Inflatie in Europa loopt op Een computer herkent het jaar 2000 niet \rm\v^mPZ 5?C PolyGram ziet Motown-directeur vertrekken De paus als chocolade-cake Verzekeringswereld ziet omzet groeien Tijger Thailand zakt door lemen poten 'Premie autopolissen gaat wellicht omlaag' Kans op hogere rente stijgt A4 immentaar JLAND KORT en ne na aanslag ïn met rebellen se zegel pen ontsnapt 1-Ieren gelast aan olieplatform DBSTEM ECONOMIE A5 Door terugtredende overheid 011 current PTT Dost gaat failliet ECONOMIE KORT Blokker neemt belang in Macintosh Topman BT Office Products weg EU akkoord met overname Tandem Winst Weina 27 procent gestegen Hoechst verkoopt sector textielvezels Experts voorspellen chaos: 'Wat nu staat te gebeuren, lijkt wel op een oorlog' OolcelWPaP» BolccDcIPapa kawitv NltótlSJRipj DolceDelPapa DolceDelPapa DolceDelPapa DolceDclPi DolceDelPapa JUSTUS 1997 de grote politiek. En die 0U. de houding van het Westen de nood in Rusland zo hoon voor het onderhoud van he m bommen is door veroude. personeel niet langer bruik issysteem werkt door dezelf. ninst onbetrouwbaar. De k langer garanderen endaar van de nog wel werkende Jat de wapens niet langèron iaar het Russische minister! et veel meer dan eenforma raketten is de automatische elen verwijderd, maar bij het turing ervoor dat die er bin- n waakt er daarom angstval- yn. Een paniekreactie of ver- S militaire leiders, is genoeg ische ruimtevaartprogramma d. De resterende plaats in het geld aan voormalige concur- Jde aanpak lijkt ook mogelijk ich niet uitsluitend muisstilte o goed financiën, onderdelen ht tegen zo'n hulp, maar wie eschoten, betekent altijd mis. tsburg is gisteren ozon- i mensen met ademha- e fysieke inspanning en rerschreden de Europese j de bevolking moet wor- de atmosfeer, wanneer en windstilte niet snel aliaanse vredesmacht in ontingent in Albanië), al- de fakkel over van Alba gisteren afliep. De 650 n een bilateraal akkoord organisatie van de Alba- loldaten die uit vreemde- rs in brand hadden gesto- let leger ontslagen. Bij de ijlen vielen geen slachtof- maandag schuld bekend. r!t9v TCOT jor lin Torres.,^jpygs in het Meren een zware ontplof- fder zei dat bij de explosie |en. Drie zwaargewonden Na de ontploffing brak i nabijgelegen bos. lashir heeft gisteren opge- Jpt rebellerende Soedanese iand zou een einde maken tr. De Soedanese regering 1 Garang, verklaarde Bas- jna een gesprek met zijn! regering al een overeen- egingen over de toekomst éne Dietrich is vanaf mor- |p. Als postzegel. Al in de rdbrieven die begin sep- opschrift Deutschland in te Deutsche Bundespost. al sinds tien jaar doorlo- hiedenis' en die inmiddels lerschillende waarden telt. Itanse staat Honduras zijn detineerden ontsnapt - de Inissen. Bij de uitbraak uit prden van Honduras werd geschoten, aldus gevange- massale ontsnapping had l kilometer ten westen van Jhtingen werden aangesto- hter heeft maandag de uit- 1983 bij een massale uit- |d-Ierland waren ontsnapt, ng aangevochten op grond kit 1985, maar volgens de pr hun misdrijven, niet we- pke opvattingen of katho- van Greenpeace hebben ,;t aan het olieplatform Ste- I De wooncapsule is eerder lar hij actievoerders in juni j ren en wind. Actievoerders pee zaterdag op de Atlan- joringen van de Britse olie- rundi rivaliserende groeperingen noorden van Burundi sinds ood. Bubanza verteld aan het rdedigingskrachten van de "m van de Nationale Raad e, vechten in de provincies nale Krachten van Bevrij- voor de Bevrijding van het waren gisteren