DE STEM ïtte slaat hard toe op werkvloer 2.313 Impressies van een zomerdag Zeeland staat machteloos tegen Belgische laksheid Univéin de buurt voor alle zekerheid! 3v Otheense Kreek Terneuzen is onveilig Duikdijk tGouddoppertjei rÖ76::57TT76T FNV verbolgen over afwijzen gesprek door directie Morres erotiIohhfmassdayee Irbeidsinspectie telt 150 klachten uit de regio Zeeland en West-Brabant 162-436613 076-5428315. (I 62-513303 076-5811733 [s 0162^6880841 Analyse UNivp r>7' Klokkenshow van maar dan 400 Klokken De Massagesalons] Escort Andante .Wij vrijen echt! [an 11 u tot 19u [enweg 6 MOERDIJK^ 168-412555* icky, 11.00-19.00 uur. Diepvries/koelkast Bel Fred van Tilborg Tapijt vuil? voor 100,- HKM. Timmerwerken Tel. 076-5612741 Rosanne privé C1 Motorsurveillance Weer veel hardrijders op de bon Inbrekers aangehouden 397 Laag tarief! City-sex^ vrouwen willen 090-600.400 (60 enm) 1 Sex thuis: vrouwëjj~7. sex. Doorschakeltiift 090-60.600 (60 CDm) LuRCHTSTRAAT 8,_^_STBirRGj Zeeland Clubs zeer luxe salon? Breda 076-5222333 Eindhoven 040-212770» Den Bosch 073-62110j] Icort ^Striptease m/v. Dames qevr Gazet teletekst pag. 270 b met style, op discr. wijzess» fEASE. cr.crd.acc. DAMFnS Grieks DAMES GEVRAAft 30'C Het kan heter 076-5138889 ma-za va 1 ESCORT KAMASÜTRA Sexy dames, Gay Sm si 24 u/7 dgn. 0651157750 Jrive ii onze verslaggeefster (Beuzen/Botterdam - De Arbeids- spectie in Rotterdam heeft de afge- pen week zo'n 150 klachten uit eeland en West-Brabant binnenge- egen over het tropische klimaat op evverkplek. In vijf gevallen zijn in- lecteurs zelf naar het bedrijf gegaan n te zorgen dat de werkgevers voor- an een frisse wind door de werk- amte laten waaien. oofdinspecteur W. van der Poel toont tb verbaasd over 'het behoorlijke aan klachten uit Zeeland. „Normaal ge sproken zijn zeker de Zeeuwen nuchter. Die weten dat na felle zonne schijn vaak weer regen komt. Die maken zich doorgaans niet zo druk. Maar de Zeeuwen zijn dit keer goed vertegen woordigd onder de klagers." „Mag ik eigenlijk nog wel werken in deze hitte," hebben veel met-vakantiegangers zich deze week afgevraagd. Van der Poel lachend: „Dat mag dus. Al kan de werk dag wellicht anders worden ingedeeld door een tropenrooster of door het inlas sen van extra pauzes. En wat meer fris drank in de koeikast kan natuurlijk ook geen kwaad onder deze tropische om standigheden." De telefoontjes die tij dens de dagen van dertig-plus graden Celsius bij de Arbeidsinspectie zijn bin nengekomen, hebben volgens Van der Poel vooral een informerend karakter. „We geven aan dat mensen bij hun baas best kunnen vragen om verkoelende maatregelen. De werkgevers zijn immers wettelijk verplicht om te zorgen voor een goede ventilatie. Over het algemeen blijft het bij één telefoontje. Bij herhaling van de klachten sturen we een inspecteur naar het bedrijf." In Zeeland en Brabant is dat de afgelo pen dagen vijf keer nodig geweest. De in specteurs hebben onder andere een be zoek gebracht aan een wasserij, bejaar dencentrum en winkel. Ook een bedrijf voor containersreiniging is bezocht door een arbeidsinspecteur. Op die werkplek ken waren nauwelijks voorzieningen ge troffen om de warmte buiten de deur te houden. „Een werkgever kan natuurlijk vooraf geen rekening houden mét een hit tegolf. Maar er zijn van die voorzieningen die door de Arbowet worden voorge schreven. Een zonwering is bijvoorbeeld verplicht. Weigert een werkgever zo'n ding aan te schaffen, dan grijpen we als Arbeidsinspectie in." Maar over het algemeen blijft de be moeienis van de inspectie beperkt tot verkoelende tips. Koud water op het [Saskia 22, Kim 22, Sylvia24 Haagweg 456. 