Israël en Palestijnen praten weer Inflat Euro> loopt Europa is van plan voedselhulp voor Irak af te bouwen Verzekeri ziet omzel Iran tussen meer vrijheid en strenge regels Amerikaanse bemiddelaar Ross boekt vooruitgang Kans op hoger Arrestatie afgezette Ranariddh bevolen DE STEM BUITENLAND DESTEM COMMENTAAR Dreiging uit Moskou BUITENLAND KORT Door terugtredend Concurrent PTT Post gaat failliet Vandaag beslissing over ontbinding parlement Srpska 'Stem van Palestina' zwijgt niet Nieuwe president Iran zet koers op hervormingen i I i i i WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1997 All deSTEM Brussel (anp) - De Europese Unie wil de voedselhulp aan Irak afbou wen nu het olie-voor-voedselpro gramma op dit punt goed werkt. Dit heeft Europees commissaris Bonino (humanitaire zaken) gisteren ver klaard na een bezoek aan het land. Onder meer het Nederlandse Rode Kruis is bij de verdeling van de Eu ropese voedselhulp betrokken. Bonini constateerde in Koerdistan, Zuid-Irak en Bagdad dat er sinds mei 'genoeg voedsel in de pijpleiding zit' om de noodlijdende bevolking te helpen. De situatie is aanzienlijk verbeterd sinds de Verenigde Naties een akkoord hebben bereikt met Irak, dat dit jaar voor 4,6 miljard dollar aan olie mag verkopen om onder strikt toezicht de humanitaire nood te lenigen. De Euro pese Unie, sinds 1991 de grootste leve rancier van voedselhulp in het land, moet daarom haar steun aan de Iraakse bevolking 'heroverwegen', vindt Boni afgelopen zeven jaar ruim 430 miljoen gulden bedroeg, sluit de Europese Com missie op termijn niet uit. Van een snelle stopzetting wil Bonino echter niet weten. Volgens haar is er nog steeds een chronisch gebrek aan ge neesmiddelen en veilig drinkwater, vooral in het midden- en het zuiden van het land. Ook moet er veel meer aan dacht komen voor ontmijning en hulp aan de slachtoffers. Maar als het olie-voor-voedselprogram- 'het staat nog in de kinderschoe- Een totale afbouw van de hulp, die de nen' - eenmaal goed gaat lopen, dan kan de EU zich geleidelijk terugtrekken, voorziet Bonino. De commissaris be schreef Irak als 'een rijk land' met volop olie en water, waar de bevolking door het regime in miserabele omstandighe den leeft. De situatie kan echter zeer snel verbete ren voor de twintig miljoen Iraki's, om dat nergens ter wereld zoveel geld vrij komt voor humanitaire hulp als via het olie-voor-voedselprogramma, aldus Bo nino. Begin dit jaar sloot Irak met bedrijven 51 contracten voor de leverantie van olie. De levering van dertigduizend va ten ruwe olie aan Shell, gaat echter om onduidelijke redenen niet door, werd zondag bekend. Gezien de hoeveelheid heeft het niet nakomen van het contract voor het Nederlands-Britse concern geen grote gevolgen. De Europees commissaris heeft in Bag hdad ook het lot van de verdwenen Koeweitse krijgsgevangenen aange kaart. Ze oefende druk uit op het regi me om in september bij de VN-mensen- rechtencommissie in Genève ophelde ring te verschaffen. HONGER maakt rauwe bonen zoet, zelfs in de grote politiek. En dij,, de les zou daarom richtlijn moeten zijn bij de houding van hetWesta ten opzichte van de voormalige Sovjet-Unie. Een Duits onderzoek heeft uitgewezen dat de nood in Rusland zo,,, gestegen is, dat er zelfs geen geld meer is voor het onderhoud varifc atoomarsenaal. Een deel van de raketten en bommen is door veroui ring, gebrek aan onderdelen en geschoold personeel niet langerbJ baar. Het geautomatiseerde waarschuwingssysteem werkt door deal de oorzaken nauwelijks nog of is op zijn minst onbetrouwbaar. De'J gerleiding kan daardoor de veiligheid niet langer garanderen endJ om staat een aanzienlijke hoeveelheid van de nog wel werk atoomwapens continu op scherp. President Jeltsin heeft weliswaar beloofd dat de