L jteren DE STEM Athene maakt zich op voor een slagveld t TAKS SIELEN Ronald Koeman de voetballer neemt afscheid, de trainer komt eraan IN: k ROLLUIKEN REN Inschrijving B1 Erelijst Koeman Deelnemers aan marathon worden blootgesteld aan extreme hitte 83 ïar een: et APK |team en op zater- enschappen B-urige werkweek amheden in een hten aan: enbeek E. SEIJPL1TZ J.fi LOOF SSEN ig met notaris ome te Hulst 120, 4530 AA Terneuzen telefax 0115-630216 Seijdlitz en J.P. Loof, Izen, Herengracht 10 Terneuzen), telefoon verking met mr. A.W. list, zullen op verzoek I inschrijving verkopen: i met garage en tuin, li te 4561 KA Hulst, ladastraal bekend fectie F, nummer 2634, worden aanvaard vrij hder gebruiksrecht na psom. Betaling van de Veilingtarief) binnen 4 |de inschrijfbiljetten, |men voor rekening van 1998. lie last wordt gegeven is loneerd; (ondertekend) dienen [stus a.s. om 12.00 uur prnoemde notarissen lp welk tijdstip de lopend en waarbij alle tig kunnen zijn; fichtigen op 13 augustus 116.00 uur tot 20.00 uur; arden met kadastraal izage ten kantore van ssen, alwaar tevens f verkrijgen zijn. Jie kan men zich wenden IJ.M.E. Seijdlitz (tel. i >94263 FAX. 0115 - 618579 D'r mag ook niks meer tegen woordig. Driéntwintig en negen tien jaar geleden heeft Holland m WK-finales gehaald met twee elftallen vol straatschoffies. Terwijl er een paar de halve nacht filtersigaretten zat te paffen en te klaverjassen, al dan niet met Ernst Happel, was de rest via het slaap kamerraam de hort op. In 1997 wordt zomaar een kwartet voet ballers op straat gezet, omdat ze, kennelijk geïnspireerd door het voorbeeld van Kluivert en Co, in diensttijd een paar bossen bloe men buiten hebben gezet. In het voetbal volgt alles pas veel later de ontwikkelingen daarbui ten. Die voetballende straatvech ters met kick sen van weleer voe ren bovendien op de toen een beetje tot bedaren komende ba ren van de jaren zestig, waarover ik helaas mee kan praten. In mijn herinnering kon daarin heel wat meer dan in de jaren tachtig en negentig, waarin de correctheid zo'n hoogtij gevierd heeft. Waren dat mooie tijden? Ik geloof het wel, maar weemoed en ouderdom zijn misschien wel slechte glazen in de bril waarmee ik achterom kijk naar mijn vergane glorie. Ook het mensenleven kent var kenscycli. Nu het fin de siè cle aangebroken is, schij nen er 's nachts op gabber gala's, raves en housepar ty's weer dingen te gebeu ren, waar de flower-power- generatie alleen maar van droomde. Dat las ik tenminste in een oude Nieuwe Revue, toen ik van de week om kwart over acht 's morgens met een houten kop op de naar ivoor snakkende boor van de tandarts zat te wachten. Die mij om acht uur als eer ste klantje van een veelbe lovende dag ontboden had, maar blijkbaar zelf ook wat meer tijd nodig had om wakker te worden. Dat te oordelen naar de geurflarden van verse kof fie die van martelkamer naar wachtkamer kringelden. 'Interes sant,' dacht ik, terwijl ik de bege leidende foto's bekeek, 'misschien wordt het weer eens tijd om op vrijdagavond ergens anders dan in mijn stamcafé van drie decennia binnen te stappen.' Vooropgesteld dat ze me in dat soort gelegenheden tenmiste bin nenlaten. Recht meen ik erop te hebben op basis van talloze kna ken die ik wijlen oude Frans, de veteraan uit de Spaanse Burger oorlog, geleend heb voor zijn jon ge borrel. Net als tientallen ande re stappers nooit teruggekregen, maar ach, wat maakt dat uit? Zou zo'n sportschooltype met kale kop en zwart T-shirt, dat bij de ingang van zo'n rave ouwe lullen buiten kijkt, gevoelig zijn voor zo'n mee slepend verhaal? Lag ik allemaal te denken, terwijl mijn tandarts fanatiek op zoek was naar een goede reden om me kroon num mer vier aan te praten. Mooi niet dus, maar uiteindelijk ongeschon den op de krant gearriveerd, wacht daar het zoveelste toppunt van schijnheiligheid uit het voet balwereldje. Ik laat me hier