Zalig Zeeuws- Vlaanderen Dagboek van een overtreder (4 en slot) De Vlaamse leeuw brult niet inventief EEN IS ENE in de file HÉ JA, DAT KEN I DIE IS VEEL VERANDERD TEGE VROEGER DESTEM ZEELAND C4 laat nooit PASTORIEDIENSTEN R.K,-KERKDIENSTEN RC-KERKDIENSTEN I I I I ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1997 [JEER iemand zeggen dat geeuws-Vlaan- deren een ach tergebleven ge- faied is! Ik zal U mijn frustratie uitleggen; Vol verwachting vertrek ik met mijn gezin een maand geleden naar recreatie gebied Spaarnwoude om daar, onder een of andere startbaan van Schiphol, onze vakantie goor te brengen. fe hebben een camping gevon- gen vanwaar de ontdekkings reis door Amsterdam kan be ginnen. Het is al drie uur 's middags als we arriveren; de receptie van camping Het Hou- tmkm Halfweg is maar een be perkt uren per dag bemand en gaat juist open. Achteraf was het beter geweest als de boel op slot gezeten had en we een an- gere camping gezocht hadden. Van een pinapparaat hebben ze gaar nog nooit gehoord; of we maar even contant veertien da gen vooruit willen betalen. Als of mensen tegenwoordig met duizend gulden in hun achter zak op pad gaan. Met weemoed denk ik terug aan het vorig jaar toen ik met de kinderen in Cad- zand op camping Hoogduin stond; daar kan niet alleen de rekening met plastic geld be taald worden, de gasten kunnen zelfs met hun pinpas aan de ba lie geld opnemen. Gewoon ser vice. Het Houtrak scoort op alle pun ten slechter; bij gebrek aan een campingwinkel doen we bood schappen tien kilometer ver derop in het dichtstbijzijnde winkelcentrum. De toiletge bouwen herinneren mij regel matig aan de situatie langs de Franse snelweg. De campingre- gels worden niet nageleefd zo dat we tot ver na middernacht nog van de muziek van de bu ren kunnen genieten. En dan heb ik het nog niet eens over al le tingels waartussen we kam- Zeeland Rond verschijnt elke zaterdag in de Zeeuwse editie van dagblad De Stem. Bijdragen deze week van Sanne Schelfaut, Frank van Cooten, Marjon Sarneel, Ca- ®>ile Schelstraete, Wim Kooyman, Ronald Verstraten. De redactie stelt reacties op prijs. Geen anonieme inzen dingen, en niet op rijm. Voor tips op- en of aanmerkingen belt u: 0115-645769. U kunt ook schrijven naar Postbus 145, 4532 CG, Terneuzen. doen. En dat onze kinderen de voorkeur aan de winkels in de Leid- sestraat geven boven een be zoek aan de Nachtwacht is evenmin hun schuld. Uitein delijk horen wij bij de grote groep vakan tiegangers die door de aanhou dende regen hun vakantieadres vervroegd verlaat. Zonder spijt pakken we in. En dan rijden we Zeeuws- Vlaanderen binnen; we worden begroet door kilometers lange boeketten. Geel-en-blauw, wit- en-geel, blauw-en-wit met hier en daar -bijna als een disso nant- een verdwaalde klaproos. We zijn weer thuis en voor we goed en wel uitgepakt hebben schijnt het zonnetje. Nu word ik dus gewoon dagjesmens in Cadzand! Niks in de file, vroeg op weg en laat naar huis. Tijdens het weekeinde als onze mannen niet mee kunnen of willen, belanden mijn zus en ik met een hele bups kinderen en een aantal personen dat niet meer zo genoemd wil worden, onbedoeld op het vliegerfeest. Muziek schalt enigszins ver vormd door de luidsprekers. Een bescheiden stuk strand is afgezet met metalen pinnen die onderling verbonden zijn met rood-wit lint. Heel de dag zijn in de lucht de prachtigste vlie gers te bewonderen. In de late namiddag wordt het vak geruimd voor de kinder vliegers die ter plekke beschil derd zijn. Op de meeslepende klanken van Genesis wippen tientallen vliegertjes op een zuchtje wind de lucht in. Als de uren verstrijken en het strand wat leegloopt, ontsteekt de or ganisatie een kampvuur