wapens niet langen West-Europa en Japan gericht worden, maar het Russische minister: van Defensie beschouwt die belofte als niet veel meer dan een fod liteit. Uit het besturingssysteem van de raketten is de automatism plaatsbepaling van de oorspronkelijke doelen verwijderd, maar bijt: afvuren van de wapens zorgt de computersturing ervoor dat die er Sm nen tien seconden weer in zit. De Navo is op de hoogte van deze feiten en waakt er daarom angstJ lig voor de Russen voor het hoofd te stoten. Een paniekreactie oft gissing in Moskou, beseffen de westelijke militaire leiders, is gerJ voor een desastreus gevolg. Maar de vraag is of dit genoeg is. Het Russische ruimtevaartprogranJ wordt in stand gehouden met westers geld. De resterende plaats inH ruimtevaartstation Mir wordt voor grof geld aan voormalige conti] renten uit het Westen verhuurd. Een zelfde aanpak lijkt ook moge!;, voor het atoomarsenaal. De Navo hoeft zich niet uitsluitend muisstili] houden, de verdragsorganisatie kan net zo goed financiën, onderdek en geschoold personeel aanbieden. Het Russische eergevoel verzet zich wellicht tegen zo'n hulp, maar»; in nood zit, is zelden kieskeurig. En niet geschoten, betekent altijditii van onze redactie economie i onden - Muziek- en amuse mentsconcern MyGram heeft gisteren toegegeven dat directeur André Harrell van dochterbedrijf Motown Re cords met onmiddelijke in gang is opgestapt, rrén dag eerder deed een woord voerster van PolyGram het ver trek van de directeur nog af als Ozon-alarm in Franse steden Parijs - In Parijs, Lyon, Lille en Straatsburg is gisteren c alarm gegeven. Kinderen, astmatici en mensen met lingsproblemen moeten zich dan van elke fysieke inspanning e sport onthouden. De waarden in de vier Franse steden overschreden de Europest II drempelwaarde van 180 mg/m3, waarbij de bevolking moetwor- den gewaarschuwd. Ozon vormt zich in de atmosfeer, wanneet de uitlaatgassen van auto's door hitte en windstilte niet snel kunnen vervluchtigen. Ria volgt Alba op in Albanië Rome/Rijswijk/Athene - De nieuwe Italiaanse vredesmacht ii Albanië krijgt de naam Ria (Italiaans Contingent in Albanië), al dus de Italiaanse tv gisteren. Ria neemt de fakkel over van Alba (Dageraad), waarvan het VN-mandaat gisteren afliep. De f Italiaanse militairen zullen op basis van een bilateraal akkoord I tussen Rome en Tirana helpen bij de reorganisatie van de Alba- j nese strijdkrachten. Duitse soldaten ontslagen na aanslag Dresden/Bonn/Leipzig - Twee Duitse soldaten die uit vreemde lingenhaat een tehuis voor buitenlanders in brand hadden gesto ken, zijn gisteren op staande voet uit het leger ontslagen. Bij de aanslag afgelopen weekeinde in Dresden vielen geen slachtof fers. Het tweetal, 18 en 20 jaar oud, had maandag schuld bekend. Zware ontploffing in Portugal ,Uissab^>ii - In eenvuurwerkfabriek in Torres-,if)(p,yas in het I noordoostéii van Portugal hééft zich gisteren een zware ontplof fing voorgedaan. Een politiewoordvoerder zei dat bij de explosie drie mensen om het leven zijn gekomen. Drie zwaargewonden I zijn naar een ziekenhuis overgebracht. Na de ontploffing brak brand uit die zich verspreidde naar een nabijgelegen bos. Soedan wil staakt-het-vuren met rebellen Pretoria - De Soedanese president al-Bashir heeft gisteren opge-1 roepen tot een staakt-het-vuren met het rebellerende Soedanese Volksbevrijdingsleger. Een wapenstilstand zou een einde maken aan een bloedige strijd van veertien jaar. De Soedanese i wil een bestand met de factie van John Garang, verklaarde Bas- j hir in het Zuid-Afrikaanse Pretoria na een gesprek met zijn ambtgenoot Mandela. In april sloot de regering al een overeen komst met zes andere opstandige bewegingen over de toekomst van het land. Mariene Dietrich op Duitse zegel Bonn - De