In dienst nemen Polen simpeler De Hoop Scheffer geeft al zijn bijbanen op e^elHd Geen pest bij bedrijven Toldijk Nieuw licht op Rozenbaoum Artis is bijzondere vogel rijker: een seriema J Flinke zonnige perioden. Il in het noorden en eerst Tmgs de Adriatische kust pp een onweersbui. Mid- tnperatuur rond of net bder de 30 graden. F 6 j 9 14 17 18 pESTEM BINNENLAND A3 uitspraak van Bredase bestuursrechter Aantal nieuwe aidsgevallen daalt fors 'Gsm gevaarlijk op het water' 'Zakenman had contacten met Russische maffia' Vrouw verliest kort geding om naaktfoto's <y V5 BINNENLAND KORT Hoofdrolspeler Exota-affaire overleden Hans van Zon met claim naar rechter Accountants geven USZO onvoldoende Goede verzekering nodig voor New York Mediarel na ongeluk met frituurvet Weer sprake van geding El Al-Boeing President van Suriname in Nederland 5USTUS 1997 A2 irittannië en Ierland: Ie zon, vooral in Wales Island. Zondag in het esten meer bewolking felijk wat regen. In het kans op een lokale on- ii. Maxima van 18 gra- met noorden en westen 23 graden in het zui- [n Luxemburg: Veel be- E en af en toe regen of In. Zondag enkele op- fen maar ook kans op hi. Maxima oplopend fgeveer 23 graden. en Midden-Frankrijk: Ie zon, maar van tijd tot k flink wat bewolking, ral zondag kans op een lisschien met onweer Itemperatuur uiteenlo- fcn circa 23 graden langs laalkust en in bewolkte In tot ruim 25 in het bin- kankrijk: Flinke zonni- bden,vooral ten noorden l Centraal Massief steeds [volken en kans op een -ij warm met maxima graden. lal: Vrij zonnig en droog. toenemende kans op pgen- of onweersbui, net middagtemperatuur |0 graden, in het binnen- pim boven 35. Zonnig, maar soms ook volken. Vooral zondag in 3 van de dag kans op een (onweers)bui. Maxima |i daar oplopend tot de 40 Aan de meeste kusten bad of 30. Ische Eilanden: Zonnige len. In het noorden ook Tivelden, op de meeste jen droog. Middagtempe- J- op de zuidstranden rond Iden, elders iets frisser, [rca en Ibiza: Veel zon, en warm met maxima lim 30 graden. ;enland en Kreta: Veel zon lop het vasteland ook en- Itevige regen- en onweers- 1. Middagtemperatuur aan It onder de 30 graden. Iland: Half tot zwaar be- p en van tijd tot tijd regen- veersbuien, vooral in het In het noorden ook Ige perioden. Geleidelijk iets warmer; zondag uit- pend van rond 23 graden t noorden tot 28 in het zui- Jserland: Wisselend be lt en enkele buien; ook met Ier. Hier en daar ook zon- I perioden. Middagtempe- tussen 25 en 30 graden, bnrijk: Half tot zwaar be ft en eerst nog enkele bui- ok met onweer en vooral in Met name in Karinthië Stiermarken ook zonnige pden. Maxima zaterdag net Ir 25 graden, zondag juist Doven. kram: Irepel-Prieel Ikerel-Lekker reden-Einder T-trien-Intree ^lende-Nadeel raken-Varken f-priem-Rimpel '-reder-Eerder l-regen-Ergens hsneer-Seiner PLEINVREES ISppjUl U3)||OM 'J3}SU3/V 'U3J01 'J315 I I I I I ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1997 Den Haag (anp) - Bij alle 49 preventief geruimde varkensbedrijven in en rond het Gelderse buurt schap Toldijk komt geen varkenspest voor. Dit heeft het ministerie van Landbouw gisteren be kendgemaakt na onderzoek op de boerderijen. Volgens een woordvoerder is het 'een gunstig teken, maar nog geen signaal dat de Gelderse regio pest- vrij is'. In het buurtschap is twee maal varkenspest vastgesteld. Tot dusver is de provincie Gelderland verschoond gebleven van nieuwe gevallen. Uit voorzorg zijn varkensbedrijven in de regio Toldijk geruimd. Over de herkomst van de varkenspest is nog geen helderheid. Een flink aantal boeren uit de regio