Bouw Village Scaldia over maand hervat Shoppen in de polder 'Exploitatie dagrecreactie op Braakman afhankelijk van speelhal' ZEELAND POLITIE RAPPORT DESTE 'Genetisch bewerkt maïs mag niet in eten mensen komen' Kruising Guido Gezellelaan in Terneuzen scoort slecht DE STEM ZEELAND Arrestaties na drugscontrole rond Terneuzen Openluchttheater Muzikaal Uur Beiaardconcert Brisk Jazz in 't Park Lappies Passie Aanhouding Betrapt bij vuurtje stoken Snelheidscontrole Te veel gedronken Inbraken WEEKENDDIENSTEN Wandeltweedaagse Twee eeuwen Spatburgundei VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1997 Q Van onze verslaggever Terneuzen - De directie van recreatiecentrum Braakman in Hoek wil een speelhal reali seren met zo'n twaalf behen digheidsspelen. Een dergelij ke hal wordt mogelijk ook in gericht in subtropisch zwem paradijs Scheldorado in Ter- neuzen. Directielid Verpale maakte dat gisteren kenbaar. „Na het seizoen gaan we overleggen met het ge meentebestuur over onze plan nen. Een speelhal is voor ons no dig om de exploitatie van het zwembad en de speeltuin rond te krijgen. Daarnaast moeten we meegaan met de tijd." Of de speelhal er daadwerkelijk komt is nog maar de vraag. De gemeente staat vooralsnog niet toe dat er op het recreatiecen trum 32 behendigheidsspelen mogen staan. De gemeenteraad bepaalde onlangs het maximum op twintig van dergelijke appara ten. De familie Van den Bosch, de ei genaar van zowel de Braakman als van Scheldorado, meent ech ter dat er 32 behendigheidsspelen nodig zijn voor een gezonde fi nanciële exploitatie en voor een stuk animatie voor de gasten. „Behendigheidsspelen zijn enorm in ontwikkeling. Wij zien het als recreatiesector als een enorme te kortkoming als we deze trend niet kunnen volgen." De directie wil de speelhal reali seren in de hal van het onlangs aangekochte Ador Sport. „Mo menteel staan twintig spelen in de kantine. Deze kunnen we niet verplaatsen omdat anders de ex ploitatie van de kantine in gevaar komt. Vandaar dat we het ver zoek om uitbreiding doen." Toen de discussie omtrent het maximum aantal spelen op de Braakman werd gevoerd schreef de directie een brief met de me dedeling dat de dagrecreatie wordt gesloten als de gemeente de 32 behendigheidsspelen niet toestaat. Het buitenzwembad, de speeltuin en de zonneweides zijn dan alleen nog maar beschikbaar voor de mensen die op de cam ping staan. Verpale beschouwt dit standpunt niet als een dreigement. „Het is nog slechts een optie. Kijk, als we niet over voldoende behendig heidsspelen mogen beschikken kunnen we de begroting van de dagrecreatie niet rond krijgen. En dan moet je bepaalde beslis singen nemen. Ik verwacht Overi gens dat we er met de gemeente wel uitkomen. Het gaat immers om behendigheidsspelen en niet over kansspelen. Kansspelen ko men er bij ons niet in. Wij willen gewoonweg met de tijd meegaan. Een speelhal past daar prima in." Van onze verslaggeefster Hoofdplaat - De bouw van vakantiepark Village Scaldia in Hoofdplaat wordt in september dit jaar hervat. Na de bouwvak zullen drie projectontwikkelaars een contract ondertekenen, dat hen bindt aan de bouw van 61 huisjes. De overige negentien woningen worden opgeleverd door Elander Properties BV uit Amsterdam. Elander is een bevriende relatie van de oorspronkelijke planuit voerder René Coltof. Curator H. den Hollander wil de namen van de drie projectont wikkelaars nog niet noemen. „Pas als de handtekeningen zijn gezet, kom ik hiermee naar bui ten. Ik