Varkenssector kiest ook voor krimp Aantal overboekingen deze zomer 'ergerlijk groot' 'Bezoek Shirayanagi steun in de rug' Elke twee jaar een nieuwe Carisma. Vergiffenis en verzoening Baams knalbosstelt Staatsbosbeheer voor raadsel Civiele procedure over schadeclaim tegen Vos )etre|yd A2 BINNENLAND A3 Plan minister niet bespreekbaar Eigen onderzoek nabestaanden Herculesramp Forse groei van kerkgelegenheid Zorgrede van Muskens m Schilderswijk nieuws KORT Conducteur vrijgesproken van aanranding Meer geld voor energiebesparing Hess-pamfletten verspreid in Alphen Uitshow in Utrecht afgeblazen Kinderporno in huis vermoorde man KI-station Wanroij wacht met claim Verdachten moord op drugsdealer vrij USTUS 1997 rittannië en Ierland- -Stelijke gebieden wol- en en kans op regen t oosten toe droog en at zon. Middagtetnpe. uiteenlopend van eeri f 20 in het noorden tot in het zuiden van En- en Luxemburg: Perio- et zon en droog. Mid- peratuur ongeveer 25 en Midden-Frankrijk- zonnige perioden en In het oosten soms flin- elwolken. Middagtem- ongeveer 30 graden. rankrijk: Droog en vrij Zaterdag in de Alpen p een regen- of on- ui. Middagtemperatuur 30 en 35 graden. al: Zonnig, in het esten wat meer wolken s op een bui. Langs de maxima rond 30 gra- het binnenland ruim 35 Zonnig en droog. Klei- s op lokaal onweer. Aan axima van 25 graden, de Golf van Biskaje tot 'an 30 plaatselijk in het en oosten. In het bin- d maxima tegen de 40 ische Eilanden: Flinke e perioden en droog, gtemperatuur dicht bij den. rca en Ibiza: Zonnig, en warm; middagtempe- omstreeks 32 graden. Rustig, vrij zonnig en Soms ook forse stapel- n en zaterdag in het en kans op een bui. Mid- mperatuur ongeveer 30 enland en Kreta: Zonni- rioden, met name in het nland een enkele pittige - of onweersbui. Mid- mperatuur tussen 25 en aden. land: Perioden met zon, ook een enkele lokale re- of onweersbui. Middag- eratuur iets onder de 30 n. •wdmotfw seriand: Afwiésèleii'd zon olken en met name zater- ~ans op een regen- of on sbui. Middagtemperatuur nder de 30 graden. enrijk: Flinke zonnige pe en, maar ook een enkele of onweersbui. Mid- emperatuur bijna 30 gra- ')|ai) 'uaAoqs;ipaj 'aftutooq '>(Ooy 4-e AV£T WAS A//&T ÏZ/FVE DE STEM VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1997 MHans Bos pen Haag - Hotels in Spanje, Turkije en Italië maken zich dit jaar op grote juhaal schuldig aan overboekingen. Honderden Nederlandse vakantie gangers hebben hun vakantie daar door doorgebracht in een ander hotel dan ze hadden geboekt. Volgens Travel Unie, de naam waaron der de touroperators Holland Internatio nalen Arke samenwerken, is het voor het eerst sinds ,,aren dat er weer sprake is van een 'ergerlijk groot aantal' overboe kingen. Vorige week, aan het begin van de nationale vakanties in Spanje, Tur kije en Italië, was er sprake van een dui delijke piek. Inmiddels is het ergste leed een beetje geleden, aldus een woordvoer ster van Travel Unie. Met name de hote liers op Mallorca hebben zich dit jaar op grote schaal schuldig gemaakt aan over boekingen. Touroperator Neckermann is met 700.000 gasten de grootste klant van dit eiland. Neckermann zag de proble men ruim een maand geleden opduiken en heeft zich pijlsnel ingedekt door het aankopen van extra accommodatie. „Ook wij kampen met een groter aantal overboekingen dan afgelopen jaren. We hebben de ergernis zoveel mogelijk pro beren te beperken. Maar elke overboe king is er één te veel," aldus een woord voerder van Neckermann. Het is met na me de hausse in last-minute-boekingen