moet voor de rechter verschijnen of zal een boete opgelegd krijgen wegens overtreding van het vervoersverbod. Het aantal gevallen van varkenspest neemt nog steeds toe. Gisteren kwam het aantal met een be drijf in Boekei op 363. De afgelopen week zijn er 11 nieuwe gevallen gemeld. Van onze verslaggever Breda - Blijdschap in boeren- en tuindersland. Voor de eerste keer staat een rechter toe dat arbeiders van buiten de Europe se Unie in het tuindersbedrijf worden ingezet. Daardoor lijkt het gemakkelijker te worden om Polen en andere werknemers van buiten de Europese Unie in te zetten als bollenpeller, as pergesteker of aardbeienplukker. ffe zijn daar blij mee, maar één waluvv maakt nog geen zomer," waarschuwt LTO Nederland, de federatie van Nederlandse land en tuinbouworganisaties, fat het Centraal Bureau Ar beidsvoorzieningen (CBA), de overkoepelende instantie van de Nederlandse arbeidsbureaus, be treft zal het inderdaad bij die ene zwaluw blijven. Tuindersbedrijf Van Alphen uit Galder spande enkele jaren gele den een zaak aan tegen het Cen traal Bureau Arbeidsvoorzienin gen. In 1994 wilde Van Alphen een aantal Poolse werknemers tijdelijk in dienst nemen om vier hectare aardbeien te plukken, maar het CBA weigerde daarvoor werkvergunningen af te geven, waardoor de aardbeienoogst dus op het land bleef liggen. Het CBA werd deze week, drie jaar na da to, door de bestuursrechter in Breda in het ongelijk gesteld. De vergunning had wel afgegeven moeten worden. Inhoudelijk „Wij zijn blij met die uitspraak," zegt I. Joosten, beleidsmedewer ker van LTO Nederland. „Het is goed dat de rechter voor het eerst een inhoudelijke toetsing heeft gedaan en heeft vastgesteld dat de ondernemer voldoende in spanningen heeft geleverd. Dat is goed voor de land- en tuinbouw, maar ook voor het bedrijfsleven in het algemeen. Ik ga ervan uit dat het CBA dit aspect voortaan bij zijn finale toetsing zwaarder laat meespelen. Dit is nieuwe ju risprudentie, wat overigens nog niet betekent dat alle rechters op dezelfde lijn zullen gaan zitten." Het CBA ziet helemaal geen con sequenties voor de arbeidsmarkt in de land- en tuinbouw, laat staan in andere bedrijfstakken. „Deze zaak staat helemaal op zichzelf," zegt D. Stroband, ma nager vergunningen en maatre gelen van het CBA. „Daar mogen geen conclusies over doorgetrok ken worden. Het is zeker niet zo dat iedereen nu arbeidskrachten van buiten de EU mag contract eren. Het bedrijf en de situatie in 1994 waren uniek. De rechter heeft het ons kwalijk genomen dat het arbeidsbureau twee we ken lang geen werknemers voor dit werk kon leveren. Maar wij hebben geen leveringsplicht. We Rijswijk (anp) - In 1996 zijn in Nederland 342 nieuwe gevallen van aids gemeld. Een jaar eerder werden nog 495 nieuwe gevallen gemeld, In totaal is nu van 4369 wensen in Nederland bekend dat zij de ziekte hebben, meldt de In spectie voor de Gezondheidszorg. Er zijn naar schatting 8.000 tot 12,000 hiv-geïnfecteerden in Ne derland. In 65 procent van de nieuwe aids gevallen betrof het homo- of bi seksuele mannen. Bij 22 procent werd de ziekte opgedaan in een heteroseksueel contact. Elf pro cent was druggebruiker. De World Health Organisation voor spelde in april al een daling van 21 procent van het aantal nieuwe gevallen. De afname blijkt nu nog groter uitgevallen. Umuiden (anp) - Het gebruik van mobiele telefoons in plaats van Marifoons op plezier- en beroeps- vaartuigen kan gevaarlijke situa ties opleveren. Dit bleek onlangs toen er plotseling een zuidwes terstorm opstak. Het Kustwacht- centrum in IJmuiden werd