ben in elk geval blij dat na de vakantie de knopen worden doorgehakt en dat in september wordt begonnen met de bouw van de tachtig vakantiehuizen." In het park staan inmiddels 65 huisjes waarvan er dertig worden verhuurd aan vakantiegangers. De tachtig woningen die er nu bij komen, zullen volgens de curator in dezelfde stijl worden gebouwd. „Voor de uitvoering van de twee de fase van Village Scaldia is de zelfde architect aangetrokken als voor de eerste fase. Het is dus niet zo dat je straks allerlei verschil lende stijlen door elkaar gaat zien omdat andere projectont wikkelaars het nu hebben over genomen. Wel zullen de huizen voor een lager bedrag worden verkocht dan de 350.000 gulden die er tot nu toe voor werd ge vraagd. De drie ontwikkelaars hebben met name flink gesleuteld aan het prijsconcept en zijn daar goed uitgekomen. In het najaar wordt eindelijk weer begonnen met bouwen en de verwachting is dat het park in de tweede helft van volgend jaar is afgebouwd." De malaise rond Village Scaldia begon twee jaar geleden. De twee grootste aandeelhouders kregen ruzie waardoor de bouw stil kwam te liggen. Door de Vereniging van Huisei genaren werd onder meer een kort geding aangespannen en een deel van het park werd failliet verklaard. VERVOLG VAN VOORPAGINA ZEELAND De kruising Guido Gezel- lek traat/Zuidlandstraat ih Ter- neuzen is de onveiligste plek in die plaats. Hier vonden de afge lopen drie jaar alles bij elkaar 38 verkeersongevallen plaats. Daar bij vielen drie ziekenhuisgewon den en vier lichtgewonden. Het kruispunt staat op de vierde plaats in de Top 30. De andere plaatsen zijn rijksweg 61/Tractaatweg/Guido Gezel- lestraat (9e met 26 ongevallen), Guido Gezellestraat/Rotonde Driewegen (14e met 23- ongeval len), rijksweg 61/Haarmanweg (15e met 21 ongevallen), rijksweg 61/Brug Sluiskil (16e met 21 On gevallen) en Alvarezlaan/Kats- polderlaan/Rooseveltlaan (18e met 21 ongevallen). Op de laatstgenoemde twee krui singen vielen echter minder slachtoffers. ROV-secretaris A. Lodder wijst er bovendien op dat drie van, de zes locaties in Terneuzen ook bo ven gemiddeld scoren in het aan tal slachtoffers. Het Zeeuwse ge middelde ligt op vijf. De Guido Gezellestraat (7), Rijksweg 61/Tractaatweg/Guido Gezel lestraat (6), Rijksweg 61/Haar manweg (13) scoren daar alle maal hoger. Op alle dertig 'black spots' sa men vielen van 1994 tot en met 1996 in totaal twee doden, 48 zie kenhuisgewonden en 97 lichtge wonden. Van het totaal aantal verkeersdoden en ziekenhuisge wonden in Zeeland vond 1,6 pro cent respectievelijk 4,5 procent plaats op de Top 30 locaties. Van onze verslaggeefster Terneuzen - Politie, marechaus see en douane hebben gistermid dag en gisteravond in het kader van het project Houdgreep een drugscontrole gehouden tussen Terneuzen en de grens Zelzate. Er werden ongeveer honderd voertuigen gecontroleerd, voor namelijk Franse en Belgische. Dertien mensen zijn aangehou den, zes Belgen en zeven Fransen. In totaal zijn honderd gram wiet en dertig gram hasj in beslag ge nomen. Twee Fransen zitten in de cel. Zij hadden een flinke hoe veelheid harddrugs bij zich. Van onze verslaggever Terneuzen - 'Geld a.u.b in het kistje', staat met rood viltstift geblokletterd op een geplastificeerd papier. Op het zelfgetimmerd plateau met het bord 'Te Koop' - al van verre te zien - staan bakjes met pruimen. Voor wie trek heeft: een guldentje kosten ze. Wie door de Zeeuws-Vlaamse polders rijdt, komt ze bij boer derijen vanzelf