EC positief over aanpak varkenspest Jaar gevangenisstraf geëist tegen Hakkelaar-kroongetuige Karman Slachtoffer gezocht Spice Girls tussen kruidenmix en worst Tilburger na doden zoontje niet vervolgd Charters wijzen 'voorkeursplan' Jorritsma af Mobiliteit tot goed gebruik van Suriname: 'Bevel tot arrestatie is tijdbom' BINNENLAND A3 'Ingrijpen niet nodig' Koffer met kunstgebitten gestolen Christine Barker Decorations Kerkstraat 107-113 Sprang-Capelle Groot oproer in Cura§aose gevangenis JSTUS 1997 A2 Ittannië en Ierland: In I Wales en het zuiden lid meer zon en droog, lordwesten juist meer Ig en enige tijd regen, Imperatuur flink uit- van een graad of 16 west-Schotland tot 27 Ik in het zuiden van Luxemburg: Vrij zon- J-oog. Middagtempera- leveer 27 graden, bn Midden-Frankrijk: l naar vrij zonnig weer len in Bretagne of de ^ïog kans op een lokale met maxima rond ankrijk: Overgang foog weer met flinke I perioden. Warm, bijna |0 graden of meer. Zonnige perioden en een enkele regen- of Ibui. Maxima uiteenlo- In een graad of 25 aan tot meer dan 30 in het and. Flinke perioden met j daarnaast kans op een stevige regen- of on- ui, met name in het Middagtemperatuur lopend van een graad of ha Coruna tot rond 35 in nenland. Jsche Eilanden: Afwisse- |n en wolken en kans op buien, misschien met Middagtemperatuur E net boven 25 graden. Ica en Ibiza: Veel zon en last een kleine kans op kale regen- of onweers- liddagtemperatuur op- I tot ruim 30 graden. Perioden met zon en in de noordelijke helft bp enkele buien, ook met Ir. Nog steeds warm met ha van tegen de 30 gra- J het noorden tot 35 plaat- Jin het zuiden, fenland en Kreta: Vrij maar in het noorden bewolking en soms een of onweersbui. Aan de |maxima rond 30 graden, nwaarts warmer. Op de Iche Zee een stevige noor- ke wind. bland: Flinke zonnige pe- |n; vooral in het oosten een |e kans op een regen- of ïersbui. Middagtempera- Irond of boven 25 graden. |serland: Geleidelijk meer vooral ih de oostelijke Ions eerst nog een regen- of kersbui. Middagtempera- J tussen 25 en 30 graden. |enrijk: Nu en dan zon ook enkele buien, soms I onweer. Middagtempera- I ongeveer 25 graden. DE STEM I I I I I VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1997 Sc -7? -t) ^sterdam (anp) - Officier van justi tie mr. M. Witteveen heeft gisteren een jaar gevangenisstraf (waarvan de helft voorwaardelijk) geëist tegen de 52-jarige Ad Karman, 'kroongetuige' ;nhet proces tegen Johan V. alias De Hakkelaar. Karman stond terecht wegens zijn nauwe betrokkenheid bij het drugssyndicaat van Hakkelaar, dat vanaf 1988 vele tien duizenden kilo's Pakistaanse hasj over de wereldzeeën smokkelde. Hij sloot in 1995 een overeenkomst met het Openbaar Mi nisterie, nadat hij was uitgeleverd door Frankrijk. Daar was Karman gepakt met circa 140 kilo hasj. De deal kwam erop neer dat hij belas tende verklaringen zou afleggen tegen de top van de Hakkelaar-organisatie, terwijl het OM ervoor zou zorgen dat hij voor zijn eigen aandeel in de zaak niet meer de ge vangenis in zou hoeven, ook al zou de rechtbank hem een celstraf opleggen. Karman, die door het leven gaat als be schermde getuige, was niet aanwezig bij het proces. Ook heeft hij geen advocaat meer. De rechtbank heeft de zaak bij ver stek behandeld. Eerder deze week heeft de voormalig garagehouder aan de rech- ter-commissaris laten weten dat hij er 'al- Ie vertrouwen' in heeft dat officier Witte veen een 'genuanceerd requisitoir' zou houden. De rechtbank, onder leiding van mr. M. Mastboom, toonde zich kritisch ten aanzien van de deal tussen