HEMA écht lekker! Preventieve ruimingen in Overijssel Ondanks protest: man moet alsnog 12 jaar onde straf uitzitten Martinair spant geding aan tegen Schiphol 'Relatie van Suriname met Nederland wordt verder verziekt' Touwtrekken om de Exota-miljoenen Nederland beledigt het Surinaamse volk'' Moeders Vaders opgelet! Toldijk lijkt haard besmetting Lekker genieten van de zon Graancirkels gemaakt door mensenhanden Nu bij het 26 kaartje GRATIS bij 6 topattracties you have your today? A2 pESTEM BINNENLAND J tot zwaar bewolkt en en! (pittige regen- of onweers- Vrijdag droger en meer Middagtemperatuur vrij- |rond 27 graden. .-Frankrijk: Enkele stevige n- of onweersbuien. Vrij- liets beter. Tussen de buien ook wel zon. Maxima on- ler 28 graden, lugal: In het noorden nogal lolkt en een enkele bui. (dagtemperatuur tussen 20 25 graden. In het zuiden zon, meest droog en 's Idags tussen 25 en 30 gra- Vruchtentaart 8 50 nu O* Cocktailnoten nu 2 4 50 voor t» Boerensnijder 195 nu Gelderse achterham 925 nu L% Jonge Goudse kaas Ö95 nu O* Saludos tinto of blanco nu 3 10 95 voor (U* Chartermaatschappij vreest schadeclaims BINNENLAND KORT Theo van Gogh weg bij TalkRadio 'Wet grijs kenteken niet aangemeld' Mensen bekneld bij aanrijding Nijmegen Desi Bouterse zoekt passend antwoord op Interpol-aanhoudingsbevel Uitbreiding varkenspest vervoersverbod voor vee en mest 'fi fokverbod voor varkens X'yfipeIdoor^s HE 1 oToldijk Arnhemo Gulpen anp - bron: min.van landbouw, natuurbeheer et (ook geldig tijdens de herfstvakantie) - Safari Beekse Bergen Hilvarenbeek - Autotron Rosmalen °kbejaanland Lichtaart (B) - Noordwijk Space Expo nantasialand Brühl (D) - Sea*Life Centre Scheveningen fBCC op de actieverpakkingen in de winkel! Oir? Kijk •ueiu uBAMripf|)! kjcpaj |eq 'sjipai 6ue6u| '|9s>|0 jspüO "Z£&r 0££EM/>, MAAK «mr Bvu£0AKr. AVS- \/£U iL/£££T ££H Vt/C/fflE ize JOC/tv £/SAJ?£TJ£': JGUSTUS1997 Van onze verslaggever Nieuwerkerk - De 21 graancirkels die 16 juli werden aan getroffen in de akkers van landbouwer Doeleman in Nieu werkerk, zijn het resultaat van een minutieuze voorberei ding en uitvoering door een zestal jongelui. Hoewel het zestal er trots op is dat de constructies door inter nationale graancirkelonder zoekers zijn uitgeroepen tot 'de beste graancirkels ter wereld', ging het er hen om aan te tonen dat mensen in staat zijn inge wikkelde symbolen in het graan te maken. Om 'gelovigen' te overtuigen dat de cirkels wel degelijk door hen gemaakt zijn, heeft het groepje, dat van boer Doele man en zijn vrouw toestem ming kreeg in hun akker de cir kels aan te brengen, het hele project nauwkeurig beschreven en voor aanvang van de werk zaamheden gedeponeerd bij een notaris. Voor de formatie liet het zestal zich inspireren door de getal lenreeks van Fibonacci, beter bekend als de gulden snede: daarbij wordt een lijn zodanig verdeeld dat het langste stuk middelevenredig is tussen het geheel van de lijn en het kortste stuk. De totale formatie van 21 cirkels bestrijkt 10.000 vier kante meter. De grootste drie cirkels hebben een middenlijn van 25 meter. De medewerking van de fami lie Doeleman werd verkregen, omdat die absoluut niet gelo ven in buitenaardse wezens die cirkels maken. Zij vertelden de enkele duizenden bezoekers dan ook regelmatig dat ze ge loofden dat de cirkels het re sultaat waren van hard werk door een paar man die er nu veel schik om hadden. I-Brittannië en Ierland- 1 in het zuiden van Enge.! I Wales en Ierland wolken I en toe regen. Verder aar- (omerweer. In Schotland lig wel bewolking en re- [Maxima tussen 20 en 25 In, in Schotland en