baan? DE STEM Maase ligt niet wakker van harde baan Sprinttrainer Henk Kraaijenhof gelooft in speciale voeding voor de hersenen Atleten krijgen elke dag vijftien gulden zakgeld TRON rayonleidster SWK atletiek historie 100 meter x 60! T,cobs Breda Electronics uH,rdeligste winkel voor geluid, licht en communicatie verk met ingang baarschijnlijk half fe: Start Oosterhout, 0162) 42 74 40. ewerking lang m/v Is metaal. zijn, goede beheersing taal in woord en de conditie, bereid :gendienst te werken, an op 18 augustus en lie; Start Oosterhout, §0162) 42 74 40. lorman/ Irijfsleider m/v organiseren en kan orders voor de voeren met klanten [le voeren voor de nleiding van opdracht- |ling (MTS met meer ervaring in de metaal linggevende capaciteiten tiveerd, verantwoorde- janisatorisch inzicht, 60-urige werkweek te I meewerken in de t een functie met goede ilariëring en kans op land. mie: Start Zevenbergen, \l. (0168) 32 87 09. i Roosendaal. |i, begeleiden en admini- ng van transporten, drachtgevers betreffende ping, indelen van de uit gten en voortgangs rekking tot personeels- atie: Start Roosendaal, Inge Huyzers, 47. 42 74 40 10165) 55 70 47 geit verbreding van het I methodisch werken i voorzieningen van oor professionals uit .a. een afdeling ji eerst-aanspreekbare a. deelneemt aan het primair ondersteunend lelsfunctiona rissen over fictie in de regio ir voor 24 uur per week, uren per week inzet- aan de drie zorgma- voering van het perso re regelingen, |tie, introductie, ferzorgen van op minimaal MBO- h, bij voorkeur opgedaan igen werk te organiseren, rigsvaardigheid, Iformatiesystemen. luiswezen. Iwaarbij de maximale lerband). (tollen, personeelsfunctio- september. t deze advertentie sbergext. sten Breda vraagt ter •ing buitendienst: ^wenst evenals ervaring- eren met pasfoto, t.a.v. woud, bedrijfsleider. Polderstraat 2a, 4815 AH 1 076-5717850. JBE op één steenworp afstand gevestigd van woonboulevard Breda JBE gesloten van 21 juli t/m 6 aug.) o riiïbosstraat 14 - Breda/Princenhage - Tel. 076-5212881 w ...i i 11 i..... i ..imiim. mmbmi "u Sport ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1997 D heb het verhaal hiernaast daar net tweemaal van begin tot eind gelezen. Mijn tenen zijn er nog krommer van geworden dan ze al «ren en mijn nekharen zijn ervan overeind gaan staan. Als ik het goed heb, maar ik ben echt niet (an plan om die onzin nóg een lieer uit te gaan spellen, ga je vol gens het evangelie van die goeroe hiernaast harder lopen als het in je bovenkamer goed zit. Ik geloof daar geen bal van. Ik wei ger om aan te nemen dat je her sencellen beter gaan werken als je re voedt met 'smart drugs' uit de pillenkast van medicijnman Kraai- jenhof. En helemaal van de gekke is dat je daarna ook nog harder zou gaan lopen omdat het tussen je oren beter zit. ftwdy bullshit', brult mijn eigen bovenkamer, dagelijks gevoed door te veel cafeïne, met enige re gelmaat een flinke pint, op zijn tijd stiekem een spriet Havana, en, als heter van komt, ook nog wel eens een goed boek. Geleuter over Ying en Yang kan me gestolen worden, maar ik geef toe dat ik een paar keer per week hard probeer te lopen omdat mijn aftakelende lijf in het verleden zelf pijnlijk en proefondervindelijk be wezen heeft dat de spieren anders tamelijk snel door vet vervangen worden. Of het enige zin heeft zal de tijd uitwijzen en intussen vind ik dat hijgen en zweten best lekker. Beter gezegd, de euforie na afloop, waarschijnlijk veroorzaakt door de 'smart drugs' die het lichaam tijdens het lo pen kennelijk aanmaakt. Alsudat Ying en Yang wil noemen mag dat