'Federatie in Bosnië blijft overeind' Clinton: geen sorry voor slavernij Israël blijft hard tegenover Palestijnen Positie van Israël is na een jaar Netanyahu uitgehold n giftij» leden oek naar ol nodig' ussen al groeiende Dertig mensen overleven ramp op Guam Waarom moeilijk doen over zo'n makkelijk! mobiele telefoon? Unifïl-helikopter stort neer logie Utrecht: t oorzaak DËSTEM 11111 BUITENLANDDONDERDAG 7 AUGUSTUS 1997 A4 Tudjman en Izetbegovic beloven: Duitsers treden op tegen ultra rechtse muziek MM— KORT Opnieuw bergbeklimmers dood Mowlam eist snelle ontwapening IRA Khatami wil vrouw als vice-president Miljoenen buitgemaakt bij overval Londen DE STEM %UrM COMMENTAAR Wetenschap of gezondheid UGUSTUS 1997 tien bespuitingen in <je t een bestrijdingsmiddel e deskundigen komt uai e sterke lobby die land. rganisaties uitoefenen ij k Den Haag. Zo vindt de enorganisatie LTO Neder- et vanuit landbouwkundig nt niet acceptabel om een -"e groep middelen onmid. van de markt te halen, ndere oorzaak van het gc. an succes ligt volgens^ -deskundigen hierin, dat ereren van landbouwgif j„ ende mate een internatio- in het bijzonder Europese egenheid is: „Dat heeft tot 1 dat processen van besluit, ng langdurig zijn en vaalt ij het ambitieniveau van aagst vorderende land uit- 5» t Spring ichting Bevordering Milieu, maakt juist nu de balans dat het precies een genera ewel dertig jaar geleden is n Amerika het spraakma- boek Silent Spring (stille verscheen. Wereldwijd t die publicatie een discus gang over de gevaren 'jdingsmiddelen en de ogelijkheid om gewassen te ermen met alternatieve me s. f dat moment vloeide er ook onstante stroom medische 'ologische publicaties over erband tussen landbouwgif Iksgezondheid of ecosyste Het meest verontrustend n de onderzoeken die be ing hadden op het dalen van uchtbaarheid bij mannen isico op aangeboren afwij- n; en het uitsterven van oorten (met name roofvo- doordat het gif zich bij d._. seis via de voedselketen op- t. generatie lang breekt de sa- eving zich nu al het hoofd deze vraagstukken. Maar ltijd wil het de overheid niet en om het gebruik van land gif te beteugelen. coniveau ens de wetenschappers zijn beleidsmaatregelen nodig, de milieubelasting uitkomen een voor menseip en ecosyste- toelaatbaar risiconiveau, de eerste plaats moet het cipe van 'dTVêrVffller be- t' worden ingevoerd. Er zou forse 'milieuheffing' geheven ten worden op de productie et gebruik van landbouwgif, de andere kant zou milieu- ndelijke teelt bevorderd kun- worden, bijvoorbeeld door btw-tarief op biologische nten en fruit op nul te bren- nodig naar objectieve me- van vliegtuigverkeer rond schapswinkel Biologie van et aan harde cijfers waar- en worden gekoppeld. de Wetenschapswinkel blijkt rkeer effecten heeft op de ge- ohiphol welke gevolgen onder- latie tussen hoeveelheid geluid erde gegevens over geluidsbe- latting, aldus de Wetenschaps tudie naar onder meer de rela- n en gezondheidsnadelen. Al- :n voor- en tegenstanders vati ten moeten accepteren, udie naar de effecten van het luchthaven. Het Rijksinstituut in het kader van de Gezond- se onderzoeken uit. Die omvat- ïrkeer en aandoeningen aan de iet geboortegewicht van baby s ssen vertoont al jaren een Borst (Volksgezondheid) in rd. k daar wordt de discussie over derde-generatiepil als een ver- aring voor de oplopende curve :zien. e minister is niet van plal) euw onderzoek te starten. Ze iseert zich op cijfers van Stirne* (Stichting Medische Zwang®* hapsonderbreking), waaruit ijkt dat het percentage alloeht- ïe vrouwen dat een abortus on- rgaat sterk