DE STEM Hoge accijns moet alsnog van tafel9 Driehonderd mensen minder nodig leuro ALLE ZONNEBRILLEN* 95,- Tandleuk ran ior 15,- liiiAiiiii Duurzaam Veilig dreigt steun van Oostburgs college te verliezen 4Nog geen excessen rond vakantiewerk' rhitting tijdens uw iinbieding u op het irco op de Baleno 'oor een ontspan- L.8-versie betaalt u (op de Sedan 1.3 >g een fantastisch inclusief lichtme- nu voor f 32.995,-1 in een bijzonder waar u zeker mee 3, kleffe weer in [aanbieding voor |rkoelende airco vat dacht u van ie Swift 1.3 GS? recte prijs-presta- pijk met airco en van nog vele kunt ons beter zit! Protest Kamer van Koophandel: Arbeidsbureaus gokken op tussen de 450 en 500 plaatsen voor fruitplukkers Snel bekend waar plukker aan de slag kan gaan o.a. Armani Doke Gabbana Fendi Polaroid Ray Ban Versace SERENGETI, OAKLEY -10% C1 Forse buit bij bedrijfskraak Han Reiziger opent Festival Arbeidsinspectie regio Zuid-West: w Vakantieganger zwaar mishandeld X 5; EN I maken en verwijderingsbijdrage. Acties jncierings- en verzekeringsvoorwaarden. '■-20, (076) 503 31 82. 120, (0162) 42 99 99 Zeeland Van onze verslaggeefster Oostburg - Het Oostburgse college van B en W zegt het vertrouwen in de uitvoering van Duurzaam Veilig in de Zeeuws-Vlaamse bui tengebieden op als de huidige plannen niet worden aange past aan de wensen van bewo ners en belanghebbenden, gr wordt te weinig geluisterd jaar de mensen dat is een slechte Op dit moment worden de nen voor de buitengebieden voldoende gesteund en dat kan niet. Het Bestuurlijk Overleg kan zo niet langer doorwerken en zal samen met de bewoners op lossingen moeten zoeken," aldus wethouder C. Bolijn. „Er is altijd een brede inspraak beloofd en die is er niet. Het wordt tijd dat de inspraakproce dures serieus worden genomen. De plannen zijn achter het bu reau opgesteld en nu ze eenmaal ten uitvoer worden gebracht, zijn er te veel problemen. Als de hui dige plannen, zoals de aanleg van vele verkeersdrempels, voor de buitengebieden doorgaan, dan komt de economische bereik baarheid binnen de gemeente Oostburg in het geding en dat mag niet gebeuren. Als er nu niks verandert, dan hoeft het voor ons college niet meer. Dan zullen we bij minister Jorritsma aan de bel trekken dat het niet langer gaat," aldus Bolijn. De kritiek van het Oostburgse college op de uitvoe ring van het verkeersveilig- heidsproject komt kort na een storm van protesten van maat schappelijke organisaties zoals Agrarisch West-Zeeuws-Vlaan- deren, transport en logistiek, 't Duumpje, Boval en Vekabo. Zij reageerden woedend op de plan nen van Duurzaam Veilig om op plattelandswegen onder Oost burg, Schoondijke en IJzendijke (het deelgebied G7) om de vijf honderd meter verkeersdrempels aan te leggen. De organisaties vinden dat het gebied door deze snelheidsremmende maatregelen onleefbaar wordt. Volgens Bolijn was de insteek van het project een soort 'praat plaatje', waaraan na de nodige inspraak heel wat gesleuteld zou kunnen worden. „Maar dat valt dus tegen, het plaatje van de te kentafel wordt te star gehand haafd en dan kan het niet anders dat er kritiek komt. Nu wordt het project ten uitvoer gebracht, het is tastbaar geworden en de weer stand komt nu pas echt op gang. Het is begonnen met de forse kri tiek op het traject Roofack-Potjes en we zijn er nog lang niet." Bo lijn benadrukt wel dat het hier expliciet om de buitengebieden gaat en niet om de