de stem •PORT e/telefoniste ster ïiebankwerker Terwijl het oosten van Duitsland nog met de Oder worstelt, kan Po len al de balans gaan opmaken. Nu het water uit het straatbeeld is verdwenen, toont de achtergebleven ravage zich in al haar grim migheid. Zoals in Wroclaw, de stad met de 72 bruggen, die in de tweede juliweek zijn rivieren niet de baas kon. Een derde deel van de agglomeratie, even groot als haar Nederlandse zusterstad Breda, werd in de vloed ondergedompeld. Ten minste drieduizend mensen raakten dakloos. Maar Wroclaw beziet zijn ramp met geheel eigen ogen en probeert van de nood een deugd te maken. Over de merkwaardige grappen van een burgemeester en het spoor loze paradepaardje van een ziekenhuisdirecteur. Smetrand zaterdag 2 augustus 1997 d1 argen.... Liging we interieurbouw werkzaam willen pschiktheid vast dienstverband. Bij Ës/ziekenverzorgsters kunnen part- f Roosendaal. Je dient zelfstandig te Varen te hebben tegen 's avonds en één van bovenstaande functies daal en Middelburg voor minimaal Ban de stag bij verschillende bedrij- wij op zoek naar een planner met jl en logistiek. Heb je MBO-niveau, ten de 25 en 30 iaar, reageer dan eer korte termijn aangaat. op een vakantieverras- catures: D B U R O Wroclaw maakt van de nood een deugd rijen Louis Vermijs b.v. d 22 S Breda tieve jongedame wil verdienen? pijs b.v. zoekt een ettige stem en vlotte litiatief aan de dag weet leeft met administratief zou als [team van jonge mensen. werksfeer met een fidere secundaire 'n haar: leiding. van de moderne talen, r. iputers. 'iensttreding. dit al helemaal dè baan en bondig briefje t.a.v. :n. Door Leo Nierse Wroclaw drie weken na de ramp: gedupeerden gooien hun waardeloos geworden huisraad op een grote hoop. foto's leo nierse Decorontwerpers stofferen het tv-scherm Graancirkels zaaien vooral verwarring weekend vakantie reizen internet et is bijna ontnuchterend, zo droog als Wroclaw er weer bij ligt. Op het eerste gezicht lijkt er niets aan de hand met de Oder-stad. Een van de chauffeurs van Breda's jongste hulptrans- port kan bij aankomst zijn ogen niet goed ge loven. „Ben ik hiervoor nu helemaal naar Po len gereden?" roept hij lichtelijk onthutst. Achttien uur en een kleine 1100 kilometer lang hebben hem kennelijk de beelden van de Duitse watersnood voor ogen gestaan. Maar de woest stromende Oder verplaatst nu een maal zelf de actualiteit. De Polen hebben hun portie al gehad, en ze vonden het wel genoeg zo. Drie weken na de ramp is de actualiteit hier alweer heel anders. Het water is dan wel ge gaan, maar de ravage is nog lang niet verdwe nen. Afgelopen maandagmiddag raamde oud minister van Financiën Slawomir Najnigier, tegenwoordig tweede man in Wroclaw, de to tale schade op 375 miljoen gulden. „Evenveel als onze jaarbegroting. Zo'n bedrag verliest onmiddellijk zijn ab stractie bij de aanblik van de bergen verwoes te huisraad, die overal boven de achtergeble ven stapels zandzakken uitsteken. Het water Spoelde letterlijk het meubilair uit honderden taizen weg. En de vreemdeling hoeft evenmin lang te speuren naar de merktekens van het vocht. Reeksen gebouwen zijn tot een hoogte van een kleine twee meter boven straathoogte verkleurd. Het rivierwater - dat drie dagen en nachten "leef staan eer het zich weer even onverhoeds ®zijn beddingen liet terugzakken - heeft zich met een smetrand op de gevels gemarkeerd. Die loopt vrijwel onafgebroken als een gore streep over de muren van de getroffen wijken. De op talrijke plaatsen losgeweekte bestrating stuurt het herlevende verkeer gedurig in de War. Hven droog als de straten zijn de kranen. Drinkwatergebrek teistert nog immer de "45.000 zielen tellende agglomeratie in het zuid-westen van het voormalige Oostblok land. Wroclaw is gewoon aan een