tegen. De bord jes met 'Te Koop', in alle soor ten en maten. Met daarbij - af hankelijk van bedrijf en seizoen - wat zakken aardappels, zak ken met uien of een boeket bloemen. En afhankelijk van de snelheid waarmee de voorraad in de schuur slinkt, verschijnen er nieuwe borden. Aan de kant van de weg staan producten let terlijk voor het grijpen, een bordje of briefje vermeldt de prijs en de klant wordt vriende lijk verzocht het verschuldigde bedrag achter te laten in een kistje of bekertje. Maar eerlijke waar kweekt blijkbaar eerlijke klanten. De groep boeren (en tuinders) die zich met hun producten vers van het land rechtstreeks tot de consument wenden, groeit snel. 'Shoppen in de polder', noemt de Zeeuwse afdeling van de Ne derlandse Bond van Platte landsvrouwen de groeiende verkoop van verse èn verwerkte boerderijproducten. Deze titel heeft de afdeling ook meegegeven aan de speciale 'fietstas-gids', een handzaam boekje met meer dan 130 adres sen in de Zeeuwse polders. Van puur Zeeuws appelsap, via zui velproducten, perenstroop, fruit, trosanjers, vleespakket ten en knoflook tot compleet gevulde picknickmanden. Een zak met tien kilo piepers 'van 't Ailand' kost een tientje. De zak met vier kilo uien een rijksdaalder en de verse schar releieren per tien eveneens een riks. Het geld in de brievenbus aub. 'Vers, verrassend en veel zijdig shoppen in de polder', juicht de fietstasgids. En: 'Inte ressant voor inwoners en toe risten. Dit is fietsen met meer waarde.' „Wie de boer kent en zijn be drijf heeft gezien, die geniet meer tijdens de maaltijd," weet een inwoner van Terneuzen die al jaren in de polder winkelt. Want de boer, die verkoopt FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE doorgaans niet alleen zijn zak met aardappelen, maar ook zijn verhaal. Want sommige bedrij ven koppelen aan hun 'winkel tje' ook een rondleiding over het bedrijf. Want de boer ver telt graag over zijn werk. De fietstadgids is te verkrijgen bij de Nederlandse Bond van Platteland- vrouwen, Cereshof 4 in Goes. Het gidsje kost 2,50. Het Toeristisch Bureau Zeeuws-Vlaanderen in Ter neuzen heeft adressen van boerde rijen en fruitteeltbedrijven opgeno men in de gids 'Zeeuws-Vlaanderen in een notendop'. De vakantieperiode leent zich voor openluchttheater. In Ant werpen wordt reeds jarenlang de tuin van het Rubenshuis ge bruikt om opmerkelijke produc ties voor te stellen in augustus. Dit jaar is dit 'De Soldaat-Fac teur en Rachel' van Arne Sie ren s, gespeeld door Theater Zuidpool. Het stuk speelt aan het front in de oorlog '14-'18. Louis en Rachel vertellen. Over de kleine mens in de grote oor log. Over de vertwijfeling en de sluimerende hoop. Over de dood en de zucht naar liefde. Het ge sprek is een getuigenis. Van 12 tot 31 augustus van dinsdag tot zondag in het Rubenshuis, aan vang 21.15 uur. Kees van Eersel, cantor-organist van de Grote Kerk in Goes ver zorgt het derde Muzikale Uur in de serie orgelconcerten in de Cuyperskerk in Sas van Gent. Het wordt een bijzondere uitga ve omdat Van Eersel de bezoe kers tot kort voor aanvang het concert in de gelegenheid stelt om een thema op te geven. Aan het einde van zijn recital zal hij improviseren op de gegeven the ma's. Het blokfluitensemble Brisk. Van Eersel studeerde in Rotter dam, Utrecht en Parijs en is naast organist ook beiaardier en dirigent van kamerkoren. Hij behaalde internationale prijzen op orgelconcoursen. Het Frans georiënteerde programma in Sas begint met de Suite