L Aanslag op twee Turkse winkels schokt Breda MTV Watersnood teistert ook Roemenië IG EN r week vof >0 Specialist 0 ,r^ ËSj Nieuw Forum wenst autonomie Noorden Onderzoek lekken bij justitie leidt naar PTT'er uit Sprundel Sprinthegemonie terug bij VS DE STEM Metv.d. Born valt te praten! leendert v.d.born DAGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N D Recherchebureau CIO weer in opspraak En Nederland is al zo klein... X 64| ehartigt de labant met circa l Jeugd- Ing Ondersteuning IValkenswaard en I ontstaat per Ikenswaard en Jrsystemen nen (dBase IV dows NT en eveling 18). ig- |edewerkster j of bij de |1813. t van deze jianciële Zaken, ard. fbutie van beeld- en 3reda en Antwerpen. de film- en muziek- \vers behoren BMG, nomenteel 130 mede- Imatieverwerking zijn -infrastructuur wordt \k. tie van informatie een [wikkeling ook in de lar een: hiveau met een exact len op het gebied van |e affiniteit met auto- I, een goede schrifte geleiding, uitgebreide bed arbeidsvoorwaar- Itmaken van de proce- fcer H. Schell manager lie te zijn dan zien wij j tegemoet. U kunt uw Ir P. Vermeulen, afde- ^ordelijk voor de algehele n kwaliteitsprocessen voor vices (VAS) in het distributie- er meer in: het verzorgen inbewaking, het coördineren ctie, het ontwikkelen en ning methodes en het iatabases. bo- of hbo-niveau met bij ring met het coördineren en s dien je calculatie ervaring nethodiek. Wij verwachten aede communicatieve en n. Ook kun je heel zelfstandig if. Gezien het internationale goede beheersing van het functie waarin ruimte is voor inde organisatie met door- ist bieden wij een interessant anspreekt en indien je aan de llicitatiebrief met Curriculum chijningsdatum aan Human Resources Officer, a. Voor meer informatie t met haar opnemen: 1119. Koop met zekerheid... NISSAN SPINVELD 33 en 37 - 4815 HR BREDA - Tel. 076-5523166 137e JAARGANG 2 KATERNEN De Binnenkrant A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Zeeland A5 A6 BTV-programma's A7 Sport B1 t/m B6 DE STEM 71031 f000218" I I I I I AANDAG 4 AUGUSTUS 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 Voortaan elke dag een recept voor een dagschotel Coronel solliciteert naar plaats in Formule 1 Dosedel verrast Moya bij Dutch Open in Amsterdam PAGINA Opklaringen Het was gisteren een sombere dag met plaatselijk wat re gen. Vandaag gaat de zon een serieuze poging doen door de wolken heen te breken. De temperatuur loopt dan op tot een zomerse waarde. Groningen (anp) - Een nieuwe politieke beweging in de drie noordelijke provincies wil zelfbestuur voor Noord-Ne derland. De partij in oprichting Nieuw Forum komt in op stand tegen de Nederlandse staat. Die zou Groningen, Drenthe en Friesland als 'stiefgewest' behan delen. De partij wil de aardgasopbrengsten uit het Noorden aan de regio zelf ten goede laten komen. Nieuw Forum is een initiatief van noorderlingen van diverse poli tieke signatuur. Via een noordelijk parlement zouden Groningen, Drenthe en Friesland verregaande bevoegdheden moeten krijgen op het terrein van economische zaken, infrastructuur en ruimtelij ke ordening. Tot ergernis van Nieuw Forum beschouwt de regering het Noor den als een 'aanhangsel van de randstad'. Een gebied waarvoor al leen maar een rol is weggelegd voor recreatie, toerisme en woon gebied voor gepensioneerden. Economisch gezien richten alle aan dacht en rijksmiddelen zich op Schiphol, de Rotterdamse haven en de randstad, vindt Nieuw Forum. Van onze verslaggever Sprundel/Breda/Amsterdam - Een onderzoek van justitie bij het Bredase particuliere recherchebureau CIO (Counsels Inves tigation Office) in maart van dit jaar, heeft geleid tot de arres- - tatie van een medewerker van PTT-Telecom in Amsterdam. De man, woonachtig in Sprundel, is een oud-politieman van het korps Midden- en West-Brabant. Bij CIO werken meerdere oud-agenten. Hef interieur van de Türki- yem-supermarkt na de brand. foto cor viveen Van onze verslaggever Breda - De Bredase Baliën- dijk en omgeving reageert ge schokt op de brandstichting in twee Turkse winkels in het winkelcentrum in die straat. In de vroege zondagochtend ontstond grote rook- en wa terschade nadat de Türkiyem- supermarkt en de Manolya- cadeauwinkel met een soort benzinebommen waren be stookt. De eigenaar van de cadeauwin kel, V. Abibeyogulburi uit Bergen op Zoom, is snel ter plaatste als hij rond half vijf 's morgens hoort dat er iets loos was bij zijn zaak. Hij en zijn vriendin zijn laat naar bed gegaan, na een barbecue bij de Etten-Leurse eigenaar van het pand. De vriendin van Abi beyogulburi woont schuin tegen over de zaak. „Het gekke is