lO Koning van Cambodja wil aftreden In België is alles bij het oude gebleven Servische oppositie verdeeld over komende verkiezingen Eerste succes Ross in Midden-Oosten Opinie Jazz Middelheim gaat gedeeltelijk Afrikaans PBSTEM BUITENLAND A4 sixties y Hun Sen is onze Sterke man' Israël en Palestijnen gaan 'de vijand' weer samen bestrijden Weer gevechten in Brazzaville Huis Dehaene beklad met nazi-leus DE STEM COMMENTAAR Te weinig en te langzaam BUITENLAND KORT Soldaten bekennen aanslag in Dresden Boot ramt pier in Seine: 28 gewonden Weer blokkade hervorming Duitse spelling Laatste soldaten AIba weg uit Albanië Brits leger Noord-Ierland zet helm af Nederlandse verkracht in Vendée üUSTUS 1997 I I I I I DINSDAG 12 AUGUSTUS 1997 ,y '-■<» (ap) - De Servische oppositiepartij en zijn ver deeld over deelname aan de presidents- en parlementsver kiezingen die voor 21 septem ber zijn uitgeschreven. Dat beeft de krant Nasa Borba gisteren gemeld. Door de ver deeldheid binnen de oppositie zouden de regerende socialis tenvan de Joegoslavische pre sident Slobodan Milosevic de jvenvinning kunnen behalen. De Servische Vernieuwingsbe weging van Vuk Draskovic be sloot zondag aan de verkiezingen deel te nemen, ondanks een aan gekondigde verkiezingsboycot van drie andere grote oppositie partijen. Milosevic werd onlangs gekozen tot president van de Joegoslavi sche Federatie, die bestaat uit Servië en het veel kleinere Mon tenegro. Milosevic mocht zich niet meer herkiesbaar stellen voor het Servische president schap, omdat hij de wettelijk toe gestane twee ambtsperiodes heeft uitgediend. Aangenomen werd dat de socialisten minder kans zouden maken bij de presi dents- en parlementsverkiezin gen van 21 september, nu Milose vic daar niet als boegbeeld aan meedoet. De populariteit van de socialisten is al tanende, omdat ze verantwoordelijk worden ge houden voor de economische ma laise in Servië. Door de verdeeldheid binnen de oppositie stevenen de socialisten waarschijnlijk toch op de over winning af. Drie oppositiepar tijen besloten vorige week tot een boycot, omdat er volgens deze partijen nauwelijks garanties zijn dat de verkiezingen eerlijk zullen verlopen. De Democrati sche Partij, geleid door burge meester Zoran Djindjic van Bel grado, de Burgeralliantie van vredesactivist Vesna Pesic en de Democratische Partij van Servië zeiden dat ze een campagne tegen de verkiezingen zouden lanceren. Djindjic, Draskovic en Pesic voerden afgelopen winter de drie maanden durende protesten te gen Milosevic aan, nadat de op positionele coalitie Zajedno bij lokale verkiezingen in veertien gemeenten een overwinning had geboekt, maar Milosevic deze overwinningen weigerde te er kennen. Uiteindelijk zwichtte diens regering onder druk van de protesten en kwam de oppositie in de veertien gemeenten, waar onder Belgrado, aan de macht. In Bosnië zijn vanaf 31 augustus speciale politietroepen verboden, tenzij zij worden gebruikt ter be scherming van gekozen functio narissen. Een woordvoerder van de internationale vredesmacht Sfor, John Blakeley, heeft dit gis teren bekendgemaakt. De maat regel betekent dat Sfor thans ge machtigd is op te treden tegen bijvoorbeeld het privé-leger van Radovan Karadzic, terwijl tege lijkertijd de lijfwacht van de ge kozen Bosnisch-Servische presi dent Biljana Plavsic internatio nale status heeft gekregen. Volgens VN-woordvoerder Alexander Ivanko zijn er mo menteel in de Bosnisch-Servische republiek Srpska zo'n twintig duizend politiemannen actief, van wie twee- tot drieduizend