Gothique van Bolmann. Daarna vertolkt Kees van Eersel werken van Saint-Saëns, Pierné, Franck en Hendrik Andriessen. Vrijdag 8 augustus, aanvang 20.00 uur. De Vlissingse Stadhuistoren biedt morgenmiddag gastvrij heid aan beiaardier Freek Bak ker. Hij studeerde beiaard aan de Nederlandse Beiaardschool en is sinds 1984 stadsbeiaardier van Nijkerk. Daarnaast is hij beiaardier van Harderwijk en Hilversum en muziekdocent aan twee scholen. Bakker speelt een programma van Vlaamse (E. Uten) en Nederlandse (J. Mas- sen) beiaardwerken. Hij eindigt met twee Meezingen van Ivanici en Strauss en een improvisatie op 'In een Blauw geruite Kiel'. Zaterdag 9 augustus, van 15.00 tot 16.00 uur. In het kader van Musica Fland- rica spelen vier musici: Marjan Banis, Alide Verheij, Jantien Westerveld en Bert Honig, die samen het vernieuwend en breed georiënteerd ensemble Brisk vormen het zesde Zomeravond concert aan Zee. Het is het eerste recital van de nieuwe serie Mu sica Flandrica arrangementen: een toeristisch historische uit stap, diner en concert. De leden van Brisk studeerden allen aan het Sweelinck-conser- vatorium en specialiseerden zich bij Frans Brüggen. Het kwartet speelt werken uit de renaissance en barok, maar ook hedendaagse composities. De musici spelen op instrumenten van de Engelse bouwer Adrian Brown. In de NH kerk in Groede wordt een pro gramma met vooral Engelse mu ziek (Fayrfax, Lloyd, Dowland, Locke) gepresenteerd met uit stappen naar Bach (Contrapunc- tus uit Kunst der Fuge) en Mo zart (Tema con Variazioni) en hedendaagse composities van Ford en Tsoupaki. Woensdag 13 augustus, aanvang 20.30 uur. Omdat er te weinig evenementen werden georganiseerd waarbij de hedendaagse Belgische jazz een kans krijgt, besloot de Dienst Feestelijkheden van de stad Gent drie jaar geleden om daar verandering in te brengen. Zo ontstond 'Jazz in 't Park', een reeks lunch-concerten in de zo mer, die nu aan zijn vierde editie toe is. De concerten vinden plaats in het Zuidpark in Gent. Vanaf dit jaar zijn er niet alleen lunchcon certen, maar ook avondconcer ten. Vandaag vinden de eerste plaats. Het lunchconcert wordt verzorgd door het Charles Loos - André Donni Quartet. Deze for matie behoort tot de Belgische top. De sax van Donni leeft zich uit in alle stijlen van de jazz en de blues. Pianist Loos begeleid de reeds tal van internationaal bekende solisten. Het kwartet wordt volgemaakt met Bas Cooymans (bas) en Luc Vanden- bosch op drums. Het avondcon cert wordt verzorgd door het Laurent Blondiau Quintet, een nieuwe groep met een volledig eigen repertoire. Vrijdag 8 augustus, 12.00 en 20.30 uur. In de publieksruimten van ver pleeghuis De Stelle in Oostburg is momenteel een tentoonstelling te zien van quilts. De expositie is samengesteld door de Quilt- groep Lappies Passie uit Krim pen aan de IJssel. De groep toont vijfentwintig quilts, van zeer groot tot klein. Daarnaast zijn er driedimensionaal bewerkte eie ren te zien van Annie van de Wynckel-Minnaert uit Eede. Het gaat om eieren van struisvogels, nandoes en ganzen. De tentoon stelling wordt gecompleteerd door een collectie van twintig nostalgische schoolplaten, van onder anderen Jetses en Koek koek. Dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur. (Tot eind september). Hulst - Een 18-jarige inwoner van Hulst werd gisterochtend aangehouden omdat hij van zijn werkgever, een bedrijf in Hulst, een buzzer had gestolen. De jongen heeft de diefstal be kend. j Retranenement - De politie