Kopje koffie irfSj Presto of andante? Krap bemeten Taalstrijd in Zeeland Dagboek van een overtreder (2) AN ZE MIJ DA LAPPEN.... HÉ JA, DAT KEN I LENTEKIND "pree. veut. de ZEELAND C4 Mild PASTORIEDIENSTEN R.K.-KERKDIENSTEN P.C-KERKDIENSTEN STUS 1997 CIdëSTBM I I ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1997 I voor de landbouw I de stem/joh an van gurpj bt, op de achtergrond gen van de leukste plekjes in Zeeuws- Vlaanderen om koffie te drinken vind ik -hoe gek het ook klinkt- de centrale hal van ziekenhuis De Honte in Terneu- zen. Nergens valt zoveel te zien als haar. Voor aange klede gezelligheid is de bezoeker wel aangewezen op de rokershoek want de niet-rokers afdeling komt er bekaaid vanaf. De bank jes aan de rechterzijde van de hal doen mij altijd denken aan de wachtruimtes in de vertrek hal van Schiphol. Als ik vandaag binnenloop, valt mij weer op dat de mensen die er zitten, precies diezelfde gelaten uitdrukking hebben als aanstaande luchtpas- sagiers; een lijdzame overgave aan dat wat onontkoombaar is. De rokerskant dus, waar een tiental tafeltjes uitnodigend wacht op klanten. Gewapend met mijn pen en schrijfblok in stalleer ik mij met de rug naar het raam; met rechts de toe gangsdeur en tegenover mij de ballonnen en fruitmanden. Daarboven is een gang waar ver plegend personeel zich langs haast, echter niet zonder een vluchtige blik naar beneden te werpen. Het 'terras' is redelijk bezet; een patiënte met een lopend infuus drinkt op eigen kosten een kopje koffie. Een meneer met een gip sen been wordt door zijn vrouw naar een stoel geholpen; de krukken lijken voor hem nog geen hulpmiddel. Aan het tafel tje vóór mij voeren twee gezette dames op leeftijd een geani meerd gesprek. Beiden zijn ge kleed als voor een dagje uit en kennelijk hebben ze elkaar lang niet gezien. Als ik wil, kan ik ze letterlijk volgen; 'je moeder is toch zeker allang dood,' veronderstelt de bebrilde dame. Het grijze hoofd tegenover haar schudt in een heftige ontkenning. De gouden oorhangers waarin zo te zien melktandjes van de een of ande re nakomeling zijn vervat, doen driftig mee. Nadat ik vernomen heb dat 'moe der nog heel goed is', wend ik mij af en kijk de hal rond. De grote draaideur die onvermoei baar rond- zoeft, zorgt voor een con stante aanvoer mensen om naar te kijken. Er loopt van alles binnen, de één kwiek, de andere begint moei zaam aan de eindeloze gang richting fysiotherapie achter in het ziekenhuis. Vóór de patiënt ter plekke is, is hij te uitgeput om zijn oefeningen nog fatsoen lijk uit te voeren. Vrijwilligsters, voorzien van een naam-plaatje met het ziekenhuislogo, helpen geduldig patiënten in en uit de rolstoelen. Zojuist ontslagen pa tiënten lopen beverig, wat half- verlepte bossen bloemen in de arm geklemd, richting uitgang. Het 'terras' van Antoine Petit zit nu aardig vol. Schuin voor mij is een echtpaar gaan zitten. Hij streelt lief haar hand, maar zelfs dat kan de spanning niet van haar gezicht halen. Doe maar twee koffie met twee saucijzen broodjes. Rechts van hen zit een moeder in gezelschap van een peuter. Hij likt onbekommerd aan een ijsje, moeder verwent zichzelf met een kop koffie en een Italiaanse bol. Elke keer als ik dit ziekenhuis binnenloop, valt mij onmiddel lijk de slimme slagzin van deze horecaonderneming op. Een verlicht bord op een promi nente plaats, moedigt iedere voorbijganger een plaatsje te zoeken en zich te laten verwen nen door de vriendelijke bedie ning. De horecaketen genesteld in het hart van de meeste Neder landse ziekenhuizen, verhoogt de omzet door in te spelen op het 'slachtoffergevoel' van de pas santen. Een bezoek aan het zie kenhuis, of dat nu voor onder zoek, opname of bezoek is, brengt vaak een hoop verwar rende emoties mee. Geen wonder dat de slogan, als iemand het verdient, bent U dat wel, de klanten binnenbrengt. •Er wordt gebouwd aan het Hulster uitgaanscentrum Den Dul- laert. En aan alles is gedacht. En natuurlijk ook aan parkeer plaatsen voor gehandicapten. Duidelijk is dit: dichterbij kan