behoren tot de speciale paramili taire politie. Krachtens het Day- ton-akkoord van 1995 bezit de internationale troepenmacht het mandaat alle paramilitaire troe pen in Bosnië te ontwapenen. Om praktische redenen - men vrees de dat bij zo'n ontwapening veel slachtoffers zouden kunnen val len - werd daarvan afgezien. Hoe de ontwapening van de binnen kort verboden eenheden in zijn werk moet gaan, werd gisteren niet aangegeven. lom n: (r staan." „Af en toe g an Oxford Street. Net als warenhuis waar je pn dertig cent tot aan de I teugel, kunt kopen. Alleen htelijker dan Harrod's." I de reisgids samengesteld Hij was in de Engelse correspondent van de |Zoals in de meeste gidsen aan de lezers in om i ■op- en aanmerkingen te -ganger is Peter Jeucken Iie uitnodiging ingegaan, s hij in een van de laatste nek van een fan uit Breda Vhiteleys Shopping Cen- pgenomen. laanse en Indiaase restau- pnden," zo stelt hij vast ten Italiaan in Nederland 1st, de eeuwige fles Chian- blfi hangt er wasgoed aan [net of je in een straat ot pt. En je kunt er dus ont- je heerlijk eten voor wei- ;e curry's. Het is een Indi-1 iWestbourne Grove, in de ill. Je hoeft er niet te re- g er wel altijd bij dat he it van Londen is. Je knjêj om je keus te maken, ne onmiddellijk op tafel en it niet de culinaire hoofd zijn, niemand is er dus onald's of Pizza Hut. Een zijn de pubs. Sommië® oor de gezelligheid c nië. De laatste jaren ser- ibs, naast de lagers en W eenvoudige doch beslis en. ligt een heuvel, :lt Peter Jeucken. ,,'s U* klassieke concerten ge$e elijk. Kijk voor het pr°' t. Iedereen zit daar be naar de muziek te luis rustig aan doen, dan we unt. Denk trouwens oo 'achtigisdie." ,k m: Londen biedt voor „ek niet te bedenken of mtiekwinkels, een zaak (autootjes verkoopt, «nZ het menselijk tekort, ;en. „Het kan ze nog iken met z'n allen om v of houden er een and» na. De ellende is daart» ;chien wel beter te ver" Engelse, dat spreekt Van onze redactie buitenland Beijing - De Cambodjaanse koning Norodom Sihanouk heeft gisteren gezegd dat hij bereid is afstand te doen van de troon als coupleider Hun Sen zich onthoudt van kritiek op zijn per soon. een verklaring die Sihanouk in de Chinese hoofdstad waar hij een medische behandeling ondergaat, zei de koning dat hij al meer dan een week geleden een troonafstands- brief had opgesteld. „Ik ben be reid af te treden als mij dat moge lijk wordt gemaakt," zei Sihan ouk, „Maar ik wacht op Hun Sen, onze sterke man, om mij duide lijk te maken dat ik af kan treden zonder het risico dat ik door hem wordt bekritiseerd of ervan wordt beschuldigd dat ik het land en de bevolking in proble men heb gebracht." Tweede pre mier Hun Sen pleegde op 5 juli een bloedige coup tegen eerste premier prins Norodom Rana riddh, de zoon van Sihanouk. De koning verklaarde dat hij vandaag in Beijing een ontmoe ting heeft met Hun Sen en Ung Huot, de door Hun Sen aangewe zen opvolger van Ranariddh. Ook zal Sihanouk het door hem be noemde waarnemende staats hoofd Chea Sim ontmoeten. Hun Sen zei dat hij Sihanouk uit leg wil geven over zijn recente daden en de plannen van zijn re gering en 'vooral de plannen met betrekking tot de verkiezingen' wil ontvouwen. Minister van In formatie leng Mouly noemt het bezoek belangrijk, omdat Sihan ouk 'een symbool van de Cam bodjaanse soevereiniteit' is. De chef-staf van het leger van Hun Sen maakte gisteren bekend dat zijn troepen de royalistische troepen en de strijders van de Ro de Khmer binnenkort de genade slag toe zullen dienen. Hij voor spelde