be trapte gisternacht rond 24.00 uur tientallen jongeren die vuurtje aan het stoken waren in natuurgebied Het Zwin in Retranchement. Acht jeugdige vakantiegangers werden aan gehouden. De rest koos het ha zenpad in de donkere nacht. Alle acht kregen als gevolg van het lik-op-stuk-beleid eèn boe te van negentig gulden. Oostburg - In de Nieuwstraat in Oostburg hield de politie woensdag een snelheidscontro le tussen 14.45 en 20.00 uur. De controle vond plaats buiten de bebouwde kom. 2053 voertui gen passeerden de radar. Daar. van reden er 284 te hard. De hoogst gemeten snelheid was 154 kilometer per uur. Cadzand - Op de Ringdijk. Noord in Cadzand werd gister, nacht rond 3.30 uur een 18-ja. rige man uit Hulst aangehou. den. De bestuurder had te veel gedronken. De ademanalyse wees op 285 ug/1. De man kreeg een boete van 350 gulden en een rijverbod. Oostburg - Gisternacht werd ingebroken in twee woningen, een aan de Kreeft en een aan de Poolster in Öostburg. De da ders kwamen binnen door het breken van een raam aan de achterkant van de woningen. Een portemonnee met wat geld, een afstandsbediening van de televisie en giro/bank- pasjes en cheques werden mee- genomen. Gisterochtend werden de in- braken ontdekt. De politie stelt een onderzoek in. HUISARTSEN Aardenburg, Oostburg en Zuid- zande - Van vrijd. 17.30 u. tot maand. 8 u. dokter Jongsma, tel 0117-491466. Axel en Zaamslag - Van vrijd. 17 u. tot maand. 8 u. dokter Fraanje, tel 431244/ dokter Harskamp, tel 561666. Spreekuur spoedgevallen zonder afspraak: zat. 10.00-1Ö.30 en 17.00-17.30 u. zon. 11.30-12.00 u. Biervliet, Hoofdplaat en Dzendij- ke - Van vrijd. 18 tot maand. 8 u. dokter Slingerland, tel 0115- 481345. Breskens en Groede - Van vrijd. 17.30 u. tot maand. 8 u. dokter Bo- narius, tel 0117-371825. Spreek uur sat. en zond. om 11-11.30 u. en 17-17.30 u. Cadzand, Sluis, Retranchement en Zuidzande - Dokter J.P. De Me ijer, tel 0117-461366. Driewegen e.o. - Tot maand. 8 u. dokter Zwartele, tel 351280. Goes De Pijlers - De praktijk van dokter Buijs/Posthumus, Schut, Slager/Van de Werff wordt van vrijd. 18 u. tot zond. 19 u. waarge nomen door dokter Van der werf, tel .0113-227451; Spreekuur spoedgevallen zat. en zond. 10- 10.30 en 17-17.30 u. Goes - t)e praktijk van dokter Keizer, Kooiman, Oortman, Schruer, Van der Stoep en Thijs- sen wordt van vrijd. 17 u. tot zorid. 19 u. Waargenomen door dokter Schruer, tel 214373. Spreekuur spoedgevallen zat. en zond. 10- 10.30 en 17-17.30 u. Hansweert, Yerseke en Kruinin- gén - Van vrijd. 18.00 u, tot zönd.- 22 60 u. huisarts te Yerseke, tel, 573520. Spreekuur dringehdi vallen: lVll.15 en 17-17.15 Boodschappen zo mogelijk voor 10.00 uur. Krabbendijke, Waarde en Ril- land-Bath - Van vrijd. 18.00 u. tot zond. 22.00 u. dokter Constands, tel 501444. Spreekuur dringende gevallen 11.00-11.15 uur en 17.00- 17.15 uur. Boodschappen zo mo gelijk voor 10.00 uur. Hontenisse en Kloosterzande - Van vrijd. 17 u. tot maand. 8 u. dokter Helmers, tel 0114-681277 te Kloosterzande. Heinkenszand, 's Heer Arendsker- ke, Nieuwdorp en Wolphaartsdijk - De praktijk van de artsen Har ten, van Driel, Aarnoutse en v.d. Vlugt wordt van vrijd. 17.30 u. tot maand. 8 u. waargenomen door dokter Harten, tel 0113-561234. (boodschappen tussen 9 en 10 u.) Hulst, Clinge, Koewacht en St.- Jansteen - Van vrijd. 17 u. tot maand. 8 u. dokter Schulte en Dokter Roks, Grote Bagijnstraat 16, Hulst, tel. 0114-313131. Spreekuur spoedgevallen za en zo 11 en 17 u. op vermeld praktijk adres. Sas van Gent en Westdorpe - Van vrijd. 