Üi Aidstherapie blijkt geen groot succes Het extraatje van Heineken. Transferium Renesse 'n attractie op zich 21.202 de Stem j Super Dog Monkey in Rotterdam Man met schotwond dood gevonden op graf vriendin Verzekeringsplan van OZ krijgt navolging AGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N D v-virus wordt resistent oorzaak ongeval op Al6 kijk vanavond Beste service, laagste yijsi f A Bk* Deze week alleen bij Albert Heijn. cni ff Op begraafplaats in Werkendam Eén pakket voor mensen met uitkering c*'~™ Renessance van de huifwagen I mÊÊm 5USTUS 1997 D2 •Mf -i» I t! I. )37e JAARGANG DE STEM 2 KATERNEN pe Binnenkrant linnenland Buitenland Economie Beurs Sport A2 A3 A4 A5 A6 BI t/m B3 C1 t/m C3 Lijf Leven D1 D2 jjy.programma's 03 Proefballon Bouterse gaat niet op pagina Moeizame bekerzege NACop TOPOss FNV dreigt Morres met actie pagina 'Vervuiling geen reden voor paniek' pagina pagina Van onze verslaggever Nijmegen - De veelbelovende combinatietherapie voor aidspa- liënten, vorig jaar zelfs een doorbraak op weg naar genezing genoemd, blijkt niet het succes dat ervan verwacht werd. Zelfs ils de therapie nauwgezet wordt gevolgd, blijkt het virus resis tent te worden. Aidsdeskundigen en -behande laren maken, aldus het Neder- i Tijdschrift voor Genees kunde, steeds vaker melding van patiënten die na verloop van tijd minder of helemaal niet meer op de cocktail van aidsremmers rea- Daarnaast krijgen steeds meer patiënten problemen met de ware en zeer gecompliceerde therapie en blijken zogeheten 'vi rusvrije' patiënten volgens nieu we meetmethoden toch niet ge heelvan het virus verlost te zijn. Vorig jaar waren enkele vooraan staande aidsexperts er nog van overtuigd dat het hiv-virus, dankzij deze combinatie van krachtige medicamenten, op z'n retour was en dat er daadwerke lijk sprake zou kunnen zijn van genezing. Hoewel bij de intro ductie van de combinatietherapie in Nederland rekening werd ge houden met een terugval in de re sultaten, spreken veel aidsdes kundigen nu van een zeer teleur stellende ontwikkeling. In enkele medische vakbladen wordt zelfs gesproken van een»'rampzalige ontwikkeling' en dat veel aidspa- tiênten weer 'terug bij af' zijn. Aidsbehandelaar dr. P. Koop- mans van het Academisch Zie kenhuis Nijmegen St. Radboud bevestigt de tegenvallende resul taten, maar hij wil nog niet spre ken van een grote mislukking. ,ffe hebben vorig jaar natuurlijk temaken gehad met een hype aan optimisme, omdat de resultaten van de therapie boven verwach ting waren. De verwachtingen waren kennelijk te hoog gespan nen. Maar we hebben hier ook van begin af aan rekening gehou den met tegenvallers, omdat we wisten dat een betrouwbare me ting van de virusdeeltjes heel moeilijk zou blijven en dat veel patiënten moeite met de therapie zouden hebben of last van bij werkingen zouden krijgen." Ook nu is alle hoop andermaal gevestigd op de ontwikkeling van nieuwe en nog krachtiger aids remmers, die, zegt Koopmans, ook binnen afzienbare tijd be schikbaar zullen komen. „Wat we nu met de bestaande therapie in feite doen, is tijd winnen totdat de nieuwe medicijnen kunnen worden ingezet." Dordrecht (anp) - Op de Al 6 richting Breda is gisteren ter hoogte van het benzinestation voor de Moerdijkbrug een vrachtwagen uit België tegen een viaduct gebotst. De 33-jarige chauffeur uit Wasbeek raakte daarbij gewond. De man is in het ziekenhuis opgenomen. Het ongeluk gebeurde doordat de ®an een wesp trachtte weg te maan die in zijn cabine vloog. Hij 'rite zodoende niet goed op en teed via de vangrail tegen het viaduct. Er ontstond een kilo meters lange file. Door Frank Lambregts Renesse - In Renesse zijn ze er achter hoe je een automobilist in een bus krijgt: met een Transferium, een ander woord voor de gratis bus naar het strand. Het is geen gewone bus, want au tomobilisten krijg je niet zomaar uit hun auto, maar een