al naar Bu- rpleegd en voedsel krijgen- it Burundese leger, dat ge- erheid, zich afzijdig van de WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1997 Van onze redactie economie londen - Muziek- en amuse mentsconcern PolyGram heeft gisteren toegegeven dat directeur André Harrell van dochterbedrijf Motown Re ds met onmiddelijke in- m O"» eerder deed een woord" voerster van PolyGram het ver trek van de directeur nog af als 'speculatief'. PolyGram weigerde commentaar te geven op de vraag of Harrell gedwongen is te ver trekken of uit eigen beweging is opgestapt. Bekend is dat de PolyGram-top de prestaties van het matig draaiende Motown al enige tijd met argusogen volgt. De huidige bevestiging van PolyGram (voor 75 procent in handen van Philips) volgt op artikelen in de Ameri kaanse kranten The Wall Street Journal en USA Today over op handen zijnde reorganisaties bij Motown waarbij ontslagen niet uitgesloten zouden zijn. PolyGram houdt zich op de vlak te. „Zolang we geen nieuwe di recteur hebben, zijn er geen plan nen om de structuur van Motown ingrijpend te veranderen," zegt de woordvoerster. Zij wil ook niet ingaan op de re den van Harrells vertrek. Volgens The Wall Street Journal zou Har rell er een exorbitant uitgavepa- troon op hebben nagehouden en te weinig succesnummers op zijn naam hebben staan. Zolang de zoektocht naar een vervanger voortduurt, is de dagelijkse lei ding in handen van Motown- voorzitter Clarence Avant. Motown is sinds 1993 onderdeel van PolyGram. Het label maakte naam in de jaren zestig met een keur aan zwarte soul- en rythm bluesartiesten. Bekende namen zijn Stevie Wonder, Diana Ross, The Supremes, the Temptations, Lionel Richie, The Commodores en The Four Tops. Motown inves teerde de laatste jaren veel in nieuwe artiesten als Ronnie Han son, Taral Hicks en 98 Degrees, maar echt goede resultaten blij ven vooralsnog uit. Frankfurt/Londen (krf/rtr/afp/dpa/anp) - De inflatie in Duits land en Groot-Brittannië heeft in juli het hoogste niveau in bij na twee jaar bereikt. Duitsers waren aan de kosten van levensonderhoud in juli 1,9 pro cent meer kwijt dan in juli vorig jaar. Britten moesten een prijs stijging van 3,3 procent ten op zichte van vorig jaar incasseren. In Nederland kwam de inflatie met 2,3 procent op het hoogste niveau van dit jaar Het jongste cijfer in Duitsland, het economisch sterkste land van dit werelddeel, volgt op een infla tie van 1,7 procent in juni en 1,6 procent in mei. Daarmee naderen de prijsstijgingen in de Bondsre publiek weer de grens van 2,0 procent die de centrale bank nog aanvaardbaar acht. Het jongste cijfer bevestigt de vrees van de Bundesbank. On langs liet hoofdeconoom Otmar Issing van de Duitse centrale bank, die de taak heeft de waarde van de mark te bewaken, weten dat de inflatie zich in de verkeer de richting beweegt. Gisteren liet de instelling in Frankfurt de rente op speciale beleningen nog ongemoeid, maar eoconomen houden ernstig reke ning met een verhoging van dit* tarief later dit jaar om de stijging van het algemene prijspeil bin-* nen de perken te houden. De inflatie bereikte de piek voor al door 77 procent hogere kosten die sinds vorig maand aan recep ten zijn verbonden, aldus het fe derale bureau voor de statistiek in Wiesbaden. Vooral de huren en energieprijzen gingen omhoog, Daarvoor moesten Duitsers res pectievelijk 2,8 en 2,1 procent meer neertellen. Oost-Duitsers kregen overigens grotere prijsstijgingen voor hun kiezen dan hun landgenoten in