18 u. tot maand. 8 u. dokter Feyen, Stationsstraat 26, Sas van Gent tel. 0115-452525. Visites aanvragen, 9-10 u. Spreekuur uit sluitend vöor spoedgevallen: zat, om 10.00 uur op Bolwerk Oranje2. Sluiskil, Philippine en Hoek - Dokter Nijsten, tel 0115-441255. Spreekuur spoedgevallen zat. en zond. om 12 uur. Terneuzen - Van zat. 8 uur tot zond. 8 uur dokter Meijerink, tel 612324. Van zond. 8 uur tot maand. 8 uur dokter Hammer, tel 694000. Spreekuur ispoedgevallen sflZat.enzond.ll(^enfIJi}ufl. Van onze correspondente Den Haag/Kapelle - De opbrengst van de grootschalige prak tijkproeven, die het bedrijf DJ. van der Have bv uit Kapelle met genetisch gemodificeerde maïs wil uitvoeren in alle twaalf provincies, mag alleen nog maar voor onderzoek worden bruikt. Van der Have moet voorkomen dat de genetisch gemodificeerde maïs zonder onderzoeksdoel wordt geconsumeerd door dieren. Rechter Bakker van de Raad van State in Dén Haag heeft dat be paald. Eind vorig jaar kreeg Van der Have van het ministerie van VROM verguninng om her en der in Nederland in het totaal 1500 hectare grond te beplanten met genetisch gemodificeerde maïs. Het gaat hier om maïs, die door de genetische rhodificatie niet meer bezwijkt aan blootstelling aan het bestrijdingsmiddel glufo- sinaat-ammonium. Deze werkza me stof zit ondermeer in de on- kruitverdelgef met de merknaam Finale. De tachtigjarige Lily Eijsten en J. van der Meulén Uit Amsterdam spanden een spoedprocedure aan bij de Raad van State waarin zij schorsing eisten van de aan Van der Have verleende vergunning. Zij zijn bevreesd voor onvoorzie ne gevolgen als genetisch gemo dificeerd materiaal ongecontro leerd in voedselketens terécht komt. Rechter Bakker heeft nu laten blijken de vrees van de twee Am sterdammers ten dele te delen. Hij gaat niet zo ver dat hij Van der Have het experimenteren met genetisch gemodificeerde maïs wil verbieden. Onderzoek mag, vindt hij, maar verder moet het niet gaan. De rechter heeft zelfs bepaald dat boeren, die gemodi ficeerde maïs van Van der Have ontvangen om er mee te experi menteren, schriftelijk moeten verklaren dat de melk en het vlees van hun dieren niet voor menselijke consumptie beschik baar wordt gesteld. De rechter mist onderzoeken waaruit zou kunnen blijken dat dë door de twee Amsterdammers gevreesde schadelijke gevolgen redelijkerwijs kunnen worden uitgesloten. „Bij die stand vat zaken had VROM de gevraagde vergunning niet mogen zonder daarin een voorschrift op te nemen, waarin wordt dat de producten, afkomstig dieren, die met de maïs zijn voerderd, niét voor mensel consumptie beschikbaar moget komen. Het argument dat eert een vergelijkbare vergunning verleend, welke inmiddels onher roepelijk is geworden, doet daar aan niet af," vindt de rechter. Van der Have heeft tot slot aangevoerd dat eenzelfde maïs- ras in Canada na toetsing door de autoriteiten tot de markt is toe gelaten. Ook daarvan is rechter niet onder de indruk geraakt. Terneuzen - De eerste beach- sport-wandeltweedaagse, juli een succes, krijgt op dins dag 19 en woensdag 20 augus tus een herhaling. In samenwerking met de wandel sportvereniging WIK (Willen Kunnen) biedt de Zeeuwse Sportraad (groepen) vijftigpluS' sers en iedereen die mee wil wan delen dan nogmaals de kans om afstanden van vijf of tien kilome ter te lopen. Een superconditie en veel inspanning worden niet ge vraagd. Met een paar wandel schoenen en een goed hume® kan