toeneemt. In de pe~ ode 1982-1992 is hun aandeel in een kwart naar ruim 40 pro nt gestegen. Door Bert Ummelen Washington - „Sorry lijkt het moeilijkste woord te zijn," zingt Elton John met droeve stem in een van zijn ballades. Tony Hall, Democratisch af gevaardigde uit Ohio, weet er van mee te praten. Dit voor jaar lanceerde hij het idee van een nationaal excuus aan de zwarte gemeenschap van de Verenigde Staten voor de ja- jen van slavernij. President Clinton, broedend op een passende invulling van zijn belofte werk te maken van betere raciale verhoudingen, voelde er wel voor. Het leek zo simpel: sor ry. Een klein woord, een groot ge baar. Gisteren maakte het Witte Huis echter bekend dat het plan voorlopig in de ijskast gaat. De president heeft het idee van een excuus voor de slavernij niet af gewezen, maar het staat niet bo venaan zijn agenda of die van zijn onlangs gevormde advies commissie voor de raciale betrek- Split (ap) - De Kroatische president Franjo Tudjman en Alija Izetbegovic, president van het Bosnische presidium, hebben gisteren in een gezamenlijke verklaring beloofd hun inspannin gen te verdubbelen om de drie jaar oude federatie van Kroaten en moslims nieuw leven in te blazen. De federatie, die niet echt van de grond wil komen, heeft de helft van het grondgebied van Bosnië in handen en vormt de tegenhan ger van de Bosnisch-Servische Republiek Srpska. Beide Balkan-leiders waren met vertegenwoordigers van de inter nationale gemeenschap, onder wie de Amerikaan Richard Hol brooke, bijeengekomen in de Kroatische havenstad Split. Hun eerste ontmoeting leverde geen concrete resultaten op, maar wel veel toezeggingen en beginselver klaringen. Vluchtelingen Tudjman en Izetbegovic stemmen in met het opzetten van gezamen lijke werkgroepen voor kwesties als de terugkeer van vluchtelin gen en economische samenwer king. Zij bevestigen daarnaast dat zij het Dayton-vredesak- koord uit 1995 zullen nakomen; dat wil zeggen dat zij zullen mee werken aan het opzetten en het functioneren van democratische instellingen in Bosnië-Herzego- wina. Bovenal bevestigen zij de integriteit, soevereiniteit en poli- Wiesbaden (ap) - De Duitse fede rale recherche (BKA) in Wiesba den heeft gisteren in heel Duits land invallen laten doen bij dis tributeurs en makers van skinheadmuziek, die neo-nazisti- sche idealen bejubelt en veelal grove, tegen buitenlanders ge richte teksten bevat. Er werden invallen gedaan in 16 bedrijven en 24 huizen met als doel de productie en verspreiding van cd's en cassettes te stoppen. Honderden cd's zijn in beslag ge nomen, naast grote hoeveelheden neo-nazistisch propagandamate riaal, wapens en munitie. Er wer den geen aanhoudingen verricht. Het BKA meldde dat het toene mende aanbod van rechts-extre- me muziek de reden is voor de in vallen. Aan de operatie is een lange voorbereiding voorafge- tieke onafhankelijkheid van Bos nië. De bijeenkomst kwam tot stand na druk van Washington, dat ernaar streeft het vredesak koord van Dayton ten uitvoer ge bracht te krijgen voordat de Amerikaanse eenheden in de SFOR-vredesmacht in het voor jaar van 1998 vertrekken. Hol brooke, de architect van het in 1995 gesloten akkoord, was sa men met Robert Gelbard, de spe ciale Amerikaanse gezant voor het voormalige Joegoslavië, naar Split gekomen om aan te dringen op vooruitgang. De Amerikaanse ambassadeur in Kroatië, Peter Galbraith, zei dat duidelijk is gemaakt dat de inter nationale gemeenschap 'geen pa pieren toezeggingen' wenst. „Wij willen actie." Algemeen wordt aangenomen dat de regering in Zagreb, die de