Gevangenen zijn meest allochtonen Naseri geeft zijn hongerstaking toch op Vervuiling Zelzate beperkt tot België Relschoppers kosten NAC een vermogen Pech-kosmonauten Mir behouden terug Longkanker-eiwit ontdekt DESTEM Vooral meer jongeren in de cel Allochtone agent vaker crimineel 'Duivelse muziek leidde tot moord' Timothy McVeigh krijgt doodstraf Kijk vanavond AGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N Een slechte speler kost nog meer USTUS 1997 DS ana vond haar ervarin- Department of Crimi- e biedt slachtoffers de eid om getuige te zijn oodstraf uit therapeu- tieven. Na afloop ver- oeder: „Het spijt me t was helemaal niet om naar te kijken. Ik t hij nu in de hel is. weer een beetje seho- iliger." 9 augustus 1988 wan- Ernest Jenkins, net op t vrij, een overval p het pandjeshuis van lie Kelley. Hij schiet ark en dochter Kara n van vader en moeder n hun jongste dochter op slag. Op 9 februa- mogen zij de executie mentaire volgt de ou- en oma in hun voorbe- op het doodvonnis van „Het is alsof ze een chieten. Dat wil ik wel eldt de zus. „Wie door st wordt aangevallen, is et wordt afgemaakt." et andere leden van de ep Parents of Murde- dren krijgen de Kelleys eiding door de doden- e executieruimte. Daar t bed waarop Jenkins den vastgebonden en de e injectie krijgt. „Heeft pijn?", wil een vrouw Het ontkennende ant- telt haar teleur. Aan de injectie gaan spuitjes met een slaapmiddel en rslapper. „Er moet pijn ders staat het niet in ing tot wat hij gedaan and 3, 23.09 uur) John Cleese als sheriff nd Yard in een bende. Op oment suprème verden- e elkaar van samen te i met de vijand. 1, 00.45-02.30) Monday Engelse speel- it 1987. Regie: Mike Fig- oofdrollen: Melanie Grif- Tommy Lee Jones en De Texaanse grondspe- James Cosmo heeft plannen met het oude cwartier van het Engelse stle upon Tyne. Grote igger hierbij is Finney, enaar van een nachtclub e haven. Finney is abso- iiet van plan zijn club te pen. Maar Cosmo is voor kleintje vervaard en zijn gangsters erop af. ;land 1, 01.25-02.55) irijs 1997 (2). 15.02 Sporen in het verle- 5.45 Radio mundo. TELEAC/NOT: 16.02 NPS: 17.05 Radio UIT. NMO: 18.08 Ne ds programma (actualiteiten/religie). Turks programma (religieus). NP5:19.00 en actualiteiten in het Turks. 19.45 s en actualiteiten in het Marokkaans en 20.30 Nieuws en actualiteiten in het TELEAONOT: 21.00 TeleScoop. VPRO: 23.55 De avonden met om ca. 2.03 Zilte en; ca. 23.00 De wijde blik; ca. 23.12 Li- lames en een portret van Klangkrieg; ca. De mannen van de radio. NOS: 23.55- NWB-berichten 137e JAARGANG 2 KATERNEN De Binnenkrant Binnenland Buitenland Economie Beurs Sport Zeeland Surplus A2 A3 A4 A5 A6 B1/B2 C1 tfm C3 D1/D2 RTV-programma s D3 Bezoek van Shirayanagi ruggesteun slachtoffers bezetting Japan PAGINA Van onze verslaggever Den Haag - Voor het eerst zitten in de Nederlandse gevangenis sen meer allochtonen dan Nederlanders. Dat blijkt uit nieuwe cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Met name het aantal allochtone jongeren dat met justitie in aanra king komt, is sterk gestegen. Amsterdam - De Amsterdam se politie maakt zich er zor gen over dat allochtone agen ten naar verhouding veel va ker vervallen tot crimineel gedrag. Uit cijfers van het korps blijkt dat de laatste 1,5 jaar tegen dertig allochtone dienders strafrechtelijke on derzoeken zijn ingesteld. Hoofdcommissaris Nordholt noemt het opvallend dat de laatste jaren veel allochtone collega's zijn ontslagen we gens criminaliteit en crimine le contacten binnen de fami liekring. Breda - Zogenaamde Death-me- talmuziek zou de 30-jarige J. van K. uit Roosendaal vorig jaar no vember hebben gedreven tot moord op zijn 51-jarige vriendin D.deBruijn. „Als ik die muziek hoor, ben ik in staat vijftig mensen