het In van Ierland wat frisser. en Luxemburg: Vrij zon- Inaar soms ook wolkenvel- I Afnemende kans op een t- of onweersbui. Middag- leratuur ongeveer 25 Bra id- en Midden-Frankrijk: nje: In het zuiden flinke nige perioden en veelal Ten noorden van Ma meer wolken en kans op Iele regen- en onweersbuien. Idagtemperatuur rond 30 pen. In Galicië temperatuur fciddags ongeveer 23 graden, jiarische Eilanden: In het Jprden wolkenvelden en kans (een bui, in het zuiden gere- zon en waarschijnlijk bog. Middagtemperatuur pen 25 en 30 graden. |llorca en Ibiza: Veel zon, lar met name in het binnen- Id ook kans op een lokale re- of onweersbui. Middag- hperatuur ongeveer 30 gra- |lië: In het noorden vooral nderdag wolken en enkele |;en- of onweersbuien. Naar zuiden toe droog en vrij nig. Maxima van bijna 30 hden in het noorden tot 35 katselijk in het zuiden, liekenland en Kreta: Vrij nnig en droog. In het noor- meer bewolking en kleine |ns op een bui. Maxima tus- 30 en 35 graden. Op de beïsche Zee eerst nog een ste ge noordelijke wind. piitsland: Zonnig, in het oos- ook stapelwolken. In het Jterste zuiden kans op een re in- of onweersbui. Middag- Émperatuur ongeveer 25 gra in. vitserland: Af en toe zon, laar ook een paar stevige re in- of onweersbuien, 's Mid- ags ongeveer 26 graden, (ostenrijk: Wolkenvelden, ook en toe toe zon en een enkele Igen- of onweersbui. Middag- Imperatuur ongeveer 25 gra- Dagelijks vers uit eigen banketbakkerij 0 17.5 cm /9.95 Zak met 300 gram /2.75 Witbrood gedecoreerd met maanzoad of sesam /2.75 100 gram/3.25 1 kilo/11.50 Spaanse rode of witte wijn. 0,75 L /5.95 Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 9 augustus 1997. Zo ang de voorraad strekt. DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1997 A3 Dordrecht (anp) - Een vrouw uit Dordrecht is in het geweer ge komen, omdat haar man twaalf jaar nadat hij werd veroor deeld, zijn straf van twee jaar alsnog moet uitzitten. De 35-jarige man A.Z. werd don derdag door een arrestatieteam opgepakt. Zijn 26-jarige echtge note heeft gisterochtend bij de rechtbank in Dordrecht een peti tie aangeboden aan hoofdofficier van justitie mr. J. de Wit. De vrouw verzet zich tegen de aanhouding van haar man. Z. kreeg in 1985 anderhalf jaar ge vangenisstraf opgelegd voor een overval op een postkantoor. Het gerechtshof legde hem in hoger beroep twee jaar cel op. Op 13 november 1986 kwam Z. op vrije voeten na een procedure fout. De man bouwde na zijn pro ces een nieuw leven op. Hij ex ploiteert sinds 1991 samen met zijn echtgenote een eetgelegen heid in Dordrecht. Het paar heeft twee kinderen, een zoon van zes en een dochter van vier. Z. heeft gedurende jaren diverse gratie verzoeken ingediend, maar die zijn afgewezen. De echtgenote wil met haar actie bereiken dat de gevangenisstraf wordt omgezet in een alternatie ve straf. Op die manier zou hun zaak geen gevaar lopen. „Mijn man heeft bewezen dat hij gewoon meedraait in de maat schappij. Hij heeft na die veroor deling in 1985 geen strafbaar feit meer gepleegd. We hebben een goedlopende zaak die ik in mijn eentje niet kan runnen," zegt de Dordtse. Zij vindt het onbegrijpelijk dat na al die jaren het arrestatieteam een inval deed in de drukbezoch te zaak. Haar man werd volgens haar ten overstaan van alle aan wezigen in de zaak geblinddoekt en geboeid afgevoerd. Volgens mr. De Wit was de inzet van het arrestatieteam gerecht vaardigd. „Eerdere pogingen om meneer aan te houden waren ge stuit. Ofwel omdat er gratiever zoeken liepen ofwel omdat hij geen gehoor gaf aan oproepen zijn straf uit te zitten. Mijn standpunt