Ontslagen bij pompen langs grens Keuken kopen? Week uitstel nachtregime Schiphol I lil KLM Wilt u een heerlijke lokker of een eerlijke prijs? destem Dieselen populairder dan autorijden op gas Schiphol kan drukste dag goed aan Randstad zoekt topsporters (m/v) ti mm Keuken Kampioen NCB neemt 'oogstverbod1 Sas van Gent erg serieus tr randstad k R. FASSAERT B.V. gespecialiseerd in nieuwbouw Vliegen deze winter duurder Zesde plaats Marko Koers Omzet bezwijkt onder accijns Bruidspaar zit poos vast in lift Benzine wordt maandag weer 2 ct goedkoper 1800.000 baby's m Noord-Korea in levensgevaar' v/ Het huwelijk zit in de lift Op zoek naar werk DE STEM heeft vandaag ruim 230 vacatures Maak er werk van 1 wsmmmmmm Z bfmmm ;vm I j .'«i: .w;w I M~-+ LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 137e JAARGANG Terug in de tijd met Elvis en Dries PAGINA ZONDAG MIN./MAX 16/30 Tropisch Gisteren was het met 31 graden de warmste dag van deze zomer. Ook in het weekeinde is het zonnig en zeer warm, daarna is er kans op onweer. ïr>$ Dutchman .V KLM :^yv^pÊS8»»^ De naar verwachting drukste dag van het jaar op Schiphol is voorspoedig verlopen. Ongeveer 110.000 passagiers stapten in of uit een vliegtuig op de Amsterdamse luchthaven. Er waren geen grote vertragingen. Het merendeel van de reizigers ging richting Portugal, Griekenland en de Canarische Eilanden. Behalve de gewone lijnvluchten stegen tweeënzestig chartervliegtuigen op. De luchthaven ver werkte ongeveer 120.000 Üagagestukken. FOTO ANP 4 Zie Randstad personeelsadvertentie verderop in deze krant. Sjiek de Friek: Dame Grandeur en Jean d'Orange voor de KINDEREN. DrfegplfD TV8 Brabant brengt Brabant in beeld, iedere avond! k PROJECTONTWIKKELING Vraag vrijblijvend onze gratis catalogus op: met 20-tal typen woningen Zoutestraat 176a Hulst 0114-311299 DE STEM 4 KATERNEN De Binnenkrant A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Beurs A5 Economie A6 Sport B1 t/m B3 Zeeland Cl t/m CA Weekend Dl t/m D4 Gids Cl RTV-programma's £2 E3 kleintjeskrant staan. De luchthaven moét be perkende maatregelen opleggen, omdat de minister Schiphol een brief vol eisen heeft gestuurd. Per 1 augustus heeft het vliegverkeer op Schiphol al 85 procent van de toegestane lawaaiproductie voor heel 1997 bereikt. Schiphol is ongelukkig met de beperkende maatregelen. Maar, zo zei Schiphols advocaat, als niet was ingegrepen zouden de problemen veel groter worden en zou de minister het vliegveld ge deeltelijk op slot doen. 'Een potje zwartepieten', noemde de advo caat de beweringen van Martin- air en de andere maatschappijen, dat Schiphol helemaal het recht niet heeft om nachtstarts te ver bieden. De maatschappijen we zen naar elkaar waar het ging om het maken van de meeste herrie, en naar 'politiek Den Haag' dat eerder had moeten ingrijpen. Martinair was, zei Schiphols ad vocaat, zelf een van de hoofdver antwoordelijken voor de ontstane situatie en het aanscherpen van het beleid: door de vele vertraag de starts en landingen in de nacht met haar lawaaiige 747's. De chartermaatschappij moest zolang maar de nachtvluchten een half uur uitstellen tot 6 uur, of vervroegen. Of desnoods stille re vliegtuigen charteren. Waar 1n0q0225" lllll ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1997 Ronald Koeman leeft het liefst in de luwte PAGINA Verzekeraar boos op Samen Beter PAGINA Village Scaldia heet al 'rampenpark' PAGINA Chip nieuw wapen in strijd tegen fietsendieven PAGINA Door Rinze Brandsma Haarlem - Schiphol