dood te schieten," zei Van K. gisteren voor de Bredase rechtbank. De officier van justitie eiste zes jaar cel plus tbs en dwangverpleging tegen hem. Van K. bracht de vrouw in haar woning met vier messteken om het leven nadat hij een bandje met de 'duivelse' mu ziek had aangezet. Volgens Van K. zelf is hij een gevaar voor de en verdient hij de Daarbij gaat het vooral om Ma rokkaanse en Antilliaanse jonge ren. Vorig jaar zaten in totaal 11.931 mensen in de gevangenis. Daar van had 48 procent de Nederland se nationaliteit. Daarna volgden Surinamers (11 procent), Marok kanen (8), Antillianen (6) en Tur ken (5). De penitentiaire jeugdinrichtin gen worden nu voor 60 procent door allochtonen bevolkt. Marok kaanse en Surinaamse jongeren zijn samen goed voor 37 procent. De cijfers sluiten aan bij een re cent rapport van het Wetenschap pelijk Onderzoeks- en Documen tatiecentrum van het ministerie van Justitie. Daarin werd vastge steld dat allochtone jongeren 'an derhalf tot drie keer zo veel' cri minaliteit plegen dan autochtone jongeren. In die vergelijking is al rekening gehouden met het feit dat allochtone jongeren vaker werkloos zijn. Het onderzoekscentrum maakt zich grote zorgen over het gegeven dat veel Marokkaanse en Antilli aanse jongeren steeds verder af drijven van de Nederlandse sa menleving. De integratie komt niet van de grond en veel jongeren zien een carrière in de misdaad als enige mogelijkheid om nog iets van het leven te maken. Denver - Timothy McVeigh, de Amerikaan die schuldig is bevon den aan de bomaanslag in april 1995 op het kantoor van de fede rale overheid in Oklahoma City, is gisteren ter dood veroordeeld. Bij de bomaanslag kwamen 168 mensen om het leven, 500 raakten gewond. (afp) - Amerikaanse onderzoekers hebben een eiwit ont dekt dat op elk moment longkanker kan veroorzaken bij mensen die zijn gestopt met roken. De wetenschappers denken dat zij daarmee een verklaring hebben gevonden voor het feit dat mensen die al meer aan twintig jaar geen sigaret meer hebben aangeraakt, alsnog long kanker krijgen. Het eiwit is ontdekt bij 77 procent van de personen die meer dan 25 jaar hebben gerookt. „Zodra de veroorzaker in de longen is, lijkt hij daar te blijven," aldus de onderzoekers. Niet alleen het feit of men al aan niet gestopt is met roken, is belangrijk voor het risico op longkan ker, maar ook de duur van de periode die men gerookt heeft, conclu deert prof, J. Siegfried. (ADVERTENTIE) 'eder heel en half uur DE STEM 71 03 1 "000218" I I I I I Supporters Morres praat Feyenoord niet met FNV nemen over CAO Henk Vos niets kwalijk PAGINA Breskens stapt uit Kust-VW PAGINA BI PAGINA VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 Verre Oosten en VS jagen prijs van Bordeaux de hoogte in PAGINA Van onze redactie binnenland Den Haag/Groesbeek - De Iraanse asielzoeker Majid Na seri, die van de Haagse recht bank het land mag worden uitgezet, heeft zijn honger- en dorststaking gisteravond laat uiteindelijk toch beëindigd. Hij wilde zijn gezin en andere Iraniërs die hem steunen, niet langer belasten met zijn actie. Eerder op de dag, nadat hij het voor hem, zijn vrouw en hun twee dochters negatief uitgeval len vonnis had vernomen, her vatte Naseri aanvankelijk zijn weigering om voedsel en vocht tot zich te nemen. Hij had die ac tie dinsdag, toen hij in acuut le vensgevaar verkeerde en opgeno men moest worden, even onder broken in afwachting van de uit spraak van de Haagse recht bankpresidente. Verloren Toen Naseri gistermiddag in het Canisius Wilhelmina Ziekenhuis in Nijmegen van zijn arts hoorde hoe de zaak verlopen was, kop pelde hij onmiddellijk zijn vochtinfuus los. „Ik ga door met m'n hongerstaking tot de dood erop volgt", verklaarde hij. „Dat is niet