plat- gebeld door schippers met gsm- telefoons. »Binnen korte tijd waren alle lij- aen bezet en was het centrum wijwei onbereikbaar," vertelt P. Drolinga van de Kustwacht. Bij marifoonverbinding kan de Kustwacht direct zien waar de Helding vandaan komt en andere schepen horen de noodoproep. Ben gsm-oproep wordt door an dere schippers niet gehoord en zij kunnen dus niet ingrijpen. Betere voorlichting moet schippers overtuigen van het nut van de marifoon, meent Drolinga. bemiddelen alleen tussen werk gevers en werknemers." Het CBA overweegt nog in hoger beroep te gaan bij de Raad van State, terwijl tuindersbedrijf Van Alphen overweegt een schade claim in te dienen bij het CBA. Kinderachtig Het CBA blijft van mening dat Van Alphen er niet alles aan ge daan heeft om werknemers te werven op de Nederlandse markt. Stroband: „Vroeg in het voorjaar moet gemeld worden wat de per soneelsbehoefte is. Zo'n bedrijf weet dan ook al hoeveel hectaren er later geoogst moeten worden. In dit geval is men pas in juni ge komen met aantallen. De vacatu remelding was ons inziens ook onvoldoende." Het CBA staat in die opvatting echter alleen. „Bij de aanvraag was alles in acht ge nomen en volgens de voorwaar den ingediend," zegt Joosten. „Er was uitgebreid geprobeerd om in Nederland en binnen de EU aan arbeidskrachten te komen. Het was dan ook kinderachtig dat het CBA die vergunningen weigerde. Het is nu duidelijk geworden dat als je het netjes doet, de rechter het honoreert." Volgens CBA-woordvoerder Stroband moet de land- en tuin bouw in het algemeen nog steeds wennen aan het idee dat tijdelij ke arbeid duurder is dan structu rele arbeid. „Vroeger haalde de hele familie de oogst van het land. Toen de bedrijven steeds groter werden en de families klei ner, lukte dat niet meer en moes ten er vakantiewerkers inge huurd worden. Die zijn er vol doende in Nederland, maar er moet wel voor betaald worden. Daar hoef je echt geen mensen voor uit Polen te halen. Tegen woordig wordt er meestal met uitzendbureaus gewerkt en dan betaal je inderdaad per uur meer dan voor een vaste kracht." Verdienen Volgens F. van Alphen, mede-ei genaar van het Galderse tuin bouwbedrijf, is de betaling echter geen probleem. „Ze verdienen bij een tuinder meer dan in de super markt. In 1994 hebben we gepro beerd via het arbeidsbureau aan mensen te komen. Dan bellen er best mensen op die willen wer ken, maar het eerste wat ze vra gen is of het ook 'zwart' kan. Die mensen willen iets wat niet mag." De kwestie is dit jaar overigens niet actueel. Al die zwaluwen in Nederland hebben niet voor een zomer gezorgd die een topoogst gaat opleveren en de Polen kun nen dit jaar dus vakantiewerk doen in eigen land. En bij Van Alphen hoeven ze dit jaar al helemaal geen aardbeien meer te plukken. „We zijn over gestapt op de teelt van aard- beienplanten. Daar heb je niet zo veel mensen voor nodig." Artis in Amsterdam is een bijzonder dier rijker: een seriema. Die vogels, die ruim 75 cm hoog kun nen worden, leven in het wild op de steppe in Zuid-Amerika. Ze voeden zich met sprinkhanen en kre kels. Een seriema-geboorte in een dierentuin is een zeldzaamheid. Het jong in Artis werd geboren op 14 juli, na een broedduur van 24 dagen in de broedmachine. Verzorgers van Artis hebben hem sinds dien 'grootgebracht'. foto anp Rijswijk (anp) - Enkele dagen na de moord op de in Oirschot wonende Russische zakenman Vadim Rozenbaoum nemen de vragen rond diens persoon in rapjtempo t<je. Was de steen rijke, 34-jarige Rozenbaoum op de Vlucht voor de Russische maffia, of had hij zijn zakenim- perium