Hongergevoel naar gras en bal' Toernooien Terneuzen en IJzendijke van start Serie A koopt voor 600 miljoen spelers B-toppers in halve finales Cadzand-Bad Sylvia Pattijn sterk op dreef in Sas van Gent Bart Brentjens mikt op Tour en WK ws KORT De rechterknie van IJzendijke-speler Frank Neve is gereed voor de competitie 4 B2 PËSTEM SPORT ZEELAND ctie en eld Volleybalsters spelen Grand Prix-toernooi in Zuid-Korea Op Cerestartoernooi tennisclub Drive STUS 1997 twee beachvolleybal- gaat om Marko Klok le Nijs is nieuw in de rtin van der Horst en eybalteam, dat eerder igde. Het Nederlands r een trainingskamp. enk-Jan Held, Reinder ike van de Goor, Giis der Meulen, Peter Blan- Sander Mulder, Robert Ploeg n contract afgedwon- derlandse basketbal- or drukke werkzaam- "e bondscoach Lucien er heeft hem daardoor aatst. ~s van Dinten, Patrick n, Ralf Melis, Mike Na- en Rouwhorst, Eric van stra, DaveTuinstra, Ok- oerkom. Reserves: Wilf- Richard van Poelgeest incent Krieger, Hanno chaaktoernooi in Ant- !t Leiderdorp speelde nd wonende Chinees. met een speciale e vier edities, nodigde chtkamp te complete- nglijst. ooi. 1/2-1/2, Kortsjnoj (Zwi) erren (Ned) 1-0, Sokolov 'ev (Bul) 1/2-1/2, Vaga- (Bel) - Nikolic (Bos) 0-1, - Nijboer (Ned) 0-1, Lju- Sawatzki (Dui) 1-0, Van Tan der Stricht (Bel) 0-1 ausen (Dui) - Ree (Ned) mste oorzaak van dat eeft gemist in het met n Masters. De Néder- 144 slagen, level par, eek winnaar van het ee ronden uitgescha- gen. Hij maakte twee Golf Club, bij Malmö, acht onder par aan de aker, de Spanjaarden Haeggman en Jonzon er na de eerste ronde, n 75 naar de gedeelde ers. ng), Garrido (Spa), Hae- ivero (Spa) en Tunicliff (Eng) 137, uitgeschakeld: eTpurMH ,2. Storegaard (Den) en (Ned) 148, Stéenkamer brifl sb 19 pen. enberger (Oos) 70, 3. La den Berg (ZAf), Luquin Miller (Ned) en Boeckx d) 76, 28. Buschow (Ned) id Wien (Oos) - FC Bob- sj). FC Tirol (Oos) - Celtic lsingborg (Zwe) - Feren- on), Vejle BK (Den) - Ha- Tikvah (Isr), Grasshop- h (Zwi) - SK Brann Ber- HIT Goriea (Slv) - Club el), PAOK Saloniki (Gri) Travna (Slw). KR Reykjavik (IJs) - OFI ri), FK Jablonec (Tsj) - Zwe), Apollon Limasol xcelsior Moeskroen (Bel), "insk (WRu) - Lilleström 'est Dosza (Hon) - Aar- Alanlia Vladikavkaz Dnipro Dnipropetrovsk len op 12 en 26 augustus, tien winnaars zijn ge- oor de eerste ronde in sep- WATERPOLO on. Vierlandentoernooi, rnwen, tweede dag. jAND - RUSLAND 6-3 2-2 2-0). Doelpunten Ne- Leijendekker 3, Van de ipers, Op den Velde; NE- <ÏD - SPANJE 10-4 (2-1 3- S-l). Doelpunten Neder- ipers 3, Nieuwenburg 2, s, Leijendekker, Van de den Velde, Overdam. - Spanje 2-2, Rusland - and 3-2. WIELRENNEN bel. Ronde van het Waalse Gewest, appe, Luik - Aubel: 1. 3ronk (Ned) 157,2 km in Hernandez (Bel), 3. Ae- 4. Mattan (Bel), 5. In 't 1, 22. Van Dijk (Ned) 0.44, Clven (Ned). gre. Ronde van Portugal, appe, Abrantes - Portale- Belli (Ita) 146,3 km in 2. Barbosa (Por) 0.03, 3. a), 4. Aebersold (Zwi), 5. 