naar zonbestemmingen die de buiten landse hoteliers op het verkeerde been heeft gezet. De Neckermann-woordvoer- der pleit voor een nog verdergaande va kantiespreiding. „Het is toch vreemd dat bijvoorbeeld bouwvakkers vrij krijgen in een periode waarin ze het best hun werk zouden kunnen verrichten," zegt hij. Door de verbeterde communicatie tussen hotels en touroperators is tegenwoordig enkele dagen voordat een toerist vertrekt al bekend dat de geboekte hotelkamer niet beschikbaar is. Daardoor kunnen reisorganisaties tijdig met hun klanten overleg plegen over eventuele alternatie ven. Enkele jaren geleden ontdekte het gros van de toeristen pas in het vakantie land dat hun kamer al door andere be woners was betrokken. „Er is sprake van zeer onvoorzichtig ca- paciteitsbeheer bij de buitenlandse ho tels, maar de touroperators krijgen de zwartepiet toegespeeld. Die is wettelijk ook verantwoordelijk en moet maar zien dat hij de problemen oplost," stelt de woordvoerder van een grote keten van reisbureaus. Alleen al bij de filialen van die keten moesten de afgelopen week ve le tientallen gedupeerde reizigers wor den geholpen. Van onze Haagse redactie Den Haag - De belangenorganisaties voor de varkenshouderij stemmen in met een inkrimping van de varkensstapel. Ze wil len vooral 'zwakke bedrijven' opofferen. Een algemene korting van 25 procent, zoals minister Van Aartsen van Landbouw wil, blijven LTO-Nederland en het Produktschap Vee, Vlees en Eie ren (PWE) van de hand wijzen. Maandag zitten de belangenorga- nisaties met de landbouwminis ter rond de tafel om over het voorstel van de sector te praten. Het is nog onduidelijk in welke mate LTO en PWE de varkens stapel willen inkrimpen. Ze leg gen zich niet op percentages vast. Wel nemen ze het voorstel van Van Aartsen over om varkens rechten in te voeren in plaats van meshechten. Het aantal varkens rechten bepaalt de omvang van een bedrijf. LTO en PWE willen de varkens stapel inkrimpen door boeren varkensrechten te laten inleveren als zij het milieu veronachtza men, het niet zo nauw nemen met dierenwelzijn en -gezondheid of een slecht product leveren. Voor al de kleinschalige varkenshou derij, die ook nu al vaak moeite heeft om te moderniseren, zal hierdoor het loodje leggen. On duidelijk is om hoeveel bedrijven het precies gaat. Varkenshouders die niet aan de eisen voldoen, krijgen wel de kans om 'binnen een nog vast te stellen periode' de Eindhoven (anp) - De nabe staanden en overlevenden van het ongeluk met de Hercules, vorig jaar juli op de vliegbasis Eindhoven, stellen een eigen onderzoekscommissie in. Daarin hebben zitting leden van het bestuur van de stichting Her culesramp 1996 en een aantal ex terne deskundigen. Voorzitter A. Kempen heeft dit gisteren meege deeld. De commissie moet volgens hem een allerlaatste poging doen om te achterhalen waarom de hulp verlening destijds zo traag op gang is gekomen. Het vliegtuig stortte tijdens de landing neer. Daardoor kwamen 34 van de 41 inzittenden, onder wie de vier Belgische bemanningsleden, om het leven. Achteraf is gebleken dat vermoe delijk veel meer slachtoffers de ramp zouden hebben overleefd s eerder met de reddingswerk zaamheden was begonnen. Waar om dat niet gebeurde, is nooit duidelijk geworden, alle officiële onderzoeken ten spijt. Voor de stichting was dit aanleiding om aan te dringen op een parlemen tair onderzoek. De Tweede Ka mer zag daar echter het nut niet van in. Da onderzoekscommissie wil om e beginnen een inventarisatie maken van alle beschikbare in- ormatie. Daarna is het de bedoe- gesprekken te voeren met onsen die betrokken zijn ge- eest bij de hulpverlening. De s ichtmg hoopt dat zij zich tegen- er de nabestaanden vrijer zul- n uiten dan eerder tegenover de ficiele onderzoekers. 