het westen. In de nieuwe deelsta ten moesten zij 2,4 procent meer betalen dan in juli vorig jaar, ter wijl voor West-Duitsers de infla tie tot 1,7 procent beperkt bleef. Ook in Nederland kwamen de prijsstijgingen voor een belang rijk deel op het conto van de huishuren die per 1 juli werden verhoogd met 3,8 procent, aldus het Centraal Bureau voor de Sta tistiek gisteren in zijn herziene cijfers. Ook de verhoogde benzi- ne-accijns speelde een duidelijk rol. De inflatie van 2,3 procent in juli evennaarde het peil van ja nuari dit jaar. Deze twee factoren waren ook in Groot-Brittannië voor een groot deel verantwoordelijk yooriTiet aantrekken van de detailhandels- prijzen. De stijging van 3,3 pro cent volgt op 2,9 procent hoger peil in juni, aldus het Britse na tionaal bureau voor de statistiek. Dold LE PAIN DU PAPE450G i—nÊÊ DolceDelPapa Frankrijk is klaar voor het bezoek van paus Johannes Paulus II, dat op 21 augustus begint. In de Parijse warenhuis Le Bon Marché liggen Italiaanse chocolade-cakes met het portret van de paus, met de naam 'het brood van de paus'. foto epa Tiel (anp) - De assurantiekantoren spinnen goed garen bij de terugtredende overheid. Over 1996 meldt de Nederlandse Bond van Assurantiebemiddelaars NBvA een groei in de inkomsten uit levensverzekeringen van 21 procent, terwijl in de medische sector een stijging optrad van 20 procent. Volgens een woordvoerster van NBvA waren vooral de gevolgen van de nieuwe Algemene Nabe staanden Wet voelbaar. Dat de overheid steeds meer aan de men sen zelf overlaat, zal volgens de hond ook de komende jaren blij vend positief blijven uitwerken. De inkomsten van de NBvA-le- •Jen namen vorig jaar toe met 13,2 procent en lagen gemiddeld per kantoor op 760.000 gulden. Naast levensverzekering vormde ook de hypotheeksector een goede motor voor de groei. Hier namen de in komsten toe met 27 procent. In schadeverzekeringen was er een groei met 10 procent. Neven activiteiten waren goed voor een plus van 16 procent. Daarbij gaat het vooral om financiële dienst verlening (bijvoorbeeld voor het verkrijgen van leningen). Ondanks de groei in vooral le- vensverzekeringen en hypothe ken blijven de assurantiekanto ren sterk afhankelijk van schade verzekeringen. Deze waren ge- Zwolle (anp) - De Algemene postdienst Nederland (APN) in fwolle, die in 1995 startte als foncurrent van PTT Post, gaat net faillissement aanvragen. De erkzaamheden zijn een maand Beleden al stilgelegd. "Tecteur C. Makkinga en een medewerker zijn ontslagen. Er is en schuld van enige tonnen bij IL^lastingdiënst. De APN wo i. i amd'heus: men wilde per shli mili°en (zakelijke) post- vnTf Ned«land bezorgen, Port ?e 4 van de Pri3s «he PTT f°st berekent. Al snel na de start dl) onhaalbaar. Het lukte don doende bezorgers te vin- ovor fn Je er waren> klaagden over lage beloning. middeld goed voor 57 procent van de inkomsten. Het gemiddel de bedrijfsresultaat kwam vorig jaar op 20 procent van de inkom sten. Dat het goed gaat in de be middeling, blijkt ook uit de per soneelsbezetting. Het aantal mensen in de sector groeide met 7 procent naar zo'n 4300 man. Een op de drie bedrijven was eind vo rig jaar op zoek naar een volledi ge kracht. Van onze redactie economie THAILAND; TOT voor kort eëii econo misch Wirtschaftswunder van jewelste, met een groei die zich jaren achtereen niet in één maar in twee cijfers liet uit drukken, moet nu de hand ophouden bij de grote geldleners in de wereld, de westerse en Japanse banken en het IMF, met