dat de royalistische basis O'Smach aan de grens met Thai land, waar sinds Hun Sens coup zo'n vijftienduizend vluchtelin gen verblijven, binnen een week in handen van Hun Sen zal zijn. O'Smach is de basis van de aan prins Ranariddh getrouwe troe pen die onder leiding van gene raal Nhek Bunchhay verzet bie den. Ook is er een propagandacam pagne van start gegaan met be hulp van radio-uitzendingen en pamfletten, waarin zowel de aan hangers van de verslagen prins Ranariddh als de Rode-Khmer strijders worden opgeroepen zich aan de zijde van Hun Sen te scha ren. Hun Sen zelf zei dat die pro pagandacampagne nog belangrij ker is dan de gewapende strijd. De Associatie van Zuidoost- Aziatische Landen (Asean) noemt de in ballingschap levende Cam bodjaanse prins Norodom Rana riddh niet langer 'eerste premier'. Het besluit van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Ase an kan worden gezien als een steunbetuiging aan Hun Sen. Cambodja had vorige maand sa men met Laos en Birma lid moe ten worden van de Asean, maar het handelsblok schortte het Cambodjaanse lidmaatschap op wegens de coup. Tot dusver werd Ranariddh door de Asean steeds als eerste premier aangeduid. Daarmee, en met het opschorten van het lidmaatschap, gaf de Asean te kennen dat ze het nieu we bewind in Cambodja niet er kende. Door de gisteren uitge sproken steunbetuiging is de toe treding van Cambodja tot de Ase an nu nog slechts een formele kwestie. Brazzaville (ap) - In Brazza ville, de hoofdstad van de Re publiek Congo, zijn nieuwe gevechten uitgebroken tussen regeringstroepen en aanhan gers van oud-dictator Denis Sassou-Nguesso. Veel mensen zijn in boten de ri vier de Congo overgestoken om de gevechten te ontvluchten. De strijd tussen het leger van president Pascal Lissouba en de militie van Sassou-Nguesso brak in juni uit en heeft een groot deel van het centrum van Brazzaville in puin veranderd. Honderden burgers zijn al om het leven geko men. Jeruzalem (rtr/afp) - De Amerikaanse bemiddelaar in het vredesproces in het Mid den-Oosten, Dennis Ross, heeft gisteren samen met Pa lestijnen en Israëliërs de eer ste stap gezet op weg naar een herstel van de samenwer king tussen de politie-eenhe- den van de Palestijnse Auto riteit en Israël. Dit kan volgens Ross 'het vre desproces weer op de rails zet ten' en moet de behandeling van politieke vraagstukken mogelijk maken. Ross kreeg voor het eerst sinds de zelfmoordaanslag op een markt in Jeruzalem, twee weken geleden, de Palestijnse president Yasser Arafat met Israëlische re geringsfunctionarissen om de ta fel. Hij heeft daarmee de weer stand bij de Palestijnen tegen een hernieuwde samenwerking bij politietaken klaarblijkelijk weggenomen. Ross benadrukte echter dat het hem niet gaat om het bijeen brengen van de partijen, maar om concrete resultaten. Volgens hem hebben Palestijnen en Is raëliërs een gezamenlijke terro ristische vijand, die in nauwe sa menwerking moet worden be streden. De Palestijnse Autoriteit accep teerde gisteren een aanbod van de Europese Unie om een Zweedse expert te ontvangen die zal helpen bij terrorismebestrij ding. Het aanbod kwam van EU- gezant Miguel Moratinos. De islamitische verzetsbeweging Harnas waarschuwde de Pales tijnse overheid dat een arresta tiecampagne tegen zijn leden tot een explosie van geweld zal lei den. De woordvoerder van Ha rnas in Jordanië, Ibrahim Ghos- he, zei dat zijn organisatie hoopt dat de Palestijnse regering niet zal buigen voor de eisen van Is raël, anders 'steekt zij de lont in het kruitvat'. De