dagelijks watergebruik van 180.000 kuub, maar er komt J°g steeds niet meer dan 8000 kuub uit de lei- "Htgen; en dat is dan eigenlijk alleen maar ge knikt als waswater. Je kunt je ermee scheren, ®aar je tanden poets je toch maar beter met ttessenwater. Hd grootste waterwingebied van de stad is aog niet leeggepompt en ook de watercentrale "rijft nog minstens drie weken buiten wer- ™g- Rantsoenering is onvermijdelijk gewor- f® navrant contrast daarmee staat de natte ""Herkant van de stad. Niet alleen de bodem js doorweekt, duizenden" kelders zullen voor- °P'g vol moeten blijven staan met het door riooldrab, kadavers en chemisch fabrieksafval vervuilde water. Leegpompen durft de ge meente niet aan, wegens het gevaar van in storting. De panden zouden het plotselinge drukverschil niet kunnen doorstaan. Die vrees is gewettigd. Want het zijn uitgerekend de ou de wijken - met hun sterk verarmde popula ties - die het zwaarst te lijden hebben gehad. De huizen verkeren er in deplorabele staat. Aan panden die even oud zijn als onze eeuw, is al sinds de Tweede Wereldoorlog geen onder houd meer gepleegd. Datzelfde geldt voor de laatste vooroorlogse stadsuitbreidingen aan de westrand van Wroclaw, gebouwd door de Duitsers, toen de stad nog Breslau heette. Na de overdracht aan Polen in 1945 begon het nieuwe stadsbestuur met nieuwbouw in de laaggelegen delen van het buitengebied. Deze wijken in de voormalige Duitse waterlinie lie pen drie weken terug als eerste vol. De nieuwe stadsdelen en de wijken waar de gemeente Wroclaw wél in stadsvernieuwing heeft geïnvesteerd, zijn wonderlijk genoeg niet aan de woede van de rivier ten prooi ge vallen. En ook het historische centrum ont sprong de waterdans. Toeval? „Nee hoor, dat is de verdienste van onze politiek. Kwestie van investeren in de juiste gebieden," schertst burgemeester Bog- dan Zdrojewski. Ogenschijnlijk vat Wroclaw's eerste man de zaken wel heel erg luchtig op. „We hebben hier de wijken Wenecja (Venetië) en Technïka (Techniek). Ik hoef u vast niet te vertellen welke wijk onderliep en welke droog bleef. Wij hebben dus nu ook ons eigen Vene tië van het Noorden," grapt hij met een ver wijzing naar Amsterdam verder. Galgenhumor We ontmoeten de verbazende Zdrojewski maandagmiddag tijdens een lunch. Aangebo den door het gemeentebestuur aan de vier le den van een Bredaas hulptransport, dat die morgen medicijnen en medische hulpmidde len heeft afgeleverd bij het zwaar gehavende - en daarom door de gemeente Breda 'geadop teerde' - T. Marciniak Ziekenhuis. De burgemeester trakteert zijn gasten, onder wie ook diverse Polen, een dik halfuur op een stortvloed van barokke galgenhumor. De nieuwste moppen over de overstromingen en tal van absurdistische anekdotes. Over men sen die hun hondje uitlieten op het dak van hun ondergelopen woning. Of over die man die, roeiend door de volgelopen straten, op een kruising met nog werkende verkeerslichten stilhield toen het licht op rood sprong; en pas bij groen de peddels opnieuw in het water stak. „Heb ik zelf gezien." Hij verhaalt over mensen die, steeds luider zingend van de wodka, verbroederden tijdens het opstapelen van de zandzakken in hun be dreigde straten, letterlijk een feestje bouwend. Dat de nooddijkjes aldoende uitgroeiden tot het T. Marciniak Ziekenhuis. Ook het hospi taal werd door het anders zo bescheiden stroompje langs de achterdeur verschalkt. Het vuile water vulde het totale keldercomplex en zette de eerste verdieping blank tot een hoog te van 1,75 meter. Het ziekenhuis vormt een verhaal op zichzelf, dat niet los staat van de jumelagegemeente Breda, die zich inmiddels over het 505 bedden tellende hospitaal heeft ontfermd. Om te beginnen heeft Breda twee hulptrans porten voor het 'Marciniak' opgezet. De twee de