DE STEM Vervuiling geen reden voor paniek' Veertarieven blijven duur voor toeristen met caravan ALLE ZONNEBRILLEN* FNV dreigt Morres met actie voor niet naleven CAO Engelse 'tco' in Biervlietse rozentuin Rijkswaterstaat wil snel grond aankopen Basiliek Hulst taboe voor gehandicapten Muziekcollectief krijgt van provincie geen geld meer voor oefenruimtes C1 evard 118 |lstraat 8 keistraat 39-41 Ivan Berchemlaan 1 lat 3-5* Straat 243 ssage 23* ;H Orthenseweg 86 Brieven onder nummer DE STEM POSTBUS 3229 4800MB BREDA provincie over situatie Zelzate: Bejaarde fietser gewond bij ongeval Snel aanleg gigantisch industrieterrein o.a. Armani Doke Gabbana Fendi Polaroid Ray Ban Versace SERENGETI, OAKLEY -10% JBE op één steenworp afstand f gevestigd van woonboulevard Breda - Breda/Princenhage - Tel. 076-5212881 Zeeland WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1997 I I IRTABLEI CM BMtPBUI» PORTABLE KLEUREN TV Idbuis. 60 Voorkeur- r. On-sceen display. HORECORDER LER I Watt. Tuner MG speler, bettedeck. Extra Garantie, 'n minimaal bedrag voor 'n maximaal gevoel van zekerheid! 110 snnelijke fouten voorbehouden. ir naar de voorwaarden in de winkel Div.contacten Js U wilt reageren op ad vertenties met brieven on der nummer gelieve .linksboven op uw envelop duidelijk het briefnummer uit de advertentie te vermelden en uw brief (gefrankeerd) alsvolgt te adresseren: (niet aan ons antwoordnummer ivm automatische opening van antwoordnr. po su 3e letter voor het brief- rummer geeft aan in wem gebied de adverteerder woont: -=Limburg/ BU=Oost-Brabant/ G=Gelderland/ loH S=Stem-Brab. Nieuwsbiao Indien U Foto's e.d. wens' terug te ontvangen van u adverteerder, is het verstandig een aan UZ gerichte en gefrankeer envelop bij uw reactie te voegen. m onze verslaggever Middelburg - Vakantiegan gers die met hun caravan per boot naar Zeeuws-Vlaande- rcn komen, blijven dertig gulden betalen. Pas na de zo- jierwil het provinciebestuur bekijken of het intergemeen telijk samenwerkingsorgaan (ISO) Zeeuws-Vlaanderen gelijk heeft met zijn voor spelling dat hierdoor schade wordt toegebracht aan de toeristische sector in Zeeuws-Vlaanderen. Dat zou volgens GS moeten blij ken uit de vervoerscijfers van de PSD als die na de zomer de ba lans opmaakt. „In het geval dat significante verschillen ten op zichte van voorgaande jaren worden geconstateerd, zullen wij u daarover berichten," zo la ten GS aan de Zeeuws-Vlaamse gemeenten weten. Het ISO had zijn verontrusting over de tariefsverhogingen eind vorig jaar in een brief aan GS uitgesproken. Eerder al hadden GS het advies gegeven aan het ISO bezoekers van Zeeuws- Vlaanderen te attenderen op de zeer voordelige abonnements kaarten. „Deze zijn niet op naam gesteld en derhalve over draagbaar. Zij behouden hun waarde en geven in de zomerpe riode een zeer hoge korting van 65 (honderd gulden-kaart) tot meer dan 70 procent (tweehon derd gulden-kaart). In juni zijn op via de veerdien sten over de Westerschelde min der voertuigen overgezet dan in dezelfde maand vorig jaar (245.157 tegen 247.053). In de periode januari/juni daarente gen is dit jaar in totaal weer een stijging te zien ten opzichte van het vorig jaar. In totaal zetten beide veerdien sten over de Westerschelde 1.325.530 voertuigen over, een kleine tienduizend meer dan vo rig jaar. Wat ook toenam in juni waren de wachttijden. In totaal moes ten 7094 automobilisten een of meer boten 'overslaan'. Het meest kwam dit voor in Bres- kens (4054) en Vlissingen (2499). In Kruiningen waren dat er 808 en Perkpolder scoorde het best: 733. Door Michel R^ijns Middelburg - De Zeeuws-Vlaamse bevolking heeft geen reden om in paniek te raken over de bodemververvuiling in Zelzate. De uitslagen van de eerste onderzoeken van de provincie Zee land in Sas van Gent en Axel wijzen erop dat er geen acuut ge vaar voor de volksgezondheid bestaat. ,„0_s G. Schrage van de afde ling