3or). n klassement: 1. Guidi 2. Belli 0.23, 3. Barbosa Lelli (Ita) 0.45, 5. Rodri- ontana. Bominger Classic, ani (Ita) 102,3 km in Camenzind (Zwi) 0.20, d (Zwi) 0.24. ZWEMMEN ihville. Amerikaanse ampioenschappen 50m vrij: 1. Pilczuk Walker 22,58, 3. Fox !00m wissel: 1. Dolan 2. Karnaugh 2.02,88, 3. ie 2.04,55. 200m rug: 1. Adkins Maurer 2.12,88, 3. Ober- 66; 800m vrij: 1. Bennett 2. Munz 8.36,26, 3. Cail geuzen - Het Vliegende Hollander tennistoernooi van ^jinio in Terneuzen start ko kende zondag. Op het Bi- schema ligt een finale tussen jjn van Veldhoven en Boas gierings in het verschiet. TENNIS Wedstrijdleider Piet Adriaansens ontving een kleine 300 inschrij- vingen, goed voor 250 partijen. De ^te partijen gaan zondag om 11.30 uur de baan op. Op werkda gen vangen de eerste wedstrijden 014,30 uur aan, terwijl de laat- jje duels om 22.00 uur gepland gijn, De finales zijn op zondag 10 augustus. Adriaansens wordt in de wedstrijdleiding geassisteerd door Frank Hamelink en Michel Verberkmoes. Er is tevens een toernooicommissie, bestaande uit Menno van den Hout, Loes Eyke en Use Walraven. Bondgedele- geerde is Charl van Leeuwe. PLAATSINGEN MANNEN ENKELSPEL BI: 1. Tim van Veldhoven,2. Boas Bie- rings. B2:1. Tom Huis, 2. Mario Leenhouwers, 3/4. Robin Morel en Guido van Poecke. Cl: 1. Robin de Witte, 2. Jacky de Paepe, 3/4. Sjors de Lange en Pascal van Poec ke. jC2 35+: 1. Fred Elliott, 2. Peter Koole. Dl 17+: 1. Maikel Pieters, 2. Vincent Koole, 3/4. Peter van Halteren en Leen Wijland. Dl 35+: 1. Thijs Geuze, 2. Kees van de Sande. DUBBELSPEL BI: 1. Hendrikse/Marteijn, 2. Bie- rings/Verstraeten. Cl: 1. Martens/De Witte, 2. Deltour/Van Poecke. C2 35+: poule van vier. Dl 17+: 1. Faas/Van Limmen, 2. Tom- mel/Tommel. Dl 35+: poule van vier. D2 17+: 1. Cappendijk/De Schepper, 2. De Baets/Stofferis. VROUWEN ENKELSPEL Cl: 1. José de Wit, 2. Lester Bergen He negouwen. Dl 17+: 1. Annemarie van Loo, ,2. Eefje Pattijn. D2 17+: 1. Ilse Walraven, 2. Anja van Drongelen. DUBBELSPEL Cl: poule van vier. C2: 1. Brakman/Wijffels, 2. Vos/Diele- man. Dl 17+: 1. Van Loo/Van Loo, 2. Van de Akker/Koole. D2 17+: 1. Walraven/Van de Bulck, 2. Lunter/Houmes. GEMENGD DUBBELSPEL BI: poule van vier. Cl: 1. Verstraeten/Van Poecke, 2. Ster- renberg/Jansen. C2 17+: 1. Buyck/Vercruyssen, 2. Pie- ters/Dutree. Dl 17+: 1. Pauw/Tommei, 2. Van Dorsse- laer/Van Dierendonck. D2 17+: 1. Begheyn/Huisman, 2. De Zeeuw/Meyer. Dl 35+: 1. Van Loo/Van de Zeijst, 2. De Vries/Van Limmen. IJzendijke Het vijfde Mauritshof Open ten nistoernooi van Tiola in IJzendij ke, dat dit weekeinde begint, telt een recordaantal inschrijvingen van 223, resulterend in 212 par tijen. De wedstrijdleiding is in handen van Fons Poppe en Ma rion van Overloop. Bondsgedele- geerde is Adrie de Looff. PLAATSINGEN MANNEN ENKELSPEL Dl: 1. Michel de Windt, 2. Dwight vanHulle. D2:1. Mark Pauw, 2. Michel de Ruysscher. E 17+: 1. Joop de Witte, 2. D. Flikweert. DUBBELSPEL Dl: 1. Tarant/Verpaalen, 2. Geelen/Boogaard. D2:1. Vastenhout/Pielaet, 2. Hamers/Hamers. D 35+: 1. Tarant/Smet, 2. Van de Broec- ke/Nelisse. VROUWEN