kernen. „In de kernen loopt het wel goed met de inspraak en de uitvoering. We moeten er met z'n allen voor Van onze verslaggever Hmeuzen - De Kamer van Koophandel in Zeeuws-Vlaanderen protesteert met klem tegen de accijnsverhoging op de benzine prijzen. Pomphouders in de grensstreek hebben namelijk met grote problemen te kampen. Omzetdalingen met dertig procent zijn volgens de Kamer geen uitzondering. Ineen brief aarpde vaste kamer commissie Financiën van de Tweede Kamer laat de Kamer van Koophandel weten volledig achter de dringende oproep van de belangenorganisaties van de brandstoffensector te staan. De ze organisaties roepen de Twee de Kamer op de accijnsverho ging zo snel mogelijk terug te draaien. Omzetdalingen De Belangenvereniging Tank stations, de Bovag, de Neder landse Organisatie voor de Ener giebranche en de Olie Contact Commissie lieten eerder een fel protest horen. De Zeeuws- Vlaamse Kamer van Koophandel onderschrijft dat protest volle- lig- ,Deze brief geeft aan dat de zorg die mede door onze Kamer is geuit- dat vele pomphouders door de toen voorgenomen ac cijnsverhoging in de problemen zouden komen, terecht was. In de praktijk blijkt dat steeds meer grensbewoners, gezien het pnjsverschil tussen de brand stofprijzen in Nederland en Bel gië, bij onze zuiderburen gaan tanken. Omzetdalingen van der tig procent zijn geen uitzonde ring," schrijft Kamer-voorzitter K, Horstra. 'Tanktoerisme' Volgens de Kamer blijft het ech ter niet bij deze omzetderving wor pomphouders in de nabij heid van de grens. „Het zoge naamde tanktoerisme gaat ver der dan alleen het tanken van brandstof aan de andere kant ran de grens. Ook allerlei andere goederen worden dan terloops in België gekocht." He Kamer constateert daarom dat de accijnsverhoging niet al leen nadelig uitpakt voor de pomphouders maar ook voor de omzetten voor het bedrijfsleven in de grensstreek. De benzineprijzen zijn per 1 juli verhoogd met elf cent per liter. Ten opzichte van België is de Nederlandse benzine vijftien cent en de diesel zes cent per li ter duurder. In een gebied van dertig kilometer tot de Duitse en Belgische grens bevinden zich ongeveer duizend tankstations die met de gevolgen van deze verhoging worden geconfron teerd. Deze pomphouders lijden mo menteel, volgens de branche-or ganisaties, grote verliezen. Daarnaast worden volgens deze organisaties naar schatting 1100 tot 1400 arbeidsplaatsen bij de tankstations, hun toeleveran ciers en de detailhandel recht streeks bedreigd. Meer kilometers Volgens de branche-organisaties schiet de accijnsverhoging haar doel volledig voorbij. „Hoewel deze was bedoeld om het autoge bruik terug te dringen, blijkt er in de praktijk juist sprake te zijn van een omvangrijke stijging van het aantal gereden kilome ters in de grensstreken. Consu menten rijden immers naar het buurland om aldaar de goedko pere brandstof te tanken. Hier door zal de schatkist naar schat ting 450 miljoen gulden aan be lastinginkomsten derven." De Zeeuws-Vlaamse pomphou ders roepen de burgemeesters op het voorbeeld van de Kamer van Koophandel te volgen door ook een protestbrief naar de com missie uit de Tweede Kamer te sturen. In de aanloop naar de oogst wordt op dit moment in Zeeuws- Vlaamse boomgaarden 'gedund' pm het fruit meer groeiruimte te ge ven. Dit gebeurt hier in het perenras Conference. In tegenstelling tot appels hebben peren aanmerkelijk minder te