premier van Libanon, Rafic Hariri, beschuldigde de Pales tijnse president Arafat ervan Li banon te willen betrekken in de discussie over de verantwoorde lijkheid voor de recente terreur daden tegen Israël. Arafat zou zo de Israëlische aanvallen op Li banon willen rechtvaardigen. Arafat reageerde 'bedroefd' op de beschuldigingen. In Gaza demonstreerden giste ren enkele duizenden Pales- Duizenden Palestijnen protesteerden gisteren in Gaza voor de vrijlating van gevangenen in Israëli sche hechtenis. foto epa tijnen voor de vrijlating van ge- van de afgrendeling van de Pa- vangenen in Israëlische hechte- lestijnse gebieden. nis. Ook eisten ze de opheffing Het dodental als gevolg van de aanslag in Jeruzalem liep giste ren op tot zestien, inclusief de twee daders. Brussel (anp) - De woning van de Belgische premier Jean-Luc Dehaene in Vil voorde bij Brussel is afgelo pen weekeinde beklad met een nazi-leus. Naast de voor deur was op de muur Sieg Heil gespoten. Ook de auto van de dochter van de pre mier moest het ontgelden. Deze werd beschilderd met een hakenkruis. Dehaene is met vakantie op bet Italiaanse Sardinië. Zijn huis wordt niet speciaal in de gaten gehouden. De Rijks wacht en de gemeentepolitie zijn op zoek naar de dader die ook elders in Vilvoorde zijn sporen heeft nagelaten. OUDERS, overmand door ver driet, omgeven door een huilen de, soms hysterische menigte. In Grace-Hollogne, de woon plaats van Julie Lejeune en Me lissa Russo, gaven duizenden Belgen in augustus 1996 uiting aan hun afschuw en verdriet over het lot van de twee negen jarige meisjes, verkracht en vermoord door de bende van Mare Dutroux. Een jaar na dato is het verdriet omgeslagen in boosheid en frustratie. Want ondanks alle goede bedoelingen is in België alles bij het oude ge bleven. Even leek het erop dat België aan de vooravond van een heuse omwenteling stond. De bom was eindelijk gebarsten. Er moest iets gebeuren, er waren te veel misstanden aan het licht gekomen. Negen maanden had de politie de tijd gehad om Julie en Melis- sa levend uit de klauwen van de kinderverkrachter te redden. Dutroux was geen onbekende van justitie: hij was al eerder veroordeeld voor het ontvoeren en seksueel misbruiken van jonge meisjes. Er liep boven dien een onderzoek tegen hem wegens zwendel in gestolen au to's. Er werden huiszoekingen in zijn woning gedaan, op het moment dat Julie en Melissa er in de kelder gevangen werden gehouden. Een politieman hoorde wel kinderen huilen, maar legde de link met de ver dwenen meisjes niet. Het waren allemaal feiten die na de arrestatie van Dutroux op 12 augustus 1996 aan het licht kwamen. Niet alleen in het on derzoek naar de ontvoering van Julie en Melissa waren fouten gemaakt. Ook in de zoektocht naar de Hasseltse An en Eefje, eveneens ontvoerd en vermoord door de bende van Dutroux, was geblunderd. België was in shock. In oktober gingen hon derdduizenden mensen in Brus sel de straat op om tijdens de historische Witte Mars te pro testeren tegen de belabberde werking van het gerecht. En zelfs de koning bemoeide zich ermee; hij vond dat het zo niet langer kon. Er werd een parlementaire on derzoekscommissie in het leven geroepen, die de aanzet moest geven voor een nieuwe polities- tructuur én die voor eens en al tijd duidelijk moest maken of Dutroux en zijn handlanger Mi chel Nihoul bescherming had den genoten van hogerhand. Hoge posities Het parlementaire onderzoeks rapport is inmiddels al weer vier maanden oud en van de aanbevelingen van de commis sie is tot op