Bosnische Kroaten steunde in de strijd, er eigenlijk op uit is het door Kroaten beheerde deel van Bosnië bij Kroatië zelf te voegen. Galbraith zei dan ook vooraf dat van Zagreb wordt verwacht dat het de Bosnische Soevereiniteit opnieuw bevestigt. Tegenwicht Kroatië staat onder toenemende internationale druk om de Bosni sche Kroaten ertoe te bewegen zich te houden aan het Dayton- akkoord, waarin onder meer staat dat alle partijen wegens oorlogsmisdaden aangeklaagde personen moeten overdragen en samen moeten werken in het ge zamenlijke bestuur van Bosnië. De Wereldbank en het Interna tionaal Monetair Fonds (IMF) hebben leningen aan het land op geschort. De Moslim-Kroatische Federatie, die in 1994 op Amerikaanse aan drang werd gevormd om een ein de te maken aan de een jaar lange oorlog tussen de twee partijen, had tot doel een tegenwicht te vormen tegen de Serviërs in Bos nië. Er zijn federale ministeries opgezet en er is een gezamenlijke politiemacht in het leven geroe pen, maar deze instellingen func tioneren nauwelijks en slechts een handjevol vluchtelingen is naar hun steden en dorpen terug gekeerd, waar zij nu een minder heid vormen. kingen, liet woordvoerder Me- Curry weten. De uitkomst kondigde zich al we ken aan in de vorm van verhitte commentaren. Niet alleen con servatief Amerika, met zijn hang naar een groots en trots verleden, wilde er niets van weten, ook voorlieden van de burgerrechten beweging hakten in talkshows en ingezonden krantenstukken in op het initiatief. Een lege geste, rie pen ze, een doekje voor het bloe den. De zwarte gemeenschap heeft geen behoefte aan woorden maar aan daden: beter onderwijs, betere economische kansen. Behalve gemengde gevoelens heeft Tony Hall aan zijn voorstel honderden brieven overgehou den. Veel daarvan hebben racis tische ondertonen of zijn ronduit racistisch. Zo schreef iemand dat de over heid zich moest verontschuldigen voor het feit dat ze zijn grootva der 435 slaven had afgepakt. Sommige schrijvers meenden dat Afro-Amerikanen de slavenhan delaren dankbaar moesten zijn. Anders hadden ze in Afrika geze ten. Weer anderen argumenteer den dat hun familiegeschiedenis in Amerika pas was begonnen toen de slavernij al lang was af geschaft. En iemand vond dat de VS met de dood van 350.000 Unie-soldaten in de Burgeroorlog al genoeg had gedaan. Hall, zelf blank en vertegenwoor diger van een overwegend blank kiesdistrict, is geschrokken van de reacties. „Als we zoiets eenvoudigs als sorry zeggen niet kunnen, dan hebben we nog een lange weg te gaan," zegt hij. Hij beseft dat het voorlopig niet van een excuus zal komen, maar betreurt niet dat hij met het idee gekomen is. „Het is iets waar ik persoonlijk in geloof, het is een morele kwestie voor mij. En het heeft een dialoog op gang ge bracht; dat is heel, heel belang rijk." De autoriteiten op Guam hebben de hoop opgegeven dat er nog overlevenden zijn van het ongeluk met de Boeing 747 van Korean Air lines. 30 mensen hebben de ramp overleefd; 27 passagiers en drie bemanningsleden. Van negenenzestig van de 224 omgekomen inzitten den is het lijk geborgen. Het vliegtuig stortte dinsdagavond laat in slecht weer neer op een oliepijplijn in het oerwoud, vijf kilometer van de luchthaven van Guam. Het brak in stukken en vloog onmiddellijk in brand. De meeste inzittenden waren Zuid-Koreanen, maar er vlogen ook twintig Amerikanen en een Japanse en Nieuw-Zeelandse passagier mee. Een van de passagiers was een politicus van een Zuid-Koreaanse oppositiepartij. Deskundigen van de Amerikaanse luchtvaartdienst NTSB zijn gistermidag