Jorritsma dreigt met sluiten deel Schiphol Breda kt prijs rnooi' scoort edstrijd iyt ^4 Erik Zabel wint op bomvolle 'Kaai' Franse husky 1200 km van huis gevonden OM stelt onderzoek in naar affaire Vos Nederlands verkeer: relatief weinig doden Kees Jansma naar Canal+ Pompstations beginnen met milieu-garantie fonds DE STEM riatlon in Testkapelle DAGBLAD VOOR 'l ÜIDWEST-NEDERLAN Marko Koers maakt indruk op 800 meter Lawaai moet binnen vier weken aan norm voldoen Kroaten en Serviërs ruilen gevangenen kijk vanavond EiïMl TTl i TrftrP Mexico: 6 doden bij schietpartij in drugsstrijd Zeehondencrèche werkt aan Rode Kruis voor dieren Schipvol rrassend het jaarlijkse eer Yerseke toonde de via overwinningen 0p laatste instantie afwe- "et drie teams werd be- e basiskrachten missen was in het tweede duel eldspel niet minder dan ine, maar moest toch een "erlaag incasseren door -lpunt van A-junior Maar- Groene, oys leek in de 'wachtka- nergie op te kunnen doen reeds enigszins moege- Philippine te verslaan, eg uit Bruinisse was in het el iets meer in balbezit dan euws-Vlamingen, maar de kansen en de haarscherpe rs waren voor Philippine. Vermeire zorgde voor 0-1 n Lex den Hamer zelfs 0-2 teren leek de strijd beslist, wam Bruse Boys terug tot Johan Bennaar. De strijd eer open en Bruse Boys og even aan om de hoopge- gelijkmakende treffer op rebord te brengen, rlies aan die kant bracht de tieve beslissing. Maarten de e kon daardoor alleen op use Boys-doelman afgaan beslissende 1-3 scoren, tgenoemde ploeg moest met "ede plaats genoegen nemen seke werd derde en laatste; trijd. Een droom voor ie- co Knol zag afgelopen za- die droom werkelijkheid iseerde Breskense defensie Tonnie van Voren aan het I, geen mogelijkheden en na alf uur stond het zowaar 1- e Nothen stuurde Serge de scher de diepte in. Lima lovic tikte professioneel de kte Breskense spits aan, de goed leidende Peter rpenisse uit Terneuzen was e les. Hij plaatste de bal te- t op de stip en de Bressiaan- keken richting Nico Knol, etig zijn doel verliet en zijn ga Tom Hofman de verkeer- ant opstuurde, 1-0. Pas twee ten later kon AA Gent wat gdoen. Galie Barka geraakte voorbij doelman Knol maar terk spelende Eddy Buijsse de de bal achter zijn geklop- elman van de lijn. Het leek en verrassende 1-0 ruststand e draaien met een mopperen oskamp op de bank. e minuten voor de pauze kon a op aangeven van Filip rs dan toch de gelijkmaker tekenen. In de 45e minuut d de schande weggewist toen a Nivaldo een solo-actie suc- ol afrondde, 1-2. Na rust st Breskens, en dat was be id geen schande, het niveau- schil aanvaarden. Dit met de uwelingen William Faas en an Verhulst in de gelederen, i pure hattrick van Tom de .eeke die raak schoot in de 51e en 55e minuut tilde de re naar 1-5. ■ka, Nivaldo en Björn de Wilde gden dat het na 75 minuten 1- tond. Op dat moment vond t Puijpe dat Knol zijn verdien- die hij voor Breskens de afge- en jaren heeft gehad mocht rronen met een publiekswissel. er Scherpenisse reageerde at- t, haalde de rode prent uit zijn tzak voor een 'onduidelijke rteding en Knol mocht gaan .chen. Hij zag nog net hoe nther de Meijer nummer ne- voorbij zijn opvolger Menno yens knalde. Filip Fliers zorg- zeven minuten voor tijd voor 0. Maar het was Breskens dat laatste woord had. Serge de ysscher kapte met een won- rmooie actie drie Gentenaren om vervolgens de bal in het ntse doel te jagen. stkapelle - In Westkapelje ordt woensdag 6 augustus de arlijkse triatlon afgewerkt. E® edstrijd die meetelt voor he jeuwse Super Prestige Circui aar bij de mannen senior® im