'anP) - De werkgele nd. za' v°lgend jaar fors toe- CenS'iw1 ramin§en van het dat I?3'Planbureau <CPB) blijkt kom hanen bij zullen banl i,-11 'aar komen er 123.000 anen bij, voorspelt het CPB. bin*?ebanengroei in deze ka- tim? i,P+ln0de zal naar verwach- 225000 n °P 500-000- Dit is ,000 meer dan waar het kabi- ««Jajn aantreden op mikte. vereiste verbeteringen aan te brengen. De belangenorganisaties rekenen verder op steun van de overheid. Van Aartsen heeft 475 miljoen gulden over voor zijn herstructu reringsplan. LTO en PWE vin den dat de minister in principe ook bereid moet zijn om bedrij ven te steunen die willen moder niseren. Het ministerie van landbouw wilde gisteren nog geen reactie geven op het voorstel van de be langenorganisaties voor de var kenshouderij. In Lierop is gisteren het 376ste geval van varkenspest aan het licht gekomen. Het gaat om een bedrijf met vierhonderd vlees varkens, die eerder al waren af gevoerd in het kader van de op koopregeling om overbevolking van de stallen te voorkomen. Japanners in Nederlands-Indië zijn verwekt tijdens de Tweede Wereldoorlog. S: jishnos Van onze verslaggever Breda - Bisschop Muskens van Breda zal op 2 septem ber, de eerste dinsdag van die maand, in Den Haag een zorgrede uitspreken. Hij doet dit op verzoek van een groep artsen die in oudestadswij ken werkt. Zij zijn in hun werk tot het inzicht gekomen dat een be langrijk deel van de gezond heidsproblemen in de oude wijken een gevolg is van de toenemende armoede en de maatschappelijke tweede ling. Ongeveer twintig artsen werken mee aan de voorbe reiding van de zorgrede. De bisschop, die het kabinet vorig jaar verraste met zijn aanval op de groeiende ar moede in ons land, zal de re de in de Haagse Schilders wijk voor een gehoor van werkers in de gezondheids zorg uitspreken. Met het commentaar uit de zaal wordt de rede dan de tweede dinsdag van september (Prinsjesdag) aan regering en parlement aangeboden. Boxmeer (anp) - Slachtoffers van de Japanse bezetting van Nederlands-Indië hebben gis teren positief gereageerd na gesprekken met kardinaal Shiravanagi, de aartsbisschop van Tokio.' Aan de ïtübravond van de 52stfe herdenking van de Japanse capi tulatie sprak hij in Boxmeer met de stichting Sakura (kinderen van Japanners 1940-1948) en met de stichting Japanse Ereschul den. Voorzitter R. Volckmann van Sa kura noemde het gesprek vooral erkenning voor zijn groep. „De Nederlandse overheid ziet ons niet staan. Deze kardinaal heeft de wil en de durf om met ons te praten." De Stichting Japanse Ereschulden ziet in de 69-jarige kardinaal een bondgenoot in haar strijd voor financiële ge noegdoening door de Japanse re gering. De inspanningen van de kardinaal zijn volgens voorzitter S. Lapré 'een steun in de rug bij de beïnvloeding van de Japanse regering'. Shirayanagi vroeg gis teravond tijdens een dienst ver giffenis aan de Nederlandse slachtoffers van de Japanse mis daden tijdens de Tweede Wereld oorlog. De kardinaal richtte zich vooral tot de Nederlanders 'die in het verleden zo veel hebben gele den en die nu nog steeds lijden als gevolg van de misdaden door de Japanse militaire strijdkrachten'. Lapré erkende dat veel overle venden moeite met de komst van de kardinaal hebben. Die zal daarom vandaag niet aanwezig