alle onaangename gevolgen van dien voor de bevolking. Tientallen miljarden dollars zijn nodig om de economie weer overeind te helpen. Maar dat enorme bedrag zal wel worden opge haald, want er is gewoon geen andere moge lijkheid. Er is teveel geld in Thailand geïn vesteerd om je als buitenlands investeerder daar zomaar uit te kunnen terugtrekken, het land dus af te schrijven. En daarbij komt dat een failliet Thailand een reeks andere landen in de regio, alle be horend tot de eens zo trotse club van Asian Tigers, in zijn val zal meeslepen. De munten van Maleisië, Indonesië en de Philippijnen zijn in dit verband al fors gekelderd. De tij gers zijn door hun lemen poten gezakt. Wat nu precies de oorzaak is van het falen van die eens zo 'booming' Thaise economie is moeilijk te zeggen. Of het goed gaat met een economie is een kwestie van vertrouwen, van de markt en de investeerders. En dat vertrouwen is enkele maanden geleden ko men te ontbreken. Waarschijnlijk is de crisis begonnen in de onroerend goed-sector. Reusachtige bouw projecten vooral rond de grote Thaise steden worden de laatste jaren uit de grond ge stampt. En dit gaat door tot er een aanbod ontstaat dat de markt niet meer kan opne men. Het rendement op de gigantische in vesteringen gaat dan omlaag; de nationale munt, de baht, die vast zit aan de dollar, raakt overgewaardeerd; de schulden in dol lars en yens worden duurder; en voor de im port, nodig voor een expanderende econo mie, moet ineens veel meer worden betaald, terwijl de export nog te gebrekkig is om di rect van de goedkope munt te kunnen profi teren. De overheid moet bijsturen waardoor het overheidstekort alsmaar toeneemt. De ko ning, de politiek en in Thailand dus ook de strijdkrachten bemoeien zich ermee waar door de investeerders nog onzekerder wor den. Kortom van het vertrouwen, de motor van die enorme economische groei, is dan nog maar heel weinig weinig meer over. Ongeveer hetzelfde scenario deed zich enke le jaren geleden voor in Mexico tijdens de 'peso-crisis' die de economie van heel La tijns Amerika aan de rand van de afgrond bracht. Daar moesten de westerse banken en het IMF zelfs met 60 miljard dollar bijspringen, drie keer meer dan nu met Thailand zal moeten gebeuren. Het geval Mexico bewijst dat de internatio nale financiële wereld het zich tegenwoor dig niet meer kan permitteren een land of een groep landen waarin zoveel geld is geïn vesteerd zomaar te laten wegzinken in het moeras. Thailand kan in elk geval moed put ten uit dat Mexicaanse voorbeeld. De finan ciële wereld heeft geldnemer Mexico er toen ook toe gedwongen drastisch te bezuinigen en te saneren, en datzelfde lot wacht nu ook Thailand. Volgens het bruchte IMF-recept zullen de overheidsuitgaven fors omlaag moeten en de -inkomsten, de belastingen dus, flink omhoog. Het is nog maar de vraag of de bevolking dat allemaal zal slikken. Een van de grootste Nederlandse investeer ders in Thailand is Ahold, dat 150 miljoen gulden heeft gestoken in een joint venture met nationale supermarktketen CRC. Maar het Zaandamse concern maakt zich niet al te druk over de recente ontwikkelingen. „We doen in levensmiddelen en die zijn niet zo conjunctuurgevoelig," constateert Ahold- woordvoerder J.Hol nuchter. „De mensen blijven eten, wat er ook gebeurt." Ahold ziet haar Thaise investeringen enkel en alleen als lange termijn-investeringen, onmiddellijk rendement hoeven die niet op te leveren. „We zijn er zelfs vanuit gegaan dat Thailand pas over vier, vijf jaar aan on ze concernwinst zal bijdragen, niet eerder." Neemt niet weg dat de boekwaarde van die investering nu aanmerkelijk minder zou zijn dan de laatste Ahold-balans vermeldt. „Maar dat is een boekhoudkundige waarde. Ahold is helemaal niet van plan haar activi teiten in Thailand te staken en haar investe ring terug te halen, nu niet en straks ook niet."