Verburg aan de leiding gaa afstanden die in Westkapehe het programma staan zijn: 7o eter zwemmen, 30 kilomete etsen en 6 kilometer lopen, P art is om 19.00 uur. DE STEM '8 "7 I37e JAARGANG 0311 "00021 DINSDAG 5 AUGUSTUS 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 2 KATERNEN pe sinnenkrant Binnenland Buitenland Economie Beurs Sport Zee land A2 A3 A4 A5 A6 B1/B2 C1 t/m C3 BlV-programma's D1 Commissie voor klachten op scholen pagina Leger Israël in actie in Zuid-Libanon pagina Oudste vrouw ter wereld (122) is dood pagina De ideeën van Louis van Gaal bij Barcelona Vissterfte in villapark Axel pagina Zeeuwen produceren meer afval pagina pagina "yk/ I MIN./MAX. t Zomers De zomer is nu flink op gang gekomen. Gisteren werd het al ruim 25 graden, vandaag wordt het met volop zon nog wat warmer. De wind blijft daarbij zwak tot matig. Athene - Zonder al te veel moeite heeft Marko Koers gisteren tijdens het WK atle tiek in Athene op de 800 me ter de tweede ronde bereikt. De Nederlander ging in zijn serie zelfs als eerste over de streep. Minder goed verging het de steeple-lopers Marcel Laros en Simon Vroemen in hun halve finales. „Een afgang," noemde Vroemen het, die net als Laros ver in de achter hoede eindigde, wat uitscha keling voor beiden beteken de. Gouden medailles waren er gisteren voor de Duitse Sabi ne Braun (zevenkamp), de Tsjechische Sarka Kaspar- kova (hinkstapspringen), Ca thy Freeman uit Australië (400 meter) en de Fransman Stéphane Diagana (400 me terhorden). Bij het hoogspringen voor mannen stelde olympisch kampioen Charles Austin te leur. De Amerikaan kwam in de kwalificatie niet over de limiethoogte van 2.28 meter. I ZIE SPORT - B1 Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Jorrits ma dreigt Schiphol deels of geheel te sluiten als de lucht haven de geluidoverlast niet beperkt. Schiphol krijgt vier weken de tijd om orde op za ken te stellen, en kwam gis teravond meteen al met maat regelen. Maar Jorritsma vindt die onvoldoende. Met haar eerder op de dag geuite dreigement haalt de minister een streep door het beleid van Schip hol, vastgelegd in het zogenaam de 'aanvullend gebruiksplan 1997'. Daarin meldt de luchtha ven nog steeds niet in staat te zijn zich aan de vastgestelde geluids zones te houden. (afp) - In de West- Bosnische grensstad Gradiska zijn gisteravond negen Bosnisch- Servische soldaten tegen acht Kroatische militairen uitgewis seld. Dat meldt het niet-officiële Joe goslavische persbureau Beta. Dij de Servische soldaten gaat het om krijgsgevangenen die het Kroatische leger in 1995 gevan- 8® nam tijdens operaties in West-Bosnië en in het westen van Slavonië. De Kroaten en Serviërs wisselden ook stoffelijke overschotten uit. Kroatische functionarissen kre gen het lijk van een piloot over- De representanten van de Bosni sche Serviërs namen de stoffelij ke overschotten van zestien sol daten in ontvangst. Kees Jansma. foto harry heuts Hilversum (anp) - Kees Jansma, chef sport van de NOS, stapt over naar Canal+. Vorig jaar was Jansma het boeg beeld van verzet tegen de zender Sport7, die de voetbalrechten in Nederland veroverde. Hij was verbijsterd over het besluit van de KNVB de NOS de rechten niet te geven. Na een half jaar ging Sport7 ten onder en heroverde Studio Sport zijn oude status. Onlangs zei Jansma nog 'een NOS-man' te zijn. En plots is er dan de overstap naar Canal+, dat wedstrijden in de eredivisie live uitzendt. Via een decoder en dus niet 'van iedereen, voor iedereen', zoals het credo van Studio Sport luidt. „Maar de NOS en Canal+ verdragen elkaar. Mede door het geld dat Canal+ betaalt, heeft de NOS nu zo'n sterke positie," zegt Jansma. Jansma gaat door met zijn column in Voetbal Interna tional en interviews voor Sport International. (ADVERTENTIE) ieder heel en half uur IVS, de regionale zender voor Brabant, is mol nu de gehele avond te ontvangen in Breda e.o. Hel Brabantse station zendt iedere avond uil. De nieuws uitzending is op elk heel en hall uur. TVS is inmiddels te zien in ruim 730.000 huiskamers. In Breda Ie ontvangen op kaneel 2, heg. 48.25 Mhz. A B (013) 584 14 85 beeld, iedere avond! Schiphol dreigt de nachtzonering op achtendertig punten te over schrijden. Overdag geldt dat voor twaalf punten. Voor Jorritsma is dat onaanvaardbaar. Schiphol maakte gisteravond be kend de eerder aangekondigde nachtstop vandaag al in te voe ren. Het verbod treft ook de nieu we nachtvluchten van Air Maroc, Spandair en El Al waar de Rijks luchtvaartdienst kort geleden nog toestemming voor gaf. Er komt tevens een verbod op nieuwe nachtvluchten, een nach telijk startverbod voor de meest lawaaiige vliegtuigen en een nachtelijk start- en landingsver bod voor vertraagde vliegtuigen. De luchthaven wil tot 1 oktober de Nederlandse chartermaat schappijen ontzien. Vakantie- vluchten die door vertragingen na 23.00 uur 's avonds moeten landen, krijgen daar voorlopig nog toestemming voor. Schiphol heeft met de uitvoering van de ingrijpende maatregelen gewacht tot de reactie van minis ter Jorritsma bekend was. Schip hol vindt de kritiek van Jorritsma onterecht. De luchthaven kan zich alleen ontwikkelen tot main- port (waarvan ook Jorritsma voorstander is) als het de geluid zones overschrijdt, meent de Schiphol-directie. Bovendien zijn de zones moeilijk te handha ven. De luchthaven meent verder dat Jorritsma haar het wettelijk recht moet geven om luchtvaart maatschappijen te weren. Vanaf 1994 dringt Schiphol al aan op toestemming voor deze 'selectie ve toelating'. Anders is het vol gens de luchthaven 'dweilen met de kraan open'. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat is het daar niet mee eens. Europese regels schrijven voor dat selectieve toelating al leen mogelijk is als Schiphol een zogenaamd 'capaciteitsplan' maakt. En dat is er nog niet. Jorritsma verwijt Schiphol ver der een 'te rooskleurige' voorstel ling van zaken. Zij vindt dat Schiphol het afgelopen jaar al ge- luidbeperkende maatregelen had kunnen nemen, zonder uitdruk kelijke goedkeuring van haar mi nisterie. Schiphol vindt het ech ter 'zorgvuldig' dat geen maatre gelen zijn genomen voordat Jor ritsma het aanvullend gebruiks plan heeft beoordeeld. De Vereniging Geen Uitbreiding Schiphol dreigt met juridische stappen als Jorritsma onverhoopt toch zou instemmen met verder overschrijdingen van de geluids zones. „Belofte maakt schuld," aldus de vereniging. Voor zeker 30.000 dolenthousiaste toeschouwers heeft gistera vond de Duitse sprinter Erik Zabel de Draai van de Kaai gewon nen. De winnaar van de groene trui in de Ronde van Frankrijk was een van de vele Tourhelden in Roosendaal, waar zanger Frans Bauer en zijn onnavolgbare Vlaamse collega Eddy Wally voor een extra uitgelaten stemming zorgden. Op de foto rijdt de Italiaan Marco Pantani, winnaar van twee Alpen-etappes in de jongste Tour, op kop van het peloton, gevolgd door Tour-winnaar Jan Ull rich in zijn gele trui en de latere winnaar van de 'Draai' Erik Za bel in het groen. foto de stem/dick de boer zie sport - b2 Van onze verslaggevers Den Haag/Alphen aan den Rijn - Het Openbaar Ministerie in Den Haag heropent