Londen viert grootste carnaval na Kio wil afti De nineties in de Engelse hoofdstad kunnen tippen aan swingende sixties! Servische de stem peStem BUITENLAND LONDEN is cool. En dat is een groot compliment in de jaren negentig. In augustus viert de Engelse hoofdstad carnaval, Notting Hill Carnival. Slechts in Rio de Janeiro is het feest groter. Peter Jeucken gaat al tien jaar naar Notting Hill en de groep liefhebbers uit Nederland groeit. Ooit kreeg hij in de Underground te horen: „You boys ain't no rebels." Nu verheugt hij zich op de lekkerste curry's bij Khan's en de heerlijkste pasta's bij Mamma Amalfi. 'Hun Sen is onze Het Notting Hül Carnival Huis Dehaene beklad met nazi-leus i i i i i DINSDAG 12 AUGUSTUS 1997 w, |„||„,||-| I Beigrado (ap) - De Servische m MM ^tiroartiien ziin ver- Door Peter de Leeuw Notting Hill ligt niet ver van Hyde Park, graphic dgs viueel tilburg Belgrado (ap) - De Servische oppositiepartijen zijn ver geld over deelname aan de „residents- en parlementsver- vUingen die voor 21 septem- ÏfSn uitgeschreven. Dat hLft de krant Na sa Borba Lteren gemeld. Door de ver deeldheid binnen de oppositie zouden de regerende socialis ten van de Joegoslavische pre sident Slobodan Milosevic de overwinning kunnen behalen. ne Servische Vernieuwingsbe weging van Vuk Draskovic be sloot zondag aan de verkiezingen Het gaat bij Notting Hill Carnival om de mooiste kostuums. FOTO REUlBl .- vt TrJRTOM iqr'b jorct JU sabnowesns -a znomsitóm.' -emrt v NOTTING HILL Carni val wordt in 1997 voor de 32e keer gehouden en wel op zondag 24 en maandag 25 augustus. Op zondag trekt de kinderoptocht en op maandag de zo moge lijk nog bontere stoet der volwassenen door de straten van Notting Hill. Steelbands pre senteren zich op zater dagavond 23 augustus op de Horniman's Pleasance, eveneens in Notting Hill. Zowel het Steelbands' Panorama als de carnavalsoptoch ten zijn gratis toegan kelijk. Bij Notting Hill Carnival gaat het om vijf dingen: Mas ofwel masquerade, de fraaiste kostuums, de klanken van de Steel bands, twee andere mu zieksoorten, Calypso en Soca, en de Static Sound Systems. In de loop der ja ren is Notting Hill Carni val uitgegroeid tot een feest waaraan mensen uit heel de wereld meedoen, van Jamaicanen tot Koer den, van Britten tot Filip- pino's. In de wijk staan tijdens het carnaval drie podia waar van twaalf uur 's middags tot zeven uur 's avonds bands optreden. Maar muziek is er alom, daar staan de Static Sound Systems garant voor. Op de vrijdagavond voor het feest brengt de Lon don Evening Standard een gratis carnavalskrant uit. De organisatie van Not ting Hill Carnival pleegt haar evenement als volgt aan te prijzen: It's fantas tic, it's vibrant, and full of life, DON'T MISS IT! Website: nottinghillcarni- val.net.uk Peter Jeucken is graag 'ambassadeur' van Notting Hill Carnival. foto de stem /johan van gurp „THE COOLEST city on the planet," zo noemt het Amerikaanse blad Newsweek Lon den. Voor alle duidelijkheid: dat is een groot compliment voor de Engelse hoofdstad. In de jaren negentig ben je immers cool als je hele maal het einde bent. Madonna heeft dan ook onlangs een huis gekocht in de coolest city, je kunt er topmodel Naomi Campbell tegen het ranke lijf jopen, Lady Di doet er boodschap pen... Sommigen vergelijken de nineties graag met de swingende sixties, toen hip en mini het beeld bepaalden aan de boorden van de Tha mes en de stad het episch centrum van de mo derne wereld scheen te zijn. Dertig jaar later, tegen