waar alle kinderen stokbrood mogen komen bakken. Plotseling voelt niemand zich te groot. De zwarte korsten met plakkerige inhoud die ons aan- peren of de onbeleefde beheer- geboden worden, eten,we dap- der. per op. En als de zon al flink Dat het weer wisselvallig is en oranje kleurt, gaan de kinderen het begint te regenen zodra on- in een zeldzaam rnattïênt1 van ze barbecue gloeit, daar kunnen samenhorigheid met z'n allen ze op Het Houtrak niets aan de zee in. Vol goede moed vertrok de Terneuzenaar zaterdag naar zijn nieuwe vlam in Leiden. De hittegolf deerde hem niet. Echte liefde overwint immers alles. Raampje open, enkele zomerse cd's en de autorit van een dikke twee uur vliegt voorbij. Lange tijd ging het ook goed. Tot aan 's Gravendeel. File. Niet getreurd, dacht de Ter neuzenaar, is zo voorbij. Dus niet. Mensen stapten uit hun auto. Plaids werden langs de kant van de weg neergelegd voor de kroost. De zon deed onbarmhartig haar werk op het inmiddels gloeihete asfalt. Het verkeer stond muurvast. Oorzaak was een ongeval een kilometer of twintig verderop. De Terneuzenaar had geen zin om zo lang te wachten. Zijn blik viel op een hek in de buurt van zijn auto met daar achter een fietspad. Dit pad komt uit op een parallelweg. Goh, dacht hij, dat zou mooi zijn. Hek open, auto erdoor en via de parallelweg de file ont vluchten. Enkele Rotterdammers waren het lange wachten ook beu. De Terneuzenaar kwam in ge sprek met hen. Hoe krijgen we dat hek open. Voor de Rotter dammers geen enkel pro bleem. Hebben waarschijnlijk meer met dat bijltje gehakt. De kofferbak gaat open en een onvervalste breekijzer komt tevoorschijn. De operatie was voor hen een koud kunstje. Binnen een paar seconden was de klus geklaard. De vlucht route was gereed. Auto ge draaid en ervan door. Even la ter zit hij glimlachend op de parallelweg. De file glijdt voorbij. Pas vele uren later worden deze men sen uit hun positie bevrijd. De Terneuzenaar heeft zijn lief inmiddels al lang in de armen gesloten. (FvC) De hoorzitting in het gemeen tehuis van Zelzate over de bo demverontreiniging in de kern van die plaats verliep op zijn zachtst gezegd rumoerig. Scheldwoorden, vuistslagen op tafel, vingerwijzere ep. ^gestsmjj'ü'iö?; met voeten onderbraken steeds het inleidend verhaal van burge meester Jxz. Schenkels. Staand onder het trotse gele doek met de brullende Vlaamse leeuw wilde hij zijn ingezetenen tot rust brengen. Maar wat hij ook pro beerde, Schenkels kwam niet bo ven het rumoer in de zaal uit. De aanwezige arts F. van Aco- leyen, raadslid en een van de te genstanders van het beleid van Schenkels deze avond, wilde zijn burgemeester best een handje helpen. Ergens verstopt in huis had hij nog een geluidsinstallatie staan die Schenkels' stem zeker en vast boven de vierhonderd aanwezige andere monden zou brengen. Korte tijd later kwam hij met de installatie voorzien van twee luidsprekers de snikhe te zaal binnen. De hoorzitting leek gered. Eindelijk zou Schenkels goed en verstaanbaar antwoord kunnen geven op de prangende vragen van de onge ruste bevolking. Maar de instal latie deed het niet. Toegegeven, een hoge toon kwam er wel uit, maar Schenkels kon er niets mee. Hij bleef onverstaanbaar en de inwoners bleven morren. De Vlaamse leeuw brulde eventjes niet meer. FOTO WIM KOOYMAN JUFFROUW Mulder-van het parket in Rotterdam heeft het er maar druk mee. Als ik haar vraag wanneer ik de gratis foto van mijn overtreding thuis kan verwachten, zegt ze: binnen nu en zes maanden. Ik onderdruk met de nodige moeite een lichte irritatie en merk zo neutraal mogelijk op: dat is lang. Dat lijkt maar zo. Het is de maximale tijd die staat voor de behandeling van een beroep