Israël dreigt met militaire actie e twee laar een nieuwe THE t België vreest Nederlands hooligan-geweld kwart ovenzeven Geen aanpassing van OV-kaart voor Z-Vlaamse studenten Europol waarschuwt voor toename geweld door maffia Rusland j Eerli^k? Palestijnse president Arafat: 'Oorlogsverklaring zet punt achter vredesproces' kijk vanavond Benzine en diesel duurder Aodelb*^ AGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N D Waarschuwing voor confrontatie rond oefenduels Feyenoord en Ajax nieuwe aanvangstijd Afname van corruptie in Nederland VWS overweegt onderzoek naar versterving in verpleeghuizen JANSSENS B.V. 137e JAARGANG DE STEM 8 "71 0311 00218 I I I I I VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 2 katernen De Binnenkrant Binnenland Buitenland Economie Beurs Sport Zeeland Surplus A2 A3 A4 A5 A6 B1/B2 C1t/mC3 D1 D2 BTV-programma's D3 Overleden Charlotte van Pallandt i leefde voor de kunst PAGINA A3 Steeple-lopers j Laros en I Vroemen willen j series op WK I overleven j PAGINA Verkoop Vlegelbier vlot niet PAGINA ■Verzekeraar OZ discrimineert cliënten' PAGINA De appel kampt met een imago-probleem PAGINA I -®+- MIN./MAX. 13/20 '"W1 Veel bewolking Juli eindigde met veel bewolking en enkele buien, augustus begint ermee. De zon zal niet veel te zien zijn. Dj wind is matig. dn onze redactie buitenland Jeruzalem - Na de bloedige bomaanslagen van woens dag op de Mahaneh Yehu- markt in West-Jeruza- jem, waarbij vijftien doden ielen, hebben de betrek kingen tussen Israël en de Palestijnen gisteren een dieptepunt bereikt. idviseur Bar-Illan van premier Setanyahu verklaarde aat Israël iesnoods de Palestijnse gebie- den zal binnenvallen om terro- risten op të pakken. De Pales tijnse politie dreigt het Israëli sche legei\ aan te vallen als dat autonome gebieden binnen- ïekt om islamitische fundamen- alisten op te sporen. Israël heeft gisteren het aantal jolitie- en legertroepen in Jeru- alem uitgebreid en de Palestijn- le autonome gebieden en acht leden afgegrendeld. Ook he loot de regering de uitzendin gen van de Palestijnse radio it em van Palestina te gaan sto len. Je Israëlische stappen zijn lecht gevallen bij de Pales- ïjnen. President Arafat sprak an een oorlogsverklaring, die en punt achter het vredesproces i :et. De Palestijnse Autoriteit erwerpt de pogingen van Israël m de schuld bij haar te leggen. )e Palestijnse politiecomman- ant op de Westelijke Jordaan- ever, luitenant Radjoub, liet /eten dat zijn eenheden 'geen sraëlische bevelen' zullen op- olgen. Zijn collega in Gaza, bri- iadier-generaal Ghasi Jabali, taarschuwde dat Israëlische oldaten niet levend zullen te- ugkeren uit de autonome gebie- Israël eist Jabali's arresta- ie, omdat hij aanvallen op jood- e kolonisten zou hebben aange- noedigd. Ondanks de woordenstrijd heb- Terwijl Israëlische agenten door de straten van Jeruzalem patrouilleren met honden die getraind zijn in het opsporen van explosieven, zegt een orthodoxe jood op de Ma haneh Yehuda-markt zijn ochtendgebed op. Op de markt vielen woensdag vijftien doden bij een dubbele Palestijnse zelfmoordactie. foto's epa/reuter ben zowel de Israëlische als de Palestijnse veiligheidsdiensten aanhangers van radicaal-islami tische bewegingen opgepakt. De arrestaties volgden na veilig heidsbesprekingen woensdag avond laat tussen Israëliërs en Palestijnen. Palestijnse agenten hebben in Bethlehem zeker tien militanten van Harnas en de Jihad aange houden. Het Israëlische leger pakte in de nacht van woensdag op donderdag 28 mensen op in Palestijnse dorpen op de Weste lijke Jordaanoever die nog onder Israëlisch gezag staan. De Israëlische politie heeft de daders van de twee bomaansla gen geïdentificeerd. Het gaat om twee Hamas-aanhangers uit een dorp op de Westelijke Jordaan oever die een jaar geleden zijn ondergedoken. De veiligheids diensten houden rekening met nieuwe Palestijnse zelfmoord aanslagen in de komende dagen. lent/Brugge (anp) - Politie en iijkswacht in België houden jëkening met een gewelddadi- confrontatie tussen aan- langers van Feyenoord en Max op Belgisch grondge- )ied. Daarvoor zetten zij ruim SO extra manschappen in. feyenoord speelt vanavond riendsehappelijk tegen AA lent, Ajax komt morgena- ond in actie tegen Club Irugge. 