er juist aan te danken? De moord, maandagnacht, haalde ook de kolommen van de Russische pers. Daarin wordt melding ge maakt van connecties die de Moskouse zakenman had met machtige maffiagroepen, die hem en zijn bedrijf bescherming verschaften. Veiligheidsdien sten en politie hielden Rozenbaoum in de gaten, juist wegens zijn onderwereldcontacten. Rozen- baoums firma Tirol in Moskou had ooit 300 man in dienst en beschikte over een zwaar bewapende be wakingsdienst. Aanvankelijk genoot de zakenman bescherming van de zogeheten Solntsevo-groep, die volgens de Russische politie parallel aan Rozenbaoums bedrijf uitgroeide tot een machtige organisatie. Leden van de organisatie zouden bij de jonge ondernemer op de loonlijst hebben gestaan. Aan de banden met de Solntsevo-groep kwam een einde toen Rozenbaoum weigerde hierover informatie te verschaffen aan de politie en hij daarvoor enige tijd in de cel belandde. Vervolgens kwam de zakenman onder protectie te staan van een Armeense groep. Toen de leider daar van werd vermoord, zag Rozenbaoum zich genood zaakt te vluchten. Hij koos, in 1994, voor Neder land. Zijn Moskouse bedrijf liet hij runnen door Voktor Titov. Die kwam vorig jaar net als Rozen baoums vader bij een aanslag om het leven. In Ne derland stond de zakenman aan het roer van het be drijf Lorit. Een onbezorgd bestaan was ook in Nederland voor hem niet weggelegd. Blijkens verklaringen uit zijn omgeving omringde hij zich immer met bodyguards. Rozenbaoums advocaat, mr. F. Tripels, meent dat zijn doodgeschoten cliënt over al te gevoelige maf fia-informatie beschikte. Daarover sprak hij meer malen met de Nederlandse politie. Niet als infor mant, zo benadrukt de politie, maar als 'gespreks partner', die kon verhalen over zowel de criminali teit in Rusland als het zakendoen aldaar. Volgens Tripels is deze verhouding met de autori teiten ook in Rusland bekend geworden en heeft Rozenbaoum tevergeefs om Nederlandse politiebe scherming gevraagd. Volgens de politie bleef deze uit omdat de Rus geen echte informant was. Ook zijn verzoek om een verblijfsvergunning bleef on beantwoord, ondanks bemiddeling van een Bra bantse rechercheur, die de Immigratie- en Naturali satiedienst wees op de noodzaak van Rozenbaoums verblijf in Nederland. Het kernteam Noord-Oost-Nederland verrichtte vorig jaar een zogenaamd fenomeenonderzoek naar activiteiten van de Russische maffia in Nederland. Rozenbaoum droeg daarvoor informatie aan, zo blijkt uit een brief van een betrokken politieman. Een woordvoerder van het Landelijk Bureau Open baar Ministerie wil geen uitspraken doen over de beweringen rond Rozenbaoum en diens vermeende maffia-banden. „Er loopt een onderzoek naar de moord. Alle speculaties over het hoe en waarom daarvan lijken ons voorbarig." Van onze verslaggever Breda - Een jonge vrouw uit Best heeft het kort geding dat zij had aangespannen tegen Vugts Sauna Bouw BV uit Diessen verloren. De inzet van het geding was een reeks naaktfoto's die Vugts van de vrouw maakte. De vrouw was het niet eens met de manier waarop het bedrijf de fó'tó's gebruikte. Vugts zou de fo to's zonder haar toestemming hebben verspreid in een grotere oplage dan vooraf werd afgespro ken. De naaktfoto's kwamen on der andere terecht in brochures van het bedrijf en in enkele huis- aan-huis-bladen. Het was de vrouw vooral om het laatste te doen. Via een kort geding bij de Breda se rechtbank eiste de vrouw de teruggave van de negatieven van de foto's, een verbod voor Vugts om de foto's nog langer te publi ceren of te verspreiden en een voorschot van 5000 gulden