schrift. We moeten allerlei din gen navragen, zegt ze. Bij de po litie, bij de rijksdienst voor het wegverkeer... Twee telefoontjes, vijf minuten werk, denk ik, maar houd mijn mond. Zij kan immers ook niet op twee plek ken tegelijk zijn. Ik stel voor dat ze me dan de foto maar ge woon opstuurt tegen betaling. Dat blijkt niet te kunnen. Ik kan het wel vragen, maar omdat ik beroep heb ingesteld, valt mijn aanvraag automatisch in het beroep-traject. Wachten dus. Tenzij, er is nog een andere mogelijkheid: ik kan altijd nog naar het politiebureau in Rot terdam om zelf de foto te bekij ken. Rotterdam? Ja, hallo, het is naast de deur. Ik ben er in geen jaren geweest. -©ver foto's van overtredingen lopen de meningen nogal uit een. De een zegt dat ze heel vaag en onduidelijk zijn. De an der dat ze, vooral op kruispun ten, juist haarscherp zijn. De kentekenplaat is duidelijk te le zen. Maar als iemand een 3 in een 8 heeft veranderd, of een P in een B, dan zie je dat weer niet. Een simpel bevestigings schroefje van de plaat, kan een cijfer of letter er al anders doen uitzien. Je staat machteloos, blijkt uit verhalen van anderen. „Mijn vrouw heeft ook eens zoiets ge had. Een bekeuring in Etten- Leur, terwijl ze op haar werk was in Hulst," zegt een klant bij een benzine station. Een ander betaalde met grote tegenzin een boete voor foutparkeren in Den Haag: „Ik ben er van mijn hele leven nog nooit geweest." Als reactie op mijn beroep schrift biedt de officier me plot seling de mogelijkheid om mijn bezwaar mondeling toê te lich ten, tenzij ik vind dat ik dat schriftelijk al voldoende heb gedaan. Formuliertje invullen en dan hoor ik er nog van. Dat betekent niet dat ik ook daad werkelijk mijn zegje mag doen, want als het volgens hem heel erg duidelijk is dat ik het wél of juist niet heb gedaan, hoef ik niet te komen. Ik besluit niet te reageren, zij het met twijfel in het hart. Hoe kan ik immers zeker weten of ik de officier voldoende heb inge licht? Het antwoord komt een week later. Eerst nog even schrikken van de blauwe ac ceptgiro die door de enveloppe van het Justitieel Incassobu reau heenschijnt. Zou ik nu al weer...? Nee, gelukkig niet. De officier laat me weten dat hij de beschikking vernietigt. „Het in uw beroepschrift gestelde is, na onderzoek bij de politie, vol doende aannemelijk gewor den," schrijft hij. Zijn beslissing ziet er uit als een nieuwe bekeuring. De acceptgi ro is 'om technische redenen' bijgevoegd, zo blijkt. Met ande re woorden, die konden ze er daar in Rotterdam niet even af scheuren. Het bedrag, 0,00, stemt niettemin tot tevreden heid. Heel aardig is bovendien dat ik ook tegen deze beslissing nog in beroep kan. Ik heb daarvoor de tijd tot 23 september. Ik doe het denk ik maar niet.(RV) Mee onze Sjef ist eigeluk wel wa fout gegaon: vroeger was da n'n stillen gast <üe niet overal zijn blad tussesloog - ij gaf zijn menuk maor alt fasoendeluk en gepast - fflaor naor zijn trouwen - nog mee ene van Raopenburg ook - istij naor Ulst gaon weunen En sindsdien ist oftij en al die mannen daor alles weten, alles durven en nog meer keunen. n Wezen as't gat yan d'el, zee mijne mit altijd en ij doe d'oftij tegewoordug alles weet. Evegoed zittij neigest in oor, jao in d'n termus en daor ist tan messchien ook mee gezeed. Daor weette z'altijd alles en op verjaordaogen en zo legtij da d'uit aon wie't oren wil. Dver de polletiek en zo, g'oorta wel 's beu oor, maor overlest kreegtij weer iedereen stil. Wj moeme'n niemer gaon stemmen t'naoste jaor zeettij, bij ons zijn de stekken ammel al gezet. Daor kommen weer drie wet'ouwers en ik peis dagge zelfs gulder wel al in de gaoten èt wren da gaon zijn? Corleone zelf vaneigen