begonnen met het onder zoek van de zwarte dozen van de verongelukte Boeing. Korean Airlines wijt het ongeluk aan het slechte weer en een falend vluchtlei- dingssysteem op het vliegveld van Guam, maar een woordvoerder van de Amerikaanse National Transport Safety Board noemt dat 'spe culaties'. foto epa Door Dora Rovers Tel Aviv - De Israëlische pre mier Benjamin Netanyahu heeft het Palestijnse bestuur gisteren op één lijn gesteld met Iran en Libië, regimes die terroristen steunen. Netanyahu zal de sancties die hij tegen de Palestijnen instelde, pas verlichten als de Palestijnse pre sident Arafat de terrein- de kop indrukt, zo zei de premier tijdens een bezoek van de Jordaanse kroonprins Hassan. „Als Arafat niet aan deze eisen voldoet, loopt het vredesproces gevaar," her haalde een onverzettelijke Neta nyahu, die voor het eerst met de nasleep van een ernstige aanslag is geconfronteerd. Volgens kroonprins Hassan is de jongste crisis tussen Israël en de Palestijnen zeer gevaarlijk, „We staan aan de rand van een ople ving van het geweld," aldus Has san, die aandrong op een einde aan de afsluiting van de Pales tijnse gebieden. Ook pleitte hij voor hervatting van de overdracht van belasting inkomsten door Israël aan de Pa lestijnen. De kroonprins ver klaarde het van het grootste be lang te vinden dat het wederzijd se overleg over veiligheidsvraag stukken spoedig op volle sterkte wordt hervat. De handdruk die Hassan en Netanyahu elkaar na afloop van hun besprekingen onder het oog van de camera's gaven, leek niet erg van harte. Hassan nam op het laatste moment de honneurs waar voor zijn broer, koning Hoessein. De hashemitische vorst vaardigde zijn broer en premier Abdul Salam af omdat hij het vermoedelijk niet erg kies achtte de Israëlische premier op dit mo ment te bezoeken. De Palestijnse minister en hoofd onderhandelaar Saeb Erekat foe terde op de strafmaatregelen. Volgens hem houdt Israël drie miljoen Palestijnen gegijzeld voor een aanslag die niet door in woners van het Palestijnse gebied is gepleegd. Het Palestijns be stuur zegt te hebben vernomen dat uit geld en kleding die bij de daders zijn gevonden, blijkt dat zij niet uit de Palestijnse gebie den afkomstig waren. De Ameri kaanse minister van Buitenland se Zaken, Madeleine Albright, bezoekt aan het einde van deze maand het Midden-Oosten, mits er op het punt van de veiligheid vooruitgang is geboekt. Albright verklaarde dat Arafat niet alleen in woord maar ook in daad moet laten zien, dat hij terrorisme aan pakt. De bestrijding van terrorisme is een van de basisprincipes van de akkoorden van Oslo. De Ameri kaanse bewindsvrouw herhaalde ook het standpunt van Washing ton dat de bouw van nieuwe ne derzettingen voor de Israëliërs weliswaar niet onwettig is maar wel het vredesproces ondermijnt. In Oslo is overeengekomen dat geen van de partijen zich hieraan schuldig mag maken. Volgens Netanyahu's adviseur, David Bar-üan, is de terreur ge start na de ondertekening van de Oslo-akkoorden. De recente aan slag heeft volgens hem dan ook niets te maken met de aanleg van een joodse wijk in Har Horna in Arabisch Oost-Jeruzalem. Kyriat Schmona (afp) - Een helikopter van de Unifil-vredesmacht is gisteravond neergestort in Zuid-Libanon. Daarbij zijn de vijf inzit tenden om het leven gekomen. De doden zijn vier bemanningsleden en een passagier. Het toestel stortte neer bij de stad Bint Jbeil binnen de Israëlische bezettingszone in Zuid-Libanon. In de zone patrouilleert de met Israël samenwerken de militie van het Zuid-Libanese leger (SLA). De Unifil-troepen van