legendarische filmster Mariene Dietrich is vanaf mor- j gen voor 1 mark en 10 pfennig te koop. Als postzegel. Al in d nieuwe frankeerwaarde voor standaardbrieven die begin sep tember van kracht wordt. En met het opschrift Deutschland in j plaats van het tot voor kort gebruikte Deutsche Bundespost. Mariene Dietrich is een uitgave in de al sinds tien jaar doorlo-1 pende serie 'vrouwen in de Duitse geschiedenis' en die inmiddels j 26 verschillende exemplaren van ook verschillende waarden telt 700 Hondurese gevangenen ontsnapt Tegucigalpa - In de Midden-Amerikaanse staat Honduras zijn I maandag ongeveer zevenhonderd gedetineerden ontsnapt - de complete bevolking van twee gevangenissen. Bij de uitbraak uit I de gevangenis van Trujillo in het noorden van Honduras werd een gedetineerde door bewakers doodgeschoten, aldus gevange nisdirecteur Jose Romero. De tweede massale ontsnapping had plaats in Santa Barbara, tweehonderd kilometer ten westen van de hoofdstad Tegucigalpa. Beide inrichtingen werden aangesto-1 ken en brandden volledig uit. Uitwijzing van drie Noord-Ieren gelast San Francisco - Een Amerikaanse rechter heeft maandag de uit wijzing gelast van drie mannen die in 1983 bij een massale uit braak uit de Maze-gevangenis in Noord-Ierland waren ontsnapt De drie hadden hun dreigende uitwijzing aangevochten op grori van een Amerikaans-Brits verdrag uit 1985, maar volgens rechter waren de mannen vervolgd voor hun misdrijven, niet we- gens hun Iers-nationalistische politieke opvattingen of katho- j lieke geloof. Capsule Greenpeace vast aan olieplatform Londen/Amsterdam - Actievoerders van Greenpeace hebbel gisteren een wooncapsule vastgemaakt aan het olieplatform Ste- na Dee dat sinds vorige week is bezet. De wooncapsule is eerder i gebruikt op de Britse rots Rockall, waar hij actievoerders in juni j 48 dagen lang beschermde tegen golven en wind. Actievoerders van Greenpeace bezetten de Stena Dee zaterdag op de Atlan tische Oceaan uit protest tegen proefboringen van de Britse olie- j maatschappij BP. Honderden doden in Burundi Bubanza - Door gevechten tussen rivaliserende groeperingen I van Hutu-opstandelingen zijn in het noorden van Burundi sinds juli meer dan zeshonderd mensen gedood. J Dit hebben overlevenden gisteren in Bubanza verteld aan het i persbureau AFP. Strijders van de Verdedigingskrachten van de Democratie (FDD), de gewapende arm van de Nationale T'~ van de Verdediging van de Democratie, vechten in de provincies I Cibitoke en Bubanza tegen de Nationale Krachten van Bevrij ding, de gewapende arm van de Partij voor de Bevrijding van hel Hutu-Volk. Meer dan tienduizend vluchtelingen waren gisteren al naar Bu banza gekomen, waar zij worden verpleegd en voedsel krijgen- Volgens de eerste berichten houdt het Burundese leger, dat ge- j doniineerd wordt door de Tutsi-minderheid, zich afzijdig van o° gevechten tussen FDD en FNL. Frankfurt/Londen (krf/rtr/afp/c' land en Groot-Brittannië heeft na twee jaar bereikt. Duitsers waren aan de kosten van levensonderhoud in juli 1,9 pro cent meer kwijt dan in juli vorig jaar. Britten moesten een prijs stijging van 3,3 procent ten op zichte van vorig jaar incasseren. In Nederland kwam de inflatie met 2,3 procent op het hoogste niveau van dit jaar Het jongste cijfer in Duitsland, het economisch sterkste land van dit werelddeel, volgt op een infla tie van 1,7 procent in juni en 1,6 procent in mei. Daarmee naderen de prijsstijgingen in de Bondsre publiek weer de grens van 2,0 procent die de centrale bank nog aanvaardbaar acht. Het jongste cijfer bevestigt de vrees van de Bundesbank. On langs liet hoofdeconoom Otmar Issing van de Duitse centrale bank, die de taak heeft de waarde van de mark te bewaken, weten dat de inflatie zich in de verkeer de richting