het eind van de eeuw, is Londen weer helemaal in. „Voor mij is Londen nooit uit geweest," zegt Peter Jeucken (38), die sinds 1976 enkele ma len per jaar naar de coolest city trekt. „Peter Brusse zegt: 'Eens in je leven moet je Londen bezoeken. Dat hoort bij je opvoeding.' Dat kun je natuurlijk ook van Parijs zeggen. Maar ik spreek zo slecht Frans. En ik vind dat het contact met de mensen er bij hoort. Dat ver klaart voor een deel m'n voorkeur voor Lon den. In Parijs ben ik nog nooit geweest." Zodra hij de agenda voor het nieuwe jaar in huis heeft, noteert hij op de laatste zondag van augustus en de maandag erna: Notting Hill Carnival. Die uitspatting van Brits-Cari- bische levensvreugde valt in 1997 op 24 en 25 augustus. Peter Jeucken gaat er voor de tien de maal heen. „Aanvankelijk gingen we met tweeën," vertelt hij. „Maar ons enthousiasme werkt aanstekelijk. De groep vrienden en fa milieleden met wie we naar Notting Hill gaan, groeit elk jaar. We ontmoeten er ook al tijd een groep Surinaamse vrouwen uit Am sterdam. Het is een vrolijk gezelschap, dat eens lekker zonder mannen op stap is." In de jaren zestig vestigden zich veel mensen uit de West-Indies, Jamaica bijvoorbeeld, in Groot-Brittannië. Zij streken in Londen neer in de wijk Notting Hill, en kregen er onder meer te maken met rassendiscriminatie. Te gen de keer in probeerde Ronny Lasett toch wat van het leven te maken en organiseerde halverwege de jaren zestig een kinderfeest in Notting Hill. Zij had daarbij het carnaval op Trinidad voor ogen, dat de negerslaven op dat eiland voor de kust van Venezuela ooit afke ken van hun Europese meesters en vervolgens parodieerden. „Op Trinidad wordt olie gewonnen. Daar is de steelband ontstaan, de drums zijn gemaakt van olievaten. Ronny Lasett vroeg indertijd een steelband om het kinderfeest op te vrolij ken. Die band liep een blokje om in de wijk en zo is Notting Hill Carnival begonnen. Nog steeds heb je op zondag de kinderoptocht. Op maandag volgt de optocht van de volwasse nen." „Er rijden geen praalwagens mee. Wel wa gens met steelbands erop; in de hele wijk is er muziek. Het gaat in de optocht om de kos tuums. Er wordt een Best Carnival Queen en een Best Carnival King gekozen. Duizend gulden voor het kostuum van de queen of king is niks. Er doen groepen mee van wel vier- of vijfhonderd mensen, Mahogony en Masquera de 2000 bijvoorbeeld zijn zo groot. In de stoet lopen duizenden mensen mee. Notting Hill Carnival trekt per dag een miljoen bezoekers. Totaal zijn dat er dus twee miljoen. Na Rio de Janeiro is het het grootste carnaval ter we reld." Peter Jeucken verdient de kost als coördina tor/programmeur van poppodium Para in Breda. Hij heeft dus een beroepsmatige be langstelling voor muziek. „Maar dat is niet de reden dat ik zo vaak naar Londen ga. Ik con tracteer er geen bands of zo. AI op het vlieg veld koop ik de Time Out, zeg maar de Lon- dense Uitloper, want ik probeer altijd wel naar een of meer optredens te gaan." Thuis zijn de kanalen 1 en 2 op zijn televisie BBC I en BBC II. De boeken die hij leest zijn in het Engels. En zou hij in de omgeving van de Big Ben hetzelfde werk kunnen doen als in Nederland, hij zou onmiddellijk de oversteek maken. Het is kortom voortdurend London on his mind. „Ik ontdek in Londen nog steeds dingen die ik leuk vind. Ook met het verschei den der jaren, het verschuiven van m'n inte resse. Dat vind ik eigenlijk het aardigste aan de stad." „Toen ik er in de jaren zeventig voor het eerst