het OM en Karman. Vooral het feit dat de getuige de overeenkomst zonder bijstand van een advocaat heeft gesloten, was het college een doorn in het oog. Karman liep daar door een groter risico dat hij zich zou bin den aan een 'wurgcontract', waarvan hij de gevolgen nauwelijks kon overzien. Dat hij die gevolgen niet heeft overzien blijkt uit de opmerking die Karman on langs tegen de rechter-commissaris maakte. Hij heeft spijt van de deal. „Ik leid nu een geïsoleerd bestaan. Had ik dit allemaal geweten, dan had ik mijn mond gehouden en die paar jaar uitgezeten. Nu heb ik levenslang." Ook officier Witte veen is niet trots op de deal. Hij en zijn collega Teeven, beiden verantwoordelijk voor de vervolging van de Hakkelaar en de zijnen, menen echter geen andere keus te hebben gehad. Karman zou zonder hun toezeggingen niet over de brug zijn geko men. En Karman was destijds hun enige handvat om topcrimineel Johan V. voor de rechter te krijgen. Volgens Witteveen is de uitspraak van de rechtbank 'bepa lend voor de effectiviteit' van een over eenkomst met een crimineel. Het college doet uitspraak op 21 augus tus. Den Haag/Brussel (anp) - De Europese Commissie neemt geen extra maatregelen tegen Nederland voor het uitbreken van var kenspest in Hoonhorst (Overijssel). Het Permanent Veterinair Comité (PVC) van de Commissie zag gis teren geen aanleiding voor een verscherpt regime of voor export- beperkende maatregelen, nu de pest een nieuwe provincie heeft bereikt. Het PVC, samengesteld uit deskundigen van de vijftien Eü-lidstaten, kwam in Brussel bijeen voor een reguliere vergade ring. Het comité sprak echter ook opnieuw over de varkenspest in Nederland. De Europese partners oordeelden uiteindelijk positief over de rigoureuze aanpak die Ne derland hanteert in de aanpak van de pest. In diplomatieke kringen in Brussel heerst intussen enige nervositeit, doordat Nederland er maar niet in slaagt de varkenspest Harmeien (anp) - Een 37-ja- rige Italiaanse vakantiegan ger is gisterochtend vroeg in Harmeien bestolen van zijn koffer met kunstgebitten. De gebitten vertegenwoordigden een waarde van 5000 gulden. De Italiaanse familie lag in haar camper op een parkeer plaats langs de A12 te slapen toen een aluminiumkoffer met zo'n 25 gebitsprotheses uit de wagen werd ont vreemd. De Italiaan, tandarts van beroep, had de modellen meegenomen om in een labo ratorium in Zeist te laten on derzoeken. onder controle te krijgen, terwijl er bijvoorbeeld in België géén nieuwe uitbraken zijn. Nederland kreeg er daarentegen gisteren weer een geval bij, waardoor het totale aantal nu op 368 komt. En kele diplomaten vrezen dat Brus sel uiteindelijk strengere maatre gelen, zoals een exportverbod voor varkensvlees, zal afkondigen als de situatie verslechtert. Spanje meldde overigens gisteren ook twee nieuwe gevallen van varkenspest. Na een vondst in Portugal van antistoffen in slacht- varkens afkomstig uit Spanje, openen de Spaanse autoriteiten in samenwerking met de Europese Commissie een onderzoek naar il legale vaccinaties. Al langere tijd gaan er geruchten dat Spaanse varkenshouders illegaal hun die ren inenten. Het ministerie van Landbouw in Nederland kon nog geen verkla ring geven voor het overslaan van de varkenspest van de Gelderse regio Toldijk naar het Overijsselse Hoonhorst. Bij het in Toldijk uit voorzorg geruimde bedrijf, dat in contact stond met Hoonhorst, was eerder géén varkenspest geconsta teerd. Burgemeester Heere van Zelhem besloot gisteren na veel vijven en zessen dat het popcon cert van Normaal zaterdag in