ENKELSPEL Dl: 1. Ellen Aerssens, 2. Annoeska Wil- lemsen. D2:1. Yolanda de Witte, 2. Irene Vervaet. DUBBELSPEL C2 35+: 1. De Bruyckere/Van de Linden, 2. Tarant/Van Tiggeln. Dl: 1. Verhagen/Minnaert, 2. Wagema- ker/De Kruyter. D2: 1. Vervaet/De Bock, 2. Bondewel/De Witte. D 35+: 1. Van Overloop/Riemens, 2. Min- naert/V ermeulen. GEMENGD DUBBELSPEL C2 35+: 1. Van de Vijver/De Rijk, 2. De Looff/Brenner. Dl: 1. De Witte/Tarant, 2. De Wit te/Boogaard. D 35+: 1. Minnaert/Vermeulen, 2. Van Overloop/De Jonge. D2: 1. De Witte/Van Overloop, 2. De Meyer/De Meyer. E 17+: 1. Lako/Flikweert, 2. Den Dek ker/Den Dekker. bleek een zogenaamde gewrichts muis te zijn. Een stukje kraakbeen dat los zit. Die beweging veroor zaakt de zwelling. Dat moest er dus uitgehaald worden. Tijdens de ingreep bleek er ook een scheurtje in de voorste kruisband te zitten en werd er een dubbele scheur in de buitenmeniscus gesignaleerd. Het ging allemaal in een moeite door. Een paar dagen ziekenhuis, twee weken krukken en uiteraard fysiotherapie." „Tijdens die fysiotherapie wordt de belasting, die je tijdens het voetballen op de knie krijgt, zo goed mogelijk nagebootst. Het gaat zo voortvarend dat de fysio therapeut, die met tot september tot zijn klantenkring had gere kend, eerder van me af zal zijn. Ik mag zelfs al voorzichtig met de voetbaltrainingen beginnen. Af te wachten valt hoe de gerepareerde knie zich dan zal houden maar ik Door Fred Rabout IJzendijke - Voor Frank Neve leek het voetbalseizoen '96/'97 zijn laatste, althans als actief speler. De motor op het mid denveld van IJzendijke had dusdanig veel last van de rech terknie dat trainen uit den bo ze was. Alleen zondags kon hij opdraven. En een in degrada tiegevaar verkerend IJzendijke had hem hard nodig. IJzendijke redde het en voor de in middels 30-jarige Neve leek het na veertien seizoenen bij de senioren over en sluiten. „Het ging echt niet meer. Met de trainer Paul van der Hooft was al de afspraak gemaakt dat ik alleen maar de wedstrijden zou spelen en de trainingen mocht overslaan. Op het eind kon ik zelfs geen volledige wedstrijd meer spe len. Een half uur ging het goed maar tijdens de rust zat er dan aT heb er alle vertrouwen in. Ik doe dusdanig veel vocht in de knie dat jzoor mezelf al een poosje loop lopen bijna onmogelijk was. Con sultatie in het ziekenhuis in Ter neuzen bracht niet veel hoop. 'Slij tage', gaf men mij daar te kennen. Als ik nog verder door zou gaan met voetballen, gaf men me als uitzicht de rolstoel mee. Dan ga je toch wel even nadenken. Een 'se cond opinion' in het Belgische Sij- sele opende echter weer perspec tieven. Docter de Rijcke gaf me mee dat het te repareren was. Het training en dat gaat perfect. Uiter aard is dat nog wat anders dan voetballen. Maar ik voel me gereed voor de competitie. Meer zelfs dan andere jaren. Nu ben ik uitgerust en heb weer dat heerlijke 'honger gevoel' naar het gras en de bal. Wat aan het eind van vorig seizoen een onhaalbare kaart bleek, is nu na twee maanden