mag nog geen streng nachtregime in voeren om lawaaiige grote vliegtuigen tussen 23.00 en 6.00 uur aan de grond te hou den. Voorlopig krijgen Mar tinair en luchtvrachtmaat schappijen als El Al en Polar Air een week uitstel. De president van de Haarlemse rechtbank heeft dat de luchtha ven gistermiddag in een tussen vonnis bevolen. Ook de minister van Verkeer en Waterstaat moet gedogen, dat de maatschappijen komende week nog volgens de bestaande vluchtschema's 's nachts moeten kunnen blijven starten en landen. Volgende week vrijdag zal de Haarlemse rechtbank-president mr. J. du Pon definitief vertellen of Schiphol het recht heeft beper kende maatregelen in te voeren. De luchthaven had met ingang van afgelopen nacht startverbo den willen opleggen voor 'wide- body'-vliegtuigen van lawaaiige types. Een Boeing 747 vol vakantiegan gers van Martinair zou daardoor vanmorgen om kwart over vijf zijn getroffen. EI Al Cargo zou vannacht om drie uur de eerste 'verboden' vrachtvlucht hebben Schiphol - Winterreizen naar sneeuw en zon zullen het komende seizoen een stuk duurder zijn als gevolg van de sterk gestegen dollar. De toerist moet rekening houden met een prijsstijging van 1 a 2 procent (winter sport in Europa) tot 9 pro cent (Amerika en Canada). In de hogere reissom is wel de brandstoftoeslag verrekend. Dat voorspelt Travel Unie, Nederlands grootste organi sator van reizen. De voor spelde prijsstijging is het sterkst op verre bestemmin gen als Amerika, Canada, Australië/Nieuw-Zeeland en het Caribisch gebied. gehad. Martinair had tegen Schiphol een kort geding aange spannen, waar zich El Al, Polar Air, het vracht-afhandelingsbe- drijf Aero Ground Services en de vereniging van luchtvracht- transporteurs Atan bij voegden. Schiphol maakte gisteren in de Haarlemse rechtszaal duidelijk met de rug tegen de muur te Athene-Mar- ko Koers heeft bij de WK atletiek in Athene in de finale van de 800 meter genoegen moeten ne men met de zesde plaats. Het eindschot van de Nederlan der, die lang aan de staart van de groep liep, was niet sterk genoeg voor een po diumplaats. Het goud kwam volgens verwachting terecht bij de in Denemarken wo nende Keniaan Wilson Kip- keter. Laurens Looije (polsstok hoogspringen) en Pieter van der Kruk (discuswerpen) haalden de eindstrijd niet. ZIE VERDER SPORT-BI EN B2 Van onze verslaggevers Breda - Verschillende pomphouders in de grensstreken hebben ontslagvergunningen aangevraagd voor hun personeel. Volgens woordvoerders van hun belangenverenigingen Bovag en BeTa begint de accijnsverhoging, die vijf weken geleden werd inge voerd, zijn tol te eisen. Van onze correspondent Roosendaal - Het zal je maar ge beuren: je moet om twaalf uur op het gemeentehuis zijn om te trou wen, en je blijft op weg daarnaar- toe steken in de lift. Het overkwam gistermorgen een Roosendaals stel. De bruidegom in spé had zijn aanstaande bruid opgehaald in het Koosendaalse Tolbergcentrum. Gespannen stapten ze tegen half elf met twee familieleden en de bruidsfoto graaf in de lift. Voor de vierde etage begaf die het echter. De brandweer moest eraan te pas komen om het kwintet uit de be narde positie te verlossen. De vijf zaten zo'n twintig minuten vast. De bevrijders keken vreemd op toen uit de lift een bruid in vol ornaat stapte. Het gezelschap moest zich haasten om op de af gesproken tijd voor de ambtenaar van de burgerlijke stand te ver schijnen. Rotterdam (anp) - Met ingang van maandag daalt de prijs voor alle soorten benzine twee cent. De