op een nader vast te stellen schadever goeding. De rechtbank heeft alle eisen afgewezen. Vugts betoogde vorige week geen kwade bedoelingen te hebben ge had en uitsluitend volgens de ge maakte afspraken te hebben ge handeld. Het ging in de ogen van Vugts om 'functionele, niet-aan- stootgevende foto's'. Bovendien zou de vrouw lang gewacht heb ben met haar klacht. Van onze Haagse redactie Den Haag - Jaap de Hoop Scheffer heeft zijn vijf bijba nen opgezegd nu hij fractie voorzitter is van het CDA in de Tweede Kamer. Dat heeft De Hoop Scheffer volgens zijn woordvoerder 'bewust gedaan om de handen vrij te kunnen houden'. Dit blijkt uit de jaar lijkse opgave van bijbanen van Kamerleden die gisteren openbaar werd gemaakt. De Hoop Scheffer volgt daarmee de lijn van zijn voorganger Heer- ma, die er ook geen bijbanen op na hield. Het CDA verbiedt de fractievoorzitter van de Tweede Kamer niet bijbanen te bekleden. Het is een vrije keuze, aldus de woordvoerder van de fractie. De Hoop Scheffer had tot voor kort vier onbetaalde bijbanen en één betaalde: bestuurslid van de Leidse Hogeschool. De voorzitters van de overige grote fracties bekleden wel bijba nen. De enige die een betaalde nevenfunctie heeft is WD-frac- tievoorzitter Bolkestein. Hij is commissaris van het farmaceu tisch bedrijf Merck, Sharp Do- hme (MSD). Bolkestein kwam vo rig jaar in opspraak omdat hij bij minister Borst van Volksgezond heid had gepleit voor toelating van een MSD-medicijn op de Ne derlandse markt. Weisglas...kampioen... De bijbanen-kampioen van de Tweede Kamer is WD'er Frans Weisglas. Hij laat zijn gezicht zien bij liefst 17 instellingen, stichtingen en comités. Zijn par tijgenote Anne Lieze van der Stoel zit hem met 16 bijbanen op de hielen, RPF-Kamerlid André Rouvoet staat met 14 stuks op een mooie derde plaats. PvdA'er Henk Vos heeft zes betaalde bij banen en is daarmee koploper in deze sector. De 150 leden van de Tweede Ka mer bekleden samen precies 500 bijbanen, zo blijkt uit het jaar lijks overzicht. Daarvan worden foto dijkstra er 108 (21 procent) betaald, al gaat dat vaak om kleine bedra gen. Bovendien worden parle mentaire schnabbeltjes afgetrok ken van de 'schadeloosstelling', zoals het salaris van Kamerleden heet. Voor 23 parlementariërs is het Haagse werk kennelijk vol doende: zij gaan bijbaanloos door het leven. De SGP'ers zijn gemiddeld het drukst bezet. De twee leden van deze fractie bekleden samen 16 bijbanen, 8 per persoon. Goede tweede is de RPF, waar de drie fractieleden samen 22 neven functies bekleden, een gemiddel- De Hoop Scheffer foto de stem/johan van gurp de van 7,3. Ook de twee GPV'ers doen het met samen 8 bijbanen niet slecht. Het gaat bij deze drie partijen vooral om nevenfuncties die ver band houden met hun milieu. Be stuurslid van de Bond tegen het Vloeken (SGP'er Van der Berg), bestuurslid van het Verband van Scholen van de Gereformeerde Belijdenis (RPF'er Rouvoet) of panellid bij de EO-radio (GPV'er Van Middelkoop). Bij de grote partijen is het CDA met 146 bijbanen de absolute koploper. Verdeeld over de 34 Kamerleden levert dat een ge middelde op van 4,29 bijbanen. De 31 WD'ers bekleden 116 bij banen (gemiddeld 3,74). D66 komt op 66 bijbanen voor de 24 fractieleden (gemiddeld 2,75). De 37 PvdA'ers laten er precies 100 noteren (gemiddeld 2,7). De meeste betaalde bijbanen zijn alweer bij het CDA te vinden: 44 van de 146, ofwel 30 procent. De WD'ers hebben, opmerkelijk ge noeg, de minste betaalde neven functies. Van de 116 leveren er slechts 16 stuks (13 procent) iets op. Het jaarlijkse overzicht laat ove