niet. foto camile schelstraete HET tabaksmerk dat hij al ja ren rookt, is verpakt in uniform blauw met een beetje rood, een beetje wit en een beetje goud. Wie schetst dan ook zijn verba zing, als hij in de plaatselijke supermarkt zijn merk in een lichtbruine verpakking aan treft. Al vlug wordt duidelijk dat het om een andere substan tie gaat. De fabrikant heeft naast de halfzware een milde variant op de markt gebracht. Goed idee, denkt hij, met eerst minderen en dan stoppen als toekomstideaal. Als hij nu overstapt op mild, scheelt dat toch ook al een beetje. Maar hoeveel eigenlijk? Eenmaal thuis bekijkt hij het pakje aan alle kanten. Nergens staat ech ter vermeld wat en hoeveel er eigenlijk in zit. Dus kan hij ook niet nagaan hoeveel minder dat is, dan in zijn oude, blauwe pakje. Staat daar eigenlijk op, wat er inzit? Gedraaid en ge keerd, blijkt dat ook niet het geval. Wat wel opvalt, is die waarschuwende tekst: Roken veroorzaakt kanker. Een ander pakje: Roken is slecht voor hart- en bloedvaten. Meteen het bruine pakje erbij, om te zien wat daar op staat: 'Niet rokers leven- gezonder'. Dat klinkt toch heel wat min der fataal dan op die blauwe pakjes. Misschien is dat wel wat ze bedoelen met 'mild'. (RV) Dweilorkest, noemen rondwandelende musici zich doorgaans. Ze zijn meestal te zien tijdens car naval, maar ook tijdens evenementen, grote feesten en partijen. En afspraak is afspraak. Ziek of niet ziek, been in het gips of been niet in gips. Want Zeeuwen zijn een noest volkje. En dus blaast ze haar nootjes mee. Vraag is alleen: in welk tempoPresto of andante? foto camile schelstraete Zeeland Rond verschijnt elke zaterdag in de Zeeuw se editie van dagblad De Stem. Bijdragen deze week van Ronald Verstraten, Frank Deij en Camile Schelstraete en Harold de Puysseleijr. De redactie stelt reacties op prijs. Geen anonieme inzendingen, en niet op rijm. Voor tips op en of aanmerkingen belt u: 0115-645769. U kunt ook schrijven naar: Postbus 145, 4530 AC Ter- IN DE laatstgehouden vergade ring van het waterschap Hulster Ambacht woedde heel even een taalstrijd. Op de agenda stond het voorstel het nieuw te vormen wa terschap de naam Waterschap Zeeuws-Vlaanderen te geven. De vaste vragenstellers onder de hoofdingelanden, de heren Dob- belaer, Martinet en Michielsen stelden echter dat dit taalkundig gezien onjuist is. Het moet Zeeuwsch-Vlaanderen zijn. Michielsen had er zelfs een Til- burgse (of Tilburgsche?) professor voor in de arm genomen, waarvan hij echter de naam angstvallig ge heim hield. Die hooggeleerde heer gaf hem en zijn companen het volste gelijk. Zeeuws-Vlaanderen moet met sch. Zowel de Tilburgse professor als de drie hoofdingelanden van het waterschap beschikken dan waarschijnlijk niet over een uit gave van de taaibijbel bij uitstek, het Groot Woordenboek der Ne derlandse Taal van jawel, Van Dale. Het hoeft zelfs niet eens een recente uitvoering van dat woor denboek te zijn. Want reeds in de twaalfde herziene druk (1992) staat de geografische naam Zeeuws-Vlaanderen daarin zon der -ch vermeld. De Brabantsche prof en de hoofd ingelanden moeten misschien toch maar eens achter een nieuwe Van Dale aan. De naam van het nieuwe waterschap blijft overi gens Waterschap Zeeuws-Vlaan deren. (HdP) VANNACHT heb ik gedroomd van de officier van justitie in Rotterdam. Hij had een lange zwarte toga aan, met een wit bef je. Ik zat op een bankje voor hem en hij keek me heel streng aan. „U schrijft me in uw brief, dat u op de derde juno niet in Rotter dam bent geweest. U schrijft ook dat u denkt dat er iemand met een vals kenteken rondrijdt. Het zelfde kenteken, als dat van u." Zijn priemende blik deed me on gemakkelijk heen en weer schui ven. „Allemaal smoesjes, me neer. Om een kentekenplaat bij te bestellen, moet je altijd je ken tekenbewijs overleggen. Dat is hier zo en dat is ook zo bij u in Zeeland. Iemand anders kan dus helemaal niet met uw kenteken rondrijden," vervolgde hij. „Niet waar. Niet waar!", schreeuwde ik het uit. „Ik heb er wel vijf! Van mijn vorige auto, nog