zijn bij de officiële herdenking van de Japanse capitulaitie, maar later op de dag in stilte een be- (ADVEKTENTIE) Het Carisma Privé Budget Plan. Een nieuwe Carisma vanaf 449,- (incl. BTW) per maand? Dat kan met het Carisma Privé Budget Plan. Hoe dit werkt, kunt u uitge breid lezen in de speciale folder, verkrijgbaar bij J MITSUBISHI de Mitsubishi dealer. motors SS» Bel gratis voor informatie of proefrit: 0800 - 0383. Wijzigingen voorbehouden. Imp.: MMC Auto Nederland B.V., (0252) 26 61 II Volgens hem weigert Helm te on derhandelen over een schadever goeding voor de nabestaanden van de dodelijke slachtoffers als gevolg van de ondeugdelijke gly cerine die Vos aan Haïti heeft ge leverd. Onlangs maakte het Openbaar Ministerie bekend de handelwijze van Vos bv straf rechtelijk te zullen onderzoeken. Het bedrijf wordt beschuldigd van dood door schuld. Vos zou hebben geweten dat het giftige glycerine aan Haïti leverde. Ze ker zestig kinderen zijn overle den na inname van een drank waarin de glycerine was ver- Baarn (anp) - Boswachter Huub Berger begrijpt er niets van. Steevast elk kwartier klinkt er een korte, droge knal in het Roosterbos bij Baarn. Elke deskundige die Staatsbosbeheer op het 'knalbos' heeft losgelaten, moet bakzeil halen. De knallen begonnen een dikke drie maanden geleden regelma tig terug te komen, steeds eentje elke drie kwartier. Sinds drie weken knalt het echter elk kwartier, steeds op dezelfde plek. Buiten dat gebiedje zijn de knallen nauwelijks hoorbaar. Voorzover Berger weet gaan de ploffen ook 's nachts door. „We hebben tot diep in de avond ge luisterd en ze bleven maar ko men, in dezelfde regelmaat," zegt Berger. Hij en zijn collega, opzichter Rein Berends, volgen het gerom mel, desnoods met het oor op de grond. Zij hebben inmiddels deskundigen van allerlei organi saties in hun 'knalbos' uitgeno digd, maar die komen ook niet verder. De enige verklaring die die wetenschappers hebben, is dat een leiding in de grond, bij voorbeeld voor perslucht, de boosdoener zou kunnen zijn. Tot voor kort was geen kaart ge vonden waarop een leiding staat aangegeven. De Gasunie en de Utrechtse energieproducent PUEM zeggen niets van leidin gen in het Roosterbos te weten. Gisteren vond Berends tijdens hernieuwd onderzoek bij de ge meente toch een kaart met een leiding: de riolering van het na tuurbad in Baarn. Die is in '70/'71 aangelegd en loopt in vier bochten globaal onder de plek door waar de knallen klin ken. Berger: „Maar oude bekenden zeggen dat het vóór die tijd ook al rommelde. En misschien geeft een verstopping van passerende uitwerpselen wel eens een knal, maar toch niet zo regelmatig?" De kaart met de leiding is er nu, maar daarmee is nog niet alles verklaard. De gemeente gaat binnenkort de leiding blootleg gen. Misschien lost dat iets op. Boswachter Huub Berger (rechts) en opzichter Rein Berends leggen hun oor te luister aan de grond in het Roosterbos. foto anp De Japanse kardinaal Shirayanagi tijdens zijn bezoek aan Boxmeer, waar hij een ontmoeting had met veertig Nederlanders die door Tnmnmnn nr»c* ATrt rl rtfl nvt /-7 o lonAiri rr-iam iinlnE fii'z7onp rl a T'uioöW/j \RTovnl rl r\f\fl nn CCVTO AMD zoek aan het Indisch monument in Den Haag brengen. „Mensen die nog beschadigd zijn, kunnen het niet hebben dat een Japanner een krans bij hun heilig Indisch monument legt," aldus Lapré. Shirayanagi ijvert al ruim tien jaar voor verzoening met de lan den die meOapan in oorlog zijn geweest. Hij heeft in dat verband bezoeken gebracht aan China, Kora, de