buurtschap Velswijk gewoon door kan gaan. De eerste burger wilde eigenlijk een andere locatie vin den omdat de concertgangers van Normaal de pest mogelijk zouden verspreiden. Elke concrete aan wijzing daarvoor ontbreekt echter en na advisering door de veteri naire dienst kunnen de fans hun geliefde boerenrockband nu ge woon in Velswijk begroeten. Niet alledaags, brandweerlieden in een graanveld. Samen met de politie zocht de Veendamse brandweer gisteren naar een tweede slachtoffer van een ongeval. De bestuurder van de gecrashte auto was op eigen kracht uit het wrak gekropen en verklaarde dat hij een passagier had gehad. De zoekactie in het graan leverde niets op. FOTO WFA (ADVERTENTIE) Engelse Tuinmeubels, Italiaanse houtstokparasols en vele andere exclusieve tuintoebehoren ver afgeprijsd Amsterdam (anp) - De platenhandel verdient het zout in de pap niet met de nieuwste single van de populaire meiden groep Spice Girls. Step to Me zal namelijk uitsluitend bij grootgrutter Albert Heijn verkrijgbaar zijn. Pepsi-Cola contracteerde de Spice Girls voor een groot scheepse reclamecampagne en trok daarmee ook de platendis- tributie naar zich toe. In de week van 11 tot en met 16 augustus staat het schijfje, een maxi-cd met vier mixen van het nummer, bij alle AH-filialen in een 'cd-stortbak'. Het ding kost 3,95, mits je drie 1,5-literfles- sen fris koopt. De nieuwe Spice Girls tussen de kruidenmix en de knakworsten? „Belachelijk", vindt Jeroen de Ruiter van de Amsterdamse platenmegastore Fame en ook zijn collega Ewald van Liempt van platenzaak Van Leest in Eindhoven begrijpt er niets van. „Het lijkt me erg ver warrend voor de consument." Verkoopmanager Da Silva van het platenimperium Free Record Shop vindt het 'bepaald niet leuk' dat de single van de popu lairste meidengroep van dit mo ment niet in zijn zaken komt te liggen. „Maar we kunnen er wei nig aan doen. De Spice Girls hebben een exclusief contract met Pepsi." Overigens kan Da Silva zich niet voorstellen dat de campagne werkt. „Het publiek dat je wilt bereiken komt nooit in de super markt. Er is wel eens eerder zo iets gedaan met een single van Rob de Nijs. Die liep voor geen meter." Pepsi Cola Nederland daarentegen rekent volgens marketing manager Bas Stroe ken op een doorslaand succes. In totaal zullen er 150.000 singles aan AH worden uitgeleverd. De fans worden gelokt met spotjes op Radio 538 en via een poster campagne. Abri-exploitanten Publex en Mediamax- verwach ten een run op deze affiches en hebben alvast 1100 exemplaren laten bijdrukken. Eén ding is zeker: de single komt niet in de Mega Top 100 omdat AH niet is aangesloten op het systeem en omdat de prijs onder de drempel blijft. Van onze verslaggeefster Breda/Tilburg - De 30-jarige Tilburger die in de nacht voor Ko ninginnedag zijn 2-jarig zoontje doodde, is ontslagen van rechtsvervolging. ueiu japuo ja;eM 's>(U!| pueif 'I^W //as p/eees// op zN p/P /c/é/Jts se pp ae/rrts ■ZE&T-'P. Van onze verslaggevers Den Haag - De Nederlandse chartermaatschappijen op Schiphol zien niets in het voorkeursbeleid dat enkele Duitse luchthavens voeren voor 'eigen' vliegtuigen. Minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) maakte deze week bekend dat ze mogelijkheden zoekt om Nederlandse toestellen op Schiphol een voorkeursbe handeling te geven. Daarbij ver wees ze expliciet naar de vlieg velden van Düsseldorf en Frank furt, die dat al geruime tijd doen. Toestellen van maatschappijen die deze luchthavens als thuis basis hebben mogen later landen dan vliegtuigen van andere maatschappijen. Op