van mijn eerste vouwwagen. En ze hebben nooit naar mijn kente kenbewijs gevraagd. Ik heb er zelfs wel eens eentje per fax be steld!" Badend in het zweet werd ik wakker. Ik zag het verbouwe reerde gezicht weer voor me van die man uit Zuiddorpe. Hij was nog nooit in de Beatrixstraat in Axel geweest. Had hem zelfs moeten zoeken. Toch was hij er bekeurd, terwijl zijn auto in de garage stond. „Noch mijn vrouw, noch ik hebben er die dag in ge reden," wist hij heel zeker. Maar niemand kon dat bevestigen en hij moest toch zijn boete betalen. Stel je nu eens voor dat iemand mijn auto heeft gestolen, 's Mor gens weggehaald uit Biervliet om er een of andere obscure klus mee uit te voeren, ergens in de Randstad, 's Middags weer netjes teruggezet, vóór het hek op slot ging. Maar nee, dan hadden ze de auto moeten openbreken, want de sleutels had ik zelf. Wacht even, de buren! Die hebben voor de post en de planten gezorgd. Twee keer per dag kwamen ze hier om de kip pen te voeren. Ik ga er morgen even langs. (RV) (wordt ver volgd) An ze mij da lappen, dan enk mijn leste boodschap in Ulst gedaon. An ze lik an ze va' plan zijn opnief meetta parkeergeld omoog gaon. Kik 't gao mj nie om da kwartjen, al groeie ze nie op mijne rug evegoed, Maori gedacht da ne mens verneukt oor en da zo'n gemeente zomaor wa toet. an die saoves weer gaon. Da d'n ander geen plek èt kan ze nie verdommen. Maor ne mens moe nie 't gedacht krijgen dattij beroofd oor niewaor? Ik wil betaol'n voor wa'k zoek: 'n parkeerplek en de rest daor vrao'k nie naor. An ze centen nodug èn om ulder stomme trokken goed te maoken, okee, dan moen ze d'ulsterjaonen zelf maor laoten betaolen, maor nie d'n dezen eeh! Iedere gemeente krijgt raod diese verdien oor gezeed, dus is die nie zo biezonder, dan èn ze da d'aon ulder eigen te danken, maor daor laije kik nie onder! 1 Maok voor mij weinug uit of'k naor Ulst, naor Axel of naor Terneuzen rai, al, da geef'k gjèrn toe, agg'in Terneuzen 'n plek zoek, oorde ook nie echt blai, maor wa keuj ergest anders nie krijgen wagge in Hulst wel keu d'aolen? An ze da maor omtouwen, dus ik zijn echt niette beroerd om te betaolen, voor wa'k krijg - meette rest enk ommerst niks te maoken - dus 'n parkeerplek. Wasse nog wijjer uit ulder kont stuiken moen ze zelf weten, mij zien ze nie meer, ik zijn nie gek! Voor geestelijke bijstand in het weekeinde is onderstaande pasto rie te bereiken. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. E. van Acker, tel 0114- 313167. WEST-ZEEUWS-VLAANDE- REN Van zond. 12 u. tot maand. 20 u. Past. M. Janssen, tel. 0117-461208. (bgg. Ziekenhuis Oostburg: tel. 0117-459000). KANAALZONE Terneuzen, Philippine, Axel, Westdorpe, Sas van Gent, Zuid dorpe - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. W. Vervaet, tel 0115- 561532. WEST-ZEEUWS-VLAANDE- REN Aardenburg - Maria Hemelvaart, zond. 9.15 u. Biervliet - H. Maagd Maria Onbe vlekt Ontvangen, zat. 19 u. Breskens - H. Barbara, zond. 10 u. Eede - H. Maria ten Hemelopne ming zat. 19 u. Groede H. Bavo. zat 19 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. Oostburg - H. Eligius. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apostel, zond. 09.15 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemelvaart, zond. 10.30. Sluis - H. Johannes de Doper, zond. 10.30 u. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Clinge - H. Heniïcus. zat. 19 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Graauw - Maria ten Hemelopne ming. zond. 9.30 u. St. Jansteen - H. Johannes de Do per. zat. 19 u. Boschkapelle - H. Petrus en Pau- lus. zond. 9 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat. 19 u. Hengstdijk - H. Catharina. zond. 10.30 u. Heikant - H. Teresia. zond. 9 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond. 10.30 u. Koewacht - H. H. Philippus en Ja cobus. zond. 10.30 u. Lamswaarde - H. Cornelis. zat. 19.00 u. Nieuw-Namen - H. Joseph, zond. 11.00 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond. 9 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zat. 19.00 u. Sluiskil - St. Antonius. zond. 11.00 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zond. 9 u. Axel - H. Gregorius de Grote, zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemelvaart, zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemelvaart, zond. 