- Maastricht - Het aan de Blokker Groep (winkels in huishoudelij ke artikelen en speelgoed) gelieerde Schotbei heeft een belang van 5,24 procent verkregen in de detailhandelsgroep Macintosh (onder meer Dolcis-schoenen, Kwantum, Superconfex en Halfords). Schotbei zegt het belang uitsluitend te zien als een niet-strategi- sche belegging en heeft niet de intentie het uit te breiden. Het be lang is overgenomen van ABN Amro. Macintosh expandeert sterk. Het concern is actief in kleding, schoenen, sportartikelen, wo ninginrichting en tapijt en artikelen voor de auto en telecommu nicatie. Chicago - Rudolf Huyzer is weg als topman bij BT Office Pro ducts, de Amerikaanse producent van kantoorartikelen waarin papier- en verpakkingsconcern KNP BT een belang heeft van 70 procent. Een woordvoerder van het bedrijf wil niet ingaan op de vraag of Huyzer zelf is opgestapt of zijn congé heeft gekregen. „Ik kan alleen zeggen dat meneer Huyzer niet langer in dienst is van BT Office Products," aldus de zegsman van het bedrijf. Vol gens de Amerikaanse media heeft Huyzer ontslag genomen, omdat de acquisitieplannen van het bedrijf op een laag pitje zijn gezet. BT Office Products zou hiertoe gedwongen zijn door een diefstal bij de vestiging in New York. Die kwam begin 1996 aan het licht en leidde tot een bijstelling van de winst over 1995 van 11,2 mil joen dollar naar 6,7 miljoen dollar. Brussels - Op grond van de anti-trustwetten van de Unie is er geen bezwaar tegen de overname van het Amerikai Tandem Computers door het eveneens Amerikaanse Compaq Computer. De Europese Commissie heeft dit gisteren bekendge maakt. De Commissie bezit de bevoegdheid belangrijke fusies of overnames te toetsen aan haar anti-trustwetgeving als sprake is van invloed op de Europese markt, ook als het gaat om niet-Euro- pese bedrijven. Compaq, de grootste producent van personal com puters op de wereld, verwierf in juni Tandem door de overname van aandelen ter waarde van drie miljard dollar. Oldenzaal - Weina (producent van kunststof en technische han del) heeft zijn winst over de eerste zes maanden van 1997 met 27 procent opgevoerd van 2,3 miljoen tot 3 miljoen gulden. Het be drijfsresultaat steeg in dezelfde periode met 10 procent tot 5,2 miljoen. De omzet bij Wena is intussen toegenomen met 19 pro cent tot 60 miljoen. Van deze omzetgroei is 13 procent te danken aan acquisities. Zo werd het belang in het Poolse Metalchem Plas- ticon uitgebreid van 70 naar 96 procent. Frankfurt - Hoechst trekt zich grotendeels terug uit de productie van textielvezels, een zeer slecht renderende activiteit die ook Ak- zo Nobel liever kwijt dan rijk is. Het Duitse chemieconcern doet de vezelbelangen in Europa en de bekende merknaam Trevira over aan de Indonesische onderneming Multikarsa Investama. De transactie omvat vestigingen in Duitsland, Denemarken en Portu gal met 2400 werknemers. De belangen worden ondergebracht in een in Duitsland te vestigen gezamenlijke onderneming, waarin Multikarsa een belang krijgt van 60 procent en Hoechst 40 pro cent. Het zal vermoedelijk niet lang meer duren voor ook Akzo Nobel zijn vezeldivisie