'ia het Centraal Meldpunt voor 'oetbalvandalisme in Nederland *bben de ordediensten in Gent en Brugge de waarschuwing ont vangen dat fans van Feyenoord en Ajax vandaag of morgen tus sen beide Belgische steden een confrontatie willen aangaan. De aanhang van Feyenoord zou daarbij kunnen rekenen op de steun van hooligans van de Ant werpse club Beerschot. Die heb ben in het verleden ook al moei lijkheden gezocht met de Ajax- aanhang. Voor de wedstrijd tussen AA Gent en Feyenoord zullen in to taal ruim 160 politieagenten en Rijkswachters worden ingezet. De Gentse Rijkswacht, verant woordelijk voor de openbare orde buiten het voetbalstadion, houdt een nog onbekend aantal mobiele teams achter de hand voor een eventuele confrontatie tussen fans van Ajax en Feyenoord. Een dergelijk treffen zou mogelijk plaatsvinden op of rond de snel weg E40 tussen Gent en Brugge. Voor de wedstrijd tussen Club Brugge en Ajax zetten politie en Rijkswacht in totaal tweehon derd mensen in. Vooral de wed strijd in Brugge zal veel Neder landse voetbalfans trekken. Van uit Zeeuws-Vlaanderen, maar ook de aanwezigheid van veel Nederlandse toeristen aan de Belgische kust zal extra belang stellenden doen toestromen. „Maar daarbij gaat het niet om de grootste probleemzoekers," aldus adjunct-commissaris Van Hulle van de politie in Brugge. „Vanuit Nederland hebben wij het bericht ontvangen dat er mo gelijk conflicten kunnen ontstaan met Feyenoord-fans die blijven plakken in de buurt van Gent." Ook in Brussel en Luik zet de po litie extra manschappen in, voor vriendschappelijke wedstrijden van PSV en Roda JC tegen res pectievelijk Anderlecht en Stan dard. Rondom deze ontmoetingen worden echter geen grote proble men verwacht. (ADVERTENTIES) Het Carisma Privé Budget Plan. Een nieuwe Carisma vanaf 449,- (incl. BTW) per maand? Dat kan met het Carisma Privé Budget Plan. Hoe dit werkt, kunt u uitge breid lezen in de speciale folder, verkrijgbaar bij de Mitsubishi dealer. Bel gratis voor informatie of proefrit: 0800 - 0383. Wijzigingen voorbehouden. Imp.: MMC Auto Nederland B.V., (0252) 26 6111. m. 7S -9 uitdagend, verrassend, actueel, betrouwbaar! info: (013) 584 14 85 *4 B TV8 Brabant brengt Brabant in beeld, iedere avond Van onze verslaggever Terneuzen - Er komt geen speciale reisregeling voor uitwo nende studenten uit Zeeuws-Vlaanderen. Minister Ritzen van Onderwijs heeft het verzoek van zeven Zeeuws-Vlaam se gemeenten om - gezien de moeilijke bereikbaarheid van Zeeuws-Vlaanderen met het openbaar vervoer - iets extra's te doen voor de studenten, afgewezen. De studenten blijven aange wezen op de huidige OV- week- of weekendkaart. De nieuwe lichting krijgt vanaf 1 januari 1999 de OV-uitkaart. Die komt in de plaats van de weekendkaart. Kiezen voor een weekkaart is dan niet meer mogelijk. Met de uitkaart kan op vrij dagavond vanaf 18.00 uur vrij worden gereisd. De weekend kaart gaat nu pas om 19.00 uur in. Ritzen motiveert zijn besluit om niets extra's te doen voor de Zeeuws-Vlaamse studenten door erop te wijzen dat voor de huidige studenten niets veran dert en dat voor de nieuwe lichting een verbetering (een uur vroeger mogen reizen op vrijdagavond) ontstaat. Het Intergemeentelijk Samen werkingsorgaan Zeeuwsch- Vlaanderen (ISOZ) is niet ge lukkig met de uitkaart. „In fei te wordt de situatie voor de nieuwe studenten nog slechter dan ze al is," aldus secretaris G. Christiaansen van het ISOZ. „Zij dienen bij de keuze van him studieplaats nu ook nog rekening te houden met de af stand van hun school van keu ze en thuis. Wie in Groningen of Maastricht gaat studeren, weet vrijwel zeker dat hij op vrijdagavond niet meer naar huis kan en op zondag al weer vroeg terug moet. En wie straks doordeweeks een keer tje naar huis wil, zal dat uit ei gen zak moeten betalen." Of het ISOZ het hierbij laat zitten, weet Christiaansen niet. „Wij hebben twee jaar geleden ook al tevergeefs aan de bel getrokken. Het lijkt wel vech ten tegen de bierkaai. Het woord is straks aan de ge meenten." Van onze Haagse redactie Den Haag - De Europese politie-organisatie Europol in Den Haag waarschuwt voor een toename van het geweld door Rus sische criminelen. Zij proberen op die manier him greep op vooral de drugshandel in West-Europa te vergroten. Botterdam (anp) - Benzine en diesel gaan morgen in prijs omhoog. De diverse benzinesoorten worden één cent per liter duurder. De prijsver hoging van dieselolie is 1,6 cent per liter. Dat blijkt uit de nieuwe ad viesprijzen die marktleider Shell gisteren bekend heeft gemaakt. Voor benzine is het de vierde prijsverhoging in ruim twee weken. De prijzen zijn daardoor met vijf cent gestegen. De oorzaken van de op waartse druk op de prijzen zijn de