rijdende attractie. Vooral de huifwagen, die wordt voortgetrokken door twee Noorse fjordenpaardjes, is erg in trek. Maar omdat een bus van twee pk zo zijn beperkingen heeft, rijden er ook cabrio-bus- sen, elektrowagentjes en bussen met complete schelpenstranden op de vloer. Gratis en toch leuk. Het Transferium in Renesse ligt te bakken in de zon. De jonge boompjes, aanplant van dit jaar, overleven met moeite in deze jonge parkeerwoestijn vlakbij het dorp. Een bewakertje in een hoge strandstoel heeft het ver keerde vakantiebaantje. Hij kijkt niet uit op mensen die fratsen uithalen in zee, maar op gestoof de auto's. Uit Interliners en ZWN-bussen stapt een bonte verzameling mensen, die overduidelijk maar één doel hebben: sudderen op het strand. De zomermode van dit jaar zweeft voorbij: overdreven Gratis met de bus naar het strand. In Renesse kan dat vanaf het Transferium. De huifwagen is veruit het populairst, maar ook de cabrio-bussen zijn leuk. foto wim van vossen lange jongensbermuda's, onvoor stelbaar korte meisjestopjes en - rokjes, navelpiercings, space- zonnebrillen en rugzakjes. Dat alles doorspekt met een blank echtpaar op sandalen, met daar in hoog opgetrokken witte sok ken. Zij dragen een opgerolde parasol en een grote witte pet en zijn gedoemd altijd melkwit te blijven. Achter de busterminal staat Ton- ny Noordhoek het zout uit een Noors fjordenpaardje te borste len. Is dat van het zweet of van de zee? „Dat is van het zweet. Ver geet niet dat ze wel veertig kilo meter per dag lopen, maai' ze kunnen er goed tegen hoor, het zijn echte trekpaardjes." „Ze zijn dit gewend," vertelt de eigenaresse van koetserij Het Gareel uit Burgh-Haamstede. Haar huifwagen, niet te verwar ren met een paardentram, rijdt elk uur op en neer naar de duin overgang bij hotel de Zeeuwse Stromen. Steeds kunnen er 25 mensen mee, maar er is veel te leurstelling op deze route. „Ie dereen wil het liefst met de huif wagen mee, maar dat kan helaas niet," zegt Tonny. „Je moet ook aan de paarden denken. Het wordt anders te zwaar voor ze," zegt Appie, de vrolijkste koetsier van Renesse en verre omstreken. Soms wordt er in de bus wel eens voor hem gezongen: 'Alles is voor Appie'. De paardjes staan startklaar in de busterminal en ontspannen voor de tocht nog even hun sluit spier. Tonny haalt een schop uit de huifwagen en ruimt de paar- denmoppen snel op. „Altijd nog beter dan de uitlaatgassen van de bus hiernaast," grapt Appie. „Laat de rest maar liggen joh, dan kunnen de vogeltjes ook een vette bek halen. Dat is goed spul hoor, paardenmest." VERVOLG OP BINNENLAND - A3: Met de bus gaat ook, al is dat minder leuk (ADVERTENTIES) ieder heel en half uur Glip van^ll^yVeek: de meidengroep TV8 Brabant brengt info: (013) 584 14 85 in beeld, iedere avond! Het grote Helneken-bewaarbllk heeft nu een pittig vervolgje. Want nu krijgt u, bij een krat Heineken Pilsener, een even solide bewaarbllk, In hetzelfde fraaie Helneken-deslgn, alleen een slage kleiner. Erin zit ook nog een gratis zakje AH Kaljang Pedis nootjes. Wordt u weer blikvanger? Heineken Pilsener, krat24flesjes IQ CQ 0.30 liter Nu met fraai gratis bewaarblik. En een gratis zakje AH Katjang Pedis ter waarde van 1.99. weps" I I I I I WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 Het gevaar van de bergsport schuilt in de populariteit PAGINA D1 Robot Super Dog Monkey is de nieuwste creatie van kunstenaar Chico MacMurtrie. Het grillig aandoende 'monster' is zo geprogram meerd dat het 32 functies zelfstandig kan uitvoeren. Super Dog Monkey zal vanaf vrijdag rondkruipen in V2 aan de Eendraehtstraat in Rotterdam. foto anp Aanbieding geldt t/m zaterdag 16 augustus aanstaande. 