kwam, was het een en al punk wat de klok sloeg. Ik herinner me dat we met een clubje vrienden een punkconcert bezochten. Na af loop schoten al die Engelsen de metro in. Nie mand betaalde, iedereen sprong over het hek je heen. Wij hadden wel een kaartje, voerden dat keurig door zo'n apparaat en voor ons ging het hekje open. Een wat oudere mede werker van de Underground zag dat en zei te gen ons: 'You boys ain't no rebels...' Tsja, be hoorlijk heavy in Breda, maar daar stelde het niks voor." Peter Jeucken en de zijnen gaan er niet voor, maar Londen kent ook de Big Ben, de kroon juwelen in de Tower, wassen beelden bij Ma dame Tussaud en wisseling van de wacht bij Buckingham Palace. De stad is verder een reeks beroemde voetbal verenigingen rijk: Arsenal met dit seizoen Bergkamp en Overmars, Chelsea van spe ler/coach Ruud Gullit tegenwoordig, Totten- ham Hotspur, West Ham United, Queens Park Rangers, Wimbledon en nog is de opsomming onvolledig. Voor de liefhebber die een kaartje kan bemachtigen, vormt een wedstrijd van een van die clubs eveneens een regelrechte Londense attractie. „Je hebt in Londen een aantal heel grote cd- zaken. Maar daarnaast heb je cd-winkels die gespecialiseerd zijn. Ik breng bijvoorbeeld al tijd enige tijd door in Stern's aan 116 Whit field Street, alle Afrikaanse muziek die op cd verkrijgbaar is, tref je daar aan. En aan Cha ring Cross Road heb je enkele enorm grote boekhandels. Foyles is de grootste. Je weet niet wat je ziet. Het enige nadeel is dat de boeken er op uitgever staan." „Af en we naar Self ridges aan Oxford Street. Netabl Harrod's is dat een warenhuis waar je alle van een potloodje van dertig cent tot aani duurste Steinway vleugel, kunt kopen. Allee is Selfridges overzichtelijker dan Harrod's. Neem nou Londen is de reisgids samengesteli| door Peter Brusse. Hij was in de hoofdstad jarenlang correspondent van dl Volkskrant en NOS. Zoals in de meeste gM staat er een oproep aan de lezers in om schrijver van tips, op- en aanmerkingen i(| voorzien. Als ervaren Londen-ganger is Peter Jeuckei| enkele malen op die uitnodiging Tot zijn genoegen las hij in een van de laats edities, dat 'op verzoek van een fan uit Brei Mamma Amalfi in Whiteleys Shopping Ceaj tre' in de gids was opgenomen. „Want de beste Italiaanse en Indiaase restauj rants vind je in Londen," zo stelt hij „Wat hangt er bij een Italiaan in Nederlaffil aan het plafond? Juist, de eeuwige fles Cl» ti. Bij Mamma Amalfi hangt er wasgoed aal het plafond. Het is net of je in een straat keuken in Napels zit. En je kunt er dusoi zettend lekker eten." „Ook bij Khan's kun je heerlijk eten voor»! nig geld. De lekkerste curry's. Het is een M aas restaurant aan Westbourne Grove, in buurt van Notting Hill. Je hoeft er niet ten- serveren, maar ik zeg er wel altijd bij dat hö het snelste restaurant van Londen is. Je tój»l| er maar een minuut om je keus te maken, eten staat er vrijwel onmiddellijk op tafe je bord is amper leeg of..." Londen mag nog net niet de culinaire hoog stad van de wereld zijn, niemand is er d» veroordeeld tot McDonald's of Pizza Hut andere trekpleister zijn de pubs. Som® trekken alleen al voor de gezelligheid naar Groot-Brittannië. De laatste jaren veren steeds meer pubs, naast de lagers enj'j ters, hun klanten eenvoudige doch smakelijke maaltijden. „Midden in Londen ligt een heuvel, Ha®n stead Heath," vertelt Peter Jeucken. ,,'s mers worden daar klassieke concerten ven. Gratis toegankelijk. Kijk voor het gramma in Time Out. Iedereen