacht, aan 55.000 mensen zorg. Dan zijn er veel momenten waarop het fout kan gaan, omdat het mensenwerk is. Als manage ment moet je daar constant alert op zijn, in dien nodig het boetekleed durven aantrekken, fouten proberen snel en goed af te handelen en ervan te leren. In onze sector wordt vreselijk veel gedaan om kwaliteit van zorg verder te verbeteren. We hebben klachtencommissies ingesteld, er zijn overal bewonersraden. Bo vendien werken we aan een kwaliteitsmerk van zorg, dat niet vrijblijvend is." „En dan vind ik het stuitend wanneer perso nen met een publiek ambt, zoals CDA-Kamer- lid mevrouw Doelman-Pel, naar aanleiding van enkele incidenten zeer bezwaarlijke en generaliserende uitspraken doen over de tota le verpleeghuiszorg. Onthoud je van meningen over zaken waar je geen verstand van hebt. Termen als 'griezelig' en 'zorgvuldigheid die te wensen overlaat' doen bij mij de stoppen doorslaan. Met die onjuiste en onterechte kri tiek berokken je schade aan het vertrouwen tussen bewoners en verpleeghuizen. En dat zegt dan het CDA, dat zich in toenemende ma te opwerpt als pleitbezorger van de bejaar denzorg in Nederland. We merken dat veel ouderen naar die partij luisteren." In hoeverre hebben verpleeghuizen de maat schappelijke onrust aan zichzelf te wijten „Ik denk dat wij dat ons als sector maar ook als medische stand in het algemeen moeten aantrekken. Wij wekken met regelmaat de in druk dat gewoon doodgaan iets medisch is. Ook in de publiciteit nemen medische beslis singen rond het levenseinde een voorname po sitie in. Dat is een overdreven waardering van de medische bemoeienis. In de praktijk is het andersom. Iedereen gaat dood, het sterven dient zich aan en dan raakt een arts erbij be trokken. Niet alleen in het verpleeghuis maar ook thuis. Op een bepaald moment denkt de arts: 'goh, wat moet ik nu doen, zal ik ophou den met een therapie die geen zin meer heeft en pijn bestrijden. Dat kun je een medisch be sluit over het levenseinde noemen maar ik vind dat je daarmee de zaak op z'n kop zet. Dan kan ik me voorstellen dat mensen dat griezelig vinden." „We zijn vervreemd van het gewone dood gaan. In het normale stervensproces houdt een mens eerst op met eten en daarna met drinken. Dat is de fysiologie van het sterven. Omdat wij dat normale proces niet meer zo kennen in de ze samenleving, ontstaat de neiging om het te Dr. H. van den Bosch: 'Een goede bejegening van mensen kost geen geld.' FOTO TON VAN DE MEULENHOF medicaliseren en bedenkt men woorden als 'uitdrogen' en, nog erger, 'versterven'. In de laatste fase treedt inderdaad uitdroging op maar dat hoort zo. Daardoor ontstaan in de stofwisseling processen die het sterven verge makkelijken." „Wie die processen met infusen en sondes gaat verstoren, is op het verkeerde pad. Wanneer iemand thuis sterft, praat ook geen mens over infusen en sondes. Waarom zouden we zo ie mand in een verpleeghuis dan wel daarmee volstoppen? Dat vind ik een non-problema tiek. In de voorfase moet het natuurlijk wel heel helder zijn dat het moment van sterven is aangebroken." Is dat voor iedereen wel even duidelijkMet andere woorden, kunt u zich voorstellen dat een familie daar anders over denkt dan een be handelend arts en dat daardoor onenigheid ontstaat? „De onbekendheid met het stervensproces en de verschillende ongelukkige terminologieën die medici bedenken en hanteren, voeden le ken met verkeerde gevoelens. Woorden ais 'versterven' en 'uitdroging' bezorgen zonder goede uitleg mensen een 'Sahara-visioen'." „De arts besteedt in de laatste levensfase van de patiënt meer tijd aan de begeleiding van de familie dan aan de directe medische zorg voor de patiënt. Sterven is voor ons personeel een vertrouwd fenomeen maar voor families is het vaak nieuw en uniek. Dat moeten