zending werd afgelopen maandagochtend door waarnemend-gemeentesecretaris G. Adriaansen hoogstpersoonlijk bij het hospi taal afgeleverd. Kon-ie meteen, ter rappor tage aan B en W, zelf de schade in ogen schouw nemen, en uit de mond van de directie de noden van het geadopteerde ziekenhuis optekenen. Tijdens het gesprek met de Bredase 'gezant' becijfert medisch-directeur Marek Nikiel de totale overstromingsschade aan zijn instelling op zes miljoen gulden. Hij reageert vervolgens nogal selectief op de aangeboden hulp vanuit het Bredase bedrijfsleven, maar toont zich daarentegen zeer geïnteresseerd in de 100.000 die de gemeente Breda vorige week in een hulpfonds heeft gestort, ter bekostiging van hulpgoederen voor Wroclaw. Of Adriaan sen dat geld misschien heeft meegebracht? Klein misverstand. De kennismaking met de ziekenhuishuisdirec- teur blijkt hoe dan ook een aparte ervaring. Zo schuwt Dr. Nikiel korte beantwoording van zakelijke vragen. Die roepen onverander lijk historische overzichten en statistische verhandelingen bij hem op, aan het eind waarvan zo nu en dan een concrete medede ling te noteren valt. Natte apparatuur Uit zijn uitspraken blijkt in ieder geval wel, dat Nikiel de enorme hospitaal-kelders als zijn prijzenkast beschouwt, veel meer dan de rondpit haveloze patiëntenafdelingen op de hogere verdiepingen. Allerlei technische installaties staan daar be neden opgesteld, van een dialyse-station tot en niet sterilisatie-ovens. In die onzalige drie dagen dat de Traugutta-straat blank stond, weekte het water de muren van de nu aarde donkere kelders tot een schimmelig craquelé, en kroop de drab in Nikiels trotse apparatuur. Herhaaldelijk verhaalt hij treurig over het krap twee maanden oude ketelhuis, waarin de ziekenhuisleiding 'na lang sparen' een bedrag van zes ton investeerde. „Volledige reparatie is onontbeerlijk voor de heropening van ons ziekenhuis. Slechts één schadepost is groter, benadrukt dr. Nikiel voortdurend: de tomograaf. Dat de ze CT-scan onder water verdween, betekent volgens zijn zeggen een groot verlies voor de gehele regio Wroclaw. „Er zijn maar drie van deze apparaten in heel Laag-Silezië. Een be langrijk deel van de diagnostiek in dit deel van het land is nu dan ook weggevallen." Zijn tomograaf was reddeloos verloren, meldt de geneesheer-directeur, die het onfortuin met veel gevoel voor drama schildert. De vracht auto had buiten staan wachten, klaar om het kostbare apparaat naar drogere oorden te ver voeren. Maar er was geen beweging in het 1,8 ton wegende gevaarte te krijgen. „Er hoorden eigenlijk wieltjes onder te zitten, maar die wa ren er niet. En trouwens, er zaten ook nog tra lies voor het kelderraam, dus uittakelen ging al net zomin." De waarde van zijn CT-Scan laat dr. Nikiel consequent ongenoemd. „Moeilijk te zeggen, want sommige onderdelen bleken demontabel en konden dus weer wel in veiligheid worden gebracht." Sleutel zoek En er blijft nog iets onopgehelderd. Tijdens een uitputtende rondleiding door de kelderverdieping, waarbij de directeur nog geen ondergelopen bezemkast ongeopend laat, blijkt de deur met het opschrift 'Tomograaf' aanvankelijk op slot. De sleutel is zoek. Als die later toch tevoorschijn komt en de deur opgaat, is de kamer leeg. De onverzettelijke tomograaf wordt verder nergens meer waar genomen. Tijdens zijn hilarische lunchgesprek, enkele uren later, bevestigt burgemeester Zdrojewski uit zich zelf dat 'er lange tijd helemaal niets aan het Marciniak Ziekenhuis gedaan is'. „Maar daar willen we, met uw hulp, nu snel mee beginnen." Er is meer waarmee Wroclaw snel aan de slag wil, aldus de burgemeester: de stadsvernieu wing in de veel te lang verwaarloosde wijken. „Dat zijn dezelfde gedeelten waarin het water zo hoog heeft gestaan. Uitstekende