Duurzaam Veilig' belooft overleg 'dior IDSSTEM >ur Njgpy m i pr nu ■c ui 5~ri Wiel van Patrijzenhoek ofwel 't Weelken POLITIE RAPPORT 'Hier kijkt niemand op een kuub zand' VW Sluis-Aardenburg krijgt meer subsidie Geen veiliger fietspad langs de Tholenseweg ^ctie van acht organisaties tegen uitvoeren project heeft succes ZEELAND C3 Voor 2ie keer yeei toeristen door slecht weer eerder naar huis Mosselfeesten in Philippine ïnfo-avond over kanker in De Honte Kunstmarkt iu Groede Ml [VP-DH-23] vj Aantrekkelijk Broedvogels Poging tot kraak geldautomaat Inbraak Boete voor wildk amper en Beroving Scooter weg Zandsculptuurfestival in Zeebrugge X 62 I I I I I ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1997 .w?. snde ranche n an is pm. ermijn sen 3-op- taar die gaat Ikzaam- |e- ït on- Isleden ieeft u verken In pen en kennis fie- acties nte- Bwen pelzij- |ht, bie- band. |ijdige an inge- [iekende in voor leling lager, yoord d. Excel fdzake- er zijn lenige ja- Ttes en uw itelde an.Info: Diverse rij op >p LTS- asdonks- tren, ont- pgwaar- i oproep- brdelijk n cen- aet een |t werk- aer. verant- jmze pro- ciaal en per. I- Op rat onder- as kunt u PI 545955. 517511. I 5038040. 4) 243750. dat zich richt op en tentenbouw xpo Groep B.V. Jtseweg 152b D Wernhout ectie ftuonze verslaggever jzendijke - De actie van acht organisaties in West-Zeeuws- Vlaanderen die onlangs met jen protestbrief vroegen om jen herbezinning van het pro ject Duurzaam Veilig heeft succes gehad. jet Bestuurlijk Overleg van Duurzaam Veilig West-Zeeuws- flaanderen heeft namelijk beslo- m eerst te gaan praten met de acht groeperingen voordat verder geplande maatregelen uitgevoerd zullen worden. Acht organisaties in West- Zeeuws-Vlaanderen vroegen een maand geleden in een brief aan de overheid om zich te herbezin nen op het project Duurzaam Veilig, het plan met maatregelen om West-Zeeuws-Vlaanderen verkeersveiliger te maken. De organisaties Argrarisch West- Zeeuws-Vlaanderen, Bovag West-Zeeuws-Vlaanderen, de Middenstandsvereniging IJzen- dijke, natuurbeschermingsbewe ging 't Duumpje, de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, Transport en Logistiek, Vekabo Zeeuws-Vlaanderen en de Stich ting Werkgroep West-Zeeuws- Vlaanderen Gehandicaptenbe leid vrezen voor negatieve gevol gen van het project voor de regio. Zij uitten hun kritiek aan Gede puteerde Staten, de gemeenten Oostburg en Sluis-Aardenburg en het waterschap Het Vrije van Sluis. In een eerste reactie zegt het Be stuurlijk Overleg toe dat de dis cussie met de organisaties over de wijze waarop Duurzaam Veilig moet worden voortgezet dit na jaar zal plaatsvinden. Omdat de ongerustheid van de acht organisaties vooral te maken heeft met de al ontwikkelde plan nen 'zal de besluitvorming over de inrichting van dit gebied aan gehouden worden totdat de dis cussie heeft plaatsgevonden', schrijft projectcoördinator A. de Jong van Duurzaam Veilig de or ganisaties in een brief. De Jong zegt in de brief dat 'het niet mis te verstaan signaal' se rieus zal worden genomen door de bestuurders. De grootste problemen hebben de organisaties met het verloop van de inspraakprocedure rond Duurzaam Veilig en de uitvoer ervan. Ook is er veel kritiek op het zoge naamde deelproject G7 dat de aanleg van tientallen drempels voorschrijft op plattelandswegen onder Oostburg, Schoondijke en IJzendijke. Het Bestuurlijk Overleg zegt daarom toe de uitvoering van dit plan voorlopig op te schorten tot dat verder overleg heeft plaatsge vonden met de acht organisaties. Bnonze verslaggever Philippine - Het mosselsei zoen is onlangs begonnen en dus staat eind augustus Phi lippine in het teken van de Mosselfeesten. Het laatste weekeinde van deze maand, zaterdag 30 en zondag 31 augustus, worden er weer mosselen gekookt op de markt, presenteert de middenstand van Philippine zich en