Ruimte, Milieu en Water zijn er in meerdere bodemmonsters weliswaar kankerverwekkende poly-aromatische koolwaterstof fen (pak's) aangetroffen. De waarde daarvan zijn echter aan zienlijk lager dan in Zelzate. In die plaats ging het op sommige plaatsen om waarden die veertig keer hoger lagen dan de norm. Omdat Axel n Sas van Gent di- aan Zelzate grenzen, bestond de angst dat de vervuiling zich tot in de Zeeuws-Vlaamse bodem had verspreid. De provincie tte daarom een bodemonder zoek in het Nederlandse grensge- onderzoek moet deze duidelijk maken of en zo ja in welke hoeveelheid het gif wel aanwezig is n de Zeeuws-Vlaam se bodem. Gedeputeerde A. Dek hoopt in ieder geval eind deze week alle onderzoeksresul- 9 in zijn bezit te hebben. De te analyse naar de aanwezig heid van grote hoeveelheden pak's is uitgevoerd zonder een ie voorbehandeling van de monsters. „Dus alleen een onderzoek naar hoge i. Als ze er zijn, dan vind je ze zeker," vertelt Schrage. Ho ge concentraties zijn dus niet ge constateerd, aldus Schrage. Dek benadrukt dat hij er zeker van op de hoogte zou zijn gesteld als Ecocare extreem hoge waar den pak's in Sas of Axel gevon den zou hebben. Jk heb nog geen signalen ont vangen die mij erop zouden moe ten wijzen om acute maatregelen te nemen," zegt Dek. Ook H. Mo relissen, ïoofd Milieuhygiëne bij de provincie, zegt op basis van de Igens woordvoerder J. van °rp is het nodig om binnen de- termijn tot overeenstemming e komen om nog voor het einde an dit jaar met de daadwerke- aa[ileg van de tunnel te kniinen beginnen. Z!er, moet volgens Van Gorp M oktober duidelijk zijn waar e aan--en afvoerwegen komen in 4®™.voor het nieuwe ihdus- I etetrein, bedoeld voor de aan- Tïvan de Westerscheldetunnel. iiaiu ,aannemer is momenteel ten TVa"eS0PPaP'erTezet- p.L. ie Plannen veranderen ^nter met de i' "og- Er moet im- een totaal nieuwe infra- ^rctuur worden aangelegd en om een gigantisch in- fteterrein. Over een maand W moet toch duidelijk zijn zien"6 tracés entit"k°men te beeft met name teel meuzense kant momen ts geen overeenstemming eerste onderzoeken dat 'er niet zoveel pak's zijn gevonden'. Re den voor paniek is er dus abso luut niet, aldus Morelissen. On danks de lagere waarden krijgt de hele zaak zeker nog 'een staartje', vertelt hij. „We moeten in overleg met de Belgische over heid om ervoor te zorgen dat de veroorzaker van de vervuiling in de toekomst niet alsnog voor pro blemen kan zorgen." De nu volgende onderzoeken zijn gedetailleerder dan de afgeronde analyse, want er wordt een lange re tijd genomen om de pak's uit de planten te krijgen. Overigens geven zowel Dek als Schrage toe dat het bepalen van de eventuele verontreiniging zeer moeilijk is en dat zelfs sommige onderzoeksresultaten nog langer "op zich zullen laten wachten. „We hebben ons misschien een beetje verkeken op de termijn waarop we uitslagen konden hebben," zegt Schrage. Westdorpe - Een negentigjari ge fietser uit Westdorpe is gis terochtend voor behandeling aan een hoofdwond naar het ziekenhuis gebracht nadat hij aangereden was door een 25- jarige automobilist uit Axel. De bejaarde fietser verleende omstreeks 10.55 uur op de krui sing Oostpoortweg/Bernhard- straat/Vissersverkorting in West dorpe geen voorrang aan de Axelaar. Een aanrijding was het gevolg. De fietser kwam ten val en hij liep een kleine hoofdwond op. Bij de aanrijding ontstond ook lichte materiële schade. Van onze verslaggever krneuzen - Rijkswaterstaat wil binnen nu en twee maanden overeenstemming hebben bereikt met grondeigenaren over de aankoop van de benodigde gronden voor de aanlanding van de wsterscheldetunnel. Het initiatief voor een echte Engelse 'afternoon tea' is van Christine Guérand-van de Laar uit Biervliet Door Ronald Verstraten ER WAPPERT een Britse vlag in de Biervlietse Weststraat. Teagarden! Hot teas with sco nes, cakes or biscuits. Wat is daar aan de hand? Zijn de Geuzen