van mij, maar bij dat soort nonsens haak ik geeuwend af. Het zal allemaal wel. Vol gens mij, maar misschien ik heb te weinig 'smart drugs' tot me genomen om daar iets zinnigs over te kunnen zeggen, komt het in topsport uiteinde lijk maar op twee dingen aan. Het een is talent, het ander is keihard werken. Bij die sprinters lijkt het me verder een zinnige zaak als ze op tijd het oor smeer verwijderen, want het staat zo lullig als het startschot klinkt en je hebt het niet gehoord. Misschien dat juist Christie in At- Janta beter een paar watjes in zijn oren had kunnen proppen, had-ie die twee valse starts niet gemaakt en had-ie regulier verloren van Bai ley. Denk ik dan, maar ja, waar schijnlijk te weinig 'smart drugs' geslikt, simpel gedacht, lekker kort door de bocht. Neus-, keel- en oorartsen die zich tien of twintig jaar in gehoorstoor- nissen verdiept hebben, zoeken de rest van hun leven naar oorzaken, gevolgen en oplossingen. Hersen- chirurgen zoeken, in dienst van ons allemaal, naar oorzaken en oplos singen voor dementie, Alzheimer, Korzakoff, mensen die in coma ge raakt zijn. Oogartsen, neurologen, idem dito. Al die wetenschappers studeren en zoeken de rest van hun leven. Stapje voor stapje plukt de mensheid de vruchten van die inspanningen. Dankzij de medische wetenschap gaan we tegenwoordig niet met een dood aan een griepje, mazelen of kinkhoest en is ons leven aan merkelijk prettiger dan als wichel roedelopers, waarzeggers, sjama nen, Catweazles, goeroe's en Yo- manda's het voor het zeggen ge had zouden hebben. Alle doktoren weten dat er in het leven maar één ding vaststaat: dat er niets zeker is. Komt daar meneer Kraaijenhof die het allemaal weet. Ik haal een zin uit het verhaal hiernaast 'Door de smart drugs worden de zenuwcel len dikker zodat de geleiding van de prikkels sneller gaat en dat heeft weer gevolgen voor de snel heid waarmee een atleet reageert'. Bla, bla, bazelt nog wat door over 'zijn atleten' die speciale voeding gebruiken waardoor ze gemakke lijker dingen onthouden en aan wijzingen oppikken. De ingrediënten zegt-ie uit China, Rusland en Zweden te halen. Wan trouwig als ik ben denk ik dan met een aan gifmengers die met vers schildpaddenbloed, gekookte tij- Herballen, gemalen slagtanden en ginseng in de weer zijn. Maar misschien zie ik het allemaal weer verkeerd en staat er binnen kort een nieuwe test op het pro gramma. Sommige wielrenners mogen tegenwoordig niet meer op het zadel omdat hun bloed te dik is. Het is dus niet uitgesloten dat de discipelen van Catweazle Kraaijen hof zich in de nabije toekomst voor de start aan een intelligentietest dienen te onderwerpen. Om bij aen uitslag boven de 100 verplicht hwee jaar af te gaan kicken; schan de, teveel 'smart drugs' geslikt... i-éon Krijnen 'Smart drugs spelen een essentiële rol' De 100 meter is de puur ste vorm van atletiek. Geen hazen, geen helpers, geen geloer. Het is één krachtsexplosie, nog geen tien tellen pure snelheid. In Athene zullen morgenavond weer acht mannen opgefokt en gespannen tot in de vezels duelleren om de roem en de premie. De WK-finalisten hebben allemaal keihard getraind, zijn ongeveer even sterk en bezitten evenveel sprongkracht. En toch is er één de snelste. Waarom? „Omdat de winnaar zijn hersenen optimaal heeft gevoed," weet sprinttrainer Henk Kraaijenhof. Door Maurice Ambaum Athene - De winnaar is heilig, de zeven verliezers hebben niets, geen allure meer, geen roem, geen geschiedenis. De discrepan tie tussen eeuwige eer en intens verdriet is op de 100 meter een knipoog. Eénhonderdste van een seconde, misschien