We da Goedkoop bellen naar buitenland wremm Files en bomvolle stranden tijdens 'tropisch' weekeinde Irak wfl geen 'Israël en Palestijnen willen weer praten' Oeroud doopritueel bij Tiel in de Waal leendert v.d. born DESTEM Met v.d. Born valt te praten! kijk vanavond A B olie leveren Bedrijf doet proef op Internet aan Nederland Postbank stort joods geld terug Gestrand Boebka held van WK zonder wereldrecords GtteM.euf Koop rnot rrkrrhrid NISSAN SPINVELD 33 en 37 - 4815 HR BREDA - TEL. 076-5223166 137e JAARGANG 2 katernen DeBinnenkrant A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Zeeland A5 A6 RTV-programma's A7 Sport BI t/m B7 Waterlanders komen bij Koeman dag na afscheid Villeneuve profiteert van pech Oamon Hili 8 "710311"000218" I I I I I MAANDAG 11 AUGUSTUS 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 Tweede verlies Hingis in 58 wedstrijden I MINJMAK 18/34 PAGINA PAGINA PAGINA Tropisch warm Aan de eerste hittegolf van het jaar komt vandaag nog geen einde. Een tropisch warme dag met veel zon en weinig wind. De kans op onweer wordt vanaf morgen wat groter. (ADVERTENTIE) ieder heel en halfuur Jv''," jl TVS de regionale zemjer voet BrabantMranahu de gehele avond te ontvangen in Breda e.o. Hel Brabantse station zendt iedere avond uit. De nieuws uitzending is op elk heel en half aar. JV8 is inmiddels te zien in ruim 730.000 huiskamers. kanaal 2, Ireg. 48.25 Mhz TV8 Brabant brengt nfo: (013) 584 14 85 beeld, iedere avond! DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Op de Al 6 ter hoogte van 's-Gravendeel was het zaterdagmidag dubbel druk. Door de trek naar de kust, maar ook door enkele ver keersongevallen. Een langdurige opstopping was het gevolg. Men sen lieten hun kinderen zie foto) maar in de berm spelen om de tijd te doden. Anderen pakten hun meegenomen fiets en reden een rond je tussen de vastgelopen auto's. De problemen ontstonden toen een motorrijder een klapband kreeg en tegen de vangrail smakte. Hij raakte zwaar gewond. In defile die ontstond botsten nog twee auto's op elkaar. Twee inzittenden raakten gewond, een van de auto's vloog in brand. De politie sloot uit voorzorg de Al 6 in noordelijk richting af. In de andere richting ontstond ook een opstopping, voor al te wijten aan 'kijkers'. foto cor viveen Bagdad/Rotterdam (anp/afp/ap) - De levering van 30.000 vaten ruwe olie van Irak aan Shell, gaat niet door. Dat heeft het Nederlands- Britse energieconcern te horen ge kregen. Het Iraakse olie-ministerie heeft laten weten dat het geen ruwe olie zal verkopen aan een groep be drijven uit Nederland, Groot- Brittannië en Japan. Waarom juist deze landen worden geboy cot, meldt Bagdad niet. Buiten landse Zaken in Den Haag wist gisteravond nog van niets. De VN gaven Irak vrijdag toestemming in de tweede helft van dit jaar op nieuw voor 2 miljard dollar ohe uit te voeren in ruil voor voedsel en medicijnen. Dat gebeurt in het kader van het 'olie voor voedsel- akkoord' van eind vorig jaar. Van onze redactie buitenland Jeruzalem - Israël en de Palestijnen gaan in aanwezigheid van Amerikaanse diplomaten praten over hervatting van de samen werking op het gebied van de veiligheid. Dit heeft een Palestijnse woord voerder gisteren meegedeeld na de eerste ontmoeting van de Ameri kaanse bemiddelaar Dennis Ross met de Palestijnse president Ara fat. Ross zei gisteravond dat het nog wel even gaat duren voor er weer schot zit in het vredesproces. „Maar ik heb de indruk dat de wil er is om voortgang te boeken." De Israëlische premier Netanyahu had voordat de bemiddelaar za terdag aankwam al gezegd dat Ross de Palestijnse Autoriteit er toe moet bewegen, echt werk te maken van terrorisme-bestrij- ding. Arafat op zijn beurt eiste dat ook over beëindiging van de af grendeling van de Palestijnse ge bieden en over de uitbreiding van joodse nederzettingen gesproken zou moeten worden. Maar na de eerste ontmoetingen verklaarde Arafat zich toch akkoord met hervatting van het veiligheids- overleg, zij het onder voorwaarde dat er Amerikanen bij zitten. Israëlische media meldden giste ren dat de Israëlische veiligheids dienst de identiteit heeft vastge steld van de twee plegers van de zelfmoordaanslag op de markt in Jeruzalem, waarbij zijzelf en 13 Israëli's omkwamen. De mannen zouden wel degelijk uit door Ara fat bestuurd gebied - de Westelij ke Jordaanoever - komen. Arafat suggereerde dat de daders uit Li banon kwamen. Bij schermutse lingen in