ingelijfd door de An gelsaksen? Doelbewuste klan ten en toevallige passanten weten wel beter. Ze strijken neer in de theetuin van Prim rose (primula). Een prachtige rozentuin als rustgevend en schaduwrijk alternatief voor zand tussen je tenen. Dus ko men ze van verre: uit Lisse, Utrecht, Brabant en zelfs uit Duitsland. Soms bellen ze Christine Gué rand-van de Laar van tevoren even op: 'heb je dat en dat thee- merk? Want dan hoeven we er niet om naar Engeland.' Daar mee zijn meteen twee kernbe grippen van Primrose genoemd: thee en Engeland. Maar Primrose is nog veel meer. Het is ook mar melade, pickled products, porse lein en boer'nkaas. Dat laatste is dan wel weer een Zeeuws pro duct, want liefde voor eigen streek en Engelandgekte gaan hier hand in hand. In april, de tijd waarin de primu la ('t bakruutje in Zeeuws dia lect) bloeit, opende Christine haar theetuin en winkeltje met traditionele Britse producten. „Daarnaast wilden we ook meer bekendheid geven aan streekpro ducten die binnen het geheel van Primrose passen," vertelt ze. Kruidenkazen van De Vos, eco- azijn van een firma die niet met pesticide werkt. Die draad loopt door alle pro- Voor het Engelse thee-uurtje wordt de tafel speciaal gedekt. ducten: ze moeten zuiver zijn en van hoge kwaliteit. Virus Echtgenoot Jaap was jaren gele den al aangetast door het anglo- fielen-virus. Hij verbleef in Lon den in de jaren zestig en nam Christine later mee naar Enge land op vakantie. Ook zij was meteen verkocht en sindsdien trokken ze samen heel wat keer tjes het Britse eiland door. Na langdurig hard werken in ver schillende banen, besloten ze dit voorjaar hun droom te realise ren. „Van reep chocolade tot Morgan," zei Jaap in het begin. Het laatste alleen bij wijze van (ADVERTENTIE) bereikt met grondeigenaren over de aankoop van de benodigde gronden. Met name de onder handelingen over de grondprijs zijn nog niet afgerond. De grondeigenaren waren daar om totaal niet te spreken over de onteigeningsprocedure die door de provincie al in gang is gezet. Deze procedure wordt als te voorbarig beschouwd. Verant woordelijk gedeputeerde Henne- keij legde toen uit dat de proce dure al in gang is gezet om de bouwplannen niet te vertragen. Van Gorp verwacht niet dat het tot onteigenen van gronden zal komen. „We zijn momenteel al bezig met het aankopen van gronden. Daarnaast zijn we nog steeds be zig met onderhandelen. We pro beren er uit te komen. Dat zal zeker lukken. Binnen nu en zo'n twee maanden moet alles zijn af gerond. Dat is een korte tijd maar zeker haalbaar." 50% OPTIEK RAADHUISPLEIN 3 DORPSSTRAAT 19 OOSTBURG BRESKENS COCK TEL.(0117)453657 TEL.(0117)385300 spreken, want dit antieke merk van Engelse sportwagens heeft al een importeur. (Ze worden nog steeds en met de hand gemaakt. Wachttijd: vijf jaar.) Maar voor de rest kan er veel: van teacosy (theemuts) in de vorm van een kool tot placemat met Iers land schap. „We breiden ons assorti ment elke drie maanden uit met een nieuw product. Het is de be doeling dat er straks ook meer Ierse en Schotse producten bij komen." Een hele uitzoekerij, geven ze beiden toe, om de bedrijfjes te vinden die speciale, hoogwaardi ge producten maken. Jaap trekt er dan ook regelmatig op uit om 'onderzoek' te plegen. „Gelukkig is er in Engeland nog een hele boel bewaard gebleven," zegt hij. Tot zijn vaste leveranciers be hoort een voormalig keurmeester uit Ceylon. Die zorgt ervoor dat de Orange Pekoe of de Darjeeling in Primrose niet de 'theestof be vat die je bij machinaal bewerkte thee tegenkomt. Blikjes ijsthee zul je er niet aan treffen, maar wel Iced Tea. Ge maakt met kristalhelder, ijskoud water. Moet wel een nachtje trekken. En wie denkt dat thee zetten een koud kunstje is, wordt meteen op andere gedachten ge bracht als hij de brochure 'Thee' of het Primrose Bulletin leest. Dat theewater lang moet koken, blijkt alvast niet te kloppen. Ja wel, de