nog minder, want de grote kanonnen doen dit jaar niet voor elkaar onder. Wie morgenavond de wereld kampioen sprint in Athene wordt, zal fysiek volmaakt moe ten zijn. Maar gecultiveerd talent alleen is niet voldoende, ook de geest moet in topvorm zijn. Fine tuning van lichaam en geest leidt naar topprestaties en records, dat bleek vorig jaar tijdens de olympische finale wel. Een fabel achtige spurt door het-wereldre cord (9.84), maar met name ook door de toestanden daaromheen. De spraakmakende diskwalifica tie van 'grootvader' Christie na twee valse starts. Het haantjes gedrag van puber Boldon die zijn snuit achter een rose zonnebril had verstopt, de wenkbrauw piercing van Michell, het onver- verschil: Smith was nauwelijks 3 cm achter Lewis bij de finish 1. Carl Lewis, VS 10,07 2. Calvin Smith, VS 10,07 3. Emmi King, VS 10,24 - Ben Johnson, Canada 9,83 2. Carl Lewis, VS 9,93 IHBHtelIiïtl 1 f}'j 1 l'ikyo 1 i verschil: ||1. Carl Lewis, VS 9,86 Burell was 2. Leroy Burell, VS 9,88 20 cm achter I 3. Dennis Mitchell, VS 9,91 Lewis 1 i bij de finish Vi'i{4 (iMkrnhW' 1. Donovan Bailey, Canada 9,97 2. Drung_Surin, Canada 10,03 3. Ato Boldon, Trinidad 10,03 anp/krt verschil: Surin was 60 cm achter Bailey bij de finish stoorbare gelaat van Fredericks, de ogenschijnlijke desinteresse van de latere kampioen Bailey. Intimidatie, staren, snuiven, ze nuwtrekjes, handenklappen, knielen, bidden. In de 100 meter finale is alles toegestaan en wordt ook geen enkel middel on benut gelaten om de concurrent uit het evenwicht te brengen, want dat is namelijk nog maar het enige onderscheid tussen de giganten: de geest. „De finalisten zijn getalenteerd, hebben allemaal keihard ge traind, zijn ongeveer even sterk en bezitten evenveel sprong kracht," oordeelt sprinttrainer Henk Kraaijenhof (41). „En toch wint er iemand. Dus is het de vraag hoe iemand onder druk presteert. De geest is de scherp rechter. Ben je te beïnvloeden door het gedrag van anderen? Ben je geïmponeerd door de zon nebril van Boldon? Kun je met stress omgaan? Het zijn maar hele kleine dingetjes maar die bepalen wel het verschil. Want per slot van rekening gaat het op de 100 meter ook maar om frac ties," Merlene Ottey Kraaijenhof verwijst in zijn ana lyses altijd naar Merlene Ottey, die hij een tijd lang onder zijn hoede had. De Jamaïcaanse leed vaak onder de stress en miste twee keer op enkele duizendsten van een seconde een internatio nale titel op de 100 meter. De hamvraag is of je de geest van de atleet kunt trainen? Dus ook kunt verbeteren en beïnvloeden, immuun kunt maken voor in vloeden van buitenaf en niet via de divan van de psycholoog of de goeroe maar door voeding. Kraaijenhof meent zeker te we ten van wel. „De geest staat on der invloed van voeding en psy chologie. Voeding voor de herse nen is in opmars, maar die we tenschap moet nog ontgonnen worden. De laatste jaren zijn er op het gebied van orthomolecu laire voeding voor de hersenen veel positieve ontwikkelingen geweest. De invloed van amino zuren en andere producten, waaronder de zogeheten 'smart drugs', wordt steeds groter. Zij oefenen namelijk invloed uit op het zenuwstelsel en op de neurot ransmitters, zeg maar de verbin ding tussen de hersenen en de ze nuwen." Volgens Kraaijenhof maken smart drugs, een soort su pergeconcentreerde voedings supplementen, die niet op de do- pingslijst staan, de atleet scher per. „Dat is van grote invloed op De finale 100 meter van het WK in Gothenburg (1995): De Canadees Donovan Bailey (links, 9.97 seconden) wint met 60 centimeter ver schil van Ato Boldon uit Trinidad. foto