niet uit over de mo rele kant van wat dat kwartet van Telstar met dat meisje uitgespookt heeft, Wie ben ik om daarover te oordelen? Wat tot gistermiddag nog vaststond, maar dat kan met M geld ruikende advocaat na tuurlijk snel veranderen, is dat de dame in kwestie zelf geen behoef te gevoeld heeft om aangifte van een strafbaar feit te doen. Het strafbare zou hem in dit geval alsnog in leeftijd of in achteraf als nog vast te stellen onbereidwillig- heidvan de deelneemster in kwes tie kunnen zitten. Afgezien daar van is groepssex niet strafbaar. Niet in de jaren zestig, toen derge lijke activiteiten in groepen door de NVSH aangeprezen werd als mogelijke oplossing voor relatie problemen, niet in de jaren tach- toen dat soort therapieën, al dan niet terecht, in verdomhoe ken beland was, en niet nu, in de laren negentig. Wellicht heeft het bestuur van Tel- ttar de flater van het jaar geslagen Jet het ontslaan van Kuysten, Nok, Inge en Cooman. Waarom? Omdat het bestuur in kortzichtig heid van mening is dat, ongeacht net karakter van de gebeurtenis ten, seks in diensttijd reden is voor «eet ontslag. Diensttijd? Seks? 'ouden die woorden in de con- ?en s!?an? Mogen voetballers |n hun vrije tijd niet kwartetten? zal me benieuwen hoe dat ?sakje gaat aflopen. Ik wilde dat Whten gestudeerd had en Mr. °or mezelf mocht zetten. Dan as ik compaan Nan voorgeweest n had ik als eerste een kwartet ummers uit het telefoonboek an Velzen geschud. Daar moet n kwak geld te verdienen zijn. Léon Krijnen Sport 11 ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1997 'Het liefst leef ik in de luwte' Clubs in betaalde voetbal: FC Groningen ('80~'83), Ajax ('83-'86), PSV ('86-'89), Barcelona ('89-'95), Feyenoord ('95-'97). Nationale titels: 8 ('85 met Ajax; '87, '88, '89 met PSV; '91, '92, '93, '94 met Barcelona). Nationale bekers: 4 ('86 met Ajax; '88, '89 met PSV; '90 met Barcelona. Nationale Supercup: 3 ('91, '92, '95 met Barcelona). Europa Cup I: 2 ('88 met PSV, '92 met Barcelona). Europese Supercup: 1 ('93 met Barcelona). Interlands: 78 (14 doelpunten). Europees kampioenschap landenploegen: 1 (1988). Vanavond sluit Ronald Koeman (34) een imposante loopbaan als voetballer af met de vriendschappelijke wedstrijd tussen zijn laatste club Feyenoord en het Italiaanse Lazio Roma. Het duel is vanaf 20.00 uur rechtstreeks te volgen bij de NOS op Nederland 2. De opbrengsten van dit duel gaan naar een goed doel. Daarna start de carrière van Ronald Koeman, de trainer. Als stagiair bij het Nederlands elftal en als deelnemer aan de versnelde cursus in Zeist waarmee hij het diploma coach betaald voetbal in een jaar kan halen. Heeft hij die bul eenmaal op zak, dan lijkt hij opnieuw alleen maar weer het allerhoogste na te streven, met alle hectiek vandien. Zo ambitieus is hij wel. Al strookt dat met de andere kant van zijn persoonlijkheid; „Eigenlijk leef ik het liefst in de luwte." Door Jacques Hendriks »Nog een wedstrijd en Ronald Koeman kan bijgezet worden in het Home of History in de Kuip, naast een illustere voorganger als Coen Moulijn (midden) en Faas Wilkes, weliswaar nooit uitkomend voor Feyenoord, maar wel net als Koeman en Moulijn veelvoudig international. foto de stem/johan van gurp Rotterdam - Begin juni speelde Ronald Koeman zijn laatste offi ciële wedstrijd {FC Utrecht-Feye- noord) na zeventien jaar betaald voetbal in Nederland en Spanje. Daarna was er eindelijk eens rust. Een heerlijk lange pauze van bijna twee maanden, dat had hij lang niet meegemaakt. Afgelopen maandag meldde hij zich toch weer bij Feyenoord-trai- ner Arie Haan omdat hij van avond in zijn afscheidswedstrijd, Feyenoord-Lazio Roma (aanvang 20.00 uur), op een waardige ma nier zijn actieve loopbaan wil af sluiten. Inmiddels liet hij ook al weten wat zijn toekomstplannen zijn, als hij over een jaar de ver snelde cursus coach betaald voet bal afgerond heeft. 