iedereen deelnemen. De tochten starten in Dishoek om 18.00 uur vanaf de Pannebarvat Zeelandcamping Dishoek en voe ren langs zee, strand en duinen- Men kan kiezen voor een 5 of 1" kilometer. Onderweg wordt een verfrissing aangeboden. Elke deelnemende groep ontvangt effl herinnering. Individuele deelne mers krijgen een attentie r" naar huis. Voor inschrijving informatie: Zeeuwse Sportraad M. Reijnders, of WIK, J- la B>v Door Hein Sluijter Eerlijk gezegd zou ik het no den hebben. Had de rode voor mij op tafel stond, in e proeverij gezeten, dan was loos de fout ingegaan. Deze een complete, aangename v Hooguit zou mijn neus mij hebben, dat ik te maken ha druivenras Pinot Noir. Je k houtrijping ruiken. De herk Frankrijk kunnen zijn. Ma goed Chili of Zuid-Afrika. Bij mijn proefnotities staat doodleuk: 'Zou grappig zijn blind te laten proeven in N Zijn neus was nog wat in maar bood duidelijk aardbei en wat kersen. De volle ha droge smaak met zachte loofde een leven van zeker tie wijn had nog het meest we goede, ietwat lichte Bourgo geboortegrond is ongewoon. Wijn 4 is namelijk een Dui Duitse wijn zie je nog maar h en vaak is de kwaliteit van dat hij kennelijk alleen zijn 1 ten bekoort. Maar deze wijn bazingwekkend. Hij kwam ui Het was een wijn uit het d Ahr. Ahrwijn bestaat al sinds 268 tus, maar is in Nederland o ment onbekend. Hij komt v bij en toch zullen de meeste ders er nooit van gehoord he wijnstokken groeien op nog kilometer van Breda. Bij w spreken, bij Maastricht de ho je benier. Alleen zij die recer rist het dal hebben bezocht misschien met deze wijn kt maakt. De Ahr stroomt kronl tamelijk woest van west naa mondt uit in de Rijn, vlak on en Bad Godesberg. Op de steile hellingen van he rende, vaak nauwe en roi groeien aan weerszijden weli ruim twee eeuwen lang ov< blauwe druiven waar per trac wijn van gemaakt werd, maai was tot voor kort voor zeker 9 zoet, vaak goedkoop, slecht van kleur en aangepast aan van de doorsnee-Duitser en v kritische toeristen die hier met zo'n half miljoen neerstri voor de wijnwereld onbe slobberwijn, waar zoveel als i gelijk was, van geproducee Rommel dus. Wijn 4 echter be aan de Ahr een absoluut ke bereikt. De ogen gingen mij open in ht che Weinbaudomane Marie het hart van dit wijngebied, c Ahr. Marienthal was ooit eei van de Augustijnen en wer< gesticht vanuit het Zuid-L Rolduc. De kelders zijn nog i liggen vol eikenhouten vaten Directeur Wolfgang Frisch e meester Lorentz Jacoby lie hun rode wijnen proeven die nationale concoursen vast en ge ogen zullen gooien. Niet al 4 viel op, ook de andere. Stuk prachtige Ahrwijnen nieuwe 4 was alleen de beste. Dat was een Ahrweiler Silberl de wijngaard Silberberg dus 1 torische stad Ahrweiler waar de dertiende eeuw daterende ren nog bijna geheel overeinc bleven. Het etiket vermeldd dat de wijn was gemaakt var Spatburgunder, een Duitse 1 voor de identieke Franse Pinc de druif van alle belangri Bourgognes. Het is vooral de burgunder die sinds kort glori maken is in dit deel van de Bo bliek. Ruim de helft van de he ermee beplant. En het wordt koste van andere, minder ede zoals bijvoorbeeld de Blaue ser die nu nog een aandeel va cent heeft en die overigens nie legal stamt. Verder las je op het etiket, da om een Auslese, een hogere dan de gewone. En in dat gev< dat het wettelijk verboden i dens de gisting te chaptalis suiker toe te voegen teneinde - alcoholgehalte te krijgen. Toe de wijn een natuurlijke hoeve

de Stem | 1997 | | pagina 14