zijn er onder meer optredens van fanfares en Tijdens de opening van de 21e Mosselfeesten zal de uitreiking van de Gouden Mossel plaats vinden. Deze is voor die persoon oiinstantie die zich op bijzonde re wijze verdienstelijk heeft ge maakt voor de promotie van Philippine of de mossel in het al- Dit jaar wordt bovendien voor de elfde maal de internationale wedstrijd mosselen opensteken gehouden. Philippine met zijn groot verleden in de mosselvis serij kent zelf een dertigtal per sonen die deze vaardigheid be heersen. Een team, bestaande uit twee personen, moet zo snel mogelijk 36 geschikte mosselen openste ken, waarna een jury kleur, be- schadiging en het loszitten van de mossel in de schelp zal beoor delen. Tijdens de Mosselfeesten wordt voor de derde keer de Mosselrit gehouden, een vrije toertocht voor recreatiefietsers. De routes zijn geheel uitgepijld en leiden de fietsers naar de mooiste plek jes van Zeeuws-Vlaanderen en haar Belgische achterland. Ook wordt er dit jaar een gezinsrit gehouden. Zondagmorgen 31 augustus vindt een grote rommelmarkt plaats. De stichting Mosselfees ten heeft voor een vol program ma muziek gezorgd. Fanfares, drumkorpsen, streetbands en disco op vrijdag in café Marti net. Een dag later is er een grote feestavond in gemeenschapshuis 'de Kaaie'. Tijdens het weekeinde is er een groot aanbod van kermisattrac ties voor jong en oud. Op zondag kan er kennisgemaakt worden met 'de Experience', een laser- game. Mensen moeten dan in een donkere en met rook en speciale lichteffecten gevulde opblaashal elkaar proberen te raken. Het programma vermeldt verder nog het spellencircuit de mossel- olympiade, de mosselkoningin die prijzen uitreikt en straat theater. Van onze verslafgever Terneuzen - In de kerkzaal van hekenhuis De Honte is op 10 sep tember een voorlichtingsavond J'er kanker. Thema is: 'Erfelijk heid en kanker'. Heintemistfoncoloog A. van Rei- s® en de psychologe T. van der *agt, beiden verbonden aan het mtegraal Kankercentrum Rotter dam, houden inleidingen. "e voorlichtingsbijeenkomst is jen initiatief van de Borstkan- hergroep Oostburg en de Kanker- Patiëntenvereniging. De bijeen komst begint om 19.30 uur. Gtoede - De Stichting Het Vlae- *°"he Erfgoed houdt op 15 au- :us tussen 11.00 en 17.00 uur ®eti kunstmarkt in de Slijkstraat. Aandacht wordt besteed aan ver scheidene kunstuitingen, varië rend van kunstschilderen, hout- Jwerking, pottenbakken, glas lazen, kantklossen tot muziek. n de bakkerij 'Jas en Marie' wor den die dag authentieke Zeeuws- laamse paptaarten en ovenkoe- en gebakken. Ook bij slecht weer gaat de kunstmarkt door. an echter niet in de openlucht, ®aar in de Lutherse kerk in broede. r Mfueuklaclüen Odl i f GW nbmt/ Mi, Ws- - - •- -• Drukte bij de veerboot in Breskens door het eerdere vertrek van toeristen uit Zeeuws-Vlaanderen. Van onze verslaggever Cadzand - Veel toeristen, die op campings in Zeeuws- Vlaanderen gen plaatsje had den geboekt tot en met van daag of morgen, besloten don derdag of vrijdag al huis waarts te keren. Het slechte weer van afgelopen dagen was voor hen de spelbreker en aanleiding hun vakantie eer der te beëindigen. Zo zag campingexploitant Pieter de Keuninck in Cadzand-Bad gistermorgen twintig van zijn gasten eerder vertrekken. „Op een aantal standplaatsen van honderd is dat best veel,," zegt De Keuninck. „De standplaatsen blijven niet leeg want zaterdag en zondag komen er gelukkig weer nieuwe gasten die gereserveerd hebben. Echt leuk is het echter niet." Het aanhoudende slechte weer speelt ook de exploitanten van strandpaviljoens lelijk parten. „Juni was niks, juli écht slecht en augustus begint ook niet goed," zegt Rinus van de Voorde van pa viljoen De Strandloper in Cad zand. Regen klettert tegen de ra men. Op het strand voor zijn pa viljoen is geen levend wezen te bekennen. „Je ziet geen kip. Niet