anp bijvoorbeeld de reactietijd, die gaat namelijk omlaag. Door de smart drugs worden de zenuw cellen dikker zodat de geleiding van prikkels sneller gaat en dat heeft weer gevolgen voor de snel heid waarmee een atleet rea geert. Zijn alertheid wordt ver hoogd. Ik ben het daarom ook volledig eens met de Britse sprin ters die de valse-start-procedure willen veranderen. De reglemen ten geven nu aan dat een atleet niet sneller mag en kan starten dan 0.10 seconden na het start schot. Anders heeft hij of zij doelbewust geprobeerd om eer der weg te komen. Die regel is al stokoud en volgens mij achter haald. Christie ging in Atlanta met twee valse starts uit de fina le. Hij klokte een keer na 0.086 seconden. Volgens de regels vals, maar ik denk wel dat het kan en Stokpaardje Voeding is al jaren het stok paardje van Kraaijenhof. Hij ge looft heilig in de meerwaarde van smart drugs, adaptogenen, de juiste kwaliteit van eiwitten, suikers, vetten, volgens hem een verwaarloosd aspect in de atle tiek. „Voeding wordt nog altijd gezien als brandstof voor duur- prestaties. Een marathon, een toeretappe, dan is voeding van essentieel belang, dat zal ik niet bestrijden. Maar ik heb wel een toevoeging. Ook bij explosieve korte onderdelen speelt voeding een belangrijke rol. Niet als brandstof, want dat boeit op een 100 meter niet. Iedereen heeft ge noeg brandstof voor 10 seconden, er zal niemand honger krijgen tijdens de race maar het gaat om de juiste smeerolie zodat het mo tortje optimaal kan draaien. Voeding bevordert het herstel, stelt vermoeidheid uit, verhoogt de alertheid. De atleet moet scherp zijn, een gezonde mate van opwinding hebben, en niet alleen tijdens de race. Mijn atle ten gebruiken het hele jaar door speciale voeding, daardoor zijn ze ook tijdens de trainingen scherper, zodat ze gemakkelijker techniek onthouden en aanwij zingen oppikken. De geest leert beter en sneller." Tijdens de halve finale en de eindstrijd neemt iedere atleet van Kraaijenhof andere supple menten tot zich. „Er zijn sprin ters die helemaal opgefokt zijn. Die moet ik door voeding voor de hersenen juist kalm krijgen. An deren zijn van nature rustig, die moet ik met voeding prikkelen. Het juiste protocol kennen, is heel belangrijk. Ik weet welk ty pe supplement voor welke atleet op welk tijdstip en in welke hoe veelheid de meeste kans op suc ces biedt. Elk mens is anders en alles heeft een verband." Volgens Kraaijenhof ligt de oplossing voor nóg betere sportprestaties tussen de oren. „Via hormonen worden humeur en wilskracht gestuurd door de hersenen. Daar ligt de sleutel voor betere presta ties. Hoe kunnen we grip krijgen op hetgeen zich tussen de oren van de atleet afspeelt?" De smart drugs die Kraaijenhof adviseert, zijn in Nederland niet te koop. „Ik moet ze uit het bui tenland importeren. Ik reis de hele wereld rond, dus ik kom in landen waar bepaalde supple menten als adaptogenen wel ver krijgbaar zijn: China, Rusland, Zweden. En het is volstrekt le gaal. Ze werken, hebben geen schadelijke bijwerkingen en staan niet op de dopinglijst." Henk Kraaijenhof, bejubeld door de toppers in het buitenland, een buitenbeentje of een supergenie? Hij was, is en blijft in Nederland onbegrepen omdat Kraaijenhof over aspecten van ethiek praat, denkt en ermee experimenteert, die in Nederland nog moeten worden ontdekt. In 1984 gaf hij in Nederland zijn eerste lezing over voeding en krachttraining, onder meer aminozuren en vita mine C kwamen aan bod. Kraai jenhof stelde dat je daardoor het prestatievermogen kon manipu leren. Zijn uitlatingen resulteer den in