kalk gaat eruit. Maar de zuurstof ook en die geef nu net de smaak aan de thee. Thee kun je drinken, maar tea is een begrip. Voor een kopje Chi nese, Indiase of Sri Lankese kun je dagelijks bij Primrose binnen lopen. Maar als je Afternoon Tea FOTO'S WIM KOOYMAN wilt, moet je, liefst een paar da gen van tevoren reserveren. Daar komt namelijk nog wel wat meer bij kijken. „De eerste Duchess (hertogin) van Bedford vond dat de tijd tussen lunch en supper wat lang duren. Ze begon honger te krijgen en liet allerlei hapjes en cakejes bereiden die dan om vier uur 's middags bij de thee werden geserveerd. Zo is de afternoon tea ontstaan," vertelt Jaap. Keltisch Christine bakt er zelf de gebrui kelijke scones en applepies bij. Het laatste is Engelse appeltaart, het eerste laat zich niet vertalen. Het is een speciaal Engels ge recht, een beetje tussen cake en koek in, dat met cream en jam wordt gegeten. „De naam is af komstig van een oud Keltisch ge recht, sgonn, dat op een gietijze ren plaat werd gebakken." Ze is trouwens van plan om binnen kort ook High Teas te verzorgen, de nóg uitgebreidere variant van de Afternoon tea. En in het na jaar begint ze met hartige pies, met vlees of groente, in de tradi tie van de Engelse pubmaaltij den. Primrose heeft ook nog een paar andere 'poten'. Zo adviseert Jaap op het gebied van computer hard- en software en stelt Chris tine aquarellen van eigen hand tentoon. Daarnaast zijn er beel den te zien van Loes Cozijnsen, galeriehoudster van het plaatse lijke Art House. Ten slotte, hoe kan het ook anders, is er werk te zien van een Engelse kunstena res. Hilary Bray uit Hoddesdon exposeert miniatuurschilderij tjes met typisch Engelse land schappen en taferelen. Van onze verslaggever Hulst - Nu vanwege de restauratiewerken alleen de hoofd ingang van de Hulster basiliek te gebruiken is vormt de toe gang tot de kerk een bijna onneembare hindernis voor ge- handicaptem en mensen die slecht ter been zijn. Op initiatief van de Werkgroep Gehandicaptenbeleid Hulst wordt echter gewerkt aan een snelle oplossing van het pro bleem. Gisteren namen werkgroepse cretaris A. de Deckere, pen ningmeester P. Hamelink van het kerkbestuur en bouwkun dig adviseur Visser van de Zeeuwse Stichting voor Ge handicaptenbeleid (ZSG) sa men ter plaatste poolshoogte. Reden daarvoor was het feit dat er bij De Deckere steeds meer ouderen en gehandicap ten aan de bel trekken over de situatie. „Zo was er vorige week een begrafenis. Twee rol stoelgebruikers die de dienst wilden bijwonen, moesten met vereende krachten de trappen af getild worden. Ook veel ouderen die slecht ter been zijn, zeggen dat ze de trapjes bijna niet af kunnen." Voor De Deckere aanleiding om de zaak aan te kaarten bij het kerkbestuur. „Eigenlijk speelt het probleem al heel lang. Gehandicapten kunnen hoe dan ook nooit door de hoofdingang in de basiliek ko men. Ze moeten altijd via de zij-ingang. Een situatie die ei genlijk niet klopt. Een kerk is een openbaar gebouw en moet toch voor iedereen toegankelijk zijn." Het ziet er naar uit dat de in gang aan het Cornelis de Vos- plein nog wel zo'n anderhalf jaar niet gebruikt kan worden, zodat er maatregelen nodig zijn om gehandicapten toch de kerkdiensten te kunnen laten bijwonen. Afgesproken is dat penningmeester Hamelink de zaak nu gaat voorleggen aan het kerkbestuur. Inmiddels gaat bouwkundig adviseur Vis ser van de ZSG bekijken welke mogelijkheden er zijn om de toegang aan te passen en wat de kosten zijn van de verschil lende alternatieven. De Werkgroep Gehandicapten beleid wil in ieder geval een re ling langs de trappen, zodat mensen zich kunnen vasthou den. Daarnaast moet er een helling komen voor rolstoelge bruikers. Om het niveauver schil op een aanvaardbare ma nier te overbruggen moet die helling al gauw een metertje of zestien lang zijn, zo werd giste ren al snel uitgerekend. Van onze verslaggever Hulst - De