076-53093ml jr., Sandra 23 jr., Kelly 25 jr., b, en Mandy, brengen u naar deL pk. Geop.ma.t/m zat.13-O1.00J KLUNDERT Oosterstraat tij 3 supermeiden 18-20. volla b. Echt vrijen en trio v.al 75,- all-in ma-zo. 10-23u1 jet. Btr. Reparateur REPARATIE met garantii zonder voorrijkosten 24 uur serv. 076-5227774, Rioolontstop. 116 |rk 005 Riolering of afvoer verstopt!!! Tel: 076-5419092 Tapijtrein. Geen nood!! Ketar reinigt uw tapijt als nieuw. Profi teer van onze AKTIE en laa UW HUISKAMER reinigen Bel voor inl. of afspraak: 0167-567002. Timmerwerken Voor al uw onderhoud en machinale timmerwerken i£u«.cïf - Kïïrz-ïsiSE s-s* air- n., ir#t ri zie TV Gazet ttext 271 0165-341241 credcard accl Door Ronald Verstraten ZE VRAGEN niet of ze mó gen, nee, ze vragen of ze moe ien. Auto wassen meneer De hvee jonge ondernemertjes op het parkeerterrein van de doe- het-zelfmarkt schieten op elke nieuwkomer af. Bestoft en amper tot stilstand gebracht wordt iedere auto benaderd met dezelfde vraag. Ja heb je, nee kun je krijgen. En meestal is het nee. Ramen wassen dan misschien Als het een enkele keer 'ja' is, rennen ze al gekken naar de bouwmarkt om er water te ha len. Twee emmers voor een hele auto. Daarna weer wach ten op de volgende, waar een enigszins verhitte dame uit stapt. Haar toon verraadt dat ze haar fonkelende midden klasser nog maar pas zelf on der handen heeft genomen. „Maar hij is toch helemaal schoon? Zien jullie dat dan niet De jongetjes laten even tot zich doordringen dat vuil en stof wel een voorwaarde moet zijn. Rennen dan weer verder, emmers slingerend achter zich aan. Een paar honderd meter ver derop zucht Henk achter zijn bureau op het kantongerecht. Toen hij vanmorgen binnen kwam was het er 28 graden. Nu is het er al 32. Henk zucht alleen, want het is vakantie- tijd, Henk zucht allang, want de zon schijnt altijd op zijn raam. En hij kan het niet af schermen, want dat mag niet van de architect. Twee airco's slingeren hun weg naar bui ten, maar Henk heeft het nog steeds warm. „Je wordt er zo duf van," zegt Henk. „Maar morgen, morgen wordt het beter. Dan komen ®nog eens twee van die appa raten bij. En dat scheelt mis schien toch weer een paar gra den." De mensen leven mee met Henk. De juffrouw van de tearoom in de Steenen Beer vraagt me hoe het nou is in 'dat nieuwe gebouw'. Ik vertel haar het verhaal van Henk. En zij leeft mee. Ze weet wat het is, want de tearoom heeft het zelfde probleem gehad. De ge bakjes smolten in de etalage, maar nu is dat voorbij. Er hangt nu een zonnescherm en er is airconditioning. Dat mocht ook niet van de archi tect. Een jaar lang hebben ze ertegen gevochten en uitein delijk hun zin gekregen. „De aanhouder wint," zegt zij. Mi- schien een tip voor de baas van Henk. Het warenhuis schuin tegen over ruimt alle badkleding op. De meeste mensen zijn nu im mers wel voorzien. En volgend jaar komen er weer andere kleuren. Voor het raam staat een meisje in een hot pant. Dat is een soort legging, maar dan heel kort, die heel popu lair was in het begin van de jaren zeventig. Het meisje is zo te zien pas ge boren na de glorietijd van die hot pant. Misschien ook wel dankzij, wie zal het zeggen. Haar vriendje houdt haar in ieder geval stevig vast. Hij wil haar nooit meer kwijt. Als een uitdijende vlek, krui pen terrasjeszitters steeds verder de markt op. De grauwheid is vergeten, kleur neemt bezit van zon. Thuis blijvers met