alleen voor ons een tegenvaller, ook voor ons personeel. Ik heb ze vandaag maar weer afgebeld, je kunt ze toch niet elke dag de ra men laten lappen." Veel toeristen zijn er afgelopen week wel op uit getrokken. „De belangstelling voor fiets- en au toroutes is enorm groot," zegt Jan Willem Risseeuw van de VW Cadzand. Ook Belgische recrea tiecentra als het Boudewijn- en Melipark trokken vanuit West- Zeeuws-Vlaanderen veel belang stelling. „Maar dat zijn voor onze gasten dure, onvoorziene activi teiten. En ook zij kunnen hun gulden maar één keer uitgeven," aldus De Keuninck. De slechte zomer tot nu toe on derstreept volgens hem de nood zaak meer slechtweervoorzienin- gen te scheppen om de gasten toch in eigen streek te kunnen be zighouden. „Zo'n slakkenfarm in Aardenburg of het dit jaar geo pende centrum Pierewiet in Door Mare Buise OP 3 MAART 1715 pakten don kere volken samen boven het Zeeuwse. Een zware storm uit het noordwesten stak zijn kop op en ontlaadde zich boven het ei landenrijk. Bovendien was het springtij zodat het water in de zeegaten bij de opkomende vloed tot een ongekende hoogte werd opgezweept. Het water werd het Hellegat ingeperst en de wilde, met schuimstrepen overdekte golven beukten tegen de omrin gende dijken en vraten de taluds aan. De enkele jaren tevoren nieuw gewonnen Oud Cambronpolder begaf het op den duur tegen al dit watergeweld en brak door. In een woeste, allesvernielende maal stroom kon het water zich een weg zoeken door het vruchtbare polderland. Spoedig stond alles blank. De getroffen polderbewoners sloegen al snel de handen ineen en nog datzelfde jaar bereikte het nog kersverse polderbestuur met de parochie van Stekene een ak koord over het dichten van het gat in de dijk. Niet lang daarna werd buitendijks een nieuwe dijk om het gat heen gelegd, een zoge naamde vingerling. Het dempen van het diep uitgeschurude gat zou immers een veel te kostbare grap worden: het wiel van Patrij zenhoek - meestal kortweg 't Weelken of 't putje van Michiel- sen genoemd - was geboren. Tweehonderd jaar integreerde de overgebleven plas- in een visueel Dit is er nog over van het wiel van Patrijzenhoek. zeer aantrekkelijk, kleinschalig weidelandschap met honderden knotbomen, oude fruitbomen, ki lometers meidoornheg en diverse gegraven drinkputten voor het vee. Diverse kapitale hofsteden completeerden het patrimonium in deze hoek. Een hoek waar het goed vertoeven was voor vogels als steenuil, kerkuil, groene specht, wielewaal, boomkruiper en grote lijster. Althans zo was het omstreeks de eeuwwisseling als we oude topografische kaar ten moeten geloven. De tijden veranderen. Veel van het weiland is verdwenen en daarmee het meeste geboomte, alle heggen en veedrinkputten. Alleen de 'weel' bleef liggen met een aangrenzend weilandje. He laas niet helemaal ongeschonden, want in 1973 werd nog de weste lijke oever genormaliseerd. Slik- strandjes en moerassige stukjes verdwenen voor een rechtlijnig greppeltalud. Jammer want het 'wiel' was toen nog steeds een zeer fraai, waardevol stukje na tuur. In die tijd stond het in de belang stelling bij enkele jonge gasten, die er bijna dagelijks een kijkje namen. Gezeten op de dijk was het ge makkelijk te overzien en afstan den waren klein: de vogels zaten als het ware vlak voor je neus. Voor jonge, onervaren vogelaars bleek het een prima leerschool want voor zo'n kreekje was de vogelrijkdom groot. Broedvogels waren toen ture luur, kleine plevier, kneu, kievit, wilde eend, meerkoet, water hoen, gele kwikstaart, slobeend, rietgors, kleine karekiet, graspie per en als de onmiddellijke om geving erbij betrokken werd ook patrijs, bergeend, vink, grasmus, putter, groenling, houtduif, ring- mus, veldleeuwerik en witte kwikstraat. Uit de buurt kwamen vaak ande re vogels even langs, zoals zwalu wen, mussen, merels en spreeu wen van