beweegt. Gisteren liet de instelling in Frankfurt de rente op speciale beleningen nog ongemoeid, maar eoconomen houden ernstig reke ning met een verhoging van dit' tarief later dit jaar om de stijging van hét algemene'prijspeil bin-' nen de perken te houden. De inflatie bereikte de piek voor al door 77 procent hogere kosten Tiel (anp) - De assurantiekant terugtredende overheid. Over 1 van Assurantiebemiddelaars uit levensverzekeringen van 2 sector een stijging optrad van Volgens een woordvoerster van NBvA waren vooral de gevolgen van de nieuwe Algemene Nabe staanden Wet voelbaar. Dat de overheid steeds meer aan de men sen zelf overlaat, zal volgens de bond ook de komende jaren blij vend positief blijven uitwerken. De inkomsten van de NBvA-le- den namen vorig jaar toe met 13,2 procent en lagen gemiddeld per kantoor op 760.000 gulden. Naast levensverzekering vormde ook de hypotheeksector een goede motor voor de groei. Hier namen de in komsten toe met 27 procent, bi schadeverzekeringen was er een groei met 10 procent. Neven activiteiten waren goed voor een plus van 16 procent. Daarbij gaat het vooral om financiële dienst verlening (bijvoorbeeld voor het verkrijgen van leningen). Ondanks de groei in vooral le vensverzekeringen en hypothe ken blijven de assurantiekanto ren sterk afhankelijk van schade verzekeringen. Deze waren ge- Zwolle (anp) - De Algemene postdienst Nederland (APN) in Zwolle, die in 1995 startte als concurrent van PTT Post, gaat het faillissement aanvragen. De- werkzaamheden zijn een maanc geleden al stilgelegd. irecteur C. Makkinga en eer medewerker zijn ontslagen. Er is een schuld van enige tonnen bi1 Qe belastingdienst. De APN aitte ambitieus: men wilde per _te®2>5 miljoen (zakelijke) post- tukken in Nederland bezorgen voor de helft van de prijs die PTl s berekent. Al snel na de star Week dit onhaalbaar. Het lukte, 'et voldoende bezorgers te vin- en en die er waren, klaagdei pver lage beloning. Jeruzalem/Ramallah (afp/rtr) - Washington is opgetogen dat de Palestijnen en Israël het eens zijn geworden over een procedure om hun samenwerking op het gebied van de veiligheid in de re gio te herstellen. Dat zei de woordvoerder van minister van Buitenlandse Zaken Albright gisteravond. Palestijnse betogers in Nablus op de Westbank verbranden poppen van Israels premiers Netanyahu en de Amerikaanse bemiddelaar Ross. foto anp Haar bemiddelaar Dennis Ross sprak eerder van een stap in de goede richting, maar nog geen doorbraak. Hij zei dat na afloop van zijn derde gesprek in even zoveel dagen met Israëls premier Netanyahu. Aansluitend begon Pale/Sarajevo - Het constitutio nele hof van de Republika Srps ka beslist vandaag of president Plavsic van de Servische entiteit binnen Bosnië het parlement te recht heeft ontbonden. Dit maakte de president van het hof, Gaso Mijanovic, gistermiddag na beraadslagingen bekend. Aanhangers van Plavsic' voor ganger Karadzic hadden de rechtszaak aangespannen. Zij vinden dat het uitschrijven van vervroegde verkiezingen door Plavsic in strijd is met de grond wet. Het parlement heeft zich niets aangetrokken van zijn ei gen ontbinding op 3 juli en ver gadert lustig door. Biljana Plav sic is al maanden in een machts strijd verwikkeld met de wegens oorlogsmisdaden aangeklaagde Karadzic. Zij wordt gesteund door de internationale gemeen schap. De presidente kwam gis teren niet zelf naar Pale, maar liet zich vertegenwoordigen door een advocaat. hij in Ramallah een nieuw ge sprek met Palestijns president Arafat. Ross staat grotendeels achter de Israëlische eis dat Arafat werk maakt van terrorismebestrijding vooraleer het vredesproces weer van start kan. Arafat meent ech ter dat echte samenwerking bij veiligheid geen zin heeft zolang Israël blokkades opwerpt voor het