Vakantie reizen SPÜ het stadje aan de Nederrijn heeft de geschiedenis pas op de plaats gemaakt Harmonisch allegaartje op 'n Griekse camping s mi D3 Denkend aan kamperen in Grie kenland zie je de beelden van jongelui met een rugzak die per campingvlucht' naar ginds tij gen en alleen naar een camping gaan als ze niet op het strand m°gen slapen. In werkelijkheid blijkt er elk soort kampeerva- kantie mogelijk, op soms hele beste en altijd opvallend goed kope terreinen. Afgelopen Classificatie Overtocht UI D Z w m fic H tc Zon verzekerd in Noord-ltalië Op stap in de regio Italiaanse eilanden Brussel per fiets Aïda in steengroeve Hond mee op wandelvakantie Belgische E40 verkort reistijd Online boeken wint terrein Wereldcruises in brochure USTUS 1997 D2 FOTO ANP d mits verlicht (van geest). Taia-theorie van James Lo is geen eenvoudige planeet I woestijnen, polen en leven, een gigantisch organisme, lichzeÜ bewust wezen. En 1 dat er met haar geknoeid har protest in graancirkels lit de Stichting Skepsis die 1 gesteld om pseudo-weten- Idpaal te nagelen. Secretaris |et smakelijk lachen om de raffiti op de muur soms ook gemaakt... het is te mal cirkels, zegt Skepsis, zijn penmakers die op aandacht Rn. Op de website van Skep- leudo-handleiding voor het kei te vinden. net het oog op het jaar 2000 New Age een hausse in zo- Ie literatuur ontstaan: boe- leïncarnatie, bijnadooderva- losofieën, hypnotherapieën, Isformatiemarathons, reba- Iten, oshotraining en aroma- I's, heksen en andere bewo- |kant van de schedel zijn ge- t Nieuwerkerk, Zeeland, zet s recht in de stoel. Hij is de erlands nieuwste cirkel. De jiardtgeen metafysica. „Op niks, toen ik woensdag daar opeens cirkels. Wat verk, wat anders?" Ijkt glimlachend op van het jechtpaar heeft borden ge- yse landschap met daarop in Jifiek het woord Cirkels, ge il. De toegangsprijs tot de 1 dimensies is een riks. 'Voor iaart Jannie. Want het leven de kosmos. t j-i' të&vi s:h pE STEM ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1997 Een dag met de Venus van Xanten Zeis mooi. Ze heeft geen kleren aan, maar ze draagt wel een soort hoedje op haar dikke haren die in trossen en strengen langs haar gezicht vallen. Ze mist een deel van haar bronzen armen en benen. Maar dat wordt goedgemaakt door haar welvende heupen, haar ge spierde billen en haar brede dijen. Door Jo Wijnen De Venus van Xanten is een prachtmens dat al bijna twee duizend jaar op iets wordt be trapt. Op wat? Dat weten we niet precies. Ze is net bezig haar sandalen los te maken. Om in bad te gaan. Of naar bed. Of om dingen te doen die wij niet mogen weten. Omdat ie mand op haar wacht. Of omdat zij op ie mand wacht. Je ziet dan wel geen sandalen en geen ve ters, geen handen en geen voeten, maar de Venus doet niettemin het onmiskenbare. Met een gelaten en rustige intensiteit nog wel. Ik sta daar, kijk in de bronzen holtes van haar afgebroken armen en weet dat ik het mooiste zie dat het stadje Xanten te bieden heeft. Dan komen de vragen. Want wie is ze? En uit welke wereld en welke manier van doen en laten komt ze voort? Ik ben in het Regionalmuseum op het bin nenplein bij de Dom en mijn object van be wondering is de nauwelijks veertig centime ter hoge 'Sandallösenden Venus', zoals ze officieel heet. Ze staat temidden van allerlei andere Romeinse vondsten die in de buurt van het stadje zijn gedaan. Ook de bosgod Silvanus spreekt mij erg aan. Hij staat op een hoge sokkel. Naast hem doet een beer zich te goed aan wat loof. De bosgod mist zijn hoofd en zijn linkerarm, maar dat doet er op de een of andere manier niet toe. Net als de Venus is ook hij ergens in de buurt van Xanten opgegraven en is ook hij - in al zijn tragische incompleetheid - een archeo logische topattractie. In het stadje aan de Nederrijn heeft de ge schiedenis pas op de plaats gemaakt. De Ro meinen hadden er een belangrijke nederzet ting. Nog voor het jaar 1000 waagden de bisschoppen van Keulen er zich aan de bouw van een burcht. En de dubbele