is: de kous is af. De zaak is niet verjaard. Het Open baar Ministerie rest niets anders dan tenuitvoerlegging," aldus De Wit. De kans dat de straf wordt omge zet in een alternatieve straf is klein. Werkstraffen worden al leen opgelegd bij veroordelingen tot zes maanden. Schiphol (anp) - Martinair eist in een kort geding tegen Schip hol dat het, vanaf zaterdag, voor zes uur 's ochtends kan blijven starten met haar Boeing 747. De chartermaatschappij is het volstrekt oneens met het startverbod dat Schiphol voor deze 'wide body' toestellen heeft opgelegd. Volgens Martinair loopt hierdoor het hele vluchtschema in de soep, waardoor er dagelijks ruim drieduizend passagiers gedupeerd worden. Het kort geding moet morgen of vrijdag dienen. De advocaten van Mar tinair werken momenteel aan de dagvaarding. „Wij zijn het volstrekt oneens met de eenzijdige afkondiging van Schip hol. Wij hebben geen uitwijkmogelijkheden," aldus woordvoerder Buys van Martinair. De toestellen vertrekken om 5.15 uur 's morgens en val len daarmee binnen het startverbod voor 'wide body' toestellen, dat tot 06.00 uur loopt. Volgens Buys is het onmogelijk een uurtje later te vertrekken. Dat zou de rotatiereeks van zo'n toestel verstoren. Een latere start aan het begin betekent vertraging op alle andere vluchten die zo'n toestel op een dag uitvoert. Dat levert elke keer bij aankomst op de vakantiebestemming problemen op. Volgens Buys liggen binnen de charterwereld de aan- komstijden lang van tevoren in een strak schema vast. Het bedrijf vreest schadeclaimsvan reisorganisaties. Schiphol laat weten geen uitzondering voor Martinair te kunnen ma ken. „Dit is het type toestel dat wij niet willen hebben. Als we één uit zondering maken zullen er meer bedrijven om vragen. Op grond van Eu ropese regelgeving moeten wij non-discriminatoir handelen," aldus een woordvoerster. Schiphol staat tot 1 oktober wel toe dat vakantievluch- ten die door een vertraging pas na 23.00 van hun buitenlandse bestem ming kunnen vertrekken, nog 's nachts mogen landen op Schiphol. „Landen maakt minder lawaai." Surinaamse gemeenschap verdeeld over aanpak Door Rinze Brandsma Den Haag/Amsterdam - Het bekend worden van het interna tionaal arrestatiebevel dat uitgevaardigd is tegen Surinames sterke man Desi Bouterse zorgde gisteren voor hevig verdeelde reacties onder de Surinaamse gemeenschap in Nederland. Surinaamse Nederlanders zijn het over een paar dingen eens. Dat Bouterse een proces wachtte wegens zijn vermeende betrok kenheid bij cocaïnehandel hing al lang in de lucht. Dat nu eindelijk eens terdege wordt uitgezocht wat daar van waar is, is goed. Ook delen toonaangevende Suri- namers in Nederland de vrees dat het arrestatiebevel de toch al slechte relatie tussen Nederland en Suriname nog verder zal ver zieken. S. Rambocus, voorzitter van het adviesorgaan Stichting Suri naams Inspraak Orgaan SIO in Utrecht, wil alleen als privé-per- soon reageren. Hij zegt het arres tatiebevel toe te juichen. Zijn jongere broer was een van Bou terse's slachtoffers bij de serie Decembermoorden, in de tijd dat 'Bouta' als legerleider in Surina me aan de macht was. „Er moet recht geschieden. Als hij terechtstaat, moet men zich niet beperken tot de cocaïnehan del van die beruchte meneer. Hij zal ook voor zijn andere misda den terecht moeten staan, zoals voor de moorden op Surinaamse en Nederlandse staatsburgers." Volgens Rambocus ondersteunen de Verenigde Staten, fanatiek in drugsbestrijding, de actie tegen Bouterse. Bouterse moet dan ook niet denken dat hem niets kan overkomen, als hij in Suriname blijft. „Ik