prijs voor diesel blijft onge wijzigd. Gisteren stegen de prij zen nog respectievelijk vier en één cent. Marktleider Shell heeft geen slui tende verklaring. „De internatio nale productnoteringen zijn gis teravond gaan dalen en dat zette vanmorgen door. De markt doet wat hij wil," aldus een woord voerder. Een liter Euro ongelood host maandag f 2,26. Super onge lood komt uit op f 2,31 en super riet loodvervanger gaat f 2,38 kosten. De eerste ontslagaanvragen voor pomphouders komen volgens een woordvoerder van BeTa (de be langenvereniging voor twaalf honderd benzinepomphouders) uit de grensstreek met Duitsland. „Maar ongetwijfeld komen er binnenkort ook aanvragen uit de Belgische grensstreek. Daar is het namelijk even erg. Omzetda lingen van 30 tot 40 procent zijn door niemand op te brengen." Kamerdebat De BeTa wil echter eerst het Ka merdebat over de accijnzen af wachten. „Want er zijn zekere aanwijzingen dat de Tweede Ka mer de accijnsverhoging, die haar door het kabinet door de strot is gewrongen, wil gaan terug draaien," aldus BeTa-regiobe- stuurder J. Haagen uit Baarle- Nassau. „Maar als dat niet lukt, komt het gegarandeerd zover dat we ontslagen moeten aanvra gen." Drama Het landelijk BeTa-bestuur be stookt de Haagse politiek deze weken daarom met schriftelijke verzoeken en aansporingen. „Want anders vallen er straks veel slachtoffers in beide grens streken. Als de politiek niet in grijpt, wordt dit een drama." Regiobestuurder Haagen durft zelfs de voorspelling van een vol ledige kaalslag langs de grenzen aan. „In een 8 kilometer brede strook zullen dan in drie a vier jaar alle tankstations verdwenen zijn." VERVOLG OP BINNENLAND - A3 Door Tilly van Uffelen Breda - Bij het afrekenen van een volle tank benzine zal menig automobilist de laatste weken hebben gedacht: kan ik niet be ter op diesel of gas gaan rijden? Cijfers geven aan dat diesel de slag ruimschoots lijkt te winnen. Nu de benzineprijzen blijven stij gen - op de aangekondigde daling van twee cent voor aanstaande maandag na - rijst de vraag of het aantrekkelijk wordt om de benzi- ne-auto in te ruilen voor een gas- of diesel-exemplaar. De Stichting Autogas Nederland berekent het zogeheten omslag punt, het aantal kilometers dat je per jaar moet rijden wil diesel of gas aantrekkelijk worden. „Dat omslagpunt verandert niet direct als de brandstofprijs een week daalt of stijgt. Wij rekenen met een gemiddelde van de afgelopen drie jaar," legt R. Snel van de stichting uit. Volgens Snel is de prijs van gas en diesel net als die van benzine afhankelijk van de prijs van de dollar en van vraag en aanbod. „Zo wordt gas in de winter vaak wat duurder, omdat dan de vraag toeneemt." Het omslagpunt voor lpg-auto's is dit jaar wel een stuk lager ge worden, omdat de overheid de belasting voor auto's met gas heeft verminderd. Autogas ver liest echter terrein, reclamecam pagne én gunstigere accijns ten spijt. Diesel doet het daarentegen steeds beter, blijkt uit cijfers van de RAI. Dat terwijl het omslag punt voor diesel hóger ligt dan voor gas. „Het imago van de dieselauto is de laatste jaren sterk verbeterd. De motoren zijn beter en sneller geworden, de aanschafprijs aan trekkelijker. Daar komt bij dat de prijs van diesel de afgelopen jaren redelijk constant is geble ven, terwijl de gasprijs wel wat toegenomen is. Daarbij kost een lpg-tank je bagageruimte, en gaat een dieselmotor gemiddeld langer mee," aldus een woord voerder van de RAI. (ADVERTENTIES) «f* Schiphol eerder deze