'Ook als trai ner wil ik het hoogste bereiken', schreef hij zelf in een voetbalblad. Is hij nu al de oase van rust beu en verlangt hij weer naar de hectiek die hij kende bij Ajax, Feyenoord en PSV, maar vooral natuurlijk in die zes jaar Barcelona? „Nee hoor, het liefst zou ik altijd in de luwte willen leven," zegt hij. „Ik ga eerst die cursus volgen en bij de KNVB Guus Hiddink assis teren. Kijken of het me bevalt. Als ik dan denk dat ik er ook mee ver der wil, dan zal ik, mijn karakter kennende, ook het uiterste willen bereiken. Dat klinkt misschien wat tegenstrijdig, maar mijn lief de voor voetbal, de gezelligheid eromheen, dat alles wint het toch. Die hectiek moet je dan maar ac cepteren." Familieman Koeman verhuisde twee jaar geleden van Barcelona naar het landelijke Schoten, onder de rook van Antwerpen, niet te ver van de Kuip. Vrouw en kinderen genoten van het 'nieuwe leven', vergeleken bij de Spaanse toe standen was de periode Feye noord al een verademing, laat staan de afgelopen twee vrije maanden. Het is een heel plezierige periode geweest wat dat betreft, ik heb veel meer tijd voor mijn gezin ge had, de kinderen konden dit jaar eens het schooljaar helemaal af maken omdat we niet vanwege mijn verplichtingen vroeger op vakantie moesten. Nee hoor, ze zijn niet geschrokken van mijn be slissing om trainer te worden. Je zult toch wat moeten gaan doen, iets waar je ook zelf helemaal ach ter staat. Ach, en het komende jaar zal ik heus nog niet zeven da gen per week aan het werk zijn, er blijft genoeg tijd over voor de fa milie." De keuze om in de voetbalwereld te blijven, is een even logische als bewuste. Tijdens zijn carrière als speler was volgens Koeman niet iedere stap geheel volgens plan ning, maar meer een gevolg van de omstandigheden van dat moment. „Bijvoorbeeld in '86, toen ik over stapte van Ajax naar PSV. Als ik bij de onderhandelingen met Ajax meteen tot overeenstemming was gekomen, was ik er misschien veel langer gebleven, ik had het er ten slotte heel goed naar mijn zin. PSV wilde wel betalen en dus ver trok ik naar Eindhoven, wat niet gepland was. Ook al had PSV op dat moment al laten zien dat het wilde investeren. Een jaar eerder bijvoorbeeld hadden ze Gullit al van Feyenoord overgenomen." Het bleek een juiste keuze, twee jaar later won Koeman met PSV de Europacup I, gevolgd door die dolle zomer van '88 waarin hij ook met Oranje Europees kampioen werd. „Barcelona was in '89 wel een be wuste keuze. Een jaar eerder had ik al naar Italië gekund, wilde Barcelona me ook al hebben, maar toen vond ik de tijd nog niet rijp. Het seizoen erna was ik er wel klaar voor." Zes jaar beleefde Koeman met Jo- han Cruijff als trainer prachtige tijden bij Barcelona, met als hoog tepunt de Europa Cup I, die hij in 1992 met zijn daverende knal in de finale tegen Sampdoria - ook nog eens op het heilige gras van Wembley - hoogstpersoonlijk naar de Catalaanse hoofdstad schoot. Vervolgens koos hij - toch zeer verrassend - voor Feyenoord als zijn eindstation. „Ook niet ge pland, Feyenoord was eerst zelfs helemaal niet aan de orde, het leek mijn eerste club FC Groningen te worden. Maar toen belde Willem van Hanegem (toen nog trainer in de Kuip, J.H.) me opeens. Dat zet te me toch aan het denken. Ik kreeg de kans om later te kunnen zeggen dat ik bij alle drie Neder landse topclubs gespeeld had. En dat stadion heeft natuurlijk een enorme aantrekkingskracht." Spijt Hij kon Feyenoord geen kampioen maken, lag even overhoop met Van Hanegems opvolger Arie Haan, maar spijt zegt Koeman ze ker niet te hebben van zijn laatste stap. „Spijt heb ik alleen van wat kleine voorvalletjes. De goede dingen overheersen duidelijk als ik terugkijk. Dieptepunten waren er ook weinig. Het WK'90 natuur lijk, waar iedereen veel meer van verwacht had, en de Europacupfi nale in 1994, AC Milan-Barcelo na. 4-0! Na zulke tegenslagen liep ik wel