volledig in posi tieve zin omgedraaid." „Bijna onvoorstelbaar als je me aan het eind van het vorige seizoen in de kleedkamer zag zitten. Ik be sef wel dat als de problemen weer terugkomen het actieve voetbal voor mij definitief voorbij is. Dan blijft het bij trainen van de jeugd want de sport kan ik nog niet mis sen en dat werken met de jeugd bevalt me ook uitstekend. Ik heb komend seizoen de D-jeugd bij IJ zendijke onder mijn hoede en hoop daar opnieuw veel plezier aan te beleven. Nog meer echter aan het zelf spelen en wat dat betreft hoop ik toch nog een paar jaar mee te draaien." Frank Neve moest zeven jaar gele den aan dezelfde knie ook al een keer een kijkoperatie moest onder gaan, ook toen werd er een beetje kraakbeen verwijderd. Hij begint dus met de nodige ambitie aan zijn vijftiende seizoen bij de senioren. Zijn dertiende bij IJzendijke waar hij op zijn zeventiende zijn op wachting maakte in het 'eerste'. Twee jaar was hij uithuizig. Hij maakte samen met Adri van Hane- gem en de gebroeders de Putter de overstap naar Breskens. Iets wat in 'Petit Paris' niet in dank werd afgenomen. Maar die wonden zijn allang geheeld. De knie nu ook. Frank de Neve: „Ik voel me gereed voor de competitie. Meer zelfs dan andere jaren. foto camile schelstraete Door Aart Heering Home - De achttien clubs uit de Italiaanse Serie A hebben voor het komende seizoen samen voor 600 miljoen aan nieuwe spe lers aangekocht. Doordat zij tegelijk voor 430 miljoen aan spelersmateriaal hebben afgestoten, komt het negatief saldo uit op 170 miljoen. Sommige clubs hebben dit jaar dieper dan ooit in de buidel getast, terwijl andere zo bescheiden zijn geweest dat zij miljoenen rijker het nieuwe seizoen ingaan. Dankzij de aankoop van Ronaldo, voor wie al leen al een transfersom van bijna 60 miljoen aan Barcelona werd betaald, slaat Inter Milaan dit jaar alle records van de Serie A. Maar voorzitter Moratti rekent erop, dat die investering zichzelf zal terugbetalen. Het aan tal abonnementen is dit jaar met 80 procent gestegen, en afgelopen zondag kwamen dank zij Ronaldo maar liefst 55.000 toeschouwers opdraven voor een vriendschappelijke wed strijd tegen Manchester. De Braziliaan moet verder nieuwe sponsorgel den in het laatje brengen van onder meer Pirel li en het zuivelconcern Parmalat, dat voor zijn Zuid-Amerikaanse markt al een spot van een melkdrinkende Ronaldo heeft gepland. De Hosten daarvoor kunnen weer worden opge vangen doordat een ander onderdeel van het Parmalat-concern, de club Parma, de spelers- markt met een batig saldo van 9,8 miljoen gul den heeft afgesloten. Door verdere kostbare aankopen als Simeone van Atletico Madrid en Zé Elias van Leverkusen komen de totale kos ten voor Inter uit op 130 miljoen gulden, waar slechts 58 miljoen gulden aan verkoop - on dermeer Ince die voor 16,8 naar Liverpool ver- hokken is - tegenover staat. Als het tekort ?an 72 miljoen Inter geen landskapioenschap oplevert, kan het voor Moratti nog moeilijk worden om de eindjes aan elkaar te