torens van de laatgotische Dom markeren dat nog eens allemaal. Waar ik ook kijk in de oude binnenstad - maar toch vooral op de Markt- platz - hebben de stadsarchitecten met het rijke verleden van Xanten in het reine wil len komen. Prachtige historische panden moeten er in vrede optrekken met bakstenen gebouwen die minder dan een mensenleven oud zijn en die nog steeds geen verhaal, laat staan een verleden hebben. Maar evengoed is alles geschiedenis of heeft alles zich naar do geschiedenis gevoegd. Bult Xanten ligt op een bult die zich nauwelijks zichtbaar boven het laagland op de westelij ke oever van de Rijn verheft. De Romeinen begrepen meteen dat dat hun plaats was. In de keten van versterkingen, nederzettingen ou garnizoenen die ze langs de Rijn bouw den, nam Xanten dan ook een belangrijke Plaats in. Aan de overkant lag het oude Ger- mania dat zich pas veel later uit de barbaar se lethargie zou verheffen, om dan over de Ooor Jan Smets Rijn westwaarts te trekken in die enorme beweging die wij nog wel eens als 'de grote volksverhuizing' aandui den. De Romeinen bouwden een reusachtige vesting van 1000 x 650 meter groot - de Vetera Castra - waarin twee legioenen werden gelegerd. Later dijde de vesting uit tot een oppervlakte van zestig hecta ren. Tacitus schreef er over. Claudius Civilis belegerde en verwoestte de ves ting met met zijn Bataafse legers. maar de Romeinen bouwden haar weer op, nu op een meer naar de Rijn gelegen plaats. Vlakbij het kampement van de legioenen ontstond een neder zetting van meer burgerlijk aard die Colonia Ulpia Traia- na (naar keizer Trajanus) werd genoemd. In de stad woonden 20.000 tot 40.000 mensen. Een enorme straat van twintig meter breed doorsneed de be bouwing van zuid naar noord. De huizen hadden stromend water en ver warming. Zo maakte CUT - zoals de afgekorte naam van stad luidde - deel uit van het buitengebied van de Romeinse be schaving op de westelijke oever van de Rijn. Dat verklaart ook de aan wezigheid van de Venus van Xanten die ooit aan het licht is gekomen tij dens de vele opgravingen die later in het gebied heb ben plaatsgevonden. Later, als het Romeinse Rijk in moeilijkheden komt, heet de stad 'de Tricensima'. Keizer Julianus bezoekt haar meerdere malen en geeft opdracht tot de wederopbouw nadat de Frankische troepen zich over de Rijn hebben gewaagd en grote ver woestingen aanrichtten. In de vijfde eeuw is het afgelopen. De Romeinen trek ken zich naar hun oorspronkelijke thuislan den terug, de legioenen verliezen hun greep op noordwestelijk Europa. En ofschoon het zeker is dat Franken nog lange tijd in de stad aanwezig waren, loopt het spoor van de Tricensima dood in de donkere eeuwen die volgen. Als de legers van Karei de Grote langs de Rijn trekken is de stad al een ruïne. Daarna vervalt de ruïne tot puin dat wordt opgeno men door de aarde en de tijd, zodat de Ro meinse glorie letterlijk onder de grond ver dwijnt om daar anderhalf duizend jaar te Betere veerdiensten bevorderen kamperen in Griekenland De Venus van Xanten is een prachtmens dat al bijna tweeduizend jaar op iets wordt betrapt. Maar op wat? foto le giesen Een beetje beteuterd raak in de herberg ver zeild die natuurlijk ook namaak-Romeins is en waar ik word bediend door een soort Ves taalse Maagd in een blauw tuniek met veel plooien. Een mens zou waarachtig aan Jo- manda gaan denken. Overal heerst een zo merse lusteloosheid. De parkeerplaats aan de vestingwallen is - spijts het hoogseizoen - nauwelijks bezet. Ik probeer het nog in het Amphitheater, maar dat blijkt niet meer Morgens vroeg op weg naar de winkel van amping Karda aan het strand van Dassia op ouu slaapt nog bijna iedereen in huurtent, ungalowtent, vouwwagen, caravan of cam per. Orde en netheid alom. an komt de afdeling koepeltentjes en daar ligt een inspirerende troep in het gras: hand doeken, schoenen, broeken, slipjes zelfs. Die tolden hun bed in na sluitingstijd van de dis co. Tenslotte de motorfietsers. Hun tenten staan