proces, voortgaat met kolo nisering en economische sancties tegen de hele Palestijnse bevol king handhaaft. Ross, de crisismanager die er voor moet zorgen dat het vredes proces wordt gered, bereidt vooral het bezoek van de Ameri kaanse minister van Buitenland se Zaken Albright aan het Mid den-Oosten voor. Albright zou na het bereiken van vooruitgang op het gebied van de veiligheid willen aansturen op een allesom vattende vredesregeling. Israël verlichtte gisteren de af sluiting van de Palestijnse ge bieden verder door de uitvoer van landbouwproducten uit Ga za toe staan. Maar de steden Ra mallah, Hebron en Bethlehem bleven totaal afgegrendeld. De islamitische verzetsbeweging Harnas waarschuwde Arafat dat een arre^tatiecampagng wvgn haar leden tot een explosie van geweld zal leiden. Harnas hoopt dat de Palestijnse regering niet zal buigen voor de eisen van Is raël, anders 'steekt zij de lont in het kruitvat'. Een woordvoerder van Arafat noemde de waar schuwing van Hamas 'vol van haat en laaghartig' en slechts bedoeld om de 'complottheo rieën van rechtse Israëliërs te dienen'. Harnas wil het vredes proces vernietigen, aldus de woordvoerder. Een lid van Arafats presidentië le garde is gisteren ter dood ver oordeeld wegens collaboratie met Israël. Twee anderen kregen levenslang. Een vierde aange klaagde, geen lid van de garde, kreeg vijf jaar gevangenisstraf. Het drietal was vorige maand gearresteerd op beschuldiging van 'het terroriseren, ontvoeren en vermoorden van Palestijnen in opdracht van een buitenland se natie'. Het PLO-kantoor in Washington is sinds gisteren officieel geslo ten, het blijft echter feitelijk open. De medewerkers mogen de telefoon niet meer opnemen met 'PLO' en het officiële briefpa pier niet meer gebruiken. De vergunning van de Ameri kaanse regering voor het kan toor is afgelopen. Het Congres weigerde na de recente terreur aanslagen de vergunning te ver lengen. Phnom Penh/Peking (dpa /rtr/afp) - Een militair hof in Pnom Penh heeft gisteren twee arrestatiebevelen uitgevaar digd tegen de begin juli bij een staatsgreep afgezette co-pre- mier prins Norodom Ranarid dh. Dat gebeurde nadat diens parlementaire onschendbaar heid was opgeheven. In de arrestatiebevelen staat on der meer dat de prins illegaal wa pens heeft ingevoerd en dat hij troepen van de Rode Khmer naar Phom Penh heeft gehaald. Rana riddh vluchtte kort voor de staats greep naar Thailand. Hij zou van plan zijn naar zijn land terug te keren om daar, vanuit het oer woud in het noorden, de strijd te gen zijn voormalige collega te lei den. De door de bloedige staatsgreep aan de macht gekomen nieuwe Cambodjaanse machthebber Him Sen heeft gisteren in gezelschap van onder anderen de nieuwe pre mier Ung Huot in Peking gespro ken met de Cambodjaanse koning Norodom Sihanoek. Doel van de besprekingen was de koning te bewegen de nieuwe machtsver houdingen in zijn land te erken nen. Na afloop van de vijf uur du rende ontmoeting zijn geen mede delingen gedaan. Ml t i i l f Norodom Ranariddh zou ille gaal wapens hebben ingevoerd. foto anp Door Dora Rovers Ramallah - De 'Stem van Pa lestina', de Palestijnse radio zender, het stilzwijgen opleg gen. Dat was een van de eer ste maatregelen die de Israëli sche regering onmiddellijk na de dubbele zelfmoordaanslag van 30 juli afkondigde. Het station van de Palestijnse omroeporganisatie PBC zou aan zetten tot terrorisme. „Wij zijn niet de chauffeurs van de bulldo zers, wij zijn niet de soldaten met de geweren. Wij berichten er al leen over. Ik luister ook wel eens naar de Israëlische radio. Ik ben niet dol op die zender, maar ik zal niet oproepen tot verstoring van de programma's." Gelukkig voor de 'Stem van Pa lestina' en voor directeur Rad- wan Abu Ayyash had niemand binnen de