de Israëlische veilig heidszone in Zuid-Libanon tussen Hezbollah en het Israëlische leger zou gisteren aan beide zijden een dode zijn gevallen. OP BUITENLAND - A4: 'Israël creëert nieuwe zelfmoordenaars' Van onze redactie binnenland Diemen - Bellen naar familie in Australië gaat net zo veel kos ten als een telefoontje naar je schoonmoeder twee straten ver derop. Het Internet-bedrijf NLnet is bezig met een veelbelo vende proef om via het Internet naar het buitenland te bellen. Van onze verslaggevers Breda/Terneuzen - Overvolle wegen, vele kilometers lange files en bomvolle standen. Dat was het beeld tijdens het afge lopen 'tropische' weekeinde. Nederland trok massaal naar het water. Honderdduizenden zochten in het tot nu toe warmste weekeinde van het jaar verkoeling aan de kust. Op de Zeeuwse stranden was het eivol. En dus ook op de wegen er naar toe: op de A58 voor de Vlaketunnel stond op een gege ven moment een file van 20 kilo meter. Vooral zaterdag ontston den er in Zeeland vrij veel botsin gen, maar zonder ernstige gevol gen. In het hele land stond zater dag alleen al op de snelwegen 140 kilometer file. Tussen Maassluis en Hoek van Holland stonden kilometerslange files. Bij Scheveningen en Zand- voort lukte het automobilisten pas na veel wachten het strand te bereiken. Zondagmorgen om half tien begonnen de wegen richting badplaatsen al vol te lopen. In West-Brabant viel de drukte op de wegen volgens de politie mee. De NS zetten gisteren vanuit Brabant naar Zeeland, van Rot terdam naar Hoek van Holland en van Amsterdam en Haarlem naar Zandvoort en IJmuiden ex tra treinen in, die bovendien wa ren 'opgerekt' tot maximale leng te. In Zeeland viel op dat nogal wat mensen door de hitte met adem- halings- en hartproblemen ter observatie moesten worden opge nomen in ziekenhuizen. Het aan tal meldingen was een kwart ho ger dan in een normaal weekein de. In Zeeland en elders draaiden de mannen en vrouwen van de reddingsbrigades overuren, ook al was er nergens sprake van ca lamiteiten. De weersvooruitzichten blijven zo goed dat we vanaf vandaag of ficieel mogen spreken van een hittegolf. De temperatuur moet dan opnieuw stijgen tot boven de 30 graden. Het KNMI spreekt van een hittegolf bij vijf zomerse da gen achtereen, waarvan drie met temperaturen boven de 30 gra den. ZIE OOK ZEELAND - A5 moeten er nog achter komen hoe het werkt als alle kanalen in ge bruik zijn. We bouwen het lang zaam uit. We lopen ver voor op anderen. Er is nog niemand die dit gedaan heeft," aldus algemeen di recteur R. Lindgreen van NLnet. Hij stelt dat in het gunstigste sce nario zijn bedrijf binnen een jaar een marktaandeel van 10 procent kan hebben. Daarmee zou het be drijf een stevige concurrent wor den voor PTT-Telecom. De directeur stelt dat concurren tie met de PTT niet de eerste drijf veer is om een telefoonbedrijf te beginnen. „Wij willen nieuwe technieken via Internet aanbie den. Dit kan gewoon, dus waarom zouden we het niet doen? We zijn een stichting, maar hebben hier voor een commerciële bv opge richt. We gaan hier een dikke bo terham aan overhouden." De techniek om via Internet inter nationaal te telefoneren bestond al, maar de kwaliteit van de ge sprekken was nog erg matig. Een doorbraak in de technologie, gele verd door het Amerikaanse Lu cent Technologies, heeft de kwali teit sterk verbeterd. In het NLnet- experiment is het niet eens meer nodig dat een beller een eigen In- ternet-aansluiting heeft. Een klant belt een speciaal nummer, toetst toegangscode en pincode in, waarna een soort telefooncentrale de verbinding met Internet legt. Door Rutger van der Zalm Tiel - Hamed Atwan loopt voortdurend heen en weer op het zonovergoten strand van het Paardewater, langs de Waal pal voor Tiel. Het is zondagochtend, vroeg en warm op de meest prominen te hondenbadplaats van de stad. Atwan heeft het druk om Tiele- aaren te vragen, deze ene keer hun hond niet bij het strand in het water te laten rennen. „Ik Probeer de mensen rustig uit te loggen dat dit voor ons niet kan. Het dopen is voor ons geloof bui tengewoon belangrijk. Gelukkig hebben de mensen daar begrip foor."' Niet veel later speelt zich on deraan het basalt een oeroud ri- tueëTaf. Een doopceremonie in Europa's drukst bevaren rivier. Een priester, eeuwenoude tek sten, een brander met wierook, twee schaaltjes Waaiwater. En ®onsen in witte gewaden die zo uit de geïllustreerde kinderbij bel weggelopen konden