wisselende drankjes. Ze proeven het zoet van de overwinning als er weer iemand het naastgelegen reisbureau ingaat, om een ticket naar verre oorden op te halen. Tussendoor schuifelen twee jongetjes. Ze dragen allebei een lege em mer. Voor vandaag is het ge noeg geweest. Deze kinderen trekken zich weinig aan van de troep die er ligt bij deze surfhelling in de Otheense Kreek. Van onze correspondent Terneuzen - De aanlandings plaatsen voor surfers in de Otheense Kreek in Terneuzen zijn levensgevaarlijk geworden door scherven van kapot gesla gen (bier)flessen op de bodem van de kreek. Binnen veertien dagen hebben minstens zes jonge watersporters diepe snij- wonden opgelopen, waarvoor ze behandeld moesten worden door een arts. De gemeente Terneuzen heeft in middels actie ondernomen. In de loop van volgende week worden waarschuwingsborden geplaatst voor de zwemmers en sporters. Te vens heeft de gemeente een specia le reinigingsploeg opdracht gege ven het glas te verwijderen. „We nemen de ongevallen hoog op. We betreuren dat mensen bierflessen in het water gooien. Dat zorgt in derdaad voor veel ellende," meent gemeentelijk voorlichter F. Neve. Sander van Alten, een verwoed surfer, loopt momenteel op kruk ken. Onder zijn rechtervoet heeft hij acht hechtingen. „Ik sprong bij het aanlandings- punt voor surfers van mijn plank toen ik opeens voelde dat ik in een glasscherf trapte. Toen ik aan de kant kwam bloedde ik als een rund. Ik ben naar huis gebracht en daarna naar de dokter gegaan. Daar bleek dat mijn voetzool twaalf centimeter open lag. Het is al voor de derde keer dat ik glas in mijn voeten heb dit jaar." De be handelend huisarts zei tegen Van Alten dat hij deze maand niet het eerste en enige slachtoffer was. Het geval van Sander staat inder daad niet op zichzelf. Els Wisse liep eveneens een diepe snijwond op aan haar grote teen. Ook zij Door glasscherven op de bodem van de kreek zijn al zes jonge watersporters gewond geraakt. foto wim kooyman moest zich onder doktersbehande ling stellen. De Dow Zeiiclub heeft daarop de afdeling Sport- en Mi lieuzaken van de gemeente op de hoogte gesteld van de vele onge lukken met glas. Mogelijke boos doener is de jeugd die 's avonds bij ZEEUWS-VLAANDEREN kan weer gerust gaan slapen. De bo demverontreiniging met de kankerverwekkende poly-aro- roatische koolwaterstoffen ipak's) in Zelzate is beperkt ge leven tot Belgisch grondge bed Er is in Sas van Gent en Axel wel wat vervuiling aange- roffen, maar de gevonden hoe- heid lag royaal onder de ®aximaal toelaatbare waar den. Geen paniek dus, er is niets aan de hand, zei gedepu- eerde A, Dek (Milieu) ver engd in het stadhuis van Sas ran Gent. He bodemvervuiling mag dan wet verder gekomen zijn dan de enens, maar rond de hele zaak angt een kwalijke reuk die tot n Den Haag en Brussel te rui nen is. Burgemeester J. Schenk^ els van Zelzate was in decem ber vorig jaar al op de hoogte van de extreem hoge concentra ties pak's op zijn grondgebied, op nog geen kilometer van Zeeuws-Vlaanderen. Sindsdien zijn er verschillende onderzoe ken gestart, en afgerond, naar de omvang en de veroorzaker van de verontreiniging. Maar niets is tot op heden duidelijk. Deze week kondigden de Vlaamse ministeries zelfs nieu we onderzoeken aan die duide lijkheid zouden moeten ver schaffen. Zeeland stond al die tijd onwe tend aan de zijlijn. De provin cie Zeeland zegt pas sinds vori ge week woensdag op de hoogte te zijn van de verontreiniging. Daarna duurde het nog enkel dagen voordat de provincie het