de Verenigde Naties controleren in Zuid-Libanon de bestandsakkoor den sinds 1979. Nederlandse troepen maakten van 1979 tot 1985 deel uit van de Unifil-troepenmacht. Bolzano - Een 19-jarige Duitser en een 52-jarige Italiaan zijn gis teren in de bergen van Noord-Italië verongelukt. De Duitser kwam om in de Dolomieten. Volgens de politie gleed hij op 3000 meter hoogte uit. De Italiaan kwam om op 2300 meter op de Ble- gier nabij Turijn, eveneens na te zijn uitgegleden over stenen. Bij een val van de Matterhorn kwam een Tsjech om het leven en elders in de Zwitserse Alpen vond een mountainbiker de dood. De drie Franse bergbeklimmers die sinds zondag worden vermist op de Mont Blanc, zijn vermoedelijk op ongeveer 3900 meter hoog te in een gletsjerspleet gevallen. Er is geen hoop dat de twee man nen en een vrouw nog in leven zijn. Belfast - De Britse minister voor Noord-Ierland, Mo Mowlam, heeft Sinn Fein opgeroepen te zorgen dat de IRA zich snel moge lijk van alle wapens ontdoet. Mowlam deed haar oproep na een ge sprek met vertegenwoordigers van de politieke vleugel van de IRA in Belfast. Mowlam sprak voor het eerst met voorzitter Gerry Adams en andere leiders van Sinn Fein, sinds de IRA op 20 juli een nieuw staakt-het-vuren afkondigde. Dat moet ertoe leiden dat Sinn Fein kan deelnemen aan de onderhandelingen over vrede in Noord-Ierland die op 15 september moeten beginnen. Teheran - Irans nieuwe president Khatami heeft gisteren voor het eerst in de geschiedenis van het land een vrouw aangezocht om als een van de tien vice-presidenten te fungeren. Het is de in de Vere nigde Staten afgestudeerde chemicus prof. Massumeh Ebtekar. „Haar benoeming is een dankbetuiging van de president aan allé vrouwen die hem gekozen hebben," zo verluidde in Teheran. De benoeming behoeft goedkeuring van het parlement, waarin de conservatieven in de meerderheid zijn. Londen - Overvallers hebben dinsdag bij Londen een geldwagen gekaapt en zijn er met miljoenen ponden vandoor' gegaan. Dat heeft de politie gisteren bekendgemaakt. De buit moet ergens tus sen de drie en zes miljoen pond liggen (tien en twintig miljoen gul den). Kort nadat de geldwagen het depot van het bedrijf Securicor had verlaten, sloegen de overvallers toe. De auto werd vervolgens naar een stille plek gereden, waar de overvallers de inhoud over laadden. ZIEKTE IS GEEN exact begrip. Van tal van aandoeningen is niet bekend hoe ze ontstaan, waar ze vandaan komen en nog minder hoe ze gene zen kunnen worden. Dat de patiënt, ook al kan geen arts of laborato rium enige lichamelijke afwijking vinden, toch lijdt, is voor de omge ving doorgaans voldoende om de zieke te ontzien. Niet echter voor de Centrale Raad van Beroep, het hoogste orgaan als het gaat om uitke ringen. Deze rechterlijke instelling heeft een 34-jarige ME-patiënt het recht op een WAO-uitkering ontzegd en wel omdat bij haar voor deze ver moeidheidsziekte geen 'objectiveerbare' lichamelijke oorzaak of afwij king gevonden kon worden. De uitspraak heeft tot grote onrust onder de ongeveer 17.000 lijders aan deze ziekte in Nederland geleid. Niet geheel terecht. Elk WAO-ge- val wordt immers apart onderzocht en beoordeeld en het is maar zeer de vraag of de zaak van de 34-jarige Venlose wel exemplarisch is voor alle ME-patiënten. De Raad heeft namelijk niet voor niets in zijn oor deel laten meespelen dat de vrouw, ondanks een ziekte die haar tot vrijwel permanente rust veroordeelt, in staat bleek tot' een energievre- tende reis naar een Derde-Wereldland. Anderzijds moet de uitspraak van de Raad ook niet al te licht