het onderzoek naar mogelijk strafbare fei ten bij chemicaliën-tussenhandelaar Vos in Alphen aan den Rijn. Door Carlo Nijveen Etten-Leur - Is ze nu gestolen door een Nederlandse 'hon denliefhebber' op vakantie of heeft ze vanuit haar Zuid- Franse woonplaats Embrun wellicht toch zelf de benen ge nomen? Hoe de vijftien maanden oude Franse Husky-teef Mocca precies in West-Brabant is beland, weet de Etten-Leurse hondenfokker Paul Spee - een paar dagen nadat een Oosterhoutse dierenvriend de hond bij z'n kennel aan de Klap- penberg binnenbracht - nog al tijd niet honderd procent zeker. Maar gezien de grote afstand (ruim 1200 kilometer) tussen Em brun en de lantaarnpaal langs het Wilhelminakanaal waaraan Moc ca begin vorige week vastgebon den werd teruggevonden, is dief stal tot nu toe het meest logische antwoord. Na enig 'recherche'-werk met-het in het oor getatoeëerde registra tienummer van de rashond spoorde Spee gisterochtend - via de Sociéte Central Canine, de Franse kynologenvereniging - Mocca's eigenaresse op. „Ik moest haar wel drie keer uitleg gen dat ik vanuit Nederland bel de," glimlacht Spee. „Tien dagen geleden was Mocca opeens spoor loos verdwenen, vertelde ze me. Ze was dolgelukkig dat de hond goed gezond bij ons zit. Ze kan Mocca alleen nog niet meteen ko men ophalen, want ze heeft geen eigen vervoer." Hoewel ook Spee blij is met de goede afloop van Mocca's hache lijke avontuur steekt hij z'n ver ontwaardiging over de vermoe delijke hondenroof niet onder stoelen of banken. „De mensen die zo'n hond meenemen, staan niet stil bij het verdriet dat ze daarmee veroorzaken. Voor de meeste hondenbezitters is het dier een extra gezinslid, bijna een eigen kind. Al zou een van m'n ei gen honden in China worden te ruggevonden, dan nog zou ik hem meteen gaan halen." De Etten-Leurenaar vermoedt trouwens dat Mocca's tijdelijke eigenaren niet veel plezier aan him vangst hebben beleefd. „Het moet onderweg een ramp zijn ge weest, want Mocca is nog niet zindelijk. Bovendien zijn husky's kennelhonden, dus sowieso ont zettend moeilijk in een auto te houden. Het is daarom niet alleen misdadig, maar ook erg dom om zo'n hond mee te nemen." Na bestudering van nieuwe feiten besluit het OM of Vos alsnog ver volgd wordt. Vorig jaar kwamen uit een eerste onderzoek in het Nederlands-Haïtiaanse glyceri- ne-schandaal geen aanwijzingen voor enig strafbaar feit. Dit heeft de Haagse officier van justitie mr. L. Horstink gister middag verklaard. Zij zegt het feitenmateriaal, zaterdag aange dragen in NRC/Handelsblad, se rieus te nemen. De krant onthul de, dat Vos - tegen eerdere ver klaringen in - wel degelijk wist dat de via het bedrijf geleverde glycerine te onzuiver was om in medicijnen verwerkt te worden. Terwijl de partij glycerine nog per schip onderweg was naai Haïti liet Vos na de afnemer daar te waarschuwen. vervolg op binnenland - a3 zie ook stem commentaar - a4 Spee deed bij de Etten-Leurse politie aangifte van de vondst van de Franse viervoeter. Volgens woordvoerder R. in 't Veld is het echter niet aan de Nederlandse, maar aan de Franse autoriteiten de eventuele dader(s) van de dief stal op te sporen. Mexico-Stad (dpa) - Ver meende drugshandelaars hebben in een restaurant in de Mexicaanse grensplaats Ciudad Juarez zes mensen doodgeschoten. Ciudad Juarez ligt op de zuidoever van de grensrivier Rio Grande, tegenover de stad El Paso in Texas. Het plaatsje geldt als een centrum van de drugshandel. Begin juli overleed de leider van het 'kartel van Juarez', Amado Carrillo Fuentes, na een ge zichtsoperatie, die