onderzoeksrapport van de Openbare Afvalstoffenmaat schappij (Ovam) officieel in handen kreeg. En waarin stond Door Michel Reijns dat de verontreiniging veel gro ter was dan gedacht en dat ook gevolgen voor Zeeland niet uit te sluiten waren. De laksheid van de Belgische autoriteiten om de Nederlandse collega's te verwittigen lijkt van chronische aard te zijn. Zo werd de provincie Zeeland in november vorig jaar niet geïn formeerd over de vestiging van het grondreinigingsbedrijf En- visan in Zelzate. Milieugroepe ringen zijn bang dat het bedrijf schade toebrengt aan het milieu in Sas van Gent, onder meer aan natuurgebied Canisvliet. In Antwerpen ging het fout bij de uitgifte van een nieuwe vergun ning voor het chemieconcern BASF in Antwerpen, ook kort bij de grens. Door een gebrek aan inspraak en controle voelde Nederland zich ook hier in de kou staan. Minister De Boer (Milieu) kon digde begin dit jaar aan dat Ne derland meer inspraak krijgt bij milieuvergunningen die vlak over de grens worden afge geven. Een gevolg van een eer dere afspraak tussen Nederland en Vlaanderen die zegt dat alle informatie zal worden uitge wisseld wanneer milieuvergun ningen voor economische acti viteiten in het grensgebied moeten worden afgegeven. Voor de situatie in Zelzate, waar het chemiebedrijf VFT door velen gezien wordt als de veroorzaker van de verontreini ging, biedt die afspraak wei- ning soelaas. Het gaat voorlo pig alleen om nieuwe vestigin gen. Het bedrijf kreeg in april dit jaar een milieuvergunning tot 2011. De provincie Zeeland heeft in het verleden de Vlaamse autori teiten regelmatig verzocht om strengere milieuvoorschriften op te leggen aan vervuilende bedrijven en ervoor te zorgen dat Zeeland op de hoogte blijft van milieuonderzoeken aan Vlaamse kant. Tot dusver is daar weinig van terechtgeko men. Net zomin als van alle mooie woorden over grensover schrijdend overleg en uitwisse ling van informatie. Deze week pleitte Dek opnieuw voor een scherper toezicht op de handhaving- en naleving van de milieuwetgeving in Bel gië. Maar Dek beseft dat de provincie de bevoegdheid mist om op te treden tegen de grens overschrijdende vervuiling. Daarom verzocht hij deze week de Nederlandse ministeries om op landelijk niveau stappen te ondernemen. De Belgische en Nederlandse autoriteiten dienen het Zeeuw se pleidooi serieus te nemen. Want als het deze keer echt mis was geweest, dan was de pro vincie veel te laat geweest om actie te ondernemen. (ADVERTENTIE) BREDA Univé Breda, Van Goorstraat 1tel. (076) 531 54 44 ETTEN-LEUR OVM Univé West-Brabant, Markt 85, tel (076) 504 00 49 GROEDE O.B.M. Groede, Voorstraat 16, tel. (0117) 37 15 65, O.B.M. Terneuzen, Voorstraat 16, tel. (0117) 37 15 65 MIDDELBURG O.B.M. "Zeeland", Molenwater 49, tel. (0118) 62 96 55 WOUW OVM Univé West-Brabant, Markt 5, tel. (0165) 30 15 05 Méér weten over Univé? Kom eens langs. Of bel met Univé Direct, telefoon (0592) 37 22 22. VERZEKERINGEN J—J Daar plukt de vruchten van! ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1997 I I platdak, een korte broek, een aparte ka mer inrichten waar warmteproducerende apparaten als computers, kopieerappa raten en faxen worden neergezet, de ver lichting zoveel mogelijk uit en mobiele airco's plaatsen. Het zijn zo wat aanra ders van Van der Poel richting puffende Brabanders en Zeeuwen. Volgens de hoofdinspecteur krijgt de Ar beidsinspectie vooral veel vragen vanuit horecakeukens, wasserijen en winkels. „Op zich niet zo vreemd. Die mensen werken sowieso al in warme