opgevat worden. Het vonnis kan in de jurisprudentie aangewend worden en vandaar dat het goed is dat een aantal Kamerleden het voor ME-pa tiënten opneemt. Het Landelijk Instituut Sociale Verzekeringen stelt in een van zijn richt lijnen dat het niet de bedoeling is van de WAO om 'cliënten' uitte slui ten, omdat er voor hun klachten geen geneeskundige verklaring be staat. De uitspraak van de Centrale Raad lijkt daarmee in strijd en als die prioriteit verkrijgt boven de, door het kabinet nu nog als eerste aanwijzing beschouwde, LISV-richtlijn, dan staan naast ME- ook een groot deel der psychiatrische patiënten er slecht voor. Dat is nooit de bedoeling geweest van de wetgever en het is daarom van groot belang dat er duidelijkheid komt. Niet de medische wetenschap moet de norm zijn, maar de gezond heidstoestand van de patiënt. hoor Paul de Schipper SOMS MAKEN vrienden het je moeilijk om vriend te blijven. Israël heet al lang bijzonde re banden te hebben met Nederland. Het duurde in Nederland dan ook wat langer dan elders eer we ervan doordrongen waren dat Palestijnen mensen waren en niet alleen ter roristen die vliegtuigen kaapten. Na veel bloedvergieten leek het mooi te worden daar in het beloofde land. Vrede en veiligheid. Een handdruk van de 'terrorist' Arafat en de 'duif' Ra bin op een bordes in Washington. Samen en toch apart in hetzelfde huis. De wereld haalde verlicht adem. Er zou een einde aan het bloedvergieten ko men. Toen klonk er een schot in Tel Aviv. De kogel van een zeloot doodde de duif. Zijn opvolger beloofde met nadruk vrede en veiligheid. Israël koos voor Benjamin Netanyahu, kandidaat van de conserva tieve Likoedpartij. Netanyahu werd daarbij een handje geholpen door het voorafgaand geweld en de aanslagen die de steun voor de vredespolitiek op dat moment sterk deden afnemen. Hard rechts had gewonnen. Waarnemers met een gezond boerenverstand dach ten er het hunne van. Die Netanyahu was een glad de prater. Maar toch, hij kreeg het voordeel van de twijfel. B Een jaar na de verkiezingen zijn vrede en veilig heidvoor de Israëli's verder weg dan ooit. Een jaar na zijn aantreden blijkt Netanyahu niet de soepele Politicus waarop vele Israëli's hadden gehoopt, herder ontpopt hij zich als een gedreven ideoloog die maar één doel heeft: geen millimeter grond voor de Palestijnen. Stiekem, midden in de nacht, liet hij een toeristische tunnel openen onder de Tempelberg, ook een heilige plaats van de Pales tijnen. Die waren woedend. De rellen kostten ze ventig doden. Even leek de duif in Netanyahu te voorschijn te komen toen hij met de Palestijnen een akkoord te kende over de terugtrekking van Israëlische troe pen uit Hebron. Die stap naar vrede deed hij on middellijk teniet, toen hij toeliet dat bulldozers Palestijnse huizen platwalsten om in Oost-Jeruza- lem ruimte te maken voor de joodse nieuwbouw wijk Har Homa. Volgens de vredesakkoorden van Oslo had hij daarover met de Palestijnen moeten onderhandelen. Hij deed dat niet en gaf zodoende nieuwe dodelijke munitie aan potentiële terroris ten. Het politieke gedrag van Netanyahu heeft niet al leen de Palestijnen onzeker en woedend gemaakt. Hij heeft daarmee ook Jordanië, Egypte en eigen lijk de hele Arabische wereld van zich vervreemd. En dat terwijl Egypte toch Israëls eerste vredes- partner was. De bouw van Har Homa bracht de Egyptische pre sident Mubarak ertoe een één-tweetje te beginnen met president Assad van Syrië om Israël te isole ren. Netanyahu heeft heip alleen maar geholpen. Arabische landen als Marokko, Tunesië, Qatar en Oman begonnen net