lijden gehad van de strenge vorst in april. foto camile schelstraete Van onze verslaggever Goes - De komende oogstpe- riode zullen in Zeeland en West-Brabant ongeveer 450 tot 500 tijdelijke arbeids krachten nodig zijn om het fruit te plukken. Dit is een stuk minder dan voorgaande jaren. aanvragen nu in bezit heeft. „Dus het benodigde aantal is sowieso lager dan andere ja ren," zegt Maas. Hij benadrukt dat het om pluk kers gaat die via de arbeidsbu reaus aan de slag gaan. Indivi- Volgens Maas is dit te wijten aan de verwachte kleinere oogst. Tijdens nachtvorsten in april dit jaar liep de Zeeuwse fruit teelt zware schade op. Met na me Zeeuws-Vlaanderen en het Coördinator Maas van het Re gionale Bestuur Arbeidsvoor ziening (RBA) in Goes heeft in middels zo'n zeshonderd aan vragen van fruittelers voor ar beidskrachten ontvangen. De kans is echter groot dat het aantal gevraagde arbeids krachten door de telers te hoog ingeschat is, aldus Maas. Hij verwacht dat hij ruim negentig procent van het totale aantal duele fruittelers kunnen na tuurlijk eigen mensen werven, aldus Maas. Het aantal beno digde plukkers blijft hoe dan ook achter bij andere jaren toen in het hele gebied via de ar beidsbureaus ruim achthon derd mensen tijdens de oogst in september aan de slag konden. oostelijk deel van Zuid-Beve land werden zwaar getroffen. Fruittelers vrezen daarom voor een oogstdaling die kan op lopen tot zeventig procent. De Gewestelijke Land- en Tuinbouworganisatie (GLTO) en de Nederlandse Fruittelers Organisatie (NFO) in Zeeland presenteerden onlangs het fruitoogstproject 1997 aan de fruittelers. In samenwerking met de Arbeidsbureaus en so ciale diensten wordt dit project uitgevoerd om ervoor te zorgen dat er straks voldoende pluk kers zijn. Door de lagere hoeveelheid fruit zal dit hoogstwaarschijn lijk makkelijker zijn dan vorige jaren. In 1996 kozen bijvoor beeld veel Zeeuws-Vlamingen ervoor om in België aan de slag te gaan als fruitplukker. De verdiensten zouden over de grens beter zijn. Consulenten van de arbeidsbureaus zullen de komende weken de arbeids krachten, van uitkeringsge rechtigden en huisvrouwen tot scholieren en studenten, verde len over het gebied. (advertentie) Voor meer informatie kunt u terecht bij het Nationaal Forum. Het Nationaal Forum wordt gevormd door organisaties van con sumenten, werkgevers, werknemers, de financiële sector en de overheid. Deze organisaties leveren vanuit hun eigen invalshoek en specifieke deskundigheid een bijdrage aan de voorbereiding van de invoering van de euro in Nederland. Bel de gratis Eurolijn 0800 1521 (ma-vr van 9.00 - 21.00 uur) voor het opvragen van het informatiepakket of kijk op de Eurosite http://www.euro.nl jr 2e kwartaal 1998 Besluit deelnemende landen EMU 1998 I 1999 t" 2000 1 januari 1999 Vaststelling waarde euro Invoering euro in bank en giroverkeer omstreeks januari 2002 Invoering euromunten en -biljetten 2001 2002 j 1 juli 2002 De gulden verdwijnt als wettig betaalmiddel Witff vow d'# Infrafeft» d«' tuwv 50% OPTIEK RAADHUISPLEIN 3 DORPSSTRAAT 19 OOSTBURG BRESKENS DE COCK TEL.(0117)453657 TEL.