ruimtes. Als de zon dan ook nog eens goed haar werk doet, worden hun arbeidsomstandighe den er zeker niet beter op." Door Cees Maas BLOTE BUI KEN op de zeedijk. Bolle blote buiken op de zeedijk. Dertig bolle blote buiken op de zeedijk. Maar ook der tig niet zo bol le. En dertig gewone blote buiken. Mannenbuiken en vrouwenbuiken. Het is een half uur voor het keren van het tij in de Oosterschelde en de dijk tus sen Kattendijke en Wemeldinge is verstopt met duikers. Auto aan auto. En tussen al die auto's staan duikers zich in hun pak ken te hijsen en laten hun buik zien. Ik tel er zo vijftig, maar het staat dicht tot aan het eind van deze lange dijk. Hier gaan elke zomerdag honderden en honderden duikers onder water kijken. De drukste duikplek van Zeeland hadden ze gezegd. Ga maar eens zitten op de dijk bij het gemaal en kijk maar. Dat doe ik dus ook. Duiken is een tamelijk gedoe. Dat zie ik met een. Iedereen heeft allemachtig veel spullen bij zich. Luchtfles- sen, ademapparaten, slangen, knotsen van meters en horloges, de pakken natuurlijk, en de Rambo-messen om de monsters uit de Oosterschelde te kunnen overleven. Het valt me op dat duikmensen dikwijls dik zijn. Misschien vin den ze dat duiken juist zo lek ker omdat het ze gewichtloos maakt in het water. Kun je je ook eens lekker licht bewegen als mens. Het is er een prachtige dag voor. Het water glad als een staalplaat. Een augustuszonne tje kietelt het water en de Oos terschelde roept 'kom maar' naar de duikers. Ze zal haar tij keren en in de tussentijd haar stroom voor een tijdje stoppen. Want alleen dan kunnen de duikmensen onder water blijven. Op volle stroom duiken kan nooit. Dan donder je als duikmens ge woon om. Iedereen gaat nu te water. Twee aan twee, een lijntje ertussen, sjouwen de duikmensen zich het water in. Daar staan ze even op borst- diepte nog wat dingen af te stel len. Een vrouw spuugt in haar duikbril, wrijft het spuug uit en zet de bril op. Honderden dui kers spugen op dit moment in hun brillen. Ademautomaten sissen en alles verdwijnt onder water. Bubbels aan de opper vlak verraden waar ze zijn. Iemand vertelde me dat er op mooie dagen makkelijk 350 duikmensen onder de Zeeland- brug onder water zijn. Ik pro beer me dat voor te stellen. Hoe onderwaterdruk het daar dan is. Maar ik zag daarnet hoeveel er hier kopje onder gingen. Dat waren er ook honderden. Die el kaar toch voor de voeten moe ten lopen daar beneden. Aan de andere kant moet duiken hier prachtig zijn. Want anders zou den niet zoveel mensen het doen. Na een klein half uurtje zullen ze allemaal weer opduiken en zich verkleden op deze duik dijk. Ik zal er niet meer zijn want, dan wordt het filerijden hier met al die auto's. En nu is de duikdijk doodrustig. Ik krijg hier een simpele les: hoe meer mensen onder water, hoe rusti ger het boven water is. Het sil houet van Zierikzee trilt een beetje aan de einder. Een lichte geur van neopreen. Ik ga op Goes aan. Van onze verslaggever Hulst - De FNV Dienstenbond pikt het niet dat de directie van het Hulster meubelbedrijf Morres het verzoek om een gesprek over de werktijdenregeling zomaar in de prullenbak smijt. „Wij laten het hier zeker niet bij zitten," aldus bestuurder L. Voor- meulen in een reactie op de afwijzing. de kreek samenkomt en dan nogal wat alcoholische versnaperingen nuttigt. Daarbij gaan uit bravour de lege bierflessen de Otheense Kreek in. Enkele springen kapot op de houten balken die boven wa ter uitsteken. Terneuzen - Tijdens een motor surveillance werden