een paar dagen met een ver velend gevoel rond. Maar zeker in '94 duurde dat niet lang omdat meteen na die finale de voorberei ding op het WK in Amerika be gon. Ach, en je beseft op zulke mo menten dat je nu eenmaal niet al les in de hand hebt. Ik heb er dan ook geen traan om gelaten, je wint niet iedere finale. Ook als jeugdspeler kan ik me geen tegenslagen herinneren, waarbij er traantjes vielen, alles liep altijd op rolletjes." Lazio Roma Een zondagskind dus, die Ronald Koeman, die in de aanloop naar vanavond toch een kleine teleur stelling moest verbijten. De per fecte afscheidswedstrijd was na tuurlijk Feyenoord-Barcelona ge weest en de nieuwe club van Louis van Gaal was deze week in Neder land. Toch ging het feest niet door. „Barcelona had al verplichtingen, het speelt zaterdag op Mallorca en de tv-rechten voor dat duel waren al verkocht. Dat viel me wel een beetje tegen, zeker gezien de goe de verhouding die ik nog altijd met die club heb. Maar goed, La zio spreekt mij en ik hoop het pu bliek ook zeker aan. Die club heeft zich behoorlijk versterkt, onder meer met Boksic en Jugovic van Juventus." Was het niet leuk geweest als oudere broer Erwin, nog een jaar actief voor FC Groningen, betrok ken werd in het afscheidsduel? „Ja, dat zou wel leuk geweest zijn, maar een 'circuswedstrijd' is in deze fase niet op z'n plaats. Feye noord speelt woensdag alweer voor de Europacup, de trainer heeft z'n tijd veel te hard nodig. Het klinkt al een beetje als de trai ner Ronald Koeman. Toen hij deze week meetrainde met zijn oude Feyenoord-maatjes voelde hij het verschil al, hij hoort er niet meer bij. „Ik heb nog wel veel contact met een aantal jongens, en tijdens de trainingen behandelden ze me niet anders dan vorig jaar, maar toch voelde ik me al een beetje een buitenbeentje." Zelf kijkt bij ook al anders naar voetbal. „Je bent al met bepaalde ideeën bezig, let meer op hoe trai ningen in elkaar steken. Duide lijkheid, dat is het allerbelang rijkste, dat heb ik in ieder geval al geleerd." „Louis van Gaal bijvoorbeeld, (lacht) Dat is toch een trainer die duidelijkheid verschaft. Bij hem merk je duidelijk dat hij een on- derwijs-achtergrond heeft. Cruijff heb ik zelf jaren meegemaakt, die redeneerde het meeste als ex-spe ler. Ik denk dat een mix van die twee manieren van aanpak een goede basis is." Verwend Bij welke club(s) hij uiteindelijk terecht komt, is natuurlijk nog koffiedik kijken. De deuren in Barcelona en Rotterdam-Zuid zullen in ieder geval wijd open staan, weet hij. „Ik ben als voetballer wel zo ver wend geweest dat ik alleen daar wil werken, waar een goede basis is. Ik moet kunnen presteren, in een duik in het diepe heb ik geen zin. Een voordeel is dat ik niet zo nodig bezig móet blijven. (Hij be doelt dat hij financieel onafhan kelijk is, J.H.). Dat werkt natuur lijk een stuk prettiger." Hét affiche van het slotweek- einde van het WK atletiek in Athene is de marathon voor vrouwen (vandaag) en man nen (morgen). De vrees voor een slagveld is groot. Het is zo ongenadig warm in de Griekse hoofdstad, dat het ook in de ochtend onverant woord is om ruim 42 kilome ter hard te lopen. Oud-Euro pees kampioen (in Athene) Gerard Nijboer: „Voor de toe komst van de marathon in Nederland is het goed dat hier geen landgenoot mee doet." Door Maurice Ambaum Athene Zwervers zoeken beschutting onder kartonnen dozen, op straat is het 's middags opvallend rustig en winkels verdienen kapitalen met de verkoop van frisdrank. Het is warm in Athene, over dreven warm zelfs. Sinds de start van het WK atletiek is het kwik blijven stijgen. In de Griekse hoofdstad werden gisteren waarden van ruim 37 graden celcius gemeten. En daar blijft het niet bij, zo wordt gemeld. Griekse meteorologen verwachten dat het vandaag en morgen bijna 40 graden wordt. Als de vrouwen vanochtend om acht uur Griekse tijd - zeven uur in Nederland - van