artsen zich telkens realiseren." „Een goede bejegening van mensen kost geen geld. Dat moet een vanzelfsprekendheid zijn. Natuurlijk hebben we een behoorlijke werk druk en zijn er bezuinigingen, maar bij beje gening gaat het om attitude en mentaliteit. We kennen allemaal het plaatje van de glimlach waarvoor je maar vier spieren nodig hebt. Bij het chagrijnig gezicht zijn veel meer spieren betrokken. Iedereen kan een off-day hebben maar dat mag je in de bejegening van patiënt of diens familie niet laten merken." „We zullen moeten investeren in scholing en training, in het aanleren van de techniek en de mentaliteit om goed met de patiënten om te gaan. Daar heeft het in de medische opleidin gen lang aan geschort. De maatschappij ver andert, patiënten vragen meer en geven uit drukkelijker aan wat ze willen. Daarin moe ten medici meegaan." Bestaat er zoiets als een algemeen zorgbeleid of bepalen verpleeghuizen en/of medici hun ei gen beleid? „Er is geen standaard-beleid maar er bestaan wel procedures en protocollen in ons vak. In de praktijk praten we bij opnames met patiën ten en familie over medische zaken, verwach tingen, emoties en daar maken we een behan delplan van. Dat noemen we het beleid voor die patiënt. Deze afweging moet steeds op nieuw per patiënt gemaakt en uitgelegd kun nen worden." „Als een patiënt handelingsbekwaam is, be slist die als laatste wat er met hem of haar ge beurt. Voor het medische deel is de arts eind verantwoordelijk, maar daar moet hij wel zijn grenzen in bepalen, want hij is niet algemeen eindverantwoordelijke. Het is dan ook de kunst voor de arts om z'n voorstellen of be sluiten zodanig uit te leggen dat hij hierover met de familie consensus bereikt. Meestal lukt dat wel. Maar als het niet lukt, dan heb je een probleem." En dan mag een dokter vanwege zijn beroeps geheim niet inhoudelijk reageren. „Inderdaad. Die gebondenheid ervaren artsen maar ook het management van een verpleeg huis als een groot probleem wanneer bepaalde gebeurtenissen in de openbaarheid komen. De andere partij heeft dan veel meer manoeu vreerruimte. Desondanks denk ik dat wij be paalde aspecten best kunnen toelichten zon der inhoudelijk op een zaak in te gaan." „Verder hebben we gelukkig andere toetsste nen. Weinig branches hebben én een Inspectie én justitie om handelingen te toetsen. Ik denk dat in het Eindhovense verpleeghuis De Weer de veel problemen voorkomen hadden kunnen worden, als de procedure van de familie Van Griensven door justitie netjes en met meer aandacht was behandeld dan gebeurd is." Is er volgens u sprake van een incident of staat de hele sector ter discussie? „Ik blijf zeggen dat de standaard van zorg in Nederland hoog is binnen de mogelijkheden die wij hebben. Ik zou best meer geld willen kunnen besteden maar kijk eens naar de lan den om ons heen, daar moeten ze het in de meeste gevallen met de helft van het budget doen." „In de gezondheidssector wordt jaarlijks een debat gevoerd over welke zorg we bieden en welke wachtlijsten we acceptabel vinden. Daarmee houden we de samenleving in feite een spiegel voor, want die is verantwoordelijk voor het basisniveau van de geboden zorg. Wij voeren slechts uit." „Je hebt een grote groep verpleeghuizen die heel fatsoenlijk zorg leveren en een paar bun gelen onderaan. De hoge standaard moet je niet koesteren maar als uitgangspunt nemen om de zorg, bejegening van patiënten en com municatie te verbeteren. Dat is een lange weg. We moeten veel meer de mening van patiënten en familie vragen en wat meer terug komen van onze eigen professionele opinie." geschiktheid uitstekende door heden naar de functie van ise? U kunt zich als volgt melder^ riftelijk: Aldi Best B.V. v. dhr. Grootswagers Lievekenshoek 6 171 CS KAATSHEUVEL

de Stem | 1997 | | pagina 33