en dan nog twee, die zijn dan allebei vant CDAO. Deen schoon baontjen voor enen van de WD en al elemaol nie voor enen van de PVDAO. Die wiltij d 'r malgree uit èn zeg onze Sjef, en die vant CDAO geven'm allicht zijne zin: n °uwen die mag tan blijven en da 'd'aonsturmend talent' komt'r dan ook in, want die nog 'n andere pet op, waor z't waoter wel bestraien maor nie drinken - voelde wa'k bedoel, zeej onze Sjef en ij zat lik n'n nieven koperen cent te blinken dattij da d'ammel zo goed wist - en daor kom eel veel veranderuk op korten tijd. °e z t ook draoien of keren, daor moete ze toch nogal wa verschilluge mensen kwijt. n agge dan wee wiet'r in de raod nogal 's tegen wien zijn kar rai - voeld'm zeej onze Sjef? - oetta mes dan van twee kanten snai? D n enen dienst is d'n anderen wjèrd, attien nieven meer geef om die baon jlom 4 sPel fasoendeluk te spelen, dan pakke ze dingen last n'n omwegt aon. moen zeggen: 't ging mij wijd boven mijn pet, maor Sjef zalt wel weten. Sg op d'n tennis zit zegtij alt, ist net zo goed of g'è zelf in de raod gezeten. Zal ammel wel waoren zijn en al aoie kik 't net zo lief over de voetbal g'ad, as ere® zat naor onze Sjef te luisteren dus ge keu begrijpen datt'r nie anders opzat Meet n oop mee te doen, maor ik zeej 't ulder emaol int begin al: oegerwast zonen stillen, maor mee in Ulst te gaon weimen: wie voert'r t'woord? Sjef meestal! Voor geestelijke bijstand in het weekeinde is onderstaande pas torie te bereiken. OOST-ZEEUWS-VLAANDE- REN Huist, Hontenisse en Koewacht - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. Ter Braak, tel 0114-319595. WEST-ZEEUWS-VLAANDE- REN Van zond. 12 u. tot maand. 20 u. Past. Van waterschoot, tel 0115- 491990(bgg. Ziekenhuis Oost burg: tel. 0117-459000). KANAALZONE Terneuzen, Philippine, Axel, Westdorpe, Sas van Gent, Zuid- dorpe - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. Erpelinck, tel 0115-451661. WEST-ZEEUWS-VLAANDE- REN Aardenburg - Maria Hemel vaart, zond. 9.15 u. Biervliet - H. Maagd Maria On bevlekt Ontvangen, zat. 19 u. Breskens - H. Barbara, zond. 10 u. Eede - H. Maria ten Hemelopne ming zat. 19 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. Oostburg - H. Eligius. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apos tel. zond. 09.15 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemel vaart. zond. 10.30. Sluis - H. Johannes de Doper, zond. 10.30 u. OOST-ZEEUWS-VLAANDE- REN Clinge - H. Henricus. zat. 19 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Graauw - Maria ten Hemelop neming. zond. 9.30 u. St. Jansteen - H. Johannes de Doper. zat. 19 u. Boschkapelle - H. Petrus en Paulus. zond. 9 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat. 19 u. Hengstdijk - H. Catharina. zond. 10.30 u. Heikant - H. Teresia. zond. 9 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond. 10.30 u. Koewacht - H. H. Philippus en Jacobus, zond. 10.30 u. Lamswaarde - H. Cornelis. zat. 19.00 u. Nieuw-Namen - H. Joseph, zond. 11.00 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond. 9 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zat. 19.00 u. Sluiskil - St. Antonius. zond. 11.00 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zond. 9 u. Axel - H. Gregorius de Grote, zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemel vaart. zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemel vaart. zond. 