moeilijk, want alles is nu toch verloren." Laat op de avond, terug in het asielzoekerscentrum in Groes beek, wisten zijn advocaat en mensen van de stichting Vluchte lingenwerk hem er echter van te overtuigen dat dit niet de juiste weg is. Naseri heeft ruim vier weken niets gegeten en had, tot de onderbreking van dinsdag, acht dagen niet gedronken. Emotioneel Na de uitspraak speelden zich gisteren in Groesbeek bij het asielzoekerscentrum emotionele taferelen af. Neseri's dochters besloten aanvankelijk, direct zelf ook in honger- en dorststaking te gaan. „Ais mijn vader doodgaat wil ik ook dood. Niemand be grijpt ons. Moordenaars," gilde dochter Zanas (17) huilend. Min stens vijf andere Iraanse asiel zoekers in Groesbeek besloten eveneens spontaan om Naseri te volgen. Voor het gebouw van de Immigratie- en Naturalisatie dienst (IND) in Den Haag zaten intussen zo'n 40 Iraniërs die ook niet meer wilden eten. „Er is onvoldoende onderzoek gedaan naar de situatie in Iran," verklaarde Naseri in Groesbeek, „er is geen andere mogelijkheid meer voor mij dan in Nederland te sterven. Ik wil niet dat mijn dochters en mijn vrouw ook wei geren te eten en te drinken, maar ik begrijp hen wel. Voor hen is er ook geen toekomst meer, niet in Nederland en niet Iran." Het lot van zijn gezin en de andere soli daire Iraniërs deed hem uitein delijk van gedachten veranderen. Doodstraf De presidente van de Haagse rechtbank bleek het gisteren eens met de IND dat Naseri niet De sterk verzwakte Naseri werd gisteren ondersteund door zijn vrouw en een sympathisant bij het verlaten van een Nijmeegs ziekenhuis. In het asielzoekerscentrum in Groesbeek hervatte hij aanvankelijk zijn honger- en dorststaking, maar later kwam hij daarop terug. foto anp voldoende kan aantonen dat te rugkeer naar Iran risicovol is. De rechtbank vindt zijn asielrelaas niet geloofwaardig. Volgens de Iraniër loopt zijn leven gevaar omdat hij als ambtenaar in Tehe ran gevoelige informatie heeft toegespeeld aan het verzet. Daar staat in Iran de doodstraf op. In zijn eerste asielaanvraag had hij daarover echter niets verteld. Hoe en wanneer Naseri wordt uitgezet is nog niet bekend. Staatssecretaris Schmitz (Justi tie) beraadt zich daar nog over. De IND hoopt dat Naseri en zijn gezin snel vrijwillig vertrekken. Een meerderheid in de Tweede Kamer 'respecteert' de uit spraak. De Kamer zal Schmitz niet verzoeken, Naseri alsnog een verbhjfvergunning te geven. De Kamer zal direct na de zomerva kantie een hoorzitting houden over de mensenrechtensituatie in Iran. WD-Kamerlid Rijpstra leidt uit de uitspraak af dat de honger- en dorststaking van Naseri geen rol heeft gespeeld. „Dat is de enige juist benadering." De andere grote fracties reageren overeen komstig. GroenLinks betreurt de uitspraak van de rechter. Die partij wil dat de staatssecretaris wacht met het uitzetten van het gezin Naseri en andere uitgepro cedeerde Iraniërs tot de Kamer met Schmitz over de situatie in Iran heeft gedebatteerd. In elk geval de WD en D66 zijn het hiermee oneens. In het gevangenisziekenhuis in Scheveningen verkeert intussen een andere Iraanse hongerstaker volgens zijn arts in terminale fa se. De man, A. Amiry, eet al 65 dagen niet meer en neemt mond jesmaat vocht tot zich. Hij heeft toestemming gekregen de gevan genis te verlaten om elders te sterven. ZIE OOK STEM-COMMENTAAR - A4 Van onze verslaggever Sas van Gent - De ernstige bodemveront reiniging in Zelzate is beperkt gebleven tot Belgisch grondgebied. De provincie Zeeland presenteerde gisterochtend in het stadhuis van Sas van Gent officieel de resultaten van de bodemonderzoeken die vorige week gehouden zijn in de gemeen ten Sas van Gent en Axel. Onderzoek van de grond in Axel, Philippine en Westdorpe wees