voorspel dat Bouterse geïsoleerd raakt. En als de coke- handel via Suriname doorgaat, grijpen de VS in. Die hebben ook de Panamese leider Noriega op gehaald en berecht wegens be trokkenheid bij drugshandel." Schrijfster Astrid Roemer, voor malig gemeenteraadslid voor Groen Links in Den Haag, is net een dag terug uit Suriname. Haar eerder dit jaar verschenen roman Lijken op liefde is gewijd aan de Decembermoorden en de 'oorlog' sindsdien tussen Nederlandse en Surinaamse politici. Net versche nen is de bundel essays Surina me, waarvan zij co-auteur is. Zij hekelt het arrestatiebevel als een 'grensdaad' van de Nederlandse politiek. Volgens haar gaat het nauwelijks nog om Bouterse zelf. Nederland vecht tegen windmo lens, meent zij: een raar soort ge vecht om steeds weer Surinaamse politici onderuit te halen die bij democratische verkiezingen aan de macht komen. „Het arrestatie bevel is een alibi dat ervoor moet zorgen dat Bouterse never nooit president van Suriname kan wor den." Zij is er wel voorstandster van dat de affaire nu eens wordt uitgezocht. Volgens Astrid Roemer zou Bou terse wel gek zijn als hij naar Ne derland komt. „Laten ze hem lie ver in Suriname berechten. Ik be twijfel of Bouterse in Nederland wel een eerlijk proces zal krij gen." Ook Emiel Esajas, zelfstandig raadslid in stadsdeel Amster dam-Zuid-Oost, ziet de interna tionale opsporing als wraakne ming van de Nederlandse over heid op een Surinaamse NDP-re- gering 'die nu eens niet naar de pijpen van Nederland danst'. In Zuid-Oost/de Bijlmer woont met 40.000 leden de grootste concen tratie Surinamers in Nederland. Hij zegt vooral boze reacties van mede-Surinamers te hebben ge had. Bouterse betekent veel voor Suriname; zijn invloed is voor het land van levensbelang. Neder land zou Suriname met rust moe ten laten en niet langer zo onder de duim willen houden, vindt hij. De Surinaamse ambassade in Den Haag wilde gistermiddag nog niet reageren op het arresta tiebevel tegen haar Adviseur van Staat. Theo van Gogh foto anp Amsterdam - Theo van Gogh is weg bij TalkRadio. Dinsdag pre senteerde hij zijn laatste praatprogramma. Volgens TalkRadio- directeur Michiel Herter kan Van Gogh zich niet vinden in de nieuwe formule van zijn programma, waarbij er met name tussen 7 en 9 uur meer aandacht voor het nieuws zou moeten zijn. Van Gogh presenteerde sinds de start van TalkRadio januari dit jaar elke dinsdag tot en met vrijdag een drie uur durend program ma waarin hij onder meer de confrontatie aanging met bellers. Herter weerspreekt dat de presentator te controversieel voor zijn station was geworden. Rijswijk - Het ministerie van Financiën heeft aanscherping van de regeling voor het rijden in personen- en bestelwagens met een grijs kenteken, die in 1994 zijn beslag kreeg, niet aangemeld bij de Europese Commissie. Volgens de Amsterdamse fiscaal-jurist mr. D. Weber had dit krachtens het Securitel-arrest van het Eu ropese Hof van Justitie wel moeten gebeuren. Door de aanscherping moesten circa 100.000 automobilisten die rondreden in een auto die voldeed aan de normen voor een be drijfswagen 'geel' gaan rijden. Zij betaalden daardoor in door snee vier maal zoveel motorrijtuigenbelasting. Blijkens de zoge noemde herstellijst van het Securitel-arrest is de Nederlandse re gering ook niet van plan alsnog aangifte te doen, schrijft Weber in het fiscale vakblad FED. Dat biedt autofabrikanten of automobi listen (kentekenhouders) mogelijkheden om schadececlaims in te dienen bij de Staat. Lent - Op de Waalbrug bij Nijmegen zijn aan de Lentse zijde gis teravond rond half acht twee