aanleiding toch, alleen zeggen we dat natuurlijk niet te gen Warschau," laat hij zich ontvallen. Zdrojewski's vrijmoedigheid werpt meteen wat meer licht op de plaatselijke strategie, die niet enkel door het stadsbestuur maar ook door bestuurders uit de particuliere en de zorgsector gevolgd zal worden. Nu Wroclaw de aandacht van de wereld op zich gevestigd weet en de hulp van alle kanten toestroomt, is het vastbesloten van de watersnood een deugd te maken. De burgemeester kan het schertsen alweer niet laten, als hij opgeeft over de publicitaire vaardigheden van zijn stad. „Eerst hadden we de Paus op bezoek, vervolgens uw koningin en nu weer de watersnood. Wroclaw werkt hard aan zijn naamsbekendheid." Opnieuw klinkt er vaag iets als een tweede be tekenis mee in de badinerende woorden van de burgemeester. Zdrojewski zei het zelf: zijn grappen dienen soms een ernstig doel. Computer verstaat Nederlands sociale ontmoetingsplaatsen, vindt hij goed voor het moreel van de getroffen stad. „Er gebeurden in die bange dagen dus ook een hoop leuke dingen. Daar moet je oog voor houden, want grappen blijven maken is de enige manier om te voorkomen dat Wroclaw aan een verlammend overstromingssyndroom gaat lijden. We moeten dóór." Overlevingsstrategie Humor als welbewuste overlevingsstrategie. Dat Bogdan Zdrojewski vervolgens met een stalen gezicht beweert dat zijn stad over twee maanden de ergste slag reeds te boven kan zijn, zal wel in dezelfde richting gezocht moe ten worden. Op even luchtige toon schetst hij de grootste natuurramp die zijn stad zich kan herinneren. De laatste grote vloed was precies een halve eeuw geleden, in de zomer van 1947. En de laatste keer dat de stad, inclusief het centrum, geheel blank stond, was in 1903. „Het rivier water stroomde toen met een snelheid van 2400 kubieke meter per seconde de stad in. De rivier- en slaperdijken die onlangs doorbra ken, zijn destijds opgeworpen. Ze waren bere kend op de hoogste waterstand die we ooit ge kend hebben. Maar op 11 juli stroomde het ri vierwater met een snelheid van 3400 kuub per seconde. Toen was het gebeurd met ons." En niet alleen met de stad, maar ook met de ommelanden. Complete dorpen zijn wegge spoeld, toen de voortrazende Oder bij de 70 km zuidelijker gelegen stad Opole letterlijk de snelweg naar Wroclaw nam. Van Katonice - woonplaats van 120 families - was zelfs alras niet veel meer terug te vinden dan een handje vol drijfhout. De verwoestingen in Wroclaw zelf kunnen daarentegen niet op het conto van de Oder bij geschreven worden. Grootste boosdoener blijkt de Olava te zijn geweest. De parallel aan elkaar stromende rivieren traden alletwee buiten hun oevers. Toen 20 kilometer ten zui den van Wroclaws binnenstad een dijk het be gaf, konden de opgezwollen watermassa's zich bij Siechnice, dat het zwaarst werd getroffen, samenvoegen. In de rug Als het ware in eikaars beddingen overstro mend, stortten de samenzwerende gezusters zich op de agglomeratie. Het verraad van het water bestond eruit, dat de Olava de stad van vrijdag 11 op zaterdag 12 juli in de rug aan viel. Drie dagen lang stond het water twee tot drie meter hoog in de straten. „We waren be dacht op de dreiging van de Oder," gromt ge meenteraadslid Michal Kaczmarek nog na. „Maar dat het gevaar van de andere kant zou komen, heeft echt niemand voorzien." Een van de grootste jachttrofeeën van de Ola va vormde het stadsdeel dat in de volksmond de Bermuda Driehoek heet. Een verpauperde, 90 jaar oude wijk die tegen de binnenstad aanleunt. Hier ligt aan de Traugutta-straat Lex Schimmel en Tom Dieckman, de chauffeurs van het Bredase hulptransport, laden de voor Wroclaw ingezamelde goederen uit. De prettige puinhoop van een Griekse camping

de Stem | 1997 | | pagina 27