uit dat de hoeveelheid ge vonden PAK's (polycyclische aromatische koolwaterstoffen) onder de streefwaarde van 1 microgram per kilo ligt. Wel bleek dat naar mate de monsters dichterbij de grens met Bel gië genomen waren, de hoeveelheid opliep. De geconstateerde waarden variëren van 1,1 tot 2,3. Bij een monster, genomen in natuurge bied Canisvliet kort aan de grens, werd 9,1 microgram per kilo gevonden. Een verklaring hiervoor kon Dek gisteren niet geven. „Zoiets kan altijd gebeuren," zei hij. Hij benadrukte dat het hier niet gaat om een ernstige over schrijding. De regel is dat bij een meting van 20 microgram, er nader onderzoek noodzake lijk is. „Daar zitten we dus royaal onder," al dus Dek. Het onderzoeksbureau Ecocare onderzocht in opdracht van de provincie ook landbouwge wassen in het gebied. Hier bleek dat de gevon den waarden, variërend van 1 tot 30, allemaal onder het niveau van het Belgische Asper (43) liggen. Meetresultaten van deze plaats, die schoon wordt geacht, zijn gebruikt als verge lijkingsmateriaal, zowel voor Nederlandse als voor Belgische onderzoeken. Metingen in Zel zate leverden waarden op die tussen 500 en 1700 lagen. Op sommige plaatsen in Zelzate dus een overschrijding van zo'n veertig keer de gehanteerde norm van Asper. Dek kon gisteren nog niet de resultaten geven van genomen monsters in moestuinen in Axel en Sas van Gent. „Dit betekent niets bijzon ders, hoor," zei Dek. „De analyse van deze monsters heeft gewoon meer tijd nodig." Vol gende week hoopt Dek wel de resultaten in handen te hebben. Hij benadrukte overigens dat de concentratie PAK's in de moestuinen zeer zal meevallen. 15/26 Het blijft mooi Krachtige hogedrukgebieden zorgen voor aanhoudend mooi zomerweer met veel zon en weinig wind. Die waait uit veranderlijke richtingen. Het blijft droog. Van onze verslaggever Breda - De veiligheidsmaatregelen rond de wedstrijden van het Bredase NAC kosten handenvol geld. Alleen al dit seizoen heeft NAC een half miljoen begroot voor dit doel. En dat zal hoogst waarschijnlijk onvoldoende zijn, weet het bestuur nu al. Volgens NAC-voorzitter John Peek zou hij dat geld liever 'op het veld' benutten. „Maar we nemen onze verantwoordelijkheid. Het is jammer dat zo'n kleine groep mensen beslag legt op zo'n groot deel van het budget." De veiligheidsmaatregelen die NAC in overleg met gemeente, po litie en Openbaar Ministerie heeft genomen, omvatten onder meer professionalisering van de ste ward-organisatie, het stringent tegengaan van drank en drugs op de tribunes voor en tijdens wed strijden en het in beeld brengen van de 'harde kern' van hooligans. De groep relschoppers die jaar lijks voor problemen zorgt, telt zo'n 100 tot 150 man. „De ene keer zijn het er minder, de andere keer meer. Dan is hun verkering uit of zoiets en dan hebben ze weer wat meer tijd voor NAC," aldus poli tiechef Jan Toussain. Hij is als teamchef verantwoordelijk voor de politie-inzet rond thuiswed strijden van NAC. En straks ook bij uitwedstrijden, want de Bre dase politie gaat ook mensen meesturen om de collega's in an dere steden van informatie te voorzien. „En we willen natuurlijk goed in beeld brengen wie verantwoorde lijk zijn voor onlusten. We moeten ze uit de anonimiteit halen, waar ze zich graag in verschuilen," al dus Toussain. Hij zegt dat drugs handel op de tribunes hard wordt aangepakt. De politie overweegt bijvoorbeeld de inzet van hasj- honden om overtreders te pakken. De maatregelen zijn ook van be lang voor het opleggen en hand haven van stadionverboden. Achttien supporters mogen dit jaar de wedstrijden van NAC weer bezoeken. Hun stadionverbod is opgeheven. Twaalf anderen blij ven uitgesloten. NAC-voorzitter Peek denkt dat de stadionverboden juridisch wel te handhaven