personenauto's frontaal tegen el kaar gereden. Drie mensen zijn bij het ongeluk zwaargewond ge raakt. De Waalbrug was tot tien uur afgesloten voor alle verkeer. Het ongeluk is volgens een woordvoerder van de politie ontstaan doordat de bestuurder van een personenauto op de brug twee el kaar passerende vrachtwagens wilde inhalen. Daarbij kwam hij op de verkeerde rijbaan en botste frontaal op een auto die stadinwaarts reed. De bestuurders van beide auto's en een passagier raakten bekneld. De brandweer heeft anderhalf uur nodig gehad om alle slachtoffers te bevrijden. Op de stranden werd gisteren wat afgepuft. Dagjesmensen en toeristen zochten massaal de zee op voor wat verkoeling. Zoals hier bij de Bergsche Diepsluis op Tholen. Deze waterkant heeft als voordeel dat de auto goed in de gaten kan worden gehouden. foto anp Breda (anp) - Het Nederlandsch Trustkantoor voor Belegging en Financiering eist dat de familie Van Tuijn het beslag opheft op de ruim zeven miljoen gulden die de VARA moet betalen naar aanleiding van de beruchte Exota-affaire. Dit bleek gisteren tijdens een kort geding voor de rechtbank in Breda. In 1970 werd het voormalig be drijf Van Tuijn's Limonadefa- brieken in een televisie-uitzen ding van ombudsman Marcel van Dam van de VARA beticht van ontploffende flessen Exota. Het bedrijf klapte daardoor in elkaar. Voor 1 gulden kocht zakenman Koos Leutscher, die vorige week in Spanje is overleden, vlak voor het faillissement het bedrijf. Eind vorig jaar wees het ge rechtshof de schadevergoeding toe en moesten de omroep en Van Dam 7,7 miljoen gulden be talen. Dat geld ging naar het Neder landsch Trustkantoor, waar Leutscher directeur was. Het kantoor zou de rechten op scha devergoeding hebben overgeno men. De familie van Tuijn bestrijdt dat en heeft beslag op de miljoe nen laten leggen. In het kort geding eist het Am sterdamse Trustkantoor ophef fing van het beslag, maar de fa milie Van Tuijn meent dat het hele bedrag aan hen toekomt, op de proceskosten na. Uitspraak op 15 augustus. (ADVERTENTIES) Hoonhorst - Het bedrijf in het Overijsselse Hoonhorst waar dinsdag varkenspest werd vastgesteld, had contact met één van de 49 bedrijven in het Gelderse Toldijk, die na het constateren van de ziekte in die gemeente preventief zijn geruimd. Op die 49 bedrijven zou geen spra ke zijn geweest van varkenspest, zo deelde het ministerie van Landbouw nog onlangs mee. Gis teravond klonk twijfel bij een woordvoerster van het ministerie. „We vragen ons nu af of we wel helemaal goed hebben gezeten met onze steekproef." Het minis terie heeft besloten uit voorzorg ook de varkens te laten ruimen van alle andere negen bedrijven waarmee het Toldijkse bedrijf contact heeft gehad. Daarbij gaat het om twee bedrij ven die niet liggen in een gebied waarvoor in verband met var- spest een vervoersverbod It. Het betreft een varkenshou derij in het Gelderse Beltrum en bedrijf in het Overijsselse iksbergen. De andere zeven bedrijven liggen wel in ingesloten gebieden. In Hoonhorst laat het ministerie van Landbouw morgen de var kens van acht buurtbedrijven pre ventief ruimen. Deze bevinden zich binnen een straal van 2 kilo meter rond het besmette bedrijf. De zeventien ruimingen, sluiting van een KI-station en een slachte rij, en de verplaatsing van de Zwolse veemarkt naar Utrecht zijn de eerste gevolgen van de uit breiding van de varkenspestepi demie naar de provincie Overijs sel. In het tot de gemeente Dalfsen behorende kerkdorp Hoonhorst werd dinsdag de 366e uitbraak van de ziekte in ons land gecon stateerd. Alle 575 varkens van het bedrijf