knopen. De andere twee big spenders, met een negatief saldo van respectievelijk 53 en 45 mUjoen gul den, zijn de Romeinse clubs AS Roma en Lazio. De duurste van de maar liefst zeventien aan kopen van Roma is verdediger Cafu (15,5 mil- ]oen van Palmeiras), terwijl Lazio voor respec tievelijk 25 en 13 miljoen gulden aanvaller ™ksic en middenvelder Jugovic overnam van Inventus. De Fiat-club uit Turijn, die van oudsher een voorzichtig financieel beleid voert, verkocht daarnaast aanvaller Vieri voor 40 miljoen gulden aan Atletico Madrid, zodat De Oude Dame' ondanks de aanschaf van In- faghi van Parma (25 miljoen) de spelershandel kon afsluiten met een positief saldo van 29 ®üjoen gulden. De tweede spaarder is het armlastige Udinese dat voor twaalf miljoen spelers verkocht en slechts voor één miljoen uit winkelen ging. De transfervrije Ajax-midden- velder Louhunapessy ging gratis naar Udinese. Dok AC Milan is goedkoop uit, doordat het 2Jch dit jaar vooral gestort heeft op transfer- Roberto Baggio, voor slechts 6,5 miljoen naar Bologna. vrije spelers als Huivert en Bogarde. Welis waar moest voor Ziege een afkoopsom van 12 miljoen worden betaald aan Bayern en voor Ba 14 miljoen aan Bordeaux. Maar daar tegenover staat de verkoop van Dugarry en Reiziger aan Barcelona, die van Simone aan Paris Saint Germain en die van de teleurstellende Baggio aan Bologna, voor slechts 6,5 miljoen, hetgeen algemeen wordt beschouwd als een koopje. Zodoende houdt Milan uiteindelijk vijf mil joen gulden over. Dat is een groot verschil met vorige jaren, toen vooral de club van Silvio Berlusconi de spelersmarkten afstroopte met tientallen miljoenen tegelijk. Maar sinds de za kenman-politicus zich officieel heeft terugge trokken uit zijn Fininvest-concern, hebben zijn zaakwaarnemers drastische bezuinigin gen doorgevoerd, die ook hun weerslag hebben Cadzand-Bad - Björn Beekman en Marco van Teeffelen, respec tievelijk als eerste en tweede geplaatst op het B-schema van het Haaietandentoernooi in Cadzand-Bad, maken vooralsnog geen fout. TENNIS Beiden loodsten zich de halve fi nales binnen. Limburger Beek man klopte met 8-1 (wegens de regenval is men overgegaan tot het spelen van pro-sets) Ax Dil uit Epe. Iets moeilijker verging het Van Teeffelen uit Apeldoorn. Hij klopte met 8-5 Stefan Tigche- laar uit Dalfsen. Mare Felius uit Goes plaatste zich voor de Cl-halve finales via een 8-5-zege op Paul van Water schoot uit Oostburg. In de C2-ca tegorie kwalificeerde Terneuzen- aar Gert-Jan Louweret zich voor de laatste vier. De favoriet boek te een simpele zege op Daniël Knödgen uit het Duitse Rans- bach. Louweret ontmoet in de halve eindstrijd Amersfoorter Frank Uges. UITSLAGEN MANNEN ENKELSPEL B: tweede ronde: René Gorter-Mar cel Wierda 6-2, 1-0, opgave Wierda; Tim van Veldhoven-Marcel Liezen 8- 1; kwartfinale: Björn Beekman-Ax Dil 8-1, Marco van Teeffelen-Stefan Tigchelaar 8-5. Cl: kwartfinale: Arjan Blom-Tom van Maris 8-3, Marc Felius-Paul van Waterschoot 8-5, Björn Stinsky- Brent van Dorssen