opnieuw gaat aanpakken. Het Nederlands- Zweedse concern heeft daarmee al vijf jaar problemen als gevolg van de internationale overcapaciteit in de sector. Rotterdam (anp) - Verzekeraar Royal Nederland, de derde autoverzekeraar in Nederland, houdt rekening met premiever lagingen in de autoverzekeringen als uitvloeisel van de ver scherpte prijsconcurrentie. Dat leidt voor de consument tot een onzekere situatie met daarna waarschijnlijk opnieuw jaren van premieverhogingen, aldus Royal Nederland-directeur F. Rosen- muller. Hij ziet een aantal kleinere maat schappijen hun premies verlagen. Hij wil geen namen noemen en verwacht binnen het eigen be drijf een lagere winst op autover zekeringen. Naast de concurren tie met premies krijgen de resul taten ook te lijden onder de bin nenkort grotere aansprakelijk heid van automobilisten. „Onze ervaring is dat als er een maal op prijs wordt geconcur reerd, de verzekeraars over el kaar gaan heenrollen. Helaas slaat de meter altijd zo door en ontstaan er situaties waarin weer rode cijfers opduiken. Vaak hol len we als branche zo achter de feiten aan." De woordvoerder van Achmea (Centraal Beheer en FBTO), de eerste autoverzekeraar in Neder land, heeft een zuinig commen taar. „Onze prijzen zijn al laag en het is niet alleen een kwestie van prijs. Verder kennen we verschil lende verzekeringsmodules." ING (Nationale-Nederlanden), de tweede autoverzekeraar, heeft geen concrete plannen. Royal Nederland, onderdeel van verzekeraar European Partners for Insurance Corporation, heeft in het tweede kwartaal haar winst slechts beperkt vergroot. Het nettoresultaat bedroeg 24 miljoen tegen 22,7 miljoen in dezelfde periode van het voor gaande jaar, een stijging van slechts 5,7 procent. Door Paul Kokke Den Haag - Wat doet een niet- aangepaste computer op 1 ja nuari 2000? Hij rekent een eeuw terug omdat hij het nieuwe millenium niet her kent. Wanneer niet op tijd wordt ingegrepen, heeft de hele gecomputeriseerde we reld te maken met een gigan tisch software-probleem. Een mondiale economische crisis is dan niet ondenkbaar. Hoe slim ze ook lijken, computers zijn in wezen vrij simpele appa raten. Apparaten die de datum 20 juni 1997 lezen als 200697. En de datum 1 januari 2000 lezen als 010100. En in die twee laatste nullen schuilt het probleem. OO wordt door de computer niet ge zien als een nieuw millenium, dus rekent hij een eeuw terug. Met al le gevolgen vandien. Computers zullen waarschijnlijk niet op tilt slaan, maar wel de verkeerde be rekeningen maken of de verkeer de beslissingen nemen. Een paar voorbeelden. Een klant opent bij een bank op 20 juni 1997 een spaarrekening. Op 20 juni 1998 krijgt hij rente op zijn tegoed. De computer berekent 98 min 97: een jaar rente. Maar in het jaar 2000 gaat de computer, als zijn systeem niet is aangepast, in de fout. Die rekent 00 minus 97 is -97. Dus denkt de computer dat de klant geen rente krijgt, maar juist 97 jaar rente aan de bank moet betalen. Het omgekeerde kan zich ook voordoen bij banken die juist geld uitgeleend hebben, bijvoor beeld voor een hypotheek. De klant moet dan juist rente aan de bank betalen, maar in het jaar 2000 zou de computer de bank wel eens kunnen vertellen dat die 97 jaar hypotheekrente aan de klant moet betalen. Supermarkten scannen via de computer de houdbaarheidsda tum van hun producten. In het jaar 2000 zou die computer wel eens kunnen concluderen dat een product niet kakelvers is, maar juist een eeuw oud. Dus weg er mee. De