een heftige discussie en ongeloof. Nu weet iedereen beter en maken aminozuren en vitami ne C deel uit van het standaard pakket van atleten. Als atleet was het niks met Kraaijenhof, als trainer had hij met zijn aanpak en via boeken vergaarde kennis van de sprintwereld razendsnel succes. Nelli Cooman, Merlene Ottey, Letitia Vriesde, Geir Moen, Miguel Janssen, Patrick Stevens om er een aantal te noe men, behoren of behoorden tot zijn stal. Prestatie-adviseur Uiteindelijk nam ook de Neder landse atletiekbond hem in de arm. Kraaijenhof werd twee jaar geleden prestatie-adviseur. Hij moest het prestatievermogen van de Nederlandse topatleet verbeteren. De liefde tussen de bond en zijn reisgids naar top prestaties was van korte duur. Na de Olympische Spelen in At lanta werd het contract niet meer verlengd. De praktijk wees namelijk uit dat amper een Ne derlandse atleet of trainer ge bruik maakte van zijn kennis, en dat verwonderde Kraaijenhof niet. „Nederlandse trainers zijn hobbyisten, velen van hen wer ken overdag en geven 's avonds training. Tijd om zich te verdie pen in materie als voeding voor de hersenen hebben ze niet of willen ze niet vrijmaken. Waar om denk je dat Nederland zo weinig toppers herbergt? Omdat er zo weinig goede trainers zijn. Kijk naar andere sporttakken. Voetbaltrainers zijn profs, ten- nistrainers zijn profs, atletiek- trainers daarentegen verdienen wat bij. De trainer is al te vaak de beperkende factor voor de motivatie van de atleet omdat hij omwille van zijn werk of ge zin niet genoeg kan investeren. Geen wonder dat er een grote kennisachterstand is. Natuur lijk, ze kunnen me altijd bellen. Sommige doen dat ook, maar ik vraag me af of ze me wel begrij pen." Ook van de Nederlandse atleet heeft Kraaijenhof geen hoge pet op. Hij traint geen enkele sprin ter uit zijn eigen land en is dat ook niet van plan. Enerzijds kunnen ze hem niet betalen, an derzijds missen ze de honger voor de wereldtop. „Sprinters in Nederland? Kom nou, wij heb ben geen sprinters, alleen een paar mensen die een beetje hard lopen. Een essentieel verschil. Weet je, trainer zijn van Neder landse 'sprinters' moet je verge lijken met het verzamelen van postzegels: een aardig tijdver drijf, maar je schiet er helemaal niets mee op." Athene (anp) - Mondo Sport- flex Super X. Dat is de baan- soort die bij de WK atletiek van Athene wordt gebruikt. Het zou net zo keihard zijn als tijdens de Olympische Spelen van Atlanta vorig jaar waar de Ethiopiër Haile Gebrselas- sie zijn voeten op de winnende tien kilometer stuk liep. Kamiel Maase ligt er niet wakker van. „Ben je gek. Ik heb ook geen speciaal schoei sel. Ik zie wel hoe het voelt," zei hij gisteren. Maase oogt ontspannen. Hij moet zondagavond aantreden in de se ries van de 10.000 meter, nog na de finales van de 100 meter. De 25-jarige microbioloog uit Lei den heeft daarmee niet de pri meur van de Nederlandse ploeg. Simon Vroemen en Marcel Laros komen zondagochtend in actie in de series 3000 meter steeple. Het trio trainde vrijdag een uur tje bij één van de oefenbanen achter het immense olympisch stadion. „We liepen eigenlijk meer op de parkeerterreinen dan op de baan," aldus Maase. „Ge woon wat vaartspel om na de reis het gevoel een beetje terug te krijgen." Het wordt voor Maase pas de tweede tien kilometer op de baan dit seizoen. Hij liep die afstand alleen op 5 april in Bilbao, reali seerde meteen een nieuw Neder landse record (27.35,72) waarmee hij zelfs elfde is op de wereld ranglijst en was meteen zeker van een plaats in de WK-ploeg. „Dat was natuurlijk mooi meege nomen. Ik