de nabijgelegen boerde rijen. In 1973 vertoefde het hele voorjaar door een grutto op de wei. Blijkbaar had hij het prima naar zijn zin want pas toen er in juni nog geen partner opdaagde, verdween hij. Verrassingen zorgden voor de FOTO CAMILE SCHELSTRAETE smeu, zoals kemphaantjes in vol ornaat op de slikstrandjes, een groep van een dertigtal slobeen den, die wekenlang pleisterde, een passerende blauwe kieken dief, jagende zwarte sterns tus sen de over het water scherende zwaluwen, een ronddrihbelende bosruiter, strandplevier of oever loper op doortrek, of juist een groep van honderd of meer in el kaar gedoken watersnippen, in het halfduister. Er was altijd wat te beleven. Thans ligt het kreekje er op het eerste gezicht hezelfde bij als vijfentwintig jaar geleden. Alles ziet er wel iets droger uit dan toen. Zouden de vogels van toen er ook nu nog te zien zijn Wel licht eens leuk om dat nader te bekijken. Breskens - Bij een bankge bouw aan de Dorpsstraat in Breskens probeerde donderdag rond 20.30 uur drie man een geldautomaat te kraken. Zij bewerkten de automaat met een stuk steen. De flappentap- per hield stand, waarna de mannen er vandoor gingen. Een oplettende buurtbewoner kon een goed signalement ge ven zodat gistermiddag rond twaalf uur bij het kruispunt Roofack bij Breskens twee ver dachten konden worden aan gehouden. Het gaat om een 18-jarige man uit Deurne en een 23-jarige man uit Helenaveen. Zij zijn ingesloten in het bureau van Oostburg. Een nader onder zoek wordt ingesteld. Hoek - Afgelopen donderdag is er tussen 14.00 en 23.30 uur in gebroken in een woning aan de Wulpenbek in Hoek. De wo ning werd doorzocht en de be woners missen zeker enkele honderden guldens. Oostburg - Op de Baljuw Vel- tersweg in Oostburg is donder dagnacht een illegale kampeer der bekeurd. Het kostte hem een boete van 170. De man was met zijn camper juist daar gaan staan, omdat hij de cam pings te nat vond. Terneuzen - Een 24-jarige man uit het Belgische Liedekerke is donderdagnacht rond 02.00 uur onder bedreiging van een pak slaag door twee mannen beroofd van 3000 Belgische franken. De Belg was op zoek naar een adres in de binnen stad van Terneuzen om een joint te kunnen roken. In de Nieuwediepstraat sprak hij de twee mannen aan, waarna de twee hem dwongen tot afgifte van zijn geld. Westdorpe - Een 22-jarige in woonster uit Westdorpe is haar vervoermiddel, een kanariegele scooter, kwijt. De bromfiets was uit het schuurtje gehaald. -■ -• FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Nieuwvliet - waar de jeugd zich met allerlei activiteiten kan be zighouden- zijn van die moge lijkheden," zegt De Keuninck. Dat toeristen bij slecht weer au tomatisch richting musea gaan wordt tegengesproken door be heerder Milos Gbric van het Streeklandbouwmuseum in Sluis. „Ik heb vandaag (vrijdag) nog geen mens gezien. En de toe loop tot nu toe is beduidend min der dan vorig jaar. Het valt dit seizoen écht tegen." Van onze correspondente Zeebrugge - Vrachtwagens rijden af en aan. Tonnen zand worden op het strand gedeponeerd. Het grondmateriaal voor de zandkunstenaars die vanaf 5 augustus de massa zand omvormen tot machtige kastelen en bouwwerken. De voorbereidingen zijn in volle gang. In Zeebrugge moet de grootste zandsculptuur verschijnen. Rond het evene mentenplateau op het strand in Zeebrugge zijn vrachtwa gens, tractoren en telekranen aan het werk om de grote zandberg te vormen waarop het Zandsculptuur festival Zeebrugge 1997 zal plaatsvin den. Het binnenwerk van de zand sculptuur wordt gevormd door 8.000 ton strandzand (onge veer 400 vrachtwagenladin gen). De buitenlaag bestaat uit 2251 ton (150 vrachtwagens) speciaal sculptuurzand. Dit materiaal wordt per schip vanuit Cuyk (Nederlands Limburg) aangevoerd. „Er wordt niet gekeken op een kuub zand. Het wordt een im mense berg en al dat zand