hij had la ten uitvoeren om onherken baar te worden. Na zijn dood is volgens de Mexicaanse pers een bloedige strijd om zijn opvolging ont brand. Den Haag (anp) - Nederland staat vierde op de lijst van landen met een laag aantal verkeersdoden, na Groot-Brittannië, Zwe den en Noorwegen. tot uitdrukking als Nederland wordt vergeleken met zuidelijker landen in Europa," zegt Wouden berg. „Zo telde Italië 12,3 doden, Spanje 14,7, Frankrijk 15,3 en Portugal maar liefst 28,3 doden per 100.000 inwoners." WN schrijft het relatief geringe aantal verkeersdoden in Neder land in de eerste plaats toe aan de kwaliteit en de zwaarte van de Nederlandse rijopleidingen en - examens. „Veiligheid in het ver keer begint natuurlijk met het onderwijs. Dat verschilt sterk van land tot land. Vooral in Eu ropa zal op dit punt nog heel wat geharmoniseerd moeten wor den," concludeert Woudenberg. Dat blijkt uit een rapport met cij fers over 1995 van de IRTAD in Parijs, een wetenschappelijke in stantie die mondiaal onderzoek verricht naar verkeersveiligheid. „Uit het IRTAD-rapport blijkt dat Nederland 8,6 verkeersdoden op 100.000 inwoners telde," zegt woordvoerder B. Woudenberg van Veilig Verkeer Nederland (WN). Een stuk slechter blijkt het vol gens de IRTAD-rapportage ge steld buiten Europa. Zo noteer den in 1995 Japan (10,1), Austra lië (11,2), Canada (11,3) en de Verenigde Staten (15,9) bedui dend meer verkeersslachtoffers. „Maar de veiligheid komt vooral Paul Spee vermoedt dat die ven Mocca hebben meegeno men. foto de stem/dick de boer Pieterburen (anp) - De zeehon dencrèche in Pieterburen werkt aan een soort Rode Kruis voor dieren. Directeur en 'zeehonden moeder' Lenie 't Hart wil een noodfonds oprichten dat bij ram pen onmiddellijk hulp biedt aan dierenslachtoffers. Dat is volgens haar vooral nodig na ongelukken met olietankers en overstromin gen. „Momenteel is er bij rampen meestal alleen geld voor mensen. Daardoor komt de hulp aan die ren soms te laat. Je moet bij een ramp binnen vierentwintig uur ter plekke zijn en de handen uit de mouwen steken. Als je eerst geld moet inzamelen, ben je te laat," zegt ze. 't Hart wil een fonds van mini maal een miljoen gulden in het leven roepen. Ze wil hiervoor ko mend najaar een groot aantal be drijven aanschrijven. „Ik denk dat bedrijven hiervoor belang stelling hebben. Zo is Shell zich bewust van de risico's die olie transporten hebben." Rotterdam (anp) - Pompstations dekken zich met een collectief fonds in tegen financiële claims die voortvloeien uit toekomstige milieuver vuiling bij de benzinepompen. Daarmee voorkomen ze dat elk indivi dueel pompstation een bedrag tussen de vijf ton en de drie miljoen gulden moet reserveren om aan verplichtingen te voldoen die de over heid stelt. Het fonds vloeit voort uit de eisen die het ministerie van Mi lieu aan de pomphouders stelt. De overheid wil dat toekomstige mi lieuschade op de veroorzaker te verhalen is. Tot het jaar 2000 zijn zo'n vierduizend pompstations bezig hun nering milieuvriendelijk te maken. Ze saneren de bodem en brengen voorzie ningen aan als lekbakken, dampretoursystemen en vloeistofdichte vloeren. Van elk station dat klaar is met deze modernisering eist mi nister De Boer een garantstelling voor toekomstige vervuiling. (ADVERTENTIE) De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeu ze is: een proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon:Bank/Gironr; Handtekening: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda 21-202 0AGBUD VOOR ZUIDWESI-NEDEREANO

de Stem | 1997 | | pagina 1