walk over Stins- ky; Sjors de Lange-Jurgen de Bakker 8-2. C2: tweede ronde: Maarten Tobias- Jan-Willem Dusseldorp 6-0, 6-3; Maarten de Heus-Rudi de Lijser 8-3, Björn Stinsky-Fred Korting 8-6; kwartfinale: Gert-Jan Louweret-Da- niël Knödgen 8-1, Frank Uges-Maar- ten Tobias 8-3. Dl: tweede ronde: Erwin Erkens-Je- an-Paul Baart 8-0, Gaston Schmitz- Nico Scherbeijn 8-1, Walter Boen- der-Wiecholt van Asselt 8-4; kwart finale: Frank Uges-Rody Simons 8-2, Sjoerd Bakker-Daniël Knödgen 8-6, Erwin Erkens-Emile Schmitz 8-4. D 35+: kwartfinale: Aery Bentley- Klaus Herrmann 8-1. D2: kwartfinale: Allart de Blok- Hans Torbijn 8-0, Tristan Hartung- Carsten Eisner 9-8. DUBBELSPEL B: eerste ronde: Schreurs/Jonas- Blom/Van Dorssen 8-3; kwartfinale: Gorter/Wierda-Tigchelaar/Liezen 6- 7, 6-4, 7-6. C: kwartfinale: Reith/Uges-Si- mons/Schillings 8-3. D: kwartfinale: Hartung/Terlouw- Bentley/Van de Kerckhove 5-7, 7-6, 6-1. VROUWEN ENKELSPEL D: kwartfinale: Patricia Peterse- Noortje Beuk 8-4. GEMENGD DUBBELSPEL B: eerste ronde: Liezen/Knobben- Morel/Vriends 8-2. D: kwartfinale: De Loo/Schmitz- Knödgen/Elsner 8-0, Seelen/Erkens- Heuts/Heuts 8-3, Jaspers/Schmitz- Nijhuis/Nijhuis 8-6. FOTO ANP op het aankoopbeleid van Milan. Volgens Vic tor Uckmar, de voorzitter van de Covisoc, de financiële controlecommissie van het Italiaan se betaalde voetbal, zijn alle clubs uit de Serie A ruimschoots in staat om aan de aangegane verplichtingen te voldoen. Maar Uckmar ver wacht wel, dat in de toekomst de Italiaanse topclubs zich meer zullen richten op het kwe ken van eigen talent in plaats van de aankoop van steeds duurdere buitenlandse sterren. Het publiek blijft in ieder geval trouw. Ondanks de nog altijd toenemende concurrentie van de tv laat de abonnementenverkoop dit jaar een kleine stijging zien. Dat is mede te danken aan een reeks succesvol gebleken promotiecam pagnes met prijsverlagingen, snuisterijen en speciale aanbiedingen voor vrouwen, kinderen en gepensioneerden. Zeist (anp) - De Nederlandse volleybalsters vertrekken maan dag naar Zuid-Korea voor de Grand Prix. De ploeg van Bert Goedkoop zou aanvankelijk een week eerder naar Azië reizen, maar Jakarta trok zich op het laatste moment terug als organi sator van een reeks wedstrijden. De duels in Indonesië met Zuid-Korea, China en Italië zijn geschrapt. Oranje opent het toernooi nu in Suwon, in de buurt van Seoul, op vrij dag 8 augustus om 13.00 plaatselijke tijd (06.00 Nederlandse) met de wedstrijd tegen Zuid-Korea. Het team speelt verder nog tegen Cuba (9 augustus) en Japan (10 augustus). Vervolgens reist de selectie naar Taipei voor de wedstrijden tegen Rusland (15 augustus) en de Verenig de Staten (16 augustus) en Zuid-Korea (17 augustus). Tijdens de Grand Prix kan Nederland zich plaatsen voor de finales in Kobe (Japan). Drie landen kwalificeren zich voor de eindstrijd. Japan is als gastland al zeker van deelname. De selectie: Jerine Fleurke, Jettie Fokkens, Riëtte Fledderus, Ingrid Visser, Elles Leferink, Claudia van Thiel, Irena Machovcak, Kitty Sanders, Suzanne Luttikhuis, Francien Huurman, Maseha Timmer en Chaine Staelens. ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1997 B3 Sas van Gent - Sylvia Pattijn is prima op dreef in het Cerestar toernooi van de tennisvereniging Drive uit Sas van Gent. TENNIS De plaatselijke favoriete bereik te de finale in het enkelspel- E/D2 door een duidelijke over winning op Maya Boone: 6-0, 6- 4. In die finale treft Sylvia Pat tijn de winnaar van de partij Ri ta Roelandt-Manon Dutree. Pat tijn boekte inmiddels drie over winningen op rij. Eerder stond ze geen enkele game af aan C. Roelandt en ook Vera Crosiers werd in twee sets verslagen. Ook in de mixed-D is Sylvia Pattijn, met aan haar zijde echt genoot Mare Pattijn, nog volop in de race. Het als eerste geplaatste koppel Marijke Kunst/Jan Boddaert moest er met 6-3, 6-4 aan gelo ven. Door dit resultaat schaar den Sylvia en Mare Pattijn zich bij de halve finalisten. Hierin moeten zij aantreden te gen Manon Dutree en Michael Pieters. Piet Thans en Sepp Terluin, de routiniers houden de eer van TC Drive hoog, kwalificeerden zich voor de laatste vier op het dub- bel-D-schema via een overwin ning in straight sets op Pieter Hamelink en Hans Nanninga: 6- 1, 6-4. In de eerste ronde waren de plaatselijke favorieten te sterk gebleken voor Van Dron gelen en Verstraeten die noch tans beoogd finalist waren. Op het dubbel-D-schema bij de vrouwen was er succes wegge legd voor Jolanda Hamelink en Chantal van Waes. Zij bereikten de halve finales middels winst op Vivian de Bock/Marian de Milliano: 6-3, 6-4. Moeilijker verging het Hamelink en Van Waes in de eerste ronde. Toen werd de combinatie Cro siers/Crosiers pas via 6-3 in de derde set bedwongen. In de hal ve eindstrijd moeten Jolanda Hamelink en Chantal van Waes het opnemen tegen Sylvie Dees en Ria Scheele. Door Servaas Smulders Schaijk - Bijgelovig is hij nog steeds. Maar daar is olympisch kampioen mountainbike Bart Brentjens (29) niet de enige in. „Kijk maar naar Ullrich, die maakt voor de start van een etap pe twee kruisjes en na afloop nog een," reageert Brentjes direct. De wielrenner uit Schaijk is een tikkeltje verbaasd over de plotse belangstelling. Het wordt anders als het gaat om zijn te genvallende prestaties in de wereldbekerwedstrijden in de af gelopen maanden. Dertiende plaatsen passen niet bij Brentjens. Een nieuw vet sponsor contract met het Amerikaanse be drijf Mountain Dew Specialized, waarover het ver haal gaat dat daar mee tot het jaar 2001 een bedrag met zes cijfers is gemoeid, zou hem toch tot betere prestaties ver plichten? Brentjens: „Hoe hoog dat bedrag is, is niet zo belang rijk. Het is wel een goed sponsorcon tract voor drie jaar maar bovenal een goede sponsor. De mentaliteit van die sponsor en de Amerikanen in het algemeen is anders dan in Europa. Hier moet je je blijven bewijzen en wordt gezegd dat een vijfde plaats te min is voor Brentjens. De Amerikaanse sponsor is blij dat ik me daar laat zien en aan wed strijden