stijgende koers van de dollar en enige krapte op de markt. Dat laatste komt doordat in Amerika een aantal raffinaderijen geen productie kunnen leveren door grootscha lig periodiek onderhoud. De nieuwe prijsverhoging brengt ongelode benzine op 2,22 gulden per liter. Ongelode superbenzine komt op 2,27 en superbenzine met lood- vervanger gaat 2,34 per liter kosten. Diesel komt door de prijsverho ging terecht op 153,2 cent per liter. Afgelopen maandag werd de Rus sische zakenman Vadim Rozen- baoum in zijn villa in Oirschot vermoord. Voor zijn dood liet hij meer dan eens weten dat crimine len uit zijn vaderland hem poog den af te persen. Volgens Europol-coördinator G. Strobeck is afpersing, naast vrou wenhandel, tot nu toe de belang rijkste activiteit van Russische bendes in het westen. Maar het witwassen van geld en drugshan del zijn sterk in opkomst. „In het Aziatische deel van de voormalige Sovjet-Unie wordt veel opium verbouwd, de grondstof voor heroine. Bovendien is Rusland een tussenstation voor de smokkel van cocaine en worden er steeds meer synthetische drugs geprodu ceerd." Volgens Strobeck bestaat de Rus sische maffia uit strak georgani seerde, zeer gewelddadige groe pen. „Ze zijn actief in heel Euro pa, vooral in steden met een grote Russische minderheid, zoals Ber lijn en Boedapest. Bij gelegenheid werken rivaliserende bendes sa men. Eén grote baas is er niet." De Russische criminaliteit in West-Europa is volgens Strobeck pas echt een probleem geworden na de ineenstorting van de Sovjet- Unie. Hij vergelijkt de positie van de Russen in de misdaad in Euro pa met die van de Colombianen, de Chinese triades en de Italiaan se maffia. „De invloed van dé Rus sen is nu ongeveer even groot. Ze zijn alleen veel gewelddadiger. De Berlijn (anp) - In Nederland neemt de corruptie af. Het is één van de minst corrupte landen ter wereld. Dat stelt de anti-corruptie-organisatie Transparency International. Nederland staat dit jaar zes de met het rapportcijfer 9,03. Vorig jaar was het cijfer 8,71. Denemarken is het minst cor rupte land ter wereld. De nummers twee tot en met vijf zijn Finland, Zweden, Nieuw-Zeeland en Canada. De eorrupste landen zijn Ni geria, Bolivia, Colombia en Rusland. In West-Europa is België na Italië het coixupt- ste land. organisaties die al langer bestaan, gedragen zich rustiger. Volgens Strobeck zijn er geen aanwijzingen voor omkoping van overheidsdienaren in West-Euro pa door Russische criminelen, zo als in Rusland veel gebeurt. „Maar we moeten wel waakzaam zijn." OP BINNENLAND-A3: Rechercheur bepleitte verblijfs vergunning voor Rozenbaoum Van onze Haagse redactie Den Haag - Het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) overweegt een onderzoek in te stellen naar versterving in verpleeghuizen. Een woordvoerder van minister Borst van VWS noemt de bericht geving over sterfte onder ver pleeghuisbewoners door ver waarlozing een 'nieuw element' in de discussie rond versterving en euthanasie. Maandag keert Borst terug van vakantie. Zij zal dan op haar bureau een ambtelijk voor stel vinden om een diepgaand on derzoek naar versterving in te stellen. Dat moet los staan van het onderzoek dat de Inspectie voor de Gezondheidszorg al doet naar de verstrekking van voedsel en vocht in verpleeghuizen. Een adviescommissie heeft on langs een rapport uitgebracht over de euthanasie-praktijk in Nederland. Hieraan zal de Twee de Kamer later dit jaar een debat wijden. Het rapport gaat echter nauwelijks in op versterving. Een aanvullend onderzoek zou zich hierop moeten toespitsen, aldus de woordvoerder van Borst. (ADVERTENTIES) Kom dan naar ons, wij als Erkend Focwa Schadeherstelbedrijf zorgen voor een deskundige reparatie. AUTOBEDRIJF De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en 0 streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. 8 s a 2 üw abonnementskeuze Is: j een proefabonnement van 6 weken voor 31.- a - of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. t- - O Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* D. Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50' D Per kwartaal djn.v. acceptgirof 97,50 b U kiest voor automatisch beulen en ontvangt een Parkeipen. Naam: Adres: postcode:...!.Plaats:B Telefoon:Bank/Gironr-B Handtekening: - Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, S Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda g destem jg.-.gsjgfc m m lilt! |H,K';,|.]>JI||.l'kift'lil. _!.-«(■:

de Stem | 1997 | | pagina 1