17/32 Het blijft heet Het kwik steeg gisteren plaatselijk tot boven de 33 graden. Aan die hitte komt ook vandaag nog geen einde. De kans op een onweersbui in de namiddag of in de avond is niet groot. Door Hélène Schenk Werkendam - Op de begraafplaats aan de Borcharenweg in Werkendam is gisterochtend om half negen het stoffelijk over schot gevonden van de 42-jarige Philip Vonk uit Sehelluinen. De man lag op het graf van zijn op 9 december 1996 overleden vriendin. De man is door een schot in de borst om het leven ge komen. De politie Midden- en West-Brabant gaat uit van een misdrijf en heeft een tien man sterk recherchebijstandsteam opgericht. In de nacht van zondag op maandag werd de houten wo ning van Vonk aan de Voordijk in Sehelluinen bij Gorinchem door brand verwoest. Vonk leid de daar met zijn acht Engelse windhonden een teruggetrokken bestaan. De man was na de brand spoor loos. Brandweerlieden vonden de honden maandagmiddag dood in de achtertuin van het huis. De honden lagen begraven in een kuil. Hun schedels waren ingeslagen. Technisch onderzoek wees uit dat de brand was aangestoken. In en buiten het huis bevonden zich verschillende brandhaar den. Hoewel de politie uitgaat van een misdrijf, wordt de moge lijkheid niet uitgesloten dat de man de brand zelf heeft aange stoken en zichzelf en zijn honden om het leven heeft gebracht. Een woordvoerder van de politie wil de gisteravond 'in het belang van het onderzoek' niet zeggen of het wapen bij Vonk gevonden is. Buurtbewoners verbaasden zich gisteren in het bijzonder ovei twee zaken. Zo wisten zij ovei het slachtoffer te vertellen dat hij stapelgek was op zijn hon den. Ze kunnen zich absoluut niet voorstellen dat hij de dierer. eigenhandig om het leven zou hebben gebracht. „Of het moet zijn dat hij ze niet alleen achter heeft willen laten," aldus een medelevende buur vrouw. Tweede opmerkelijke gegeven is dat Vonk werd gevonden in Wer kendam, terwijl zijn grijze Ci troen Visa (op een overigens voor Vonk afwijkende plaats) bij de woning geparkeerd stond. De man kon volgens de buurt nau welijks lopen. Hij was in decem ber 1996 ernstig gewond geraakt bij een auto-ongeluk, waarbij zijn vriendin Inge het leven ver loor. „Hij kon alleen van zijn voordeur naar de brievenbus strompelen," zeggen buren. „Of hij moet ons maandenlang voor de gek hebben gehouden." Van onze verslaggever Breda - Naast zorgverzekeraar OZ ontwikkelen ook CZ en VGZ plannen om met gemeenten in Zuid-Nederland collectie ve ziektekostenverzekeringen af te sluiten voor uitkeringsge rechtigden. Als tussenpersoon treedt het Apeldoornse adviesbureau B,S&F op. Deze organisatie-ad viseur hoopt binnen een maand een pakket gereed te hebben voor alle 150.000 uitkeringsgerechtig den in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. De gemeente Breda, met 6600 uitkeringsgerechtig den, is uitgekozen als pilot- plaats. Een collectieve verzekering biedt alle betrokken partijen voorde len. De zorgverzekeraars hoeven minder kosten te maken om de premies te innen. Die worden door de gemeenten direct inge houden op de uitkeringen. De ge meenten kunnen hun inwoners die afhankelijk zijn van een (bij- stands-)uitkering, een optimale verzekering bieden. Zij kunnen daarvoor het geld van de bijzon dere bijstand gebruiken. De uit keringsgerechtigden betalen minder voor een breder pakket voorzieningen. Binnen het pak ket vallen onder meer brillengla zen, alternatieve geneeswijzen, contactlenzen, kraamzorg en tandheelkundige protheses (kunstgebitten) tot 1200 gulden. (ADVERTENTIE) De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt n een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: een proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. J Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 IB U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Adres.- Postcode;Plaats:I Telefoon;Bank/Gironr:g Handtekening:g Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, j| Antwoordnummer 112,4800 VB Breda g mi m m m wl DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1997 | | pagina 1