meedoe. Er wordt daar niet meteen naar prestaties alléén gekeken. Het gaat daar ook om de show erom heen. De sponsor is heel tevreden over mij." Geen tussenjaar Van een tussenjaar wil Brentjens niet horen. Hij wijst er allereerst op dat hij begin dit jaar in het Amerikaanse Scottsdale de Spe cialized Cactus Cup, georgani seerd door zijn sponsor, won. „Verder heb ik het seizoen afge stemd op de Tour de France voor mountainbikers van negen dagen. Die Tour begint op 10 augustus. En verder wil ik pieken op het wereldkampioenschap mountain bike in Zwitserland." Pieken? Brentjens: „Er komen nog twee wereldbekerwedstrijden, in An- necy en Houffalize. In die twee wedstrijden wil ik bij de eerste vijf eindigen." De olympisch kampioen legt uit dat de concurrentie in het moun- tainbiken de laatste maanden aanzienlijk sterker is geworden. De belangstelling in landen als Amerika is ongekend groot. Zo komen in Zwitserland vijf Ameri kaanse ploegen aan de start. „Je ziet dat wegrenners overstappen omdat moutainbiken aantrekke lijker is. Daarmee wordt de con currentie groter." Testrijder Het stijgende aantal sterke moun tainbikers krijgt de beschikking over steeds moderner materiaal. Dat speelt volgens Brentjens ook een grotere rol. Zijn sponsor is doende met het ontwikkelen van nieuwe dingen aan de fiets. Bren tjens: „In de afgelopen jaren wa ren de fietsen voorzien van brede banden met noppen. Nu worden Bart Brentjens (l) in actie bij de Beach Clas sic, een mountainbike-evenement dat jaar lijks beter wordt. foto anp vaak smalle banden, soms al met een glad doorlopend profiel op het wiel gelegd. Vergelijk ze maar met de gladde slicks bij Formule I racewagens. Met die nieuwe ban den ga je met dezelfde kracht wel drie kilometer per uur harder. Op een race van 50 tot 55 minuten scheelt dat vijf minuten." Brentjens vindt het beproeven van nieuw materiaal een fijne be zigheid. „Je bent als een testrij der. Je moet uitzoeken met welke banden je op een parcours de bes te grip houdt. /Uleen door hier veel tijd in te steken, kun je met de concurrentie meegaan." Verschil Mountainbiken is in de ogen van Brentjens in Nederland een on dergewaardeerde sport. Dat heeft ook te maken met de hoe veelheid geld die de organisatie heeft te verspijkeren. Televisie speelt daarin een wezenlijke rol. Brentjens: „Komt er tv dan kun je makkelijker een goede sponsor aantrekken en heb je geld om goede sporters aan te trekken. Zo is het cirkeltje makkelijk rond." Daarnaast is de organisatie bij het mountainbiken betrekkelijk jong. Brentjens ziet met de toe nemende belangstelling voor het moutainbiken in Gieten en de Brinta Beach Classic in Scheve- ningen het niveau omhoog gaan. „Je ziet elk jaar een verbete ring." Het wachten is nu op echte pres taties van Brentjens, die de titel 'sportman van het jaar' op zijn erelijst ontbeert. Brentjens: „Met de gezondheid gaat het nu goed. Niks geen mankementen en geen smoesjes. Ik wil dit jaar nog sportman van het jaar wor den." 1

de Stem | 1997 | | pagina 11