start gaan, is het in Athene al zo'n 25 graden. Tegen de tijd dat de finish in zicht komt, is het kwik gestegen tot bij na 30 graden. Onverantwoord, vindt Ge rard Nijboer, de Nederlandse bonds coach marathon en wegatletiek. En Nij boer kan het weten. De nationale re cordhouder (2.09,01) werd in 1982 Euro pees kampioen in Athene. „We startten destijds om vijf uur 's middags. Het was ook toen ongelooflijk warm. Achteraf vind ik het een wonder dat er geen do den zijn gevallen. Het was door de hitte en de uitlaatgassen een martelgang. Ik heb de hele race achter een bus gerend. Een heel hoge bus, waarvan de uitlaat pijpen op mondhoogte zaten. Ik dacht: dat is de bus voor de journalisten. Maar later bleek dat de persbus daar nog voor zat. Het was gewoon een stadsbus, die ook naar het centrum van Athene moest en dus maar meereed." Nijboer werd direct na zijn gouden race geveld door kramp. „In beide benen had ik heel erge kramp. Ze hebben me op de grond moeten neerleggen en moeten los schudden. Al mijn tenen zaten onder het bloed. Dat had te maken met de slechte coördinatie door de uitdroging. Ik kon alleen nog maar mijn lichaam voorover buigen en lopen. Mijn voeten waren de volgende dag twee keer zo dik als nor maal. Ik heb twee weken gestrompeld, het heeft zeker vijf maanden geduurd, voordat ik weer fatsoenlijk tempo training kon doen." Nijboer heeft ook blijvende mankementen overgehouden aan de martelgang door de ver schroeiende hitte. „Mijn voorvoeten zijn doorgezakt bij die marathon. Sindsdien moet ik steunzolen dragen, het is nooit meer goed gekomen." Bondscoach Nijboer is een fel tegenstan der van marathons die in hitte worden gelopen. „De KNAU heeft overwogen om marathons te verbieden als het meer dan 25 graden is. Maar de bond kan hoogstens adviseren, niet verbieden." Op internationale toernooien wordt de marathon de laatste jaren vroeg in de ochtend afgewerkt. Ook vandaag en morgen in Athene. „Maar ze beginnen nog veel te laat," oordeelt Nijboer. „De lopers vertrekken om acht uur. Dat had eigenlijk het tijdstip van de finish moe ten zijn, gezien de hitte. Ik vind het on verantwoord. Toen ik in september 1982 liep, werd mijn lichaamstemperatuur hoger, maar zakte de temperatuur bui ten omdat het avond werd. Nu stijgt én de temperatuur van het lichaam én van de lucht. Ik verwacht een slagveld, er zullen veel atleten de finish niet halen. Voor de toekomst van de marathon in Nederland is het goed dat hier geen landgenoot loopt. De deelnemers zullen vele maanden en misschien nog wel lan ger de naweeën voelen." Trainer Haico Scharn fungeerde in 1982 als illegale drankpost voor Nijboer. Scharn is zich daarna gaan verdiepen in het lopen on der extreme hitte en kwam tot verras sende conclusies. „Na het EK in Split in 1990 en het WK in Stuttgart drie jaar la ter hebben zeer veel marathonlopers die op die toernooien goed presteerden, nooit meer hun top gehaald. Daaruit blijkt dat extreme hitte tijdens het lopen van een marathon fataal is voor het con tinueren van topprestaties. Ik denk dat door het grote vochtverlies de zouthuis houding van het lichaam en het hormo nensysteem voor altijd is verstoord. Mis schien dat de atleten nog één keer top kunnen zijn, maar daarna is het over. Kijk maar naar Bert van Vlaanderen. Brons in Stuttgart, daarna nog één keer een superdag in Rotterdam. Maar ver der? Ik denk niet dat het nog iets wordt met hem." Volgens Scharn moeten atle ten die een marathon in extreme hitte hebben gelopen, zeker een half jaar rust houden om hun lichaam tijd te geven om te herstellen. „En dat is juist het pro bleem. Lopers die een medaille wonnen, zagen hun marktwaarde stijgen. Zij Gerard Nijboer wint de marathon op de EK van Athene in 1982. foto anp konden veel geld verdienen in de mara thons in het najaar. Dus trainden ze door. Goed voor de beurs, funest voor het lijf."

de Stem | 1997 | | pagina 9