de luchtha ven in Düsseldorf geldt tussen 23.00 en 6.00 uur een landings verbod. Voor eigen maatschappijen is dat verbod twee uur korter, na melijk van 24.00 tot 5.00 uur. Vertraagde charters kunnen daardoor toch in Düsseldorf lan den en hoeven niet uit te wijken naar andere luchthavens. De Nederlandse chartermaat- Verkeerstoren Schiphol FOTO ANP schappijen vinden die regeling niet ver genoeg gaan. Transavia vindt dat charters eigenlijk dag en nacht op Schiphol moeten kunnen landen. Martinair wijst erop dat vertragingen makkelijk kunnen oplopen, waardoor toe stellen alsnog zouden moeten uitwijken naar andere luchtha vens. El Al sluit zich aan bij het kort geding dat Martinair tegen Schiphol heeft aangespannen. Net als de chartermaatschappij wil ook EL Al dat de beperkin gen voor nachtelijke vluchten worden opgeschort. Het kort ge ding dient vandaag in Haarlem. Bij de Commissie Geluidhinder Schiphol zijn in het tweede kwartaal meer klachten dan ooit gemeld. De commissie verwacht in heel 1997 boven de 200.000 klachten te komen, tegen 135.000 vorig jaar. Het tweede kwartaal telde 42.500 klachten, afkomstig van ongeveer 7.000 mensen. In de eerste drie maanden van dit jaar kwamen er 32.000 telefoontjes binnen van bijna 6.000 personen. Steeds meer klagers wonen in gebieden die relatief ver van Schiphol afliggen. Tien procent van de telefoontjes komt uit het gebied direct rond Schiphol, de rest uit plaatsen daar omheen. Wel is hij veroordeeld tot plaat sing in een psychiatrisch zieken huis voor een jaar. De man ver keerde in een ernstige psychose en was dus volkomen ontoereke ningsvatbaar toen hij met een kussen zijn kind liet stikken. De uitspraak is conform de eis van de officier van justitie. W. van der Putten, advocaat van de verdachte, zal geen hoger be roep instellen. „Wat mijn cliënt en ik erg belangrijk vinden, is dat hij inderdaad ontslagen is van rechtsvervolging wegens dood slag, maar dat hij tegelijkertijd is vrijgesproken van moord. De rechtbank is ervan overtuigd dat er van voorbedachten rade abso luut geen sprake kan zijn ge weest." De eerste zorg van de advocaat is nu dat zijn cliënt zo snel mogelijk wordt opgenomen in een psychia trisch ziekenhuis. Van der Put ten: „Ik hoop dat niet gewacht wordt tot de twee weken voorbij zijn waarin nog in hoger beroep kan worden gegaan. We proberen hem zo snel mogelijk opgenomen te krijgen, liever vandaag dan morgen. Mijn cliënt wil dat zelf ook. Ik denk overigens dat de ergste klap voor hem nog komt als de film terugkomt. Hij zal moeten leren met die beelden om te gaan. Pas dan kan hij werken aan zijn herstel." De moeder van de veroordeelde Tilburger is ervan overtuigd dat hij nog steeds niet beseft dat hij zijn eigen kind heeft gedood. „Hij realiseert zich inmiddels wel dat zijn zoontje er niet meer is. Hij mist hem verschrikkelijk en heeft veel verdriet. Had hij maar vier maanden eerder in Jan Wier op genomen kunnen worden. Dan had deze verschrikking voorko men kunnen worden en was hij nu misschien al bijna beter ge weest." Tijdens de rechtszitting, vorige week donderdag, hadden zowel de rechter, als de officier van jus titie als de advocaat vraagtekens bij het gegeven dat de Tilburger en zijn familie in de weken voor het drama meermalen om geeste lijke hulp hadden gevraagd en dat artsen en instanties daar niet op in waren gegaan. Willemstad - Tussen de drie- en vierhonderd gedetineerden in de Curagaose gevangenis Koraal Specht zijn gisteren in opstand gekomen. Vrijwel de gehele inboedel werd kort en klein geslagen, terwijl muren