dat ik misschien wel gezien heb wie het heeft gedaan, want ik heb vlak voor de brand vier jongens met een hoop herrie zien langskomen. Ik wilde er eigenlijk nog wat van zeggen, maar dacht: 'laat maar' toen ze eindje vererop een siga retje gingen roken," vertelt de winkeleigenaar. „Ik trok de dekens over mijn hoofd en wilde gaan slapen toen opeens de telefoon ging. Meteen voelde ik dat er iets aan de hand was. Iemand vertelde me dat het alarm was afgegaan bij de winkel en ik ben er gelijk naar toe ge gaan. Het eerste wat ik zag waren vuur en vlammen. Maar er was niemand meer in de buurt." Bedreigd De Bredase brandweer heeft de brand bij Abibeyogulburi en zijn zestig meter verderop gevestigde collega snel onder controle. Bin nen een kwartier zijn de vlam men gedoofd. Maar rook en water richten veel schade aan. Abibeyogulburi weet niet in wel ke hoek hij de daders moet zoe ken. Er is twee weken geleden nog ingebroken in de winkel en naar eigen zeggen is hij eerder te lefonisch bedreigd. Maar hij heeft zich dat nooit bijzonder sterk aangetrokken. In de telefoontjes maakten onbe kenden bekend 'tegen asielzoe kers te zijn en geld en mensen no dig te hebben'. „Je krijgt 'm niet zo snel bang," zegt een vriend van Abibeyogul buri. „Toen ze hem voor het eerst belden en vertelden dat hij moest betalen zei hij: 'Hoeveel moet je hebben? Een tientje. Kom maar halen'. Hij dacht dat het om een grapje ging." Op de Baliëndijk, waar anders op zondagen een kanon kan worden afgeschoten zonder iemand te ra ken, is het gistermiddag druk. Nederlanders, Turken en Marok kanen staan in groepjes bij elkaar en geven hun mening over de (ADVERTENTIE) keihard nieuws,maar| ook lief en leed uit dej regio. soms eigen zinnigs maar altijd op en top betrouwbaar,; info: (013) 584 14B51. De arrestatie, vlak voor het weekeinde, houdt rechtstreeks verband met een onderzoek van justitie naar het lekken van ge voelige politie-informatie naar criminelen. Tegelijk met de aan houding van de verdachte uit Sprundel is vorige week ook een inval gedaan in een woning in St. Willebrord. De bewoner wordt gezien als een handlanger van de opgepakte verdachte. Meer arres taties in dit onderzoek sluit justi tie niet uit. Volgens een woordvoerster van justitie in Amsterdam wordt de verdachte vandaag voorgeleid aan de rechter-commissaris. De persvoorlichter van het korps Midden- en West-Brabant in Til burg, S. Worm, zei gistermiddag niets te weten van een arrestatie in Sprundel. Ook over de aard van het justitie-onderzoek naar de handel en wandel van oud agenten bij het korps Midden- en West-Brabant wist Worm niets te melden. Persvoorlichter R. Luyten van het politiedistrict Roosendaal be vestigt de arrestatie in Sprundel en het onderzoek in St. Wille brord. Justitie is al langer op zoek naar lekken bij de politie. In maart van dit jaar is een inval gedaan bij het recherchebureau CIO waar een aantal oud-politiemen sen werken. Daarbij zijn compu tergegevens en de administratie in beslag genomen. Het particuliere recherchebureau werd door het Openbaar Ministe rie verdacht van omkoping en valsheid in geschrifte. Het bu reau zou met behulp van de erva ring en informatie van oud-poli tiemensen documenten hebben opgesteld waarmee een Amster damse advocate vervolgens pro beerde een verdachte van cocaï nehandel vrij te pleiten. De directeur van CIO, tevens oud-politieman P. Velrath zag hierin een 'wraakactie' van justi tie voor een eerder rapport waar in het bureau had geprobeerd aan te tonen dat de Amsterdamse of ficier van justitie F. Teeven had geknoeid met bewijsmateriaal. Teeven gelastte de arrestatie van de PTT'er uit Sprundel. Het bureau CIO was gisteren on bereikbaar. Volgens de PTT zijn beide telefoonnummers opgehe- „Dit gaat niet alleen om vanda lisme, dat is me wel duidelijk. Want in het hele rijtje van win kels hebben ze alleen de Turkse zaken gepakt. Daar zit meer ach ter." Een Turkse vriend van de getroffen supermarkteigenaar denkt het zijne van de aanslag. En met hem de rest van de buurt. „Zoiets verwacht je in Duitsland. Of in de grote steden, maar niet in Breda. En voor zover ik weet is het hier ook nog nooit gebeurd." „Ja, 't is wat. Waarom doet ie mand nou zoiets?" vraagt een oudere bewoonster van de Ba liëndijk zich af. „Het zijn zulke aardige mensen. Je kunt er fan tastisch fruit kopen. Ik kwam hier al een hele tijd en voor zover ik weet hadden ze (net niemand problemen." Angst Een buurtgenote var) de mevrouw is de angst om het ljart geslagen. „Die mensen van dè supermarkt mogen wel uitkijken. Op het Edisonplein hebberi ze ook een zaak. Stel je voor