zit daarh®1' lijk te picknicken en naar de muziek te lui# ren. Wil je het even rustig aan doen, dans je waar je terecht kunt. Denk trouwens eens aan de Zoo. Prachtig is die." Met andere woorden: Londen biedt voor wat wils. Het is zo gek niet te bedenken oft is er. Straten vol antiekwinkels, een zaak®! uitsluitend model-autootjes verkoopt, 0® voorts... „Engelsen vieren het menselijk tekort meent Peter Jeucken. „Het kan ze nog slecht gaan, ze drinken met z'n allen o® uur een kopje thee of houden er een ai®eq gekke gewoonte op na. De ellende is daartj niet over, maar misschien wel beter te ver»1 gen. Dat typisch Engelse, dat spreekt 9 Van onze redactie buitenland Beijing - De Cambodjaanse koninf gisteren gezegd dat hij bereid is af als coupleider Hun Sen zich ontho' soon. In een verklaring die Sihanouk vrijgaf in de Chinese hoofdstad Beijing, waar hij een medische behandeling ondergaat, zei de koning dat hij al meer dan een week geleden een troonafstands- brief had opgesteld. „Ik ben be reid af te treden als mij dat moge lijk wordt gemaakt," zei Sihan ouk. „Maar ik wacht op Hun Sen, onze sterke man, om mij duide lijk te maken dat ik af kan treden zonder het risico dat ik door hem wordt bekritiseerd of ervan wordt beschuldigd dat ik het land en de bevolking in proble men heb gebracht." Tweede pre mier Hun Sen pleegde op 5 juli een bloedige coup tegen eerste premier prins Norodom Rana riddh, de zoon van Sihanouk. De koning verklaarde dat hij vandaag in Beijing een ontmoe ting heeft met Hun Sen en Ung Huot, de door Hun Sen aangewe zen opvolger van Ranariddh. Ook zal Sihanouk het door hem be noemde waarnemende staats hoofd Chea Sim ontmoeten. Hun Sen zei dat hij Sihanouk uit leg wil geven over zijn recente daden en de plannen van zijn re gering en 'vooral de plannen met betrekking tot de verkiezingen' wil ontvouwen. Minister van In formatie leng Mouly noemt het bezoek belangrijk, omdat Sihan ouk 'een symbool van de Cam bodjaanse soevereiniteit' is. De chef-staf van het leger van Hun Sen maakte gisteren bekend dat zijn troepen de royalistische troepen en de strijders van de Ro de Khmer binnenkort de genade slag toe zullen dienen. Hij voor spelde dat de royalistische basis O'Smach aan de grens met Thai land, waar sinds Hun Sens coup zo'n vijftienduizend vluchtelin gen verblijven, binnen een week in handen van Hun Sen zal zijn. O'Smach is de basis van de aan prins Ranariddh getrouwe troe pen die onder leiding van gene raal Nhek Bunchhay verzet bie den. Ook is er een propagandacam pagne van start gegaan met be hulp van radio-uitzendingen en pamfletten, waarin zowel de aan hangers van de verslagen prins Ranariddh als de Rode-Khmer- strijders worden opgeroepen zich aan de zijde van Hun Sen te scha ren. Hun Sen zelf zei dat die pro pagandacampagne nog belangrij ker is dan de gewapende strijd. De Associatie van Zuidoost- Aziatische Landen (Asean) noemt de in ballingschap levende Cam- B Brussel (anp) - De woning van de Belgische premier Jean-Luc Dehaene in Vil voorde bij Brussel is afgelo pen weekeinde beklad met een nazi-leus. Naast de voor deur was op de muur Sieg Peil gespoten. Ook de auto van de dochter van de pre mier moest het ontgelden. Deze werd beschilderd met een hakenkruis. Dehaene is met vakantie op net Italiaanse Sardinië. Zijn huis wordt niet speciaal in de gaten gehouden. De Rijks wacht en de gemeentepolitie zijn op zoek naar de dader die ook elders in Vilvoorde zijn sporen heeft nagelaten.

de Stem | 1997 | | pagina 4