model, maar zelf liggen ze buiten, in de slaapzak, naast hun grote liefde die Kawasa ki heet of Honda of BMW. Een harmonisch samenlevend allegaartje van gasten, van elke nationaliteit. Meer dan tien procent is Nederlands, ver boven het Griekse gemiddelde. Deze camping is dan ook al tien jaar een begrip in Nederland, want eigenaar Spiros Faitas komt zijn klanten elk jaar op de Vakantiebeurs in Utrecht bij wijze van spreken zelf halen. Faitas trekt op Corfu de kar voor vijftien sa menwerkende campings aan of vlakbij zee en in de Griekse Kampeer Organisatie is hij iets hoogs. Maar niettemin raadt hij aan de offi ciële brochure van deze organisatie, 'Cam ping in Greece', niet eenzijdig te gebruiken. Zoek altijd ook in de gidsen van ADAC, AC- SI of ANWB, raadt Faitas, want die zijn cor recter. In het Griekse kampeerboekje krijgen de campings van de 'notabelen' meer aan dacht dan anderen. „Kijk maar", zegt hij, „bij mijn terrein staan twee rijen symbool tjes. Bij mijn buurman maar een, terwijl die net zoveel faciliteiten biedt. Zo zijn we in Griekenland, het spijt me." Aan campingclassificatie is het Griekse mi nisterie van Toerisme nog niet toe. Soms ziet men de vermelding A, B of C. Dat zegt alleen iets over de grootte van het terrein. Particu lier initiatief probeert er iets aan te doen. Ac tief is op dit moment de organisatie 'Sunshi ne Camping Club de Greece'. Zij verenigt dertig terreinen, in prestatie variërend van goede middelmaat tot bijna top. Opvallend zijn de geringe prijsverschillen bij deze terreinen: tussen de vijfentwintig en de dertig gulden per gezin per nacht, dat is niet veel geld voor een goede camping met staan plaatsen van 90 m2 voor een caravan en 80 m! voor een tent. Faitas legt uit dat 'Sunshine' de leden aller eerst heeft geselecteerd op de ligging van hun terreinen. Men treft ze aan op Corfu en aan de voet van de Olympus, bij Irini helemaal in het noordoosten, bij Delphi en bij Athene, bij Olympia in het verre zuiden en bij Patras na bij de haven. Wie een Griekse rondreis maakt, kan dus altijd terecht op een adres waarvan men de feiten kent. Dat twee Italiaanse terreinen lid zijn van de club is niet verwonderlijk, want op doorreis naar Venetië, Ancona en Brindisi waar de veerboten afvaren naar Griekenland, zoekt de kampeerder een adres voor een tussen stop. Vooral het vinden van een comfortabele doorgangscamping blijkt een probleem in Griekenland. „Ze hebben het ook niet ge makkelijk", zegt Spiros Faitas. „Ik ken een prima terrein nabij de Meteorakloosters in het binnenland dat zelfs een groot zwembad heeft aangelegd, maar nog blijft vrijwel geen gast er langer dan één nacht." Twintig jaar geleden leerde Spiros Faitas de eerste woordjes Engels van vreemdelingen die zijn vader vroegen of ze in de olijfboom gaard van de familie hun tent mochten op slaan. Pas veel later kon pa Faitas er van worden overtuigd dat hij er geld voor mocht dan een goedkope suggestie van de Romeinse werkelijk heid te zijn. Nee, de Romeinen hebben hier niet gekregen wat ze verdien den. Dus vlucht ik terug naar de stad. Dan de Dom. Hij ligt er majestueus bij, bij na in de schaduw van zijn eigen, 77 meter hoge torens, het koor - zoals gebruikelijk - naar het oosten, naar de Rijn gericht. De Dom en de stad zijn misschien wel het mooi ste te zien vanuit het lager gelegen wandel park achter de Ostwal. In de Dom zelf overheerst een kalme, bijna trage, stenen grijsheid. De bogen, pilaren, ribben en vensters spreken een laatgotische taal die niet meer echt overtuigt. De bouw meesters hebben Frankrijk nagepraat. Maar dan in het Duits. Maar met z'n kapittel, met de burcht van de bisschoppen, met het moderne Regionalmu seum (dat wonderwel in deze omgeving past) en met de bakstenen straten, pleinen, trapgevelhuizen en al die andere (beziens waardige) gebouwen daaromheen, bepaalt de Dom het prachtige, zelfbewuste Rijn landse beeld van de stad. En dat past past weer in het ruime, lage, ge strekte en open land van