regering-Netanyahu kennelijk nagedacht over de uit voerbaarheid van deze sanctie. Al snel bleek dat de middengolf zender van de PBC te sterk is en niet makkelijk kan worden ge stoord. „Het zou Israël ongeloof lijk veel geld kosten deze maat regel uit te voeren. Er zou eerst een sterkere zender en een hoge re zendmast moeten worden ge bouwd om ons aan te pakken. Overigens beweert de regering dat ze ons al van de FM heeft kunnen weg krijgen, maar op die band hebben we nooit uitzendin gen gehad." Ayyash kreeg gisteren steun uit een onverdachte hoek: een groep van 37 vooraanstaande Israëliërs deed een beroep op de Israëlische premier Netanyahu en op minis ter Livnat van Communicatie de Palestijnse radio ongemoeid te late. De vraag is of het storen van de uitzending van de Palestijnse zender kan voorkomen dat ge frustreerde jongeren zich opwer pen als levende bommen. Zeker is dat bepaalde programma's on derdelen hebben bevat die kun nen worden gezien als oproepen tot geweld. Zo zond de PBC op 11 juli de volgende religieuze bood schap uit: „God vernietigt de Verenigde Staten, want het wordt geregeerd door zionisti sche joden. Allah zal in de naam van zijn profeet de kolonisten wreken. Zij zijn de zonen van apen en varkens." Deze woorden zijn uitgezonden vlak na de ver spreiding door een koloniste van spotprenten die de profeet Mo hammed als een varken afbeel den. „Ik ben niet de predikant. Die is voor deze woorden verantwoor delijk, ik niet," aldus Ayyash. Teheran (dpa/afp/anp) - Irans nieuwe president Kha tami heeft gisteren een kabi net van 22 ministers gepre senteerd. Zijn keuzes bewij zen dat hij ernst wil maken met hervormingen. Op de lijst komt slechts één uitgesproken conservatief voor. De lijst moet nog wor den goedgekeurd door het overwegend conservatieve parlement. Maar Khatami's voornaamste conservatieve tegenstrever, parlements voorzitter Nategh-Nouri, gaf gisteren direct aan dat de volksvertegenwoordiging wil 'samenwerken' met het nieuwe kabinet. De door Khatami beoogde ministers gelden als techno craten van gematigde huize of vroegere radicalen, die in de verkiezingsstrijd Khata mi's zijde kozen tegen Nate- gh-Nouri. De president durfde nog geen vrouwen te benoemen in het kabinet omdat hij een compromis over zijn ploeg moet berei ken met het parlement. Maar hij heeft wel vrouwen als plaatsvervanger be noemd. Hij neemt vijf ministers over uit het kabinet van zijn voorganger Rafsanjani. Als minister van Buitenlandse Zaken is Kamal Kharrazi (53) gekozen, die sinds 1989 ambassadeur is bij de Vere nigde Naties. Als het parle ment er volgende week mee instemt, wordt Kharrazi de opvolger van de veteraan Ali Akbar Velayati. Beoogd mi nister voor Oliezaken is Bij- an Namdar Zanganeh, nu nog bewindsman voor Ener gievoorziening. Nieuwe minister van Infor matie moet de econoom Nadzjafabadi worden, te vens beoogd hoofd van de geheime dienst. Waarne mers in Teheran gaan ervan uit dat de nieuwe minister van Informatie enige ont spanning zal brengen in de crisis tussen Iran en de Eu ropese Unie. Door Anwar Faruqi (ap) Teheran - „Dames, doet u alstublieft uw hoofddoek goed," verzoekt de zanger die voor de muziek in Ali Qapu zorgt. In het restaurant in het noorden van de Iraanse hoofdstad Teheran spelen zich taferelen af die behoorlijk in strijd zijn met de strikte islamiti sche wetten van het land, die onder meer live muziek en buitenlandse films verbieden. „En mag ik iedereen verzoeken niet op de maat te klappen, omdat anders de autori teiten een einde maken aan deze fijne sfeer," zegt de zanger. Niemand geeft gehoor aan het verzoek. Zodra de zanger aan het volgende num mer begint, beginnen alle eters ritmisch te klappen. Onder hen zijn veel vrouwen wier make up en kleding duidelijk in strijd zijn met de