heden bedroevend weinig terecht gekomen. De be scherming van Nihoul en Du troux kon (nog) niet worden aangetoond. En de mensen die volgens de commissie geblun derd hebben, bekleden nog steeds hoge posities. Zo is de voormalige minister van Justitie Melchior Wathelet, tegen de wens van commissie voorzitter Mare Verwilghen, nog steeds rechter bij het Euro pese Hof van Justitie in Luxem burg. Wathelet wordt door de commissie-Dutroux (en door de ouders van de vermoorde meis jes) verantwoordelijk gehouden voor de vervroegde vrijlating van Mare Dutroux in 1992. Afgelopen week werd bekend dat ook de Brusselse officier van justitie Benoït Dejemeppe Door Pascale Thewissen gewoon aanblijft. Terwijl hij door de commissie 'volkomen onbekwaam' voor zijn functie was genoemd. Dejemeppe was verantwoordelijk voor het on derzoek naar het verdwenen Marokkaanse meisje Loubna Benaïssa. Dat onderzoek werd gekenmerkt door laksheid en stommiteiten. Hoe slordig die verdwijning behandeld was, mag blijken uit het feit dat het lichaam van Loubna vijf jaar na dato in een garage op amper honderd meter van haar ouder lijke huis werd teruggevonden. De speurders van het arrondis sement Neufchateau, dat na de arrestatie van Dutroux het on derzoek naar de verdwenen kinderen op zich nam, hadden voor die ontdekking geen ande re informatie nodig dan de ge gevens die ook in 1992 al bij de Brusselse politie bekend waren. Dat Dejemeppe zich niet geroe pen voelde om op te stappen, is eigenlijk niet eens zó vreemd. Hij moet gedacht hebben: als Wathelet mag blijven, waarom zou ik dan wel verkassen? Eenheidspolitie Ook met één van de meest be langrijke aanbevelingen van de commissie-Dutroux - een een heidspolitie voor heel België - wil het niet vlotten. Rijkswacht, gerechtelijke politie en gemeen tepolitie: ze beschermen alle maal hun eigen toko, daarbij een handje geholpen door de politiek. Die formuleerde een voorstel dat uitgaat van twee politiediensten: een gemeente lijke (waarin Rijkswacht en ge meentelijke politie samenwer ken) en een federale (Rijks wacht en gerechtelijke politie). Een compromis op z'n Belgisch. De ouders van de vermoorde en ontvoerde kinderen lijken in middels moegestreden. Ze zijn de loze beloften van premier Dehaene en consorten spuug zat, maar hebben de energie niet meer om er tegen te ageren. De ouders van Julie en Melissa besloten eerder dit jaar voor taan de publiciteit te mijden. Alleen Paul Marchal, de vader van An, treedt zo nu en dan nog voor het voetlicht om op zijn geheel eigen wijze de strijd aan te binden met alles en iedereen; ook met de vader van Eefje, met wie Marchal al geruime tijd niet meer door één deur kan. Het onderlinge geruzie tussen de ouders heeft hun zaak wei nig goed gedaan. Bij de oprich ting van het Europees Centrum voor Vermiste Kinderen wei gerde Marchal, net als onder anderen de ouders van Julie en Melissa, om samen met andere ouders zitting te nemen in de raad van bestuur. Het centrum is er inmiddels, maar niemand lijkt er echt tevreden mee. Herdenking Tegen die achtergrond gaat België de vermoorde kinderen herdenken. Maar zelfs die her denking lijkt niet zonder gehar rewar te kunnen verlopen. In Sars-la-Buissière, waar de li chamen van Julie en Melissa begraven lagen, ruziede de bur gemeester. met enkele witte co mités over de wijze waarop de meisjes geëerd moeten worden. De saamhorigheid van een jaar geleden is ver te zoeken. Het maakt de zaak extra wrang. Juist nü zouden de ouders en de witte comités er goed aan doen hun meningsverschillen