tussen de cellen in met de grond gelijk werden gemaakt. Bewakers losten schoten om de oproerkraaiers rustig te krijgen, echter zonder resultaat. De oproerpolitie heeft het com plex omsingeld, maar had tot gisteravond laat nog geen actie ondernomen. Niet uitgesloten wordt dat tot bestorming van het complex wordt overgegaan. Het oproer is vermoedelijk ont staan naar aanleiding van de nieuwe bezoekregeling, die afge lopen maandag in werking trad. (ADVERTENTIE) De Mitsubishi Space Runner. Meer ruimte vanaf 44.995,-. Typisch een auto voor levens genieters met ruime opvattingen. De Space Runner is stan daard voorzien van airco en airbag. Comfortabeler kunt u niet rijden. In een tijd waarin voetbal-vedetten de status van half god ver overstegen lijken te hebben, is er in Nederland nog zoiets als de kelder van het betaalde voetbal. Daar houden zich clubs op waarnaar niemand komt kij ken en spelers op wie zelfs geen lokale handtekeningen- jagertjes wachten. Wat niet wil zeggen dat die spelers geen ambities heb ben. Wellicht met het idee 'Wat Kluivert kan, kunnen wij ook' hebben vier spelers van het altijd weer lastige Telstar in een auto seks gehad met één vrouw. De vier zijn inmiddels ontslagen, maar rond het voorval heerst nog veel onduidelijkheid. Vast staat volgens mij wel dat de vrouw niet voor de status van de spelers geval len is. Daarvoor is Telstar te onbeduidend. Het salaris van dergelijke semi-profs laat waarschijnlijk ook geen betaalde seksuele uitspattingen toe. Gedwon gen seks lijkt tot de mogelijkheden te behoren. Mogelijkerwijs zijn de spelers op gedachten gebracht door Canal+ dat voetbaluitzendingen immers laat vol gen door een fikse portie harde porno in de late uurtjes. Er hoeft bij wijze van spreken maar twee keer een half uur verlengd te worden of het bolle blote hoofd van Kees Jansma wordt de ether uit gedrukt door nog weel deriger vormen. Is het dan verwonderlijk dat die voetballertjes die ver verwijderd zijn van het beschaafde niveau van de NV Eredivisie, scoringsdrift verwarren met paringsdrang? MERIJN BINNENLAND KORT Scherper toezicht op discriminatie Rijswijk - Het Openbaar Ministerie wil de blik op discriminatie en racisme verscherpen. De politie moet van alle klachten en aan giften proces-verbaal opmaken, tenzij de officier van justitie an ders oordeelt. Dit staat in de vernieuwde Richtlijn Discriminatiezaken, vastge steld door het College van Procureurs-Generaal (pg's). De richt lijn is per 1 september van kracht. Politie rolt drugslijn op Haarlem - De politie in Haarlem heeft samen met de Fiod en de Koninklijke Marechaussee een drugslijn tussen Nederland en Ve nezuela opgerold. Er zijn zestien mensen aangehouden. Er is twaalf kilo cocaïne in beslag genomen. De politie startte begin dit jaar een onderzoek, nadat er aanwij zingen waren dat een organisatie in Venezuela 500 kilo cocaïne naar Nederland wilde smokkelen. Op 23 maart werden de eerste koeriers op heterdaad betrapt op Schiphol. Iedere koerier had vier kilo harddrugs bij zich, verstopt in flessen shampoo. Kritiek op jacht Hoge Veluwe Arnhem - De stichting Faunabescherming uit zware kritiek op het jachtbeleid in het Nationaal Park Hoge Veluwe. Volgens woordvoerders van Faunabescherming voert de directie van het Nationaal Park een beleid dat in strijd is met de richtlijnen van het ministerie van landbouw. „Er vinden verboden druk- en drijfjachten plaats en er wordt wild afgeschoten zonder dat daar afschotvergunningen voor zijn verleend", aldus een woordvoerder Adjunct-directeur B. Snijders van het Nationaal Park