regels van de islamitische republiek, die vereisen dat vrouwen er zedig en ge heel bedekt bijlopen. De ambiance bij Ali Qapu is maar een voorbeeld van de houding van een deel van de Iraanse bevolking, die hoopt dat er, nu de gematigde Mohammad Khatami president is geworden, meer vrijheid komt. Tegelijk gaan er stemmen op van mensen die de samenleving juist aan nog strengere regels willen onderwerpen. Naar verwachting benoemt Khatami deze week nog zijn kabinet. De namen die tot nu toe genoemd zijn voor de belangrijkste ministersportefeuilles zijn van gematigde personen. Uit conservatieve kring is er al kritiek te horen geweest. Desondanks lijkt het erop dat Khatami inderdaad een aan tal progressieve medewerkers en minis ters zal aanwijzen. Zondag meldde het staatspersbureau ER NA dat Khatami Mohammad Ali Abtahi als chef van het presidentiële bureau had benoemd. Toen Khatami in de jaren tach tig minister van cultuur was, was Abtahi zijn staatssecretaris. Hij moest toen op stappen omdat hij te progressief werd be vonden. Een dag eerder had een krant al gemeld dat Khatami een nog schokkender benoeming had gedaan: een vrouw. Hij zou de in de Verenigde Staten opgeleide Massoumeh Ebtekar op milieuzaken wil len zetten. Het zijn vooral vrouwen die profiteren van het meer ontspannen klimaat dat heerst sinds Khatami de presidentsver kiezingen won. In het straatbeeld is dat te zien aan de veranderende kleding. In het sjieke winkelcentrum Golestan in west-Teheran valt te zien hoe vrouwen op inventieve wijze hun kleding modernise ren, zonder de voorschriften geheel te overtreden. Zo dragen ze jassen die welis waar alles bedekken, maar hoge splitten hebben. Daaronder schemeren spijker broek en t-shirt. „Ik wil ervan genieten zolang het kan," zegt de twintigjarige stu dente Farahnaz Shahgoli „We willen al leen maar een beetje vrijheid, en ik hoop dat meneer Khatami ons die zal geven." Maar haar verwachtingen, en die van de twintig miljoen Iraniërs die voor Khatami stemden, worden misschien de kop inge drukt, omdat in het parlement de conser vatieven de meerderheid hebben. Veel conservatieve parlementariërs tonen zich geschokt over de liberalisering van de laatste tijd. Deze is overigens al onder Khatami's voorganger Hashemi Rafsanja ni voorzichtig ingezet. Zo is er een hand vol restaurants waar al zo'n twee jaar mu ziek klinkt. Kwalijker dan deze restaurants zijn voor de conservatieven de privéfeesten die in de welvarende noordelijke buitenwijken van Teheran aan de orde van de dag zijn. Eenmaal binnen trekken vrouwen hun lange gewaden uit om strakke minirokjes te onthullen, en bovendien vloeit de alco hol - officieel verboden - rijkelijk. De laatste tijd komt het nauwelijks meer voor dat de zedenpolitie op zulke party's een inval houdt. Ook live bands worden ongemoeid gelaten, althans zolang ze geen westerse muziek spelen. De vraag is of dit zo blijft, of dat de klok weer wordt teruggezet. Dat hangt af van wie de sterkste blijkt bij het touwtrekken tussen Khatami en de conservatieven. In het parlement is al opgeroepen tot verzet tegen de progressieve ministerskeuze van Khatami, en de conservatieve krant Jom- huri Islami ging tekeer tegen de mogelijke benoeming als minister van Cultuur van Ata'ollah Mohajerani, die voorstander is van toenadering tot de Verenigde Staten. Het ministerie van Cultuur, aldus de krant, 'is het hoofdkwartier tegen de cul turele invasie van de vijand en het moet niet worden overgenomen door lafaards of door mensen die in hun hart niet tegen de VS zijn'. De 25-jarige architecte Shohreh Rastegar, een aanhangster van Khatami, zegt: „Iran is een snelkookpan en meneer Khatami is het ventiel. Er moet wel wat stoom ont snappen, anders exploderen we alle maal."

de Stem | 1997 | | pagina 4