rigens niet zien hoeveel geld er omgaat met de schnabbels. De banenlijst geeft een aardig beeld van het maatschappelijk veld waaruit de Kamerleden af komstig zijn. Veel PvdA'ers zijn betrokken bij organisaties die streven naar een betere wereld en bescherming van zwakkeren. CDA'ers zijn vooral actief in godsdienstig geïnspireerde orga nisaties, WD'ers frequenteren graag de chiquere milieus en D66'ers voelen zich aangetrok ken tot bestuurlijke organisaties. Ook hobbies kunnen aan de hand van nevenfuncties getraceerd worden. Wielergek Vos heeft het geschopt tot voorzitter van de Vereniging van Beroepswielren ners (onbetaald). En WD'er Blauw laat zijn hart als paarden man spreken met liefst zeven functies in de hippische wereld. -A. A De komkommer is dit keer erg groen. Het zijn geen die ren die dolle dingen doen, maar journalisten die onder ling ruziën. Zo wild slaan de journalisten om zich heen dat de aanleiding al bijna vergeten lijkt. Het begon allemaal toen een moeder donderdag haar kinderen per ongeluk overgoot met gloeiend frituurvet. Een vlam in de pan is tegenwoordig nieuws van de eerste orde en dus stormen diverse cameraploegen er op af. De laatst aangekomen ploeg, uiteraard die van RTL4, kreeg een pak slaag van de familie van de onfortuinlijke moeder. Die vechtpartij haalde gisteren alle kranten waarbij de Volkskrant wist te melden dat RTL4 de klap pen te danken had aan de opdringerigheid van de film ploeg van SBS6. Daar is een baas bij SBS6 weer boos over geworden, want volgens hem heeft de politie nog vóór publicatie aan de Volkskrant laten weten dat de SBS6-ploeg zich keurig gedragen had. Als de Volkskrant niet rectificeert, dan volgt er een aan klacht wegens smaad, zo liet SBS6 weten. En dan zijn er nog media die beweren dat het een slechte zomer is. MERIJN Alicante - In zijn woonplaats Alicante in Spanje is Jakob Koos Leutscher na een lang ziekbed overleden. De 70-jarige zakenman was de tegenspeler van de VARA en haar voormalige ombudsman Marcel van Dam in de Exota-affaire. In december vorig jaar veroordeelde het gerechtshof in Amster dam de omroep tot betaling van ruim 7 miljoen gulden aan het Ne derlands Trustkantoor voor Belegging en Financiering in Amster dam. Dat kantoor, waarvan Leutscher directeur was, bezit de rechten op de claim van het failliete frisdrankbedrijf Van Tuijn op de VARA en Van Dam. In een tv-uitzending van Van Dam ontplofte een flesje Exota-li- monade van Van Tuijn. De explosie bleek later met een kogeltje in scène te zijn gezet. Een jaar na de uitzending ging de Dongense li- monadefabriek op de fles. Leutscher vond de toegekende 7 miljoen veel te weinig en ging in cassatie bij de Hoge Raad. Die zaak gaat ondanks zijn overlijden gewoon door. Groningen - De voormalige seriemoordenaar Hans van Zon eist een schadevergoeding van justitie omdat hij ten onrechte is aange houden voor poging tot doodslag op zijn buurman. De in Delfzijl woonachtige ex-crimineel neemt geen genoegen met de standaard schadeloosstelling die justitie hem wil geven. De rechter moet uit maken of de flink hogere claim wegens de golf van publiciteit en de ernst van de beschuldigingen terecht is. Van Zon zat in maart twaalf dagen in voorarrest. Hij belandde achter de tralies nadat zijn buurman hem had beschuldigd van twee pogingen tot doodslag. Tijdens het onderzoek rezen echter twijfels over de aangifte. Justitie moest Van Zon wegens gebrek aan bewijs vrijlaten. Heerlen - Accountants weigeren op belangrijke onderdelen een goedkeurende verklaring te geven aan de USZO, de instantie die de WW en WAO voor