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 9.30 u. Terneuzen - H. Willibrordus (Tri- niteitskerk). zat. 19.00 u. Verrezen Christus: zon. 9.30 u. Hoek - H. Kruiskerk, zond. 11 u. Zuiddorpe - H. Maria Hemelvaart, zond. 9.30 u. HERVORMDE KERKDIENSTEN Terneuzen: (Grote Kerk): (Goede Herderskerk): (Opstandings- kerk): (Huize Ter Schorre): ('Camping Braakman', Adorhal, bij Jachthaven): juli en aug. elke zondag 9.30 u. Oecum. dienst. GEREFORMEERDE KERK DIENSTEN Axel: 10 en 17 u. ds. N. Boott (ge- zinsdienst). Terneuzen: (Goede Herderkerk): (Opstandingskerk): Zaamslag: Breskens: Oostburg: Schoondijke: GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Axel: 10.00 en 15.00 uur lees- dienst. Hoek: 09.00 en 15.00 uur Ds. A. Souman. Retranchement: 09.00 en 19.00 uur Ds. A.M. de Hullu. Terneuzen: 09.30 uur leesdienst en 15.00 uur Ds. L. Leeftink Zaamslag: 10.30 uur Ds. A. Sou man en 16.30 uur Ds. A. de Hullu CHRISTELIJK GEREFOR MEERDE KERKDIENSTEN Zaamslag: 10.00 en 15.00 u. geen opgave ontvangen.. EVANGELISCHE GEMEENTE Hulst: (Mavo school 'Het Rave lijn'): A. v.d. Meer. Terneuzen: (De Kandelaar):br. R. Goemaere. VRUE EVANGELISCHE GE MEENTE Breskens: 9 u. ds. G. van de Wete ring (HA). Retranchement: 10 u. ds. T. Prins (HA). Nieuwvliet: 10.30 u. ds. G. van de Wetering (HA). DOOPSGEZINDE GEMEENTE Aardenburg: 10.30 u. geen dienst. Goes: 10.00 u. geen dienst. Middelburg: 10 u. ds. M. Postema. Vlissingen: dienst te Middelburg. NIEUW-APOSTOLISCHE KERK Terneuzen (Schuberthof 31): 10 u. dhr. R. Brink. Aflevering 522 Er kwamen verschillende reacties binnen op 'Een is een God', maar die moeten we nog even uitzoeken en uitwerken. Gemakke lijker ging het met 'Lentekind' waar Ineke Steyaert uit Hulst naar vroeg. - Ik kreeg heel veel reacties. Sommige waren met herinneringen, bijvoorbeeld gezongen door Robert Long, anderen vertelden dat het van Martine Bijl was. Zo was er ook een mevrouw die, on danks haar zeventig jaren, het liedje voor me zong. Ze kende de tekst nog als de dag van gisteren. Ook was er iemand die een stuk je van het liedje liet horen op de telefoonbeantwoorder om te vra gen of dat was wat ik bedoelde. Het lied staat ook op een lp - Phi lips 30 Hollandse Hits van Toen nr.4 - gezongen en gespeeld door het Orkest Zonder Naam. Een mevrouw uit Sluiskil stuurde niet alleen de tekst, maar ook de bladmuziek en dat was voor mij het belangrijkste omdat ik het liedje gespeeld heb bij het afscheids feest van de huishoudschool in 1958. Gedeeltelijk kon ik het nog spelen, maar van de tekst wist ik niet veel meer. Vandaar! Jeugd sentiment! Hartelijk dank aan ieder die reageerde en mij gehol pen heeft. (Noorse tekst: Arne Paasche Aasen; Nederlandse tekst van Ludo Verbies. De muziek is van Kurt Foss Reidar Boe, het arrangement van Wim de Reght.) 't Is een herin'ring zoals zo vele, maar deze ene laat mij niet los: Wanneer in 't voorjaar de vlinders spelen, dan denk ik weer aan die dag in 't bos. Daar bij een huis als van Hans en Grietje zag ik een kind zitten, heel alleen: Haar kleine stem zong een lente liedje voor duizend vlindertjes om haar heen. En duizend vogels zijn toen gekomen en zongen vrolijk haar liedje voort: Het schalde juichend door duizend bomen, en heel de wereld heeft dat gehoord. En over al bleef men even luist'ren en een moment was 't rumoer verstomd. Want zelfs de mensheid moet even fluist'ren. Wanneer voor 't eerst iets van 't voorjaar komt. Maar ik alleen heb dat kind zien zingen, daar in dat woud, op die zonne dag. Ik zag haar aan, en mijn ogen vingen uit blijde ogen een lichte lach. En dat is al, wat mij is gebleven; Die lichte lach, als een snelle groet. Maar 'k heb nog nooit van mijn hele leven de lente zo van dichtbij ontmoet. Pegam.

de Stem | 1997 | | pagina 25