Filipijnen en de Vere nigde Staten. In eigen land roept hij bij herhaling op tot erkenning van de misdaden die de Japanse strijdkrachten hebben begaan. Rijswijk (anp) - Er komt een civiele procedure tegen Helm AG, het Duitse moederbedrijf van Vos uit Alphen aan den Rijn. Dat heeft advocaat J. van der Wolf namens de gedupeerden gezegd. werkt. Van der Wolf moet met de nabestaanden nog praten over de schadeclaim. Namens het Haïti- aanse bedrijf Pharval zal hij een schadevergoeding van vijf mil joen gulden eisen. De Hamburgse advocaat mr. F. Böhm, die zowel Helm als Vos vertegenwoordigt, wil - 'gelet op het strafrechtelijk onderzoek in Nederland' - geen commentaar geven op de uitspraken van Van der Wolf. „Beide firma's liggen zwaar on der vuur van pers en televisie, die veel stof hebben doen opwaaien," aldus Böhm. MS e/ \5 Reality-tv. Een NOS-cameraman is gearresteerd, omdat hij opnamen maakte van een druk stukje strand. Een vrouw meende dat hij alleen maar blote kindertjes film de en toen ze dat meldde, greep de politie in. De cameraman is vrijgelaten, maar de NOS laat het er niet bij zitten en stapt naar de rechter, omdat de vrije pers in zijn werk gehinderd zou zijn. Ik raad iedereen die op die dag op dat bewuste stukje strand was aan hetzelfde te doen, maar dan om een zaak tegen de NOS aan te span nen. De klacht zou moeten luiden dat men ongevraagd is ge filmd. Oogmerk van het filmen was geld verdienen, want met een beetje leuke beelden trek je kijkers en als adverteerders dat weten, zijn ze bereid om tegen fikse betaling reclame te laten uitzenden. Je zou maar op dat strand hebben gelegen met je geheime vriend of met wat zichtbaar niet de zomergriep was waar mee je je die ochtend bij je baas had ziekgemeld. Zulke beelden gaan doorgaans ook nog het NOS-ar- chief in en zonder dat je er toestemming voor gegeven hebt, kan je in badkostuum gehulde, maar niettemin wanstaltige lijf ook nog eens gebruikt worden voor het opleuken van items over zonnebrand, overgewicht of belachelijke badmode. En omdat die beelden altijd pal voor het weerbericht ko men, gaat Harmen Siezen daarover weer leuk zitten doen richting Erwin Kroll, waardoor je - ondanks je blootje - helemaal in je hemd staat. Als dat geen aantasting van privacy is... MERIJN Middelburg - Een hoofdconducteur van de NS is gisteren door de rechtbank in Middelburg vrijgesproken van aanranding van een 16-jarige reizigster. In februari deed de conducteur in de avonduren dienst op een zo goed als lege trein tussen Vlissingen en Roosendaal. Zijn enige passagiere diende na afloop van de reis een aanklacht in tegen de man, omdat deze haar over de knieën zou hebben gewreven en suggestieve opmerkingen zou hebben gemaakt. De NS stelden de man, die de aanklacht stellig ontkende, meteen op non-actief. Door de volledige vrijspraak die hij nu van de rechtbank heeft ge kregen, komt hij weer terug in zijn functie. De Vakvereniging voor Machinisten en Conducteurs nam de zaak hoog op, omdat zij vreesde dat collega's in vergelijkbare situaties gemakkelijk beschuldigd kunnnen worden. Hun mogelijkheden tot verweer zijn gering, omdat het in een verder lege trein per de finitie ontbreekt aan getuigen. Den Haag - Het kabinet wil meer geld uittrekken voor bedrijven die investeren in energiebesparing. Minister Wijers van Economi sche Zaken heeft er bij zijn collega's op aangedrongen het bedrag voor de regeling energie-investeringsaftrëk te verdubbelen. Die regeling werd dit jaar van kracht en er was 125 miljoen gulden voor