populieren, wei landen, akkers en beemden dat zich op de westelijke oever van de rivier voortzet tot voorbij Kleef. Ik merk trouwens dat de ri vier overal voelbaar is, ook al zie ik ze niet. Ik weet om de een of andere reden waar ze is. Waar ik die dag ook loop, de Venus laat mij niet meer los. Waarom heeft ze dat kleine, ver fijnde hoofd, die smalle, afhangende schouders en die dunne, sierlijke armen? En waarom heeft ze die weelderige, ru- bensiaanse breedte onder haar middel? Misschien heeft de beeldhouwer of de brons gieter das Ewig Weibliche willen verenigen met het het eeuwige moederschap. Mis schien zijn haar heupen de pas sende metafoor voor vruchtbaar heid. Toentertijd zijn zeker 150 kopieën van het beeld gemaakt die in het gehele Ro meinse rijk verspreid werden. De kans is daarom klein dat deze Venus is Xanten of in het Rijnland is gemaakt. Maar wel staat vast dat ze een grote populariteit genoot, overal waar de Romeinse kunst van zich deed spre ken. Dat laatste dankt ze misschien aan het feit dat in haar afgietsel de lust en de last van het leven verborgen ligt, het goddelijke, maar ook het menselijke, de schoonheid, maar ook het vergankelijke. Het is mij die dag blijven bezighouden. Ook al omdat de Venus - zelfs als die uit het ou de Rome naar de Rijn is gezonden - op de een of andere manier bij de stad hoort, bij haargeschiedenis, bij haar lotgevallen. Ten slotte mist ook de stad Xanten haar armen en benen, zonder iets van haar bijna lijfelij ke pracht te verliezen. De stad is, net als de Venus, getekend door haar eigen verhaal. En net als de Venus wacht de stad op iets of iemand. Als een godin die haar sandalen lo smaakt. vragen en zo ontstond Camping Karda. Het soort kampeerders is niet veranderd, vindt Spiros. Vijftien jaar geleden kwamen ze ook al met caravans naar Griekenland en toen waren de wegen slechter en de auto's minder betrouwbaar. Toen reed men door Joegoslavië naar Griekenland. Nu kan dat niet meer en het alternatief Hongarije-Roe- menië-BuIgarije vinden de meesten te ge vaarlijk. Je merkt de teruggang, zeker in het buitenseizoen dat vroeger goed gevuld was met kamperende senioren. Maar het tij is aan het keren omdat de veer boten uit Italië sneller en goedkoper varen. Kampeerauto's zie je nu heel veel en ook steeds meer motorfietsers, in de meest bonte uitmonstering. „Goed volk, die motorjongens en -meisjes, ze gedragen zich model. Heb je er één herrie horen maken?" Nee, nu hij het zegt, geen geknetter gehoord. Dat komt ook, zegt Spiros Faitas, omdat bromscooters buiten moeten blijven staan. Elke kampeergast die per vliegtuig komt, huurt zo'n zelfmoordmachine als bijdrage aan de grootste verkeersplaag van de Griekse kust. Een slimme campingbaas stalt ze bui ten, voor de broodnodige rust van zijn gas ten. De brochure van Sunshine Camping Club Gree ce is - zolang voorradig - verkrijgbaar bij de Griekse Nationale Organisatie voor Toerisme, Leidsestraat 13, 1017 NS Amsterdam, telefoon 020-6254212. Hotelhouders in het Noord-Italiaanse Cortina d'Ampezzo gaan een zonverzeke- ring instellen. De vereniging van hoteliers in deze toeristenplaats in de provincie Ve- neto onderhandelt met verzekerings maatschappijen over een methode hun gasten een verregende vakantie te vergoe den. Volgens de eigenaar van Hotel Sa- voia kan de regeling volgend zomersei zoen ingaan. Hij wil dat zijn klanten gra tis in het hotel kunnen verblijven, gedu rende het aantal dagen dat zij het jaar daarvoor in de regen hebben gezeten. De onderhandelingen gaan momenteel over de criteria voor compensatie. De ver zekeringsmaatschappijen zien meer in een uitkering op basis van het aantal mil limeters neerslag in 24 uur. Een veelgehoorde vraag op een vrije dag: wat doen we vandaag? Voor mensen die op zoek zijn naar een idee voor een dagje uit, heeft de ANWB negen gratis brochu res uitgegeven: 'Op stap in Omdat driekwart van alle dagtochten in de eigen provincie worden gemaakt, beschrijft elk boekje een beperkte regio. Ze