dat daar het zelfde gebeurt." Hoe dan ook, niemand heeft ver wacht dat er iets van deze aard zou gebeuren in de enigzins grij ze, maar ook rustige Bredase buurt. „Nee, want er wonen hier in verhouding misschien vrij veel Turken, maar van problemen heb ik nog nooit gehoord," zegt een Marokkaanse Bredanaar. „Inder daad," zegt een buurtgenote. „Het zijn zulke goede mensen, er is niks mis mee. Waar hebben ze dit aan verdiend?" De politie tast nog in het duister naar de motieven van de brand stichting. B ZIE STEM-COMMENTAAR - A4 Maurice Greene (rechts) steekt zijn tong uit op het moment dat hij beseft dat hij wereldkampioen wordt. foto reuter Athene - De Amerikanen beheersen het koningsnummer in de atletiek weer. Gisteravond lieten Maurice Greene (22) en Marion Jones (21) zich in Athene tot wereldkampioenen op de 100 meter kronen. Met Greene, een pupil van kampioenenmaker John Smith, komt een einde aan een periode, waarin de Amerikaanse mannen met een rol op het tweede plan genoegen moesten nemen. De afgelopen twee jaar was Donovan Bailey (wereldkampioen in 1995 en olympisch kampioen in 1996) de toonaangevende sprinter. De Canadees moest gisteren genoe gen nemen met het zilver. Marion Jones, die enkele jaren verloren leek voor de atletiek (toen zij de voorkeur gaf aan een basketbalcarrière), neemt de fakkel over van haar landgenotes Gwen Torrence en Gail Devers (Olympisch kampioene). De Oekraïense Pintoesevitsj dacht lange tijd gewonnen te hebben. Mariene Ottey verspilde haar krachten door na een valse start van Fynes op volle snelheid door te gaan. B ZIE VERDER SPORT - B1 EN B2 (ADVERTENTIE) jtowRomainvan Damme Roosendaal - Ze heeft de krantenberichten en verhalen °ver de watersnood in haar geboorteland met oranje vilt stift omcirkeld. De Roosen- aaalse Claudia Vasari is net 'erug uit Roemenië, waar het aanhoudende slechte weer de talloze bergriviertjes doet aanzwellen tot alles verwoes tende stromen. «ft heb de beelden op televisie gezien. Het is even erg als in Po- len, Tsjechië en Oost-Duitsland. Heel veel landbouwgrond is on dergelopen en duizenden huizen staan onder water." Tot nu toe is er nauwelijks hulp van buitenaf en dat doet een beetje pijn. „De-regering stuurt dekens, dat is het dan. Er is te weinig geld en de mensen die ge troffen zijn door het water zijn niet verzekerd. Bovendien lijkt een groot deel van de oogst letter lijk in het water te vallen. Nu al wordt er met angst naar de ko mende winter gekeken." Een van de ergst getroffen gebieden is de regio rond de stad Resita waar vooral de rivier Birzava voor gro te problemen zorgt. Resita ligt ongeveer honderd kilometer ten zuiden van de stad Timisoara. In dat gebied staat meer dan 1000 hectare volledig blank. In de stad Resita en de dorpen in de omge ving valt de stroom regelmatig uit en is het drinkwater schaars. Om de ergste nood te lenigen heeft Coca Cola, dat een fabriek heeft staan in Timisoara, 300.000 liter mineraalwater beschikbaar gesteld. Maar ook in andere delen van het land is er watersnood. Tussen de stad Ploiesti en de hoofdstad Boekarest is de rivier Prahova buiten haar oevers ge treden en slokt het water de tal loze dorpjes langs de rivier op. In de westelijke provincie Arad, het grensgebied met Hongarije en voormalig Joegoslavië, staat in middels 600 hectare landbouw grond volledig blank. Maar ook in het oostelijk gelegen Moldavië zorgt het water voor steeds meer overlast. Roemenië wordt al weken geteis terd door hevige regenval. De ve le riviertjes die in de Karpaten (het berggebied dat zi,ch als een ring door het land slingert) ont springen, kunnen al dat water niet aan. Het gevolg is dat ze veranderen in niets ontziende stromen. Zoals de Crisul Negru, die een groot deel van de provincie Bihor in amper twee maanden tijd voor de derde keer onder water dreigt te zetten. Een bijkomend probleem is dat de watermassa grote delen van de vaak pas gerepareerde wegen weer wegspoelt waardoor het moeilijk is hulp te bieden. B ZIE OOK BUITENLAND - A4 De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wyde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is; g Q een proefabonnement van 6 weken voor 31, of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt, g Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* g Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiroJ 97,50 U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naam: Adres: Postcode:Plaats:... Telefoon:Bank/Gironr: Handtekening: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda 21-202 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1997 | | pagina 1