week uit legde dat de maatregelen weinig gevolgen zouden hebben voor de passagiers en vooral op vracht vluchten sloegen, benadrukte Martinair dat de vakantiegangers wél de dupe zouden worden. „Schiphol doet maar wat om te proberen haar gezicht naar bui ten overeind te houden. Een een zijdig door Schiphol opgelegd startverbod is niet op de wet, maar op drijfzand gebaseerd. En daar kan een 747 niet op starten en landen," aldus de advocaat van Martinair. De advocaat namens de staat was de eerste en enige die wees op de reden van de beperkende maatre gelen: de enorme overlast voor de omwonenden. De nachtelijke la- waainormen voor de Zwanen- burgbaan zijn bijvoorbeeld nu al overschreden. De rechtbank-president zei een week nodig te hebben om een de finitief oordeel te hebben in het lastige probleem. Hij wees er wel op dat hij daarmee niet vooruit loopt op zijn eindoordeel. Van onze verslaggevers Hulst/Sas van Gent - Voorzittei J. IJsebaert van de NCB-kring Zeeland, neemt de waarschuwing van de provincie Zeeland oir voorlopig geen gewassen van ak kers in de grensstreek bij Sas var Gent te oogsten erg serieus. Wel vindt IJsebaert dat de pro vincie de extra kosten moet ver goeden die agrariërs moeten ma ken om de oogst uit te stellen oi gewassen tijdelijk op te slaan. IJsebaert zei dat gisteren in reac tie op de media-berichtgeving over de ersntige bodemverontrei niging in Zelzate. De boeren in dt grensstreek oogsten nu voora, graan. Volgens IJsebaert zijn zij zekei bereid de richtlijnen van de pro vincie te volgen en de oogst (voorlopig) uit de handel te hou den. Maar hij vindt wel dat de provincie dan ook duidelijk moet zijn over de inhoud van de richt lijnen. De NCB heeft tot nu toe alle informatie uit de media moe ten halen. ZIE OOK ZEELAND REGIO - C1 (ADVERTENTIE) (mt* meegeven: de een geeft duizenden guldens korting ■a en de ander geeft pats- boem zomaar inbouw- apparatuur weg. Maar waar gaat 1 nou uiteindelijk om? i ver- n en dan 2500 gulden korting t is geen kunst. Keuken Kampioen zegt: 'Eerlijk duurt het langst'. En geeft u gewoon netto prijzen waar de anderen niet van terughebben, gprfjjjt é&rf KAATSHEUVEL- Amerikastraat 14, industrieterrein 'de Kets', vrijdag koop avond, tel. 0416-283 282. MIJDRECHT: Nijverheids-weg 17c, industrieterrein, vrijdag koopavond, tel. 0297-273 838. Vork (dpa/afp) - Zeker 800.000 zuigelingen in Noord- Korea lopen het risico de win ter niet te halen. Door het grote gebrek aan voed sel in het noodlijdende Aziatische tend kan een lichte aandoening al Jot de dood leiden. Deze waarschuwing uitte Carol Bellamy, het hoofd van Unicef, kinderorganisatie van He Ver enigde Naties, gisteren in New rk. Een Unicef-delegatie heeft onlangs Noord-Korea bezocht. Na de overstromingen van 1995 en 1996 lijdt het land nu onder grote droogte die opnieuw de njstoogst bedreigt. Noord-Korea kan niet meer zonder buitenland se hulp. Het aantal kinderen dat een ern stig tekort aan voedsel heeft, is gens Bellamy de afgelopen riaanden drastisch gestegen. Ze- 0' 80.000 kinderen zijn zwaar ondervoed en worden nu al direct na hongerdood bedreigd. Uw abonnementskeuze is; een proefabonnement van 6 weken voor 31»- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* D Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Adres: w Postcode:Plaats: Telefoon:..7.Bank/Gironr: Handtekening: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda 1 De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. V S;

de Stem | 1997 | | pagina 1