over boord te gooien en als één front weer te strijden voor een beter België. Alleen dan bestaat de kans dat de politici eindelijk tot het besef komen dat er echt iets moet gebeuren. Precies een jaar geleden werd de Belgische kindermoordenaar Mare Dutroux gearresteerd. De gruwelijkheden die zich na zijn aanhouding openbaarden, zetten een in België nog niet eerder vertoond proces in gang. Belgen zijn politiek passief, zo niet onverschillig. Ze hebben weinig ver trouwen in de bestuurders van hun land. Eigenbelang, de uitwassen die de taalstrijd veroorzaakt en de vele corruptiezaken, waartegen weinig wordt gedaan, hebben de Belg ieder geloof in de politiek doen verliezen. Dat wantrouwen geldt zo mogelijk nog meer voor politie en justitie. De politiediensten werken elkaar voortdurend tegen. Met regelmaat blijken politiefunctionarissen bij schandalen betrokken te zijn. Rech ters zijn partijpolitiek gebonden en hebben nauwelijks oog voor de ontwikkelingen in de samenleving. In de dagen na de arrestatie van Dutroux wierp de 'gewone' Belg de passiviteit van zich af. Met honderdduizenden gingen Walen en Vla mingen de straat op om te protesteren tegen de misstanden in hun land. De commissie-Dutroux werd geïnstalleerd. De parlementaire on derzoekers hadden de opdracht de onderste steen boven te halen. Niets mocht onbesproken blijven. Het systeem in België was aan een totale hervorming toe. De commissie-Dutroux heeft aan de hooggestemde verwachtingen vol daan. Zij produceerde een rapportage waarin keiharde oordelen wer den geveld. De voor België zeldzame politieke eensgezind begon al te wankelen tijdens de presentatie van het rapport. Partijpolitieke belan gen wonnen het in eerste instantie van het algemeen belang. Het rapport werd in het parlement uiteindelijk in unanimiteit aan vaard, maar met de uitvoering van de aanbevelingen is het minder po sitief gesteld. Voor het grote publiek is het rapport niet de katalysator gebleken dat het had moeten zijn. Uit onderzoeken blijkt dat de Bel gen diep teleurgesteld zijn. Een grote meerderheid verwacht weinig van de hervormingen die op gang zijn gebracht. Een begrijpelijke reac tie, die extra wordt gevoed doordat tot nu toe weinig schuldigen zijn gestraft voor de fouten die ze in de zaak-Dutroux hebben gemaakt. Wat de Belgen vooral dwars zit, zijn de nooit opgehelderde geruchten over het beschermingscircuit rond Mare Dutroux. Ze geloven heilig in de verhalen dat de bende van Dutroux tot in de hoogste kringen zijn vertakkingen heeft. De onderzoekscommissie heeft de opdracht gekre gen deze verhalen op waarheid te onderzoeken. Het is een lichtpunt in de sfeer van ontgoocheling die België weer in zijn greep heeft. De Belgische bevolking heeft wel veel respect voor de commissie en speciaal voor voorzitter Mare Verwilghen. Zijn conclusies - zo is de algemene overtuiging - zijn geloofwaardig. Wanneer Verwilghen met zijn vervolgtaak gereed is, is het woord aan de politiek. De tot nu toe lauw reagerende Belgische regering moet het voortsukkelende hervormingsproces nieuw elan bezorgen. België is ontmoedigd, maar heeft nog niet alle hoop verloren. Dresden - Twee Duitse soldaten hebben gisteren toegegeven dat zij uit vreemdelingenhaat een tehuis voor buitenlanders in brand hebben gestoken. Bij de aanslag, afgelopen weekeinde in Dresden, vielen geen slachtoffers. De daders uit de Oost-Duitse stad bekladden het onderkomen voor Italiaanse bouwvakkers met hakenkruisen. De barak was eind 1996 ook al doelwit van een aanslag geweest. De