heb helemaal niet mee hoeven doen met een limieten- jacht. Ik had het gewoon getrof fen met die vroege wedstrijd kort na het cross-seizoen. Ik had een superdag. Anders was het nog knap lastig geworden me voor Athene te plaatsen. Zoveel wed strijden met geschikte omstan digheden waren er niet. Dan had ik misschien het Nederlands kampioenschap moeten over slaan om in Oslo te kunnen star ten. Dat was nu niet aan de or de." Na Bilbao hield Maase het bij kortere afstanden om meer Kamiel Maase...geen rommelige race... aan zijn snelheid te kunnen scha ven, 2 mijl, 3 en 5 kilometers. Op die laatste afstand verbeterde Maase zijn persoonlijk record op 19 juli in Hechtel tot 13.30,38. „Daar was ik heel tevreden mee. Met de snelheid zit het dus wel goed. Ik had zelfs het gevoel dat het harder had gekund." De kans bestaat dat Maase zich volgend jaar toch weer in de Ver enigde Staten vestigt. Hij heeft een aanbieding om in Austin, Texas zijn doctoraalstudie te doen. „Daar woont ook mijn vriendin. Dus dat lokt wel. Eerst wil ik proberen in Nederland aan de slag te komen. Ik heb een paar maal gesolliciteerd. Laatst nog, voor een op papier aardige job. Er waren nog tachtig kandidaten. Toen puntje bij paaltje kwam en ik bekende alleen maar parttime te willen wegens de sport, ging het feest niet door. Ik kan ze niet eens ongelijk geven. Wat hebben ze aan zo'n onzekere werkne mer?" In Athene wil Maase aan dat soort aardse zaken niet den ken. „Het spookt best wel eens door mijn hoofd, maar niet hier. Dat heeft ook helemaal geen zin. Zondagavond wil ik mijn doel bereiken. Een plaats in de finale. Dat moet kunnen. De hitte doet me niet zo heel veel. Ik kan daar normaal gesproken goed tegen. Ook vanwege mijn studiejaren in Texas." „Het enige waar ik een beetje bang voor ben is dat het een rommelige race wordt. Dat is niks voor mij. Een ordelijk ver loop, dan ben ik op mijn best. En of die baan dan wel of niet kei hard is voor mijn voeten zal me een zorg zijn. Ik moet er toch op lopen." Door Maurice Ambaum Athene - De prijzen zijn omhoog gegaan, het dagelijkse le ven is een stuk duurder geworden. Desondanks houdt de Nederlandse Atletiekbond al jaren vast aan hetzelfde zak centje voor atleten op buitenlandse toernooien. Ook in het prijzige Athene krijgen de atleten 15 gulden per dag, daar kunnen ze zeker anderhalve kop koffie voor drinken. KNAU-voorzitter Van der Molen erkent dat de hoogte van het zakgeld niet meer helemaal van deze tijd is, maar de preses ziet geen kans om dat te veranderen. „De KNAU heeft één geldpotje. Daar wordt de breedtesport uit betaald, onder meer de curssussen mee gefinancierd en uit dat potje moeten we ook het zakgeld voor de atleten halen. We kunnen als bond moeilijk de atleten op toer nooien 100 gulden geven en tegen clubs zeggen dat ze. daardoor voor cursussen meer moeten betalen. Zolang die structuur zo blijft zijn we met handen en voeten gebonden. De tijd is rijp voor twee geldstromen: een voor de breedtesport en een voor de top sport." De atleten hebben wel met het NOC een regeling getroffen over de tegemoetkoming van onkosten voor sporters die onbetaald verlof hebben genomen. Steepleloper Marcel Laros maakt bijvoorbeeld gebruik van die regeling. „Óm me optimaal te kunnen voorberei den op het WK in Athene heb ik enkele weken onbetaald verlof genomen. Het NOC springt nu bij en ook de KNAU heeft laten weten iets te willen regelen. Een leuke geste, al verdien ik bij mijn baas uiteraard meer dan dat ik van het NÓC krijg vergoed. Het kost toch geld," aldus de atleet uit Breda. V

de Stem | 1997 | | pagina 9