Hoge Ve luwe reageert gelaten op de aantijgingen. „Dat Faunabescher ming actie voert, zijn we gewend in Nederland." Tolken soms onbetrouwbaar Den Haag - Uit een rapport van het Interregionaal Recherche team Noord- en Oost-Nederland blijkt dat sommige tolken con tacten onderhouden met criminelen. Het komt voor dat zij ondervraagden beïnvloeden of informatie doorspelen naar criminelen. Sinds februari studeert een werkgroep van het ministerie van Justitie op middelen om de kwaliteit van de tolken te verbeteren, zoals landelijke registratie en een gedragscode voor politietolken. Tolken die werken voor de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) hebben al zo'n gedragscode. Landelijke registratie biedt de politie de mogelijkheid om een 'zwarte lijst' aan te leggen van tol ken die in de fout gaan. De werkgroep komt aan het eind van dit jaar met aanbevelingen. Man verdrinkt in Veluwemeer Horst - Een 30-jarige inwoner van Ermelo is gisteren verdronken in het Veluwemeer bij Strand Horst. De man dook rond vier uur het water in. Getuigen zagen hem even later onder water verdwij nen en niet meer boven komen. Zij alarmeerden de politie, die een uitgebreide zoekactie startte. Duikers van de brandweer vonden de man uiteindelijk in het meer. Hij was in een vaargeul terechtgekomen en meegesleurd met de stroming. Hij werd sterk onderkoeld naar het ziekenhuis gebracht. Daar overleed hij enkele uren later. Schiphol (anp) - De Surinaamse minister van Financiën Mung- ra heeft gisterochtend namens de Surinaamse regering het In- terpol-arrestatiebevel tegen Bouterse een tijdbom genoemd. Bel gratis voor informatie of proefrit: 0800-0383. verwijderingsbijdrage, kosten rijklaar maken, af Sassenheim. Wijzigingen voorbehouden. ir Multigarantiellnter-Euro Service. Imp.: MMSN B V.. (0252) 26 61 IJ. „De relatie is al zo broos en als je dan zo'n signaal afgeeft, betekent dat dat Nederland de betrekkin gen wil bevriezen", aldus de be windsman. Mungra zei namens Bouterse te spreken, maar die liet even later zelf in een reactie weten 'de si tuatie op een rationele manier' te zullen behandelen. Wijdenbosch gaf verder te kennen dat de rela tie tussen zijn land en Nederland moet blijven bestaan. De Suri naamse president nam daarmee duidelijk afstand van zijn minis ter van Financiën. Otmar Rodgers, leider van het Nieuw Front, de grootste opposi tiefractie in het Surinaamse par lement, heeft Bouterse gisteren opgeroepen te reageren op het in ternationaal opsporingsbevel dat tegen hem is uitgevaardigd. De parlementariër vermoedt dat de Nederlandse Justitie nu over meer materiaal dan vroeger be schikt om een rechtszaak te be ginnen. „Er moet hoor en weder hoor worden toegepast en Bou terse moet nu aan het woord ko men", zegt Rodgers in het avond blad De West. Woensdag werd bekend dat In terpol een internationaal opspo ringsbevel heeft uitgevaardigd tegen de voormalig opperbevel hebber van het Surinaamse leger. Bouterse, die tegenwoordig 'Ad viseur van Staat' is, zou zich in het verleden hebben schuldig ge maakt aan cocaïnehandel. CDA-Kamerlid Hillen vindt dat het arrestatiebevel veel te laat komt. Hij meent dat de Neder landse overheid zich te slap' heeft opgesteld tegenover Bou terse. Het was al heel lang be kend dat Bouterse betrokken was bij cocaïnesmokkel, zei Hillen gisteren voor de NCRV-radio. De reactie van de Surinaamse re gering noemde hij 'belachelijk'. „Als het land serieus wil worden genomen, „moet het geen misda digers in de top zetten", aldus Hillen. ZIE OOK A4-COMMENTAAR

de Stem | 1997 | | pagina 3