(0117)385300 WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1997 zorgen dat die samenspraak in de buitengebieden ook tot z'n recht komt. De mensen moeten zich sterk maken, met nuttige tips ko men voor de leefbaarheid en vei ligheid van hun woon- en werk omgeving. En daar zal door het Bestuurlijk Overleg naar geluis terd en zeker iets mee gedaan moeten worden. Anders hoeft het voor ons niet meer. Het wordt tijd dat er aandacht wordt besteed aan punten waar het echt nodig is. Verkeersveiligheid staat cen traal maar dan wel op een even wichtige manier." Goes - Uit een fabriekshal aan de Houtkade in Goes is apparatuur en materiaal ontvreemd ter waarde van zo'n tien- tot vijftienduizend gulden. Het gaat onder meer om frezen, spuitbussen en tape. De diefstal is ver moedelijk al in de nacht van zaterdag op zondag gepleegd, maar werd dinsdag pas ontdekt en bij de politie gemeld. (advertentie) Door Cees Maas Ik heb geluk. In een plasje rond een paal ligt er eentje. Een haaien- tand. Het din getje is nog gaaf en vlijm scherp ook. Hoe kan dat na zoveel mil joen jaar in scherp zand en woelend water? Ik weet het niet. Wat ik wel weet is dat ik het altijd heel leuk vind een haaientand te vinden. Misschien omdat het zoeken nog tamelijk wat vergt. Misschien omdat ze zo bijzon der zijn. Zo oer. Of misschien zijn het de jager en de verza melaar die door mijn genen spoken. Ik weet het niet. Het is er een dag voor. Zo'n zo- mer-in-Zeelanddag, waarop de zon wegblijft en de toeristen als lemmingen de steden in trekken. Dan kun je lekker wandelen over het strand hier bij Cadzand-Bad, zonder ge bakken te worden onder de zon en zonder te struikelen over mensen die buikliggend lezen op gestreepte handdoeken. Het leukste van haaientanden- zoeken is erbij gaan zitten. Dat kan op twee plaatsen. Gewoon, op je kont ergens in het midden van het strand waar de vloed lijn een veeg heel klein zwart spul heeft achtergelaten. Piep klein spui. Schelpjes, stukjes veen, dotjes wier en heel af en toe: een haaientandje. Dat heb ik daarnet gedaan. Zitten en met je handen door het priegelspul wriemelen. Ik vond gave schelpjes van twee millimeter of zo. Heel kleine stukjes hout, ook zwart. Zachte veenbrokjes. Een veiligheids speld. Geen haaientandje. Nu zit ik pp zoekplek num mer twee. Op de stroombre ker, op de ba saltblokken. Tussen twee van die stenen kan een hele berg klein spul liggen. Dat pluis ik zorg vuldig uit. Ik zie krabbetjes, een zeesterretje, schelpjes alweer, een dubbeltje en een verroeste prikkel van prikkeldraad. Steentjes, veel steentjes. Het zand schuurt mijn handen, het water is lauw. Bij de duinrand is een jongen bezig met een metaaldetector. Op zoek naar geld, zei hij daar net. Dat is veel minder leuk dan haaientanden. Geld kun je zo uit een automaat trekken, een haaientand is zoveel zeld zamer. Er zijn meer mensen als ik. Een meneer met een plastic zak loopt gebogen langs de water lijn, een andere meneer, eentje met een lichtbruin hoedje, ver telde me dat hij er meer dan tweehonderd verzameld had. Een gepensioneerd huisschil der. Waarom hij ze zocht wist hij zo niet te vertellen. Wel dat het interessant was. En leuk. Hij had er thuis een hele vitrine voor gemaakt. Zo zoeken mensen naar de pre historie op een modern Zeeuws-Vlaams strand. Naar kleine onderdeeltjes van uitge storven vissen. Op een strand waar de Spice Girls uit de ra dio's klinken vind je fossielen van dertig miljoen jaar oud. Alles is contrast op dit strand. Ik ga eens een ijsje kopen in het dorp. Vanille met nootjes. De zee zakt al. Van onze correspondente Axel - Het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen wordt don derdag 11 september officieel geopend door