gisteren acht bekeuringen uitgedeeld in de Ka naalzone. Vier voor het niet dra gen van de autogordel (vier keer tachtig gulden), drie voor het rij den door rood licht (drie keer hon derdzeventig gulden) en een voor het niet gebruiken van een los- breekreminrichting van de aan hangwagen (een keer 110 gulden). „Het is voor mij onbegrijpelijk," zegt Voormeuien. „Waarom rea geert de directie niet naar ons toe, maar wel naar de krant Wij heb ben zelf nog geen antwoord gekre gen op onze brief. Ik noem het maar een stukje vluchtgedrag. En als je als directie zo te werk gaat heb je volgens mij gewoon iets te verbergen." De constatering van de Morresdi- rectie dat de nieuwe werktijden regeling binnen het bedrijf is ge accepteerd noemt Voormeuien 'onzin'. „De geluiden die ons van werknemers bereiken, zijn heel anders. Kijk, ik ga heus niet een hoop werk op mijn hals halen ais er bij Morres twee of drie ontevre den personeelsleden zijn. Natuur lijk zal er wel een enkeling rond lopen die het best vindt, maar er zijn grote groepen werknemers, vooral binnen de distributie, onte- Van onze verslaggeefster Schoondijke - Een snelheids duivel reed gisteren tussen 10.45 en 15.00 uur in de Lange Heerenstraat bij Schoondijke 107 kilometer per uur terwijl er maar vijftig kilometer per uur is toegestaan. Een motorrijder werd bekeurd omdat hij 95 kilometer reed. Van de 3041 passerende voertuigen aan de Lange Heerenstraat reden er 679 te hard. Op rijksweg 61 bij Biervliet werd gisteren eveneens een radarcon trole gehouden. Van de 1766 voertuigen reden er 88 te hard. Een automobilist reed 123 kilo meter per uur terwijl daar maar 80 gereen mag worden. Tussen 13.00 en 14.45 uur stond de radar opgesteld in de Veerstraat in Zaamslag. Daar werden 561 voertuigen gecontroleerd. Acht tien automobilisten kunnen een bekeuring in de bus verwachten. vreden." De uitspraak van de di rectie dat mensen met een week- contract nooit verplicht worden meer dan zes zon- of feestdagen te werken, klopt volgens Voormeu ien niet. „Ik heb mensen die kun nen bewijzen dat ze wel meer dan zes zondagen moeten werken. Hetzelfde geldt voor het niet meer dan drie avonden per week wer ken." Voormeuien kan zich voor stellen dat Morres een groot deel van de omzet in het weekend draait. „Maar dan moeten ze ge woon meer mensen aanstellen. Over werkgelegenheid gesproken. Maar wat Morres wil is met een te beperkte groep personeelsleden draaien. Wij zijn als vakbond ze ker niet blind voor flexibilisering van werktijden, maar dan wel binnen bepaalde kaders. In over leg en met instemming van de werknemers." Volgende week wil Voormeuien met de kaderleden bij Morres overleggen wat er nu te doen staat. „We laten het er zeker niet bij zitten. Ik ga in ieder geval pro beren wat herrie te trappen in het bedrijf. Of dat lukt weet ik niet, want de directie zet het personeel daar nogal behoorlijk onder druk." Vogelwaarde - Een 26-jarige man uit Vogelwaarde is donderdag nacht samen met zijn 46-jarige plaatsgenoot door de politie aan gehouden voor een inbraak in de voetbalkantine. Ze hadden er op hun gemak een paar pintjes ge dronken, maar verder niets mee genomen. De politie kwam het tweetal op het spoor door aangifte van ge tuigen die zagen dat de twee een ruit hadden ingegooid van de sportkantine aan de Elzenstraat. Tijdens het verhoor bekende het tweetal dat ze voor de inbraakpo ging aan de Elzenstraat de voet kantine aan de Bossestraat had den bezocht. Tegen het duo is proces-verbaal opgemaakt.

de Stem | 1997 | | pagina 21