beschikbaar. Bedrijven mogen bepaalde investeringen in energiebesparing van hun fiscale winst aftrekken. Deze regeling mag toegepast worden naast de zogeheten vamil-regeling, die bedrijven toestaat dit soort investeringen sneller af te schrijven en zo hun fiscale winst te ver minderen. Naar verwachting wordt nog dit jaar een nieuwe Elektriciteitswet aangenomen. Die houdt in dat de energiebedrijven met ingang van volgend jaar vennootschapsbelasting moeten gaan betalen. Dat zal naar verwachting zo'n 300 miljoen gulden opleveren. Volgens goed ingelichte bronnen wil het kabinet dat geld voor het meren deel ten goede laten komen aan energiebesparing. Alphen a/d Rijn - In Alphen aan den Rijn en Woubrugge zijn de afgelopen dagen extreem-rechtse pamfletten aangetroffen, met daarop de afbeelding van Rudolf Hess. De politie zegt niet te we ten welke groepering achter de verspreiding van de pamfletten zit. De pamfletten zijn ondermeer onder ruitenwissers van auto's ge stoken. De in het Duits opgestelde tekst verwijst naar de tiende sterfdag (17 augustus) van Hess. Onder de kop MORD beweren de opstellers van het pamflet dat Hess door de Britse geheime dienst is vermoord. Omdat er geen sprake is van persoonsverheerlijking of belediging van bevolkingsgroepen of personen, zijn de pamfletten volgens de politie Holland Midden niet strafbaar. Er wordt dan ook geen uit gebreid onderzoek ingesteld naar de herkomst van de vlugschrif ten, aldus de politie. Utrecht - De Uitshow in Utrecht is afgelast. Het evenement zou in het laatste weekeinde van augustus plaatshebben als opening van het culturele seizoen in Utrecht. De organisatie hoopt volgend jaar wel een Uitshow te kunnen presenteren. Bierbrouwer Heineken nam pas in juni het besluit om hoofdspon sor te worden. Naar nu blijkt was de resterende tijd niet voldoen de om het evenement op poten te zetten. Simpelveld - De vorige week in zijn woning in Simpelveld dood geschoten 43-jarige P.G. zou betrokken zijn geweest bij de ver spreiding van kinderporno. Direct na de schietpartij waarbij Gor- lée dodelijk werd geraakt, vond de politie een grote hoeveelheid kinderporno in zijn huis. De mogelijke betrokkenheid bij de handel in kinderporno is voor de politie reden geweest het aantal rechercheurs in het onder zoeksteam te verdubbelen. Wanroij - Het KI-station in Wanroij wacht met het indienen van een schadeclaim bij het ministerie van Landbouw. Het station wil eerst een reactie van minister Van Aartsen afwachten, nu ook het Openbaar Ministerie (OM) heeft erkend dat 'Wanroij' geen blaam treft bij de export van varkenssperma uit besmet gebied. „Wij denken aan een financiële vergoeding," zegt P. Verhoeven, bestuursvoorzitter van de Coöperatie Varkensverbetering Zuid, waar het KI-station onderdeel van is. „Maar ook het eisen van een rectificatie van de uitspraken be hoort tot de mogelijkheden." Rotterdam - De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren wegens ge brek aan bewijs drie mannen vrijgesproken van moord op de 36- jarige drugshandelaar S.M. uit Rotterdam. Het gaat om de 49-ja- rige Schiedammer S.S., de 37-jarige Rotterdammer H.P. en de 47- jarige P.R. zonder vaste woonplaats. De rechtbank achtte het beschieten door S. van twee Rijkswach ters in het Belgische Zandvliet op 31 augustus 1994 ook niet bewe zen. Officier van justitie mr. H. Mos had de rechtbank gevraagd de drie verdachten vrij te spreken van de tenlastegelegde moord. Het lijk van de vrouwelijke handelaar is nooit gevonden.

de Stem | 1997 | | pagina 3