voorzichtig politieke en com merciële relaties met Israël aan te knopen, positie ve initiatieven die nu weer in de diepvries liggen. En, het ergst van al, de verhouding met 's werelds belangrijkste Israël-lover, de Verenigde Staten, zijn onder zware druk komen te staan. Een aftakelend Brits imperium liet in 1948 een (ADVERTENTIE) De Israëlische premier Netanyahu bezocht gis teren het Mahane-Yehuda-plein in Jeruzalem, waar twee bommen vorige week 13 mensen het leven kostten. foto reuter puinhoop achter in de strook land die toen nog Pa lestina heette. De Amerikanen ontfermden zich over de jonge staat die zichzelf vrijvocht tegen een overmacht van Arabische buren. Vijftig jaar lang hebben de Verenigde Staten Israël vervolgens met veto's in de VN-Veiligheidsraad beschermd tegen de wereldopinie. Anno 1997 ech ter maakt Israël het de Amerikanen wel heel erg moeilijk. Dat blijkt uit de Israël-politiek van de regering- Clinton. Die stuurt wel een vredesondehandelaar in de persoon van Dennis Ross, maar Madeleine Allbright, de nieuwe minister van Buitenlandse Zaken, vertikt het eenvoudig om naar Jeruzalem te gaan. Eerst moet Netanyahu maar eens laten zien dat het hem weer ernst wordt met het fenomeen dat we tot voor kort het vredesproces noemden. De balans van een jaar Netanyahu: een totale ero sie van Israëls positie en aanzien in de wereld, bij na iedereen boos op Israël en dodelijke bommen in Jeruzalem. Bloedige acties maken woede los. De Israëlische regering vervalt in haar antwoord op al dat geweld tot klassieke retoriek en wapengekletter: jacht op terroristen en dreiging met een inval in Palestijns gebied. Toch is er hoop. Opinie-peilingen in Israël maken duidelijk dat niet alles verloren is. Zestig procent van de Israëli's blijkt een gedemilitariseer de Palestijnse staat te steunen. Evenveel Israëli's willen de Golanhoogte afstaan in ruil voor vrede met Syrië. En wat betreft de kwestie Jeruzalem: meer dan de helft van de Israëlische joden is bereid de Palestijnen geheel of gedeeltelijke soevereiniteit over Oost-Jeruzalem te geven. Het hoopgevende van dat publieksonderzoek is dat een meerderheid van de Israëli's geen steun geeft aan de confrontatie-koers van Netanyahu. Dat maakt het weer wat makkelijker om vrienden te blijven. Primafoon maakt mobiel Tellen nu wel heel gemakkelijk net deze nieuwe telefoon: de Pocketline Swing met Hi GSM- tbonnement. Je kunt er in vrij- A>el heel Europa mee bellen. En met één toets kun je extra nogelijkheden van je telefoon tenutten. Waaronder VoiceMail, e mobiele antwoordapparaat. Ook kun je het totaal van e gesprekskosten opvragen via leze toets. Maar bellen met Hi GSM is ook heel voordelig. Zo krijg je overdag 50% korting op de 3 nummers van jouw keuze. En je belt al vanaf 35 cent per minuut. De Pocketline Swing is er al voor f49,-. Koop je 'm vóór 1 ok tober, dan betaal je voor het Hi GSM-abonnement tót 1 januari 1998 slechts f 29,95 per maand i.p.v. f 34,95 per maartd. Ga dus snel naar P'rimafoon of bel gratis 0800-0402. DE WINKEL VAN PTT TELECOM 'rijs- en modelwijziging voorbehouden. Aanbieding geldt zolang de voorraad strekt. De vermelde prijzen zijn iclusief BTW en gelden uitsluitend bij gelijktijdig afsluiten van een 1- of 3-jarig Hi GSM-abonnement. Vergeet niet uw legitimatiebewijs en een bankafschrift mee te nemen voor adrescontrole. houdt het «Impel Pocketline Swing®. Geheugen voor 85 nummers. Zeer lange gesprekstijd (3,5 uur) en stand-by tijd (78 uur). Werkt ook op gewone batterijen. In rood, licht- goen, lichtblauw en zwart.

de Stem | 1997 | | pagina 5