FNV Dienstenbond dreigt het niet naleven van de CAO door het Hulster meubelbedrijf Morres aan de kaak te stellen bij de Sociale Commissie van de CAO-wonen. Die commissie doet dan een bin dende uitspraak 'ovër het al maanden voortslepende geschil over de nieuwe werktijdenrege ling bij Morres, die volgens de bond in strijd is met de CAO. De Dienstenbond heeft de Mor- resdirectie opgeroepen uiterlijk deze week te reageren op een verzoek om de gesprekken met de bond weer op te starten. Zo niet, dan 'worden wij genood zaakt om andere, minder plezie rige, maatregelen te treffen', schrijft de bond. Desnoods on derneemt de bond juridische stappen. De nieuwe werktijdenregeling heeft veel onrust en ontevreden heid onder het personeel van Morres teweeggebracht. Zo wordt personeel met een con tract voor maandag tot en met vrijdag zonder overleg ingeroos terd in het weekend. Ook het werken op zon- en feestdagen wordt zonder overleg ingeroos terd, terwijl dat volgens de CAO in eerste instantie op basis van vrijwilligheid moet gebeuren. Pas als blijkt dat de werkgever daarmee de bezetting niet rond krijgt, kunnen mensen op maxi maal zes zon- of feestdagen per jaar verplicht worden om te wer ken. Volgens de bond is het ook strij dig met de CAO dat personeels leden op meer dan drie avonden in de week worden ingeroosterd. Ten slotte is er onvrede over het nieuwe beleid om werken op avonden en in het weekend zon der overleg te vergoeden in tijd, terwijl dit in het verleden in geld gebeurde. Hetzelfde geldt voor de overwerktoeslag. Half april was er al een eerste gesprek tussen de Morres-direc- tie en de Dienstenbond. Een ver volgafspraak werd door Morres afgeblazen, omdat het bedrijf de tijd en ruimte wilde hebben om de problemen 'intern' op te los sen. „Inmiddels, ruim drie maanden later, blijkt dat u daar niet in geslaagd bent," aldus de bond. „Onze leden hebben ons daarom verzocht om nogmaals met u in overleg te treden, in de hoop dat we gezamenlijk alsnog de problemen op een professio nele wijze kunnen oplossen. Bo vendien ontvangen wij signalen dat het personeel zich onder druk gezet voelt door de directie, als zij de huidige gang van zaken ter discussie willen stellen." Allemaal redenen genoeg, zo vindt de bond, om op korte ter mijn weer om de tafel te gaan zitten. De FNV heeft inmiddels ook de Belgische vakbonden en de Dienstenbond CNV op de hoogte gebracht van de ontstane situatie bij Morres. Die hebben laten weten de acti viteiten van de FNV Diensten bond te steunen. Het meubelbe drijf Morres liet gisteren weten dat vanwege de vakanties de vol tallige directie nog geen kennis heeft kunnen nemen van de brief van de Dienstenbond. Daarom kon er ook nog geen reactie wor den gegeven. Van onze verslaggever Middelburg - De provincie geeft de Stichting Muziekcollectief West-Zeeuws-Vlaanderen geen subsidie voor onder meer het realiseren van oefenruimtes voor jongeren in de popmuziek. Het algemeen bestuur van de stichting Muziekcollectief besloot begin dit jaar jaarlijks 1275 gul den neer te leggen voor de kosten van huisvesting en energie. Daar opvolgend vroeg zij Gedeputeerde Staten van Zeeland onlangs in een brief eveneens om een bijdrage. GS vindt het regelen van oefen ruimtes en het vormen van jeugdi gen en jongeren in de popmuziek echter geen werk voor de provin cie. Dit moet plaatselijk geregeld worden, aldus GS. In West-Zeeuws-Vlaanderen is de stichting Muziekcollectief sinds enige tijd actief. De instelling heeft tot doel het vormen van jeugdigen en jongeren in popmu ziek door vrijwilligers. De stich ting heeft al de beschikking over een eigen oefenruimte aan de J. H. van Dalestraat in Breskens. Een stuk of tien bands maken weke lijks gebruik van de faciliteiten. De provincie zal daarentegen wel subsidie verlenen aan de provin ciale koepelorganisatie voor pop muziek, de stichting Popmuziek Zeeland.

de Stem | 1997 | | pagina 11