zijn. Hamed Atwan is voorzitter van <fr pas opgerichte Mandeeërs- vereniging uit Utrecht. De vere nging vertegenwoordigt vluch telingen uit Irak, voor wie Adam uo eerste en Johannes de Doper de laatste en belangrijkste pro- fret was. De aanhangers van dit geloof komen uit Mesopotamië (end het oude Ur aan de Eufraat. Jver de hele wereld zijn er onge- 'eer 100.000 Mandeeërs, Neder- and telt er zo'n 1000. De oerou- e Doperse godsdienst is in de °°P van de eeuwen vrijwel ge- eel verdrongen door het nauw- frvwante christendom H uoopritueel waaraan Jcha' hond in het water, pal voor een doopceremonie, maakt het water onrein. Weinig toeschouwers realiseren zich dat het Paardewater zon dagochtend is uitgekozen voor het voltrekken van twee huwe lijken. De doopplechtigheid is daar onderdeel van. Familiele den van de aanstaande echtpa ren hebben op het rivierstrand een symbolisch huis gemaakt. Een staketsel van rietstengels en touwtjes met een doek als dak. Verderop hangen een soort klamboes die het huis van de twee bruiden symboliseren. Daar zullen de geliefden - Wod al-Soudi en Senan al-Seadi en Mohanned al-Khamesi en Mei- salun al-Msoodni - in het huwe lijk treden. Maar dat is pas later in de mid dag na een lange en warme doopceremonie. De rabbi - zoals de Mandeeërs hun voorganger noemen en ook daaruit blijkt de joodse oorsprong van hun leer - bidt bijna een uur om Gods ge nade voor de dopelingen. In het Aramees ofwel oud-Syrisch, de taal die in de tijd van Jezus en Johannes in Palestina werd ge sproken. Onder het uitspreken van gebe den worden de echtparen, een man die optreedt als de vader van de bruidegommen en later enige kinderen gedoopt. Via een reeks voorgeschreven handelin gen. En helemaal onder water. Atwan is blij met de plaats. „Do pen is voor ons zo belangrijk dat wij onze kerken bij rivieren zet ten. We zoeken iets langs een ri vier in Nederland. Maar geld hebben we niet, we zijn vluchte lingen die alles hebben moeten achterlaten." Rijswijk (anp) - De Postbank zal een nooit opgeëist tegoed van een holocaust-slachtoffer, vermeer derd met 500 procent rente, te ruggeven aan de dochter van het slachtoffer. Daarmee is de Postbank (vroeger Rijkspostspaarbank) de eerste Nederlandse bank die een nooit opgeëist joods tegoed terugstort. Voorzitter Loonstein van Federa tief Joods Nederland (FJN) be schouwt dat als een doorbraak en het bewijs dat ook Nederlandse banken zulke tegoeden wel dege lijk kunnen achterhalen. Het be treft een miniem bedrag: 8,84 gulden. Het gaat volgens FJN echter om het principe. (ADVERTENTIE) De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: een proefabonnement van 6 weken voor 31. r of een abonnement waarhij De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* D Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro..97,50 t' kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naam: Adres: Postcode:Plaats: T elefoonBank/G ironr: Handtekening; Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar. Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 132, 4800 VB Breda 21-202 Als de proef met vijfhonderd za kelijke en particuliere klanten goed verloopt, biedt het bedrijf de dienst begin volgend jaar experi menteel aan. Het voordeel voor de consument is dat er altijd tegen lokaal tarief via Internet interna- Itionaal gebeld kan worden. „Als het goed loopt nemen we het experimenteel in productie. We Een van de bruiden wordt gedoopt met Waalwater. foto anp de Doper ook Jezus in de Jor- daan onderwierp, is in religie van de Mandeeërs centraal blij ven staan. Voor de meeste toeschouwers op liet Tielse strandje is het een compleet raadsel wat zich voor :m ogen afspeelt. Een dame in bikini: „Er zijn een paar mensen bij me geweest om te vragen of ik niet weg wil gaan, maar ik blijf mooi zitten, het strandje is van iedereen. Wel uniek hoor, dit maak je maar één keer mee." Haar hond Boris houdt ze uit be leefdheid wei aan de lijn. Een Athene - Sergej Boebka werd eren op de valreep de enige i van de we reldkampioen schappen atle tiek, die geen enkel wereldre- ird oplever- :n. De 33-jarige Oekraïner ver baasde iedereen door na een bles- sureperiode de zesde wereldtitel op rij bij het polsstokhoogsprin- te veroveren. De inbreng van Nederland in het slotweekeinde was zeer pover. gmans werd laatste op de 800 meter en Jaklof sky faalde bij het verspringen (voorlaatste). ZIE VERDER SPORT - B1 EN B2

de Stem | 1997 | | pagina 1