zijn. „Zolang we het kunnen bewijzen. En dat kan met videobeelden heel goed. We zullen in het nieuwe seizoen de methode van stadionverboden stringent doorvoeren voor probleemsuppor ters." De suggestie van Feye- noord-preses Van den Herik om hele vakken uit te sluiten om zo de sociale controle te bevorderen, ziet Peek niet zitten. Het besluit om de steward-orga nisatie te professionaliseren en extra beveiligingspersoneel in te huren, lijkt niet onverstandig ge zien de nieuwste voorstellen van de politieministers Sorgdrager en Dijkstal. Zij willen vanaf het sei zoen 1998/1999 geen politiemen sen meer inzetten binnen de sta dions. De clubs moeten dan, afge zien van zware calamiteiten, hun eigen boontjes doppen. Moskou (anp) - De twee Russische kosmonauten van de Mir zijn gistermiddag met hun Sojoez-capsule behouden en wel in de steppen van Kazachstan geland na een bewogen verblijf van zes maanden in hun gehavende ruimtestation. Vandaag al inspecteren hun op volgers in de Mir het gat dat op 25 juni in de Spektr-module werd geslagen door een botsing met een vrachtschip. Zij zullen een eerste blik werpen op en foto's maken van de beschadigde mo dule. De teruggekeerde Mir-comman- dant Tsiblijev - die gisteren als eerste uit de gelande Sojoez te voorschijn kwam - en zijn collega Lazoetkin moeten bij terugkeer in Moskou aan een onderzoeks commissie tekst en uitleg geven over de reeks van rampen in de Mir tijdens hun verblijf: eerst een felle brand, dan het uitvallen van de temperatuursregeling met in begrip van giftige lekken, het herhaaldelijk uitvallen van de zuurstofgeneratoren, een bijna- botsing en de echte botsing op 25 juni met het vrachtruimteschip Progress M-34. Die aanvaring genereerde een he le reeks nieuwe incidenten, met als rode draad een nijpend ener gietekort. De lotgevallen van de Mir het afgelopen half jaar vor men bij elkaar een van de ern stigste crises in de bemande ruimtevaart. Sommigen, tot president Jeltsin toe, hebben de twee al de schuld gegeven van de calamiteiten. Maar de hoofdingenieur bij de vluchtleiding zei gisteren na de landing dat 'op dit ogenblik' nog geeffverwijt aan beiden kan wor den gemaakt. VERVOLG OP BUITENLAND - A4 (ADVERTENTIE) „Als de hoeveelheid in de grond en op de landbouwgewassen laag is, dan is het niet meer dan aannemelijk dat dat ook in de tui nen het geval is." Dek zag daarom geen enkele aanleiding om maatregelen te nemen. Voor het advies aan bewoners kort aan de grens om voorlopig geen groenten uit eigen tuin te eten, maakte hij nog een voorbehoud. „Mensen die echt heel zeker willen zijn, moeten nog maar even wachten." De provincie heeft woensdagavond de minis teries van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Or dening en Milieu en Volksgezondheid inge licht. Bovendien zijn de conclusies doorge sproken met de Milieu-inspectie. De onderzoeken in België gaan verder. Door monsters te nemen in een steeds grotere cirkel rond Zelzate moet de omvang van de vervui ling duidelijk worden. Doordat de provincie Zeeland en Oost-Vlaanderen nu samenwer ken in werkgroepen, gaan de nieuw gestarte metingen door tot op Nederlands grondge bied. OPZEELAND-Cl: 'Provincie wil scherper toezicht' De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: een proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. Per maand d.m.v. automatische afschrijving........32,50* Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naam:......., Adres: Postcode:.....Plaats.-. Telefoon:..,..Bank/Gironr: Handtekening:. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: 8 Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, I Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda 21-202 DAGBLAD VOOR ZUlDWEST-NEDERtAND

de Stem | 1997 | | pagina 1