televisiepre sentator Han Reiziger. Reiziger is bekend van het populaire zondagochtend televisiepro gramma 'Reiziger in Muziek'. Hij verricht de opening in de rooms- katholieke kerk van Axel om 20.00 uur. Daarvoor is er een ontvangst voor genodigden in de Raadzaal van Axel. Het openingsconcert wordt verzorgd door The Academy of Ancient Music onder leiding van Andrew Manze. Het orkest speelt werken van Rebel, Telemann, Couperin en Rameau en be geleidt Rachel Brown in het fluitconcert van Leclair. Van onze verslaggever Terneuzen - De Arbeidsinspectie regio Zuid-West heeft in de provincie Zeeland nog geen 'excessen' geconstateerd bij de ar beidsomstandigheden van vakantiekrachten op bedrijven. De landelijk projectleider Ver beek zegt dat de situatie in Zee land 'niet veel afwijkt' van het landelijk beeld. De Arbeidsinspectie constateerde de afgelopen maand op een aan tal adressen werkomstandighe den voor vakantiekrachten die niet helemaal in orde waren. Met name op Goeree-Overflakkee be trapte de dienst enkele werkge vers die 12-jarigen lieten werken. Definitieve cijfers over het totaal aantal geconstateerde overtre dingen of gemelde ongelukken hoopt Verbeek binnenkort in be zit te hebben. Momenteel maken de tachtig tot honderd inspec teurs die landelijk ingezet zijn Nieuwvliet - Een 17-jarige va kantieganger uit Heerlen is gis ternacht op de Zeedijk bij Nieuwvliet in elkaar geslagen door drie jongens. De reden van de geweldpleging, die omstreeks 2.00 uur plaatsvond, is nog on duidelijk. De politie hield kort erna een 19- jarige jongen uit het Belgische Ertvelde aan. Gistermorgen werd een tweede verdachte, een 18-ja- rige inwoner van Terneuzen, op gepakt. De twee jongens hebben inmiddels bekend dat zij de jon gen in elkaar geslagen hebben. Ook bekenden zij de vernieling van vier strandhokjes op het strand bij Nieuwvliet. Tegen de twee is proces-verbaal opge maakt. De politie zoekt nog naar de derde verdachte die betrokken was bij de geweldpleging. een rapportage van hun bevin dingen. Daarna gaat Verbeek met de minister en de vakbond FNV rond de tafel zitten om de voorlo pige balans op te maken. Maar volgens Verbeek valt het al gemene beeld dat hij nu over de provincie Zeeland heeft mee. En kele kleine ongelukjes daargela ten, aldus Verbeek. Ter vergelij king, in Zuid-Holland en Noord- Brabant deden zich al zwaardere bedrijfsongevallen voor waar va kantiekrachten bij betrokken waren. De Arbeidsinspectie bezocht in de regio Zuid-West tot nu toe zo'n vierhonderd bedrijven. Deze bezoeken werden vooraf niet aangekondigd. De Arbeidsin spectie ging met name langs bij bedrijven in de detailhandel, ho reca, recreatie, genotmiddelen en voedingsmiddelenindustrie en land- en tuinbouw. Dit zijn bij uitstek de plaatsen waar jonge ren aan het werk gaan tijdens de zomermaanden. De regelgeving is versoepeld. Werkgevers hoeven sinds het nieuwe Arbeidsomstandigheden besluit alleen nog maar te zorgen voor deskundig en doeltreffend toezicht op de werkplek. De FNV waarschuwde eerder al dat ook preventieve maatregelen nodig zijn. Met de campagne 'Vakantiewerk is geen stuntwerk' wil de FNV de vakantiekrachten wijzen op de gevolgen van de nieuwe regelge ving. Verbeek heeft inmiddels wel al gemerkt dat er nog veel onduide lijkheid bestaat bij werkgevers en werknemers over de versoepe ling van de regels, zowel bij werknemers als werkgevers.

de Stem | 1997 | | pagina 11