ambtenaren uitvoert. Volgens de accoun tants heeft de uitkerende organisatie te veel fouten gemaakt. De USZO stelt dat er aan verbeteringen wordt gewerkt. Dat er veel mis is bij de USZO was al bekend. Eerder dit jaar dreigde minister Ritzen van Onderwijs met het opzeggen van het contract. Hij wilde de uitvoering van WW en WAO voor 500.000 onderwijsambtenaren bij een andere instantie onderbrengen. Een maand geleden kwamen Ritzen en de USZO tot een akkoord, waarin is vastgelegd dat de uitvoeringsinstelling veel minder fou ten moet maken. Den Haag - Wie New York bezoekt, moet sinds kort rekening hou den met een sterke stijging van de medische kosten. Alleen een ziektenkostenverzekering is onvoldoende om die te dekken. Het afsluiten van een goede reisverzekering inclusief geneeskundige kosten is daarom volgens Nederlandse reisverzekeraars noodzake lijk. „We waarschuwen daarvoor extra, omdat 20 procent van de Ne derlandse vakantiegangers niet of onvoldoende verzekerd is," zegt de woordvoerder van De Europeesche, Nederlandse grootste reis- verzekeraar. De rekening voor de medische zorg in New York gaat door een nieuwe wet 32 procent omhoog. „Als je niet goed verze kerd bent, kan dat leiden tot een enorme financiële strop," stelt De Europeesche. Alkmaar - Hoofdredacteur J. Mentens van het SBS6-programma Hart van Nederland is woedend op de Volkskrant. De krant zou een 'aperte leugen' hebben gepubliceerd over het gedrag van een SBS6-cameraploeg afgelopen donderdag in Alkmaar. De tv-ploeg was afgekomen op een keukenbrand. In een flatwoning had een moeder per ongeluk kokend vet over haar twee spelende kinderen gegooid nadat de vlam in haar frituurpan was geslagen. De Volkskrant meldde op gezag van de politie dat de SBS6-men- sen 'brutaal bezig waren en de richtlijnen van de familie in de wind sloegen'. De politie was daar echter later op teruggekomen en had toen gezegd dat de SBS6-ploeg zich correct had gedragen. Familieleden van de vrouw maakten zich zo boos over de camera ploegen dat ze medewerkers van een RTL-team in elkaar sloegen. RTL heeft een klacht tegen hen ingediend. Amsterdam - De raadsman die optreedt namens tientallen slacht offers van de Bijlmerramp, spant mogelijk alsnog een kort geding aan om duidelijkheid over de lading te krijgen. Dit ondanks de conclusie die het Openbaar Ministerie donderdag trok dat er niet is gesjoemeld met de vrachtbrieven van de El Ai- Boeing, die in 1992 neerstortte. Namens enkele tientallen slachtoffers van de Bijlmerramp eist raadsman Van der Goen al lange tijd duidelijkheid over de exacte lading van het toestel. Er waren geruchten dat er wapens aan boord waren. Volgens Van der Goen heeft het rapport van justitie geen volledige helderheid over de lading verschaft, en moet het ge ding dat hij eerder aanhield dus doorgaan. Schiphol - De Surinaamse president Jules Wijdenbosch is gisteren op Schiphol aangekomen voor een privé-bezoek aan Nederland. Het is de tweede keer dat Wijdenbosch in Nederland is sinds hij vorig jaar september president werd. Maar ook deze keer ontmoet hij geen overheidsfunctionarissen. De relaties tussen Nederland en Wijdenbosch zijn zeer gespannen, sinds deze zijn partijleider en ex-dictator Bouterse tot zijn topad viseur benoemde. Wijdenbosch verblijft dit weekeinde in Amsterdam, waar hij in de jaren '70 studeerde. Maandag reist hij door naar België, waar hij besprekingen wil voeren over ontwikkelingssamenwerking. Maar of er in Brussel iemand is om hem te woord te staan is onduidelijk: er zijn weinig ministers in het land.

de Stem | 1997 | | pagina 3