hebben allemaal dezelfde opzet: een omschrijving van het landschap, gevolgd door beschrijvingen per streek van be zienswaardige steden en dorpen. Dan volgt een opsomming van de toeristische mogelijkheden, compleet met adressen, openingstijden en telefoonnummers. In elke uitgave zit een kaartje van de betref fende regio. Daarop is ook te zien welke bewegwijzerde ANWB-auto- en fietsrou tes er zijn in het gebied. Deze delen zijn er: Noord-Nederland, Noord-Holland, de Randstad, Midden- Nederland, Oost-Nederland, het Polder en Rivierengebied, de Delta, Noord-Bra bant en Limburg. Gratis verkrijgbaar voor ANWB-leden. Sardinië en Sicilië zijn de bekendste Itali aanse eilanden. En op Capri en Elba ken nen velen ook nog wel. Maar dan... En toch is Italië 41 eilanden rijk. Die komen allemaal aan bod in de Dominicus-reis- gids 'Italiaanse Eilanden' (prijs: 34,90 gulden). Dus bijvoorbeeld ook Pantel- leria, Levanzo, Ustica, Stromboli, Lipari, Salina, Ponza en Ventotene. Alle aspecten van die Italiaanse samenlevinkjes komen aan bod in de gids. Brussel, maar dan per fiets. Dat biedt het bedrijf Brussel Velo sinds kort. Ie dere dag nog deze maand kunnen be langstellenden achter een gids aanslui ten voor een fietstocht-met-uitleg door Brussel. Pro Velo heeft fietstochten met verschillende thema's in de aanbieding: 'Schatten van de Art Nouveau', 'Het historische hart van Brussel' en 'Strip verhalen en cafés'. De fietstochten kos ten, inclusief fietshuur, 500 Belgische franken. Daarnaast verhuurt de organi satie fietsen voor mensen die zonder gids, maar per fiets de stad willen ver kennen. Kosten hiervoor 400 franken voor een hele dag, per uur huren kan ook. Informatie: 00-32-2-5027355. I Voor wie in augustus in het Oostenrijk- t se Burgenland op vakantie is en van i opera houdt: de opera 'Aïda' wordt in de steengroeve van St. Margarethen gezongen door solisten van de Arena di Verona en de Milanese Scala. De data: van 7 tot en met 10 en op 14 en 15 augus tus 1997. Zo'n vierhonderd figuranten uit het dorp zelf doen mee in de monumenta le enscenering. Informatie en kaarten be stellen bij het Passionsspielbüro A-7062 St. Margarethen, telefoon: 00-43-2680- 2100. Aangeboden: wandelvakantie met hond. Het idee komt uit de koker van reisorga nisatie Eigen-Wijze Reizen, die vooral bekend is door haar individuele fietsva kanties. Voor het eerst biedt die reisor ganisatie dit jaar individuele wandelt rektochten in Europa aan. Op enkele tochten, in Oostenrijk en Frankrijk, kun nen wandelaars hun trouwe viervoeters meenemen. Ook is er de mogelijkheid om vanuit één hotel, in Zwitserland en Ita lië, steeds verschillende wandelingen te maken. Ook in deze hotels zijn honden welkom. De wandelvakanties zijn ook zonder viervoeters te boeken. Informa tie: Eigen-Wijze Reizen, telefoon 053- 4303435. Veerdiensten én Eurotunnel zijn blij met het gereedkomen van de Belgische auto snelweg E40. Die weg is nu aangesloten op de tolvrije Franse Al 6. Daarmee is de reistijd vanuit Nederland naar Noord- Frankrijk gedaald. Vanuit Breda is het nu bijvoorbeeld nog twee uur rijden naar Ca lais. Dit jaar wordt er wereldwijd voor zo'n 1 miljard dollar aan (vlieg)reizen online ge boekt. Vorig jaar bleven de verdiensten- via-de-computer van de internationale reisbranche steken op 276 miljoen dollar. Dat blijkt uit een uitgebreid onderzoek over Internet en Reizen van het New- Yorkse bureau Jupiter Communications. Wie meer wil weten: http://www.jup.com. Er zijn cruises en cruises. Een vaartocht in de Middellandse Zee is bijvoorbeeld anders dan een cruise in de Oostzee of het Caribisch gebied. Het summum van een cruise is de zogenaamde 'wereldcruise'. Een lange bootreis, van zo'n drie tot vier maanden, waarin exotische havens in de halve wereld worden aangedaan. In de brochure 'Wereldcruises 1997-1998' heeft reisorganisatie Zeetours Cruises zes lang durige vaarvakanties samengebracht. De brochure is te vinden in de reisbureaus. C

de Stem | 1997 | | pagina 29