politie onderzoekt of het vastgenomen duo (18 en 20 jaar) ook daarbij betrokken was. Parijs - Achtentwintig mensen zijn gisteren gewond geraakt, ze ker één van hen ernstig, toen een rondvaartboot op de Seine in hartje Parijs een pier ramde. Duikers zochten op de plaats van het ongeluk, tussen de Pont Neuf en de Pont des Arts, naar even tuele slachtoffers, hoewel er volgens de politie bij de botsing niemand in het water was gevallen. De meeste gewonden liepen kneuzingen op. Zestien mensen werden naar ziekenhuizen afge voerd. Volgens de directeur van het botenbedijf is de oorzaak van de botsing een elektronische navigatiefout. Gelsenkirchen - De hervorming van de Duitse spelling is nu ook voorlopig van de baan in Noord-Rijnland-Westfalen, de aan Ne derland grenzende Duitse deelstaat die met bijna achttien mil joen mensen de meeste inwoners telt. De administratieve recht bank in Gelsenkirchen bepaalde gisteren dat op ontoelaatbare wijze in de rechten van de ouders wordt ingegrepen als de nieu we spelling al op de basisscholen wordt onderwezen voordat zij in het dagelijkse leven wordt toegepast. Eerder hadden rechters in de deelstaten Nedersaksen en Hessen de spellingshervorming (voorlopig) al geblokkeerd. Tirana - De internationale vredesmacht Alba heeft haar terug trekking uit Albanië afgesloten. Alba-commandant Luciano Forlani stapte gisteren met de Itali aanse vlag en de 23 laatste soldaten in een vliegtuig naar Mil aan. De missie van Alba begon op 15 april. De vredesmacht be reikte op een gegeven moment een sterkte van 7500 manschap pen uit tien landen. Haar taak was toezicht te houden op het eerlijke en geweldarme verloop van de parlementsverkiezingen in juni en juli. Belfast - Als uitvloeisel van de ontspanning in Noord-Ierland heeft het leger in deze Britse provincie zijn veiligheidsmaatre gelen versoepeld. Patrouillerende soldaten verruilden gisteren hun helm voor het hoofddeksel van hun regiment. De Royal Highland Fusiliers wa ren de eersten die met de 'zachte' hoofdbescherming de straat opgingen. Het klimaat van ontspanning volgt op de afkondiging van een bestand door de Noord-Ierse afscheidingsbeweging IRA op 20 juli. Les Sables-d'Olonne - Vlakbij het West-Franse Les Sables- d'Olonne is afgelopen weekeinde een jonge Nederlandse het slachtoffer geworden van een groepsverkrachting. De politie heeft inmiddels dertien aanhoudingen verricht. De verkrachting had zondagochtend tussen drie en vijf uur plaats op een parkeerterrein vlakbij een discotheek in de buurt van Les Sables-d'Olonne in de Vendée. Volgens de eerste resul taten van het onderzoek zou de vrouw van ongeveer twintig jaar in eerste instantie hebben ingestemd met seks met één van de le den van een groep jongeren. Van onze verslaggever Antwerpen - De Afrikaanse kant tonen van jazzmuziek. Dat is de ro de draad die de 21e editie van Jazz Middelheim kenmerkt, een twee jaarlijks festival in Antwerpen. Het vijf dagen durende evenement start morgen in Park Den Brandt aan de Beukenlaan, pal tegenover het veel bekendere Park Middelheim met zijn beeldende kunst. Jazz Middelheim heeft inmiddels een befaamde reputatie opgebouwd. Die is voor een groot gedeelte te danken aan de formule: Belgische musici speelgelegenheid bieden naast gereputeerde Amerikaanse, Eu ropese en nu ook Afrikaanse namen. Jazz Middelheim vindt plaats van woensdag tot en met zondag. Aanvang morgen 20.00 uur, donderdag 17.00 uur, vrijdag t/m zondag 15.00 uur. Dagkaarten 550 Bfrs. Passe-partout 2200 Bfrs.

de Stem | 1997 | | pagina 5