zijn afgemaakt. In Brussel besluit vandaag het Permanent Veterinair Comité van de Europese Commissie of er ver der maatregelen worden genomen tegen de varkenspest. Door Armand Snijders Paramaribo - De Surinaamse ex-dictator Desi Bouterse heeft de uitvaardiging van een aanhoudingsbevel door Interpol 'een belediging van het Surinaamse volk' ge noemd. „Het is een nieuwe poging van Nederland om mij en Suriname in een kwaad daglicht te stellen." Wat hem betreft gaat de relatie met Nederland in de ijskast. Het is nog onduidelijk wat voor een invloed deze nieuwe ontwikkeling heeft voor de toch al gevoelige relatie tussen Nederland en Suri name. Bouterse zinspeelde er gistermorgen tegenover deze krant op dat wat hem betreft die relatie in de ijskast moet. „Nederland blijft onophoudelijk bezig het Surinaamse volk te beledigen. Nogmaals, we hebben Nederland niet nodig: als men ruzie wil) dan zullen wij dat niet uit de weg gaan. Ik heb niets te verbergen," aldus Bouterse, die altijd met klem heeft ontkend betrokken te rijn bij de handel in drugs. Bouterse zei later in een officiële verklaring zich verder van ieder commentaar te willen onthouden en zo snel mogelijk met een gepast antwoord te zullen komen. Van regeringszijde [n Suriname is nog geen officiële reactie ge komen. De coalitiepartijen hadden voor het emd van de dag een spoedvergadering belegd, vanuit de oppositiepartijen in Paramaribo is met enige reserve op het bericht gereageerd. „Het recht moet natuurlijk zijn loop hebben. Maar Nederland moet oppassen dat men niet ten koste van de huidige relatie zijn gelijk wil "alen," zo zei een woordvoerder van de Na- Desi Bouterse foto anp tionale Partij Suriname (NPS) van oud-presi dent Ronald Venetiaan. Zijn regering heeft zich destijds altijd uiterst terughoudend op gesteld ten aanzien van de verdenkingen van uit Nederland voor wat betreft de betrokken heid van Bouterse bij de handel in cocaïne. In Suriname is verder lakoniek gereageerd op het Interpol-aanhoudingsbevel. „Ach, Neder land roept al zo lang dat ze voldoende bewij zen hebben tegen Bouterse. Lieten ze maar eens wat zien, dan klonk het nu allemaal wat geloofwaardiger," zegt de ondernemer Boris Rhamlal. „De meeste klanten die ik vandaag in de winkel heb gehad doen er wat lacherig over. Als je het mij vraagt loopt het allemaal niet zo'n vaart." De algemene verwachting is dat Bouterse geen gevangene in eigen land zal worden. In diplomatieke kringen in Paramaribo gaat men er van uit dat de ex-dictator zich in La- tijns-Amerika nog redelijk vrij kan bewegen. Want ondanks het verzoek van Interpol zul len bevriende buurlanden zoals Brazilië en Guyana en andere landen in de regio zich geen ruzie op de hals willen halen met de Su rinaamse regering door Bouterse op te pak ken. In Brazilië bijvoorbeeld neemt men het toch al niet zo nauw met de aanwezigheid van Su rinamers waarvan wordt vermoed dat ze tot over hun oren in de cocaïnehandel zitten en nauwe banden onderhouden met Colombi aanse drugsbaronnen. Om die reden staat de Surinaamse ambassa deur in Brasilia, oud-militair Rupert Chris topher, op de zwarte lijst van Buitenlandse Zaken in Den Haag. Eén van zijn onlangs be noemde medewerkers, Dino Bouterse, zoon van Desi, heeft enkele maanden in de cel ge zeten wegens zijn betrokkenheid bij een drugdeal, maar ging uiteindelijk vrijuit. Bou terse senior is bovendien sinds het aantreden van zijn rechterhand Jules Wijdenbosch als president van Suriname, een graag geziene gast in Brazilië. En daar zal het Interpol-verzoek niet veel aan kunnen veranderen.

de Stem | 1997 | | pagina 3