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 9.30 u. Terneuzen - H. Willibrordus (Triniteitskerk). zat. 19.00 u. Verrezen Christus: zon. 9.30 u. Hoek - H. Kruiskerk, zond. 11 u. Zuiddorpe - H. Maria Hemel vaart. zond. 9.30 u. HERVORMDE KERKDIEN STEN Terneuzen: (Grote Kerk):(Goede Herderskerk): (Opstandings- kerk): (Huize Ter Schorre): ('Camping Braakman', Adorhal, bij Jachthaven): juli en aug. elke zondag 9.30 u. Oecum. dienst. GEREFORMEERDE KERK DIENSTEN Axel: 10 en 17 u. ds. R. van Elde- ren (gezinsdienst). Terneuzen: Opstandingskerk, 10.45 u. ds. A. Klap. Zaamslag: 10 u. gereformeerde kerk, dhr. A. Vercouteren. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Axel: 10 en 15 u. ds. J. Burger. Hoek: 9.30 en 15 u. ds. A. Sou man. Terneuzen: 09.30 en 15 u. lees- dienst. Zaamslag: 10 u. ds. H. Mostert, 16.30 u. ds. A. Kramer. Retranchement: (hervormde kerk) 9 u. ds. J. Wilmink, 19 u. ds. A. Geelhoed. CHRISTELIJK GEREFOR MEERDE KERKDIENSTEN Zaamslag: 10.00 en 15.00 u. stud. A. van der Zwan. EVANGELISCHE GEMEENTE Terneuzen: (De Schakel) 10 u. dhr. J. Lukasse. Hulst: (Mavo school 'Het Rave lijn'): C. Goudswaard Terneuzen: (De Kandelaar):br. R. Goemaere. VRIJE EVANGELISCHE GE MEENTE Breskens: 9 u. ds. G. van de Wete ring. Retranchement: 10 u. dhr. E. Schuuring. Nieuwvliet: 10.30 u. ds. G. van de Wetering. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Aardenburg: (St.-Baafskerk) 10.30 u. geen dienst. Goes: 10.00 u. geen dienst. Middelburg: 10 u. ds. P. van der Laarse. Vlissingen: dienst te Middelburg. S.O.W. DIENSTEN Aardenburg: (St.-Baafskerk), 10.30 u. ds. J. Leentfaart. Oostburg: (gereformeerde kerk), 10 u. kand. mw. T. Don. Oostburg: (hervormde kerk), SOW-dienst. Vrijdag 22 aug. De Stelle, 16 u. dhr. J. Ende. CHRISTENGEMEENTE DE HOEKSTEEN Oostburg: (De Hoekzak) 10 u. dhr. T. Hamelink. ER ZIJN verschillende reacties binnengekomen op aflevering 519 van 12 juli jl, de 'geloofsbelijdenis'. Ed Steijns uit Kloosterzande vond een soortgelijk lied in deel II van de driedelige serie 'Kinde rzang en Kinderspel' van Dien Kes, Jop Pollmann en Piet Tiggers. Het luidt als volgt: Aflevering 524 1. Een is e-ne: Ene God al-le-ne. 2. Twee is twee-ë: Twee Tes-tamen-ten. 3. Drie is drie-ë: Drie Pa-tri-ar-chen. 4. Vier is vie-re: Vier E-van-ge-lis-ten. 5. Vijf is vij-ve: Vijf boe-ken Mo-zes. 6. Zes is zes-se: Zes krui-ken Ka-na-ï. 7. Zeven is ze-ven: Ze-ven Sa-kra-men-ten. 8. Acht is ach-te: Acht za-lig-he-den. 9. Negen is ne-gen: Ne-gen ko-ren En-ge-len. 10. Tien is tie-ne: Gods tien ge-bo-den. 11. Elf is el-ve: El-lef dui-zend maagedekes. 12. Twaalf is twaalve: Twa-lef A-pos-te-len. Een is God al-leen en dat ge-lo-ven wij. Jaren geleden tekende hij een dergelijk liedje op uit de mond van Piet Hiel, een Hengstdijkenaar die al in de jaren dertig naar Rot terdam verhuisde, daar nog altijd wont, maar zijn Hengstdijks dialect nog prima beheerst. Kinderen zongen dit versje bij het 'ketseballen' (kaatsen). Dat was zo'n zestig jaar geledrn. Ed nam de tekst op in het boek 'Groot-Hontenisse van 1900 tot Nu' deel 2, dat hij samen met Carlo Buijsrogge schreef (pagina 51). De kinderen zongen: Twaalf aposten Elf koningen der engelen. Tien godsgeboden. Negen vreemde zonden Acht zaligheden. Zeven sacramenten. Zes kannen met rode wijn die voor D'n Eêr geschonken zijn. Vijf bloedige wonden. Vier Evangelisten die 't ware wisten. Drie patriarchen. Twee stenen tafelen. Een god alleen, ene zaligmaker en anders geen. Ook in de jeugd van Els Sponselee - jaren later dus - zongen de kinderen van Hengstdijk dit lied nog, zij het dat ze bij de drie pa triarchen toevoegden: Abraham, Isaak en Jaco-o-o-o-o-bus (erg langgerekt gezongen) en ze begonnen bij tien en niet bij twaalf. Ook in ons archief bevong zich nog een soortgelijke versie, met een verhaal erbij, waaruit mag blijken dat het een wellicht veelgezon- gen lied was, maar in ieder geval dat het bij velen bekend was. Daarover de volgende aflevering. Pegam.

de Stem | 1997 | | pagina 27