banken hebben nog een ander probleem. Het jaar 2000 is een schrikkeljaar, maar het is de vraag of de computer dat als zo danig herkent. Dus kunnen de banken een dag rente-inkomsten mislopen. Op een omzet van vele miljarden een niet te versmaden bedrag. Volgens woordvoerder Van Grie ken van het computerbedrijf Cap Gemini gaat het in feite om een onzichtbaar probleem. De wereld mag dan steeds meer gecompute riseerd worden, maar vrijwel geen enkele gebruiker weet ei genlijk hoe het ding werkt. Daar bij komt dat nog steeds veel com puters uit de jaren '80 gebruikt worden. „Het 2000-probleem is van bui ten niet te zien. Het verstorende effect beperkt zich niet tot een enkel bedrijf, maar strekt zich uit tot hele ketens van bedrijven. Ook voor bijvoorbeeld defensie kan het enorme problemen ople veren wanneer die er niet in slaagt vóór 2000 de hoogwaardi ge technologische apparatuur te hebben aangepast." Daarnaast speelt voor de compu terprogrammeurs dat er verschil lende programma-talen zijn ge bruikt. „Bij de huidige informati- ca-technologen is daarover niet meer voldoende kennis aanwe zig," zegt directeur Trautig van Getronics Software. Hij sluit niet uit dat zelfs de hulp van Indiase software-specialisten moet wor den ingeroepen, omdat dat land een vooraanstaande rol op dat gebied speelt. Zelfs al lang ge pensioneerde systeemprogram meurs lopen weer kans ingescha keld te worden. „Wat nu staat te gebeuren, lijkt wel op een oor log." De verschillende software-ex perts, die nu al hun vingers lijken af te likken bij de vele aanpas singsopdrachten die nog binnen zullen stromen, verwijten het be drijfsleven en de overheid met zoveel woorden het hele aanpas singsprobleem grondig te hebben onderschat. Directeur Slijp van PA Consulting Group gaat er van uit dat de computerproblemen op 1 januari 2000 hooguit beheers baar, maar niet echt oplosbaar zullen zijn. Vergeleken met lan den als de VS of het Verenigd Ko ninkrijk loopt Nederland min stens een jaar achter. „De topma nagers waren zich eerst helemaal niet van het probleem bewust. Ik zou elke werknemer adviseren die kwestie bij zijn bedrijf aan te kaarten. Want als zijn bedrijf door die toestand omvalt, is ook zijn baan weg." Ook de gewone consument krijgt met het zogeheten conversie-pro bleem te maken. Zijn video-re corder zou het jaartal 2000 wel eens niet kunnen herkennen. Dus blijft de band waarmee hij het Nieuwsjaarconcert uit Wenen had willen opnemen, tijdens het uitslapen van zijn roes, akelig leeg. En werkt de zo zorgvuldig ingestelde magnetron die de wor stenbroodjes op Nieuwjaarsdag zou opwarmen, ook niet meer. Als hij dan vervolgens zijn eigen computer aanzet om te gaan in ternetten, ziet hij tot zijn schrik ineens de datum verschijnen waarop de software werd geïn stalleerd. Dat zijn echter kleinigheden ver geleken met de immense proble men voor bedrijfsleven en over heid. Software-experts stellen nu voor om 'aangepaste' bedrijven te voorzien van een certificaat, zo dat afnemers en toeleveranciers weten dat die bedrijven in ieder geval technlogisch te vertrouwen zijn. Volgens hen is de aanpas sing op zich geen ingewikkeld technisch probleem, maar wel veelomvattend en tijdrovend. Ze schatten in dat de helft van de benodigde aanpassingstijd nodig is om de computers te testen of ze het wel doen. De wereld mag dan steeds meer gecomputeriseerd worden, maar vrijwel geen enkele gebruiker weet eigenlijk hoe het ding werkt. foto camile schelstraete J

de Stem | 1997 | | pagina 5