wordt gebruikt om het thema van het Festival Brugge 2002, Europese Cultuurstad vorm te geven," aldus het Bureau Toe risme Brugge. Op 6 augustus werken 55 zandkunstenaars uit Europa dagelijks aan dit project: de grootste en breedste zand sculptuur ooit in België ge bouwd. „Zij maken een skyli ne van Brugge en snijden ook taferelen uit de Gulden Spo renslag in zand uit. De bezoe kers kunnen dan de contouren van meer dan tien bekende Brugse bouwwerken herken nen, zoals de Sint Jacohskerk, de Ezelpoort, de Sint Salva- torskathedraal, het Provin ciaal Hof, Stadhuis, Halleto- ren en het standbeeld van Jan Breydel en Pieter de Coninck. Tussen 6 en 15 augustus kun nen de mensen gratis kijken. De zandkunstenaars zijn da gelijks bezig tussen 09.30 en 18.00 uur. Het kolossale bouwwerk, dat alleen uit zand en water bestaat, wordt 51 meter breed, 38 meter diep en 12 meter hoog. Zoiets als een flatgebouw van vier verdie pingen. Het is de bedoeling dat het bouwwerk (Brugge in zand) 15 augustus klaar is. Burgemees ter P. Moenaert verzorgt dan de officiële opening. Tijdens die ceremonie, met muziek en vuurwerk, wordt het bouw werk opgeleverd aan de be zoekers. Van 15 augustus tot maandag 15 september kun nen bezoekers de grote sculp tuur dagelijks bezoeken tus sen 10.00 en 22.00 uur. Vol wassenen betalen hiervoor 100, kinderen 50 frank. Van onze verslaggever Sluis-Aardenburg - De VW Sluis-Retranchement-Aardenburg krijgt voor de komende drie jaar meer subsidie van het gemeen tebestuur. Het gaat om een verhoging van ruim veertigduizend gulden tot een maximum subsidiebedrag van 129.415 gulden. B en W maken dat kenbaar in een voorstel aan de raad. De VW vraagt een verhoging van de sub sidie omdat het kantoor de zoge naamde A-status heeft gekregen. Tevens zijn de kantoren Sluis, Re- tranchement en Aardenburg sa mengevoegd tot een organisatie. Dit brengt meer kosten met zich mee. Met name de personeelskosten zijn fors gestegen. Het college wil het verzoek tot verhoging van de gemeentelijke subsidie inwilligen. Het voorstel komt dinsdag aan de orde tijdens de vergadering van de raadscommissie Financiën en al gemene zaken. Tijdens deze vergadering komt ook het voorstel aan de orde 38.500 gulden beschikbaar te stel len voor een brandbeveiliging van het woonzorgcomplex Het Ron deel in Sluis. Dit complex is begin jaren negentig opgericht. Het Rondeel bestaat uit twintig wo ningwetwoningen met daarbij de mogeüjkheden voor fysio en enke le centrale voorzieningen. Bewo ners wonen zelfstandig en krijgen zorg op maat. Zeven jaar na reali satie van dit complex büjkt het aantal bewoners met een ver pleeghuis-indicatie sterk te zijn toegenomen. Gelet op de beperkte zelfredzaamheid van deze bewo ners vinden B en W het wenselijk om ten aanzien van de brandbe veiliging extra maatregelen te treffen. Deze voorzieningen be staan uit het aanbrengen van een geautomatiseerde brandmeldin- stallatie en het aanbrengen van een aantal bouwkundige voorzie ningen. De totale kosten van deze maatregelen bedragen 77.000 gul den. Tijdens de diverse besprekin gen met eigenaar Woonzorg Ne derland is het voorstel gedaan om de kosten op fifty-fifty basis te verdelen. Hierover is overeen stemming bereikt. Tholen - In tegenstelling tot eer dere verwachtingen wordt er op korte termijn niets veranderd aan de verkeerssituatie op de Tholen seweg tussen Halsteren en Tho len. De Werkgroep Tholenseweg Vei lig is met Veilig Verkeer inmid dels enkele jaren bezig de dage lijks door honderden scholieren bereden Tholenseweg minder ge vaarlijk te krijgen. Er wordt erg hard gereden (het maximum is 80 km), terwijl de fietspaden aan beide zijden slechts zijn aange duid met een witte streep. Na vergeefse pogingen bij de ge meente Halsteren werd na de her indeling de hoop gevestigd op Bergen op Zoom. Vergeefs.

de Stem | 1997 | | pagina 23